BARRE NACHT Nieuwe Waterweg MAASSLUIS ZWAAR GETROFFEN Drieduizend bewoners uit hun buizen verdreven Windstoten 140 km per van uur Voorne en Putten KRUININGEN ZEER ZWAAR GETROFFENhfeSd' 155 een wilde walerzee Uitzonderlijk hoge IN ZEELAND: ANDERS DAN. IN 1944 Goede hoop en stugge arheid vloed TREINENLOOP Min. Algera te Dordrecht Bewoners redden zich op daken STORMRAMP EISTE IN BELGIË REEDS MEER DAN 10 DODEN Zelfs bunkers bezweken MIK! WS Stellendam kan niet wachten Numansdorp zwaar getroffen doden OP TEXEL VIER DODEN 2 TROUW MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 (Van onze speciale verslaggever) MAASSLUIS. Zondagmiddag. De dijk tussen Rotterdam en Hoek van Holland heeft het si er tij gehouden. Ware dit niet het geval geweest, dan was de polder tot ver voorhij Delft overstroomd. Maar dit betekent nog niet, dat de bewoners van Schiedam. Vlaar- dingen. Maassluis en Hoek van Holland geen last van het stormweer en van het kolkende water gehad hebben. Vele inwoners van deze steden aan de Nieuwe Waterweg hadden een angstige nacht, een nacht, die slechts leefde in de herinnering door de verhalen van vroegere stormvloeden. De dijk loopt dwars door de vier genoemde gemeenten en alles wat tus sen deze dijk en de normale bedding van de rivier ligt. liep onder. Het wa ter steeg op vele plaatsen tot slechts zestig centimeter onder de kruin van de zware Wachter. In vele huizen, fa brieken en werkplaatsen stond het drabbige water tussen de een en twee meter hoog! Omstreeks vier uur vrees de iedereen het ergste. Vooral zij, dn aan de andere zijde van de dijk wo nen en bevreesd waren voor een dijk doorbraak. Maassluis was er wel het ergste aan toe. Ongeveer 2500 a 3000 moesten hun huizen verlaten en onderdak zoeken bij verwanten in het droog gebleven gedeelte van de stad. Toen wij in deze buurten ronddwaalden, was duidelijk te merken welk een geweld deze ge meente heeft geteisterd. Muren sloe gen omver, een houtopslagplaats werd een ruïne, drie huizengevels zakten in en honderden vaten van een oliebe- drijf lagen kilometers van het opslag terrein. Maar de grootste schade ont stond door twee doorbraken van ka demuren, een aan de haven en een aan de Noordpier. Hierdoor stroomde de Nieuwlandse polder onder. De spoorlijn naar Hoek van Holland, wélke dwars door deze polder loopt, bleef droog, maar het water klotste gedurig over de rails en de dwarslig gers waardoor het spoorwegverkeer de gehele dag werd gestagneerd. Het was vanmiddag niet doenlijk een overzicht te krijgen van de scha de. Het gemeente-archief is geheel door water beschadigd. De Grote Kerk liep ónder water, waardoor n,ier deze dag geen diensten konden worden ge houden. In vele straten van het Bo- vendijkse gedeelte zijn gaten van me ters diep geslagen. Het waterbassin is overstroomd met zout water, zodat geen watervoorziening meer mogelijk is. Een dode is te betreuren bij de ramp in Maassluis. De 68-jarige mej. Van der Ende, die door het water werd verrast, verdronk. Het water stond bij mensenheugenis niet zo hoog in deze oude stad. Het be reikte een peil, 40 cm boven de stand van de vloed van 1890. Dit controleer de men aan diverse aangebrachte ste nen aan de haven. In Vlaardingen In Vlaardingen had de ramp een ander karakter. Hier werden hoofdzakelijk industrieën en opslag plaatsen getroffen. Het woongedeelte is voor het grootste gedeelte gelegen aan de Noordzijde van de spoorlijn. De dijk hier deed in de afgelopen nacht, als waterkering dienst. Maar dit bete kent niet, dat de schade gering is. Op het terrein van de Coöp. Kunst- mestfabriek vernielde het water dui zenden kilo's kostbare chemicaliën. Uit de haringpakhuizen rondom de ha vens verdwenen vele vaatjes haring en ook in