Zandvoort, Katwijk en Noord wijk zwaar geteisterd HEEL EUROPA „De ontzettendste nacht, die ik heb beleefd" STORM TROF Slachtoffers op Goeree Journaal van een piloot Duizenden streden verbeten schouder aan schouder Zeven uur in natte kleren Westland op het nippertje gered Bressen van 5 meter in de duinen van Ameland Èn in Duitsland, Zwitserland, Zweden.... VLUCHTELINGEN IN AHOYHAL DOEN EEN DROEF RELAAS Zee slokte hele gebouwen op Altijd door het water geteisterd ONZE RAMP EN ONZE GLORIE MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 TROUW (Van een onzer verslaggevers) Reeds vroeg luidden de alarmklok ken in de nacht van Zaterdag op Zon dag in de dorpen langs de Noord, ten Zuidoosten van Rotterdam. Brand weerlieden, in allerijl uit Rotterdam te hulp geroepen, militairen en boeren stonden al spoedig daarna, schouder aan schouder, zandzakken te vullen om deze op de bedreigde punten te kunnen werpen. Gisteren overdag was het aantal dijkwerkers gegroeid tot ver over de tienduizend. In alle dorpen hadden de burgemeesters de mensen opgeroepen, terwijl een groot aantal militairen werd ingezet. Op Bolnes, Slikkerveer, IJsselmonde en Ridderkerk, zagen we de ploegen de gehele dag af en aan rijden om de dijk tijdig tegen de nieuwe vloedgolf, die 's avonds om halfzeven verwacht werd, te beveiligen. Ingenieurs van de Rijkswaterstaat, hoofdlieden van de brandweer en dijkgraven, leidden de vermoeiende arbeid, die polderjongens en boekhou ders, schoolmeesters en electriciens te zamen verrichtten. Sommigen stonden zes zeven uur achter elkaar in natte kleren te wer ken. De dijk bij IJsselmonde vertoon de enige slechte plekken, die door het overstromende water werden aange tast, maar de mannen van hoofdbrand meester Franke, geassisteerd door hun Rotterdamse collega's van de vrijwil lige brandweer gaven het niet op. Er werd gewerkt tot men kon doorgeven, dat het ergste gevaar voorlopig ge weken was. Ook op Pernis had men met moei lijkheden te kampen. Het gold hier echter niet de dijk, maar een aantal woonarken. Van twee uur tot halfvijf zwoegde een aantal mannen van de Onderzee dienst soms tot aan de hals in het wa ter, om de boten te behouden. Hun po gingen hadden succes. Zo ziet de Scheveningse boule vard er op het ogenblik uit! (Van onze Haagse redacteur) Ook het Westland heeft gisteren spannende uren doorgemaakt. De kol kende zee sloeg omstreeks twee uur een groot gat in de smalle duinstrook, die 's Gravenzande van de zee scheidt. Vrijwilligers van de Nationale Reserve en het beschikbare brandweerpersoneel werden opgeroepen om het gevaar te keren. Met honderden zakken zand zijn de afgebrokkelde duinen verstevigd. Om halfzes, toen het water de hoogste stand bereikt had, kon burgemeester Mumsen constateren, dat het onmid dellijke gevaar geweken was. Urenlang hebben de mannen in storm en slag regens gezwoegd, totdat het gevaar ge keerd was. Ook op andere plaatsen langs de kust tussen Den Haag en Hoek van Holland is schade aan de duinen toege bracht. Betonnen bunkers zijn op het strand gevallen, doordat het zand er onder weggespoeld werd. Ridderkerk Nadat door dijkdoorbraak de polders Het Zand, Burgemeester Crezeepolder en polder voor Donkersloot en Woude zijn ondergelopen, waardoor honder den huizen tot de dakgoot in het wa ter staan, is thans de toestand van de binnendijken in de gemeente Ridder kerk hoogst ernstig. De Molendijk is niet meer door voertuigen te bereiken. gen schiepen aan stukken, ver braken vitale verbindings lijnen. Niet alleen uit Neder land, maar ook uit Engeland, België, Zwitserland