BARRE NACHT aan Nieuwe Waterweg Noodklokken luidden over donker Rotterdam BEWONERS IN GEVAREN ZONE UIT SLAAP GEWEKT Rubber-roeiboten uitgeworpen boven Middelbarnis MAASSLUIS ZWAAR GETROFFEN Drieduizend bewoners uit hun huiden verdreven Mr. K. J. Poll werd tot ereburger van de stad Dordt benoemd Hij vestigde een de h"' p°"-'e be3i-i3e" de LAATSTE NIEUWS 303 Slachtoffers record TROUW Maandag 2 Februari 1953 Politie had handen vol werk „U moet zo spoedig mogelijk de huizen verlaten. Het water van de rivier is buiten de oevers getreden en u bevindt zich in de zeer ge- gevaarlijke zone". Na het loeien van doordringende sirenes, klonken deze woorden bij herhaling door de loud-speakers van de radio-surveil lancewagens van de Rotterdamse politie, die Zaterdagnacht door don ker Rotterdam reden. Het water steeg. Zeer snel zelfs. Omstreeks drie uur in de nacht kwamen op het hoofd-bureau van politie van alle zijden meldingen binnen. In de gebieden rondom de Nieuwe Maas heerste een zeer critieke toestand. Groot alarm werd gemaakt voor de randgemeente IJsselmonde, waar enkele dijkdoorbraken werden gevreesd. Onmiddellijk rukten een aantal poli- tie-auto's naar dit gebied uit en alle bewoners werden gewaarschuwd. Zij zochten een snel heenkomen in de rich ting van de stad. doch een volgend e- richt gaf hun de aanwijzing niet verder te gaan dan het Feyenoord-stadion. Hier was intussen alles in gereedheid ge bracht om de vluchtelingen de helpen de hand te bieden. Anderen hadden zich begeven naar het z.g. „Zomerland", waar de Ned. Herv. kerk staat. Zeer angstig was de toestand in IJsselmon de, aan de Bovenstraat ter hoogte van de melkfabriek „Sterovita". Omstreeks 5 uur in de nacht werd eën doorbraak gevreesd van de Oostdijk, ter hoogte van de begraafplaats. Gelukkig is het in beide gevallen niet tot een uitbars ting gekomen. Wel werd het binnentalud van deze dijk op niet minder dan 18 plaatsen be schadigd. Maatregelen werden vervolgens "getrof fen, toen het bericht binnenkwam, dat de dijk bij Ridderkerk was doorgebro ken. Veertig vrijwillige randweerlieden uit Rotterdam vertrokken naar de plaat sen des onheils en zandzakken werden - aangevoerd om de zwakke gedeelten in de dijk te versterken. Noodcentrale De Rotterdamse politie richtte direct een nood-centrale in voor IJsselmonde. Een benzinestation aan de Stadionweg werd hiervoor bestemd en in het Feye- noordstadion stond reeds een aantal vrijwilligers gereed om de geëvacueer- den te ontvangen. Vroeg in de morgen kwamen de buremeester van* Rotter dam, mr G. E. van Walsum en de wet houders zich hier persoonlijk van de situatie op de hoogte stellen. Zij bega ven zich ook naar de andere gebieden aan de zuidelijke oever van de Maas, zoals Katendrecht, het Bloemhofkwar tier. de omgeving van de 2e Rosestraat, de West-Varkenoordseweg en Lange Hil- leweg. Talrijke bewoners uit deze buur ten moesten ook worden geëvacueerd. Per auto werden zij overgebracht naar het centrum in het Feyenoordstadion. Vooral In deze wijken van Rotter dam speelden zich hartverscheuren de tafrelcn af. Kleine kinderen hin gen nog slapend over - de schouders van vader of moeder. Ouden van da gen, die zich moeizaam konden voort bewegen, schaarden zich in de rij van personen, die gedwongen waren te vluchten. Eén van hen. de 72 jarige L. Vissers-de Wolff, uit de Rosestraat, had geen kaqs meer gezien haar wo ning te verlaten. Het water was hier reeds enkele meters gestegen en een buurman had geheel alleen getracht de vrouw uit haar enarde positie te bevrijden. Het mocht niet meer ba ten. Zij was de verdrinkingsdood ge storven. Wel had de buurman kans gezien een vriendin van de oude vrouw te behoeden voor het steeds aanzwellende water. Gewillig volgden alle gedupeerden de adviezen van de politie op. Ook de be woners van de schepen in de Waalha ven waren gedwongen