VEÈRBOOTRAMP IN IERSE ZEE NÖG VIER LANDEN GETEISTERD DE EILANDEN BIJ ROTTERDAM Sterren straalden na première Engeland rouwt over 300 doden Tientallen slachtoffers in overstroomde kustgebieden r~ „VRIJE HAND VOOR TSJIANG" Westen is bezorgd over Ike's plan Maar Congres is liet er mee eens Eisenhower lidmaat Presbyteriaanse kerk Werkgelegenheidsvraagstuk schreeuwt om oplossing 6000 verjaardagsbrieven voor prinses Beatrix Prins Bernhard in New York Staking in haven van New York DULLES KREEG ITALIAANS VERLANGLIJSTJE 2 Boerderi jen en café uitgebrand Engeland niet geraadpleegd -HELP- GIRO 9575 Gevecht om 't behoud van Hulp het devies MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 DE TELEGRAAF 9 (Van onze specials verslaggever) LONDEN, 1 Febr. De onge kend hevige storm ra hebben ook de Britse eilanden in hun ramp zalige greep gevangen gehouden. In de Ierse Zee speelde zich Zaterdagmiddag een ontzettend scheepsdrama af, waarbij 139 mannen, vrouwen en kinderen om het leven zijm gekomen. Ten Noorden van de Hcbridcn wordt een vissersboot uit Grimsby vermist, die vijftien koppen aan boord zou hebben gehad. Aan Engelands Oostkust hebben zich overstromingen voorgedaan, waarbij volgens de verhalen en geruchten ten minste 160 per sonen om het leven zijn ge komen. De scheepsramp in de Ierse Zee is de zwaarste, welke sedert 'hon derd jaar in de Britse wateren is voorgekomen. Een veerboot van de Engelse spoorwegen, de ..Prin cess Victoria", ging na een bange tocht in een kokende zee ten on der, terwijl oorlogsschepen, red- d'ngboten en vliegtuigen zich in ijltempo naar de plaats des onheils snoedden. Het 2.694 ton metende schip had een bemanning van 55 koppen en 128 passagiers aan ■boord. Slechts 44 personen konden worden gered. Eist yerschriikikelij'ke drama speelde zich Zaterdagmiddag voor de kust van Noord-Ierland af, ■ongeveer tien kilometer ten O, van Belfast. Het nog tamelijk nieuwe schip (de Princess Vic toria" werd pas in 1947 te water gelaten) onderhield de veerdienst tussen Schotland en Noord-Ier- land, een afstand van ongeveer 55 km., en was om 7 uur Zaterdag morgen uit de Schotse haven Stranraer vertrokken. De zee was hol en hoog. terwijl de wind, een straffe Noordwester, zo nu en dan orkaankracht aannam. Dramatische tonelen Toen het eerste te 'hulp gesnelde sohip, de Engelse torpedoboot- jager „Contest" op de plaats aan kwam, waar de „Princess Victo ria" was gekapseisd, vond het het zee-oppervlak 'bedekt met reddingssloepen, vlotten en dek- stoelen. Mannen, vrouwen en kin deren klemden zich wanhopig aan o'c- vlotten vast, of zaten verstijfd van de kou in de hevig stampende reddingssloepen. De zee was zó hol, dat de opvarenden van de „Con test" machteloos moesten toezien hoe tientallen schipbreukelingen in de diepte verdwenen. Het red dingswerk werd bovendien nog belemmerd door wilde hagelbuien, die onbarmhartig op de in doods nood verkerende mensen neer- striemden. De inmiddels gearriveerde red dingboot van D.onaghadee speelde hst, na het spuien van olie, klaar de vier en dertig inzittenden van een sloep over te nemen. Ook zag de bemanning kans nog enkele schipbreukelingen uit het water te vissen. De „Contest" intussen, die in constante radioverbinding met een in de lucht cirkelend Amerikaans legervliegtuig stond, had na zeer veel moeite acht pas sagiers van de ..Princess Victoria" in veiligheid gebracht. Vier hier van werden door het heldhaftig optreden van een paar schepelin gen gered. De laatsten. drie in getal, waren in de ijskoude golven gesprongen om de zich aan vlotten vastklemmende en bijna bezwij kende mensen te steunen. Onder de passagiers van de „Princess Victoria" bevonden zich de vice-premier van Noord-Ier- land, majoor J. M. Sinclair, en het. Lagerhuislid Sir Walter Smiles, Beide politici zijn, voor zover thans bekend is, om het leven gekomen. Een gezin van zeven personen, onder wie vader, moeder en vijf kinderen onder de acht jaar. zou ook niet tot de ge redden behoren. Hoe liet gebeurde De ontzettende mementen, welke de passagiers van de ..Princess Victoria" Zaterdag hebben doorgemaakt, worden duidelijk door de verhalen der geredden onderstreept. Uit hun commentaren is de ramp als volgt te reconstrueren: De ..Princess Victoria" was nauwelijks buitengaats, of een hevige golf beukte de deuren van het wagendek open, dat zich even boven de waterlijn bevond. Het dek stond onmiddellijk blank en ook in de salons drong het water binnen. De hoge zeeën maakten het schip onbestuurbaar en de kapitein zag geen kans naar de haven terug te keren. Terwijl het schip stuurloos de kokende Ierse Zee werd ingedreven, seinde hij om sleepboothulp. De hulp van reddingboten werd niet ogen blikkelijk ingeroepen, omdat de „Princess Victoria", naar het scheen, nog wel te behouden was. Doch een paar uur later zond de veerboot haar eerste S.O.S.- signalen uit. Nadat de lading aan het schuiven was geraakt, begon het schip slagzij te maken eerst TO, toen 20 en later zélfs 30 gra den. De passagiers werd bevolen red dings gord el s om te doen en aan de hoge kant van het dek te go an staan. De bedoeling was. de „Princess Victoria" weer enigs zins in evenwicht te brengen om kapseizen te voorkomen. Meer dan anderhalf uur hebben alle passagiers, tot vrouwèn cn kinderen toe, zich met verkleumde vingers aan de railing vastge- k'emd. Dc „Princess Victoria" maakte echter steeds meer slagzij en het werd al moeilijker voor de passagiers om zich op het sterk hellende dék staande te houden, De kaoitein, die door zijn rustig optraden een paniek kon voor komen, gaf ten slotte oodracht het schip te verlaten. Glijdend, vallend of lopend bereikten de passagiers de reeds losgesneden sloepen. En toen begon de grote tragedie Sloepen verpletterd De sleep, waarin een dertigtal vrouwen en kinderen had plaats genomen, werd door de woedende golven tegen de romp van de „Princess Victoria" stukgebeuki en alle inzittenden verdronken. Met een tweede s'oep gebeurde hetzelfde en tientallen schipbreu kelingen werden tegen de boeg van het schip doodgedrukt. Met behulp van vlotten en zelfs van cleksloel.cn probeerden velen het. vege lijf te redden, maar dè mees ten kwamen van ontbering in het ijskoude water jammerlijk om het leven. Nog geen vijf minuten na het bevel: „Verlaat het sohip" kap seisde de veerboot. Zij verdween in de woedende golven. De kapi tein en het grootste gedeelte van bemanning en passagiers sleurde hot trotse schip mee in zijn graf. Verkeerde positie? Volgens de „Sunday Pictorial" zou het aantal slachtoffers aan zienlijk geringer geweest zijn, als de „Princess Victoria" niet een verkeerde positie had opgegeven. Pas vlak voor het zinken van het schip zou de marconist een cor rectie hebben doorgegeven. Deze noodlottige vergissing is, aldus het blad, de oorzaak geweest dat de tc hulp gesnelde schepen met grote vertraging op de plaats des onheils zijn aangekomen. Grote verwoestingen Terwijl de Britten vanmorgen met. diepe verslagenheid van dit vreselijke scheepsdrama kennis namen, stroomden vanavond nog steeds berichten binnen over de verwoestingen, die de ■stormvloe den aan de Engelse Oostkust hebben aangericht. Er zouden circa honderd doden te betreuren zijn, terwijl er nog tientallen men sen worden vermist. Een volledig overzicht van de omvang dezer ramp is nog niet te krijgen, daar overal de verbindingen verbroken zijn. Tussen de Theemsmonding en het graafschap Yorkshire zijn dui zenden hectaren land onder water gelopen, terwijl enkele honderden mensen moesten worden geëva- oueerd. Duikboot gezonken De wind, die op sommige plaat sen een snelheid van 175 km. pér uur bereikte, joeg het water het plaatsje Sheerness binnen en ver oorzaakte grote schade aan huizen en straten. Een op de rede van Sheerness liggende duikboot werd van haar boeien losgeslagen en zonk. Een ander marinevaartuig, een fregat, onderging hetzelfde lot. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. daar 'beide schepen onbemand waren. In het graafschap Norfolk trad de rivier de Ouse bulten haar dijken. Het hele stadje King Lenn kwam hierdoor onder water te staan. De inwoners zochten hun heil op de daken van huizen en auto's, in hoge kantoorgebouwen en op de galerijen der bioscopen. Hier en daar stond het water bijna anderhalve meter hoog, In vele gedeelten van Norfolk staan onafzienbare vlakten blank. In de graafschappen Sussex. Kent en Yorkshire precies hetzelfde. In Lancashire spoelde de zee een dijk van vijf kilometer lengte weg. Het eiland Canlbey voor de kust van Essex werd grotendeels een prooi der golven. De 13.000 bewoners werden haastig ge- evaeueerd. Desondanks vielen hier 40 doden te betreuren. Ook water in Londen In de nacht van Zaterdag op Zondag is de Theems tot in het hartje van Londen toe buiten zijn oevers getreden. Op de beroemde Embankment, die vlak bij de Westminster Bridge is gelegen, stond het water dertig centimeter hoog en de bewoners van Mill Bank, waarop het Lagerhuis staat, moesten naar de eerste verdiepin gen verhuizen. Het gevaar vooi uitbreiding van de overstroming was zó groot, dat de directie van de Tate Gallery besloot een aan tal schilderijen naar veiliger oor den over te brengen. Het zal dagen duren voordat de door de stormvloeden veroor zaakte schade kan worden vast gesteld, Zij bedraagt, millioenen en nogmaals millioenen ponden. Vooral de Engelse boerenstand is zwaar getroffen. Veiligheidstoestel voor gasinstallateurs (Van onze correspondent). UTRECHT. 31 Jan. De heer P, Ouwerkerk, chef van het rayon De Bilt van het Zeister Gasbedrijf, demonstreerde in Zeist een toe stel. dat de veiligheid van dé gas- installateur verhoogt, wanneer deze aan een opgegraven gaslei ding werkt. Het systeem waarop het toestel berust, is dat van een afgesloten couveuse, die over het gat lucht dicht in de leiding wordt geplaatst. Met rubberhandschoenen kan de monteur zijn werkzaamheden in de aigesloten ruimte verrichten, daarbij door een glazen plaat naar binnen kijkend. Bij de demonstra tie bleek, dat geen gas door de trommel ontsnapte, Zoals mén zich zal herinneren vonden enkele installateurs de dood bij werkzaamheden als waar voor dit toestel bedoeld is. De heer Ouwerkerk Stelt, zijn vinding beschikbaar voor alle gasbedrijven in Nederland. MET veel bijval is Vrijdag avond in theater Tu- schinski de première van de Nederlandse film .Sterren stralen overal" ontvangen. Na afloop volgde een lang durige huldiging van alle medewerkenden. De familie ..Van Amstel" rond welke de handeling zich afspeelt, trad compleet naar voren om zich in levenden lijve aan het publiek te vertonen: van l.n.r. voorste rij Peronne Hosang Edwin Johan Kaart. Daarachter eveneens van l.n.r. Hetty Blok Hans Kaart Rudolf Meyer en Dolf van der Linden. WEER SABOTAGE OP VLIEGDEKSCHIP PLYMOUTH (Engeland), 31 Jan. Voor de tweede maal bin nen drie dagen is op een Brits vliegdekschip een geval van ver moedelijke sabotage ontdekt. Dit maal was het op de „Triumph", die in Bangor (Noord-lerland) ligt. Tijdens vliegoefeningen de den zich onverklaarbare machine storingen voor. Bij onderzoek bleek, dat een buis verstopt was met poetskatoen. In totaal heb ben zich'in de laatste t.wee en een half jaar negen gevallen van sa botage bii de Britse vloot voorge daan. (Reuter). WASHINGTON, 1 Febr. Pre- sident Eisenhower is hedenmor gen, na belijdenis te hebben afge legd en gedoopt te zijn, toegelaten als lidmaat van de Nationale Pres byteriaanse Kerk alhier. Mevrouw Eisenhower, die reeds eerder ge doopt was, is eveneens openlijk tot de Presbyteriaanse Kerk toe getreden, Aan het einde van de dienst deelde de voorganger mede, dat de president eerst na lang na denken tot. zijn. besluit was geko men. Dit is de eerste maal, dat een president der V. S. tijdens de periode van zijn ambtsvervulling is gedoopt, (A.F.P,). Frankrijk, Duitsland, Zwitserland en Zweden hebben ook een zware tol moeten betalen aan de woe dende elementen. In Frankrijk toonde het kustge bied bij Duinkerken hetzelfde beeld als Westelijk Nederland en het Westen van België. Hier brak de zeedi,jk door, waardoor grote stukken land onder water kwamen te staan. In de haven van Duin kerken richtte