BRABANT STAAT BLANK orntcmu van Bergen op Zoom tot Geertruidenberg Windstoten van 140 km per uur ONTZAGLIJKE RAMP NOG NIET TE OVERZIEN Twee ministers ter plaatse Dijken in Krimpenerwaard met auto's en schip gedicht Studentensoldaten en arbeiders zij aan zij imerika biedt hulp aan Rode Kruis-kolonnes paraat Scheveningen, Katwijk en Noordwijk gebeukt door de elementen 'heïpt Siroop Uitzonderlijk hoge vloed „Verschrikkelijk nieuws" Middelharnis meldt zeven doden Maandag 2 Februari 1953 TROUW IRHIllllIlillllllllillllliliMW DUITSE HULP VOOR ROTTERDAM AANGEBODEN De burgemeesters van Duisburg en Dusseldorp hebben Rotterdam hulr aangeboden en hun medeleven met de ramp, die Nederland heeft getroffen betuigd. (Van een speciale verslaggever) Fen tocht door Westelijk en Noordwestelijk Brabant levert een oneindig triest beeld van ellende. Smalle, met hout, pakken stro en gebroken huisraad overdekte wegen voeren er tussen onafzien bare grijsgrauwe witgekuifde watermassa's; soms zijn de wegen zoals onder Geertruidrnberg al overspoeld en is oommunicatie onmogelijk. Ook andere plaatsen, zoals Moerdijk en Klundert, zijn volstrekt geïsoleerd. Het ergste is daarbij dat gat, water en stroom uitgevallen en tele foonverbindingen verbroken zijn. Een totaal overzicht van de ramp, die met man en macht door burgers en mi litairen gewerkt aan verhoging van de wegen met zandzakken. Tussen Waspik en Waalwijk, in de Langstraat, heeft het losgebroken wa ter van het Oude Maasje een gat van dertig k veertig meter in de weg ge slagen en alles overstroomd. Hier wordt nog niets gedaan aan hulpver lening op grote schaal en moesten de mensen zich inderhaast naar veiliger oorden begeven. Zo kan men veilig zeggen dat heel Westelijk en Noord-Westelijk Brabant van Bergen op Zoom tot Geertrui denberg een oppervlakte van pl.tn. 20.000 hectare, blank staat, gedeeltelijk met zout water. De gevolgen van de ontzaglijke ramp, die dit vruchtbare gebied getroffen heeft, zal eerst over enkele dagen in volle omvang te zien zijn. Op het gemeentehuis te Halsteren stelden minister Witte en minister Beel zich Zondag van de toestand op de hoogte. Alles werd gedaan om zoveel mogelijk personen uit het getroffen gebied in veiligheid te brengen. Men moet evenwel aannemen, dat van de mensen, die worden vermist, slechts weinigen terecht zullen komen. In de provincie Zuid-Holland staat het reddingswerk onder leiding van de waarnemend commissaris der Ko ningin, mr. J. J. R. Schmal. Mr. Kesper is n.l. met vacantie. West-Brabant getroffen heeft, was gis teravond nog niet te krijgen. Maar wel staat vast dat dit een der zwaarst ge troffen gebieden is. In de vroege Zondagochtend heeft het woeste water van Volkerak en Hol lands diep op zeven a tien plaatsen de dijken doorbroken. Met geweldige snel heid stroomde daarop het opgezweepte water de laag gelegen dorpen en pol ders In. Om acht uur in de ochtend volgde nog een doorbraak by Lage Zwaluwe, waarop weer nieuwe over stromingen volgden. Daar bü Lage Zwaluwe, dat gistermiddag geëvacu eerd werd, was de toestand zeer kritiek. Hier zagen wij huizen tot aan het dak in het water staan, andere misten de gevels, waren in elkaar gezakt of ■tonden op instorten doordat de funda menten weggespoeld waren. l.Iet welk een haast de bewoners ge vlucht zijn mag hieruit blijken, dat hier en daar op de scheefgezakte tafel bet eetgerei nog niet eens was weggeruimd. Een oude, zwaar getroffen boer, wil de niet weg uit zijn bouwvallig huis. Hij moest haast met geweld geëvacu eerd worden. In een andere boerderij lag een vrouw in barensweeën. Herhaaldelijk