en Duits land werden stormen gemeld van een verwoestend geweld, als geen mens ooit had mee gemaakt. Zo onoverzichtelijk was de situatie, dat ook nie mand kon zeggen, hoeveel do den en gewonden deze natuur catastrofe geëist heeft. Achttien schepen waren in de kolkende Noordzee in nood. In de Ierse Zee ging het schip „Princess Victoria" ten onder: 133 mensen kwamen daarbij om het leven. Alle telefoonverbindingen tussen Brussel en de Belgische kust werden verbrokenbij Knocke en Heyst golfden zware zeeën over de dijken. Voort raasden de stormen, over Duitsland, waar talloze huizen, ruïnes reeds sinds de bombardemen ten van de oorlog, ineenstort ten. Gierende sneeuwstormen teisterden de Zwitserse Alpen. (Van onze speciale verslaggever). GOEREE-OVERFLAKKEE, ZON DAGMIDDAG. Om halfzes Zondag morgen luidde de noodklok orver Mid- deliharnis, de grootste plaats op het eiland Goeree-Overflatkkee. Het water stroomde over de dijken van ver schillende polders, terwijl de water stand in de haven tot. abnormale hoogte steeg. Een gedeelte van de gemeente moest geëvacueerd worden. De toestand op het overige gedeelte van het eiland is nog slechter, doch de verbinding tussen de plaatsen onder ling is verbroken, zodat weinig be richten binnenkomen. Zondagmiddag was nog niets be kend over het lot van twee mare chaussees en zeven inwoners. Vier personen zijn verdronken, o.w. een vader met zijn dochtertje, doch ge vreesd wordt dat er nog meer slacht offers zijn. Voor alle plaatsen is de noodtoestand afgekondigd. In een half uur tijds steeg het water ongeveer anderhalve meter. Door het oproepen van vrijwilligers die de dijken met zandzakken ver sterkten en. ophoogden is het gelukt Middel'hamis voor een totale over stroming te bewaren. Wel is er veel vee verdronken. Volgens nog onbe vestigde geruchten zouden de bewo ners van Oost-Flakkee met vissers- soheepjes uit stellendam evacueren. In Noordwijk ongeveer hetzelfde beeld: zover het oog reikt één kolken de, schuimende, hoog opgezwiepte massa water met dreigend aanrollen de, reusachtige waterruggen. De schade aan de daken lijkt iets minder, maar veel erger heeft de Boulevard er te lijden gehad. Op het Noordelijke gedeelte en wel voor Hotel Talace, ziet men slechts een massa helm, zand, bakstenen met naar het strand toe overal verspreid liggende enorme vierkante basaltblokken. De Boulevard ia op dit punt over enkele honderden meters zo goed als geheel verdwenen. „Verboden door het helm te lopen" staat op 'n bordje geverfd dat losgerukt en meters verder neergeko men ergens midden tussen de ravage ligt op een plek, waar tot gisteren nog auto's over de fraaie Boulevard gle- Het personeel van Hotel Palace heeft angstige momenten beleefd. De zee kwam aan de deur van het hotel kloppen. Het gebouw zelf heeft thans nog slechts enkele meters grond voor zich. Ook in Katwijk aan Zee hee^* de Boulevard schade geleden, doch m (Van onze correspondent) Op Ameland, dat van de Friese Waddeneilanden wel het meest van d-e hevige storm te verauren heeft ge had, is Zondagmorgen het badpavil joen van de Gebr. Steinvoorter te Nes vrijwel geheel in de golven verdwenen. De fundamenten van het gebouw wer den in zeer korte tijd geheel qpder- mijnd en even later stortte het pavil joen in. Er bleef slechts een ruïne van over. Men slaagde er in nog een deel van de inventaris te redden. Op het meest kwetsbare punt van het eiland, name lijk aan de Zuidwestkust, heeft weer veel duinafslag plaats gehad, Het valt door de hoge waterstand nog moeilijk vast te stellen of de kustverdedigings- werken, waaraan