eworden de wijk naar elders te nemen. De boten van de rivierpolitie hebben hier in samen werking met burgers een bijzonder vlot te assistentie verleend. Vrouwen en kin deren van schippers werden van boord gehaald en veilig naar de wal gebracht waar zij dan weer werden opgevangen om snel naar het ingerichte evacuatie centrum geracht te worden. Het per soneel van de P I van de rivierpolitie slaagdê erin de opvarenden van een lichter van boord te halen in de Waal haven, die onder het achterschip was terecht gekomen van het zeeschip „Lau- ro Laurio". Een baby van een jaar. een kleuter van 2 jaar en de schippersvrouw konden aan boord worden genomen. Een tweede lichter raakte in dezelfde haven op drift. De opvarenden waren gedwon gen zich in een r toibeotv eebog.een ge>a zich in een roeiboot te begeven, maar na enkele minuten zonk het schuit je. Nu was personeel van de Marine Duikboot basis aan de Waalhaven aan wezig hulp te bieden. De dappere ma trozen trotseerden alle gevaren, Zij roeiden naar de drenkelingen en de schipper, zijn vrouw en twee matrozen konden worden gered. zonder edenkelijk. Op dat ogenblik leek het alsof geheel Rotterdam door bet water zou worden overstroomd. Zo wel aan de Linker-, als aan de Rech ter Maasoever stonden wegen en stra ten blank, waar men nog nimmer*ln het verleden tijdens het woeden van or kanen had behoeven in te grijpen. Het gebied ten zuiden van de lijn Westzeedijk, Schiedamse dijk. Blaak, Groenendaal, Oostplein. Eendrachtsweg, Kortenaerstraat. stond blank. Het ver keer over de Maasbruggen moest wor den stilgelegd. Eerder in de nacht wa- Boompjeskade aan de Rechter Maas- oever slachtoffer van het water gewor den. Bij het vernemen van al deze be richten stonden velen voor een raadsel. Een vreselijke ramp had Rotterdam in het jaar 1916 geteisterd. De ouderen van het politiecorps konden die dagen nog herinneren als de dag van gisteren. Marr het gebeuren in het jaar 1916 was bij deze nacht' vereleken, slechts kin derspel geweest. Angstaanjagend uur Weinigen zullen vermoed hebben, dat tussen vier en vijf uur de vooruitzich ten zeer pessimistisch genoemd moes- worden. Elke minuut kon een bericht ten worden. Elke minuut kon een be richt innenkomen, dat een dijk het be geven had of dat tientallen schepen op drift waren. In dit angstaanjagende uur verloren velen hun tegenwoordig heid van geest en zij spoedden zich naar de politie-bureaux, achtervolgd door Neerlands aartsvijand, het water. Gastvrij werden zij hier opgenomen. Volkomen begrip was aanwezig voor dè burger, wiens leven werd bedreigd en tot het aanreken van de morgen werd aan deze vluchtelingen onderdak ver leend. Gedurende die uren echter werd van de politiemannen, brandweerman nen en allen, die over de| eveiliging van de stad en haar inwoners hadden te waken, stalen zenuwen geëist. Waar nodig werd nog assistentie gezonden en met rode lantaarns stelden de politie agenten zich op in de wijken, waar het meeste gevaar dreigde. De kleine brandweerwagens trokken door de stad en ruimden de restanten op van weggevaagde schoorstenen, om gewaaide schuttingen en gebroken eta- laeruiten. Zelfs werden toen reeds po gingen in het werk gesteld om door mid del van pompen het water te lozen. Stagnatie ontstond bij het Gas. en Ëlec- triciteitsbëdrij£ later bij het Drinkwa- terleidingbedrijf en .dé telefoondienst. Hier wist men gelukkig tijdig fn te rij pen. Een zucht van verlichting werd door talrijken geslaakt, toen de morgen van de eerste Zondag in Februari zich aan kondigde. En bij velen keerde de moed omstreeks half zeven. „Het water gaat zakken", zo meldde de Havendienst. Op verschillende plaatsen ging de terug tocht snel in zijn werk. Aan de Rech- termaasoever was de situatie binnen en kele uren weer vrij normaal te noemen. Aan de Linker-Maasoever trad slechts zeer langzaam verbetering