heeft men getracht haar per vlet en per boot te bereiken maar elke poging mis lukte door de zware stroom die de lie-te vaartuigen deed omslaan. Ook met militaire boten kon haar geen hulp worden geboden. Gistermid dag was men bezig haar twee kinderen die nog in huis waren, te evacueren; de vrouw die slechts door haar moeder werd bijgestaan, moest men ln haar nood alleen laten. Zo zijn er talloze trieste gevallen. Overal ziet men hetzelfde tragische beeld van in een striemende regen vluchtende familie, meestal alleen maar met een koffertje of wat schamel bezit inderhaast op een karretje ge- gooid. Boeren drijven hun vee naar veili ger plaatsen. Auto's rijden af en aan, sletten en boten varen heen en weer de wanhopige mensen te redden. Duizenden getroffenen zijn geëvacu eerd naar Breda, Roosendaal en Ber gen op Zoom, dat zelf gedeeltelijk on der water staat. In Breda is het gebouw „Concordia de centrale evacuatiepost. vanwaar de ge-.nren naar particulieren, grote ge bouwen en kazernes worden vervoerd. Buitengewoon groot is de medewer king van de bevolking in deze steden. Van alle kanten kom°n aanbiedingen voor hulpverlening in velerlei vorm. Versuft en verslagen wachten de men sen in de centraalposten op hun trans port. Het is allemaal zo verschrikkelijk snel gegaan, dat zij hun lot nog niet volkomen begrijpen. Tussen Hoge- en Lage Zwaluwe was b.v gistermiddag, om arie uur de polder nog droog, om vijf stonden don derden hectaren volkomen hlank. Slech - boomtoppen en de bovenverdie pingen van huizen en boerderijen ste- Tienduizenden militairen en padvin- ken nog boven het water uit. Hier werd ders, fabrieksarbeiders en studenten uit alle delen van het land hebben gis teren en vannacht zü aan zü geholpen bii het dichten van düken en het on- der brengen van geëvacueerden. Direct nadat bekend was geworden dat de watersnood de omvang van een natio nale ramp had aangenomen hebben burgeriyke en militaire autoriteiten mensen ter hulpverlening opgeroepen. Ook begaven zich vele vrijwillig n3ar de bedreigde gebieden. Uit vele plaat sen werden bovendien auto's en vaar tuigen en middelen ter versteviging van waterweringen naar de noodgebie- den gedirigeerd. KRIMPENERWAARD ZORGVOL Zeer zorgvol is de toestand in de Krimpenerwaard, met name in Ouderkerk aan deIJsel. Daar brak de dijk door over een lengte van 25 meter. Soms ongewone middelen: (Van een onzer verslaggevers) TERWIJL honderden vrijwilligers, zowel burgers als militairen, storm, regen, vermoeidheid, honger en slaap trotseerden om de dijken der Zuid- Hollandse polders te versterken, trokken gisteren de droeve stoeten der evaeuërenden over de polderwegen. Uit de ondergelopen polders trachtte men te redden wat er te redden viel en in de aangrenzende polders, waarvan de dijken gistermiddag op tientallen plaatsen dreigden te bezwijken voor het aanhoudende geweld der woeste watermassa's, kregen de bewoners aan. zegging om zo spoedig mogelijk te vertrekken. Van alle kanten werd hulp geboden. Honderden veewegens en personenauto's reden af en aan voor het vervoer van bewoners en vee, maar legio waren de polderbewoners, die zich op eigen ge legenheid moesten redden. Met huilende kinderen aan de hand, bepakt en bezakt rhet het allernoodzakelijkste, strompelden drommen mannen en vrouwen tegen storm en regen in over de wegen, die geen enkele beschutting boden, op weg naar veiliger oorden. Gouda was een der steden, die een grote stroom vluchtelingen moesten verwerken. Het was tevens het centrum voor de aanmelding van vrijwilligers, die naar de bedreigde IJsseldyken wer