Dertigduizend pijpenkoppen in een antieke winkel OOK EEN KOUDE OORLOG RUSSISCHE STEUN AAN DE COMMUNISTEN Peró on is boos Het vrijzinnige oordeel over de Hervormde Eredienst NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 ONTMOETINGEN MET MENSEN „Tobacco te a dirty tveed; I like IT*. GOUDA, Januari. WIE het museum De Moriaan, zo fraai gelegen aan de Westhaven passeert, die wordt getroffen door de unieke, wat voorover hel lende, zeventiende-eeuwse gevel, de houten onderpui, de typische raamluiken en de stuurse, onbewogen voor zich uitstarende mo- riaan boven de deur. De in de pui uitgehakte aanduiding „Tabak Snuif Koffy en Thee" duidt erop, dat hier eens de verkoop van geurige kruiden moet zijn bedreven en treedt men het pand binnen, dan ontwaart men inderdaad een winkelinterieur: een ouderwetse toonbank met weegschaal, rekken met enorme stenen tabakspotten, een rij koperen gewichten, een antieke staande klok met bewegende scheepjes en enkele eenvoudige stoelen, welke schijnen te noden tot een zitje in afwachting van de komst van de winkelier. Maar er wor den hier geen kruiden meer verkocht, ook geen snuif, ja zelfs geen tabakskruid, ook al bevinden we ons hier in een museum van pijpen. Liefst meer dan dertigduizend pijpekoppen zijn hier bijeengebracht en geen draadje tabak is er te bekennen! I spoedig algemene bekendheid ging ge nieten en zijn weg vond naar Scandi navië. Duitsland. Fran kijk, Amerika, jV/r AAR dat is dan ook de enige te- I ja zelfs naar Afrika. „Bij een verlaten leurstelling, welke we ondervin- I nederzetting, midden in de Sahara, is den wanneer we met de conservator, j eens een 17e-eeuwse Goudse pijp terug- de heer G. C. Helbers, aan De Moriaan een bezoek brengen. We horen hoe, nadat er in de 17e eeuw eerst een brouwer had gewoond, zich een krui denier in het oude pand vestigde, die zijn winkel de naam „De Goekoop" gaf. „We hebben nog een wandbord gevonden met het opschrift „Loop, Loop dit is in De Goekoop", waar mee werd aangeduid dat het in de winkel goed kopen was". Nadat de kruidenhandel was uitgebreid met een suikerraffinaderij werd het ac cent steeds meer gelegd op de ver koop van tabak met als gevolg, dat in de 18e eeuw de naam plotseling in De Moriaan „een fantasiecombi natie van Moor en Indiaan" werd veranderd, een naam die tot op he den bewaard is gebleven. In De Moriaan gevonden!" IN de wetenschap, dat hun pijpen al om werden gewaardeerd, kwamen de fabrikanten er later toe op de hiel van de Dijp een merkteken aan te bren gen. In de L8e eeuw bestonden er al liefst 504 beschermde merken, welke alle staan afgebeeld op een bewaard ge bleven gildebord. dat in het museum is te zien. We zien cijfer-, figuur- en lettermerken, waarvan er sommige gro te bekendheid zijn gaan genieten o.a. het Roosje en ht Melkmeisje. We zien ook ergens een afbeelding van een Botje, een merk dat werd geprefereerd door vele vissers! Hoeveel waarde een goed merk wel vertegenwoordigde, wordt dui delijk als men verneemt, dat in de acht tiende eeuw een merk voor twee duizend gulden een heel bedrag voor die tijd werd verkocht. t j i Dwalend door de ruime hoge vertrek- „In 1920 besloot de gemeente Gouda ^en waar koperen luchters van de zwa- bevreesd, dat het zeldzame, gaaf ge- re eiken balken neerhangen, ontwaren bleven pand anders verloren zou gaan, i we allerlei curiosa, evengoed een houten. De Moriaan aan te kopen. En in de j in huisvlijt vervaardigde, foedraal voor jaren 1937-38 kwam ik", aldus de heer een lange Gouwenaar dat tevens als ties tegels „het is hier ook een aardewerkmuseum" schilderijen o.a. een echte Jan Steen, voorstellende een tevreden roker, wederom pijpen dikke en dunne, korte en lange, kromme en rechte eenvoudige en ingenieus be werkte (met jachttaferelen, godinnen, paarden en scheepjes), wonderlijke,voor