in. Zodra de wegen weer begaanaar waren, .trok men er op uit om de balans op te ma ken van de aangerichte schade, zie kopje De balans De materiële schade is schrikarend hoog. Verzakkingen en gaten in de stra ten van de Zalmhaven werden gerap porteerd. Verder: drie vaartuigen op de walkant aan dezelfde haven. Een aan tal auto's was door de Voetstraat ge- brug was circa 10 centimeter omhoog gekomen. Alle kademuren vanaf de Maastunnel tot aan het Maasstation wa ren beschadigd. De rails voor het per ron van het Maasstation bleken onbruik baar. De waterleidinguizen bij Boompjes en de Rederijstraat waren gesprongen. Het gehele Park stond on der water. Dit was ook het eval met de Oude Plantage en de uitspanning ,.In de Rust wat" te Kralingen. Aan de Groene Hilledijk waren alle kelders onder water gelopen aan de zij de van de even nummers. De Brede Hilledijk was verzakt van de Stenweg- straat tot de Jacominastraat. Een ste nen trap stortte hier in. Voorts verzak te grote delen van de kaden van de Rijnhaven en de Maashaven. In de Put- selaan werden de spoor en tramrails ontzet. In de Putsebocht was een boom op een huis gevallen. De schade viel gelukkig mee. Aan de Riderlaan en aan de Groene Hilledijk stroomden de win kels met kostbare voorraden goederen onder water. Vele gevaren bleken nu ook geweken. De R.K. kerk aan de Westzeedijk had op instorten gestaan. Met de doorbraken van de dijken, nabij Kralingen en Kra- Jmgse Veer moest nog ernstig rekening gehouden worden, doch een leger ven hulptroepen was in de loop van de dag aangetreden. Met man en macht werd gewerkt aan de versterking van de zwakke plekken in de dijken. Tiental len zand-auto's reden af en aan en foe- de hoop was aanwezig dat de dijke nhet zouden houden in Rotterdam en naaste omgeving. De IJsseldijk weerstond het water. Hiermede was een dreigend on. J161! voorlopig afgewend, want ach ter deze dijk ligt de Prins Alexander polder en bij een doorbraak was het water tot de steden Leide nen Gouda gekomen, Spontane hulp In Rotterdam heeft men zeker niet te klagen gehad over hulp verlening van de zijde van de burgerij. Uit alle steden van het land was gehoor gege ven aan de oproep de helpende hand te bieden, waar dit nodig was. .Tegen e ?von<^ stonden alle parkeerplaatsen m de binnenstad van Rotterdam prop vol met allerlei soorten voertuigen. De commissaris van de Rotterdamse ver keerspolitie, de heer H. de Jong ver telde dat de politie werkelijk een' beet je verlegen was met deze massale komst. Dankaar werd gebruik gemaakt van cle hulp van de oud-militairen die enke le jaren geleden gestreden hebben in lndonesie Zij vertrokken naar de nood- gebieden van de IJssel. de Lek. Dor drecht en Zwijndreqht. Anderen konden worden ingeschakeld bij het evacuatie- werk in de Ahoy-hallen en in het dfee- noordstadion. Honderden automobilisten namen het vervoer op zich van de Zuidhollandse eilanden, die door tussen komst van het Rode Kruis een onder dak hadden gevonden in Rotterdam. Burgers regelden tijdens verwarrende toestanden het verkeer in de stad. En op een perfecte wijze, aldus de ver keerspolitie. Tegen de avond kreeg het Rode Kruis, dat ook de gehele dag on der hoogspannin had gewerkt, zoveel aanbiedingen van hulp, waarmede men nauwelijks raad wist. In overleg met de besturen van an dere geteisterde plaatsen, werden vri willigers aan het werk gezet, zie kopjes Oude vrouw verdronken Toen de storm geluwd was en de voorlopige schaden waren opgenomen, bleek dat Rotterdam bij deze waters nood „door het oog van de naald" was gekropen. Daarnaast is de ma teriële schade zeer groot. De voornaamste dijken waren niet bezweken en gezegd mocht nog wor den, dat alles nog is meegevallen, zeer snel wist men zich na de cri tieke uren te herstellen en daarvoor Wijlen de heer De Klerk herdacht De zetel in de raadszaal, die thans wijlen