den gedirigeerd. De toestand in de Krimpenerwaard was critiek. Bij Ouderkerk was de dijk bezweken en een groot deel van de waard stond al onder water, maar nie mand wist precies hoe vér het water al was. In de loop van de dag kwam be richt, dat zelfs Berkenwoude al was overstroomd en dat nog verschillende dijken tussen de verschillende polders op het punt stonden door te breken. Evenals elders kon ook hier niemand een duidelijk overzicht van de situatie geven. De berichten waren verward en tegenstrijdig. Men hielp, waar men wist dat hulp nodig was en dat was op vele i plaatsen het geval, ook aan de overkant van de IJssel. Bij honderden hebben de boeren en arbeiders uit de polders de hele nacht door gewerkt tot zij niet meer konden en nog maar nauwelijks energie genoeg over hadden om naar huis te strompelen voor een warme hap en een hazenslaap je. Duizenden zandzakken werden aan gevoerd naar de bedreigde punten. Waar de gaten niet met gewone mid delen konden worden gedicht, nam men ongewone middelen te baat. Bij Nieu- werkerk viel vannacht een gat In de dyk. dat met behulp van een schip werd gestopt. Het schip werd in het gat ge varen en zandzakken deden daam3 de rest. De dijk was weer dichtElders werden twee vrachtauto's in een gat gereden om het gevaar te bezweren. Heldenmoed Met heldenmoed hebben de mannen hier en overal gewerkt. Niet alleen de bewoners van de polders, maar ook de militairen en de honderden vrijwilligers die van alle kanten kwamen toege stroomd. Zij verrichtten schier boven menselijke prestaties op plaatsen, waar OP DE BEDREIGDE DIJKEN Dc Amerikaanse ambassadeur, de heer Selden Chapin, heeft aan de mi nister-president. dr. Drees, zün harte- Jiik medeleven betuigd met de natuur ramp, welke Nederland heeft getrof fen. HU heeft daarbij mede gedeeld, dat de Amerikaanse regering hem ge machtigd heeft aan de Nederlandse re gering het aanbod te doen om Ame rikaanse militaire hulpmiddelen harer beschikking te stellen. Een van de eerste gemeenten die hulp heeft geboden is de gemeente Utrecht, die gistermorgen al haar materieel ter beschikking stelde van het Rode Kruis. In de loop van de ochtend vertrok een deel van het gemotoriseerde deel van de lemigingsdienst naar Berkenwoude in de Krimpenerwaard om daar in n«od verkerend vee over te brengen. De gemeente Den Bosch zond zandzak ken naar Waalwijk en Waspik en zes te boten naar Dinteioord Uit Arnhem vrtrokken gisteravond twee boten met Pode-Kru.spersoneel naar Willem- stao en Kruiningen. De hoogste militaire autoriteiten ga- Ook de inwoners van Hendrik Ido Am- pu via de radjo aan all<? onder haar bacht moesten voor het opkomende bevel staande met bewegingsvrijheid water de vlucht nemen of met permissie gegane militairen op dracht onverwijld naar hun garnizoe nen en standplaatsen terug te keren. Alle strijdkrachten werden vervolgens onder het centrale bevel gesteld van de Nederlandse territoriale bevelheb ber, de luit.-generaal D. C. Buurman van Vreeden, om door deze ter assis tentie te worden aangeboden aan het civiele gezag. In de provincies Zuid-Holland, Zee land, Noord-Brabant en Utrecht wer den vele Rode-Kruiscolonnes ingezet. De padvinders en padvindsters in de geteisterde gebieden werd verzocht hulp te verlenen in samenwerking met de plaatselijke instanties. De E.V.O. (Eigen Vervoerders en Verladers Or ganisatie) riep eigenaars van vracht en bestelwagens op mee te helpen aan de hulpactie. Vele fabrieksdirecties in of ln de om geving van de bedreigde gebieden ver zochten via de radio haar personeel zich naar de fabrieken te begeven ten ein