Veertig doden in het dorp Stellendam De ontzettendste nachtdie ik ooit heb beleefd Storm trof heel W.-Europa Altijd door het water geteisterd Trieste ka va vaan bewoog zich naar Rotterdamse Ahoy'-hal Puttense polders voor het grootste deel binnenzee HULP VAN DE LUCHTMACHT VAKBEWEGING HELPT Vele helpende handen bij evacuatie van kindertehuis „Margriet" ONZE RAMP EN ONZE GLORIE Maandag 2 Februari 1953 TROUW „Je kon alleen nog maar bidden (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, Zondagavond. In de enorme Ahoy'-hal te Rotterdam, waar een zoemende verwarmingsinstallatie de tempera tuur met iedere minuut draaglijker maakt, beginnen de eerste evacué's binnen te druppelen. Het zijn slachtoffers uit Zuidland, het dorp dertig kilometer ten Zuiden van de Maasstad, dat practisch geheel door het water is bedolven. Mensen met ernstige, verbeten gezichten, sommigen een bejaarde grijsaard ondersteunend of een grootmoedertje dat zeer slecht ter been is op een provisorische draagstoel meetorsend. Een triest geziöhit, ja, maar tóch ge dragen deze mensen, waarvan er velen niets meer bezitten dan de kleren aan het lijf, zioh zó rustig en nuchter, dat het lijtot of het allemaal nog niet tot hen is doorgedrongen wat ze geduren de de afgelopen nacht en dag hebben meegemaakt. „Het is net of ik droom", zegt een nog jonge vrouw, wier peuters zich te goed doen aan dikibesmeerde boter hammen met vlees en warme soep die (waar komen zo ineens al die dingen vandaan?) onmiddellijk worden uitge reikt. „Om kwart over vijf ging de noodklok op ons dorp luiden; ik liep naar buiten omdat ik dacht dat er brand was en toen tooltote het water al bij ons door de straat....'' Ineens was het hele dorp to rep en roer. Iedereen sjouwde in zijn nacht- kleren de voornaamste meubelstukken naar boven, maar veel tijd hadden we daar niet voor, want nog geen half uur na het luiden van de klok stond het water al anderhalve meter in de huizen. Kinderen huilden, doodskreten van ver drinkende koeien, paarden en varkens, angstige kippen die langs de ramen fladderen, de bulderende storm en tot overmaat van ramp de volslagen duis ternis die heerste het licht was al direct uitgevallen deden een spook achtige, angstige stemming ontstaan, waarbij 'n ieder tot werkeloosheid was gedoemd. Want je kon op de boven verdieping alleen maar bidden dat het water niet hoger zou komen. Het was de ontzettendste nacht die ik in mijn hele leven heb meegemaakt. Tot vier uur Zondagmiddag hebben we", zo gaat de jonge vrouw voort, „op de zolder in angstige spanning ge zeten en ik geloof dat er nu nog op hulp wachten. Maar toen hoorden we het hoopgevende gepuf van motorboot jes, die ons kwamen halen. We konden zo uit het raam instappen. Een dood zieke man bij de buren werd op de schouders genomen en eveneens zo goed en kwaad als het ging in de gierende storm in het open bootje geïnstalleerd. Toen ging alles vrij snel in het werk: bussen stonden klaar om ons onmiddel lijk naar Rotterdam te brengen. Andere bewoners van het dorpje zijn bij de vertellende jonge vrouw komen staan en geven af en toe aanvullingen op het treurige relaas. „Meneer", ver telt er een, „deze toestand is tienmaal erger dan de overstroming die de Duit sers aan het einde van de oorlog heb ben veroorzaakt. Ik bezit nu niets meer; al mijn koeien, mijn varkens, kortom heel mijn veestapel is omgekomen en mijn vrouw en ik hebben alleen nog dit", zegt hij, terwijl hij gelaten op zijn kleding wijst. Maar hier zijn alle slachtoffers het over eens: de hulp die ze tot nu onder vonden hebben is enorm! „We kwamen de bus nog niet uit of men stond al