men nu al enkele jaren werkte, veel schade hebben on dervonden. Maar in ieder geval heeft de zee op sommige plaatsen bressen van 5 tot 6 meter diep in de duinen- kust geslagen. Een directiekeet ver dween in de golven. Elders op het eiland stortte een deel van een boer derij in. Er waren geen slachtoffers. Op Schiermonnikoog Op Schiermonnikoog beleefde men spannende ogenblikken doordat het water op de Wadden een ongekend hoge stand bereikte. Toen het ten slotte weer daalde had het op het punt ge staan de Zuidelijke dijk van het eiland te overstromen. Een onbemand schip sloeg los en dreef de Wadden op. De veerdienst met Oosfcmahorn is gestaakt. Ook op Vlieland en Terschelling heeft duinafslag plaatsgehad. Op Tersohelling bereikten de golven een aantal huizen aan de Willem Ba- rentskade, die nogal wat schade op liepen. De polders in Friesland zijn vrijwel alle gespaard gebleven. In het Noor den van de provincie liepen enkele buitendijkse landerijen onder water en daarbij kwamen nogal wat schapen in 4e golven om. KATWIJK Huilende stormen hebben dit weekeinde verderf gesticht door grote delen van Europa en over de zeeën, die ons we relddeel omringen. Zij veroor zaakten ongekende overstro mingen, dreven duizenden mensen uit hun huizen, sloe- Meer vluchtelingen komen binnen, ook uit Geervliet. De grote toeloop ei wacht men laat in de avond. Men rekent er op vijftienhonderd mensen in de hallen te slapen te kunnen leg gen. Padvinders, dames van de U.V.V. en vele andere organisaties doen het geheel soepel verlopen. Zondagmiddag heeft een Beechcraft- maohine van Gilze Rijen een vlucht gemaakt boven de geteisterde delen van or,s land. Het weer was zeer slecht met sterke rukwinden. Van het vliegveld Woensdrecht ont vinger. wij de volgende gegevens, ver kregen door telegrammen uit radio contact met het vliegtuig. De toestand te 15.06 te Kruinin- gen. geheel onder water. 15.00 uur: Middelburg geheel droog Gebied ten Oosten Kanaal van Wal cheren stond een tot twee meter onder water De dijken ten Zuiden van West- K a p e 11 e zijn in orde. Tussen Domburg wordt aan de dijken gewerkt. Hier en daar is alles afgevreten. Sta venisse geïsoleerd. Vele be woners zijn nog aanwezig. 15.50 uur: bij Oudendijk (Zeel.) mensen op ineenstortende huizen Dij ken en wegen op vele plaatsen ge broken en overstroomd. Hulp dringend nodig. Gebied ten Westen en ten Noorden van de lijn M e 1 i s s a n tM i d d e 1- harnis volkomen onder wat^r. Geen straat te ontwaren. Stellendam geïsoleerd en bijna geheel onder water. Mensen op geïso leerde droge plekken. Havenhoofd Goederee over stroomd. Mensen kunnen de duinen bereiken. Reddingboot in Stellen- d a rr-. aanwezig. Gebied ten Noordoosten van M i d- d.el harnis onder water. Dijken ge broken op vele plaatsen. 16.29 uur: Tiengemeten geheel onder water. Mensen op droge plek ken bij de boerderijen, 16.40 uur: Ooltgensplaat (Zuidholil, eilanden) geheel, onder wa ter. Vee en mensen op droge stukken aanwezig. Alles wordt op de vliegbasis Woens drecht in het werk gesteld om zoveel mogelijk hulp te verlenen. Er is groot gebrek aan zoeklichten en boten met krachtige motoren met niet al te veel diepgang. Bij Halsteren (N.-Br.) is drin gend hulp nodig. Vooral heeft men be hoefte aan zoeklichten. Bij Ossen- d r e ch t (N.