de storm zware sohade aan. Te Calais was de windkracht zo groot, dat een zestons kraan op éen kade uit zichzelf ging rijden, Elders in het land, zoals in Parijs en Midden-Frankrijk, werden vele huizen beschadigd door stormvla gen van 125 tot 160 km per uur, Voor zlover bekend is in Frank rijk slechts één man gewond: een Parljzenaar. die een stuk schoor steen op zijn hoofd kreeg. Duitsland: 9 doden In Duitsland, waar de storm ge paard ging met een snelle tem peratuurdaling en zeer veel sneeuw in Keulen en het Rijn land lag hier en daar een pak van twee meter kwamen vijf men sen om onder neerstortende ruï nes. In Dusseldorp was de schade het grootst. Bij Coblenz storte een noodbrug over de Rijn, juist toen een auto passeerde, in. De vier inzittenden werden door de stroom meege sleurd. Zij zijn nog niet gevonden. Overal in Duitsland was het verkeer totaal ontwricht. Onweer boven Bern Over de Zwitserse Alpen en de Jura woedden Zondag zware sneeuwstormen met een wind kracht van 100 tot 150 km per uur. Boven Bern ontlastte zich Zater- Prof. Routine in Partijraad: (Van onze correspondent). UTRECHT, 2 Febr. „Hel werkgelegenheidsvraagstuk vraagt niet, maar schreeuwt om een op lossing en het wachten is nog steeds op concrete regeringsplan nen. Het getal van meer dan 160.000 werklozen is een waarschu wing voor het Nederlandse volk, wat het te wachten staat indien men het euvel van de werkloos heid niet structureel aanpakt door werkverruiming. Het is hoog tijd, dat men met concrete plannen komt." Deze woorden sprak prof. mr. C. P M. Romme tijdens de Zater dag te Utrecht gehouden vergade ring van de partijraad van de K.V.P. Spreker zeide verder, dat, de deur naar de noodzakelijke sa menwerking van West.-Duitsland nog allerminst openstaat en dat over het lot van het Europese- legerverdrag in Wèst-Duitsland Frankrijk en België onzekerheid blijft bestaan. Men is nog lang niet. voldoende bedacht op het gemeenschappelijke gevaar, dat. er voor West-Europa arelgt, ook in ons land niet, aldus SOESTDIJK, 31 Jan. Een stralende vijftienjarige prinses Beatrix fietste vanmorgen om kwart over acht uit de tuin van het paleis Soestdijk naar school, want ook voor de prinsessen geldt, dat het werk boven pleziertjes gaat. Prins Bernlhard. die gister avond naar New York is ver trokken, had die avond zijn dochter reeds met een gesdhenk verrast. Meer dan 6000 verjaardags brieven en -kaarten had de post vandaag uit Nederland en alle delen der wereld gebracht. Daar bij waren er vele van emigranten uit Canada, Australië en Zuid- Afrika, die de band met Neder land niet verbreken en op dagen als deze van hun medeleven met het Koninklijk Huis blijk geven, De klokken blijven luiden WENEN, 1 Febr. De „Neue Wiener Tageszeitung" meldt, dat het Hongaarse ministerie van De fensie een bevel tot inbeslagne ming van alle kerkklokken in ge heel Hongarije heeft moeten in trekken. nadat het in de provin cies Bekescsaba, Szeged, Hodme- zoe-Vasarhely en Alfoeld tot bot singen tussen de communistische autoriteiten en-groepen katholie ken was gekomen, waarbij de laat sten zich fel tegen de inbeslag neming verzetten, De klokken hadden moeten dienen als materi aal voor de oorlogsindustrie. (A.P.). prof. Romme. Het is een domheid te hopen op een zachtzinnig com munisme. Elke verslapping te dien aanzien noemde spr. fout. Aan het slot van de discussie: werd de heer W. J. Andriessen herkozen als voorzitter van K.V.P. Vice-voorzitters werden weer prof. dr. J. Gielen en de heer Chr. Matser. NEW YORK, 2 Febr. Na een voorspoedige overtocht is prins Bernhard Zaterdagmiddag in New York aangekomen ter bijwoning van de feestelijkheden ter gele genheid van de 300sie verjaardag van de verlening van stadsrechten aan New York. Ter begroeting waren op het vliegveld aanwezig onze ambas sadeur in dc Ver. Staten, dr. Van Royen, en andere functionarissen. Onmiddellijk na de douane-for maliteiten reed de Prins, geëscor teerd door motorpolitie, naar het Waldorf-Astoria Hotel. Zondag hield de Prins in de kerk St. Mark-in-the-Boweries een