gereed om ons te helpen". Inderdaad valt over de hulp die de Rotterdam mers bieden niet te klagen. Regelmatig wordt omgeroepen: „Voor zoveel per sonen i.s particuliere huisvesting be schikbaar", en dan gaat er weer een familie weg, waarb{j tal van automo bilisten belangeloos medewerking ver lenen. Meer vluchtelingen komen binnen, ook uit Geervliet. De grote toeloop ver wacht men laat In de avond. Men rekende op vijftienhonderd mensen in de ballen te slapen te kunnen leggen. Padvinders, dames van de U.V.V. en vele andere organisaties doen het ge heel soepel verlopen. Tegen middernacht zijn in de hallen ruim duizend vluchtelingen onderge bracht. Zy komen behalve van genoem de plaatsen voornamelijk nog uit's-Gra- vendeel en Simonshaven. In de nacht worden nog honderden verwacht. Geen nachtboten van en naar Engeland De directie van de Stoomvaart maatschappij Zeeland verzoekt reizi gers, bestemd voor Engeland, die met de dagboot wensen te reizen, alvo rens op reis te gaan, contact op te nemen met deze Stoomvaartmaat schappij te Hoek van Holland, tfn. K 1747—441. Er gaat op het ogenblik geen boot in of uit. De wrakboeien van de „Faustus" zijn van haar ankers ge slagen. De nachtboot uit Engeland naar Nederland is evenmin uitgevaren. „NEDERLAND WEER LINNENLAND" Gistermiddag is in Utrecht, in de Ga leries Modemes. een tentoonstelling ge opend. die onder de naam „Nederland weer llnnenland" propaganda wil ma ken voor linnen. „Je hebt daarvoor niets uit het buitenland nodig" zei de voorzitter van de Ned. federatie van vlassersverenigingen, de heer C. Ar kenhout uit Zuidam. Hij hoopte na dat hij ook iets uit de historie van het linnen had verteld, daartoe zelfs bij Adam en Eva beginnend dat dit edele product van eigen bodem (zoals hij het noemde) in het centrum van belangstelling zou komen te staan. Radio Moskou over „geheim verdrag" Radio-Moskou heeft, onder aanhaling van een communiqué van het „Zweeds democratisch persbureau" bericht, dal de Verenigde Staten en Zweden een ge heime militaire overeenkomst hebben ge sloten. Het bericht van radio-Moskou is later door het Zweedse ministerie van Buiten landse Zaken nadrukkelijk tegengespro ken. Zweden had alleen een bespreking over Europese economische samenwer king gehad met de Amerikaanse reizen de ambassadeur, Anderson, die kortelings een bezoek aan Stockholm heeft ge bracht. (Van een verslaggever Het waren net zeventien bundeltjes goed, zo in der haast bij elkaar gepakt, die in onze wagen werden ingeladen. De gehele dag had de Trouw-reportage- wagen, bestuurd door onze chauffeur Cor Streefkerk, op de Zuidhollandse eilanden rondgereden om nieuws te verzamelen. Op de terugweg hielden voorbijgangers ons aan. De polder _,Pendrecht" begon onder te lopen en het daarin gelegen kinderziekenhuis Margrietmoest direct worden ont ruimd. De verpleegsters, die vroeg naar-bed hadden willen gaan, waren door de directrice gealarmeerd, omdat De watersnood in Spijkenisse (Van onze correspondent) Tengevolge van de hevige storm, bij wijle aangewakkerd tot. orkaankracht en de daar mede gepaard gaande abnormale hoge wa terstand zijn Zondag in de vroege morgen ook in Spijkenisse en omgeving enige dij ken doorgebroken. De Nieuw-Hongerlandsedijk in Spijkenisse, langs die rivier de Oude Maas braik het eerst door als gevolg waarvan de polders Oud en Nieuw-Honigerland zijn volgelopen. Het water staat nu tot aan de Schenkel- dijlc. Met man en maoht wordt gewerkt om déze dijk dioor het aanbrengen van zand zakken te behouden. Wanneer dieze dijk bij een nieuw hoogtij niet kan worden ge houden, dan loopt ook de Brabantse Polder onder