OREN Ic Katwijk en Noord wijk verloren groot deel van hun duinen v&n I olen De brandweer bedwong gevaren, die door de storm ontstonden in Breda Nederlandse Rampenfonds postgiro 9575 Veel telefoonverbindingen uitgevallen Tante Pos bood gezellig programma TWEEDE BLAD - PAGINA 2 DE BREDASCHE COURANT MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 T^RIJHEID is niet voor geld te koop, wordt weieens beweerd. Een volk moet er vaak met bloed voor betalen. Maar ook wie in schuld zit en wie moet leven van onderstand door anderen, kan zich nimmer vrij voelen. Daarom is het bericht, dat de Neder landse regering besloten heeft voor het lopende fiscale jaar geen economische steun aan Amerika te vragen, van zeer groot belang. Het betekent, dat wij de eerste schrede hebben gezet op de smalle weg, die naar de werkelijke onafhanke lijkheid voert. De regering heeft dit ge daan na zorgvuldig te hebben onderzocht hoe wij er vandaag vóór staan. Er komt bij, dat de heren in Den Haag een vrij dui delijke Amerikaanse wenk in deze richting hadden ontvangen. Het behoeft dan ook niet te verwonderen, dat onze regering zich uitdrukkelijk heeft voorbehouden een beroep op Amerika te doen. wanneer het getij op rampzalige wijze mocht keren. Wij zijn voorzichtig. Wij roepen niet gaarne hei! vpór we over de brug zijn. Niettemin zal deze gebeurtenis de Nederlanders, die wat verder kijken dan hun neus lang is. tot grote voldoening stemmen. Dit is een mijlpaal. Er zullen dezer dagen nog we! wat vriendelijkheden en zakelijke vertogen over en weer worden gewisseld. Vriende lijkheden, o.a. jegens Clarence Hunter, de directeur van de missie in ons land, die ten doel had het geld zo goed mogelijk te helpen besteden, de man. die men op zeer veel bijeenkomsten met een economische achtergrond, kon vinden en die nu ontslag uit zijn functie heeft aangevraagd. In hoe verre dit ook samenhangt met de bestuurs wisseling in Amerika zullen wij maar in het midden laten. Doch Nederland zal aan deze vriendelijke functionaris in elk geval de beste herinneringen bewaren. De zake lijke vertogen zullen eveneens vaak van Nederlandse zijde komen. Met meer klem dan ooit zal worden gezegd: de grenzen van Amerika open! Dat Amerika geen dollars meer wil geven, best. maar het dient ons dan wel in staat te stellen de absoluut noodzakelijke dollars te ver dienen. Naar onze mening gaat het daarbij in de eerste plaats niet om de orders, die in onmiddellijk verband staan mét de mili taire hulp. hoe belangrijk deze op zichzelf ook kunnen zijn. het gaat toch vooral om de gewone nationale producten, om onze kaas. bloembollen en wat dies meer zij. welke leveranties volkomen in de lün der natuurlijke ontwikkeling liggen, ook al handelt men in Amerika niet altijd daar naar. Tot op zekere hoogte kunnen wij nu een balans opmaken. Bijna een milliard dollar heeft Amerika ons verschaft. Verreweg het grootste deel daarvan is geschonken. Slechts van 150 millioen dollar, nog niet één zesde deel. wordt de terugbetaling ver wacht. Feitelijk heeft de rede. die Marshall midden 1947 voor de Harvarduniversiteit hield, tengevolge gehad, dat alleen Neder land drie milliard gulden van Amerika ten geschenke heeft gekregen. Een aanzienlijk bedrag. Oorspronkelijk dacht men, dat Europa in 1952 weer op eigen benen zou kunnen staan. Ten slotte blijkt nu Neder land vrij aardig het tempo te hebben bij gehouden. Van midden 1952 af willen wij onze boontjes dus zelf doppen. De gulden staat vrij stevig op zijn benen, de betalings balans ziet er vriendelijk uit. Het is gezond als men zo spoedig mogelijk op eigen wieken wil drijven. Wij slaan met dit ge baar in internationaal opzicht zeker geen slecht figuur. Er zijn landen waar de wind heel anders r-waait en waar het waarschijnlijk beter zou kunnen zijn. als men de zaken wat "Érn stiger en doelmatiger had aangepakt. Het is evenmin te onpas als het Neder landse volk het Amerikaanse de dank geeft, waarop het recht heeft. De Ameri kanen hebben aan Eui-opa nu alleen in het raam van de Marshallhulp meer dan twin tig milliard dollar geschonken. Van zulk- een bedrag kan men zich moeilijk een voorstelling maken. Amerika geeft, men