ONBESCHRIJFLIJKE ELLENDE IN WESTELIJK DEEL VAN BRABANT Tientallen tijdens slaap door water verrast en verdronken „Denentralisering" van Formosa Ministers en burgemeester vol lof over hulpverlening Dordrecht Ook de Zwijndrechtse Waard bad het hard te verduren De Drummer der Demonen Dagelijks feuilleton Nieuw Groene Kruisgebouw te Zevenhuizen-Moerkapelle Maandag 2 Februari 1953 TROUW 9 (Van een speciale verslaggever) Breda, Zondag Onbeschrijfelijk is de ellende, die in enkele uren tijds letterlijk en figuurlijk als een springvloed over Zeeland en West-Brabant is ge komen. De Zuidwesthoek van Nederland is volkomen geïsoleerd en de doorstane storm die het binnenkolkende water met orkaankracht op zweept tot een kokende zee maakt de hulpverlenning uiterst bezwaar lijk, zo niet in vele gevallen onmogelijk. Het reddingswerk wordt geleid vanuit Breda en Roosendaal ter wijl Bergen op Zoom zijn pogingen tot hulpverlening meer concen treert op Zeeland. kudden koeien en paarden door het wa ter te zien wegworstelen en stuk voro stuk te zien wegzinken in vaarten en sloten, clie zich onzichtbaar onder de watervlakten bevonden. Maa hre etrgst van al waren de bewoners van het door kere nacht naar de zolders vluchten en ook dit was vaak niet voldoende. Want al spoedig rijkte het water tot aan de nokken der daken. Ze klemden zich vat aan bomen, vluchten op bet dak, grepen zich vast aan al wat drijfbaar was, terwijl om hen heen de strom loeide en geen licht je te bekennen was. Het mag een won der hten dat ngo niet meer slacht fers vielen, want juist in deze streek zijn de gezinnen zeer kinderrijk. Doch ook de nok van het dak bood de dode lijk beangstigde mensen geen redding: voortdurend verkeerden zij in angst dat de fundamenten der huizen het zouden begeven want het water sloeg met reu zenkracht tegen de huizen en vernietig de alles wat op zijn weg kwam. Volkomen geïsoleerd Hoe volkomen deze streken door de overstromingsramp zijn geïsoleerd bleek ons 'toen wij ons per auto naar Zeelan wilde begeven, Nog onkundig van de rampzalige omvang van de stormvloed wilden wij onze weg nemen via de Moerdijk. Even ten Zuiden van Dor drecht verdween de grote weg onder water: zover het oog reikte was slechts een stormcahtig bewogen watervlakte te zien, De spoordijk was over grote lengte verzakt en de draagmasten der bovenleiding nog geen twee jaar ge leden werd dit baanvak gelectrificeerd lagen machteloos ter aarde. Wij keerden om en trachtten via Go- rlnchem Brabant te berieken. Maar op de brug bij Alblasserdam werd ons door een politieman medegedeeld, dat ook de weg naar Gorinchem onder water was verdwenen. Idr automobilist di naar het troosteloze schouwspel van de watervloed kwam kijken kreeg van de politie de opdracht geëvacueerde bewo ners van het onder water gelopen ge bied naar veiliger plaatsen te vervoe ren. Dus zat er niets anders op dan de weg over Utrecht en Den Boch te ne men, een andere toegangsweg tot Bra bant vanuit Zuid-Holland was er niet. Het verkeer was ,op dze sombere grijze Zondagmorgen buitengewoon druk. Op alle kruispunten stonden soldaten die naar hun garnizoenen moesten terugke ren. Treinen reden niet meer, wegn waren versperd, en juist het getroffen gebied had hun hulp zo dringend nodig. In de bulderende storm en de neer gutsende regen stonden de mannen in khaki te duimen tot een autorijder hen zou meenemen op hnn verdere zwerftocht. Helaas waren er veel automobilisten die de ernst van de toestand niet beseften en weigerden voor de militairen te stoppen. Op som mige plaatsen riepen de soldaten de hulp van de politie in, die de auto's sommeerden te stoppen en voor zo ver mogelijk de soldaten mee te ne men. Onder de militairen, die wij in onze auto mee na emnw easr niet één, die niet