Abessinïë bestemde, exiportpijpen met koppen in de vorm van bruine baardige gezichten met rollende ogen en een uit gestoken bewegende tong, oude ver ordeningen en een „Keure, Tegens het Roocken van Tabacq op onbetamelijke en periculeuze plaatsen", een bewijs hoe bang men in vroeger jaren, toen bijna alle huizen nog van hout waren, wel was voor brand. We klauteren een paar steile trappen op en belanden dan op de tabakszol der. waar een van de twee nog in ons land aanwezige zeventiende-eeuwse kerf- machines is te vinden alsmede een uit gebreide. uiterst zeldzame colcctie ivoren en zilveren pijpenwroetens stuk voor stuk juweeltjes van kunsthandwerk. Wanneer wij wat later, na te zijn af gedaald, De Moriaan verlaten, dan leert een blik op de antieke klok in het voor huis ons hoe lang we wel hebben ver toefd in dit unieke museum waar het voor de ernstige roker zo goed toeven is, dat hij er thuis, onder het genot van een goede pijp, maar al te vaak en met het meeste genoegen aan terug zal den ken. Autobotsing. Nabij Wassenaar is een uit Den Haag komende personen auto bij het inhalen van een andere auto op de linkerwegihelfit in botsing gekomen met de auto van de 38-jarige procuratiehouder W. P. uit Zaandam, die bij deze botsing op slag de dood vond. Een tweede inzittende van deze auto, de 51-jarige schipper J. S. even eens uit Zaandam kreeg een ernstige shock en een gekneusde schouder. Ook de bestuurder van de andere auto, de heer W. N. S. uit Utrecht liep verwon dingen op. Helbers, die ook conservator is het aan de overzijde gelegen St. Ca- tharina-gasthuis „op het idee om er was een schreeuwend tekort aan expositieruimte mijn verzameling pijpen en rokerscuriosa naar De Mo riaan over te brengen'. In een van de zorgvuldig afgesloten vitrines van het fraai betimmerde wandelstok kon worden gebruikt: daar het koperen beslag als de meer uit onze tijd daterende ijspiipjes met op gerolde steel. „Vroeger placht men. als men een lan ge schaatstocht ging maken, zo'n lange Gouwenaar mee te nemen. Die werd dan op de rug gebonden en kwam de pijp heel over, welaan, dan was dat een wel zeer doorslaggevend bewijs voor de rij- gere koopmansvertrek, dat achter de vaardigheid. Later kwamen de ijspijp- -=- -• jes. welke aan de muts werden gehecht, als souvenir bijzonder in trek". We gaan verder en zien afbeeldingen, wel ke duidelijk maken hoe de Goudse pij pen werden gemaakt „het gebeurt nu nog precies eender" hoe eerst de juiste kleisoorten werden uitgezocht „een juiste combinatie zorgde voor een goed absorptievermogen hetgeen het droog en koel roken bevorderde" hoe de klei vervolgens in een metalen vorm werd geperst, hoe de kop werd uitge hold en de steel doorgeprikt „een uiterst moeilijk Werkje", en hoe het ge heel, na goed te zijn gedroogd', ten slotte werd gebakken. Oude door goudsmeden vervaardig- wimkel ligt. zien we originele, van roodbruine klei gebakken Indiaanse pij pen daterend uit plm. 1590 met daar naast een hele collectie witte stenen Engelse pijpen uit plm. 1620 met de beeltenis van Koningin Elizabeth. „Vooral in Engeland is men al vroeg met het vervaardigen van stenen pijpen begonnen o.a. voor de export, maar toen er ten slotte ook wat Engelse huur soldaten bij het Gouwse garnizoen be landden. toen is ook hier te lande met het maken van pijpen spoedig een be gin gemaakt De plaatselijke overheid zag het belang van de zich snel uit breidende fabricage in en in 1640 kwa- mer er bepalingen waarbij het recht om pijpen te vervaardigen werd gere- de metalen vormen, waarin de serveerd voor de Gouwenaars", aldus ste doorrokers werden vervaardigd (1898) zijn bewaard gebleven, gelegen- heidspijpen met afbeeldingen van Ko ningin Wilhelmina en Paul Kruger, vreemd gevormde negerpijpen, alsmede tientallen kunstig bewerkte