STORMVLOED OVERSPOELT ONS LAND. honderden slachtoffers te betreuren Het ergst zijn West-Brabant en de eilanden er aan toe Oproep Nationaal Rampenfonds Grootste ramp van alle tijden Naar schatting 300 doden, nog talrijke vermisten v Gods adem Koningin bezocht Krimpenerwaard Prinses Wilhelmina naar Zeeland BUITENLAND LEEFT MEE legt Regering Dinsdag verklaring; af Helicopters naar Goeree-Flakkee MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 Botterdam: Witte de Withstraat 30 Telef. 20215 (S 3D Redactie en Administratie Postbus 1112 Postgiro 424519 's-Gravenhage: Huygensplein 1 Postgiro 424867 Redactie: Tel. 111892 Advertentie-afd. Tel. 114402 Dordrecht: Scheffersplein 3 Telefoon 4570 Postgiro No. 424208 Klachtendienst Tel. 7314 Gouda; Dubbele Buurt 3 Telef. 3438 Giro No. 424422 Abonnementsprijs: 49 cent per week, 2.13 per maand, 6.35 per kwartaal Losse nummers 13 cent Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT. Tutum- ELFDE JAARGANG No. 2379 r Weerbericht Weersverwachting, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. IETS KOUDER. Veranderlijke bewolking met enkele verspreid op tredende sneeuwbuien. Krachtige tot matige, maar voornamelijk langs de Waddenkust tijdelijk harde wind tussen Noord en Noord-Oost. Iets kouder met plaat selijk lichte vorst in de nacht en ochtend. s O O O O O O O Uitgave: N.V. Dagblad „Trouw" Niemand lieeft kunnen vermoeden, dat de zoveel golven van leed over zich zien gaan, als op vlaggen, die Nederland Zaterdag heeft uitgestoken dit ogenblik moeilijk is te peilen, op de verjaardag van de kroonprinses, de volgende dag wederom moesten gehesen worden, maar nu halverwege de mast. Een dag van rouw en ramp was aangebroken, toen het eerste licht van de Zondag opging over door storm en springvloed ge teisterd Nederland, na een nacht zó hang door het geweld van wind en water, als de lage landen in hun door de zee verzilte historie nauwelijks gekend hebben. Zeeland, de Zuid-Hollandse eilanden, een deel van Zuid Holland, de kust van Noord Holland, de Wadden, de kust in het Noord-Oosten en geheel Westelijk Noord-Brabant hebben in één nacht Het aantal slachtoffers, dat door heel onze natie wordt betreurd en naar wier nagelaten betrekkingen onze gedachten in deelneming uitgaan, loopt in de tientallen. Honderden en honderden moesten vluch ten uit hun huizen, welke zij veilig dachten achter sterke dijken. Aan de andere kant stond daar het leger van hen, die met man en macht op het eerste noodklokgelui de spade in de hand namen om in dijken en dammen te dichten, wat nog te dichten viel. Burgers en militairen, zee-, land- en luchtmacht, stonden zij aan zij om de eerste helpende hand te bieden, nood te lenigen, te troosten, waar de rouw was binnengeko men, op te beuren, waar de geslagenen bij de ruïnes van hun huis en by de totale ondergang van hun veestapel stonden. "C* EN ramp zo groot als we ons eigen- J-J lijk niet voor konden stellen, heeft in het afgelopen etmaal ons vader land getroffen. De provincie Zeeland en een gedeel te van de provincie Zuid-Holland vooral, werden door de combinatie van orkaan en springvloed getroffen en de dyken en zeeweringen, de trots van Nederland, hielden tegen dit geweld op talloze plaatsen niet stand. De ene catastrophale dijkbreuk na de andere werd gemeld, grote stuk ken van ons land staan onder water. Duizenden zijn beroofd van huis en haard, velen verkeren of verkeerden in levensgevaar en. reeds tientallen doden moeten aan de enorme, onge twijfeld in de millioenen lopende stof felijke verlieslijst worden toegevoegd. t1 EN schok is door Nederland ge- *-J gaan. Na de verwoestingen door de Duitsers, juist ook op deze plaatsen aangericht, trof ons vaderland niet een zo groot onheil. De oude