enthousiast en onmddiel- lijk aan de oproep van de regering gevolg had gegeven. Het water komt Het was omstreeks én uur in de nacht dat in het land rondom Willem stad, Klundert, Mordijk, Zevenberg- gehoek en Heiningen. De eeuwenlang gevreesde roep ging: Het water komt, de dijk is doorgebro ken. Van slapen was er toch al niet veel daar het water, hier en daar met on stuitbare kracht door de dijken gebro ken, op andere plaatsen met meters hoge golven over de dijken heenzwie- pend, om bruisend ov rede polders heen te vloeien. Die onda knsde storm was ingesl pen werd doo rhet water in bed ver rast en weggesleurd in de dood: 's mid- Alleen reeds het dorpje Heiningen telde tien doden. over de dijken heengeslagen, dat de boe ren geen tijd meer hadden om het in de stallen vastgebonde nev ein vrijheid te stellen, opdat het zijn eigen weg uit het water zou trachten te zoeken. Maar zij waren vastgebonden, zij werden on middellijk door het water verzwolgen. Het was een hartbrekend gezicht hele Machtleoos nauwelijks mogelijk. Machteloos ston den soldaten en burgers, de schop in de vuist op de nog niet bezweken dij ken: in deze kokend watrmassa kon geen levende ziel zich wagen. Boten waren zo gauw niet aanwezig al werd alles in het werk gesteld om motorbo ten en particuliere jachten te require- ren en per auto naar de in nood ver kerende plaatsen te sturen. Zelfs dan nog was het zeer gevaarlijk zich op het water te begeven, want overal dreigde het gevaar, dat de kiel zou worden opengescheurd door onder water verbor gen obstakels. In Roosendaal was de stationswacht kamer inderhaast ingericht vóór de ont vangst der geëvacueerden en in Breda was een dergelijk centrum geïmprovi seerd in de schouwburgzaal Concordia. Daar kregen de verkleumdn en vr- schrikte mensen te eten en werden zij geregistreerd om daarna bij burgrs en in openbare gebouwen, kloosters en dergelijke te worden ondergbracht. D hulpverlening kon nog slechts zeer pro visorisch zijn, daar het uiterst moeilijk was een overzicht van de omvang van de ramp te krijgen. Wel kan worden gezegd dat heel Wes telijk en Noord-Westelijk Brabant van Bergen op Zoom tot Geertrnidenberg een oppervlakte van plm. 20.000 hec tare, blank staat. Amphibievoertnigen kan men by over stromingen niet genoeg hebben. Man schappen van hel corps Pontonniers helpen bij de evacuatie uit het zwaar geteisterde plaatsje Raamsdonksveer in Noord-Braban t. BERGENSE TRAM „BELLO" GAAT VERDWIJNEN De Bergense tram „Bello", die sedert jaren voor het reizigersvervoer tussen Alkmaar vla Bergen naar Bergen aan Zee heeft zorg gedragen, zal met „een aanlooptijd" van drie jaar geheel ver dwijnen, zo heeft de minister van Ver keer en Waterstaat besloten. In de jaren 1953 tot en met 1955 zal de tram nog slechts rijden tijdens het „badseizoen", waarvan de tijd niet nader is omschreven. Dit is evenwel afhanke lijk gesteld van de vergunning, die moet worden gegeven door de commissie-Van Breen aan de Noordhollandse autodienst- on derneming, die met een busdienst tus sen Bergen' en Bergen aan Zee het ver voer van de tram zal overnemen, gedu rende de tijd dat „Bello" niet rijdt. De commissie Van Breen houdt zich, zoals bekend, bezig met de vergunningen voor het personenvervoer. Naar wij van de directie der N.H. A.D.O. vernemen, heeft deze dienst op dracht gekregen, reeds nu een dergelijke busdienst te organiseren. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat wijst er evenwel op. dat het invoeren van deze dienst afhankelijk is gesteld van het verlenen van de vergunning. Het is thans zo goed als zeker, d: president Eisenhower zal overgaan tot „deneutralïsering" van Forma. De Amerikaanse gezant te Taipheh, Rankin, heeft terzake contact opgenomen met de Chinese nationalistische minister van Buitenlandse Zaken, George Jeh. In Bombay lijden zes mil- lioen mensen honger In de plattelamdsdistricten in de staat Bombay lijden meer dan zes millioen mensen honger door de aanhoudende droogte en het mislukken van twee op eenvolgende oogsten, aldus heeft die Bombay se minister voor staatsinkomsten, Hirey, verklaard. Duizenden verlaten de getroffen gebieden en men vreest, dat hierdoor de plattelands-economie zal wor den verstoord. Wegens gebrek aan voer wordt veel vee verkocht, geslacht of zonder meer in de steek gelaten. In een gevangenis in de staat Bombay hebben de gevangenen aangeboden de helft van hun weekrantsoen af te staan voor de bevolking in de getroffen g»- Over de Zwitserse Alpen en de Jura woedden Zondag zware sneeuwstormen met een windkracht van 100 tot 150 kilo meter per uur. Boven Bern ontlastte zich Zaterdagavond een hevig onweer, ge volgd door zware sneeuwval. Opneming van kinderen uit de noodgebieden De centrale evacuatiecommissie heeft aan de provinciale evacuatie commissarissen medegedeeld, dat voor opneming van kinderen uit bedreigde gebieden door de minister van O., K. en W. een aantal kampen „Vorming Buiten Schoolverband" beschikbaar kan worden gesteld. Overleg hierover kan gepleegd worden met het hoofd van de afdeling Vorming huiten Schoolverband, tel. 183000 Den Haag. Zelfs Amsterdammers een aantal hoofdambtenaren en anderen. Men maakt hierbij gebruik van een gro- boden diensten aan schare ^imger*. t „.„.„„r. j„+ De organisatie der hulpverlening, die In een kort gesprek dat WIJ met vanzelfsprekend geheel geïmproviseerd burgemeester Mr. J. A. H. J. vanmoet worden, verdloopit perfect. Over de der Dutsen van Dordrecht mochten hebben, sprak hij over de wijze gesproken. Vaak ontroerend waren de waarop de hulpverlening kon wor- rm den aangepakt. In de middag had hij met mr M. Al- gera, Minister van Verkeer en Water staat, de toestand op het Eiland van Dordrecht geïnspecteerd. Hierbij was ook aanwezig ir. Maris, directeur-ge neraal van de Rijkswaterstaat. Tevens bezocht minister Staf het bedreigde gebied evenals dr P. Muntendam, de pas afgetreden staatssecretaris van Volksgezondheid. Zonder uitzondereing zegden zij alle mogelijke hulp toe en spraken hun waardering uit voor de or ganisatie der hulpacties. Ook vertelde de burgemeester over de evacuatie van de patiënten van Sa natorium Weizigt naar het gebouw der M.T.S Weliswaar was er geen directe nood aanwezig maar daar deze mensen slechts met de grootste zorg vervoerd mogen worden is men daar 's-middags al mee begonnen om niet door het ho ge water verrast te worden. Dit trans port berliep zonder oponthoud op voor treffelijke wijze. Ten aanzien van de energievoorzie ning drong de burgemeester er op aan, zo min mogelijk water te gebruiken. Door het uitvallen van de Stadspolders, die immers in hoofdzaak het Dordtse water wingebied vormen, wordt er slechts ri vierwater in het buizennet gepompt zo dat er minder dan 1/3 beschikbaar is. Bovendien zijn er verschillende breu ken in het buizennet evenals in het net van de gasfabriek. De stroomvoorzie ning daarentegen kan practisch zonder stagnatie doorgang vinden. Onverwachte omstandigheden kunnen zich evenwel elk ogenblik laten gelden zoda! het nuttig kan zijn noodverlichting bij dc hand te hebben. Ook met dokter Koopman hadden we een onderhoud. Hij roemde in de eer ste plaats de hulp van allerlei kanten. Met pontonbootjes had zijn dienst ou den van dagen en zieken opgehaald, die door het water hun woningen niet meer konden verlaten. Men ging zelfs tot ach ter in de Biesbosch en H. L Ambacht om patiënten te halen. Ook werd de Arend Maartenshof per bootje geëvacu eerd evenals het Hervormd Rusthuis op het Bagiinhof. Daarnaast besteede men aandacht aan het verplaatsen