de Sunlightfabrieken zag men na het droogvallen grote schade. Op vele plaatsen was het electrisch licht uitgevallen en in het donker moest zoveel mogelijk getracht wor den de eerste hulp te verlenen. Darbij moest worden geprobeerd het losge slagen schip „Stad Vlaardingen" te ber gen, een brand bij de Romi-fabriek te blussen en versterkingen aan te bren gen bij de Vloed sluis. Met een zucht van verlichting zagen de Vlaardmgers omstreeks zés uur het water langzaam zakken, overal ravages nalatend. Schiedam De doorbraak van de Vloedsluis te Schiedam werd voorkomen door de tijdig invallende eb. Ook hier stond het buitendijkse deel blank. Het Ster- rebos. gelegen langs de Nieuwe Maas werd een watervlakte Het nieuwe bouwdok van Wilton Fijenoord liep onder. Bij huizen en fabrieken in de omtrek van Het Hoofd zag men het. water stijgen tot, meer dan een meter boven het straatoppervlak. In Hoek van Holland speelden de storm en het. water ieder een eigen rol. De storm had vat op de scheep vaart en het water belaagde de inwo ners van de voorstad van Rotterdam De fruït-loods waar de Engelse mili tairen van de bezettingstroepen in Duitsland zich in- en ontscheepten, stortte gedeeltelijk m. Een tentenkamp werd een prooi van het noodweer. De spoorbaan zakte weg en het radiosta tion van de loodsdienst moest de an tennes missen. De gehele dag is in alle plaatsen al lereerst gewerkt aan een verzwaring van de meest bedreigde punten. Op het laagste punt van de dijk tussen Schiedam en Vlaardingen zagen wij vele mannen bezig met het vullen en versjouwen van zandzakken. Met angst en beven ziet iedereen de komende uren tegemoet. Men weet: niets is be stand tegen het geweld van het water en men kan slechts hopen op een gun stige draaiing van de wind of een be daren van de storm. (Van onze weerkundige medewerker). Sedert 1916 is er geen stormvloed meer geweest met zulke ramp zalige gevolgen als thans. De uitzonderlijk hoge vloed is een gevolg geweest van de zeer hoge windsnelheid, de lange duur en de uitge breidheid van de storm en de omstandigheid dat de storm 'n hoogte punt bereikte op een tijd (enkele dagen na volle maan), dat de vloed reeds bij rustig weer hoger zou zjjn geweest dan normaal. Zaterdagnacht bereikte de Noordwester boven het gehele Noordzeegebied orkaankracht, waardoor het water met een snel heid als zelden voorkomt naar het Zuiden werd gestuwd in de ver nauwing tussen de Engelse en Nederlandse kust. Daar dwong de Noord wester storm het water een uitweg te kie zen naar de zeearmen tussen de Zeeuwse en Zuidhollandse eilan den. Het aanhouden van de storm heeft er ten slotte toe geleid, dat de dijken door het voortdurend beuken.van de golven bij zeer hoge waterstand op tal van plaatsen zijn bezweken. De oorzaak van het uitzonderlijk zware weer hangt samen met de ontwikkeling van een zeer diepe depressie, die van het Noor den van Schotland over de Noordzee naar de Duitse bocht is getrokken. De storm stak het eerst op boven Ierland en breidde zich toen uit over Engeland Zaterdagochtend woei er boven de Noordzee nog slechts een harde wind, maar omstreeks het middaguur meld den de stations op de Shetland-eilan- den plotseling een winddraaiing naar Noordwest met kort daarop windsto ten van 180 kilometer per uur In de loop van Zaterdagmiddag breidde de orkaan zich snel naar het Zuiden uit. Aan de hand van de toen beschikbare gegevens kon worden berekend, dat ge- vaarlijk hoog water zou optreden. Za terdagavond om zes uur werd door het KNMI een waarschuwing uitgegeven voor gevaarlijk hoog water bij de vloed van Zondagochtend. Kort daarop deel de het lichtschip Terschellingerbank een zeer snelle barometerdaling, terwijl de luchtdruk in Maastricht nog lang