kan het onomwonden toegeven, ons ook weieens reden tot ergernis. Er heerst dan ook bij veel Europeanen een soms fel anti- Amerikaanse stemming. En toch, die dollar-hulp op zichzelf behoeft daartoe geen aanleiding te geven. Om de actie van Amerika wat beter in haar juiste verhouding te zien. is het mis schien dienstig een vergelijking aan te halen, die te Straatsburg Henri Spaak lan ceerde. Draai het eens om, zo zei Spaak. Stel u eens voor. dat wij hier de Verenigde Staten van Europa hadden en dat Amerika in grote economische moeilijkheden verkeer de door een oorlog. Wij hebben een groot expeditieleger, schepen en wat al niet daarheen gestuurd om de staten, die door een genadeloze aanvaller waren over rompeld, te helpen. De oorlog is gewonnen, dank zij ontzaglijke offers in goed en bloed. Nu moeten de staten ginds op de been worden geholpen en hel gebied van de aanvaller moet voorlopig bezet blijven. „Als ik president van ECiropa was cn ik zou zeggen: er moeten voorlopig Europese tioepen in Amerika blijven en wij moeten enkele jaren achtereen een extra belasting van tien procent opbrengen om de Ame rikaanse staten de gewenste hulp in geld te kunnen bieden", aldus Henri Spaak in die zaal te Straatsburg, terwijl de Fransen met alleaandacht en onder instemmend geknik luisterden, „dan weet ik nog zo net niet, of dat in Europa zou worden gedaan terwille van wildvreemde mensen over zee. Ik twijfel er. eerlijk gezegd, zeer sterk aan. Maar president Truman hééft het ge zegd en de Amerikanen hebben het gedaan! Natuurlijk, de Russen vinden dat niet goed. Zij wachten op de economische ineenstorting van Europa. Die hebben zij nodig. Maar wij, wij zijn de Amerikanen toch wel enige dank verschuldigd en als zij aandringen op een betere samenwerking in Europa, hebben ze enig recht van spreken". Aan deze woorden van Spaak hebben wij weinig toe te voegen. Men zal van deze vergelijking, evenals bij welke andere ook, de punten, die mank gaan. kunnen aan wijzen. maar het beeld van Spaak i s leerzaam en stemt tot nadenken. Het spoort aan tot erkenning van de verdien sten van Amerika. Ten slotte kan men ons volk slechts om deze gang van zaken gelukwensen. Van meer dan één zijde is dat reeds geschied. Acht jaar na de bevrijding hebben wij ons in zeker opzicht opnieuw bevrijd! DE TORENWACHTER. Al zijn er in de stad Breda zelf geen rampen gebeurd, toch moest de brandweer, in verband met de storm, niet minder dan 28 keer uitrukken om hulp te verlenen. Constant was 30 man van de brandweer in dienst, niet alleen ter beschikking van de kazerne om in geval van nood uit te rukken, maar ook als brandwacht in de gebouwen, waar evacué's waren ondergebracht. Dit waren niet alleen de K.M.A., het Gasthuis aan de Leuvenaarstraat, de Kloosterkazerne en Mariëndal, maar bij de uit breiding die gisteravond aan de evacüatiewerkzaamheden werd gegeven, ook de gebouwen van de H.K.I. en de St Josephkring, „Mater Dei" in de Ignatiusstraat, en het Patronaat in de Ceresstraaat. Behalve voor schoor steenbranden rukte de brandweer uit om gevaren te bedwingen, die ten gevolge van de storm aan huizen waren ontstaan. Bij J. Vonk in de Torenstraat was een schoorsteen van het dak gewaaid. Het puin van de schoorsteen werd door de brandweer zodanig opgeruimd, dat geen gevaar meer bestond voor de omgeving. Bij Dïelemans. Pr. Hendrikstraat 13. was niet alleen een schoorsteen door het dak gevallen, maar ook een goot van ongeveer 20 meter losgeraakt. Deze goot werd door de brandweerlieden verwijderd. Op het adres Fellenoordstraa' 62 stond de buitenmuur op instorten, zodat de brandweer hier stutten moest aanbren gen. De bewoners, de familie Effels. wérd aangeraden, het huis te verlaten, een aan sporing waaraan gevolg werd gegeven. In de Zandberglaan, bij de familie De Bruijn, was een grote tuinmuur omgewaaid. Het. testerende deel van de afrastering werd dcor de brandweer afgezet met ijzerdraad. Het glas van een lïchtkoker ten huize van W. van Sas, Baronielaan 167. was door de wind stukgeslagen. Het glas. dat zich nog erin bevond, leverde gevaar op voor de be woners en werd dus verwijderd. Een derge lijk geval werd opgelost bij