Accent bij exportbevordering naar Amerika is verlegd dommige bedrijfstakken hebben optimale uitvoer bereikt Opbrengst omzetbelasting viel tegen in 1952 In laatste kwartaal een herstel Zuinig met gas en electriciteit in Rotterdam en omgeving! Jongi e vrouw uit moederliefde tot diefstal gekomen? Grotere mogelijkheden voor niet-agrariërs VIERDUIZEND DUITSE HEREN LIETEN ZICH BEETNEMEN Oogst: f 40.000 1 jaar cel OPGAVE PUZZLE No. 271 10 TROUW MaancUff 2 Februari 1953 (Van onze New Yorkse correspondent) Wanneer men de indruk mocht hebben gekregen, dat de export naax Amerika aan het afzakken is, omdat er in de officiële propaganda voor verhoging van de export naar Amerika een zekere stilstand schijnt te zijn ingetreden, dan zijn de statistieken daar om het tegendeel te bewijzen. Ter wijl de export naar Amerika van de Scandinavische landen, België, Frank rijk enz. in 1952 is teruggelopen, is Nederlands export naar het dollarge- bied nog met ongeveer 25% toegenomen. In 1951 bedroeg de Nederlandse uitvoer naar Amerika 119 millioen. terwijl de definitieve cijfers voor 1952 geraamd worden op S 150 millioen. Nederland is dus zeker niet laks gewor den wat betreft de export naar Amerika. De kwestie is echter, dat het accent bij de propaganda voor exportbevordering verplaatst is. GESPREK MET DE HEER P. J. GOMPERTS De secretaris van de Nederlandse Kamer van Koophandel in Amerika, de heer Philip J. Gomperts, heeft ons wijze de export naar Amerika zich heeft ontwikkeld. Op verschillende ge bieden heeft Nederlands productie capaciteit voor de Amerikaanse markt het „plafond" bereikt. Zo bijv de Ne derlandse hammen, die zo'n goed ont haal op de Amerikaanse markt vin den. Practisch gesproken kan Neder land de uitvoer van Nederlandse ham men niet meer verhogen, omdat men de varkensteelt niet ongelimiteerd kan opvoeren. Want voor meer varkens is meer veevoer nodig en dat moet ook weer worden ingevoerd. Bovendien bestaat een varken niet alleen uit hammen en voor de rest der geslachte varkens moet ook afzet gezocht wor den. Tot op zekere hoogte geldt het bereiken van het exportoptimum ook voor de Nederlandse bloembollen Veel meer bollen voor de Amerikaan se markt kan Nederland niet meer te len dan het thans doet. Bovendien kan men niet de Neder landse productie-capaciteit voor de export voor de volle 100% voor Ame rika benutten. Men mag de Nederlandse producen ten niet aansporen alles op één kaart te zetten. Want komt er dan een kink in de kabel door importrestricties zoals bij de kaas dan komt men door die eenzijdige oriëntering bij de export in moeilijkheden. Wanneer men dan nog bedenkt dat de concurrentie van Duitse, Italiaanse, Japanse en Engelse producten en artikelen zich steeds sterker doet gevoelen op de Amerikaanse markt, dan slaat Neder land bij de uitvoer naar Amerika een heel goed figuur. Meer merkartikelen De toeneming van de export in 1952 is intussen niet zozeer het gevolg van een uitbreiding van het aantal fabri kanten dat aan de export naar Ame rika deelneemt, als wel van toeneming van het volume per fabrikant. Ver scheidene merkproducten, delicates sen enz., worden in een stijgend aan tal winkels in Amerika verkocht. Dit ïs duidelijk te constateren uit de groeiende omvang van een boekje „Where to buy it" („Waar het te koop is"' d.w.z. de diverse Nederlandse ar tikelen). dat door de Ned. K.v.K New York wordt gepubliceerd, en dat alle winkeladressen in de verschillen de steden van Amerika bevat, die Ne derlandse artikelen en producten ver kopen. Het accent is nu m zoverre verlegd, dat men niet, als een jaar of vijf ge leden, de fabrikanten als het ware de export naar Amerika aanpraat en te gen hun zin. bij wijze van spreken, naar de Amerikaanse markt stuwt, in de jacht op de dollar, maar het ini tiatief van de fabrikant zelf laat ko men. Natuurlijk moedigen de Kamer van Koophandel en de Handelscom missarissen waarmee