koperen ta baksdozen. „Het merkwaardige is dat er op bijna alle dozen rijmpjes staan, ziet u een kop. waarin wel' een half, maar dat er nooit een bij is, welke be- ons tabak kan" totdat in de periode trekking heeft op de tabak", van het continentale stelsel, toen de aan- voer stil stond men weer ijlings over- b volgen onze gids langs grote eiken ging tot het maken van heel kleine, tafels waarop pijpenstandaarden en koppen. asbakken prijken, langs de heer Helbers, die ons verder mee neemt langs vitrines, welke de verdere ontwikkeling van de Goudse pijp tonen. We ervaren hoe de koppen aanvanke lijk uiterst klein waren „maar de ta bak was toen ook peperduur" hoe ze later groter werden „kijk. hier We zien hoe in de loop der jaren de stelen van ornamenten werden voorzien, hoe ze langer werden tot een meter toe! hetgeen het aansteken niet mak kelijk maakte „men had er een an der bij nodig. Leest u er de Camera Ob- seura maar eens op na!" en zelfs tal van hulpmiddelen nodig maakte. „Hier ziet u een standaard in de vorm van een slee. welke op tafel werd ge plaatst en waar de kop van de pijp dan op kwam te rusten". We leren hoe de lange Gouwenaar Boeren, met hun vee, ivachtend op transport naar een veiliger plaats. vreemdsoortige pijpen: bruilofftspijpen (lange Gouwenaars, versierd met zin volle figuurtjes van gekleurd glas als: twee ineen gestrengelde handen, een wiegje, een kindje, dan een "paar tortel duiven, een roos. nog een wiegje en nog een kindje), pijpefoedraals van hout met geel-koper beslag, ijzeren en tin nen pijpen (waaruit het slecht roken moet zijn geweest), houten pijpen van 1762 met doppen van ijzer en zilver, pijpen van geperst papier en van barn steen, tabakspotten van marmer en hout. snuifdoosjes, een sigarenpresenteerkast, tondeldozen en aanstekers. Langs de wanden hangen oude uit hangborden met diverse borden, collec- Argentinië belet het reizen naar Uruguay Van onze correspondent BUENOS AIRES, Jan. De Amerikaanse ambassadeur te Buenos Aires heeft bij de Argentijnse regering een energiek protest ingediend tegen het feit, dat zij aan de Noordamerikanen in Argentinië niet toe staat, naar de overkant dei' rivier, naar Uruguay, te reizen! Voor wie de landen van de Rio de la Plata niet kent moge dit zondei'ling klin ken, maar de Noordamerikanen zoals men hen hier noemt, waar Amerikanen alléén voor de bewoners van alle landen der drie Ame- ka's geldt zijn niet de enigen, die last hebben van de plagerijtjes, waarmede Argentinië zijn geografische tegenhanger vervolgt. ditie. dat Argentijnen en Uruguayers zonder paspoorten heen en weer reisden over de rivier. Dat werd van Argentijn se zijde verboden: reizigers moesten paspoorten hebben en het verkrijgen daarvan en het laten viseren werd las tig gemaakt. Toen, vorig jaar. werd de Argentijnen, die naar Uruguay reis den, het medenemen van hun auto's, van beddegoed voor de zomervacantie, van kleding verboden. Dit jaar is de deur op slot gegaan: de Argentijnse regering maakte de bepaling, dat neimand Ar gentinië mocht verlaten zonder een be wijs van goed gedrag, waarop de be stemming vermeld werd. Voor alle lan den was dit bewijs gemakkelijk te ver krijgen: voor Uruguay kreeg men het helemaal niet. En Uruguayers, die Ar gentinië wilden bezoeken, kregen geen visum. De Oostenrijkse verkiezingen Van onze correspondent. WENEN, 5 Jan. Op Oudejaarsavond wist een zogenaamde ooggetuige voor Radio Boedapest het volgende over Wenen te ver tellen: „Ik heb in de étalages meer avondjaponnen met kant gezien dan worst en ham. De winkels waren leeg, alleen voor de uitstalkasten zag men mensen staan die naar de -uitgestalde artikelen keken." Wij willen niet spreken over de Kerstviering in Praag of Boedapest, maar één ding weten w^j, dat namelijk in Wenen de winkels vol waren en dat