der zie kenhuispatiënten naar de hoger gelegen afdelingen der' ziekenhuizen. Men bleek in staat aan de moeilijk heden het hoofd te bieden mede dank zij de assistentie der artsen uit niet be- der Canadese verpleegsters. Rode Kruis en E.H.B.O. hebben onnoemelijk veel werk verricht. Om de gevolgen van de ramp zoveel mogelijk te beteugelen is een Hulpver- lenings Centrale ingericht in het Ge meente Museum in het Oranjepark. Van zijden kreeg. een groep Amsterdammers naar Dor drecht om te helpen waar dit maar enigs zins nodig mocht zijn. Van hun hulp wordt een dankbaar gebruik gemaakt. TEKKO TAKS EN DE NIEUWE UITVINDING Tekko wilde eerst nog trachten de conducteur tot andere gedachten te brengen, doch daar hij zijn lachen niet verder terug wist te brengen dan tot een zinloos gegrinnik, staakte hy die poging maar. De conducteur had intussen reeds de lederen riem gegrepen die boven zij-n hoofd hing en rukte heftig aan de bel. Met een schok kwam de tram tot stilstand. „En nu d'r af!" besliste de conducteur. „De passagiers hebben last van u!" „Maar waarom dan toch?" vroeg Tekko met een opgeruimd gezicht, hoewel ieder ander op dit ogenblik het lachen wel vergaan zou zijn. „Ik moet naar het eindpunt en ik heb toch zeker betaald? Kan ik het helpen dat de zon schijnt en dat ik alles zo grappig vind?" „Agent", schreeuwde de conducteur en leunde gevaarlijk ver uit de wagen. „Wat is er?" wilde de dienaar der wet weten, die rustig zijn ronde uitkuierde. „Een zakkenroller?" „Nee, maar deze man bezorgt de passagiers overlast", legde de conducteur uit, waarop de agent onze vriend gelastte de wagen te verlaten. Ook zijn tal van M.T.S.-ers, padvin ders, particulieren en niet te vergeten met verlof zijnde militairen druk in de weer zowel wat de evacuatie betreft, als de dichting van gaten in de Noor- dendijk. GAT IN DE DIJK (Van onze correspondent) De mensen langs de Ringdijk in Zwijn drecht waren van Zaterdag- op Zondag nacht reeds op het ergste voorbereid: do felle, op volle kracht jagende Noordwes ter zweepte het kolkende water in de Oude Maas en in de Noord steeds hoger op. Steeds hogerMaar behalve deze mensen, die gewoon zijn aan hoog water in dit seizoen, vermoedde vrijwel nie mand deze vreselijke verschrikking, die over de Zwijndrechtse Waard zou komen. Men sliep van do Zaterdag in de Zon dag De bewoners van de huizen aan buitenkant van de dijk worstelden reeds met het water, dat elke minuut onrust barend steeg. Zij zwoegenden de gehele nacht om de onderhuizen te beveiligen. Maar het grootste deel van de 16.000 bewoners v"an deze gemeente tegenover Dordrecht werd pas om ongeveer half vijf in de morgen uit hun rustige slaap ge schrikt, door de sirenes. Op dat ogenblik dreigde overal het water. De gehele Ring dijk, die de gemeente Zwijndrecht al eeuwen heeft gevrijwaard van iedere watersnood', dreigde het te begeven. In de stormwind op de dijk bespraken groepjes mannen het gevaar Bij de Ver. Oliefabrieken liep de kelder met kostbare vetten vol, terwijl men machteloos moest toezien hoe de zaad extractie, de raffinaderij, machines wer den uitgeschakeld. Een schadepost van tienduizenden voor Unilever. Bij de Chem- proha lagen mandflessen bij duizenden her en der verspreid. En langzaam maar zeker naderde het tijdstip van het hoogte punt van de vloed: zeven uur vijftien. En dan ineens sleet de slroom een gaf in de dijk. Eerst klein, maar weldra gro ter. Zo groot, dat over een afstand van een goede tien meter de dijk aan de bin nenzijde werd weggeslagen. Als een waterval stroomde de massa in de nog dikke duisternis het diepgelegen opslag terrein van de Groenleninmakerij van de Fa. Van den Hout 8c Zonen op. Tussen de groentenvaten wies het water, nam bezit van de Da Costastraat. En het was nog maar