rede, waarin hij o.a. zeide, dat een van de meest hoopgeven de tekenen van de na-óorlosse betrekkingen tussen de Ver. Sta ten en West-Europa het feit is, dat de beide continenten niet langer door de Atlantische Oceaan wordèn gescheiden. Deze oceaan is een brug in plaats van een bar rière geworden, aldus de Prins. Tpn slotte zeide de Prins, dat de Nederlanders nooit de Ameri kaanse troepen zullen vergeten, die deelnamen aan de bevrijding van Nederland. „De talloze graven op Nederlands grondgebied van uw dappere soldaten, die hun le ven voor de vrijheid van Europa offerden, zullen een eeuwigdu rende herinnering vormen aan de on.verbreek.bare banden tussen onze beide volkeren". Vandaag zal prins Bernhard de opening bijwonen van een ten toonstel li nv in het Metropolitan Museum of Art. gewijd aan het 300-ierig stadsbestaan van New York. dagavond een hevig onweer, ge volgd door een zware regenval. Veel sneeuw in Zweden In Zweden ondervond het ver keer Zondag grote hinder van zware sneeuwstormen. De nacht trein van Stockholm naar Sunds- vall sneeuwde in en kon pas Zon dagmorgen met behulp van twee extra locomotieven weer op gang worden gebracht. NEW YORK, 1 Febr. Het per soneel van de Amerikaanse sleep boten en olielidhters is hier van daag in staking gegaan. Zij eisen hoger loon, meer betaalde vacar.- tiedagen'en andere verbeteringen in hun positie. Ook in de havens van Norfolk. Virginia en Phila delphia is onder dit bootpersoneel een staking uitgebroken. re New York vreest men, dat deze actie tot ernstige moeilijk heden in de voedsel- en olievoor ziening zal leiden, zoals dat ook in 1946 het geval is geweest. (Reuter). PARIJS, 1 Febr. Op hun rondreis door Europa arriveerden de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, John Foster Dul les, en de directeur van het 'bui tenlandse hulpprogram, Harold Stassen, vandaag in Parijs. De Za terdag hadden zij in Rome door gebracht met besprekingen met de Italiaanse regering. Van premier De Gasperi kreeg Dulles een lijvig dossier over de stand der ItaliaansAmerikaanse betrekkingen, de economische po sitie van het land en de gang van zaken bij de herbewapening. De Gasperi sprak met Dulles over de achterstand in de militaire leveranties der V.S. en vroeg meer defensieorders voor de Ita liaanse industrie, voortzetting van de dollarsteun, verzachting van de Amerikaanse immigratiebeper kingen voor Italianen en steun voor Italië's aanspraken op Triest. Ondanks al deze wensen ver klaarde Dulles bij zijn vertrek „bemoedigd" te zijn door hetgeen hij van premier De Gasperi had vernomen. Terwijl Dulles in Europa was, zond de Amerikaanse radio een op gramofoonplaten opgenomen Dood door schrik O WOGNUM, 2 Febr. Door nog onbekende oorzaak zijn in de nacht van Zaterdag op Zondag te Wognum (N.-H.) het café „De Vier Heemskinderen" en twee belendende boerderijen uitge brand. Een van de veehouders, wiens huis door het vuur was aangetast, is ter plaatse van schrik overleden. Tien "brandweerkorpsen namen met. omstreeks 120 spuitgasten deel aan de bestrijding van de vlammen, die door de orkaan he vig werden aangewakkerd. Met moeite konden vier andere pan den voor het vuur worden gevrij waard. Tegen 7 uur 's morgens was de brandweer de situatie meester. In de vlammen is ook een paard omgekomen. De totale schade wordt op honderdduizend gulden geschat. Kwestie wel met Churchill besproken LONDEN, 31 Jan. Naar van gezaghebbende ziide wordt mee gedeeld is Londen door de V.S. met geraadpleegd over het terug trekken van de 7de Amerikaanse vloot uit de wateren van Formosa. Dit onderwerp zou echter wel besproken zijn tussen Eisenhower en Churchill tijdens het verblijf van laatstgenoemde in de V.S. In Amerikaanse kringen od For mosa weigert men commentaar op de berichten uit Washington. Wel gaf men te verstaan, dat de vloot nog geen nieuwe instructies heeft gekregen. Van welingelichte zijde te Tai- peh wordt vernomen, dat gene- ïaal-majoor Tsjiang Tsjing-koeo. een zoon van maarschalk Tsjiang Kal-sjek. op 28 Februari van For mosa vertrekt voor