de mensen veel hebben gekocht. Bovendien hebben de Weense moeders de onzin niet moeten horen van een minister-president Zapotocky die zijn Tsjechische landgenoten kwam vertellen dat het Kerstkindje intussen groot was geworden, een baard had gekregen en nu als Kerstmannetje of als „Vadertje Vorst" zijn communistische zegeningen over de bevrijde landen kwam uitstrooien. Russische USIA-bedrijven in Oostenrijk een gedeelte van hun belastingschulden. Bovendien schijnen zij van plan te zijn om de transportonkosten voor hun eigen producten (vooral olie) aan de Oosten rijkse spoorwegen te betalen en zijn ze begonnen met het voeren van bespre kingen om de civiele luchtvaart, voor al zweefvliegen, in hun zóne toe te staan. Hoe droevig het met de Russi sche redelijkheid gesteld is kan men opmaken uit het feit dat alleen al deze besprekingen en voorbereidingen be schouwd worden als „vriendelijkheden", ofschoon Oostenrijk er het volste recht op heeft. Dat de Russen opeens zo „toeschietelijk" zijn geworden is niet anders dan een bewijs dat zij bang zijn voor de uitslag van de verkiezin gen. Daarom moet alles uit de weg worden geruimd wat in de komende verkiezingscampagne tegen de commu nisten kan worden uitgespeeld. C INDS een halve eeuw en meer is het een Argentijnse traditie, dat zijn zomervacantie gaat door brengen in Uruguay. Argentinië heeft natuurlijk zijn eigen badplaatsen en grote ook, vooral Mar del Plata, maar het is niet. dat. De Argentijn se badplaatsen missen veel aan na tuurschoon, dat de Uruguayse wél hebben, namelijk bossen en hier en daar lage bergen, die tot vlak bij het strand komen. Bovendien geeft het een zeker cachet, zijn zomerva cantie in het buitenland door te bren gen. En dus gingen de Argentijnen en mét hen tal van in Buenos Aires wonende buitenlanders als in het geval van de Noordamerikanen in de zomermaanden Januari, Februari en Maart naar de Uruguayse bad plaatsen: Punte del Este, Atlantida, San Rafael, Solis, de grote, en dozij nen kleinere. De reis is betrekkelijk kort: in één nacht is men over, en als de boot uit Buenos Aires ir. Mon tevideo aankomt staat het Diesel treintje bij de valreep gereed om de mensen naar de badplaatsen te bren gen. Velen plachten hun auto's mee te nemen, hetzij per nachtboot van Buenos Aires naar Montevideo, het zij per veerboot, die vlak tegenover Buenos Aires in vier uur de rivier oversteekt naar Coionia, vanwaar een uitstekende automobielweg naar Mon tevideo en de Atlantische kust voert. Per vliegtuig duurt de reis van Bue nos Aires naar Montevideo slechts een uur. Tal van rijke Argentijnen hebben hun eigen villa's in de Uruguayse badplaatsen zelf en in de bossen en tegen de berghellingen; villa's, die het grootste deel van het jaar leeg staan om eerst in December deuren en vensters weer te openen, en of schoon natuurlijk ook de Uruquayers zelf uit Montevideo er hun chalets hebben en gedurende het badseizoen naar zee komen, geven toch de Ar gentijnen er traditioneel de toon aan en brengen niet alleen vertier maar ook geld naar Uruguay. In de laatste jaren begon het ech ter mis te lopen en dit jaar is er een toestand ontstaan, die herinnert aan Oostenrijk gedurende het jaar vóór de „Anchluss", toen Hitier, boos op halsstarrig Oostenrijk, Duits toe risme naar Oostenrijk vrijwel onmo gelijk maakte. Péron, de Argentijnse dictator, is boos op Uruguay, al jaren lang. Want Uruguay is openhartig democratisch; inderdaad, het enige land in Latijns Amerika, waar democratische vrijheid naar Westeuropees model ten volle heerst. Dit op zichzelf reeds is de tota litaire Perón een doorn in het oog Maar de Uruguayse pers, vrij als de onze, neemt geen blad voor de mond als zij over Argentijnse toestanden schrijft, en onthult tal van dingen, wel ke men in Argentinië zelf angstvallig