vijf uur in de gure Zondagmorgen. En intussen had men het in het oude deel der gemeente nog zwaarder te ver duren. Op vijf. zes plaatsen had de vloed reeds het hoogste punt van de dijk ge passeerd. Bij de oprit naar de Ringdijk, ter hoog te van de villa „Meerdervoort" bleef het niet bij dreiging. Met ongenaakbaar ge weld stormde het water een nauw trapje af. Donderend deed het een aanval op de woningen aan de Onderdijkse rijweg. Eén van deze oude huizen kon dit onbe suisde aanstormen niet verdragen. De buitenmuur werd weggeslagen. Alles wat in het benedenhuis stond, werd vernield. Wanneer onder de huizen binnendijks reeds offers vielen, dan valt het te be grijpen, dat de woningen aan de buiten kant van de Ringdijk alle blank stonden. Groot was dé schade aan huisraad. Van vele mensen, die een varken hielden, of pluimvee, of een koe, werd dit kleine be zit door het water afgenomen. Het vee verdronk jammerlijk. Intussen was de electrische verlichting in de huizen uitgefloept. Nog geen uur later liep geen enkele kraan van de waterleiding meer.De gasvoorzïening stokte Het was zes uur. Half zeven En dan ineens: slortle met donderend winkel van de Fa. Terlouw. Straatstenen werden meegesleurd. Er was geen hou den meer aan. Dit was verschrikkelijk. De waterleidingbuizen en die van het gas, kwamen bloot, zand werd weggevreten door het niet aflatende waterEen motor carrier bolderde in het gat, een „slee" van een luxe wagen werd in de slroom meegesleept. Aan de riVerkant was in deze uren rijzend water vanzelfsprekend elk dieper gelegen deel overstroomd: de opslagplaats Walburg, de nieuwe sportvelden in het Noordpark, het terrein der voetbalvereni ging Groote Lindt, enkele woningen aan de Lindtse dijk. Voetje voor voetje vorderde het water nu het dorp Zwijndrecht voor zich op. Een waterval stortte zich over de Bruine- Iaan, en alle andere rondom gelegen wij ken- Op sommige plaatsen steeg het zo hoog. dat men volkomen geïsoleerd werd. Hier een meter, daar een halve meter. Eén der zwaarst getroffen delen was het Burgemeester Doornplein, waar men slechts tot over de knieën door het water wadend zijn weg kon gaan. Op de hoek van de Lindelaan en de Bruinelaan liep een pas geopende groentezaak onder wa ter. Zo leed hel hele bevolkte deel der gemeente Zwijndrecht onder deze vrese lijke ramp, die. zoals later zou blijken, op vele plaatsen van ons vaderland nog veel verschrikkelijker gevolgen had. Zwijndrecht stond blank, maar de ge meente bestond nog. Men kocht petroleum, men evacueerde en zoveel mogelijk probeerde iedereen aan iedereen steun te geven. Maar de dijk had het gehouden. Tegen het middaguur, na enkele uren van herademing en raadsels en gissingen over hoe het in andere gemeenten zou zijn (er was immers geen radio, geen ver binding, niets), werd de bevolking van Groote Lindt en Zwiijndrecht-West opge roepen om te proberen een nieuw gevaar te weerstaan. De Lindtsedijk bij Biemond was in morgenuren zo aangevreten, dat slechts een rijbaan van ongeveer anderhalve me ter oVer een lengte van honderd meter in de dijk was overgebleven. Vrijwilligers werden opgeroepen en zij stroomden toe. Bij honderden. Jute zak ken werden besohïkbaar gesteld door vele fabrieken, vrachtauto's kwamen en de mensen reden tegen de nog altijd scherpe naai' het Noorden gedraaide wind naai de Groote Lindt. De dijk werd gestut, 's Avonds om half acht op het nieuwe critieke moment was de Lindtsedijk ver stevigd. En de tweede aanval van het water werd weerstaan Toch nog dankbaar Ook in Zwijndrecht zelf reden de auto's bij tientallen. Honderden mensen waren bezig om de gevaarlijke punten van de morgenuren te beveiligen en te verstevi gen. De gehele dag door werden zieken en andere mensen, die geen zeggenschap hadden over hun