Eiland van Dordrecht door de stroom overmeesterd er Zeeuwen staan voor als heel anders 1944 GRIEP lïlonüei Spanning in het Westland ONTREDDERING IS ZEER GROOT Water overspoelde de ene na de andere polder r mmm Help de hulpactie In Engeland 121 Groot aantal slachtoffers zwaar gehavende provincie m m Dr. A. J. v. (1. Tempel tijdelijk directeur-generaal1«J, T™ KRUININGEN WERD ZEER ZWAAR GETROFFEN r Beatrix ooggetuige TROUW Muaadag X Februari 1953 (Van onze verslaggevers) Zondagmorgen scheen het alsof het Eiland van Dordrecht het zwaarst getroffen gebied was, het Eiland van Dordrecht, of liever: wat van dat Eiland nog over is, want de woedende storm heeft het water het Eiland van alle kanten doen aanvallen. Nu weten we het nog niet, of we hier het zwaarst getroffen gebied moeten zoeken, maar erg is het in ieder geval, heel erg. Verschillende dijken zijn bezweken en dientengevolge ging Zondagnacht de ene polder na de andere verloren. Met ontzetting hebben Dordtenaren en Dubbeldammers aange zien hoe hun dierbare Eiland met zijn vele schone en vruchtbare polders door het water werd aangevreten en overmeesterd. En met grote angst werd het tijdstip tegemoet gezien, waarop het voor de tweede maal op deze Zondag hoog water moest worden. Gelukkig kon des avonds gezegd worden: In Dordrecht is men de toestand meester. Het onder en langs het viaduct uit de De twee dijken, voor welker doorbra- 'kon nog werd gevreesd, de Noordendijk en de Wieldrechtse Zeedijk, hebben zich bij het tweede hoge tij van die dag goed gehouden. Oude Maas gestroomde water negeerde de by de Victoria aangebrachte water kering en sloeg een bres in het wegdek van de Bakstraat. Toen kon het water i langs de Victoria de Hoogstraat af en de Terwijl in de binnenstad mensen dach-jSingel op. ten. dat zij gedupeerd werden boven an- Maar er kwam nog meer. Aan de an deren, speelden zich in Dubbeldam reeds dere kant van de stad bij het Papen drama's af. Met man en macht heeft men daar gewerkt om bezittingen te bergen, maar veelal gelukte dit niet en mocht men dankbaar zijn als men het vege lijf kon redden. Diep onder de indruk hebben we op on ze tocht langs het overstroomde gebied aanschouwd de ellende door storm en wa ter veroorzaakt. Van vele boerderijen woningen waren alleen de daken nog maar te zien. Overal trof men verdron ken vee aan. Met bewondering hebben we gadege slagen de verrichtingen van een aantal matrozen en soldaten, die bij de Kop van het Land bezig waren geïsoleerde mensen uit hun benarde posities te bevrijden. En met hen hebben we ons afgevraagd, wat die mensen bezield kan hebben, die niet in het motorbootje wensten te stappen, omdat ze hun spulletjes niet in de steek wilden laten en bovendien van mening waren, dat het zo'n vaart niet zou lopen Het is moeilijk een juist beeld te geven van de verwoestingen welke aangericht zijn. Het geheel blijft de eerste dagen zeker nog onoverzichtelijk. Tal van plaat sen zijn thans nog niet te bereiken. De ontreddering is zo groot, dat het volledig: weergeven van de toestand voorlopig niet mogelijk is. De eerste verliezen j De eerste verliezen, die het Eiland van Dordrecht moest lijden waren de polder ten Zuiden van de Wieldrechtse ZcedUk- Dit kwam doordat de Buitendijk over stroomd werd en tengevolge daarvan op verschillende plaatsen brak. De polders waarvan het water zich met loeiend ge weld meester maakte, waren de Oude Beerpolder, gelegen tussen de Dordtse Kil en de Spoorweg naar Moerdijk. De Nieuwe Beerpolder die ten Oosten van de Spoorweg ligt. "dooris de BoVenjpolder, de Beneden Polder, de Engelse polder, de