water. De bewoners van de huisjes aan de voet van die Schenkeldijk zijn ge waarschuwd. Na de doorbraak van de Nieuw Honger- landsedijk baande het water zich een weg. waardoor de havendijken, die zich uitstrek ken van de Spijkenissebrug tot aan de Molen in Spijkenisse overstroomden en daar na ook doorbraken, zodat ook de polder OosiJbroek. waarvan een groot gedeelte is opgespoten ten behoeve van de Industrialisa tie, vol liep. In het niet opgespoten gedeelte aan de Beneden Molendiijk staan 11 arbei. derswoningen, waarvan de daken maai nauwelijks boven het water uitkomen. Voor het merendeel hebben de bewoners van deze huisjes Zaterdagavond hun meubilair in veiligheid kunnen brengen en een goed heenkomen gezocht, omdat zij vroegtijdig het gevaar zagen aankomen. Het toegangs dijkje tot de keersluis is eveneens ver sterkt met zandzakken. Wanneer dit dijkje het zou begeven, clan loopt geheel Spijke nisse onder "water, wat een grote ramp zou betekenen. Aan de Molendijk te Spijkenisse stond het water zo hoog, dat het niet veel gescheeld heeft of het water had zich een weg gebaand naar het Noordeinde. Aan het voormalige Spijken-isse-veer staan ook enige huisjes en een boerderij. De mensen hebben de gehele nacht op hun zolders doorgebraiOht. Om ia uur zijn zij per motor bootje in veiligheid gebracht. De burgemeester van Spijkenisse en He kelingen kondigde voor beide gemeenten Zondagmiddag half één de noodtoestand af en gelastte alle mannelijke ingezetenen van 15 tot en inet 45 jaar zioh onmiddellijk dien den te melden met. schop bij de Molen, al waar nadere instructies volgden Tevens vorderde de burgemeester alle vrachtauto- mobielen met chauffeurs, Commandeur-vlieger P. Vroon Bij K.B. is aan kapitein ter zee vlieger P. Vroon met ingang van 16 Januari j.l. de tijdelijke rang van commandeur toe gekend. Commandeur-vlieger Vroon is commandant luchtvaartopleidingen. In deze luchtvaartopleidingen worden de toekomstige vliegers zowel voor de Ma rine-Luchtvaartdienst als voor de Lucht strijdkrachten opgeleid. Prins Wilhelm van Zweden zal aan het einde van de maand Curagao bezoeken. De Prins is op weg naar Peru, waar hij d« diepzeevisserij zal gaan beoefenen. In enkele minuten was het gebeurd Woedende golven hebben bezil geno men van de meeste polders op het eiland Pullen. De dijk langs het Haringvliet ver- loont een enorm gat en honderden men sen zaten op de zolders en op de daken te wachten tot de gerequireerde hulp krachten met in allorijl aangevoerde mo torboten hen zouden komen ophalen. Vooral de hoek Zuidland, Somonshaven, Oudenhoorn is één woeste waterzee, waar de koeien bij honderden omkwamen en de boerderijen instortten als kaarten huizen. Wachtmeester P. van Berkel van de Rijkspolitie van Simonshaven heeft ons hét verhaal van de nacht gedaan. Om streeks vier uur in de morgen werd hij gewekt door buren, dat ergens verderop in de p,older een vrouw en een kind door het water werden bedreigd. Van Berkel bedacht zich geen ogenblik. Hij sprong in zijn kleren en ging zijn huis uit. Nau welijks echter was hij buiten de deur en enige tientallen meters op weg, of zyn buurman kwam hem achterop met de mededeling, dat zijn eigen huis door het water werd besprongen. Zijn vrouw dreigde te verdrinken. Onmiddellijk keer de Van Berkel terug en wat hij toen zag is haast niet te geloven. Buurtbewoners hebben ons echter hetzelfde verteld, zo dat wij aan Van Berkels nachtelijk avon tuur niet behoeven te twijfelen. Geen tijd om iets mee te nemen In de tijd, dat hij zijn huis verlaten had en op weg was gegaan, was het ver raderlijke water aan de achterzijde bin nengedrongen. Het