Noordzee brak ook door de Britse dijken NAUWELIJKS TIJD OM TE VLUCHTEN VEERBOOT IN RAZENDE STORM OP DE IERSE ZEE VERGAAN Spoorwegen lijden Hulpverlening Hongaarse vluchtelingen o-pstaakt LAXEERAKKERTJES millioenenschade ZIJ HEBBEN HUN EIGEN LEED Over 250 km nood en chaos langs de Oostkust geheel Zeeland geïsoleerd Gebed Voor allen die op zee zijn Slechts 44 mannen gered van de 177 opvarenden 6 TROUW Maandag 2 Februari 1953 In Engeland zal men voor de ramp, die Nederland getroffen heeft, slechts gematigde belangstelling hebben: dit land heeft zelf te lijden van de ergste •verstromingen sinds mensenheugenis. Ook hier brak de opgestuwde en op gezweepte Noordzee, over een afstand van 250 kilometer, door en over de dijken. Ook hier werden duizenden dakloos en toen gisteravond laat als dodencijfer 84 werd opgegeven, was het duidelijk, dat dit nog allerminst definitief was. In vele plaatsen werd de gehele be volking geëvacueerd. In Louth bijvoor beeld een marktplaatsje aan de Oost kust, was het gisteravond stampvol mensen, die de naoht van Zaterdag op Zondag hadden gehuiverd op daken en in boomtoppen, terwijl het water «tadig rees. Velen hadden slechts pyjama's aan. Huizen werden als luciferdoosjes kapotgedrukt. Reddingsploegen dreven door dorpen en stadjes rond op alles wat maar drijven wilde. Rivieren bra ken in de duisternis door de dijken. Telefoonlijnen werden verbroken. Ge troffen werden met name Yarmouth, Palling. Cley, Marblethorpe, Hunstan ton. Felixtown. Kings Lynn De ov stromingen strekten zich uit van de rivier de Humber tot aan de monding van de Theems Het dorpje Marblethorpe verdween finaal onder het watervlak. Bussen, vrachtwagens en ambulances stroom den Londen uit, om de 13.000 inwo ners van het eilandje Canvey in de mond van de Theems, in veiligheid te brengen. Bij de marinewerf te Sheerness zon ken de onderzeeër „Sirdar" en het fregat „Berkeley Castle". Reddings ploegen te Palling stuitten op een nieuw onheil, electroeutie door onder aardse hoogspanningskabels, die door het water doorweekt waren. In Yar mouth liepen de redders tot de borst door het water en werden gehinderd door enorme hoeveelheden drijvend hout, losgeslagen in de haven. Acht- tons jachten te Slaughdon werden aan stukken geslagen. Dood vee dreef door de oude straatjes van Aldeburgh. Tn Londen Ook in Londen stonden vele straten blank in Putney zwommen de zwa nen op de wegen en op de Embank ment stond het water aan de voet van de naald van Cleopatra In Southend brak op het hoogtepunt van de orkaan brand uit in een gas fabriek: de brandweer kon de brand slechts bereiken per boot, over de overstroomde straten. In Dartford brak eveneens brand uit. in een vuurwerk fabriek aan de Theems: hier waadde de brandweer door water van een me ter hoog. Een magazijn met magne sium explodeerde. Op vele plaatsen kwam de stortvloed volkomen onverwacht. Op het eilandje Canvey, dat onder de zeespiegel ligt, maar door een brug met het vasteland verbonden is, sprong een gezin 's nachts om drie uur op de tafel. Het water bleef echter stygen.en ten slotte, moest een gat in het plafond worden I gehakt, waardoor men zich naar dei zolder wrong. DRIE DODEN TE RHOON Van onze correspondent. In Rhoon heeft het water drie slacht offers geëist. De heer Van Wijnen, die zich met zijn twee kinderen op de arm naar de gereedstaande auto's wilde begeven om te worden geëvacueerd, geraakte in >n sloot. Allen verdronken. Veel werk moest in Rhoon worden ver zet aan de Rijsdijk. De