zaam steeg. Deze meldingen deden het ergste vrezen. De wind, die toen reeds was (Van een speciale vsrslaggever). Zeeland weet zo langzamerhand wat water is. En de Zeeuwen maken weinig drukte van de strijd tegen de zee. Dat deden zij vroeger niet en dat moet nu ook niemand van hen verwachten. De ramp, die het afgelopen weekeinde de provincie trof heeft een diepe indruk op de Zeeuwen gemaakt. Maar uit de ge sprekken, die men met de mensen voert, blijkt al spoedig dat zij allerminst de moed laten zakken. Hoe groot de nood ook is, waarin zij verkeren. Zij staan er nu heel anders tegenover dan in 1944. „Toen was er een fel verzet in je hart nu weet je, dat de mens er part noch deel aan heeft en dat maakt je veel rustiger", zei ons iemand. Maar men werkt stug om het water te bedwingen. Helaas zijn er in Zeeland vele slacht offers te betreuren. Op het ogenblik dat wij dit schrijven is het aantal doden reeds tot meer dan honderd gestegen. Het grootste aantal mensen, nl. acht, kwam om in de woeste golven bij Losse- nisse. In Hoedekenskerke verdronk een pontonknecht van de provinciale stoombootdiensten. In Veere werd gis termorgen in de Wagenaarstraat, die als de meeste andere straten door het water dat buiten de oude haven vloeide was overstroomd, het stoffelijk over schot gevonden van het bejaarde echt paar Leeman. Ook in Vlissingen vielen slachtoffers. Bij Terneuzen werd het verdrinken van een kind en twee ouderen gemeld. En in Krabbendijke werden vier mensen door het water overvallen. Zij konden zich niet meer redden. De toestand op tal van Zeeuwse plaatsen was gisteravond nog zeer on overzichtelijk. Veere Veere bezit sinds Zondagnacht geen straatstenen meer; het water spoelde ze finaal weg. Enkele huizen zijn inge stort. Rondom Vrouwenpolder werd de toestand kritiek, ontlat de dijk van de Kattenpolder het hakjaegeven. Zeer erg is, dat nev waterwingebied te Oranjezon, dat Middelburg van drinkwater voorziet, geheel door het zoute water is aangetast, waardoor de watervoorziening van de Zeeuwse hoofdstad is uitgevallen het pomp station zelf staat ook onder water. Wie langs de Kleverskerkse weg naar Veere rijdt krijgt de indruk, dat de inundatie van Walcheren is teruggekeerd. Kle- verskerke zelf is een klein schiereiland en Arnemuiden staat rondom in het water. Vlissingen VLissingens binnenstad is in een zee herschapen. In de stationsrestauratie van Middel burg had zich een regelingscommissie geïnstalleerd, die zich bezighield met het doorzenden van de verdreven vee stapel. De Westkappelse zeedijk kreeg een gat van twintig meter, dat geluk kig met zandzakken kon worden ge dicht. Ongeveer 450 militairen zijn vanuit Middelburg naar de getroffen en bedreigde gebieden gedirigeerd. Ma joor Potteboom zei ons: „Wij maken er een vierdaagse van én als het nodig is een zesdaagse." „Wij doen, hoewel de toestand uiterst precair is, ons uiterste best om het water verder de pas af te snijden", zo deelde men ons gisteravond van de zijde van Rijkswaterstaat en van de polder Walcheren mede. En op dat tijdstip (ongeveer zes uur in de mid dag) had men goede hoop, dat de be dreigde punten het verder zouden houden. aangewakkerd tot 100 kilometer per uur, zou daarmee samenhangend nog verder moeten toenemen- Later op de avond meldden tal van stations in Nederland windstoten van 120 tot 140 kilometer per uur, hetgeen overeenkomt met een winddruk van meer dan 100 kg. per vierkante meter. De gehele nacht heeft de orkaan onverminderd over ons land geraasd. Zondagochtend nam de wind in Gro ningen plotseling af, om zes uur meldde het vliegveld Eelde nog slechts matige wind, maar in het Zuidwesten van ons land duurde de orkaan lot in de middag voort. Tegen de avond begon de wind