steeg zo snel, dat men zelfs geen tijd kreeg om iels mee te ne men. In enkele seconden stond het tot „over de knieën" en weer enkele secon den later stond het anderhalve meter hoog in de woning. Met grote moeite is Van Berkel erin geslaagd met zijn vrouw naar buiten te komen, waar hij op de drooggebleven dorpskom zijn vrouw on derbracht. Inmiddels waren de verbindingen met Geervliet onder welke gemeente Si monshaven ressorteert geheel verbro ken en er was alleen nog maar een tele foonlijntje naar Zuidland. De dijk langs de Oude Maas begaf het en het wilde water stroomde met steeds grotere felheid in de polders rond Si monshaven. Er was geen redden aan. En kele gezinnen konden met grote moeite van de daken worden gehaald. Een vrouw en een kind bleken echter reeds onbereikbaar en konden eerst in de loop van de dag. toen de storm wat afnam, worden gered. Zuidland Zuidland, de naburige gemeente, werd geheel door het water omspoeld. Burge meester De Kool en zijn wethouders moesten hun gemeentehuis verlaten en de hulpacties leiden vanuit een café op de dorpskom. Telefonisch hadden wij gis termiddag een onderhoud met de heer De Kool, die juist van het kabinet van de Commissaris der Koningin bericht had gekregen, dat er motorboten onderweg waren om de Zuidlanders te evacueren. Vliegtuigen van de luchtmacht staan voortdurend gereed op Gilze-Rijen om overal waar dit nodig mocht zijn, hulp te bieden. Gistermiddag werden vier verkenningsvluchten gemaakt met het doel uitwijkmogelijkheden te zoeken voor de bevolking van de gebieden, welke door de watersnood zijn inge sloten. De verkenningen werden ver richt boven Sleeuwijk, Willemstad en West-Brabant. In het depot materieel-luchtmachit te Soesterberg liggen goederen, die in ge val van nood kunnen worden uitge reikt aan de bevolking van de geteis terde gebieden. Mobiele Aio-radiostations van de luchtmacht zijn ingezet ter ondersteu ning van de telefoonverbindingen. Het luchtmachtpersoneel van de vliegbasee Volkel en Eindhoven en van t coeviMKido luchtvaart troepen ie Nij megen zijn ter beschikking gesteld van de Nederlandse territoriale bevelhebber. Het personeel van de luchtmachtstaf te 's-Gravenhage is, voor zover het niet voor werkzaamheden op de staven no dig is, geconsigneerd ta de Alexander- kazerne. De raad van overleg, samengesteld uit de Katholieke Vakbeweging, de Christelijke Vakbeweging en het NVV heeft besloten, de leden op te wekken enkele uren over te werken, teneinde te trachten een bedrag bijeen te krij gen ter ondersteuning van door de ramp getroffenen. Hierover zal op so kort mogelijke termijn met de werk gevers overleg worden gepleegd. De heer De Kool vertelde ons, hoe overal in de polder mensen op de zolders en daken zaten, die 'gered moesten den. Het vee was bij honderden verdronken. Wij zijn een eind de dijk naar hoorn opgereden om te zien, hoe deze gemeente was gesteld. Boeren de polder hadden ons n.l. verteld, dat de dijk langs het Haringvliet een groot gat was geslagen, waardoor het water bij enorme Hoeveelheden werd binnenge stuwd. Van Oudenhorn was echter niets te zien. Het plaatsje ging schuil achter een gordijn van fijne regendroppels, die bij millioenen en millioenen tegelijk door de wind werden opgejaagd. De toestand op de dijk langs de Oude Maas was al niet veel beter. Een groot gat, dat men te vergeefs geprobeerd heeft met honderden zandzakken te stoppen, liet het water ge- willi® door en het is helemaal niet on mogelijk, dat deze dijk op nog meer plaat sen zal breken. Ook de polders onder Hoogvliet en Rhoon waren ondergelopen. Overal het zelfde gezicht: honderden