verborgen houdt voor de bevolking. De Uruguayse bladen mogen dan ook Ar gentinië niet binnen., evenmin als de meeste Noord-Amerikaanse en tal van Chileense en Braziliaanse bladen. Maar vele worden binnengesmokkeld. Er zijn echter ergere dingen: Uru guay verleent gastvrijheid aan Argen tijnse ballingen en vluchtelingen, die natuurlijk van daar uit intrigeren tegen Argentijns peronisme. En Uruguay heeft het gewaagd, twee arbeiders-at tachés aan de Argentijnse ambassade in Montevideo naar huis te sturen toen zij in Montevideo stakingen uitlokte, en heeft een militair verbond met de Verenigde Staten gesloten, dat op een gegeven ogenblik weieens lastig zou kunnen worden voor Argentina's be heersing van de mond van de Rio de la Plata, En de Uruguayse peso heeft zich gehandhaafd als edel valuta, ter wijl de Argentijnse peso gekelderd is tot ongekende diepten Kortom, Argentinië's alleenheerser houdt niet van Uruguay, en enige ja ren lang heeft dat geleid tot kleine maar lastige plagerijtjes. Het was tra- TT ET verkeer staat bijna stil. plaats van ten minste ééns, veel al vaker per dag zijn er slechts twee boten per week. Argentijnen, die voor hun zomervacantie naar Uruguay wilden of er voor zaken heen moesten want velen hebben zaken aan beide zijden der rivier zijn 'per vliegtuig naar Brazilië ge gaan om vandaar terug te reizen naar Uruguay; ook daarvoor heeft de Argentijnse politie een stokje ge stoken. En dat alles geldt ook voor in Buenos Aires wonende vreemde lingen, naar h et protest van de Nooordamerikaanse ambassadeur in Buenos Aires aantoont. Dat dit alles uiterst onaangenaam is voor tal van Argentijnen en in Ar gentinië gevestigde vreemdelingen spreekt vanzelf, en het zal stellig de populariteit van president Perón die tóch al met kunst- en vliegwerk hooggehouden moet worden niet verhogen. En dit geldt niet alleen voor Buenos Aires maar ook voor tal van Argentijnse steden en dor pen langs de Uruguay-rivier, die voor hun welvaart gedeeltelijk afhankelijk zijn van handel met de aan de over kant in Uruguay liggende plaatsen. Het ergst wordt echter en dat was natuurlijk de bedoeling Uru guay zelf getroffen. In de Uruguayse badplaatsen en de hoofdstad Mon tevideo zelf is één daarvan, want zij is de grootste badplaats van Uru guay heerst een ware crisis-toe stand: de hotels staan half leeg, win kels doen weinig zaken, en de be volking van de Uruguayse kuststreek, die voor een groot gedeelte leeft van de inkomsten van het zomerseizoen, moet deze verdiensten missen. Maar van een neiging tot concessies aan het Argentijnse totalitarisme is in Uruguay geen sprake, noch bij de re gering noch bij dat gedeelte der be volking. dat zelf de schade van deze toestand moet dragen. Het Uruguayse volk is traditioneel bezield met een vrijheidszin, die zich niet laat dwingen. Het lijkt in tal van opzichten op het Zwitserse volk. Een van de antwoorden, die Uruguay gegeven heeft op de van Buenos Aires uitgaande druk. is de op richting. in het laatste halve jaar in elke Uruguayse stad van enige beteke nis. van antitotalitaïre verenigingen, die gericht zijn tegen communisme en vooral tegen peronisme. Dat is niet de regering, die antwoordt op de Ar gentijnse plagerijen: het is het volk zelf. Dr C. R. de Klerk t Dr. C. R. de Klerk is op 79-jarige leef tijd overleden. De grote complete Von deluitgave (der „wereldbibliotheek") is van zijn hand, In 1937 ontving hij het eredoctoraat in de letteren en wijsbe geerte aan de universiteit van Amster dam. Dr. De Klerk is redacteur geweest van het kunstenaars tijdschrift „Van onze tijd", redigeerde enige tijd met zijn echtgenote Maria Viola „De katho lieke illustratie" en is voorts enkele jaren als redacteur aan het dagblad „De Tijd" verbonden geweest. De handel tussen Oost en West Sowjetunie stemt toe