de familie Boog, Catharinastraat 14a en bij mevr. Van Gils. Baronielaan 82. Bij Van DongenCantrïjn, Veeiparktstraat 62. sloeg de storm een spie gelruit aan diggelen. De brandweer verwij derde het glas en zette in plaats daarvan een schot. Een stevige schoring werd aan gebracht voor en achter de gebogen etalage ruit van de firma J. v. d. Ven op de hoek van het Kasteelplein en de Catharinastraat. die eveneens gebroken was. Ook het stedelijk museum liep schade op. De brandweer zette het lood van het dak vast. dat over een lengte van ongeveer 6 meter dreigde naar beneden te komen. De dakgoot van het huis van .T. de Bruyn, Poolseweg 105, werd verwijderd. Evenzo handelde men hij J. Groffen. Achillesstraat 70. Zink van het dak van het huis van de familie M. Driessen. Leuvenaarstraat 148a, werd vastgemaakt BEKENDMAKING Opneming van evacué's De burgemeester van Breda deelt hel vol gende mede: Particulieren, die alsnog evacué's wensen op te nemen, kunnen zich hiertoe vandaag tot halfzes melden in de hall van het ge meentehuis. Degenen, die zich reeds hiervoor hebben gemeld, doch nog geen evacué's hebben toe gewezen gekregen, kunnen deze vermoe delijk vandaag of morgen nog verwachten. Evacué's bij particulieren moeten zich melden Van de zijde van het gemeentebestuur verzoekt men ons mede te delen, dat aan evacut^s, die ziin ondergebracht bjj particu lieren t'lhier, wordt verzocht, hun namen, geboortedatum cn adres te melden op het gemeentehuis alhier en wel vanmiddag na Jeugd en Muziek hield contactavond Zaterdag organiseerde de afdeling Breda van de Stichting „Jeugd en Muziek" in café restaurant „De Beurs" een contactavond. Enige leerlingen van het Tilburgse Conser vatorium, namelijk Harry Stalpers, viool, Kees van Rooy, fluit, en Pierre Sorel, piano, voerden de sonate uit „Das Musikalise'ne Opfer" van Joh. Seb. Bach, de sonate van G. Ph. Telemann, Zes Roemeense Volks dansen van Béla Bartok en Variaties van Joseph Haydn op verdienstelijke wijze uit. Zij hebben de talrijke aanwezigen een ge noeglijke avond bezorgd. Na de pauze speelden enige leden van de afdeling enkele muziekstukken. Brandweer takelde auto uit Tramsingel Gistermiddag reed een bestelauto van het Gemeentelijk Vervoerbedrijf, bestuurd dooi de heer R.. vermoedelijk ten gevolge van slippen, de Tramsingel in. Een jongen maakte, toen het voertuig met de kop het water inging en langzaam zakte, de ach terdeur open en de bestuurder slaagde er in om de auto via deze opening te verlaten, toen het voertuig al geheel onder het water was verdwenen. Met de mechanische ladder wagen, die ook als takelwagen dienst kan doen, werd de bestelauto door de brand weer weer op het droge gezet. AT AAR" ANNEER MAANDAG 2 FEBRUARI. 8 Uur Receptiezaal Stadhuis. Lezing door de omdat het zo vervaarlijk slingerde, dat men vreesde dat het door de ruiten zou komen. Efrenzo trad men op bij Van Nijnatten. St. Janstraat 22a. Bij J. Jansen. Sophiastraat 8. werd het zink verwijderd en dat geschiedde eveneens bij de Zusterschool aan de Ooster- houtseweg en bij hotel Van Ham, Van Coothplein. Een goot van het huis van cie familie Wels. Nieuwe Haagdijk 65a, werd vastgezet. Bij Laurijssen, St. "Janstraat 31, werd een console weggebroken, welke op het punt stond neer te vallen. Zo verwij derde de brandweer oök het zonnescherm van Moderne, dat gevaar ging opleveren voor de ruiten, Bij G. Koeken, Tasmanstraat 9, was een gal van ongeveer 2 meter in het plafond gekomen. Hel, gat in het dak werd door de brandweer voorlopig met zeil ge dicht. Een grote boom was terecht gekomen op het huis van W. Seletten, Galderseweg 35. De brandweer zaagde de zware takken, die gevaar voor de ruiten konden opleveren, van de boom af en gaf de verdere oplossing over aan Beplantingen. Een vlaggestok, die ook gevaar opleverde voor de ruiten, werd verwijderd bij Schonk. Julïanalaan 3. In de Nieuwe Ginnekenstraat tenslotte werd de wimpel van de Raad van Arbeid, die in een boom was gewaaid, uit zijn netelige positie bevrijd. MANIFEST VAN HET Oproep aan het volk van Nederland. Nood is neergedaald over ons vaderland. Help, help direct. Krachten, machtiger dan welke menselijke machtsconcentra