-Br.) verkeert men in de zelfde omstandigheden, evenals la Rilland-Bath (Zeel.). het pannengruis. NOORDWIJK Een beeld van de ravage in Maassluis, Uit een der bedreigde huizen wordt in paniekstemming kleding gered. De ge vel van het aangrenzende huis heeft het al begeven. In het Duitse Rijnland hebben de stormen minstens zeven doden geëist. Bouwvallige huizen stortten in. Bij Liedberg blies de wind een auto tegen een boom, één inzittende werd gedood. Sneeuwval bracht in het gebied van Wuppertal het treinverkeer tot stil stand. Bij Emden spoelde de zee hon derden dode muizen aan. Over de Zwitserse Alpen en de Jura woedden Zondag zware sneeuwstormen met een windkracht van 100 tot 150 km per uur. Boven Bern ontlastte zich Za terdagavond een hevig onweer, ge volgd door zware sneeuwval. Ook in Zweden werden wegen en spoorlijnen geblokkeerd en telefoon- leidingen vernield door het noodweer. De sneltrein van Stockholm naar Sundsvall zat drie uur lang vast in de sneeuw en moest bevrijd worden door twee extra locomotieven. Vijftienhonderd evacués verwacht Op hun rit naar de kust zagen talrijke Nederlanders „uit de bin nenlanden", die naar de Noordzeekust trokken, gisteren overal de sporen van de storm. Daar kwamen uit het Zuiden via Haarlem de anders zo kraakheldere electrische treinen naar Amsterdam rijden: bijna onherkenbaar van de bruin-gele modder, die zelfs de ramen ondoorzichtbaar had gemaakt. Daar waren om en bij Haarlem de tal loze zware bomen, afgeknapt als lucifershoutjes, doch overal door actieve gemeente-arbeiders en particulieren reeds met zagen en bijlen gehalveerd, zodat ze van de rijweg konden worden gesleept. Daar haastten zich zo snel zij konden de vele door de radio-oproepen gewaarschuwde dienstplichtigen terug naar hun kazernes. (Van een onzer verslaggevers) In de enorme Ahoy-hal te Rotterdam, waar een zoemende ver- warmingsinstaliatie de temperatuur met iedere minuut draaglijker maakt, beginnen de eerste evacué's binnen te druppelen. Het zijn slachtoffers uit Zuidland, het dorp dertig kilometer ten Zuiden van de Maasstad, dat practisch geheel door het water is overspoeld Mensen met ernstige, verheten gezichten, sommigen een bejaarde grijsaard ondersteunend of een grootmoedertje, dat zeer slecht ter been is, op een provisorische draagstoel meetorsend ZANDVOORT Maar de grote ravage zagen zij toch eerst in de badplaatsen: in Zandvoort, in Noordwijk, in Katwijk en al die andere kustplaatsjes. Zandvoort beleefde een dag zo druk als ook des zomers slechts zelden voorkomt. Duizenden auto's kropen in lange files achter elkaar voort over de brede en dank zij zijn hoge ligging on beschadigd gebleven Boulevard. De restaurants deden goede zaken, het geen voor de meeste eigenaars een pleister op de wonde betekende, om dat hun gebouwen bijna zonder uit zondering schade hadden geleden. Die schade is zeer groot. In alle kust plaatsen. Daar is in de eerste plaats Zandvoort. Toen vanmiddag de zee, enigszins be dwongen door de e'b, haar aanval op de duinen enkele uren moest onder breken en terugviel, kwam er 'n stuk strand bloot, dat lag bezaaid met te gels over een afstand van vele kilome ters. Het prachtige lange wandelpad, tussen boulevard en strand door de duinen gelegd, is geheel verdwenen, evenals de rand der duinen. Het prachtige bij de Boulevard in }iet duin gebouwde zwembassin naast restaurant Riche is door de zee opge slokt. Er is niets meer van over. Het restaurant zelf werd zwaar beschadigd. Het terras is zo goed als verdwenen. Een ander fraai restaurant, gelegen tussen Boulevard en strand op de aan getaste duinrand, staat letterlijk en figuurlijk aan de rand van een af grond. Verderop in Zandvoort, meer naar het Zuiden, hebben de vele nieuwe huizen aan de landzijde van de Bou levard enorme dakschade geleden. „Stormhoek" heet een van deze