Roperenbergpolder, de Braberspolder, de Van Dijkpolder, de gTotere Louisa pol der, de Gannemanspolder en de Rannis- polder. De één re, de ander liepen deze polders onder. Ook de Zuidplaat en de Tongplaat lie pen in een minimum van tijd onder. De Biesbos werd nog beschermd door de Oude Veerweg, de Zuiddijk en de Oost- dijk. De Oude Veerweg liep over, zodat gisteren na de middag al verschillende percelen bouwland onder water stonden. De toestand van de andere dijken was precair zodat men niet anders verwachtte dan dat ook de Biesbosoh aan het water monster ten offer zou vallen. Reeds vroeg in de morgen werd de bevolking aangeraden te evacueren. Daarvoor had men zieken en ouden van dagen reeds naar de ziekenhuizen in Dordrecht ver voerd. drechtse veer kwam de rivier over de waterkering bij de Gasfabriek. Uit de Riedijkshaven kwam het water de Blijen- hoek op. Ernstig gevaar dreigde bij de Noorden- dijk. Vlak voor de eerste Noordergang sloeg een gat in de dijk. De bij de Noor dergang wonende schoenwinkelier Din- gemans moest terstond zijn woning ver laten. Groot was de schrik, toen drie van zijn kinderen niet te vinden waren. Ge lukkig bleek spoedig, dat ze terecht waren. Later kwam het wate: over de scheeps werf Hoebee door dc Biesbosstraat de Noordendijk over. De dijk verzakte hier op een wijze, die angstig was. Ook bij de Houthandel Van de Weg kwam het water over de Noordendijk.. De bewoners van de Noordendijk wier woningen tussen de Noordergang en de centrale staan moesten 's middags hun huizen ontruimen omdat gevaar voor in storten bestond. Ook huizen in andere' gedeelten van de stad moesten verlaten worden. Van de hoofdstraten stonden blank: Wijnstraat, Groenstraat, Voor straat, Bagijnhof, Grote Spuistraat, Prin sestraat, Steegoversloot en Vriesestraat. Het Steegoversloot werd gevuld door een waterval die zich uit de Schoolstraat stortte. In verschillende van de onder gelopen straten zijn auto's vastgelopen. Zy moesten later worden weggesleept. Het ivater zakt Omstreeks 8 uur was het hoogtepunt in de binnenstad bereikt. Het water ging toen zakken en dit geschiedde zo snel dat men om half tien alweer over de Voorstraat kon wandelen. In de straten! die een zak hebben bleef het water j staan. Bewondering kan men hebben' voor de snelheid waarmee men de sto ringen in de electriciteitsvoorziening had verholpen. De gasvoorziening heeft geen stag- j natie ondervonden. Het treinverkeer was stopgezet en de telefoondienst werd ge handicapt door het enorme aantal ge-| sprekken dat men te verwerken kreeg i waarby nog kwam dat verschillende! Rjnen uitvielen. De watervoorziening is gestagneerd omdat de bronnen In hetj waterwingebied niet bruikbaar zijn. Hard Is er gewerkt op de bedreigde Waar een* het vee rustie graas plaatsen aan de Noordendijk en de Wiel-1 drechtsezeedijk. En met goed gevolg. de. staat nu een rusteloze zee. Boerderijen eerden door he, avonds, toen het hoog water was in Dordt j verzwoleen. Koeien en VCW- werd 2.80 meter cemeten. De hulpdiensten in Dordrecht warenhens vonden m de ondergelopen uitstekend georganiseerd. In Dubbeldam llrt eïn hulppost. Hallen een kufisrhe verdrm- kingsdood. Onze abonné's, die door de omstandigheden moesten eva cueren, kunnen op hun nieuwe adres de krant bezorgd krijgen. Daartoe dienen zij tot onze ad ministratie het verzoek te rich ten, onder vermelding van hun oude adres. In de buurt van de Maashaven te Rot terdam waren de straten in woelige rivieren herschapen. Auto's stonden tot werkloosheid gedoemd, alleen bootjes konden als vervoermiddel ivorden ge bezigd. Het verdient aanbeveling, dat men