ties ook, hebben in enkele uren tijds grote delen van ons land in rouw gedompeld. Duizenden mensen werden in nachtelijke uren door het wrede water van huis en haard verjaagd. Werk van eeuwen werd in luttele ogenblikken te niet gedaan. Onbeschrijflijk is het leed, dat mensen en dieren heeft ge troffen, met geen mogelijk te overzien de materiële schade, die met name het Westen van ons land is toegebracht. Hulp is plicht. Onder deze tragische omstandigheden is hulp aan de getrof fen gebieden plicht van iedere Nederlander. Hulp in goederen, maar ook en vooral, hulp in geld. Veel geld, zeer veel geld om de geteisterde bronnen van onze welvaart, die ook uw welvaart is, met de grootst mogelijke spoed te herstellen. Tast diep in uw buidel, ook als dit een offer voor u mocht betekenen. Offer in het diepe besef dat het gaat om uw medemensen, om uw vaderland en uiteindelijk om uw eigen belang. Doe het direct! Stort uw bijdragen op postgiro 9575 van het Nederlandse Rampenfonds Den Haag of stuur een postwissel naar het secretariaat, Statenlaan 81. Maar de M.O.S.-dienst staat klaar Wetenschappen in Noord-Brabant en „De Oranjeboom". 8 Uur De Schuur. Oprichting Automobiel sportclub „De Baronierijders". Bioscopen. Casino: Tranen over Johannes burg. Grand Theatre: Andalusië. Luxor Thea ter: La Paloma. Palace: Massa-Justitle. DINSDAG 3 FEBRUARI 8 Uur Concordia. Rotterdamse Comedte met Een verzoek om zo weinig mogelijk inter- locale particuliere telefoongesprekken te voeren, ging gisteravond uit van de P.T.T. alhier. De telefonische verbindingen, die toch al voor een groot deel een verminder de capaciteit vertoonden, moeten zoveel mogelijk voor de openbare diensten wor den gebruikt in verband met het reddings werk. Beperkt men zijn telefoongesprekken, dan dient men daarmee een algemeen be lang. Met Schouwen en Duiveland. Noord Be veland, Tholen en St.. Philipsland kon gis teren al spoedig in het geheel geen telefo nisch contact verkregen worden. Thans kan ook niet meer getelefoneerd worden met de plaatsen in Noord-Brabant, die geëva cueerd zijn. De verbindingen met Amster dam, Rotterdam en Den Haag zijn voor een groot deel uitgevallen. Men heeft nog niet, kunnen onderzoeken of dit een gevolg is van het uitvallen van een kabel, dan wel van een ongeluk met het versterkersstation in Willemsdorp. Het automatisch telefoon- %-erkeer naar Den Haag is geheel stopgezet; de residentie is. dus alleen met rp$j|ewer- king van de telefoonjuffrouw te'v'. "iken. Voor het telefoonverkeer met Rei ^.;dara staannog een paar automatische' Verbin dingen open, hoewel men ook op deze lij nen veel zal moeten aanvaarden. De kabels naar Zeeland, voor zover ze niet de boven staande eilanden betreffen, waren gister avond laat nog intact. Uiteraard was het onder de omstandigheden van gisteren on mogelijk, over te gaan tot het verrichten van herstelwerkzaamheden. Wel werden voorbereidingen daartoe getroffen. Zo arri veerde uit Utrecht de montage-, onderhoud en storingsdienst van de P.T.T. Deze zal uit Breda uitrukken zodra de omstandigheden dat toelaten. Onder meer trok men, in het kader van de voorbereidingen, er op uit met auto's, die van een mobilofoon voorzien waren, Pas als het overtollige water is ver dwenen. zal echter blijken hoe groot de schade is. Spoorwegen hielpen bij evacuatie De Nederlandse Spoorwegen kunnen even min als alle andere gedupeerden thans be cijferen, van welke aard de schade is, die aan de ondergelopen baanvakken is cn nog wordt toegebracht. Men treft toebereidselen voor herstel. Aan de evacuatie is ook dooi de Spoorwegen medewerking verleend. Uit Breda vertrokken gisteravond treinen in de richting Zevenbergschenhoek, om vluchte lingen die aan de spoordijk stonden opge steld. naar de Baroniestad te brengen en uit Roosendaal reed men met treinen in de richting Zevenbergen. De getroffenen Kunsten werden in dit laatste geval eerst overge- men nagaan, welke maatregelen getroffen moeten worden als de was van het water ten einde is. De- Rijkswaterstaat heeft ge holpen bij het evacueren van de bevolking van* Moerdijk en was gisteravond bezig om Fijnaart voor onderlopen te behoeden. Meer dan 100 B.B.A.