ook langs de Zeeuwse eilanden af te flau- wen en ruimde daarbij langzaam naar het. Noorden tot Noordoost, waardoor het opstuwende effect snel vermin derde. Voor vandaag worden geen bijzonder hoge waterstanden meer verwacht en spoedig zal de Noordzee weer het nor male peil hebben bereikt. Betreffende de treinenloop kan wor den medegedeeld, dat het spoorweg verkeer gestremd is op de baanvakken SchiedamHoek van Holland, Rotter dam Maas—Gouda, Zwijndrecht— Dordrecht, DordrechtGiessendam, SliedreohtGiessendam, Dordrecht Lage Zwaluwe, Lage ZwaluweBre da, Bergen op ZoomVlissingen. Er zijn de volgende maatregelen ge nomen betreffende het reizigersver- voer. De vier D-treinen welke normaal rijden om 8,00, 11.00, 15.47 en 21.00 uur uit Den Haag over Rotterdam naar Parijs, vertrekken nu uit Utrecht over Den Bosch en Roosendaal naar Parijs, De vertrekuren te Utrecht zijn 7.50, 10.49, 15.32 en 20.49 uur. De buitenlandse trein van Den Haag over Luxemburg naar Bazel, die nor maal vertrekt om 9.00 uur uit Den Haag, begint nu in Roosendaal om 10.32 uur. Deze trein rijdt dus wel, in j tegenstelling met eerdere berichten, volgens welke deze trein niet zou rij den. De dagboottreinen rijden slechts tot Den Haag. De reizigers worden uit Den Haag met bussen naar Hoek van Holland gevoerd. De nachttrein naar Hamburg, die normaal te 19.49 uur van Schiedam zou vertrekken, zou heden om 20.00 uur uit Den Haag S.S. vertrekken. Ook de nachttrein naar Keulen, die nor maal om 20.16 uur van Rotterdam DP zou vertrekken zou nu om 20.00 uur uit Den Haag S.S. gaan. Tussen Rotterdam DP en Dordrecht wordt een tien-minutendienst met bussen gereden. Er gaat ook een bus dienst tussen Schiedam en Hoek van Holland en tussen Rotterdam DP en Gouda. Kind bij Terneuzen verdronken Ook Terneuzen is geteisterd. De nieuwe polder is ondergelopen. Daar bij is een kind van enkele maanden van de familie Smallegange verdron ken. Op last van de burgemeester moeten alle mannen boven de 16 jaar bij het vullen van zandzakken en het versterken van de dijk helpen. De minister van Verkeer en Water staat. mr. J. Algera, heeft gistermor gen, vergezeld van Ir. A. G. Maris, directeur-generaal van de Rijkswa terstaat, een bezoek gebracht aan Dordrecht, waar hij, door de rijks politie langs omwegen geleid, naar het stadhuis is gegaan, daar op dat moment de gehele binnenstad nog on der water stond..- De minister heeft met de burge meester, die de gehele nacht aan de hulpverlening ter plaatse leiding heeft gegeven, de verschillende kritieke punten bezocht en zich daar met ge troffen personen onderhouden. De mi nister deelde ons mede er van over tuigd te zijn, dat alles wordt gedaan wat mogelijk is om de hulpverlening onder de gegeven omstandigheden zo doeltreffend mogelijk te doen zijn, al wordt deze zeer bemoeilijkt door het plotselinge van de overstroming en het uitvallen va-n de communicatie middelen. De minister kon zich nog geen ge fundeerd oordeel vormen over de om vang van de ramp, vooral ook omdat de verbinding met de verschillende getroffen gebieden zeer moeilijk, zo met onmogelijk is. Hij verklaarde voorts er bijzonder van onder de in druk te zijn, dat deze ramp, volgens de eerste berichten, aan verscheidene personen het leven heeft gekost, onder wie er ook zijn, die bij de uitoefening var. hun plicht zijn gevallen. Omstreeks halftwee Zondag verliet de minister Dordrecht om zich naar andere getroffen gebieden te begeven. De directeur-generaal van de Rijks waterstaat verklaarde, dat reeds vast staat, dat de waterstanden belangrijk hogei zijn geweest dan bij de beruchte stormvloed van 1916. (Van onze speciale verslaggever) Woedende golven hebben bezit genomen van de meeste polders op Voorne en Putten. De