eigen beweging, naar een veilige plaats gebracht. In dte avonduren was voor Zwijndrecht het grootste gevaar geweken. En alles bij elkaar, ondanks de slagen, die deze ge meente troffen, ondanks de schade, die in de honderdduizenden loopt, wellicht in de millioenen, waren de Zwijndrechtena- ren nog dankbaar onüdat om kwart v"oor zes, toen de electriciteit werd' ingescha keld en de radio de berichten over deze nationale ramp bracht, uit die droevige tijdingen bleek, dat deze gemeente nog bevoorrecht was geweest boven honder den andere in Holland en Zeeland 109 HOOFDSTUK 13 EEN half uur voordat de repetities beginnen, is meneer Bel er al. Dat is vaste prik. Ja, hoe bestaat het, maar zulke mensen hebben ook niet omhan den wat een boer omhanden heeft, of een timmerman of kruidenier. Rinus de Wit moet eerst de .werkplaats een beetje opruimen, en dan nog wat eten. Waarom knipoog je nou? O, bedoel je dat eten? Nou ja. geef zo'n man eens ongelijk Hij moet orgel leraar zijn in de stad, en zulke mensen hebben geen vetpot thuis. Is het zo gek, dat. hij dan een uurtje eerder van huis gaat om net op etenstijd bij lange van Leeuwen de keuken binnen te vallen? „Goeienavond samen, en eet smake lijk!" Een glundere man, die meneer Bel Iedere Donderdagavond beleven ze er weer plezier van dat de schuur aan de dorpsfanfare verhuurd is. Niet zozeer om het geschetter die hele avond, maar vooral om het korte bezoekje, dat de dirigent in de keuken afs.teekt. „Daar is meneer Bel alweer! Wat gaan die weken toch hard! Heb je geen bordje voor meneer Bel neergezet, Neel?" „Ik heb er eerlijk niet aan gedacht." „Laat maar, juffrouw van Leeuwen." voorkomt meneer Bel galant. „Maar U eet toch een boterhammetje mee, meneer Bel?" „Nee, heus, vandaag niet," lacht hil vrolijk, „Ik heb juist gegeten.... We waren erg vroeg vandaag." „Me goeie man," bemoeit van Leeu wen zich daar zelf mee, „Je moet weer een hele avond staan te zwaaien en te schreeuwen ik zeg maar zo; eet een boterhammetje mee.". „Vooruit, Neel," dringt de boerin De dirigent zucht. „Als het dan be slist moet," zegt. hij gelaten. De familie zwijgt eerbiedig Uit er kentelijkheid buigt meneer Bel z'n hoofd, en hy kniipt z'n oogjes dicht. Achter z'u gesloten oogleden draait dan de hele film nog eens aan hem voorby: de stapel brood, midden op tafel; de aangesneden ve*te kaas, naast de hal ve ham, waaruit bet bot als een gigan tisch handvat schuin naar boven steekt In een gebarsten nestschaaltje zit de witte suiker Ieder kind één boterham met witte suiker en niet meer, ben je wijzer! Ja dat zou je wel willen: alle dag suiker op je brood! Je eet maar s en ham, dat is ook goed eten 't Zal wel weer smaken," zegt me neer Bel, en hij waagt zich bescheiden aan de eerste boterham. „Ach, wilt U een schyfje ham voor me snijden, meneer van Leeuwen." vraagt hij, „U bent. daar zoveel han diger In dan ik.' „Je mag anders ook suiker nemen," biedt de boer gul aan. „Nee-nee," glimlacht meneer Bel. „Uw ham smaakt me altyd byzonder goed." „Kyk'es an," grinnikt van Leeuwen dubbelzinnig, „Nou hoor je 't maar'es, vrouw!" Leen, de oudste jongen, knipoogt tegen Neel Kyken wie er vandaag gelijk heeft. Vorige week at'ie d'r ze ven. Neel heeft vandaag wéér zeven geraden, maar Leen denkt wel van acht Behalve wanneer hy met kaas begint, want dan eet h\1 ze allemaal met kaas en dan komt '1e niet verder dan zes. Ham! Leen knipoogt. Als de volgende weer ham wordt, wint. hij het vast. Om de jongen dwars te zitten, mum melt Neel met een volle mond: „Deze kaas ia stukken lekkerder dan de vo rige." Meneer Bel haast zldi al. De familie zét al aan tafel, en je kan nu eenmaal niet él te lang alleen verder eten. Je mo*t gartvfJjbeW aofiU misbruiken. Leen van Leeuwen kykt zwart. Kyk, dit is geen