de te worden ingeschakeld bij het her stel of de versterking van dijken. De gemeente Haarlem verzocht gis termiddag alle mannen tussen 18 en 45 jaar zich voor hulpverlening be schikbaar te stellen. Bij het Florapark worden hedenochtend colonnes ge vormd, die metaioor de N.Z.H.V.M. be schikbaar gesteide autobussen naar de noodgebieden worden vervoerd. Een gezelschap van zestig personen, be staande uit Haarlemse advocaten, leer lingen van de Haarlemse M.T.S. en Heemsteedse vrijwilligers vertrok gis teren al naar Zeeland in twee grote voertuigen, waarin zij zo nodig kunner blijven gehuisvest. Honderdvijftig Rotterdamse studen ten werkten aan de dijken te Maassluit en Alblasserdam. Uit Utrecht en Leider vertrokken honderden studenten naai de geteisterde gebieden. De Ned. Jeugdherbergcentrale stelde alle jeugdherbergen beschikbaar voor dakloos geworden personen. De directeur-generaal van het Rode Kruis van België, de heer Dronsart. heeft het Ned. Rode Kruis hulp aan geboden en verzocht op te geven op welke wjjze d«M Nijp lUA wordea ge het al heel moeilijk was om alleen maar overeind te blijven in het geweld van de woedende storm. Herhaaldelijk lie pen zij kans te worden meegesleurd door kolkende watermassa, die door de dijk heen in de polders dreigde te storten. Maar zij werkten door, tot be houd van het land, van de boerderijen en de huizen, van vee en mensenlevens. Inmiddels verlieten de bewoners van de dorpen en de afgelegen hofsteden de bedreigde grond, waar hun leven en bestaan zo nauw mee verbonden is. Met bloedend hart trokken zij weg naar vei liger plaatsen. Het meeste vee kon wor den afgevoerd, maar talloze boeren waren genoodzaakt hun koeien zelf naar Gouda te drijven. Vele vluchtelingen werden meegenomen door personen auto's maar vele anderen zaten moede loos aan de kant van de weg op hun inderhaast bijeengeraapte bagage, wach tend of iemand hen mee wilde nemen naar een bestemming, die ook hunzelf vaak niet bekend was. SPONTANE REACTIE VAN PUBLIEK OP OPROEP VOOR HULPVERLENING (Van onze Haagse redacteur) Spontaan en met grote mildheid heeft het publiek gereageerd op de oproep om kleding en dekens af te staan. Zeven minuten nadat de eerste oproep via de radio was uitgezonden, werd aan de intendance van het Roode Kruis in Den Haag de eerste zending (Van onze Haagse redacteur) De springvloed heeft in de nacht van Zaterdag op Zondag een ware ravage aangericht in de badplaatsen Scheveningen. Katwijk en Noordwijk. De strand- boulevard van Scheveningen ligt bezaaid met losgespoelde rrottoirtegels en basaltkeien van het wegdek. In het Zuiderhavenhoofd heeft het geweld van de golven een groot gat geslagen. De boulevard is voor het grootste deel on begaanbaar. De duizenden voetgangers, die Zondagmiddag in Scheveningen een kijkje kwamen nemen, konden met moeite hun weg vinden over de sta ketsels die de zee op de boulevard had geworpen. Boomstammen en diepe kuilen maakten een wandeling langs de boulevard tot een klauterpartij. In de Scheveningse haven dreven 4000 haringvaatjes rond die door het zeewater van de kade waren weggespoeld. Schokker gestrand In Katwijk is de kTTfi^de die de zee heeft toegebracht aan 'de boulevard nog groter dan in Scheveningen. Boulevard- muur, trottoir en wegdek zijn ernstig gehavend. Het paviljoen Nieuw Britten burg, dat op het strand stond, is groten deels weggeslagen. Gistermiddag werd het gespaarde mubilair uit het paviljoen gehaald en Ln vrachtauto"s weggevoerd. De muziektent op het strand is kort en klein geslagen. Grondwerkers hebben Zondag de gehele dag gewerkt aan de bescherming