toestand blijftj echter precair: Zondagavond om 9 uur! begon het water weer door te lekken. In de loop van de Zondag werd ook met man en macht gewerkt aan de op hoging van de Thijsjesdijk. Men kwam op tijd met dit zware karwei gereed, want in de loop van de avond steeg het water "»t aan de noodophoging. Burgemeester Verheul en de comman dant van de brandweer de heer D. M. Censen, waren bijna ook het slachtoffer van het water geworden. Zondagmorgen vroeg waren zij reeds in een auto op pad gegaan. Het water steeg echter zo snel dat terugkeren niet mogelijk was. Men zette daarom de wagen op een hoge mestvaalt en wachtte met angstig haft de dingen af, die komen gingen. Op tijd konden beiden door een boot worden ge red. In de afgelopen nacht, zo vernemen wij, is de provincie Zeeland geheel geïsoleerd, doordat de laatste verbin ding tussen Zuid Beveland en Noord Brabant door het onder water lopen van de Nieuwland-polder is verbro ken. Slechts in zeer dringende geval len is het mogelijk van een boot ge bruik te maken, die heen en weer vaart van Yerseke naar Bergen op Zoom. Over Schouwen en Duiveland is bijna niets bekend, doch aangenomen moet worden dat hier ook moeilijk heden heersen. Op Zuid Beveland is namelijk een vlot aangespoeld, af komstig uit Ouwerkerk op Schouwen. Op dit vlot bevonden zich drie man nen, een vader en twee zoons. Een der zoons was er zeer ernstig aan toe. Advertentie Ooit last van Zuurbranden T Geen glas, geen water, geen nare smaak. Simpelweg één of twee Rennies laten smelten op de tong. Er zijn mensen die nemen Rennies te pas en te onpas maagzuur of niet alleen maar omdat ze ze lekker vinden. Dat hoeft nou weer niet, maar 't is wel plezierig altijd Rennies bij de hand te hebben, voor eigen gebruik of om anderen te helpen. Vraag Rennies Uw apotheker of drogist. (Van onze speciale verslaggever) Onbeschrijfelijk is de ellende, die in enkele uren tijds over Zeeland en We.st-Bruhant is gekomen. De Zuidwesthoek van Nederland is volkomen geïsoleerd en de doorstane storm, die het binnen gul oen de water met orkaankracht opzweept tot een kokende zeemaakt de hulpverlening uiterst hachelijk, zo niet in vele nevallen onmogelijk. Het reddingswerk wordt geleid vanuit Breda en Roosendaal, terwijl Bergen op Zoom zijn pogingen tot hulpverlening meer concentreert op Zeeland Hoe lolkomen deze streken door de overstromingsramp zijn geïsoleerd bleek ons. toen wij ons per auto naar Zeeland wilden begeven. Nog onk dig van de rampzalige omvang van de stormvloed wilden wij onze weg nemen via de Moerdiik Even ten Zuiden van Dordrecht verdween de grote weg on der water Zo ver het oog reikte was slechts een stormachtig bewogen wa tervlak te zien Wij keerden om en trachten via Gor- kum Brabant te bereiken Maar op de Drug bij Alblasserdam werd ons door een politieman medegedeeld, dat ook deze weg onder water was verdwenen. Iedere automobilist die naar het troos teloze schouwspel van de watervloed kwam kijken, kreeg van de politie de opdracht geëvacueerde bewoners van het onder water gelopen gebied naar veiliger plaatsen te vervoeren. Dus zat er niets anders op dan de weg over Utrecht en Den Bosch te ne men Een andere toegangsweg vanuit Zu d-Holland was er niet Het verkeer was op deze sombere gri'ze Zondagmorgen buitengewoon oruk Op alle kruispunten stonden sol daten die naar hun garnizoenen moes ter terugkeren Treinen reden niet meer, wegen waren versperd In de bulderende storm en de neergutsende regen stonden de mannen