van heel hun hebben en houden beroofde mensen trok ken langs de wegen om een veilig onder komen voor de nacht te zoeken, terwijl aan weerszijden van deze wegen het drei gende modderwater zijn lied zong. Dat beeld troffen we gisteren op talrijke plaatsen op de Zuidhollandse Eilanden. Onderhandelingen tussen Karinthië en K.L.M. Over dienst tussen A'dam en Klagenfurt De provinciale regering van Karinthië heeft Zaterdag bekend gemaakt, dat on derhandelingen met de KLM zijn ge voerd over de instelling van een lucht- vervoersdienst tussen Amsterdam en Klagenfurt. De KLM-toestéllen zouden Frankfort aandoen op weg naar Klagen furt, De dienst zal deze zomer ingaan. Op het ogenblik worden ook bespre kingen gevoerd met de regering van Karinthië over een verbinding van Am sterdam met Belgrado via Klagenfurt. Wanneer de nieuwe dienst van de KLM ingaat, zal Klagenfurt vermoedelijk de honderdste stad zijn in het luchtnet van de KLM. Café en 2 boerderijen uitgebrand Veehouder van schrik overleden Door nog onbekende oorzaak zijn gis ternacht te Wognum (N.-H.) het café „De Vier Heemskinderen" en twee belenden de boerderijen uitgebrand. Eén van de veehouders, wiens huis door het vuur was aangetast, Is ter plaatse van schrik overleden. Tien brandweerkorpsen namen met omstreeks honderdtwintig spuitgasten deel aan de bestrijding va'n de vlammen, die door de orkaan hevig werden aan gewakkerd. Met moeite konden vier an dere panden voor het vuur worden ge vrijwaard. Tegen zeven uur 's morgens was de brandweer de situatie meester. Een beeld van de ravage in Maassluis. Uit een der bedreigde huizen tvordt in paniekstemming kleding gered. De ge vel van het aangrenzende huis heeft het al begeven. Aan de Westzeedijk te Rotterdam dob berden gistermorgen in de vroegte lege olievaten doelloos langs de huizen. het water in de polder angstwekkend begon te stijgen. In een ommezien hadden wij niet minder dan zeventien kinderen en vier verpleegsters in de laadruimte. Ook onze expeditie-chef, de heer Wijchers zat al gauw met een paar van die kleinen op zijn schoot. Ze gaven geen kik, zelfs niet, als op de hobbelige wegen de wagen soms een al te grote schok maakte. Met grote vraagogen keken de kleinen de auto-ruimte in, die zij niet thuis konden brengen. Maar zij begrepen, dat er iets bijzonders aan de gang was. In een kalm gangetje ging het naar het Zuiderziekenhuis, waar een staf van verpleegsters gereed stond om de meer dan vijftig kinderen op te van gen en onder te brengen. De bedjes waren snel gespreid, zij het gewoon op de grond. Maar wie kijkt daarnaar in deze evacuatietijd? 133 Doden bij Britse scheepsramp Huilende stormen hebben dit weekeinde verderf gesticht door grote delen van Europa en over de zeeën, die ons werelddeel omrin gen. Zij veroorzaakten ongekende overstromingen, dreven duizenden mensen uit hun huizen, sloegen schepen aan stukken, verbraken vitale verbindingslijnen. Niet al leen uit Nederland, maar ook uit Engeland, België, Zwitserland en Duitsland werden stormen gemeld van een verwoestend geweld, als geen mens ooit had meegemaakt. Zo onoverzichtelijk was de situatie, dat ook niemand kon zeggen, hoeveel doden en gewonden deze natuur catastrofe geëist heeft. Achttien schepen waren in de kol kende Noordzee in nood. In de Ierse Zee ging het schip „Princess Vitoria' ten onder: 133 mensen kwamen daar bij om het leven. Alle telefoonverbindingen tussen Brussel en de Belgische kust werden Vloot uit Breskens verleent hulp (Van een onzer redacteuren) "17"AN de vroegste tijden af is ons land door het water ge teisterd, het water is steeds onze ramp en onze glorie