eerlyke weddenschap. Die meid krijgt vandaag m'n appel niet, af gelopen! Ze denkt zeker dat hij nu ham zal gaan eten om meneer Bel ook weer aan de ham te krijgen. Hy steekt z'n tong uit, want dat moet ze toch niet denken. Zelf eet hy heel langzaam, expres, want meneer Bel gaat nooit erg lang alleen door. „Allo Leen, eet een. beetje door!" moedigt z'n moeder aan. „Ik lust deze kaas niet," zeurt hy, „Hij smaakt veel sterker dan die vo rige." „Ga weg!" valt Neel uit. door mr. G TB. VERHAREN „Deze kaas is werkehjk delicaat,' prijst meneer Bel. .Meneer Bel vindt het ook," sart Leen. .Deugniet!" dreigt de dirigent met z'n korte wysvinger „jy wilt zeker die kaas alleen opeten? „Eet U hem maar alleen opant woordt Leen binnensmonds. Intussen kykt hy schuw naar z'n vader, want die wil beslist geen kwaad over z'n kaas horen Je eet als boer de kaas met een tikje erin. dat spreekt, maar dat wil hy niet aan de grote klok hebben, anders beet het overmorgen: „Lange van Leeuwen maakt de laatste tijd ook maar slechte kaas Hy moet bar veel last van tik hebben 't Ja, dat heb'ie als het gras zo schieiyk groeit. „Eet door. Leen!" bromt hy, i Geeft u my nog maar een plakje kaas, alstublieft, juffrouw van 1-eeu wen," bedelt meneer Bel, terwijl zijn me* met boter nog over z'n vierde bo- waarschuwl terham flitst. „Die jonge rekel moes' de kaas maar eens eten, die wy in d< stad alle dagen op ons brood krij gen Langzaam steekt Leen het laatste hapje van deze boterham in z'n mond. Neel legt demonstratief haar mes neer. „Ziezo!zegt ze. Leen steekt z'n hand uit, alles evai traag, alsof hy zelf niet helemaal ze ker is of hy er nog een nemen zal. Bij mespuntjes tegelijk smeert hy er boter op. „Opschieten, Leen!" z'n moeder „Mag ik er suiker op?" „Geen denken aan," bemoeit z'n va der zich er mee, „Als je die puik-beste kaas niet lust, eet je maar niks." Lang staart, de jongen verlangend naar de suikerpot, bedachtzaam naai de ham. „Geef me dan maar kaas," be sluit hy, want de kaas is altyd nog be ter dan kaal brood of ham. Driftig pakt de boer de kaas op, en hy jaapt er een dikke plak af. „Ach, nu U toch snydtvraagt meneer Bel bedeesd. Van Leeuwen schrikt er van. Voor zichtig roetst z'n mes een dun schim metje kaas af voor de boterham van z'n gast. Die kykt even schuin opzij naar de dikke plak op het bord van de jongen Enfin, alles heeft z'n zon- zy: misschien heeft Leen lang werk met die boterham Dan bUjft er nog wel tyd voor een zesde en zevende misschieneen Hy denkt al niet verder. Opvallend stil eet hy vanavond De boer en z'n vrouw willen niet direct over Loede beginnen, maar meneer Bel weet het zeker al. Hy heeft al vaker gezegd dat Loede de enige in het korps was. die werkelijk maatgevoel hadHet ver lies van die kwajongen zal hem wel dwars zitten, en daardoor zal het ko men dat hy zo zwijgzaam eet. „Nog een kommetje melk?" biedt dc >erin aan. „Graagl" Dijken zegen meen als waren hel plum- de dijk tussen Gouda eri Gouderak hielp puddingen. Maar onmiddellijk waren er oud en jong mee. De eerste zakken tal van vrijwilligers te vinden om de worden in het gat gestomod. galen te dichten. Aan het herstel van Eendrachtig hebben de bewoners van de twee gemeenten Zevenhuizen en Moerkapelle samengewerkt bij de uitwerking van het plan om het Groene Km is-werk in de beide gemeenten een goed, aan dc eisen des tijds beant woordend wijkgebouw te geven. Van de 1100 gezinnen in MoerkapeUe en Zevenhuizen zijn 930 gezinnen lid van de afdeling van het Groene Kruis, welke afdeling zich over de beide plaatsen uitstrekt. Niet alleen Zevenhuizen kreeg een wijkgebouw, dat Zaterdagmiddag geopend kon worden, maar ook in MoerkapeUe kwam een geriefelijk onder komen voor zuigelingen en kleuters gereed. Deze twee projecten kwamen tot stand, omdat