briefjes aan de in te leveren goederen voor de noodgebieden hecht, met daarop aangegeven maten of num mers. De verdeling onder de getroffenen wordt daardoor aanmerkelijk ver sneld. De aandacht wordt er op gevestigd j dat er vooral grote behoefte is aan deekns en lakens. Schade loopt in de millioenen De schade op het Eiland van Dordrecht veroorzaakt, loopt in de millioenen, doch kan uiteraard nog niet precies geraamd worden. Vooral landbouwers hebben ont zaglijke schade geleden, niet alleen aan vee. maar ook aan roerende en onroeren de goederen. De schade aan dijken en wegen is na tuur1 ijk niet te schatten, doch dat het herstel fantastische bedragen zal vorde ren is buiten kijf. Enorme sommen zul len ook gemoeid zijn met het herstel len van de Rijksweg nr. 16 en van de spoorbanen DordrechtMoerdijk en Dor drechtSliedrecht. Het zal maanden du ren voor op deze baanvakken weer trei nen zullen rijden. In Dordrecht De bewoners van het gebied der oude havens in Dordrecht werden Zondag nacht gewekt door klokgelui en sirene- geloei. Velen hadden Zaterdagavond reeds maatregelen getroffen tegen het verwachte hoogwater, maar des nachts bleek wel, dat in het algemeen niet vol doende voorzieningen getroffen waren. De hoge vloed werd tegengehouden door de Voorstraat, de eerste water kering van het noordelijk deel van het Eiland van Dordrecht. Maar dit duurde niet lang. De Voorstraat werd over stroomd en het gelukte ook niet te ver hinderen dat het water het stadsdeel tus sen Voorstraat en Vest zou binnenstro men. De Bagijnhof was de eerste weg, die een machtige hoeveelheid water te verzwelgen kreeg De politie had haar domicilie verplaatst van de Groenmarkt naar Café „Burger- gezelschap" op de Visbrug. Van deze cen trale meldingspost werden de nodige orders uitgevaardigd De overstroming beperkte zich echter niet tot het gebied ten noorden van de Vest De Spoorhaven kon het instromen de water niet meer bevatten en het stroomde dan ook eerst via de Weeskin- derendijk naar de laaggelegen Vlietweg. Erfvijand sloopte duinen en dijken (Van een speciale verslaggever) Zeeland weet zo langzamerhand wat water is. En de Zeeuwen maken weinig drukte van de strijd tegen de zee. Dat deden zij vroeger niet en dat moet nu ook niemand van hen verwachten. De ontstellende ramp, die het afgelopen weekeinde hun provincie trof, heeft een diepe indruk op hen ge maakt. Maar uit de gesprekken, die men zo met de mensen voert, blijkt al spoedig, dat zij allerminst de moed laten zakken, hoe groot de nood ook is, waarin zij verkeren. Zij staan er nu heel anders tegenover dan in 1944, toen door mensenhand de Walchersc dijken kapot werden gegooid. „Toen was er een fel verzet in je hart, nu weet je, dat de mens er part noch deel aan Ook in Engeland, waar de toestand I heeft en dat maakt je veel rustiger", zei ons iemand, zeker niet minder erg is. dan in Neder land, heeft men volstrekt geen overzicht over' de grootte van de ramp. Het aantal slachtoffers was gisteravond gestegen tot 121. Volgens inofficiële berichten be droeg het aantal reeds 181. Op het eiland Canvey in de Theemsmond zouden alleen al -10 personen om het leven zijn ge komen. Grote gedeelten van de Engelse Oost kust zijn door hevige springvloeden ge teisterd. De zeeweringen zijn op vele punten volkomen stukgeslagen. Overal werden door de storm en de springvloed geweldige watermassa's in de mondingen der rivieren In Londen ontstonden moeilijkheden door het hoge water. Ook Noord-Schot land is zwaar geteisterd. Vele dorpen zijn volledig geëvacueerd. I J J in Krab! Maar natuurlijk wilde dat niet zeggen,delen. De