geweest. Dan weer vriend, dan weer vijand heeft het ons land en zijn bewo ners gewikkeld in een altoos du rende strijd, welke de lage landen aan de zee steeds weer te voeren zullen hebben. Op de 18e November 1431 sleept de St. Elisabeths Vloed Holland in rouw. De dijk, welke de Grote Waard tegen het water moet beschermen, bezwijkt bij Wieldrecht. Twee en zeventig pa rochiën overstromen, honderdduizend mensen verliezen het leven. Vieren dertig dorpen blijven voor immer on der het water bedolven. De Allerheiligenvloed overspoelt op 1 November 1570 een groot gedeelte van Groningen, Friesland en Noord- Holland, als bijna alle Zeeuwse en Zuidihollandse eilanden. Delen van het land en dorpen langs de kust gaan voor goed verloren. Het water dringt door tot Leeuwarden en Sneek en ter plaatsen van de huidige zeewering bij Petten 9laat de zee door de duinen. In 1809 bezwijkt de rechter Waaldijk bij Oosterholt en Loenen, ook de lin ker Waaldijk bij Brakel begeeft het, zomede de rechter Maasdijk bij Al phen en de linker Maasdijk bij Rijs wijk. De stormvloeden op 4 Februari 1835 doen breuken ontstaan in de dijk van Waterland (N.H.) en de Friese zeedijk. Een deel van de kop van Overij9el komt blank te staan. Vijftien maanden blijft een deel v*n Noord-Holland „drijvende". Ook In 1861 ia een ramp te melden, de linker Waaldijk bij Leeuwen, Zui- liohem en Brake! begeeft het. 6 Maart 1906: De dijken langs de Zeeuwse stromen kunnen het geweld der golven niet tegenhouden en veel lanu loopt onder water. Een zware storm, gepaard met overslaande gol ven doet op 14 Januari 19)4 de Ma- dijk in Noord-Holland bezwijken over een lengte van 1500 meter. Ook de dijk van de Anna-Paulownapolder begeeft het, evenals de Eemdijk bij Amersfoort en de Zuiderzeedijk bij Elburg. De voorlaatste breuk in de rivier dijken, veroorzaakt door stormgeweld wordt op 31 December 1925 in de dijk van het Rijk bij Nijmegen geslagen, de rechter Maasdijk bij Nederasselt. Het genoemde gebied met een deel van het Land van Maas en Waal loopl onder water. En ten slotte liggen nog schrijnend in het geheugen de inundaties gedu rende de oorlog en het bombardement op de dijken van Walcheren, Walche ren, dat toen is opgeofferd, om de overwinning en de vrijheid te bevech ten. Op 3 October (een historische dag in onze strijd voor de vrijheid 1944 stroomde na het bombardement bij West-Kapelle, Veere, de Nolle en Fort Rammekens het water het eiland bin nen. Walcheren, to het prachtige ge dicht van Jan Campert „palm van Gods hand" genoemd, is nu binnen tien jaar tijds opnieuw getroffen. H. M. koningin Wilhelmina tijdens een bezoek aan een der geteisterde gebieden in vorige jaren. (Van een onzer verslaggevers) Bewoners van Stellendam ver keren in ernstige moeilijkheden. Meer dan veertig dorpelingen zou den zijn omgekomen bij de water vloed. Alle bewoners van het dorp hebben hun woningen verlaten en zich met behulp van vlotten naar hoger gelegen delen van de dijk begeven. Zij zijn volkomen geïso leerd en staan alleen via een draag baar zendertje in contact met de buitenwereld. Tal van noodseinen zijn uitgezonden. De gehele vissersbloot van Breskens is vannacht uitgevaren om bij de eva cuatie behulpzaam te zijn. Het sleep- schip de Dolfijn van Rijkswaterstaat was eerder in de nacht al naar Stel lendam gevaren om de zieken af te halen. Deze zijn inmiddels op veiliger plaatsen aangeland. Wordt Abdoel Kadir minister van Defensie? De Indonesische ambassadeur te Cairo, generaal-majoor Abdul Kadir, heeft Ma. Icassar en Soerabaja bezocht en de funge rende commandanten Warouw en Socder- man ontmoet. Dit wordt in verband