wo ningen, en zij heeft haar naam eer aan gedaan. Er ligt geen pan meer op het dak. De straten er achter zijn rood van mindere mate dan in Noordwijk. Het van rode tegels gelegde voetpad langs de kust is geheel verdwenen. Bijna alle keten of andere houten gebouwtjes langs het strand hebben het onderspit gedolven en zijn verdwenen: het gehele zee- en zonnebad, de twee op palen ge bouwde reddingsposten van de Kat- wijkse reddingsbrigade en de houten politiepost. Zelfs de oude Duitse bun kers langs de kust zijn voor een groot deel uit elkaar geslagen. In Katwijk heeft de zee bovendien de muziektent, die tegen de duinrand aanstond, weggespoeld. Het uit steen opgetrokken paviljoen „Nieuw Brit tenburg" is bijna geheel vernield. Aan de zeezijde is het afgebroken en in stukken geslagen, de andere helft hangt boven de afgrond. „Wij hebben vannacht de angstigste tijd beleefd, die we ons kunnen heu gen", vertellen de bewoners, „Het was een hels lawaai. De zee sloeg met zulk geweld op het wandelpad en boven te gen de duinrand aan, dat de opspatten de golven torenhoog het land in kwa men jagen. Onafgebroken kletterden tonnen water tegen en zelfs over onze daken heen." Het betreft hier woningen van drie tot vier verdiepingen, die aan de land zijde van de Boulevard staan. (Van een onzer redacteuren) VAN de vroegste tijden af is ons land door het water ge teisterd, het water is steeds onze ramp en onze glorie geweest. Dan weer vriend, dan weer vijand heeft het ons land en zijn bewo ners gewikkeld in een altoos du rende strijd, welke de lage landen aan de zee steeds weer te voeren zullen hebben. Op de 18e November 1421 sleept de St. Elisabeths Vloed Holland in rouw. De dijk, welke de Grote Waard tegen het water moet beschermen, bezwijkt bij Wieldrecht. Twee en zeventig pa rochiën overstromen, honderdduizend mensen verliezen het leven. Vieren dertig dorpen blijven voor immer on der het water bedolven. De Allerheiligenvloed overspoelt op 1 November 1570 een groot gedeelte van Groningen, Friesland en Noord- Holland, als bijna alle Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden. Delen van het land en dorpen langs de kust gaan voor goed verloren. Het water dringt door tot Leeuwarden en Sneek en ter plaatsen van de huidige zeewering bij Petten slaat de zee door de duinen. In 1809 bezwijkt de rechter Waaldijk bij Oosterholt en Loenen, ook de lin ker Waaldijk bij Brakel begeeft het, zomede de rechter Maasdijk bij Al phen en de linker Maasdijk bij Rijs wijk. De stormvloeden op 4 Februari 1825 doen breuken ontstaan in de dijk van Waterland (N.H.) en de Friese zeedijk. Een deel van de kop van Overijsel komt blank te staan. Vijftien maanden blijft een deel van Noord-Holland „drijvende". Ook in 1861 is een ramp te melden, de linker Waaldijk bij Leeuwen, Zui- liohem en Brakel begeeft het. 6 Maart 1906: De dijken langs de Zeeuwse stromen kunnen het geweld der golven niet tegenhouden en veel land loopt ouder water. Een zware storm, gepaard met overslaande gol ven doet op 14 Januari 1916 de zee dijk in Noord-Holland bezwijken over een lengte van 1500 meter. Ook de dijk van de Anna-Paulownapolder begeeft het, evenals de Eemdijk bij Amersfoort en de Zuiderzeedijk bij Elburg. De voorlaatste breuk in de rivier dijken, veroorzaakt door stormgeweld wordt op 31 December 1925 in de dijk van het Rijk bij Nijmegen geslagen, de rechter Maasdijk bij Nedierasselt. Het genoemde gebied met een deel van het Land van Maas en Waal loopt onder water. En ten slotte liggen nog schrijnend in het geheugen de inundaties gedu rende de