-bussen in hulpverleningsactie Ook de B.B.A. heeft een aandeel gehad in de hulpverleningsactie. Om halfvijf wa ren de mannen van dit Brabantse vervoers bedrijf reeds uit de veren en tot vanmorgen vroeg hebben meer dan 100 bussen af en aan gereden van het rampgebied naar Bre da en Roosendaal om daar de evacué's af te leveren. Al het personeel was aanwezig; het had zich spontaan ter beschikking ge steld. Men was in de vroege morgen begon nen met het ophalen van de inwoners uit Moerdijk en Zevenbergschenhoek. Twee bussen strandden in Moerdijk. Eerst klom men de chauffeurs op het dak van de wa gen, maar toen het water ook dat over spoelde, namen zij plaats op het dak van een huis. Tot overmaat van ramp stortte deze woning in. Met groot levensgevaar werden deze mannen door militairen uit hun benarde positie gered. Gisteravond werd begonnen met de be vrijding van de inwoners van Wagenberg en Dussen. Voor zover mogelijk werden de lijndiensten normaal 'onderhouden met die trajecten, welke nog bereikbaar waren. Om 10 uur gisteravond moest de dienst naar Made stopgezet worden. Bouw van een Chr. Ulo-school Het Bestuur van de Prinses Julianasehool heeft het bouwen van een U.L.O. school met vier klassen aan de Michiel de Ruyter- straat gegund aan C. van Mpel te Lage Zwa- luwe voor f73212. Veertig jaar typograaf De heer Jac. M. van Nispen, chef bij de drukkerij H. Engelbregt, alhier, hoopt op 10 Februari a.s. de dag te herdenken, dat hij gedurende 40 jaar bij deze firma in dienst is. Het zal hem op die dag niet aan bewij zen van belangstelling ontbreken. Schoorsteenbrandjes De brandweer bluste het afgelopen week eind niet minder dan vier schoorsteen brandjes en wel bij Jansen. Plataanstraat Sprenkels. Haagweg 134, Sips. Tramsin gel 101 en in de Pastorie aan de Tramsingel. bracht naar Roosendaal. De spoorwegmen sen constateerden, dat er nog veel mensen in benarde omstandigheden verkeerden. Klemmend was in deze streken nog steeds de behoefte aan motorbootjes. Nu de trein verbinding met Lage Zwaluwe, Dordrecht. Rotterdam en verder ook die met Zeeland is verbroken, wordt het traject Bergen op .Moord bij open doek" voor Katholiek Leven, i Zoom—Nijmegen met versterkte treinen ge- Bioscopen. Casino: Tranen over Johannes- reden. i iniillllllllllllllllllllliimillllllii WAT LELLEN WE ETEN DINSDAG: Gebakken spek Krootjes Aardappelen Havermoutpannekoeken Rijkswaterstaat verrichtte allerlei belangrijke diensten Van gistermorgen 7 uur af zijn ambtena ren van de Rijkswaterstaat bezig om een overzicht van de toestand in hel over stroomde gebied te verzamelen. Dit was zeer moeilijk omdat het rampgebied bijna niet te bereiken is. Aan de hand van nog steeds ingezameld wordende gegevens zal De Sport- en Ontspanningsvereniging van de P.T.T. bood haar leden en donateurs Zaterdagavond in Concordia een gezellig programma. Als gast trad deze avond op het Mandolineorkest Musicorda o.l.v. de heer P. C. Oorschot. Verder werkten mede een gemengd zangkoor o.l.v. de heer W. van Kakerken en de dames-gymnastiekafde- ling o.l.v. de heer A. Schmerda. De Toneel- afdeling presenteerde een thriller, getiteld „Het geheim van dr Spencer". De -avond werd geopend met een aantal nummers, gespeeld door het Mandoline-or kest. Vervolgens trad de gvmnastiek-afde- ling voor het voetlicht. Zowel met de rhyth- mische wals als met het knotszwaaicn wist men "net publiek in bewondering te brengen. Daarna bracht het koor een aantal, op gevoelige -wijze uitgevoerde, liederen ten gehore. Enkele van deze zangnummers wer den door Musicorda begeleid. Het nummer „lm Prater blüh'n wieder die Baume", moest wegens ziekte van de Poolse bariton Spiewakowski uitvallen. In een geheimzinnig spel, dat zich afspeelt op een oud spookkasteel in Engeland. Aan spanning ontbreekt het niet en de toeschouwer heeft de vier bedrijven, waar uit het stuk bestaat, ruimschoots nodig om er achter te komen, dat het „spook" geen spook is, doch slechts een alledaags chauf feur. Een moord ontbrak natuurlijk niet en zorgde voor een bloederig tintje. De tonelisten gaven stuk voor stuk aan vaardbaar spel te zien. Het grote Concor- dia-toneel bleek geen belemmering te