nauw wordt samengewerkt de export aan. maar men zoekt de exportbevordering meer in voorlichting van de potentiële ex porteurs en hulp bij het verkennen van de Amerikaanse markt. Voorlichting en advies Vorig jaar, tijdens zijn bezoek aan Nederland, is de heer Gomperts, ver- f;ezeld van de secretaris der Neder- andse afdeling van de Kamer, de heer P. C. A. M de Bruyn, begonnen met zitdagen te houden in verschillende delen van Nederland, om potentiële exporteurs voor te lichten en te ad viseren. zodat ze daarvoor niet naar Den Haag behoefden te reizen. Dit Filmcentrum meer oecumenisch De stichting Filmcentrum is in 1947 van de Ned. Hervormde kerk uit in het leven geroepen met het doel het film- vraagstuk op kerkelijk verantwoorde wijze aan te pakken. Behalve verschei dene Hervormd-kerkelijke organisaties, zoals de Hervormde Jeugdraad en de stichting Kerk en Wereld sloten ook vele protestantse jeugdorganisaties zich aan. De Oecumenische Raad volgde. Thans is het oecumenisch karakter van Filmcen trum versterkt door de directe aanslui ting van de algemene doopsgezinde so ciëteit en de Remonstrantse Broeder schap. Beide gemeenschappen krijgen een vertegenwoordiger in de Raad Beheer der stichting. systeem van zitdagen wordt thans door de heer De Bruyn met succes voort gezet In Amerika toetst de KvK op ver zoek de monsters en de prijzen van Nederlandse gegadigden voor export naar Amerika aan de Amerikaanse markt, en adviseert verder over even tuele veranderingen in de afwerking van het artikel en de prijs. Inmiddels bestaan er nog tal van mogelükheden voor uitbreiding van de export naar Amerika, o.a. op het gebied van schrijfmachines (portables), jachtenbouw (zeil- en motorboten), schoenen, Tilburgse wollen stoffen, damesconfectie, fietsen, geweven goe deren van kunstzijde en katoen, fij nere delicatessen, de uitbesteding van \merikaans drukwerk bij Nederlandse drukkerijen. Op de leest Een fabrikant van Portable schrijf machines in Weert (L.) staat op het punt op de Amerikaanse markt te ko men. Als Nederlandse schoenfabrikan ten hun leestenpark uitbreiden, zodat er, zoals het Amerikaanse publiek ge wend is, voor iedere voet een goed passende schoen te vinden is, dan lig gen er voor hen in Amerika zeker goede kansen. Er kunnen zeker ook meer wollen stoffen in Amerika worden verkocht, als men zich wat dessins enz. betreft aanpast aan de Amerikaanse smaak. Op het gebied van damesmantels zijn er al drie of vier Nederlandse con- fectiefirma's die met succes op de Amerikaanse markt concurreren. Ook voor Nederlandse fietsen bestaan er nog steeds goede mogelijkheden Maar nu de dollarpositie in West- Europa aan het verbeteren is, moeten de Nederlanders, als de internationale kooplieden die ze van oudsher zijn, zich er ook weer voor gaan interesseren om te pogen importdistributeurs en verte genwoordigers voor West-Europa van Amerikaanse fabrikanten te worden, aldus verklaarde de heer Gomperts met nadruk. Dit zou gepaard kunnen gaar met de inrichting van montagefabrieken en ook reparatiewerkplaatsen, in de geest als de KLM thans doet voor het on derhoud en de reparatie van vlieg tuigen van buitenlandse maatschap pijen. Tot nu toe heeft men hierover practisch niet durven praten, omdat de import uit Amerika tot het uiterste beperkt moest blijven. Maar door de verbetering van de economische positie van West-Europa is de hoop gewettigd, dat de Neder landers, die hnn talenkennis voor bob ben, die bekend staan als goede, be trouwbare en harde werkers, en ook door het betrekkelijk lage Nederland se loonpeil en de centrale ligging van het land, een goed stok van de Ame rikaanse Import voor West-Europa kannen veroveren. Werkman zocht lood en pleegde inbraak De mbraak. in de nacht van 23 op 24 Januari gepleegd in een textielhandel in de Boekhorststraat, is door de recherche opge lost De dader en een medeplichtige werden ingesloten en