een verblijf van drie weken in de V.S., waar hij een bezoek zou brengc-n aan militaire opleidingskampen, Hij is bevelhebber van de nationalisti sche p an t se r st r ij dkr ac h te n rede van hem uit, waarin hij ver klaarde, dat een „positieve en sterke buitenlandse politiek het risico van een oorlog zal vermin deren, en niet doen toenemen. Het grote gevaar van oorlog spruit voort uit de omstandigheid, dat een potentiële agressor zich ver rekent." Als voorbeeld noemde Dulles Korea: „Wanneer de com munisten hadden geweten, hoe Amerika zou reageren, zouden zij het niet gewaagd hebben zich aan Zuid-Korea te vergrijnen. Daar moeten wij duidelijk laten blijken wat wij willen." (Reuter/AP) LONDEN, 2 Febr. Met dramatische spanning en ook lenige bezorgdheid wacht de Westelijke wereld op de State of the Union-boodschap, die president Eisenhower vandaag zal voorlezen in het Amerikaanse Congres, dat I volgens de algemene ver- j wachting zijn steun zal geven |aan het voornemen van de president om maarschalk Tsjiang Kai-sjek op Formosa de vrije hand te geven voor| aanvallen op het Chinese vas teland. In Washington voorspelt men, dat dergelijke „raids" de com munisten zullen dwingen tot het terugtrekken van troepen op Ko rea hetgeen dan de eerste stap zou zijn van de nieuwe republi keinse regering bij het verwer kelijken van haar aankondiging, dat de communisten niets zullen winnen bij het voortzetten van de Koreaanse oorlog. In Engeland en India gaven ge zaghebbende zegslieden evenwel ronduit te kennen, dat zij van Eisenhowers ingrijpende maatre gel geen militair voordeel, ech ter wèl politieke moeilijkheden verwachten. In New Delhi sprak men zelfs over de kans op uit breiding van de oorlog. Officiële commentaar is uiter aard nergens te krijgen, omdat over de State of. the Union-bood schap het strengste stilzwijgen wordt bewaard. Ook Eisenhowers perschef verklaarde „niets te we ten" over het voornemen van de president de 7de vloot uit de wa teren rond Formosa terug te trek ken en de „neutralisering" van het eiland od te heffen. Maar niemand twijfelt meer aan de juistheid van deze verwachting. „Prachtig plan" Gisteren bracht admiraal Wil liam Leahy in de 2de wereld oorlog stafchef van Roosevelt en Truman een bezoek aan het Witte Huis, daags voordat de commandant van de Pacific-vlool, adm. Radford. in de V.S. wordt verwacht. Dat hij met Eisenho wer over Formosa gesproken had, ontkende hij, maar wèl noemde de 77-jarige veteraan het terug trekken van de 7de vloot „een prachtig plan". Ook generaal MacArthur was het er helemaal mee eens: „Deze stap zal een van de vreemdste afwijkingen, die in de militaire geschiedenis bekend zijn, corri geren" en hij doelde daarmee od Trumans bevel van 25 Juni 1950, dat de 7de vloot rond For mosa moest patrouilleren, ge paard gaande met het dringende advies san de nationalisten, hun aanvallen od China's vasteland te staken. MacArthur is daar altijd tegenstander van geweest, omdat volgens hem dit besluit de com munisten aanmoedigde tot ver groting van hun interventie in Indo-Chi'na. Korea en de rest tn Zuidoost-Azië. Overigens verluidt in Formosa's hoofdstad Taipeh. dat de 7de -Toot wel zal blijven patrouilleren n de wateren rond het eiland, teneinde de nationalisten te hel pen bij de verdediging van For mosa. Met of zonder voorkennis? In Washington neemt men in Congres-kringen algemeen aan, dat Amerika's geallieerden zijn of worden geraadpleegd over Eisenhowers voornemen. Maar de diplomatieke correspondent van (Van een speciale verslaggever), ALBLASSERDAM, 1 Febr. DE gehele nacht door is er met •man en macht gestreden om het behoud van de eilanden rond Rotterdam. Een titanen-gevecht tegen de eeuwige belager van ons land: Het opgejaagde water, dat óók de dijken bedreigt van IJsselmonde, ALblasserwaard en enkele andere eilanden. De zware striemende regen, het nachtelijk duister en de koude. zij vormen voor de bewoners en voor de soldaten en vrijwilligers uit alle delen van 't land geen be zwaar om in massa stelling te kie zen bij de bedreigde