van het overgebleven deel var. de boulevardmuur. omdat men vreesde, dat bij een nieuwe opkomende vloed ook dit deel zou worden wegge slagen. De theeschenfcerij „De Zwaan" die eveneens op het strand staat is ge spaard gebleven, hoewel het zand op verschillende plaatsen onder de funde ringen is weggezogen. De rioleringsbua- zen zijn geheel bloot komen te liggen He restaurant was echter gisteren volledig in bedrijf om de duizenden nieuwsgierigen te bedienen, die uit alle delen van het land naar deze badplaats waren komen kijken. Tussen Katwijk en Noordwijlk is Zaterdagavond de Oud- schokker de O.D. 13 op het strand gelopen. Het vissersscheepje werd door de bemanning in de steek gelaten en lag Zondagmiddag aan de voet van een enorme bunker op het strand bü Noord- wijk. Men vreest dat bij hoge vlóet het vaartuig tegen deze bunker te pletteT zal worden geslagen. De Koningin WiLhelmina-boulevard in Noordwijk is wel bijzonder ernstig ver nield. De zee heeft op sommige plaatsen hiaten in de boulevard geslagen tot aan de terrassen van de restaurants. Zowel in Scheveningen als in Katwijk Noordwijk is sinds mens Een overzicht van de Hondsbossche Zeewering bij Camperduin, ivaar de zee haar vernielend werk verrichtte. De duinen zijn hier meer dan twintig meter door de woeste golven weggeslagen. Ook het strandpaviljoen met de bad inrichting werd door het water wegge slagen. bezorgd. Gisteravond omstreeks negen uur schatte men de voorraad reeds op 120 kubieke meter en nog steeds stroomden de goederen binnen. Men verwacht dat dit de gehele week zal doorgaan. Er waren duizenden paren schoenen grote hoeveelheden dekens en kleding stukken. Honderden vrachtauto's zijn aangeboden voor het vervoer. Reeds in de loop van Zondag zijn 3000 dekens naar Noord-Brabant gebracht. Van nacht zullen 6000 dekens in de ge teisterde gebieden beschikbaar zijn. Morgen wordt dit aantal met 10.000 aangevuld. Ook brood, margarine en andere levensmiddelen zijn in grote hoeveel heden verzonden. Bakkerijen in Den Haag werken op voHe toeren om het Roode Kruis van voorraden te voor zien. Het hoofdbestuur van het Roode Kruis heeft van Zondagmorgen 9 uur af met bijna volledige bezetting ge werkt. Honderden mensen hebben zich er aangemeld om hulp te verlenen, zoals grondwerkers, chauffeurs, ver pleegsters, doktoren enz. En vele anderen kwamen woonruimte aan bieden om evacué's te herbergen. Het Gemeentelijk Ziekenhuis in Den Haag heeft 250 bedden en een kookcapaciteit voor 3000 personen aangeboden. Om 5 uur Zondagmorgen kwam by het Ned. Roode Kruis in Den Haag het eerste verzoek om hulpverlening bin nen uit Nieuwland in Zeeland. Van dat moment af is het Roode Kruis in de weer geweest. Om half elf is een deel van de noodcolorme van het hoofdbe stuur naar Halsteren by Bergen op Zoom vertrokken. In sommige geteisterde streken kan richt, maar in andere gebieden zijn ook deze niet te bereiken. In Willem stad is dit depót opgeslagen op de zolder van het gemeentehuis, dat zelfs per boot niet bereikbaar is. Twaalf telefoonlijnen van het Roode Kruis zijn de gehele dag overbezet ge weest. Er is een voortdurend contact met de regering en met andere instel lingen, die hulp verlenen. Sinds Zondagmorgen staan alle kolonnes van het Roode Kruis in Zuid- Holland, Zeeland, Utrecht, Noord- Brabant en Noord-Holland gereed om uit te rukken. HOESTBUIEN, VAST SLIJM dit weekeinde. iheugenis door niet zo'n schade vegebraciu als I men gebruik maken van de Rampen- I depóts, die het Roode Kruis heeft inge- Minister Algera over de ramp De minister van Verkeer en Water staat