in khaki te duimen tot een autorijder hen zou meenemen op hun verdere zwerftocht Helaas waren er veel automobilisten die de ernst van de toestand met be seften en weigerden voor de militairen te stoppen Op sommige plaatsen moes ten de soldaten politiehulp inroepen om weg te komen Onder de mili tairen die wij in onze auto meenamen was er niet een die niet enthousiast en onmiddellijk aan de oproep gevolg had gegeven. Het water... Het was omstreeks één uur in de nacht dat in het land rondom Willem stad Klundert. Moerdiik Zevenherg- sehehoeb en Heiningen de eeuwenlang gevreesde roep ging: „Het water komt. de dijk Is doorgebroken." Van slapen was er toch al niet veel gekomen. In bange spanning waren de bewoners de nacht ingegaan Dat het plotseling zo erg zon worden, had geen van hen ver wacht. Maar Ineens was daar het water hier en daar met tomeloze kracht door de diiken gebroken, op andere plaatsen met metershoge golven over de dijken heen zwiepend om bruisend over de poldetr. heen te jagen. Wie ondanks de storm was ingeslapen werd door het wa ter in bed verrast en wegge sleurd in de dood. 's Middags spoelden tientallen lijken, nog gekleed in nachtgoed, bij de dijken aan. Alleen het dorpje Heiningen telde reeds tien doden. Zo plotseling was de vloed door en over de dijken heen, dat de boeren geen tijd meer hadden om het in de stallen vastgebonden vee in vrijheid te stellen, opdat het zijn eigen weg uit net water zou trachten te zoeken. Vast gebonden werden zij onmiddellijk door het water verzwolgen. Het was een hartverscheurend ge zicht hele kudden koeien en paarden door het water te zien worstelen. Stuk voor stuk zonken zy weg in vaarten en sloten, die zich onzichtbaar onder de watervlakte bevonden Naar de zolders Maar het ergst van al waren de be woners van het door de watersnood ge troffen gebied er aan toe. Ze moesten in allerijl in de stikdonkere nacht naar hun zolders vluchten en ook dit was aak niet voldoende Want al spoedig reikte het water tot aan de nokken der daken Ze klemden zich vast aan bo men. vluchtten op het dak, grepen beet al wat drijvend was, terwijl om hen heen de storm loeide en geen lichtje te bekennen was. Het mag een wonder beten dat nog niet meer slachtoffers vielen, want juist In deze streek zijn de gezinnen zeer kinderrijk. Doch ook de nok van het dak bood de dodelijk beangste mensen geen redding voortdurend verkeerden zij in angst dat de fundamenten der huizen hel zouden begeven, want het wate ■ïoeg met reuzenkracht tegen de hui zen en vernietigde alles dat op zijn weg kwam. Effectieve reddingspogingen waren nauwelijks mogelijk Machteloos ston den soldaten en burgers, de schop in de vuist, op de nog niet bezweken dij ken in deze kokende watermassa kon geen levende ziel zich wagen Boter warpn zo gauw niet aanwezig a] were alles in bet werk gesteld om motor boten en particuliere jachten te requl- reren en per auto naar de in nood ver kerende plaatsen te sturen. Zelfs dan nog was het zeer gevaarlijk zich op het water te begeven, want overal loerde het gevaar dat de kiel zou wor den opengescheurd door onder water verborgen obstakels. Hulpverlening In Roosendaal was de stationswacht kamer inderhaast ingericht voor de ontvangst van de geëvacueerden en in Breda was een dergelijk centrum ge ïmproviseerd in de schouwburgzaal Concordia. Daar kregen de verkleumden en ver schrikte mensen te eten en werden zij geregistreerd om daarna bij burgers en in openbare gebouwen, kloosters e.d te worden