dijk langs het Haringvliet vertoont een enorm gat en honderden mensen zitten op de zolders en op de da^en te wachten tot de gerequireerde hulpkrachten met in aller ijl aangevoerde motorboten hen zullen ophalen. Vooral de Hoek, Zuidland, Simonshaven en Oudenhoorn werden geteisterd. In een woeste waterzee, waarin de koeien bij honderden omkwa men, stortten de boerderijen in als kaartenhuizen. WACHTMEESTER VAN BERKEL, ÉÈN UIT VELEN Wachtmeester P. van Berkel van de Rijkspolitie van Simonshaven heeft ons het verhaal van de nacht gedaan. Omstreeks vier uur in de morgen werd hij gewekt door buren, dat ergens ver derop in de polder een vrouw en een kind door het water werden bedreigd. Van Berkel bedacht zich geen ogen blik. Hij ging zijn huis uit. Nauwelijks echter was hij buiten de deur, enige tientallen meters op weg, of zijn buur man kwam hem achterop met de me dedellng, dat zijn eigen huis door het water werd besprongen. Zijn vronw rireigde te verdrinken. Onmiddellijk keerde Van Berkel terug, In de tijd, dat hij zijn huis verlaten had en op weg was gegaan, was het verraderlijke water aan de achterzijde van zijn woning binnengedrongen. Het steeg zo snel, dat men zelfs geen tijd kreeg om iets mee te nemen. In enkele seconden stond het tot over de knieën en weer enkele seconden later stond he* anderhalve meter in de woning. Met grote moeite is Van Berkel er in geslaagd met zijn vrouw naar buiten te komen, waar hij op de droog ge bleven dorpskom zijn vrouw onder bracht. De verbindingen met Geervliet, on der welke gemeente Simonshaven res sorteert, zijn geheel verbroken. Er was aileen nog een telefoonlijntje naar Zuidland. De dijk langs de Oude Maas begaf het en het wilde water stroomde met steeds grotere felheid in de polders rond Simonshaven. Er was geen red- oen aan. Enkele gezinnen konden met grote moeite van de daken worden haald Een vrouw en een kind bleken echter reeds onbereikbaar en konden eerst in de loop van de dag, toen de storm wat afnam, worden gered. Zuidland, de naburige gemeente, werd geheel door het water omspoeld. Burgemeester De Kool en zijn wet houders moesten hun gemeentehuis veriaten en de hulpacties leiden van uit een café in de dorpskom. Telefo- De commissaris der Koningin in Zeeland heeft zich met de eva cuatiecommissaris, het lid van Ged. Staten de heer Schout, naar Kruiningen op Zuid-Beveland be geven, waar de toestand wel het ernstigst was. De centrale evacuatiecommissie kon gisteren geen telefonisch contact met Kruiningen krijgen. Op Goeree en Overflakkee kwamen de ernstigste be richten uit Herkingen en Stellendam. De evacuatie-commissaris voor Utrecht, de heer II. van Wessem, die directeur is van de vervoeronderne- ming Van Gend en Loos, heeft al zijn materieel beschikbaar gesteld voor vervoer van evacuerenden. In de Kruininger Perkpolder te Kruiningen is een gat In de dijk ge slagen. Het hoger gelegen gedeelte loopt momenteel geen gevaar. De noodtoestand werd afgekondigd. De plaats is practisch geïsoleerd. Ook In Hansweert ls de noodtoe stand afgekondigd. In Ierseke is de situatie eveneens kritiek. Ook in de Hoeksewaard is de toestand erg. Maassluis Gistermorgen omstreeks 10 uur zijn in Maassluis de voorgevels van drie huizen -ingestort. Het betrof twee oude huizen en een nieuw huis. De be woners waren- bijtijds gewaarschuwd. Zij konden vluchten. In Maassluis zakte een auto In de weg. Het spoorwegverkeer tussen Schiedam en Hoek van Holland is vol komen gestremd. Dijken bij Oostende en Antwerpen beziveken De stormramp had in het Noordbelgi- sche kustgebied, waar de noodtoestand is afgekondigd, gisteravond reeds elf doden geëist. Er zijn dijkdoorbraken tussen Oostende en Heyst, Knokke, het Zoute en Lekkerbek, Termonde