zijn om tot volle ontplooiing te komen. De beste spelers waren naar onze mening de heer G. Sprangers als Lord Malvern en A. de Zwart als Dr Hilton, doch ook de rol len van mevr. Hammond en de butler Hop kins werden op zeer verdienstelijke wijze gespeeld. Ook de heren K. Erkelens en H, v. Grondelle gaven aanvaardbaar spel te zien, zodat in de rolbezetting praetisch geen zwakke plekken voorkwamen. Het dé cor was in één woord af. Het hartelijk applaus van het publiek De avond werd besloten met een gezel - van het optreden van de citherist bertz, die met zijn spel een daverend ap plaus wist af te dwingen. - - - Het leeuwendeel van de avond werd ech- I lig bal. De dansmuziek werd verzorgd door ter in beslag genomen door de Toneelaf- I The Sweet Rhythme Club o.l.v. Jan Can- deling. onder regie van de heer A. Fikken, ters. Al met al was het een avond waarop Het stuk „Het geheim van dr Spencer" is I iedereen met veel genoegen kan terugzien. Muziek- en toneelavond „Concordia" Zaterdag gaf de harmonie „Concordia" i.. de toneelzaal van hotel, café-restaurant „Regina" een muziek- en toneelavond, welke aangeboden was aan donateurs, le den en genodigden. Ofschoon het weer bar slecht was, waren vele belangstellenden opgekomen. De heer H. Temmerman heette als voor zitter allen hartelijk welkom, in het. bij zonder de heer Henri t' Sas, voordracht kunstenaar en humorist. De voorzitter bracht naar voren, dat deze avond ingericht was om het contact met donateurs en genodigden te verstevigen. Ook verklapte hij de wensen van „Concor dia" en wel vernieuwing van muziekmate- riaal en uniformen. Hij deed een beroep op de aanwezigen om daaraan mede te wer ken. Want als ieder een klein offer brengt, heeft oud-Ginneken een harmonie, die er zijn mag! Ten slotte zal ook een donateurs actie worden ondernomen. Hierna verhief dirigent J. van der. Berghe zijn stok en „Concordia" gaf een goede vertolking van „Jubelkliinge", mars van Ruh. gevolgd door de ouverture „Caesar en Cleopatra" van C. Boedijn en „Die Zauber- flöte" van W. A. Mozart. Na een kort inleidend vers „Ik ben er de zanger van 't Hóllands lied" opende Henri t\ Sas zijn 'prbg»3mma mef een hu moristische vroeg^'NiMeiiandse; romance „Guido de Schele van 'Gent", een meester stukje van geestige poëzie. Daarna kwamen de liederen bij de luit, voor de pianonummers werd t' Sas bege leid door de heer Jecques Jespers. Direct na de pauze opende hij het tweede gedeelte van zijn optreden met de oer- komische voordracht „Compassie", een nachtelijke scène in Brussel spelend, waarin een in één van de straten opgeraapte neger de hoofdrol vertolkte. Kostelijk waren daarbij stern-imitatie en mimiek. Het spreekt vanzelf, dat. ook nu weer zijn „Apache" op het programma stond. Ter imitatie gaf hij enige coupletten in het Pa- rijse apachen-patois en wel in razend snel Frans tempo! Geen wonder, dat Henri t" Sas" optreden onderstreept werd met hand- en trappel- applaus. Met de wals „Lanneriana" van Lanner en „Alte Kameraden" van Teicke werd het concert besloten. Ten slotte volgde een geanimeerd bal. dat tot twee uur duurde en deze zéér geslaagde avond besloot, waarop „Concordia" met groot genoegen kan terugzien. Rare capriolen van militaire auto Chauffeur reageerde snel Gistermiddag deed zich in de Veemarkt- straat een verkeersongeval voor, dat, dank zij de koelbloedigheid van de militaire be stuurder, betrekkelijk goed afliep. Om kwart voor twee reed een radiowa gen van de L.S.K. de Veemarktstraat in. Ter hoogte van restaurant „Old Dutch" draaide de wagen, door tot nu toe onbe kende oorzaak, een kwartslag en botste te gen de voorgevel van „Old Dutch". De auto draaide daar wederom en ontwrichtte de pui van de fruitwinkel van de fa. J. Bce- kers. Nogmaals om z'n as draaiend, reed de wagen wederom op de voorgevel van „Ola Dutch" in. De bestuurder, die uit de wagen geslin gerd was, krabbelde snel op en wist door een handige manoeuvre de auto tot stilstand te brengen, zodat geen verdere schade werd aangericht. Aangezien dit alles zich in lut tele minuten had afgespeeld, gaf de chauf feur wel duidelijk blijk van tegenwoordig heid van geest. De schade beperkte zich tot