Zaterdagmorgen voorgeleid voor de officier van Justitie. De buit, be staande uit 4 dekens en een tapijt, kon wor den achterhaald. Naar thans is gebleken was het een toe vallige inbraak. De dader, een 18-jarige los werkman, was die nacht op zoek naar lood. Hij was in de Boekhorststraat een „sleufje" tussen twee huizen binnengelopen en op een muur geklommen, vanwaar hij een raampje ontdekte, dat hem als het ware uitnodigde tot een bezoek aan het magazijn van de textielhandel. Hij liet zich niet lang noden, maar drong door het raam naar binnen en bracht zijn buit in 3 partijtjes naar het huis van een 23-jarige los werkman in de Ko ningstraat. Daar werden de dekens en het tapyt bij een huiszoeking gevonden, waar na de inbraak spoedig was opgehelderd. De opbrengst van de omzetbelasting is in 1952 tegengevallen. Dit feu >.m. in verband worden gebracht met de intering op voorraden, welke in het ifgelopen jaar zowel bij het publiek als bij het bedrijfsleven heeft plaats- jevonden. De opbrengst van de omzetbelasting beliep in 1952 ruim f 1100 nillioen en bleef daarmede f 50 millioen beneden de herziene raming 1952. De teruggang ten opzichte van het vorige jaar beliep ca. 112 millioen. J Het gemeentebestuur van Rotterdam .verzoekt ons het volgende mede te delen wegens de ernstige toestand van de elec- triciteitsvoorziening in zijn verzorgings gebied: Bericht voor de electriciteitsverbruikers in de gemeenten Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen, Bergschenhoek, Bleiswijk en de gemeenten op Voorne en Putten, Ro zenburg en West-IJsselmonde: De electriciteitsgebruikers in deze ge meenten zullen zich voorlopig aanzienlijk in hun stroomverbruik moeten beperken. Des morgens tussen 7 en 9 uur en des avonds tussen 17 en 22 uur moeten alle verbruikers zowel in woningen als de in dustrie hun stroomverbruik tot het uiter ste beperken, terwijl voor het overige met een beperking tot 60 procent van het normale stroomverbruik voor alle ver bruikers kan worden volstaan, teneinde de stroomvoorziening in de poldergema len en rioolgemalen, alsmede voor de levensmiddelenvoorziening in stand te kunnen houden. De directie van het Energiebedrijf te Rotterdam deelt het volgende mede: De beide gasfabrieken aan de Rechter - en de Linker Maasoever ondervinden grote hinder van de hoge waterstanden. Als gevolg daarvan is er stagnatie ont staan in de gasproductie. In verband hiermede moest het gebruik van gas voor ruimteverwarming worden uitgeschakeld. Daar de gasdruk drastisch moest wor den verlaagd, wordt aan de gasverbrui- kers uit veiligheidsoverwegingen drin gend aangeraden alle automatisch wer kende apparaten, zoals gaswarmwatertoe- Geestelijke verzorging van gerepatrieerden In 1950, toen een stroom van gerepa trieerden uit Indonesië in ons land aan kwam, heeft de overheid een beroep gedaan op het kerkelijk en particulier initiatief om behulpzaam te zijn bij de taak deze mensen in het cultureel en Prins Bernhard sprak herdenkings rede uit in New York Veel medeleven met Nederland Prins Bernhard heeft Zondagmiddag de plechtige herdenking van de stich ting van New York, driehonderd jaar geleden met het uitspreken vaneen rede in de St. Marks Church in the bouwerie in het hartje van oud Manhattan geopend. In deze kerk is de eerste gouverneur van Nieuw Nederland. Pieter Stuyve- sant, begraven. De plechtigheid werd o.a. bijgewoond door burgemeester Impelliteri van New York. Stuyvesant verleende op 2 Februari 1653 aan Nieuw Amsterdam het recht op een eigen gemeentebestuur waardoor het van die datum af niet meer bestuurd werd door Nieuw Nederland. Voor die datum was Nieuw Amsterdam slechts een Nederlandse vestiging zonder eigen rechten zoals ook de andere Neder landse vestigingen Breukelen (Brooklyn en Vlissingen (Flushing). De eerste formele plechtigheid ter vie ring van het jubileum van New York viel door een wrang toeval samen