en Baarsrode. Zele en Grimsbergen, Ap pels en Antwerpen. Evacuaties zijn be gonnen in Oostende. Heyst, Termonde en Baarsrode. In de dijk bij Oostende is een gat van 300 meter geslagen, bij Termonde zijn zes breuken en bij Antwerpen zijn zeven dijken bezweken, waardoor dui zenden bunders land en alle droogdok ken ziin overstroomd. De pier van Zee- brugge is zwaar beschadigd. Oostende is overstroomd Het water is. binnen gedrongen in de particuliere villa van koning Bo.udewi,ju.bij .Het Zqiite. Troepen ,en brandw.eerlied_en ^bren gen duizenden zakken z.and .en .cement, naar d« provincies Oost- en West- Vlaanderen. De brandweer en de politie in het gehele land zijn gealarmeerd, Het Belgische Rode Kruis organiseert een eerstehulp-dienst in het getroffen gebied n samenwerking met de ge meentelijke besturen. Alle verbindingen met de kuststreek zijn geblokkeerd, doordat de wegen onder water staan. De waterstand in het overstroomde kustgebied varieert tussen 90 centimeter en 1.20. Schelde-tunnel ondergelopen De gouverneurs van Oost- en West- Vlaanderen en van Antwerpen hebben de militairen voor het hulpverlenings- werk opgeroepen. De. Schelde-tunnel voor voertuigen was Zondagnamiddag onder water gelopen. #Te Oostende alleen zijn vier perso nen in bed door het water verrast en verdronken Een kind werd. door een windvlaag uit de armen -van.zijn moe der. genikt- en venoronk iu het water dat.pp de. straat stond. Ir) het centrum .van Oostende stond het water .hier en daar meer dan een meter hoog. Bij Sleeuwijk De toestand nabij Sleeuwijk is nog steeds kritiek. De dijk van de Bakkers, kil is doorgebroken. Met militaire auto's, bussen en particuliere auto' worden de inwoners van Werkendam en Almkerk geëvacueerd. Enkele slachtoffers zijn al te betreuren. Veel vee is verdronken. Rozenburg Op het eiland Rozenburg zijn ver scheidene dijken doorgebroken, nl. die van de „God zij dank-Polder", de Bos- se polder, de Scheurpolder en de Noordbankpolder. De veehouders heb ben hun koeien uit de stallen moeten halen en hun huizen moeten ontrui men. De veerdienst MaassluisRozenburg is gestaakt, evenals de veerdienst Ro denburgBrielle. (Van een onzer verslaggevers). Op Zouteiande op Walcheren heeft men de nacht van Zaterdag op Zondag met alle beschikbare mannen gewerkt aan de duinen ten einde deze te behou den. De zee sloeg onophoudelijk grote stukken weg en enkele ogenblikken was de toestand zeer kritiek. Grote bunkers vielen als kaartenhuisjes in zee en de algehele aanblik van het strand bij Zouteiande was Zondagavond zonder meer verschrikkelijk. De ver woestingen hebben alles onherkenbaar gemaakt Zolang de zeedijk bij West- kapelle zich echter goed houdt maakt de bevolking van Zouteiande z'eh niet al te veel zorgen hoewel de gehele mannelijke bevolking thans onder lei ding van de burgemeester gemobili seerd is. TIENDUIZENDEN DAKLOOS De polders onder Hoogvliet en Rhoon zijn ondergelopen. Overal zagen wij hetzelfde beeld, honderden van hun have en goed berooide mensen trek ken langs de wegen om een veilig on derkomen voor de nacht te zoeken. Het gemeentebestuur van Dordrecht deelde te middernacht mede dat de toestand niet meer kritiek Is. Hnlp heeft men niet mrer nodig. Het tweede hoge fij lipt i.R? metpr meten hetgeen aanmerkelijk minder was dan gisterochtend toen alle pol ders ten Zuiden van de YVieldrechtse zeedijk verloren gangen. nisch hadden wij gistermiddag een onderhoud met de heer De Kool, dia juist van het kabinet van de commis saris der Koningin bericht had gekre gen, dat er motorboten onderweg wa ren om de Zuidlanders te evacueren. De heer De Kool vertelde ons, hoe overal in de polder mensen op de zol- cers en daken zaten, die gered moesten worden. Het