ondergebracht De hulpver lening kon slechts zeer provisorisch zijn daar het uiterst moeilijk was een overzicht van de omvang van de ramp te krijgen. De gemeenten Nieuw- Vossemeei (N -Br.) en St. Philipsland (Zeel.) er de bijbehorende polders zijn volledlf van de buitenwereld afgesloten. D? bevolking van St Philipsland is vrij wel geheel geëvacueerd Nieuw-Vos- semeer. waar 1600 1700 mensen wo nen, is volmaakt geïsoleerd. Poginger het dorp te bereiken zijn mislukt we gens het gebrek aan motorboten. Ovei de toestand in St. Philipsland is nieU bekend omdat sedert Zondagmorger alle contact is verbroken. Commando troepen uit Roosendaal en de genie poogden in de vooravond met rubber boten het geïsoleerde gebied te berei ken, De hulpactie wordt van Steenber gen uit geleid In de duinen van de herdykte zwar te polder bij Ka d z a n d (Z.-Vl.) Is een gat geslagen van 40 50 meter, waardoor een gedeelte van de Zwarte- polder onder wate» Is gelopen Een aantal landbouwwoningen staat onder water en is ontruimd Ongelukken hebben zich niet voorgedaan Men hoopt het ga: spoedig te kunnen dich ten In Breskens (Z.-Vl.) Is grote schade aangericht aan de haven. Er zijn verscheidene -oheepjes op de ha- vendam geslagen Een hotel nabij de haven loopt gevaat ln zee te storten Het is geheel ontruimd Het wa'er «fond tot in het dorpje In Hoofdplaat (Z-Vl.) is de Slapersdijk doorgebroken, ten gevolge waarvan een aantal huizen ls wegge spoeld Hoewel het dorp niet onder water is gelopen, werd het toch ont ruimd. In de gemeenten Groede (Z.-VI.) en Nieuwvliet (Z.-Vl.) kon een dijk-1 doorbraak worden voorkomen. In West-Zeeuwsch-Vlaanderen neb ben zich geen overstromingen van grote betekenis voorgedaan Advertentie Inwendige zuiverheid is het behoud van Uw gezondheid. Neem eens per week één of twee Hel spoorwegemplacement ten Westen van het station te Dordrecht, dat Zater dagnacht'door de hevige storm geheel werd ontwricht. Een groot gedeelte van het dijklichaam is weggespoeld, zodat de rails in de lucht zijn komen te han gen. Ook de bovenleidingen zyn zwaar beschadigd. IN alle kerken ln ons vaderland ls in de avonddiensten van gisteren de vreselijke ramp herdacht, die ons land Zondag heeft getroffen. Leder onzer zal ook vandaag Instemmen met de bede, die in de Keizersgrachtkerk te Amsterdam door dr P G. Kunst werd opgezonden. Het is een gebed van William Whiting, dat m Amerika en Engeland veel gebeden wordt voor allen, die op zee zijn Het is opgeno men in de gezangenbundel van de Ned Herv Kerk. Gez. 203. waarvan wij het laatste couplet hier afdrukken Drievuldigheid van liefd' en macht bescherm de broed'ren in de nacht voor klip en onweer, vuur en ramp red fuit der elementen kamp! Zo prijzen land en zee om strijd Uw reddende barmhartigheid. Alle vrouwen en kinderen verdronken In een vliegende storm is Zaterdag in de Ierse Zee de moderne Engelse veerboot „Princess Victoria" (2.694 ton) met 133 van de 177 opvarenden ondergegaan. Onder de 44 overlevenden bevinden zich geen der talrijke vrouwen en kinderen, die aan boord waren. De kapitein, de Schot James Ferguson, de vice-premier en minister van Financiën van Noord-Ierland, majoor John Sinclair en een der Noordierse afgevaardigden in het Engelse Lagerhuis, Sir Walter Smiles moeten zijn omgekomen. Er waren gisteravond zes stoffe- x De plaats waar de Britse veerboot lijke overschotten geborgen, van wie er vier vrouwen waren. Het stoomschip, dat een dienst vau de genationaliseerde spoorwegen on derhoudt tussen