de goede samenwerking van de inwoners tot gevolg had, dat de gelden op vele verschillende wijzen binnenvloeiden. Het was dus geen wonder, dat Zaterdagmiddag een dankbare stemming heerste in de twee dorpen, gelegen aan weerszijden van de rijksweg Den Haag —Utrecht. Eu in zijn begroetingsrede kon de voorzitter van de afdeling, bur gemeester A. Boer van Zevenhuizen, dan ook uitvoerig deze samenwerking roemen. Reeds vele jaren voelde de afdeling ZevenhuizenMoerkapelle van He; Groene Kruis behoefte aan een wijkge bouw. De zuster, mejuffrouw C. Meijers, moest zich behelpen in het oude café St. Joris van 1760, waar evenwel r.det het minste comfort te vindien was. In de ledenvergadering van 27 October 1950 stelde het bestuur voor om aan deze toe stand een einde te maken en te geraken tot de bouw van een nieuw wijkgebouw te Zevenhuizen en te komen tot een beter oradlerdak in Moerkapelle. De eerste aan dacht was gericht op Moerkapelle en danik zaj het houwfonds van de afdeling, waarin o.a. die batig saldi van revue-voor- stellingen over het plaatselijk leven ge- strot waren, kon in een oud sigarenfa- briekje een consultatiebureau gevestigd worden. Ondertussen was alle aandacht gericht op het hoofd-plam: het nieuwe wijkige- gouw. Een geldlening van 25.00U kon practisch geheel geplaatst worden en on verwacht werd hulp geboden door het praeventiefonds van de A.N.V. „Het Groene Kruis", want een bedrag van 10.000 werd als renteloos voorschot ge schonken. Met een dergelijke gunstige ontwikke ling der financiën ging men aan het bou wen. De architecten Roggeveen en Dek ker ontwierpen een doelmatig gebouw aan de Dorpstraat, met een daarboven gelegen zusterwonimg en na de aanbe steding kregen J. Koster te Moerkapelle de opdraoht voor het metselwerk, G. J. Bakker te Moerkapelle voor het timmer werk, A. Voskuijlen te Moerkapelle voor het loodgieterswerk, L. D. Versprille en Zn te Zevenhuizen voor het schilderwerk en J. A. Bearning te Zevenhuizen voor de aanleg van de electrische installtatie. De 1 A. Boer was verheugd over de tot standkoming van dit bewijs van ge meenschapszin en was verheugd over het feit, dat dr. C. Banning, geneeskundig hoofdiinspecteur van de Volksgezondheid de openingsplechtigheid wilde verrichten. De inrichting In het nieuwe wijkgebouw is de gehele benedenverdieping ingericht voor het wer kvan „riet Groene Kruis". Hier zijn te vindx de wachtkamer, de kamer, waar de uitkleediboxen zyn ondergebracht en de spreekkamer. Verder vindt men aan de achterzijde een stalling voor kinder wagens. De verwarming geschiedt op electrische wijze. De stoffering en inrich ting werd gefinancierd uit het bedrag van 3000, zijnde de opbrengst van een door de Bond van Plattelandsvrouwen georganiseerd tombola. Naast de zuster zaï het spreekuur op het consultatiebu reau voor zuigelingen en kleuters wor den waargenomen door de kinderarts dr. Speelman uit Gouda, terwijl ook tandarts dr. Schuurman, die de schooltandverzor- ging waarneemt, hier zijn praktijk uit oefenen. Verder zal, te beginnen op 18 Februari, in het nieuwe wijkgebouw de massale doorlichting van de bevolking plaats vinden. Nu het nieuwe gebouw tot stand ge komen is, hébben de gemeenteraden van Moerkapelle en Zevenhuizen besloten de subsidie voor het Groene Kruis-werk te verhogen en wel resp. tot 700 en 1500. Aan het slot van zijn begroetingsrede zei burgemeester Boer: „Het wijkgebouw is een bolwerk van praeventieve gezond heidszorg, het domein van de wijkver pleegster, die is te beschouwen als de vooruitgeschoven post in de volksgezond heid. U kunt begrijpen, dat wij ons vol komen verantwoord achten datgene te hebben gedaan wat nu officieel aan de openbaarheid wordt prijsgegeven".

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5