plekken, Het is een taai, verbeten verzet tegen dc vloed, die op de dijken loert. De steeds weer aanvallen de vloed aan wie duizenden mannen en jongens een „Halt" wensen toe te roepen. Bij de ambachtsschool van Slik kerveer komen de mannen bijeen, om dan in groepen op te trekken naar de bedreigde punten. Als wij in de buurt van de ambachtsschool zijn, klinkt er een alarm: „De Molendijk staat op springen". Onmiddellijk trekt er een colonne heen. En te zarnen met 150 soldaten, die zojuist de moegebeukte polderbewoners die ongeveer 20 uur aan één stuk doorgewerkt hebben hebben afgelost, begint men de wrakke plek te versterken. Gelukkig, men beschikt over materiaal: Bergen zand en stenen, die gereed lagen voor de nieuw bouw van de Rotteixlamsche Bank in Ridderkerk, zijn al op auto's aangevoerd en worden nu u.tge- stort op de Molendijk. De gestaag neerstromende plens- regen.... Het is verschrikkelijk om te zien, hoe de mannen in en kele minuten doorweekt zijn tot op de huid. Men zwoegt en ploe tert voort: Ergens slaat een kerk klok halfelfen nog steeds is de toestand kritiek. Maar od de dijk langs Dé Noord en de Nieuwe Maas. die loopt langs IJsselmonde, Bolnes, Slik kerveer en Ridderkerk, zijn de zwakke punten althans geschraagd door duizenden zandzakken, riet matten, stenen en ander materiaal, Men hóópt het te houdenEn met schrik denkt men aan de doorbraak van de buitendijk bij Ridderkerk, die reeds zulk een enorme schade berokkende: Alleen al in de electro-motorenfabr'.ek van Smit in Slikkerveer wordt de schade op een miUioen geraamd. „We moeten trachten te voorko men. dat het nóg erger wordt", zeggen de mannen. (Vervolg van pag. 7) Zes uit Warmond Uit Warmond zijn zes boten on derweg naar Voorne en Putten. In deze provincie zullen ook 2000 man van de DUW aan het werk gaan bij de dijken. Voor Vlaardin- gen en andere plaatsen worden lampen en noodaggregaten ge vraagd voor het werk in de avonduren. De Haagse afdeling van de Federatie voor Vrouwelij ke Hulpverlening heeft hulp aan geboden, evenals het Utrechtse provinciale comité, Twee motorspuiten van de Haagse brandweer zijn naar Rot terdam om de ondergelopen sta tions van de electrische centrale aan de Sohiehaven en Marconi straat leeg te pompen. Ook zendt de gemeente 's-Gravenhage tien motorvletten naar Rotterdam en tien naar Voorne en Putten. Voorts zullen morgen vijftig Haagse gemeente-arbeiders naar het hoogheemraadschap Delfland gaan. In Doesburg heeft de oproep tot hulpverlening' spontane weer klank gevonden. Zo is nu reeds een treiler met drie vletten en aanhangmotoren, plus vijftien personen om de schepen te be mannen, op weg naar Bergen op Zoom. Arnhem stuurt twee boten met Rode-Kruispersoneel naar Wil lemstad en Kruiningen, terwijl "n aantal vrachtauto's klaar staat om te vertrekken. In wachtkamers De wachtkamers van het station te Roosendaal zijn ontruimd ten de gezaghebbende „N.Y. Times", Reston, meent te weten, dat Eisenhower geen overleg heeft gepleegd met de naties, welke troepen naar Korea hebben ge zonden rvtgeen volgens de correspondent in deze landen misnoegen heeft gewekt. In dit verband werd er overigens in Londen op gewezen, dat ook Tru man zijn besluit van Juni '50 nam zonder overleg met de Westelijke geallieerden. In UNO-kringen was men hele maal uit het lood geslagen, omdat bij alle voorspellingen over Ame rika's nieuwe politiek in het Ver re Oosten aan een dergelijke maatregel allerminst gedacht was. En niemand gelooft dan ook meer, daf, Korea bij de komende voort zetting van de Assemblée geen grote rol zal spelen. De Franse pers weerspiegelt, evenals de Britse, bezorgdheid over de nieuwe koers in het Ver re Oosten. En met te meer span ning ziet men in beide landen uit naar wat Eisenhower nog meer zal bekendmaken over Amen- ka's politiek jegens communis tisch China, dat de V.S. niet, maar Engeland wel heeft erkend. Stel lig zal dit onderwerp dan ook besproken worden, wanneer Ame rika's minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, Dinsdag in Londen aankomt. behoeve van