de heer G. de Klerk zo lange tijd heeft ingenomen, was Zaterdagmiddag met een rouwfloers omhangen. Op de tafel er voor lagen zoitte seringen.... Met deze fijne geste werd tot uitdruk king gebracht, dat de raad onvolledig was, dat een zeer gewaardeerd en alge meen geacht lid ontbfak. En voor burgemeester Van der Dus- sen de bijzondere raadszitting, waarin de gemeente-secretaris mr. -K. J. Poll afscheid nam, opendeverzocht hij de aanwezigen staande de heer De Klerk te herdenken. De heer Van der Dussen hield een toespraakwaarin hij ere bracht aan de nagedachtenis van de C.H.U.-fractievoorzitter. Met de heer De Klerk, zo zeide hij, is een bekwaam lid van de raad heengegaan, iemand, die een hoge opvatting had van de taak, van de raad als bestuurslichaam, een die door de bevolkingsgroep, die hem had afgevaardigd, moeilijk te vervan gen zal zijn. De heer De Klerk was een trouw lid. Hij had een strijdbare natuur, die hem in staat stelde met volle overtuiging te debatteren en daarbij spaarde hij noch zijn tegenstanders noch zich zelf. Het heengaan van de heer De Klerk is een gevoelig verlies voor de gemeenteraad van Dordrecht niet alleen, maar voor de gehele Dordtse gemeenschap.... Zo ziet de Schevenitigse boule vard er op het ogenblik uiU Overal spookte het langs de water kant. Op vele plaatsen was het elec- trisch licht uitgevallen en in het duis ter moest zoveel mogelijk getracht wor den de eerste hulp te verlenen. Daar bij moest geprobeerd worden het losge slagen schip „Stad Vlaardingen" te ber gen, een brand bij de Romi-fabriek te blussen en versterkingen aan" te bren gen bij de vloedsluis. De spoordijk kon het water evenwel houden en met een zucht van verlichting zagen de Vlaar- dingers omstreeks zes uur het water langzaam zakken, overal evenwel een ravage nalatend. Schiedam De doorbraak van de vloedsluis te Schiedam werd voorkomen door de tij- dig-invallende eb. Ook hier stond het buitendijkse gedeelte blank. Het Sterre- bos, gelegen langs de Nieuwe Maa§, ,w vwv.w.j werd een watervlakte, het nieuwe bouw- dat de bewoners ran SeMedan,. V,aardden, ^Xn^toETt (Van één onzer verslaggevers) MAASSLUIS, Zondagmiddag. De dük tussen Rotterdam en Hoek van Holland heeft het gierty gehouden. Ware dit niet het geval geweest, dan was de polder tot ver voorbij Delft over stroomd. Maar dit betekende niet, Maassluis en Hoek van Holland geen last van het stormweer en van het kolkende water hadden. Vele inwoners van deze steden aan de Nieuwe Waterweg beleefden een angstige nacht, een nacht, die men slechts kende door de verhalen van vroegere stormvloeden. De dyk loopt dwars door de vier genoemde gemeenten en alles, wat tussen deze dük en de normale bedding van de rivier ligt, liep onder en het water steeg op vele plaatsen tot slechts 60 cm onder de kruin van de zware wachter. In vele huizen, fabrieken en werkplaatsen stond het drabbige water tussen de een en twee meter hoog en omstreeks vier uur vreesde iedereen het ergste. Vooral zij, die aan de andere zijde van de dyk wonen en aan een dijkdoorbraak dachten. Zo ver kwam het gelukkig niet, maar toen het water na een uur of zes begon te zakken, blekej^e gevolgen catastrofaal. f In Maassluis zakt aan de De Rederij- aan allen, die in dienst van de meenschap onafgebroken in touw zijni geweest om een catastrophe te voor komen. Dank is verschuldigd aan al len, die de roep van de nood, waarin de medemens verkeerde, hebben ver staan. De storm had so'n ontzettende kracht dat binnenvaartschepen als lucifersdoosjes werden opgenomen en op de straten langs het tvuter werden geworpen. Aan de Zalmhaven werden enkele schepen neergekwakt op luttele meters afstand van de huizen. Paniek m Eemhav en In de Eemhaven, in Rotterdam-Pernis waar tientallen woonboten zijn gestati- onneerd, brak een paniek onder de be woners uit, toen één van de schuiten