mr. J. Algera heeft na zijn be zoek aan verschillende getroffen gebie den verklaard, dat hij zich nog geen gefundeerd oordeel kon vormen over de omvang van de ramp vooral ook omdat de verbinding met de verschil lende getroffen gebieden zeer moeilijk, zo niet onmogelijk is. Hij verklaarde voorts er bijzonder van onder de in druk te zijn. dat deze ramp. volgens de eerste berichten, aan verscheidene personen het leven heeft gekost, onder wie er ook zijn, die bü de uitoefening van hun plicht zyn gevallen. Omstreeks halftwee Zondag verliet de minister Dordrecht om zich naar andere egtroffen gebieden te begeven De directeur-generaal van de Rijks waterstaat verklaarde, dat reeds vast- hoger zijn geweest dan bij de beruchte stormvloed van 1916. Een oud moedertje wordt met ver eende kraohten in veiligheid gebracht. (Van onze weerkundige medewerker). Sedert 1916 is er geen stormvloed meer geweest met zulke ramp zalige gevolgen als thans. De uitzonderlijk hoge vloed is een gevolg geweest van de zeer hoge windsnelheid, de lange duur en de uitge breidheid van de storm en de omstandigheid dat de storm 'n hoogte punt bereikte op een tijd (enkele dagen na volle maan), dat de vloed reeds bij rustig veer hoger zou zijn geweest dan normaal. Zaterdagnacht bereikte de Noordwester boven het gehele Noordzeegebied orkaankracht, waardoor het water met een snel heid als zelden voorkomt naar het Zuiden werd gestuwd in de ver nauwing tussen de Engelse en Nederlandse kust Daar dwong de Noordwester storm het water een uitweg te kie zen naar de zeearmen tussen de Zeeuwse en Zuidhollandse eilan den. Het aanhouden van de storm heeft er ten slotte toe geleid, dat de düken door het voortdurend .beuken van de golven bij zeer hoge waterstand op tal van plaatsen zyn bezweken. De oorzaak van het uitzonderlük zware weer hangt samen met de ontwikkeling van een zeer diepe depressie, die van het Noor den van Schotland over de Noordzee naar de Duitse bocht is getrokken. De storm stak het eerst op boven Ierland en breidde zich toen uit over Engeland Zaterdagochtend woei er boven de Noordzee nog slechts een harde wind, maar omstreeks het middaguur meld den de stations op de Shetland-eilan- den plotseling een winddraaiing naar Noordwest met kort daarop windsto ten van 180 kilometer per uur In de loop van Zaterdagmiddag breidde de orkaan zieh snel naar het Zuiden uit Aan de hand van de toen beschikbare gegevens kon worden berekend, dat ge vaarlijk hoog water zou optreden. Za terdagavond om zes uur werd door het KNMI een waarschuwing uitgegeven voor gevaarlük hoog water bü de vloed van Zondagochtend Kort daarop deel de het lichtschip Terschellingerbank een zeer snelle barometerdaling, terwijl de luchtdruk in Maastricht nog lang zaam steeg. Dam meldingen deden het ergste vrezen. De wind, die toen reeds was aangewakkerd tot 100 kilometer per uur, zou daarmee samenhangend nog verder moeten toenemen Later op de avond meldden tal van stations in Nederland windstoten van 120 tot 140 kilometer per uur, hetgeen overeenkomt met een winddruk van meer dan 100 kg. per vierkante meter. De gehele nacht heeft de orkaan onverminderd over ons land geraasd. Zondagochtend nam de wind in Gro ningen plotseling af, om zes uur meldde het vliegveld Eelde nog slechts matige wind. maar in het Zuidwesten van ons land duurde de orkaan tot in de middag voort. Tegen de avond begon de wind ook langs de Zeeuwse eilanden af te flau- wen en ruimde daarbü langzaam naar het Noorden tot Noordoost, waardoor het opstuwende effect snel vermin derde. Vóór vandaag worden geen bijzonder hoge waterstanden