vluchtelingen uit Zevenbergen, die met een specia le trein van de Nederlandse Spoorwegen zullen worden opge haald. Spontaan worden hier en daar collectes georganiseerd. Een inza meling op het Vitesseterrein te Arnhem bracht vanmiddag f 3000 gulden op. waarbij f 1000 van het bestuur van deze voetbalvereni ging. Tijdens draverijen tê Hil versum is vanmiddag f 1072 bij een gecollecteerd. De Haagse politie heeft ook van verschillende kanten verno men, dat er in de buitenwijken van de stad reeds wordt gecollec teerd voor het Nationale Ram penfonds. Daar officieel bekend is gemaakt, dac dit fonds eerst morgen met een collecte zal be ginnen, vreest de politie, dat dit geld ten eigen bate zal worden aan gewend. De vakverenigingen heb ben haar leden opgeroepen om vrijwillig enkele uren te werken voor de slachtoffers van de ramp. 20.000 dekens Helemaal in het hoge Noorden hebben verscheidene aannemers bedrijven zich voor hulp beschik baar gesteld. Personeel van deze bedrijven gaat nu naar Ouderkerk, Abbenbroek en andere plaatsen. Twee textielbedrijven in Ensche de hebben in totaal 12.000 dekens ter beschikking gesteld. Het Nationale Postzegelfonds voor TBC- en chronische lijders te Voorburg heeft 200 lakens en 400 slopen ter beschikking gesteld. Militaire organisatie De organisatie van de militaire hulp is in handen gesteld van de Nederlandse territoriale bevel hebber. luitenant-generaal Buur man van Vreeden. Voor. zover be kend zijn de voornaamste geno men maatregelen: 1. Troepen uit Breda. Dén Bosch, Geertruiden- berg, Oirschot en Roosendaal zijn in het bedreigde gebied Willem stad en Kruiningen ingezet. 2. Eenheden van de Koninklijke Ma rine zijn op Walcheren. 3. Marine- strijdkrachten uit Rotterdam zijn onderweg naar Middelharnis en Stellendam, 4. Troepen uit Den Haag, Utrecht en Schoonhoven zijn ingezet in Ouderkerk aan den IJsei. 5. In vele andere plaatsen staan militaire eenheden klaar om op het eerste sein assistentie te verlenen. 6. Maatregelen zijn ge nomen om de gestoorde verbin dingen zo spoedig mogelijk te herstellen. Verder zijn 450 man van de Schooltechnische- en Verbindings dienst naar Ouderkerk, Stolwijk, Stolwijkevsluis. Moordrecht. Ca- pelle a. d. IJsel, Nieuwerkerk en Gouderak gezonden. Tevens is een ambulance naar Stolwijk ge zonden. Uit het buitenland Zelfs uit het buitenland wordt thans hulp geboden. De Canadese ambassadeur, mr. Thomas Stone, heeft de Nederlandse regering doen weten, dat de Canadezen el ke hulp. die in hun vermogen ligt zullen verlenen, het apparaat van de CARE de Amerikaanse hulporganisatie in Europa is reeds in volle werking getreden. Vanmorgen halfelf werden reeds 100 voedselpakketten ter beschik king gesteld. Ook de Amerikaanse regering is volgens een zegsman van de ambassade te Den Haag gaarne bereid hulp te verlenen, indien deze van haar zou worden ge- aagd. Het Duitse Rode Kruis zal in Den Haag en Brussel vra gen, of hulp kan worden geboden. Het Belgische Rode Kruis heeft dit eveneens in Den Haag ge daan. Het bestuur van het West- duitse vakverbond, dat zes mil- lioen leden telt, zal Maandag in Dusseldorp bijeenkomen om te spreken over hulpmaatregelen voor de slachtoffers van de ramp. Frankrijk heel't zijn medeleven getoond, door Nederland twee ba taljons genie ter beschikking te stellen. Ook Engeland, dat zelf onder zware overstromingen heeft ge leden, heeft hulp aangeboden. De overstromingsramp heeft op de Nederlandse Antillen grote in druk gemaakt. Nog voor er een comité van actie was opgericht om de hulp te organiseren, was er reeds 70.000 gulden bijeenge bracht voor hulpverlening. De Duitse steden Duisburg en Dusseldorp hebben beide hulp aangeboden en haar medeleven met de ramp betoond. In de loop van de dag hebben verscheidene ambassadeurs en ge zanten bij het. ministerie van Bui tenlandse Zaken van hun deelne ming en leedwezen laten blijken. Ook de Amerikaanse minister an Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, heeft telegrafisch zijn deelneming betuigd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4