met de rampspoedige tijdingen van dijkdoorbra ken en overstromingen In Nederland, die onder het Amerikaanse volk zeer veel op schudding en medeleven teweeg brach ten. Een welingelichte bron in de omge ving van de mns wa= van mening, dat Prin6 Bernhard hoewel zeer geschokt door de ramp in Nederland, zün Ameri kaans bezoek niet zal onderbreken. De Prins greep terug in de historie tot het jaar 1609 toen kapitein Henry Hudson in opdraóht van de Oost Indische Com pagnie op het schip „De Halve Maen naar Amerika voer en het gebied langs tegenwoordige Hudson in bézit nam „Nieuw Nederland". In 1615 werd de HAAR HELPERS BESTOLEN (Van een onzer verslaggevers) Een eigenaardig geval van diefstal kreeg de Utrechtse politierechter Vrij dag jl. te berechten. Voor hem was een 21-jarige gehuwde Inwoonster uit Bus- sum gedagvaard, die moeder was van een kind van anderhalf jaar. Het jonge echtpaar was evenals zovele lotgeno ten slachtoffer van de woningnood' het kon wel ergens een kamer huren, maar de verhuurder wenste het kind niet in zijn huis te hebben. Een moei lijk geval voor de moeder, die haar kind in geen geval wilde missen. De nood dwong er echter toe het kindje bij een familielid te brengen, nl. bij een schoonzuster te Nieuwersluis, die bereid was er tijdelijk voor te zorgen Bfl het bezoek, dat de moeder op die voor baar kwade dag aan haar schoon zuster bracht, kwam de echtgenoot van laatstgenoemde thuis en legde een noonzakje op de schoorsteen. Toen de basoekster even alleen was, eigende aij zich het zakje met geld toe, dat een bedrag van ca, f 390 bleek te bevatten. Op de vraag van de politierechter, waarom zij de diefstal had gepleegd en nog wel ten nadele van iemand, die haar wilde helpen door haar kind in huis te nemen, antwoordde de verdach te snikkend, dat haar bedoeling was geweest onenigheid met haar schoon zuster te krijgen Zij had gehoopt, dat deze het kind dan geen huisvesting meer zou verlenen. „Ik wilde geen af stand van mijn kind doen", verklaarde verdachte. De politierechter vond dit wel een zeer eigenaardig motief en meende dat verdachte het beoogde doel toch wel op andere wijze had kunnen be reiken. Tot nog toe heeft het betrokken echtpaar nog geen woonruimte gekre gen: de man verblijft in Hilversum en zijn vrouw woont bij haar ouders. In aanmerking nemend, dat de ver dachte reeds éénmaal is veroordeeld, eiste de officier van Justitie drie we ken gevangenisstraf tegen haar Het vonnis bleek mee te vallen, w»nt| de politierechter legde een maand| voorwaardelijke gevangenisstraf op' met een proeftijd van drie Jaar als mede een geldboete van f 35, sub*, tien dagen hechtenis. stellen. Vóór alles moet worden toege- ming, tot nader order buiten bedrijf te stellen. Vóór alles moet worden teoge- zien dat van toestellen, die door de druk- verlaging uitgingen, de kranen worden gesloten. Dit geldt ook voor alle ver bruikers te Maassluis, Vlaardingen. Ba- rendrecht, Capelle a/d. IJssel en Heer- jansdam. Anderzijds is van opbrengst v La geweest. De ontvangsten aan omzetbelasting hebben gedurende de eerste drie kwar talen van 1952 een voortdurende terug gang vertoond; achtereenvolgens werd 7 287,9 273 en 260,5 millioen geïnd. In iet afgelopen kwartaal beliepen de ont vangen 279,1 millioen, zodat een herstel valt waar te nemen. De invoerrechten brachten in 1952 In totaal 362 millioen «p, tegenover een raming van 375 millioen, in 1951 werd 409,6 millioen ontvangen. De opbrengst van de gezamenliike Rotterdam gaat f 3.5 millioen lenen B. en W. ran Rotterdam ontvingen aanbiedingen voor het verstrekken van drie onderhandse geldleningen, resp. groot 1.000.000.—. 