zonk. De rivierpolitie met ger^cruteer- de hulptroepen gréep hier dadelijk >n en circa 45 pers-men werden in veilig heid gebracht. Neg talrijke gevaarvol le karweitjes waren uit te voeren. We derom kwam een melding binnen uit de Waalhaven. Nu betrof het een schip- persgezin, dat zich aan boord van een binnenschip bevond. Het schip lag dwars op een dwars- helling en beaon te vlijden. Be rivier politie haalde de schipper, zijn vrouw en 7P3 k'nderen van boord Daarna maakten de boten vele surveillance- tochten. Maatregelen moesten worden getreden voor losgeslagen schepen in de Waalhaven, de Maashaven en de Rijnhaven, Het gebouw van de rivierpolitie aan d eSt. Jobs weg was intussen ook be dreigd door hel water Slechts door A«n raam was het mogelijk het gebouw binnen te Romen. Bijzonder hebben de ze politiemannen Ie water zwh van hun taak gekweten. Geen enké' slachtoffer treft de RIJSWIJK SCHAKELDE SABENA IN Maassluis was ,er wel het ergste aan e. Ongeveer 2500 a 3000 personen moesten hun huizen verlaten en onder dak zoeken bij verwanten in het droog- gebleven gedeelte van de stad. En toen wij in deze uurten ronddoolden was duidelijk te merken welk een geweld C11 Uitai. deze gemeente geteisterd had. Muren komt dank toe. in de eerste niaats sloegen omver, een houtopslagplaats -iiJ:_ werd een ruïne, twee huizengevels zak ten in en honderden vaten van een olie- bedrijf lagen kilometers ver van het opslagterrein. Maar de grootste schade ontstond door twee doorbraken van ka demuren, een aan de haven en een aan de Noordgeer. Hierdoor stroomde de Nieuwlandse polder onder. De spoorlijn naar Hoek van Holland, welke dwars door deze polder loopt, bleef slechts droog, maar het water klotste gedurig over de rails en de dwarsliggers, waar door het spoorwegverkeer de gehele dag gestagneerd werd. Het was Zondag niet doenlijk een overzicht te krijgen van de schade er bij de vele gesprekken, welke wij voer den, bleek dat het gemeentearchief geheel door water beschadigd werd, de Grote Kerk onder water liep, waardoor hier deze dag evenals in de andere kerkge bouwen geen kerkdiensten gehouden konden worden, in vele straten van het bovendijksa gedeelte gaten van meters diep sloegen, het waterbassin over stroomd werd, zodat geen watervoorzie ning mogelijk was en verschillende per sonen lichte verwondingen opliepen. Met grote tankwagens van de C.M.C. werd later drinkwater aangevoerd. De straat verlichting werd uitgeschakeld. Eén dode kostte de ramp te Maas sluis, de 68-jarige mejuffrouw Van der Ende, die door het water verrast werd en verdronk. Het water stond bij mensenheugenis niet zo hoog in deze oude stad; het be reikte een peil, 40 cm boven de stand van de vloed van 1890. Dit controleerde men aan diverse aangebrachte stenen aan de haven. In Vlaardingen In Vlaardingen had de ramp een an der karakter. Hier werden hoofdzakelijk industriëen en opslagplaatsen getrof fen. Het woongedeelte van deze haven stad is hoofdzakelijk gelegen aan Noordzijde van de spoorlijn en deze dijk deed in de afgelopen nacht als water kering dienst: Maar dit betekende niet, Van onze correspondent. in de -ivens lagen. die i de i hef 'er.' j verbinding met de Sabena in Brussel, 1 teneinde van haar hulp te krijgen. Vol- In Rijswijk is onder de voortvarende I gens nog niet bevestigde berichten zou- lei ing van burgemeester A. Th. Bo-den. 2 Belgische hefschroefvliegiuigen gaardl alles in het werk gesteld om te inderdaad boven Middelharnis rubber helpen de ncod te lenigen. Via de radio- roeiboten hebben uitgeworpen, distributie werd Zondagmorgen een be- roep op de ingezetenen gedaan om zich In de zeer critieke uren kon de po- 1 voor assistentie te melden, li'ie niet veel meer doen dan een wa kend oog in het zeil houder en de ei- I Zo konden in de loop van de dag 300 senaars waarschuwen van de gebou- man naar Hellevöetsluit. 