een ontwrich te elalage-pui en twee gebroken spiegelrui ten. De voorbumper van de wagen was enigszins ingedrukt. De verkeerspolitie was spoedig ter plaat se om de aangerichte schade op te nemen. Op de militaire politie werd vergeefs ge wacht, aangezien deze geheel in de nood- gebieden is ingezet. Jhr Bosch ridder van Rosenthal overleden (Van onze correspondent) In zjjn woning te Zeist is overleden .1hr nir dr L. H. N. Bosch ridder van Rosenthal. Lodewijk Hendrik Nicolaas Bosch ridder van Rosenthal werd 7 April 1884 geboren te Dordrecht. Hij studeerde rechten te Lei den, waar hij promoveerde in 1909. Hierna vatte hij de studie der staatswetenschappen te UtrecRt op. In 1911 promoveerde hij al daar en vestigde zich in datzelfde jaar te Zutphen als advocaat en procureur. Spoedig werd hij in Zutphen gekozen tot lid van de gemeenteraad en wethouder. In 1917 werd jhr Bosch ridder van Rosen thal benoemd tot burgemeester van Brum- men. In 1924 volgde zijn benoeming tot bur gemeester van Groningen, alwaar hij tot 1930 bleef, toen h'ij benoemd werd tot burge meester van 's-Gravenhage. In 1934 werd de thans ontslapene benoemd tot Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, uit welke functie hij door de Duitsers telefo nisch werd ontslagen. Hij ging toen onmid dellijk in het verzet tegen de Du-.tse onder drukker en als zodanig heeft hij ons land uitnemende diensten bewezen. Zo kwam het dat hij door de Nederlandse regering werd gekozen als de eerste van haar acht ver trouwensmannen, die de komst der rege ring in het bevrijde land hadden voor te bereiden. Van dit college werd hij tot voor zitter benoemd. Inzamelingsactie j W- Het is de Bredase Motorclub, die gis- 1 P termiddae het initiatief nam. een inza- jg meling te houden voor kleding enz. ten g Ir behoeve van de getraoffsnen. B. en W. gj g juichten deze geste van harte toe en de p gehele verdere dag hebben de motor- j§ f en autorijders van deze vereniging door jj P Breda gereden om goederen in te za- g ij .ne'.en, In Hotel Het Wapen ven Nassau g fS was het centrale punt, Zeer veel goede- g jé ren x/erden daar afgeleverd Deze p M werden naar dc K.M.A. gebracht, waar g P. de kledingstukken werden uitgedeeld. V- Niet alleen de B.M.C.. maar ook g g andere instanties droegen er zorg voor, fg SI dat kleding werd bijeengebracht. Van- J §g morgen zijn alle vrouwenorganisaties jj g (iie gaan samenwerken in de Federatie g 11 van Vrouwelijke Vrijwillige Hulpver- g jj lening) met de leerlingen van de g jj M T.S.. de K.A.J.. de Verkenners en g M de Padvinders begonnen met het in- jj jj zame'e:, van goederen voor de getrof- jj jg fenen, Men kreeg veel medewerking jj wat auto's betreft, van de gemeente en g g ie garnizoenscomandant. g Goederen kunnen afgegeven worden jf jjj aan de M.T.S in het Brabantpark er., jg g als men 9301 heli. worden zij afgehaald, gf (Van een onzer verslaggevers) Zeer zware, ten dele voor tientallen jaren onherstelbare schade heeft het nood weer aangericht in de badplaatsen langs de Noordzeekust, die het zwaarste ge weld van de Noordwester moesten opvangen. Langs de gehele kust werden de duinen over tientallen meters diepte weggeslagen, waardoor de glooiende hel lingen naar het brede strand veranderden in aangevreten, stijle zandwallen, die vrijwel loodrecht in zee of op een smal strandje neervallen. Hoe ernstig deze duinafslag in het algemeen ook zijn mag hier en daar ontstonden zell's critieke situaties voor het achterland het ergste doen deze gevolgen van de storm zich gevoelen in de badplaatsen, die tendele gebouwd zijn op deze duinstrook langs de zee en voor wie dit voorste duinterrein met boulevards, wandelwegen, bad- gelegenheden, andere seizoen-outillage en wat niet meer zij, als het ware een levensslagader is. ste bouwwerken in de afbraakstrook her bouwd, ten dienste van het vreemdelingen verkeer in het badseizoen. Water en wind hebben in enkele uren dit bouwwerk ge sloopt. Zondagochtend stond nog slechts de helll aan landzijde overeind, gevaarlijk ba lancerend op de afgebrokkelde duinrand, geteisterd en in flarden gerukt door de aan- gierende storm. Tientallen jaren zullen nodig zijn, om de zee weer