burgemeester van Souburg dat de Zeeuwen het gebeuren niet erg had alle mannen opgeroepen om aan de vinden. Alleen verwerken ze het anders dijk te werken. De Zuid Watering heeft dan velen buiten de provincie dat zou-1 practisdh geen vee meer. Middelburg den doen. heeft bijna alle koeden te logeren gekre- Helaas zijn or ook In Zeeland vele gen. Kruiningen Is er van de getroffen Zeeuwse plaatsen het ergst aan toe. In de loop van gistermiddag zaten daar nog 2.000 mensen op de nokken der dagen en in de bomen. Er was geen kans om hen uit hun benarde positie te bevrijden, aan gezien er een ontstellend gebrek aan mo- toivlets is. Het wachten was gisteravond op het licht worden. water lopen. Sommige gedeelten Middelburg werden gisterenavond reeds geëvacueerd. In Veere is men de toestand meester. Verder kan gezegd worden dat de dui nen bij West- en Oostkapelle eveneens behouden zullen worden. Van Noord-Beveland was gisteravond nog niets bekend. Men vreest echter, dat De toestand waarin deze mensen ver-:het land onder water staat. Niemand keren is deerniswekkend. Een zegsman, j heeft over de toestand daar enige zeker- die met één der roeiboten, die zich naanheid. Door middel van verrekijkers heeft Kruiningen begaven, meevoer om mensenmen kunnen constateren, dat de boerde- te redden, vertelde ons, dat hem de tra- rijen en dorpen onder water staan. slachtoffers te betreuren. Op het ogen blik dat wij dit schrijven is hei aantal doden reeds tot negentien geklommen, terwijl nog niet uit alle geteisterde ge bieden gegevens beschikbaar zijn. Het grootste aantal mensen, n.L acht, kwam om in de woeste golven toen bij Lossenisse aan de Oostzeeuws-Vlaamse kust de dijk op vier plaatsen doorbrak. In Hoedeltenskerke verdronk een pon- lonknecht van de Provinciale Sloom- bootdiensten. In Veere werd gistermor gen in de Wegenaarstraat die als de meeste andere stralen door het water dal buiten de oude haven vloeide was overstroomd, het stoffelijk overschot ge vonden van het bejaarde echtpaar Lee man. Ook in Vlissingen viel een slachtoffer. Terneuzen werd het verdringen van kind en twee ouderen gemeld. En Krabbendijke werden vier mensen In verband met de benoeming van ar i door het water overvallen. Zij konden W H. van den Berge tot staatssecretariszjch niet meer redden, van Financiën is met ingang van 11 Februari 1953 dr A. J. van den Tempel, De toestand op tal van Zeeuwse directeur wetgeving directe belastingen, I planteen was gisteravond nog zeer on tijdelijk belast met de waarneming van i overzichtelijk Veere bezit sinds Zondag- de functie van directeur-generaal voorj nacht geen straatstenen meer: het water fiscale zaken in algemene dienst, in wel-spoelde ze finaal weg. Enkele huizen ke functie tot 1 Februari dr W. H. van zijn ingestort en gisteren waren de Vee- renaaTS de gehele dag in touw om hun inboedel in veiligheid te brengen. Advertentie N"m -S-TtuSSri. U ^doend® W°^*nd,"n #«ng«fJ*arn "n Heet* nen in de ogen kwamen toen deze mensen met moeite van de daken konden worden gehaald. Velen zijn door het water vol komen verrast. Zij waren gedwongen orr plafonds en daken open te breken, omdat zij hun huizen niet meer konden ont vluchten. De rijksweg Rilland Bath staat blank, evenals Rilland Bath zelf. De mensen zijn voor een deel geëvacueerd naar Krabben dijke en voor een ander deel naar Bergen op Zoom. Krabbendijke is overvol van evacuees, de toestand is daar zeer critiek, omdat één van de dijken daar gisterenavond op het punt stond door te breken. Indien dat zou gebeuren zou de ramp niet te overzien zijn, omdat de bevolking van Krabbendijke dan