50 man naar weft, die door het water werden be- Heenvliet en 100 man naarSpijkenisse dreigö. Pijnlijk was het voer. de politie vertrekken. Verder werden van Rijswijk geen hulp te kunnen bieden aan de per- ujt ve]e veewagens, zandzakken en lichte sonen, die telefonisch mededeelden, dal aggregaten verzonden, een sleepboot op hun huis afkwam, of waar het. water onheilspellend hoger en hoger kwam. Aan allen moest de raad worden gegeven te vertrekken naar ho ger geleen etages. „Wat doet het water?" Dat was de vraag, waarmede duizenden zich in de fatale nacht bezig hielden. In stijgende spanning hoorde mon de mededelingen l D-ar in Nederalnd geen hefschroef- van de Havendienst Oma» k< ha Vijf rl. - v.osn nj„. Me burge- delen uit Rtjaw.jk naar de noodgeb.eden was de situatie over de gehele linie ij- meester Bogaard! zich onmiddellijk in vertrokken. 's-Morgens kwam uit Middelharnis een dringende oproep om van Ypenburg een helicopter beschikbaar te stellen om 11 man, die op het dak van een huis aan de dijk in Middelharnis in grote nood verkeerden, te redden. In Rijswijk werden verschillende loca- liteiten ontruimd, teneinde eventueel evacué's te kunnen herbergen. Vandaag worden een geld- en een goedereninza meling gehouden. Om twee uur komt de Rijswijkse raad in buitengewone ver gadering bijeen, teneinde de verdere mo gelijkheden te bestuderen, Zowel in Hellevoetsluis als in Heenvliet en Spij kenisse hebben de Rijswijkers met ener gie de strijd tegen het water opgenomen. Gisteren reeds is een vrachtauto van het Roode Kruis met kleren en levensmid- „Willem Ruys'1 drie dagen eerder gereed Schade valt mee De omvang van de schade, die de „Willem Ruys" bij de aanvaring in de Rode Zee heeft opgelopen, blijkt steeds meer mee te vallen en de herstelwerk zaamheden in het grote dok van Wilton-Fijenoord te Schiedam hebben dan ook een vlot verloop. Indietn' de weersomstandigheden gunstig blijven, zal het schip nl. in de tweede week van Februari het dok kunnen verlaten en naar de Lloydkacie vertrekken. In verband hiermede is de eerst volgende vertrekdatum drie dagen ver- vroegd, zodat de „Willem Ruys" nu reeds, onvoorziene omstandigheden voorbehouden ,op Woensdag 4 Maart a.s. van Rotterdam naar Ceylon, Malakka en Indonesië zal vertrekken. Kapitein C. C. Goedewaagen zal op deze reis wederom als gezagvoerder optreden. dat de schade geringer was. Op het terrein van de Coöperatieve Kunstmest- fabriek ENCK vernielde het water dui zenden kilogrammen kostbare chemica liën, uit de harïnpakhuizen rondom de havens verdwenen vele vaatjes haring en ook de Sunlight-fabriek zag na het droogvallen grote schade aangericht. Uit een olietank van de B.P.M. die is gaan drijven stroomde gasolie vrij elijk de rivier op. Dit leverde gevaar op voor de scheepvaart en daarom gaf de Vlaardingse politie een algemene waarschuwing. de omtrek van het Hoofd bleef het water stijgen tot meer dan een meter boven straatoppervlak. In Hoek van Holland speelden de storm en het water ieder een eigen rol. De storm had vat op de scheepvaart en het water belaagde de inwoners van de voorstad van Rotterdam. De fruit- loods waar de Engelse militairen zich in- en ontscheepten, stortte gedeelte lijk in en een tentenkamp werd een prooi van het noodweer. De spoorbaan zakte weg en het radiostation van de loodsdienst moest de antennes missen. De gehéle dag is in alle plaatsen al lereerst gewerkt aan een verzwaring van de meest-bedreigde punten. Op het laagste punt van de dijk tussen Schie dam en Vlaardingen zagen wij vele han den werken aan het vullen van zand zakken, die daar het te verwachten nieuwe tij hoog water moesten keren. Met angst en even ziet iedereen de komende uren tegemoet. Men weet, niets is bestand tegen het geweld van het water en men kan slechts hopen op een gunstige draaing _yan de wind of een bedaren