500.000,— en ƒ2.000.000,—. De VA procent lening, groot 1.000.000, ■Roger Goderin, het enige kind dat zich *al »n haar geheel worden afgelost na uit Oradour wist te redden, heeft gis- een loopbld van vijf jaren, teren een verklaring afgelegd voor het De twee 4 procent veertigjarige lenin- militaire hof te Bordeaux, dat de zaak- gen, gr oot 500.000,— en 2.000.000,—, Oradour behandelt. Roger, die nu 16 zullen in de periode 1954 tot en met 1993 jaar is. vertelde hoe hij onder het vu- m veertig jaarlijkse gelijke termijnen ren van de S.S.-ers het stadje wist te worden afgelost. ontvluchten. Door zich dood te hou- De lening, groot ƒ2.000.000,—wordt den, gelukte het hem in leven te blij- tegen de koers van 100H procent ver ven. Roger heeft een vurige wens: pi- strekt, de beide andere tegen parikoers. loot worden b\j de Franse luchtmacht.B. en W. stellen de raad voor de aan biedingen te aanvaarden. Daarvan~is evenwel ca. 25 millioen het gevolg van een extra-bate in 1951. Is is van betekenis, dat de tariefverhoging van September 1951 op de van 1951 slechts zeer ten dele, die van 1952 volledig van invloed Meer emigranten naar Canada Do Commissaris voor 'ie Emigratie deelt mede, dat de Canadese regering tot een belangrijke verruiming in de emigratiemogelijkheden voor niet-agra riërs heeft besloten. Werkers in tal van beroepen kunnen thans naar Canada emigreren. Hierbij is overeengekomen, dat een even groot aantal families en maatschappelijk bestel hier te lande m alleenreizende niet-agrariërs zal mogen te passen. Deze inpassing diende in het l vertrekken als er agrarische „eenheden" compagnie „Nieuw Nederland" gesticht en deze richtte in het nieuwe gebied Fort Nassau, op de plaats van de tegenwoor dige hoofdstad Albany van de staat New York, op. In samenwerking met de West Indische Compagnie vestigden zich in 1624 dertig families van Nederlandse en Waalse af komst rond Fort Oranje. In 1626 kocht Pieter Minnewijt, of Minuit, Manhattan van de Indianen voor goederen, die tegen woordig ongeveer 15 dollars waard zou den zijn. Hier groeide Nieuw Amsterdam. Prins Bernhard gaf enige voorbeelden van plaats- en familienamen, uit deze tijd, die thans nog voorkomen of aanwijs baar zijn als oorspronkelijk Nederlands. Zeven presidenten stammen af van Klaas Martensen van Roosevelt, een Zeeuwse boer. die zich in 1650 in Amerika vestigde. Het waren de presidenten James Madison. Martin van Buren. Zachary Taylor, Ulysses S. Grant, William H. Taft, Theo dore Roosevelt en Franklin D. Roosevelt, Amerikanen, die afstammen van immi granten uit de 19e eeuw, die om econo misch en theologische redenen Neder land verlieten. Zij kwamen voornamelijk onder leiding van de predikanten A. C. van Raalte en H. P. Scholte. Menige stad in het middenwesten werd door hen ge sticht. In Wiscousin werd door pater F. J. van den Broek een r.k. nederzetting gesticht. Er zijn cijfers beschikbaar, aldus de Prins, maar er is zelfs ok geen ruwe schatting te maken van het aantal mil- lioenen Amerikanen, dat van Nederlandse afstamming is. De Prins bracht voorts het Nederlandse enthousiasme en de gegeven steun tijdens de Amerikaanse onafhanke lijkheidsverklaring van 1776 en de strijd nadien in herinnering. Overspringende op de tegenwoordige tijd, zeide de Prins o.m., dat Amerikanen en Nederlanders in de strijd in Oost en West tijdens de tweede wereldoorlog na der dan ooit tot elkaar zijn gekomen. „De Nederlanders zullen nimmer het aan deel der Amerikaanse soldaten in hun bevrijding vergeten. Ook na de oorlog heeft Nederland on dervonden, wat Amerikaanse vriendschap betekent. Ook tot de integratie van Europa heb ben de Ver. Staten de stoot gegeven, als ook tot het scheppen van de grote alli antie van vrije landen rond de Atlanti sche Oceaan. Deze laatste kan worden beschouwd als een hoeksteen voor een vrij Europa. Vereniging van gasfabrikanten ingesteld Het bestuur vaan de Vereniging van Gaa- j fabrikanten heeft besloten een kleine com- missie in te stellen die op korte termijn van advies zal moeten dienen ten aanzien van de vraag onder welke normale overdruk het aardgas bij de verbruikstoestellen ter beschikking zal moeten