erfvijand, het water, toon de een geweldige en onstuimige macht en ons volk heeft zich spontaan aan gegord tot een grootscheepse geza menlijke hulpvei'lening, een hulp in mankracht om te redden wat er te redden valt en in geld en in goed om soulaas te brengen waar zulks maai; even kans Het is niet nodig, maar vanzelfspre kend roepen wij een ieder op om hier zijn nationale en Christenplicht te ver vullen. En ons hartelijk medeleven gaat uit naar de slachtoffers, de berooiden, de ontheemden en de verkleumden, op deze droevige eerste Zondag van Fe bruari, die aanspraak hebben op een nationale hulp, van ons allen als hun landgenoten, maar ook van de Over heid. want zonder hulp van de laat ste zullen de gevolgen van deze ramp niet op behoorlijke wijze kunnen wor den opgevangen. Dit is de voorlopige balans van het aantal doden bij de ramp: men schatte vanmorgen dat het er bijna driehonderd waren. De meeste slachtoffers zijn gevallen in 's-Gravendeel, Goeree-Overflak- kee, Halsteren, Moerdijk, Willemstad, Kortgene, Kruiningen. Voorts zijn er nog talloze vermisten. Schade: tientallen millioenen guldens. De volgende feiten zijn te melden: Zeeland: Walcheren grotendeels overstroomd, eveneens Noord- Beveland, grote delen van Zuid-Beveland (Kruiningen, Krabbendijke), waarschijnlijk ook Schouwen en Duiveland (contact is vrijwel niet te krijgen, maar er zijn verscheidene vlotten met vluchtelingen van dit eiland op Zuid-Beveland aangespoeld), Sint Philipsland en grote de len van Zeeuws Vlaanderen. W e s t e 1 ij k Brabant: -In de polder Halsteren zijn tientallen doden te betreuren, ook in de omgeving van Fijnaart is de toestand kritiek. Ten Noorden van Dinteloord zijn eveneens vele slachtoffers gevallen. Raamsdonksveer moest het vooral ontgelden. Zuidhollandse eilanden: Goeree-Overflakkee is één van de grootste rampgebieden. Onafzienbare watervlakten strekken zich hier uit en honderden wachten nog in angstige spanning om uit hun isolement verlost te worden. Rozenburg staat voor 70 pet onder water; op Voorne-I*utten is op verschillende plaatsen de dijk doorgebroken. Oudenhoorn, Zuidland, Geervliet werden o.m. geëvacueerd, Hellevoet- sluis heeft ook zwaar geleden. IJsselmonde werd eveneens geteisterd, doch het gevaar is daar nu geweken. In de Hoeksewaard is de toestand ernstig, ook hier vele dijkdoorbraken. Klaaswaal en Heinenoord moe ten in dit verband genoemd worden. Langs de Waterweg was de toestand gisteren precair, doch het gevaar is hier bedwongen. Tenslotte zijn het de Krimpener- waard en de Alblasserwaard die het ernstig hebben moeten ontgelden. In Noord-Holland was het Texel dat enkele polders als ver loren moet beschouwen (er waren hier vier doden). Bij de Honds- bossche zeewering (Petten) heeft het wel gespannen, doch zijn geen ongelukken gebeurd. H ET is een ramp. En het is een schok. En het is een oordeel. Die dijken zijn Nederlands trots. Daar pochen wij op in onze geschiedenis boeken, daar pralen wij mee in het buitenland. Wij hebben ons land ont woekerd aan de zee, zeggen wij. Bru tale gezegdes als: God schiep de we reld, maar Nederland hebben de Ne derlanders zélf geschapen, maken het nog bouter. En nu, komt in één slag de natuur deze cultuur eens even aan het wan kelen brengen? Wij zouden het liever anders zeggen. Toen indertijd de Spaanse Armada, die Nederlands onafhankelijkheid be dreigde, en waarvoor heel Nederland beefde als een riet, door een grote storm werd vernietigd, wisten onze vaderen aan hun gevoelens geen be tere uitdrukking te geven dan door een gedenkpenning te slaan, waarop de woorden voorkwamen: Gods adem Vergezeld van Prinses Beatrix heeft H. M. de Koningin Zondag middag een bezoek gebracht aan de omgeving van de Krimpener waard. De komst van