oorlog en het bombardement op de dijken van Walcheren, Walche ren, dat toen is opgeofferd, om de overwinning en de vrijheid te bevech ten. Op 3 October (een historische dag in onze strijd voor de vrijheid 1944 stroomde na het bombardement bij West-Kapelle, Veere, de Nolle en Fort Rammekens het water het eiland bin nen. Walcheren, in het prachtige ge dicht van Jan Campert „palm van Gods hand" genoemd, is nu binnen tien jaar tijds opnieuw getroffen. H. M. koningin Willhel/nvina tijdens een bezoek aan een der geteisterde gebieden in vorige jaren. Een triest gezicht .ia, maar toch ge dragen deze mensen, van wie er velen niets meer bezitten dan de kleren aan het lijf, zich zo rustig en nuchter, dat het lijkt of alles, wat ze gedurende de afgelopen nacht en dag hebben mee gemaakt, nog niet tot hen is doorge drongen. „Het is net of ik droom," zegt een nog jonge vrouw, wier peuters zich te goed doen aan dik besmeerde boter hammen met vlees en warme soep, die (waar komen zo ineens al dié dingen vandaan?) onmiddellijk worden uit gereikt. „Om kwart over vijf ging de nood klok op ons donp. Ik liep naar buiten, omdat ik dacht, dat er brand was en toen kolkte het water al bij ons door de stiaat Ineens was het hele dorp in rep en roer, iedereen sjouwde in zijn nacht kleren de voornaamste meubelstukken raar boven, maar veel tijd hadden wé daar niet voor, want nog geen halfuur na het luiden van de klok stond het water al anderhalve meter in de hui zen. De kinderen huilden, doodskreten van verdrinkende koeien, varkens en schapen, angstige kippen die langs de ramen fladderden, de bulderende storm en tot ervermaat van ramp de volslagen duisternis het lioht was a: direct uitgevallen deden een spookachtige, angstige stemming ont staan, waarbij een ieder tot werke loosheid was gedoemd Want je kon op de bovenverdieping alleen maar bidden, dat het water niet hoger zou komen. Het was de ontzet tendste nacht, die ik in mijn gehele ieven heb meegemaakt." bi angstige spanning „Tot vier uur Zondagmiddag heb ben we," zo gaat de jonge vrouw voort, „op de eerste etage in angstige span ning gezeten en ik geloof, dat er nog mensen op hulp zitten te wachten. Maar toen hoorden we het hoopgevende ge puf van veel motorbootjes en andere vaartuigen die ons kwamen halen, We konden zo uit het raam instappen. Een doodzieke man bij de buren werd op dé schouders genomen en eveneens, zo goed en kwaad als het ging, in de gierende storm in het open bootje ge- iistalleerd. Toen ging alles vrij snel in het.werk. Bussen stonden klaar om ons onmiddellijk naar Rotterdam te brengen." Andere bewoners van het dorpje zijn bij de vertellende jonge vrouw komen staan en geven af en toe aanvullingen op het, treurige relaas. „Meneer," vertelt er een, „deze toe stand is tienmaal erger dan de over stroming. die de Duitsers aan het einde van de oorlog hebben veroorzaakt. Ik bezit nu niets meer. Al mijn koeien, mijn varkens, kortom heel mijn vee stapel. is omgekomen en mijn vrouw en ik hebben alleen nog dit," zegt hij, terwijl hij gelaten op zijn kleding wijst. Maar hier zijn alle slachtoffers het over eens: de hulp, die ze tot nu on dervonden hebben, is enorm. „We kwamen de bus nog niet uit, of men stond al gereed om ons te helpen." Inderdaad valt over de hulp, die de Rotterdammers bieden, niet te klagen. Regelmatig wordt omgeroepen: voor zoveel personen is particuliere huis vesting beschikbaar en dan gaat er weer een familie weg, waarbij tal van automobilisten belangeloos medewer king verlenen. I

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4