staan en ten aan- i van de vraag in hoeverre een verhoging de thans gangbare verbruiksdruk voor stad seas en andere distributiegasaen aanbe- veling verdient. De commissie, die intussen haar eerste vergadering heeft gehouden, is als voigt sa mengesteld: ir D. Tinbergen (voorzitter): ir J Bellmga, jr M. J. Ie Clerq. ir E. Ch. J. Dubois, A. van der Linden, J. H. Stein- kamp en Ir 3. Sterol, secretarie, 's-Graven- hage. Noorse vissersvloot lijdt schipbreuk Ten Westen van Noorwegen is Zater- i dagavond een Noorse vissersboot door de storm stukgeslagen. Gevreesd wordt, dat de zei beman- ningsleden zijn verdronken. J bijzonder in geestelijk opzicht te geschie den, welke taak vooral aan de kerken werd toegewezen. De Protestantse ker ken droegen de organisatie van deze bijzondere verzorging op aan de C.I.O.- commissie (Contact in Overheidszaken, het vroegere interkerkelijk overleg) voor de geestelijke verzorging der gerepa trieerden. In de practyk bleek al spoe dig dat de geestelijke verzorging zoveel raakpunten had met de sociale verzor ging, dat het nodig was in de genoemde commissie twee secties onder te brengen: sectie geestelijke verzorging en sectie sociale verzorging. De beide secties zijn wel onderscheiden, maar werken niet gescheiden. Op het ogenblik hebben de Protestantse kerken 12 predikanten voor de geestelijke verzorging onder de ge- repatrieerden aangesteld. Deze hebben allen Indische ervaring; 6 van hen zijn in „full time" dienst, de overige werken in nevenfuncties. De predikanten gaan uit van dachte dat de gerepatrieerden zo spoe dig mogelijk in het normale kerkelijk leven moeten worden ingeschakeld. emigreren. Bij de behandeling van emi gratie-aanvragen van niet-agrariërs zal voorrang worden verleend aan diegenen, die him aanvrage reeds hadden inge diend, doch nog geen beslissing ont vingen. Er zijn in 1951 en in 1952 zovele aanvragen voor emigratie naar Canada ingediend, welke moesten blijven wach ten, dat hun aantal vooralsnog vol doende is om een vrijwel volledig ge bruik van de nieuwe mogelijkheden te maken. De emigratie van hen, die naaste bloedverwanten in Canada hebben, die als „sponsor" optreden, gaat op de ge bruikelijke wijze door. Het aantal agra rische emigranten, dat naar Canada kan vertrekken, is onbeperkt. Vertrek in 1953 kan echter alleen nog worden gegarandeerd aan hen. die zich spoedig mogelijk aanmelden. Van de met-agrarische emigranten, die onder de „een op een"-regeling emigreren, „Beeldschone rijke Zwitserse" (Speciale correspondentie.) Het v-ilt niet mee om zonder wer ken en zonder kapitaal toch snel rijk te worden, maar de YYuppertaller Rolf Fehling meende er iets op gevonden te hebben: een huwelijksbureau. Aangezien hij geen geld had om reclame te maken, liet hij een annonce plaatsen in een Stuttgarts dagblad, waarin *en rijke beeldschone Zwit serse jongedame een Duitse echtgenoot zocht. De candidaten werden in de advertentie al vast uitgenodigd de vacantie op haar landgoed in Zwit serland te komen doorbrengen. Nuchtere Hollanders zouden direct hebben gedacht: „zu schön um wahr zu sein", maar de Duitse Adams gelo ven blijkbaar nog in sprookjes. Rehling kreeg 5246 brieven met 3526 foto's van knappe en lelijke Duitse mannen, die naar de gunst van de Zwitserse don gen, maarde huwelijksmakelaar had helemaal geen Zwitserse candi date.. Dies stuurde hij blijkbaar inmid dels in staat gesteld enig geld er van te trekken vervolgens zijn zuster naar Locarno, die van daaruit mooie prent briefkaarten naar de 5246 candidaten zond met „de hartelijke groeten uit Zwitserland". Gelijktijdig verzond het huwelijksbureau circulaires naar de verliefde mannen, waarin ze werden uitgenodigd een bedrag van tien gul den te betalen, noodzakelijk voor een grafologiseh onderzoek, want de Zwit serse jongedame wilde niet met „Jan en alleman" in zee gaan. verwacht de Canadese regering, die hen in een werkkring