H. M was de autoriteiten in die streek niet be kend. Zij reed eerst tot aan Ouder kerk a. d. IJssel, welke plaats zelf onbereikbaar was. zodat de konink- heeft ze verstrooid. Dat had betrekking op de trotse werken van onze vijanden'. Thans gaat het over de trotse werken van onszelf. Ja, natuurlijk, wij weten wel, dat het allemaal te berekenen is: spring vloed plus windkracht zoveel enz., maar zo was het met de Armada ook. Maar deze ramp geschiedt evenmin bij geval als een vernietiging door stormgeweld van 'svijands vloot. Als ons volk nu maar begrijpt, dat God in deze storm was, dan zou de enorme materiële schade niet alleen het nationale solidariteitsgevoel ster ken, maar ook geestelijke winst kun nen betekenen. lijke auto slechts tot de grens van het ondergelopen land kon rijden. Vervolgens werden Lekkerkerk, Krimpen aan de IJssel en Krim pen aan de Lek bezocht. De bur gemeester van Krimpen aan de IJssel was toevallig ter plaatse aanwezig, waar de koninklijke auto stilhield. Met hem had H. M. een informatief onderhoud. Het lag in het voornemen te pogen Zeeland te bereiken. Dit bleek echter on mogelijk door het passeren op de wegen van grote hoeveelheden in veiligheid gebracht vee Na een kort bezoek aan Gorinchem, al waar de Koningin zich met de burgemeester onderhield, reed H. M. terug naar Soestdijk, toen het te laat was geworden nog andere oorden te bezoeken. Ook vandaag is de Koningin dej gehele dag in de geteisterde ge bieden. Vanmorgen in alle vroegte vertrok zij reeds van Soestdijk. Namens H. M. de Koningin brengt Prinses Wilhelmina Maandag en Dinsdag een bezoek aan de door de watersnood getroffen gebieden in Zeeland. Een droevig beeld van Dordrecht, I een. der zwaar getroffen steden. Alleen per boot kan hier aan de geïsoleerde bevolking nog hulp worden verleend. Een geparkeer- I de auto moest aan het water worden prijsgegeven. Hoe lang i de in de boom gebonden fiets nog boven het wateroppervlak I zal uitsteken, blijft voorlopig nog een vraag. Hulp toegezegd door vele landen Na een persoonlijk bezoek aan de door: de ivalersnood getroffen gebieden vau Zuid- Holland, heeft de Canadese ambassadeur, mr Thomas Stone, de Nederlandse regering doen weten, dat de. Canadezen elke hulp, die in hun vermogen ligt en die kan bijdi gen tot verlichting van deze ernstige en traigsche nationale calamiteit zullen ver leunen Generaal Manion Eddy, opperbevelheb ber van het Amerikaanse leger in Europa, vertrok hedenochtend vroeg per vliegtuig o De voorzitter van de Tweede Kamer, dr. Kortenhorst, deelt ons mede, dat hij zich met de minister president heeft verstaan over de vraag, of de regering bereid zou zijn, Dinsdag, voor zover het in haar vermogen ligt. de Kamer een overzicht te geven van de stand van de nood in de getroffen ge bieden. De minister-president heeft zich bereid verklaard, bij de aanvang der vergadering een verklaring af te leggen, waarna de leden de ge legenheid zal worden geboden eventuele vragen te stellen. uit Wiesbaden naar Den Haag om na te gaan, welke hulp de Amerikaanse militaire autoriteiten kunnen verlenen bij de Red dingswerkzaamheden in de overstroomde Nederlandse gebieden. De Franse regering heeft het voornemen de Nederlandse autoriteiten aan te bieden, dal zij twee geniebataljons zendt om hulp te bieden bij dringende werkzaamheden. Het Franse ministerie van Buiten landse zaken heeft een communiqué gepubiceerd, waarin zij verklaard, dat het Franse gouvernement, ingelicht over de ernstige overstromingen die het Nederlandse grondgebied hebben geteisterd, een bewijs heeft willen geven van haar solidariteit met een bevriende en geallieerde natie door het ter beschikking stellen van twee bataljons genietroepen. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken John Foster Dulles heeft, telegrafisch zijn deelneming be tuigd over de rampen die ons land hebben getroffen. In een telegram zegt hij: „Ik ben diep verslagen door de ramp, die uw land zo plotseling heeft getroffen. Mijn regering zoekt onverwijld naar mid delen om doeltreffende hulp te ver lenen. Ik bid, dat het ergste voorbij is en dat. veel van het lijden verlicht moge zijn als ik u binnen enkele dagen zal ontmoeten." De ambassade deelt voorts mede. dat experts van de Amerikaanse genie troepen te Heidelberg naar hier ko men om samen te werken met de Nederlandse genie en legerautori- teiten. Onderscheidene vertegenwoordigers van andere buitenlandse regeringen hebben de Nederlandse regering even eens hun medeleven met de nationale ramp betuigd. Een woordvoerder van buitenlandse zaken he^ft ons doen weten, hoezeer deze blijken van mede leven door de regering op prijs ge steld worden. Het Nationaal Rampenfonds verzoekt ons bekendheid te geven aan de volgende oproep: „De nationale ramp, welke ons land heeft getroffen, maakt directe hulp van iedere Nederlander onvermijdelijk. Het Na tionaal Rampenfonds omvattende: het Nederlandse Rode Kruis, de Koninklijke Nationale Bond „Het Oranje Kruis", het R.K. Huisvestingscomitéhet Algemeen Watersnood Comité-Neder land. roept daarom alle Nederlanders op, onverwijld hun steun te verlenen om de ontstane nood te helpen lenigen. Iedere hulp is welkom, financiële hulp op de kortste termijn is drin gend nodig. Daarom, helpt! Op ieders hulp wordt gerekend. Stort de grootst mogelijke gift op postgiro 9575 Nationaal Rampenfonds, Den Haag. Statenlaan 81, of zendt naar dit adres uw bijdrage." „Trouw" verleent'gaarne zijn bemiddeling voor het in ont vangst nemen van giften. Men kan dat doen door storting op postgironummer 412739, onder vermelding van „Slachtoffers Watersnood". De Directie van ons blad heeft, ter stimulering van deze actie, een bedrag van ƒ2500.— ter beschikking gesteld. Giften in geld worden gaarne in ontvangst genomen op ons hoofdkantoor en op de bijkantoren, waarvan de adressen in de kop van ons blad vermeld staan. Aan deze adressen kunnen ook pakketten worden afgegeven, welke bestemd waren voor onze thans gestaakte actie voor de Hongaarse vluchtelingen. Op deze pakketten moet eveneens vermeld worden: ..Slachtoffers Watersnood". (Van een onzer verslaggevers) Op Goeree-Overflakkee verkeren nog vele mensen meestal op af gelegen plaatsen in nood. Heden morgen, zodra de dageraad het toe liet, zouden helicopters naar de ge teisterde gebieden vliegen om de eenzame posten op te zoeken en te proberen drenkelingen of vluch telingen op te halen. In totaal zijn door Engeland 10 helicopters ter beschikking gesteld. Mitchells van de M.L.D. hebben rubberbootjes boven ernstig bedreigde gebieden afgeworpen. De Marine-vliegdienst zond vanmor gen een vliegtuig naar het getroffen gebied teneinde gegevens te verzame len over de toestand op dit eiland. Wind ging liggen De reddingswerkzaamheden in door de watersnood getroffen gebieden zijn vandaag zeer vergemakkelijkt doordat de wind bij het ochtendgloren prac tise h geheel is gaan liggen. De vooruitzichten betreffende de weersgesteldheid blijven behoudens regenbuien goed, zodat aangenomen mag worden, dat de hulp veel vlugger zal kunnen verlopen dan gisteren het geval was. Behalve hulp uit de lucht is ook over het water redding gezonden: een vloot van platboom-vaartuigen voer hedenmorgen in de richting van Oud dorp en omgeving om overlevenden op te sporen. Aangezien er practisch geen verbinding met vele plaatsen op Goeree-Overflakkee te verkrijgen is, zou getracht worden per vliegtuig een kleine zender te „droppen".

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1