niet gered zou kunnen worden Er wordt met man en macht aan deze dijk gewerkt. In Goes was er gisterenavond eveneens gevaar voor dijkdoorbraak 1500 man hebben vannacht aan deze dijk gewerkt. Wanneer deze het zou begeven bestaat er gevaar dat een groot deel van Goes, Kloetinge en Wemeldinge onder water zou komen te staan en dat het water waarschijnlijk zou overstromen naar de Westerschelde en heel Zuid-Beveland zou worden geïnundeerd. Men heeft nog ver trouwen. dat de dijk het zal houden. Hef dorpje Wolfaartsdijk is volkomen onder water gelopen en is onbereikbaar, evenals Ellewoutsdijk. De toestand op Zeeuws-Vlaanderen is vooral in Terneuzen en Axel zeer gespan nen. Vannacht dreigde de dijk door te breken waardoor geheel Axel gevaar liep onder water te komen staan. Alle Axe laren werken aan deze dijk. Aantal doden stijgt I Een zeer voorlopige schatting stelde het aantal slachtoffers in Zeeland op 25 do- den. Men vreesde echter dat dit aantal I veel hoger zal worden, wanneer de toe- J stand op Kruiningen nader bekend zal I j worden. GDa toestand op Walcheren is vergeleken met de andere eilanden in Zeeland tame lijk gunstig. In Vlissingen is men in de loop van gisteravond de toestand vrij be- Jhoorlijk meester geworden. Eniga duizen- I den mensen werkten vannacht aan de dij- II ken en aan de boulevard. De gaten in het Fort Rammekes zijn "rijwel gedicht. I De dijk de Schone Waardin stond gis terenavond op doorbreken. Er wordt met man en macht aan deze dijk gewerkt, om-l J|dat men vreest dat bij doorbraak Sou-I II burg en een deel van Middelburg onder marine-vliegtuigen, die gistermiddag ver kenningsvluchten boven Zeeland hebben gemaakt hebben over Noord-Beveland niets gemeld. Wel is dit het geval met Schouwen en Duiveland, waar men heeft kunnen constateren, dat de bevolking op verschillende plaatsen van het eiland is geëvacueerd. Ook over het eiland Tholen was bekend. De rijksweg staat volkomen blank. Canadese Rode Kruis biedt hulp aan Het Canadese Rode Kruis heeft hulp aangeboden voor de door overstromin gen getroffen gebieden van Engeland en Europa, aldus heeft Willian Stanbury, commissaris van het Canadese Rode Kruis Zondagavond medegeeld. Er wa ren echter geen verzoeken om hulp in antwoord op het aanbod ontvangen. De gteorffen gebieden zouden een voorraad goederen, voor het grootste deel kleren en beddegoed, die door het Canadese Rode Kruis te geven zijn opgeslagen, kunnen aanspreken den Berge werkzaam was. Mr. W. D. Okkers lid van Provinciale Staten In de vacature wijlen G. de Klerk te Dordrecht heeft de voorzitter van het Centraal Stembureau benoemd verklaard tot lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland mr W. D. Okkens (C.H.) te Leerdam. Rotterdamse brand weer rukte 250 keer uit De Rotterdamse Brandweer had han den vol werk tijdens de overstromin gen in Rotterdam. Niet mmder den niets J 250 keer moest worden uitgerukt naar plaatsen, waar branden waren uitge broken, bomen waren omgewaaid, of schoorstenen waren gesneuveld. De brandweerlieden assisteerden ook bij het ongeval, dat Zaterdagmid dag op de Abraham van Stolkweg ge beurde. Hier reed een veeauto me. drie inzittenden in de Delfshavense Schie. De drie personen wisten zich tijdig in veiligheid te brengen. Verder b>-ak nog een brand uit in een benzine station in Rotterdam-Zuid. Het vuur kon hier spoedig worden bedwongen. In de stationsrestauratie van deze srtad had zich een regeliogscommis^ geïn stalleerd, die zich bezighiela met het doorzenden van de verdreven veestapel. De Westkappelse zeedijk kreeg een gat van twintig meter, dat gehikMg met zandzakken