gebracht met ge ruchten, dat hij benaderd zou zijn voor de functie van minister van Defensie. Hij zou zioh thans over kwesties inzake de landmacht oriënteren en van het resul taat daarvan zou de aanvaarding van een eventueel aanbod afhangen. Abdul Kadir weigerde commentaar Hij zeide slechts, dat hij een routinebezoek bracht. Post voor de Nederlandse militairen m het aanvullingsdetachement Neder lands Detachement Verenigde Naties die gisteren uit Marseille naar Korea ver trokken moet uiterlijk op 1, 8, 10, 16 en 22 Februari a.s. in Nederland tér post worden bezorgd. Het adres moet als volgt luiden: rang, naam en voorletters, legernummer, aanvullingsdetachement N.D.V. op uitreis, Amsterdam, Schiphol, militair. De namen van het schip en de tussen havens mogen derhalve niet worden vermeld. Via de kapitein van de Urker bot ter „De Jonge Jan", die het eerst ra dio-contact met Stellendam kreeg, is een boodschap aan de minister van Verkeer en Waterstaat gericht om de dorpelingen alle mogelijke hulp te doen verlenen. In Stellendam deed het tekort aan redders zich gisteren ernstig gevoelen, Het ziet er evenwel naar uit, dat nu spoedig doeltreffende hulp kan wor den verleend, d.w.z. dat de inwoners uit hun benarde isolument kunnen worden verlost. Conferentie over de Atlantische Gemeenschap (Van on» Haags* redacteur) In de Ridderzaal In Den Haag wordt op 6 en 7 Februari a.s. een conferentie betreffende de Atlantische Gemeenschap gehouden, waar in een viertal secties vraagstukken met betrekking tot de At lantische samenwerking besproken zul len worden. Prof. mr. R. Kranenburg, voorzitter van de Atlantische Commissie, een instelling, die in het leven geroepen is door de Vereniging van Internationale Rechtsorde en de Nederlandse Raad der Europese Beweging, zal de conferentie op 6 Februari openen, waarna inleidin gen gehouden worden door vice-admi- raal F. J. Kist over de militaire zijde van de Noord-atlantische Verdragsorga nisatie, door prof. dr. J. Tinbergen over economische vraagstukken in Atlantisch verband, door de heer G. Ruygers over de politieke aaneensluiting en door prof. mr. L. G. A. Schlichting over de cultu rele factoren van een Atlantische Ge meenschap. Op de tweede dag zal een resolutie naar aanleiding van de sectievergade ringen worden besproken en zal jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer. permanent gedelegeerde voor Nederland in de Noord-atlantische Raad een rede houden. De slotbeschouwing zal gegeven worden door mr. J. A. Jonk man, voorzitter van de Eerste Kamer en van de Vereniging voor Internatio nale Rechtsorde. Deze. conferentie zal de eerste Atlantische conferentie op het vasteland van Europa zijn. De deel nemers zijn allen Nederlanders. Enkele personen uit België, Frankrijk, Engeland en de Ver. Staten zijn uitgenodigd gasten aanwezig te zyn. verbroken: bij Knocke en Heyst golf den zware zeeën over de dijken. Voort raasden de stormen, over Duitsland, waar talloze huizen, ruïnes reeds sinds de bombardementen van de oor log, ineenstortten. Gierende sneeuw stormen teisterden de Zwitserse Al- oen, De stormramp had In het Noordbelgi- sche kustgebied, waar de noodtoestand is afgekondigd, gisteravond reeds elf doden geëist. Er zyn dijkdoorbraken tussen Oostende en Heyst. Knokke, het Zoute en Lekkerbek, Termonde en Baarsrode, Zele en Grimsbergen, Ap pels en Antwerpen. Evacuaties zijn be gonnen in Oostende, Heyst, Termonde en Baarsrode. In de dijk bij Oostende Is een gat van 300 meter geslagen, bij Termonde zijn zes breuken en bij Antwerpen zijn ze ven dijken bezweken, waardoor duizen den bunders land en alle droogdokken