Stranraer in Schotland en Lame in Noord-Ierland, kreeg de orkaan in zijn volle kracht te verdu ren toen het uit de betrekkelijke luwte van de Schotec kust kwam. Huizen hoge golven stortten zich met donde rend geweld over het vaartuig, dat een mankement aan de stuurinrichting kreeg en stuurloos werd. De water- maasa's, die het schip overweldigden, sloegen alle bescherming aan dek weg en drongen de machinekamer binnen. De boot kreeg zo'n zware slagzij, dal de ene zijde vrijwel geheel onder wa ter bleef. De ontzettend hoge golven maakten bet uitzetten van reddingboten vrij wel onmogelijk. De kapitein bemoe digde de passagiers en voorkwam hei uitbreken van een paniek. Zelfs toen hij wist dat het schip reddeloos was, bleef hij de passagiers en de beman ning moed inspreken. Juist voordat de „Princess Victoria" begon te zinken, gaf Ferguson last het schip te verla ten. Te water gelaten reddingboten, waarin zich vrouwen en kinderen be vonden, sloegen in de kokende zee vrijwel onmiddellijk om. Mannen sprongen van het hellende dek af te water en poogden, zich vastklemmend aan reddingsvlotten en stukken wrak hout, drijvende te houden. De een na de ander verloor, verstijfd door het ijzig koude water en uitgeput door de ontbering, zijn houvast en verdween in de golven. Een tankboot uit Belfast stortte haai olie op de golven in de hoop de zee voldoende te kalmeren om de redding boten een kans te geven. Doch tever geefs. Toen het schip zonk, nam men nog drie mensen waar, d'ie in de masi waren geklommen. Op het allerlaatste moment zag men de kapitein op de brug staan, saluerend, toen hij met zijn •chip in de golven verdween. Alle» werd intussen ln het werk ge- jteld om de opvarenden van het ten dode gedoemde schip te halen, doch geen hulp mocht baten. Sleep- en tankboten, treilers, reddingboten, een fregat en de Engelse torpedobootjagei „Contest" voeren in de nabijheid, maai geen der vaartuigen kon door de reus achtige golven het schip benaderen Vliegtuigen vlogen boven het schip Zij gooiden rubberboten uit, hielden de „Contest" op de hoogte en wierpen lichtfiakkels aan parachutes uit, toen -- de duisternis inviel. De reddingboten f "Zf bleven bij het schy-nsel van de fakkels rondvaren boven de plaats waar het „Princess Victoria" in de diepte verdween. Wilj Warres, de onder-officier van de schip was ondergegaan, doch de held haftige pogingen van de redders wer den niet beloond. Een reddingboot bracht Zaterdag avond de 27-jarige onderofficier J. Beers en de zes stoffelijke overschot ten in de Noordierse haven Do- naghadee binnen. De overlevende was zwaar gewond en volkomen overstuur Hij was een der 10 geredden van de bemanning van 55 koppen. Even tevoren had de ..Contest" 8 andere geredden te Belfast gebracht. De bemanning van het oorlogsschiD had een reddingboot van de „Princess Victoria" ontdekt en gewacht tot de golven het vaartuigje gelijk met het dek tilden, om de schipbreukelingen aan boord te kunnen trekken. De eer ste geredden waren 35 mannen, die de reddingboot van Donaghadee had op gepikt De reddingboot voer onmid dellijk weer uit om Beers en de zes stoffelijke overschotten over te nemen van een treiler Een van de overlevenden, die te Bel fast aan wal kwamen, dankt zijn leven aan een Schotse luitenant van de „Contest" die met een li.in in de gol ven sprong om hem te redden. haftige wijze de woeste zee trotseerde overboord sprong en acht overleven den van de „Princess Victoria" wist ie redden. Terwijl de orkaan in