van de storm. In bijzondere zitting van de raad nam de gemeente-secretaris afscheid Met dankbaarheid maakte mr. K. J. Poll toen hij Zaterdagmiddag in een te zijner eer belegde, bijzondere zitting van de gemeenteraad afscheid nam gwag van het feit, dat hij 39 jaren de gemeente Dordrecht heeft mogen dienen en daarvan 34 jaren als secretaris heeft mogen optreden. „Wat het laatste betreft", zo zeide de, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde Ileeftijd aftredende functionaris, „kan ik bogen op een record. Geen van mijn voorgangers hebben zo lang hun ambf vervuld en ook mijn opvolger, mr. A. W. Joolen, zal dit, in verband met zijn leeftijd, niet gegeven zijn". Maandagmorgen 11 uur. Volgens de tot dusverre ontvangen berich ten bedraagt het aantal slachtof fers van de watersnood thans 303. Water stroomt verder Voorne en Putten in OOSTVOORNE, Maandagmorgen. De overstroom in g op Voorne en Putten breidt zich uit tot een ware ramp. In de vroege morgen al stroomde liet water verder het land in en nog steeds blijft dit doorgaan. Ook de Groene Kruisweg, de verbindingsweg van Rotterdam naar Oostvoorne wordt door water bedreigd. Indien ook deze weg onderloopt zal de aanvoer van zand en zandzakken voor -het dichten van gaten ernstig worden gestagneerd. Op het ogenblik worden de mensen uit de gemeenten Oudenhoorn, Abbenbroek en Zuidland met man en macht geëvacueerd. In Oudenhoorn en Zuidland bevinden zich nog grote aan tallen mensen en vee in de grotendeels in het water staande boerderijen. D e dijk bij Heenvliet is gelukkig niet doorgebroken, maar het water had zulk een hoge stand bereikt, dat het over de dijk stroomde in de rond Heen vliet, gelegen poldergebieden. Men heeft dit de afgelopen nacht al zien aanko men en heeft de bewoners van de pol dergebieden en het vee bijtijds geëva cueerd. De plaats Heenvliet blijft vol gens de inwoners droog. In Delft begon men heden met inzameling voor slachtoffers Het gemeentebestuur van Delft is Zondagmiddag in spoedvergadering bij eengeweest om plannen te overwegen voor de hulpverlening aan de getroffen gebieden. Vandaag is een grote huis- aan-huis-lnzameling begonnen van geld, kleding en dekens. De bevolking is via radiodistributie en geluidwagens hier van Zondagavond op de hoogte ge bracht. Reeds zyn grote hoeveelheden giften in natura binnengekomen. De woninginrichtingsbedrijven hébben Zondagavond onder hun collega's een inzameling gehouden van dekens. Hon derd stuks werden er bijeengebracht. Een soortgelijke actie zijn vanmorgen ooit de textielhandelaren begonnen. Twee colonnes van het Rode Kruis zijn uitgerukt naar Alblasserdam om hulp te verlenen. Zij namen een tank auto met drinkwater en een tankauto met melk mee. Voorts zijn een opvang centrum en een groot aantal evacuatie centra ingericht om de vluchtelingen onderdak te verschaffen. Driehonderd studenten en een groot aantal particulieren hebben zich reeds beschikbaar gesteld om in de geteister de gebieden hulp te bieden. Verklaring van Churchill over watersnood De Britse eerte minister, Winston Churchill, zal vanmiddag in het La gerhuis een verklaring afleggen over de watersnood in Engeland. TWEEKAMP BOTWTNNIK—TAIMANOV De vierde partij van de tweekamp is zonder verder spelen door Taimanov ge wonnen gegeven. Botwinnik leidt thans met 31. en be hoeft uit de beide resterende partijèn slechts 'i punt te behalen om zeker te zijn van de titel. e vergadering werd behalve door de vrijwel voltallige raad bijgewoond door tal van gasten. Daar waren in de eerste plaats de kinderen en enkele fa milieleden van mr Poll. Voorts waren naar Dordrecht gekomen oud-burge meester P. L. de Gaay Fortman en zijn echtgenote en oud-burgemeester J. Blee- ker en zijn vrouw. Dan waren nog aan wezig de heer en mevr. mr A. W. Joolen, de oud-wethouders Sanders en Dicke en collega's van mr