voldoende zand te laten aanvoeren voor een royaal front van de vissersbad plaats. die het voorlopig zal moeten stellen met een smalle boulevard, waarlangs een stijle glooiing naar het strand voert. woeld, maar niet gebroken, waardoor zij als golfbrekers óp het smalle strand hebben gefungeerd. Waren die betonnen gevaarten er niet geweest, dan was de zee ongetwij feld verder doorgebroken. Nieuw restaurant vernietigd Eén blik op de kaart toont, dat in deze gordel van badplaatsen Katwijk en Noord- wijk het zwaarste geweld van een zuivere Noordwester te verduren hebben, en de schade, in de vissersbadplaats en de bloe- menbadplaats aangericht, betekent dan ook een zeer zware slag, waarvan zij zich ze ker niet voor het komend seizoen kunnen herstellen en bovendien nog tientallen ja ren de naweeën zullen gevoelen. In Katwijk werd de hoogste waterstand genoteerd, die ooit werd geregistreerd, na melijk ongeveer 4'/i meter boven N.A.P. De uitwatering werd dichtgedreven met het zand, dat elders met tonnen tegelijk van de duinen werd geslagen. Het tientallen me ters brede duinterrein voor de boulevard, waardoorheen zich de wandelweg kronkelt, sloeg met grote stukken tegelijk weg, zodat binnen korte tijd de zee knabbelde aan de boulevard, voor zover die niet door een lage muur naar het voorterrein beschermd werd. Zondagochtend was zo goed als het gehele voorterrein van de boulevard verdwenen, wandelweg incluis. Het café-restaurant Nieuw Brittenburg stond eertyds aan de landzijde van de bou levard. Het werd in de oorlog tegelijk met de gehele boulevardbebouwing door de Duitsers gesloopt om schootsveld te verkrij gen voor de versterkingen in de Atlantik Wall, en werd na dc oorlog als een der eer- Atlantik Wall" voorkwam erger Te Noordwijk verdween het Zuiderbad voor hotel Seinpost volkomen, de badkoet sen dreven weg en werden te pletter ge slagen, de houten gebouwen werden neer geveld door water en wind. Van het nieuwe hotel Zeekist werd een deel van het dak opgelicht en verwoest. Ook de in Noordwijk aangerichte schade wordt door deskundigen voor een deel onherstelbaar genoemd. Het dum gaat thans verticaal van de rijweg van de boulevard naar beneden naar het strand. Zowel in Katwijk als in Noordwijk heeft de voormalige Atlantik Wall van de Duitse bezetters een nuttige functie vervuld. De betonnen wal en bijbehorende kazematten werden door ondergraving en kantelen in dertijd in het duinterrein voor de boulevard begraven. Thans zijn die betonnen gevaar ten door het geweld van de zee blootge- Kinderen verdwenen in de golven Op twee plaateen tegelijk brak in de rampnacht de woeste watermassa door de dijk van de Kruispolder bij Duivenshoek (Hontenisse). In deze polder werden door de vloedgolf twee huizen letterlijk wegge slagen en hierbij verdronken acht mensen, onder wie vier kinderen. Vooral het gezin Smit werd zwaar getroffen en telt vier slachtoffers Ook van het gezin Daalman vonden een vrouw en een kind de dood in de kokende golven. Vader Danlman slaag de er slechts met veel moeite in zijn zoon te redden, nadal deze twee uur met een gebroken been in een boom had gehangen. Moeder Vossaarl uit Ossennisse, die haar baby in veiligheid had gebracht en tot haar borst door het water moest waden, zag het kind uit haar armen weggerukt. De kleine verdronk voor haar ogen. Ook in de Nieuwe Neuzenpolder bij Terneuzen is een slachtoffer te betreuren. In een van de huizen sliepen de ouders boven en de baby beneden. Toen het ver raderlijke water met geweld het huis bin nendrong en de ouders naar beneden stormden om hun kindje te redden, waren zij reeds te laat. De wieg was door de kracht van de vloed omgeworpen en de baby verdronk onder de ogen van de wan hopige ouders. Gunning bouw van een garage Aah de Bredase Beton Mij. v.h. Fa. Vriens is opgedragen het bouwen van een garage en service-station aan de Griend te Maas tricht, voor rekening van Stegen's Auto bedrijf aldaar. Parochiehuis aan de Dr. Struyckenstraat Architect W. Bunnik heeft het bouwen van een Parochiehuis aan de Dr Struycken straat gegund aan G. de Nier te Teteringea voor f72600.-.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3