zal plaatsen, dat zij met grote nauwgezetheid in Canada zul len aankomen op het tijdstip dat door haar wordt aangegeven. Het bezit van een werkgevers- en huisvestingsverkla- ring geeft geen voorrang, noch grotere zekerheid over aanvaarding. De aanmeldingskantoren zijn in het bezit van alle gegevens omtrent de beroepen, welke aanvaard worden. De vereiste tijdstippen van aankomst en andere bijzonderheden van de regeling. Nieuwe onderhandelingen over intern, tarwe-overeenkomst De afgevaardigden van de 46 landen, die zitting hebben in de Internationale Tarweraad, kwamen gisteren te Wash- ingtong bijeen ter hervatting van de onderhandelingen over een nieuwe in ternationale tarwe-overeenkomst. De vorige overeenkomst, die in Maart 1949 is getekend, loopt op 31 Juli a s. af. De meeste der deelnemende landen wensen, .dat de regulering van de inter nationale tarwemarkt wordt voortgezet, doch tijdens de besprekingen, welke hierover in de afgelopen zomer te Lon den zijn gehouden, hebben de importe rende en de exporterende landen geen overeenstemming over de prijzen kun nen bereiken. Men verwacht, dat het tijdens de vandaag begonnen besprekin gen wederom tot een botsing over dit onderwerp zal komen, voornamelijk tussen Engeland en Amerika. niet-kohierbelastingen bedroeg in De cember 235 millioen, waarmede hel in 1952 geïnde bedrag een totaal van 3.264,8 millioen heeft bereikt. Dil betekent, dat de ontvangsten uit hoofde van deze middelen in het afgelopen jaar practisch in overeenstemming zyn geweest met de herziene raming 1952. welke 3.264 millioen beliep. Ter ver gelijking zij vermeld, dat in 1951 inclusief extra baten vanwege de in- voering van een gedeeltelijk versneld» afdracht van enkele belastingen ad ca f 80 millioen een bedrag van 3.410.1 millioen werd ontvangen. De jaaront vangsten hebben derhalve in 1952 voo: de eerste maal sedert de oorlog ten op zichte van de opbrengst in het voor gaande jaar een teruggang vertoond Vooral de omzetbelasting en de invoer, rechten hebben tot deze ontwikkelinj bijgedragen. Het zijn ook deze beidt belastingen geweest, waarbij de ont vangsten beneden de raming zijn ge bleven. De ontvangsten aan kohieibelarfingeii waren in 1952 hoog. Het verloop van de ontvangsten in d* af gelopen jaren blijkt uit het "volgend over zicht. 1950 1951 195® T (in min. guldens) Inkomsten-bel892 1.050 1.378 Vermogensbei68 84 117 Vennootschapsbel4G3 852 1.125 Grondbel (incl. opc.)88 95 96 Personele bel. (incl. opc.) 57 03 7» Onderneminisbel. (incl. vermenigv'uldJ.) 285 229 >1* Totaal 1.864 2.172 2-906 Waarvan void, door inlev. r. staatsschuld 2T 61 T4* Waarvan belastlngcert. 1 33 min. De hoge ontvangsten ln 1952 vloeien o.a. voort uit de inhaal van belastingachterstand, waardoor b(j de betalingen, evenals bij de aanslagen, een cumulatie is opgetreden Be halve de versnelling b(j het opleggen van definitieve aanslagen hebben daarbij ook bijzondere factoren een rol gespeeld. Zo zijn bij de i#comsten- en de vermo gensbelasting de voorlopige aanslagen <JH jaar eerder opgelegd dan in 1951. Als ge volg hiervan was ultimo 1951 aan aanslagen over het lopende jaar reeds ca. 250 mil lioen meer ontvangen dan ultimo 1951 aan aanslagen 1951. Hierdoor vond alleen reeds uit dezen hoofde in 1952 een cumulatie plaats tot het genoemde bedrag. Voorts zijn m het in 1952 aan Inkomstenbelasting ont vangen bedrag betalingen begrepen van na dere voorlopige aanslagen 1950. Deze voor lopige aanslagen waren een novum. Waren zij ook reeds over vroegere belastingjaren opgelegd, dan zouden de ontvangsten in 1952 in zake definitieve aanslagen 1948 en 1949 lager zijn geweest. Met betrekking tot de vennootschapsbe lasting hebben soortgelijke factoren het ont vangstenniveau in 1952 verhoogd. De oorzaken, welke tot de hoge ont vangsten in 1952 hebben geleid, zullen voor het merendeel in de toekomst geen rol meer spelen, Voor 1953 moet