hevigheid toe nam, werden de overlevenden van de ..Princess Victoria" aan boord van de reddingboot geheten. Coaster tegen duin bij Ter Heyde (Van onze correspondent) Bij Ter Heijde liep Zaterdagavond laat het 175 ton metende Groningse coastertje Elizabeth op het strand. Het ruim 40 jaar oude scheepje had vergeefs getracht bij Hoek van Holland binnen te komen. Op de lichtsignalen kwamen de redders van Ter Heyde in actie. De reddingboot kon hier echter geen dienst bewijzen, want bij het Slag waar het scheepje gestrand was, kookte het water enkele meters beneden de duinen. Ook reddingslïjnen dienden hier niet. Twee mannen van de Elizabeth sprongen kor daat te water en wisten de wal te be reiken, later volgde een derde. De 53-jarige schipper Jan Jonker werd door een inwoner van Ter Heyde van boord gehaald. Hij maakte het niet zo best, maar nadat medische hulp was verleend en de schipper een goed onder komen had gevonden in het enige café, dat het dorp rijk is, ging het wel weer. Het scheepje, dat met een lading aard appelmeel op weg was naar Londen, liep nu diep in het zand, pal tegen het duin. Het hoofd van de Kustwacht, de heer Peters, was bij de redding aanwezig, evenals de burgemeester van Monster. (Van onze Utrechtse redacteur) Het Nederlandse spoorwegnet is in zijn hartader getroffen doordat de verbinding met Rotterdam van drie kanten gestremd werd en de Maasstad Zondag alleen nog van het Noorden uit via Den Haag te be- eiken was. De lijn RotterdamGouda was versperd, door een breuk in de ri vierdijk bij Nieuwerkerk (aan de Hollandsohe IJselj Het gevolg hier- /an was dat ook de spoordijk gevaar liep, zodat dit baanvak moest worden uitgeschakeld. In verband met de nationale ramp. die ons land in het afgelo pen weekeinde heeft getroffen, hebben wij gemeend de hulpactie voor de Hongaarse vluchtelingen met ingang van heden onmiddel lijk te moeten stopzetten. De reeds ingezejnelde goederen voor de vluchtelingen zullen uiteraard ge woon gereed gemaakt worden voor verzending naar Duitsland, doch wij verzoeken alle lezers dringend om tot nadere aankondiging geen pak ketten voor de Hongaren meer te 'enden. Het Is uiteraard zeker niet zo, dat de ramp. die ons land en volk thans heeft getroffen, een erger nood heeft opgeroepen dan die waarin de Hon- saarse vluchtelingen verkeren Doch wel zjjn wij van mening, dat an de nood zo dringend en zo hevig aan eigen dear klopt, alle handen Ineen moeten worden geslagen om de ellende op Hollands erf te keren. Wij geven daarom onze vrijgevige lezers en lezeressen in overweging om goederen, die men van plan wae af te «taan voor de Hongaarse vluchtelin- ;en NIET meer aan ons te zenden doch ?o mogelijk af te staan voor de natio- -»ak actie t«r boa tijding van de bin nenlandse nood. Daarover vindt u ■Goers in ons blad mededelingen Ter einde onnodige correspondentie te voorkomen wijzen wy er nadruk kelijk op, dat reeds ingezamelde goe deren voor de Hongaarse vluchtelingen id elk geval naar Duitsland worden verzonden. Ook indien men dii zou willen dan nog ls het ons niet moge- iyk om bepaalde pakketten uit de op slagplaats te halen en aan de gevers 'erug te zenden wy hopen en vertrouwen, dat onze lezers met dezelfde ontroerende vrij gevigteid, waarmee zy zich hebber opgemaakt om de Hongaren te helpen than-! de handen ineen zullen slaan om eigen landgenoten uit de ellende var deze onverwachte ramp te helpen. Hellevoetsluis 5 doden Van een uit Hellevoetsluis terugge keerde Inwoonster van Den