kon worden gedicht. Onge veer 450 militairen zijn vaniuit MLdded- bumg naar de getroffen en bedreigde ge bieden gedirigeerd. Majoor Potitebooan zei ons: Wij maken er een vierdaagse van en als het nodig is een zesdaagse. Ramp van 1906 overtroffen „Wij doen. hoewel de toestand op sommige punten uiterst precair is, ons uiterste best, om het woelige water ver der de pas af te snijden, zo deelde men ons gisteravond van de zijde van de Rijkswaterstaat en van de polder Wal cheren mede. En op dat tijdstip (onge veer S uur in de namiddag) had men goede hoop, dat de bedreigde punten het verder zouden houden. De watersnood van 1906, die vele ouderen in de provincie nog heugt, wordt door het gebeuren van Zondag nacht verre overtroffen. Het peil is thans ongeveer 45 cm hoger. Bij Vlie- singen bijv. bereikte het water S,92 N.A.P. tegen 3,40 N.A.P. in 1906. Gistermiddag was echter, naar het zich liet .aanzien, het hoogste peil bereikt Reeds thans staat vast. dat de schade in deze provincie enkele millioenea be loopt Ook Ridderkerk heeft zijn tol aan tvind en water moeten betalen. Honderden en nog eens honderden mannen hebben zich hier verdienstelijk gemaakt met het versterken van bedreigde dijken. Rondom Vrouwenpolder, waar de situa tie gistermiddag ruet orugunstig leek, werd zij in het begin van de avond cri tiek, omdat de dijk van de Kattenpolder tussen deze gemeente en Veere het had begeven. Op het strand bij Oostkapelle ligt een enorme Duitse bunker, die Za terdagnacht nog co de metershoge dui nen stond. Het blijkt, dat de duinen hier ongeveer 30 meter door de zee zijn gevreten. Walcheren zonder drinkwater Is dit op zichzelf reeds ernstig, veel er ger is, dat het waterwingebied te Oran jezon, dat Middelburg van drinkwater voorziet, geheel door het zoutewater aangetast, waardoor de watervoorzie ning van de Zeeuwse hoofdstad is uit gevallen. Het pompstation zelf staal ook onder water. Wie langs de Kleverskerkse weg naar Veere rijdt krijgt de indruk, dal-de inun datie van Walcheren is teruggekeerd. Kloverskerke zelf is een klein schier eiland en Arnemuiden staat rondom in hel water. Vlissingens binnenstad is in een bin nenzee herschapen. De douanemens'in die hun werk aan de buitenhaven I '.oefenen waren daar door het wate: erdreven en stonden Zondagmorgen op nader order te wach ten aar. de Vlis-ingse Keerslnizenburg. Of ëe dijk bü Ramisne'.-^ns het zou hou den viel gisteravond nog nieft te beoor- Minister Mansholt in 's-Gravenzande Minister Mansholt heeft zich i ersoonlijk op de hoogte gesteld van de dijkdooi braak te 's-Gra venzande. De mensen die daar werk ver richtten en er geld voor kregen, hebben hun geld spontaan afge staan aan de getroffenen van de ramp. Gevaar voor s-Gravenzande gekeerd De Koningin was vergezeld van prin ses Beatrix. De komst van H.M. was de autoriteiten in de Krimpenerwaard niet bekend. Zij reed eerst tot aan Ouderkerk, welke plaats zelf onbereik baar was, zodat de koninklijke auto -lechts tot de grens van het ondergelopen 'and kon rijden. Mohamed Bin Indera, één der leiders van het communistische verzet op Ma- lakka, is te Taiping terechtgesteld. Hij was 18 November ter dood veroordeeld wegens onwettig beat (Van onze Haagse redacteur.) Ook het Westland heeft gisteren span nende uren doorgemaakt. De kolkende zee sloeg omstreeks twee uur een groot gat in de smalle duinstrook die 's-Gra venzande van de zee scheidt. Vrijwil ligers van de Nationale Reserve en het beschikbare brandweerpersoneel werden opgeroepen om het acute gevaar te ke ren. Met honderden zakken zand zijn de afgebrokkelde duinen verstevigd. Om half