meer venvacht en spoedig zal de'Noordzee weer het nor male peil hebben bereikt. Werker in Petten bezweek van vermoeidheid Van éen onzer verslaggevers. In de duinen, benoorden Petten heeft men Zondagmorgen het stoffelijk over schot gevonden van de 51-jafige uit voerder F. de Waard uit Petten. Zater dag was de heer De Waard, die in dienst van de aannemersfirma Daalder uit Alk maar werkzaam was bü het onderhoud van de zeewering en de strandpieren, naar de dijk gegaan, 's Nachts keerde hü niet terug. Men is in Petten van mening, dat de man aan de vermoeienissen be zweken is. Waarschijnlük is de uitvoer der aan een hartverlamming overleden. De Hondsbossche zeewering waaraan overigens hard gewerkt is. heeft zich goed gehouden. Petten heeft geen elec- trische stroom, daar d« bovenleiding is gebroken. PRINS BERNHARD „Dit is verschrikkelijk nieuws", riep prins Bernhard uit, toen hij Zondag van Ass. Press vernam, welk een ramp zyn land had getroffen. De Prins verklaarde, nog geen offi cieel bericht uit Nederland over de ramp te hebben ontvangen. „Dit is wel het ergste wat had kunnen gebeu ren," zei hij, „juist nu Nederland er weer boven op kwam en op eigen benen kon staan. Het verlies aan men senlevens maakt het nog erger. Zoals weet had Nederland juist aan de Amerikaanse regering medegedeeld, dat het geen enomische hulp meer nodig had en nu gebeurt deze ramp. Nederland heeft altijd'tegen het water moeten vechten, zijn hele ge schiedenis door. Wij zullen ook dit onheil bestrijden en het te boven ko men, zoals we in het verleden altijd hebben gedaan." De Prins zeide zeer dankbaar te zyn voor de door de Ver. Staten aan geboden hulp. „Dat is altijd gebeurd, als zich ergens een nationale ramp voordeed," verklaarde hy „en Neder land heeft eveneens altijd hulp ge boden als een ander land in een der gelijke situatie verkeerde. U zult u herinneren, dat de Koningin de Ver. Staten een persoonlyke gift zond toen het land werd getroffen door de over stromingen van de Missouri en de Mississippi. Zoals andere mensen zijn wy altijd dankbaar voor peroonlijke giften in een tijd van nationaal on heil". De Prins verklaarde, nog niet te hebben overwogen, veranderingen te brengen in zijn plannen. „Ik zal doen wat de regering en de Koningin van mij verlangen," zei hy. MIDDELHARNIS Zondagmiddag. Ik rit hier op een stukje Flakkee, dat net nog droog is. maar verder is het één onafzienbare watervlakte. Alle polders zijn onder gelopen, trams rijden niet meer. de boot ligt stil. de waterleiding is uitgevallen, straks is er geen xoet wa ter meer. 't Is hopeloos. In alle vroegte begon vanmorgen de noodklok te luiden. Door het donker spoedden de mannen zich naar de be dreigde düken, waar het water onstui mig tegen aan sloeg. Maar het was haast onbegonnen werk. In een half uur tijd steeg het water op ongeveer anderhalve meter. Maar verbeten vochten zij door. Hun enige wapen was: de zandzak. En zij wonnen. Al moesten verschillende delen ontruimd worden, Middelharnis werd een algehele overstroming bespaard. Doch ook hier eiste de vloed zü'n slacht offers. Alleen in Middelharnis zijn al zeven mensen verdronken en de geruchten die uit andere plaatsen komen doen het ergste vrezen. Zeven en twintig slacht offer! in Stellendam, wordt er gezegd. En verder? We weten het niet meer en we kunnen niets doen. We horen van een grote dijkdoorbraak bij Herkingen, het dorp is geëvacueerd. Uit Ouddorp op de Westpunt van het eiland komt helemaal geen bericht door. We vrexsa het ergste. Wat zal het worden?

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2