Poll, De burgemeester, het woord tot mr Poll ichtend, merkte op, dat de gedachten,' die hem op dit moment zouden vervul len, geen blijde zouden zijn Hij kon zich levendig voorstellen, dat het hem moei lijk viel om zijn functie, die hij zo lang met inzet van zijn gehele persoon heeft vervuld, thans neer te leggen. Maar aan de andere kant, zo zeide de heer Van der Dussen, zal de ondertoon van deze gedachten toch dankbaarheid zijn, want het moet toch zeer aangenaam zijn te! weten, dat men zijn arbeid immer voor tref felijk heeft verricht. U hebt, zo zeide hij tot mr Poll, u het vertrouwen, dat in u gesteld werd, in elk opzicht waardig getoond. De gemeente Dordrecht, de gemeenteraad en het col lege van B. en W. zijn u ten zeerste ver plicht voor de wijze, waarop u de stad gediend hebt. gouden ere-medaille van Dordrecht hem te benoemen tot ereburger van de stad. De raad hechtte zijn goedkeuring aar. dit voorstel en allen zagen met vol doening toe hoe de burgemeester mr Poll het ere-goud uitreikte. Op de medaille was gegraveerd: „Aangeboden door de stad Dordrecht aan haar verdienstelijke; secre'cris Kornelis Jacobus Poll. 1919 1353" De nestor van de raad. de heer J. Kobus. sloot zich, zoals hij zeide, van ganser harte aan bij de lof, die de burge meester mr Poll had toegezwaaid. Ook hij prees de hulpvaardigheid en de capaci teiten van de scheidende functionaris en namens de raad bood hij hem een zeer •slaagde aquarel van Leo Marchant aan Dankbaarheid Vinserü berichten Aanvoer loggers verse haring: Seh 5 - f 7570: Sch 87 - f 9470; Sch 412 - f 5500. Kot ters verse haring 65 - f 3900. 1 - r 640. Log gers verse vis 6 - f 10.500 Voorts 4 kotters met f 2930 en 3 kustvissers met in totaal f 700 aan verse vis. Mr Poll, zelf aan het woord komend, dankte in de eerste plaats het gemeente bestuur voor de eer, die men hem met de benoeming tot ereburger had willen bewijzen Hij zeide, dat deze onderschei ding hem grote blijdschap schonk. De raad dankte hij voor het fraaie geschenk, dat hij hogelijk op prijs zeide te stellen, Mr Poll wierp hierna een terugblik op zijn ambtsvervulling. „Toen ik kwam. zo zeide hij, kon men nog met de paarden tram rijden en van de enorme uitbrei ding, die Dordt heeft ondergaan, was toen nog vrijwel niets te bespeuren. Het is mij een groot voorrecht geweest de ontwik keling van de stad, die mij zo lief ge worden is, van dichtbij te hebben mogen Frohnrrror meemaken." &reoiu get [pje heer p0]j memoreerde nog even. dat hij met vijf burgemeesters heeft mogen Hij stelde hierna de gemeenteraad voor samenwerken en sprak hierna met groteeen kort woord. erkentelijkheid over de wüjze, waarop ieder hem steeds tegemoetgekomen is. Tenslotte gewaagde hij met dankbaar heid over de wijze, waarop het secretarie- personeel hem in staat heeft gesteld zijn ambt naar behoren te vervullen, Mr Poll eindigde zijn, hier en daar weemoedige, maar toch ook met milde humor gelardeerde redevoering met zijn beste wensen uit te spreken voor een ongehinderde gx-oei en een toenemende bloei van de Mex-westad. Oud-burgemeester In het samenzijn, dat op de officiële vergadering volgde, sprak de heer P. L. de Gaay Fortman, oud-burgemeester van Dordt. Hij zeide 13% jaar in de grootste harmonie met. de heer Poll te hebben mo gen samenwerken en het was hem een behoefte hem daar nogmaals hartelijk voor te danken. Ook oud-burgemeester Bleeker voerde het woord. I-lij dankte hem voor de wijze, waarop de heer Poll hem tijdeixs zijn ambtsperiode steeds had bijgestaan en wees het echtpaar Poll op het grote voor recht nog een goede gezondheid te ge nieten. Tenslotte sprak nog dr J. A. de Langen, secretarxs van Utrecht, namens de club van gemeente-seeretai-issen. waarvan de heer Poll thans honorair lid wordt. De burgemeester sloot de bijeenkomst met

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2