zes, toen het water de hoogste stand bereikt had, kon burgemeester Mensen constateren, dat het onmiddel lijke gevaar geweken was. De burgemeester van 's-Gravenzande en velen van zijn gemeentenaren waren tegen de loeiende storm opgetornd om zich op het bedreigde punt van de si tuatie op de hoogte te stellen. Het gat dat enikele tientallen meters breed was, bevond zich bij Slag 3a, waar naast en onder een betonnen bunker het duin zand w?s weggeslagen. De duinen zijn op dat punt uiterst smal, zodat het ge baar van overstroming bijzonder groot as. Direct bij het ontstaan van het ge vaar riep het hoogheemraadschap Delf land de hulp in van de gemeente 's- Gravenzande. waar men onmiddellijk in het geweer kwam. De Nationale Re serve en de brandweer werden opge roepen om de ramp te keren. Uren lang hebben de mannen in storm en slag regens gezwoegd totdat het gevaar ge keerd was. Van alle kanten was 's-Gra venzande intussen hulp aangeboden voor het geval het Westlsndse dorp ge troffen zou worden door de ramp. De mannen die in de duinen gewerkt heb ben, stonden hun loon spontaan af aan het Nationale Rampenfonds. Ook op andere plaatsen langs de kust tussen Den Haag en Hoek van Holland hebben de door de storm opgezweepte watermassa's schade aan de duinen toe- Groene erwten voor noodgebieden De heer Huizinga van de Peul- vruchtenstudiecombinatie te Wage- ningen in het Centraal Instituut voor Landbouwkundig Onderzoek (Cilo) te Wageningen, heeft 2000 kg groene erwten beschikbaar gesteld. De heer Huizinga verzoekt alle boeren, han delaren en grossiers in peulvruchten dit voorbeeld te volgen. Zy kunnen te Wageningen, tel. K 8370/2645, opge ven wat zy beschikbaar willen stel- gebracht. Betonnen bunkers, die uit de bezettingstijd zijn overgebleven, zijn op het strand gevallen, doordat het zant! er onder weggespoeld werd. Dat was behalve bij 's-Gravenzande ook bij Kijk duin het geval, waar de politie een deel Gestremde doorgaande verbindingen Het ministerie van Verkeer en Wa terstaat maakt bekend, dat de volgende doorgaande verbindingen voor het ver keer zijn gestremd; 1. De weg RotterdamBreda, en wel van Dordrecht tot Zevenbergschehoek waarin begrepen de brug over ihet Hol lands Diep bij Moerdijk. 2. Het gedeelte van de rijksweg van Ridderkerk naar Gorinchem, en wel van Alblasserdam naar Hardinxiveld. De rijksweg Utrecht—Breda, en wel het gedeelte bezuiden Gorinchem tot Oosterhout. 4. Uiteraard is ook de rijksweg, lo pende door Zuid-Beveland en Walche ren, voor het verkeer gesloten. Voorts zijn alle veerverbindinigen over de Wester-Schelde gestremd. In het voorgaande is geen melding :emaaktt van de wegen van seeundai: ielang in de geïnundeerde gebieden. Frankrijk zendt twee bataljons genie De presidente van de Franse Raad van de Republiek, mevrouw Gilverte Pierre Brossolette, heeft Zondagavond met me deleven vertolkt, dat in Frankrijk be staat met de rampen, die Nederland, Engeland en België hebben getroffen. „De Franse Raad van de Republiek buigt zich voor de slachtoffers van de ontketende elementen. Namens de Raad van de Republiek betuig ik aan de be vriende landen, die zo ernstig zijn ge troffen, onze hartgrondige sympathie". De Franse minister van Defensie, René Pleven, verklaarde, dat vooral Nederland „waarmee nauwe ban den ons verbinden", zeer zwaar ge troffen was. Daarom had de Franse regering de Nederlandse regering doen weten, dat zjf twee bataljons van de Franse genie ter beschikking van Nederland steld, die zich daarheen zouden begeven om aan het redding*» werk deel te neme*

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3