zijn overstroomd. De pier van Zeebrug- ge is zwaar beschadigd. Oostende is overstroomd. Het water is binnenge drongen in de particuliere villa van korting Boudewijn bij Het Zoute. Troepen en brandweerlieden brengen duizenden zakken zand en cement naar de provincies Oost- en West-Vlaanderen. De brandweer en de politie in het ge hele land zijn gealarmeerd. Het Belgi sche Rode Kruis organiseert een eerste- hulp-dienst in het getroffen gebied in samenwerking met de gemeentelijke be sturen. Alle verbindingen met de kuststreek zijn geblokkeerd, doordat de weigen on der water staan. De waterstand in het overstroomde kustgebied varieert tus sen 90 centimeter en 1.20. De gouverneurs van Oost- en West- Vlaander en en van Antwerpen hebben de militairen voor het hulpverlenings- werk opgeroepen. De Sohelde-tunnel voor voertuigen was Zondagnamiddag onder water gelopen. Te Oostende alleen zijn vier personen in bed door het water verrast en ver dronken. Een kind werd door een wind vlaag uit de armen van zijn moeder ge rukt en verdronk in het water dat op de straat stond. In het centrum van Oostende stond het water hier en daar o- dan een meter hoog. Duitsland, Zwitserland, Zweden ïn het Duitse Rijnland hebben de stormen minstens zeven doden geëist. Bouwvallige huizen stortten in. BU TJedberg blies de wind een auto tegen een boom, één inzittende werd gedood. Sneeuwval bracht in het gebied van Wuppertal het treinverkeer tot stilstand. By Emden spoelde de zee honderden dode muizen aan. Over de Zwitserse Alpen en de Jura woedden Zondag zware sneeuwstormen met een windkracht van 100 tot 150 km per uur. Boven Bern ontlastte zich Za terdagavond een hevig onweer, ge volgd door zware sneeuwval. Ook in Zweden wérden wegen en spoorlijnen geblokkeerd en telefoonlei- dingen vernield door het noodweer. De sneltrein van Stockholm naar Sundsvall zat drie uur lang vast to de sneeuw en moest bevrijd worden door twee ex tra locomotieven. Frankrijk 1 Duinkerken bleken de verdedi gingswerken door het water te zijn on- de"toJnd. Honderden brandweerlieden, politie-agenten en arbeiders werkten in de nacht van Zondag op Maandag aan het herstel van de dijk. rfi? uet/e5ied uvan Calais overstroom den honderden hectaren cultuurgrond. Verscheiden* gezinnen werden geevaou- h.?eTn,.,l!evl®e *!?r"ï h<Nstt Zondagavond t« 5nse/^ and Sardinië geteisterd. In de steden Cagliari, Sassari en Nuoro, «tr^niriJ JtLplaat?e,n van het eiland, werden honderden daken door wind- 19r een snelheid bereikten van i~5 km per uur, van de huizen gelicht. .bei omwaaien van bomen wer den kabels van het eleetrische net en de telefoon afgesneden en wegen ver sperd. Vyf personen werden gewond. Staking aangekondigd in haven van New York P® vakbond van personeel op sleep boten en ohebevoorradingsschepen in de haven van New York heeft zyn 3.500 leden opgeroepen om Zaterdag te middernacht neeJ,.te leSgen- Tevoren hadden vertegenwoordigers van de bond, een e«nwÜfi V3v de A F L- een aanbod van ioonsverhogmg Van m dolarcent per uur van de hand gewezen. De staking waardoor 450 sobepen in de haven «oo hranlSÏ ei4t de voedsel- en brandstofvoorziening van de stad. ae^v°rzi-vfr- van de hoa*3 verklaarde dat ook militaire verschepingen zullen worden belemmerd. n Ook te Norfolk. Virginia en Philadelhia worden be^rekmgen oyer loonsverhoging voor dt betrokken zeelieden gevoerd. Geen ontmoeting van grote twee in Alaska .,5' Huls heeft Zaterdag een Australisch persbericht, dat president Eisenhower en premier Stalin spoedi» Alaska" büeen »»Uen komen, „volkomen ongegrond" genoemd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4