Haag ver namen wy. dat ook deze plaats ernstig is getroffen. Aan de Oostkade drong het watei de hulzen binnen en staat er twee me ter hoog- Vyf aldaar wonende ouden mensen zyn er omgekomen. Gedeelter van de huizen werden weggeslagen huisraad en wmkeiinventarissen dre ven de etxaat op. Langs de Nieuwe Waterweg (Rotter dam—Hoek van Holland) had dyk- breuk het gevolg, da; de spoorlyn werd weggeslagen De verbmdmg Rotterdam.Dordrecht viel uit, ioeD tussen de brug over de Merwede en het station Dordrecht de spoorbaan over een lengte van 20U me ter werd weggerukt zodat de rails in de lucht kwamen te hangen. De volgende alarmerende berichten betroffen de lijnen Dordrecht--Breda. Lage Zwaluwe -Roosendaal, Dor drechtSliedrecht, die alle gestremd waren dooi het overspoelende water. Als een hekje Hoewel uit verkeersoogpunt de on derbroker. verbinding Bergen op ZoomVlissingen iets minder ernstig ls in haar gevolgen, zyn de vernielin gen welke aan deze iyn zyn aange bracht wellicht het zwaarst. In de Kreekrakdam zyn vier gaten geslagen die te zamen een lengte heb ben van ongeveer duizend metei De baanwachter rapporteerde, dai de spoorbaan in de oeschadigde gedeelten op een hekje lykt, doordat de dwars liggers doelloos naai beneden hangen De Sloedam, welke de verbinding vormt tussen Walcheren en Zuid-Beve- ïand vertoont een gat van ongeveer honderd meter grootte, waardoor elke verbinding met Walcheren onmogelijk is. Het station van Kruiningen, welk plaatsje voor zover zich Zondagmid dag liet aanzien wellicht het zwaarst getroffen werd, staa- ook onder water Alle reizigersmaterleel. voor zover dat Zondagmiddag ter beschikking was. is naar Zevenbergen gedirigeerd om de vluchtelingen te vervoeren Aanvanke lijk vonden zij een onderkomen In de wachtkamers van het station te Roo sendaal, doch al vrü snel kon vervoer 'aar veiliger oorden plaats vinden. Reeds Zondagmiddag kwam 'n trans port evacué's in olaat«en als IJsel- ;lein en Lopik aan De directie van de AT O heeft haar uitgebreid wagenpark ter beschikking gesleld. waarmede ook aanstonds met verplaatsen van vee begonnen werd. Baan weggespoeld Zeer ernstig zyn ook de verwoestin gen welke by Willemsdorp ten Noor den van de Moerdykbrug aan de spoor baan zyn toegebracht. De baan is daar over een grote lengte geheel wegge spoeld. De bovenleidingen verloren haar houvast en gingen in de tierende watermassa mee Het vervoer van de militairen kon door de Spoorwegen zonder veel schok ken worden opgevangen Doordat men de diensten tot doordeweekse sterkte opgevoerc had <on alles regelmatig -erlopen. De toch reeds zwaarbelaste Noord- Zutdverbinding werd Zondagochtend nog extra bemoeilykt door een storing by Hedel Door de winddruk waren de beugels vaD een electrische trein uit normale stand geraakt waardooi zy de bovenleiding beschadigden Tol on geveer twaalf uur zat daardoor ook de ze verbinding dicht. De materiële schade voor de Spoor wegen is uiteraard nog niet te schat ten. Maai het staat we) vast. dat deze In de millioenen loopt nog afgezien van de bedrijfsschade welke voort vloeit uit het wegvallen van vervoer»- apacltelt. De president van de N S., ir. F. Q. 1en Hollander was tydens het week end in Londen Zondagmiddag l9 hy oer vliegtuig naar Nederland terugge keerd. Rubberboten uitgeworpen Boven Goeree worden door vliegtui gen rubberboten uitgeworpen om men sen te redden. Een helicopter heeft een oriëntatie- vlucht Doven het eiland 1

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4