dan ook met een aanzienlijke daling van de ontvangsten a*a kohierhelastingen worden gerekend. Onderscheidingen Bij K B. is aan jhr F. Beelaerts van Blokland, agent van de Nederlandsche Bank NV. te Utrecht, vergunning ver leend tot het aannemen van de door de president der Franse Republiek aan hem verleende benoeming tot officier d'Aca- demie. Bij K.B, is verleend de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Na»- sau in brons, aan P. Hofland te 's-Gra- verthage, conducteur-bestuurder bij de N.V. Gemengd Bedrijf Haagsche Tram weg Maatschappij, en aan C. Eggelte te Amsterdam, sorteerder bij de N.V. Ko ninklijke Nederlandsche Stoomboot Mij. W. ten Hooven te Schiedam, adjunct- directeur bij de N.V. Corn. Swarttouw'g Stuwadoors Maatschappij is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Hele gedeelten van het wegdek te Rot terdam-Zuid verzakten enkele meters, als had er een aardbeving gewoed. De ravage op de Brielselaan. Schrik niet! Ongeveer 4000 mannen betaalden en zodoende kreeg Fehling een behoorlijk bedrijfskapitaal in handen. Niet tevreden hiermee ging onze j vriend andere annonces plaatsen, waarin hij schatrijke mannen ten j huwelijk aanbood en zodoende kreeg hij weer de beschikking over vele honderden adressen van trouwlustige vrouwen en meisjes. Intussen was de „Bond van Beierse huwelijksmakelaars" wantrouwig ge worden. Het bestuur liet twee spion nen meedingen naar de hand van de Zwitserse, waardoor ontdekt werd, dat de briefschrijvers een gelijkluidend antwoord ontvingex.. Deze antwoord brieven, aldus bleek later, werden op het huwelijksbureau in voorraad ge reed gemaakt en door een kennis van Fehling in Zwitserland gepost, terwyl het adres van de afzendster hetzelfde was als het vacantie-adres van zijn zuster. Na acht weken „practijk" bleek Fehling zijn broodje voor twaalf maanden gekocht te hebben ln de ge vangenis. Zijn vriend Schafer, die met annonces geprobeerd had vrouwelijk tegenmateriaal te leveren, mag hem daar zes maanden gezelschap houden. Ook uit de Krimpptiencaard moest men vluchten. Boeren drijven hun vee bij de Toltvijkersluis in de richting van Gouda. De achtergrond biedt een troosteloze aanblik. 32 allee Hor.: 1 richting. 5 zilverpopulier, 9 plaaggeest, 10 ver dieping. 11 niet wa terdicht. 13 ijzeren •pij] v. e. hek. 14 boekschrijver. 15 grondstof voor touw. 17 lichte bedwelming. 20 Europeaan, 21 dun- bladerige delfstof. 23 kweker, 25 werkelijk, sohietwapen, 27 in aantal. 29 onder 46 hor, alieenzang, 33 tus sen verschillende na tiën gebruikelijk (afic. 35 houd op I 36 ver edelen van vrucht bomen. 3? hekelend geschrift, 40 heerlijk en gelukki» verblijf 42 Scand. munt, 43 corpulent 44 legeraf deling. 45 koninklijke hoofdtooi. 46 spoor staven. Vert.: 1 tweewielig voertuig, 2 myth godsspraak, 3 grote tocht, 4 sterk oplo pend. 5 half-edelge- steervte. 6 scherprech ter, 7 klaagzang, 8 Roemeense munt, 9 begin v. e wed-strijd 12 negerdorp 16 hoogtemeter op zee. 18 rivierzoom. 19 inktvis, 21 broodsuiker. 22 snaarinstrument, 24 rivier (Spaans)25 visje, 33 aan stukken (geslagen), 34 zacht, 36 derhalve, 37 rekening. 39 luxe woonboot, 41 halsdoek. Oplossing No. 270 Hor.: gast. baa. tab* lat. waden. nor. Aramis, nazaat, stoop, Leo. Ier. wa*. kan toor. kaste. eb. ton mok, Ee. ieder, voteren, lor. mee, nek, worst ruiter, sonoor tin. gobod. roe. stom. lijn. atlp. Vert.: glad, aar. staven, ba at Ion- ad.. scnor. ananas, boa, erts. wis, nap oer. label, otter, waken, sterft, kei, oor, kot een. moesson, domino, ver, retort, morel, aria, Wordt „psychologische oorlog" uitgebreid Naar A.F.P. verneemt zou Amerika het plan hebben op de vergadering van vier tot zeven Februari in Parijs van vertegenwoordigers der voorlichtings diensten van de NAVO-landen een plan in te dienen voor (anti-communistische) comfcrapropaganda in het Atlantisch*

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 6