vee was bij honderden stuks verdronken. Bij Oudenhoorn werd in de dijk een groot gat geslagen, dat men tevergeefs geprobeerd heeft met honderden zand zakken te stoppen. De reddingboot van Stellendam heeft via Scheveningen Radio het ministerie van Verkeer en Waterstaat om onmid dellijke maatregelen verzocht. De toe stand wordt zeer ernstig genoemd. In het radiografische contact is ver zocht een groot schip te zenden om de bevolking te evacueren. Zou zulks niet gebeuren, dan zouden nog meer doden zijn te betreuren. Het ministerie heeft toegezegd dat in overleg met de marine alle mogelijke hulp zal worden geboden. Een van de zwaarst getroffen dor pen is het 4500 zielen tellende Nu mansdorp in de Hoeksewaard. In de loop van de dag zijn 3000 in woners geëvacueerd naar de omlig gende dorpen. Het merendeel is in scholen en bij familieleden onderge bracht in Klaaswaal. Het water is gis teren nog 40 cm gestegen en op enkele plaatsen in de polder had het een hoog te van twee meter bereikt. De dijken zijn op verscheidene plaat sen doorgebroken. Vermist wordt een 25-tal inwoners. Aangenomen wordt,, dat verscheidene inwoners zijn ver dronken, onder wie een gezin, be staande uit man, vrouw-en tien kinr deren. De burgemeester verzoekt dringend hulp van een amphibievaartuig of mo torboot, ten einde degenen, d'ie nog in hun huizen vertoeven, te kunnen red den. Tal van woningen zijn ingestort. o Het aantal slachtoffers van de uitgebreide overstromingen in Engeland was gisteravond geste gen tot 155. Er werden 145 per-» sonen vermist. Volgens inofficiële berichten bedroeg het aantal reeds 181. Op het eiland Canvey in de Theems- mond zouden alleen al 40 perso^ nen zijn omgekomen. Uit Den Burg wordt bevestigd, dat de Eendrachtspolder op Noord-Texel geheel onder water is gelopen. De polder moet als verloren worden be schouwd. Er zijn vier doden te be treuren en nog vijf zes personen worden vermist. Een groep burgers werd namelijk overvallen door het water, dat achter hen doorbrak. Bij het ongeval van de hulpexpeditie, die door het wegzakken van een berm met een autobus in een sloot was ge reden, is een man levensgevaarlijk ge wond. De burgemeester van Den Burg over weegt, de gehele polder te evacueren. Bij het. oude fort De Schans werd een gat gedicht, maar in de zandzakken dreigde alweer een scheur te ontstaan. Een gat van tachtig meter in de dijk bij De Kaap is men voorshands meester weten te worden, maar doordat de dij ken op allerlei plaatsen worden onder mijnd, blijft de toestand kritiek. Vooral het weer opkomen van de vloed wordt niet zi>ider zorg tegemoet gezien. De situatie op Texel is nog steeds ernstig, deelde de burgemeester van Den Burg, mr. E. de Koning, ons Zon dagavond om halfelf mede. Kritieke punten zijn nu nog bij de Schans bij Oudeschild en twee plaat sen meer naar het Noorden. Het is nog niet te overzien hoeveel slachtof fers de ramp op het eiland heeft ge- eist. Er verluidt dat er vier doden zijn. De medewerking van de burgerij ia voortreffelijk, aldus mr. De Koning, die hulp heeft gekregen van 58 mili tairen van het vliegkamp de Mok, 21 burgers uit Sneek en een Rode Kruis- colonne uit die plaats. Een deel van de Rode Kruiscolonne uit Den Helder is met een loodsboot overgebracht naar het eiland en zal daar de leiding op zich nemen van de verzorging van de gewonden en de ge- evacueerden. Ook Beatrix ooggetuige De Koningin was vergezeld van prin ses Beatrix De komst van H.M was Ie autoriteiten in de Krimpenerwaard met bekend Zij reed eerst tot aan Ouderkerk, welke plaats zelf onbereik-' baar was, zodat, der koninklijikei auto slechts, tot de .grens van het ondergelo pen land kon rijden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2