in conferentie Nadat de Sowjetunie op vroegere voorstellen niet had geantwoord, heeft zij er thans in toegestemd aan een conferentie over de handel tussen Oost- en West-Europa deel te nemen, welke op 25 Februari a.s. te Genève zal worden gehouden, zo werd Zater dag te Genève vernomen. Men ver wacht, dat andere Oosteuropese lan den het voorbeeld van de Sowjetunie zullen volgen. De economische commissie van de Ver. Naties voor Europa heeft verleden jaar op het houden van een dergelijke conferentie aangedrongen. De Oost europese regeringen hebben echter niet geantwoord op een nota, waarin 9 September 1952 als datum voor de conferentie werd voorgesteld. Een tweede nota, waarin December of Januari als tijdstip werd voorgesteld, bleef eveneens onbeantwoord. Op 17 Januari j.l. stelde de Sowjetunie een ter onverwacht voor in de loop van Januari een bijeenkomst te doen houden. Aangezien voor het uitschre ven van een zodanige bijeenkomst zes weken nodig zijn, heeft de secretaris van de economische commissie aan ae regeringen van Oost- en West-Europa als datum 25 Februari voorgesteld. De Sowjetunie gaat nu met genoemae datum accoord. Morgen zullen ae i angstige haast slepen deze met hun zakken zand, be de bedreigde dijken te verstevigen. Trappen en likken OSTENRIJK en vooral Wenen heeft een werkelijk rustige en mooie Kersttijd achter de rug. Of schoon de aanstaande verkiezingen, die op 22 Februari zullen plaats vin den, voor de deur staan, hebben de twee grote politieke partijen zich strikt aan de afspraak gehouden en de Kerstvrede niet door de beruchte verkiezingsreclame gestoord. De eni gen die wel gestoord hebben, waren de Russen in Neder-Oostenrijk en in het Burgenland, waar zij uitgerekend op Kerstavond de marechaussee dwongen om hun gummiknuppels (hun enige wapen) af te geven. Dat deze geweldpleging indruist tegen de controle-overeenkomst en een bruta le inbreuk is op de vrijheid van de uitvoerende macht heeft de Oosten rijkse bevolking niet zozeer ontstemd als wel het feit dat de Russen voor deze geweldactie juist de Kerstavond hadden uitgekozen. Over 't algemeen beschouwt men deze maatregel als een poging om de bevolking met 't oog op de aanstaan de verkiezingen te intimideren, maar het blijft moeilijk de onberekenbare Russen te doorgronden en daarom is het. niet uitgesloten dat de Russen met deze actie niets anders hebben beoogd dan de Oostenrijkse regering een hak te zetten en een bewijs te geven van hun onbeperkte macht. Het is namelijk een feit dat de Rus sen intussen het laatste restje van hun aanzien in Oostenrijk hebben ver loren en wel door het kordate optre den van de regering die tegen ieder willekeurig optreden met kracht heeft geprotesteerd. Vooreerst heeft Oosten rijk in de V.N, een morele overwin ning op de Russen behaald doordat 43 staten het voorstel o.a. van Bra zilië en van ons land hebben onder steund voor het sluiten van een Oos tenrijks staatsverdrag. De Sowjetunie en haar vazallen waren bij deze stemming maar niet verschenen. In Oostenrijk zelf hsneeenthRuesb adebb Oostenrijk zelf hebben de Russen het afzetten van de hoofdcommissaris van politie in Wiener Neustadt ge- eist, maar de regering is daar niet ingetreden. Verder hebben de Russen in hun zone het voeren van anti communistische verkiezingspropagan da alsook het optreden van de par tij der „Onafhankelijken" verboden maar in beide gevallen heeft de regering geprotesteerd en de eis niet ingewilligd. Daardoor is het morele aanzien van de Russen in Oostenrijk nog meer gedaald. De bedoeling van al deze maatrege len was duidelijk: de Russen wilden daardoor hun communistische vrienden bij de verkiezingen steunen. Nog duide lijker blijkt deze opzet uit een aantal antwoorden van de andere regeringen I zogenaamde „vriendelijke'' gestes bekend worden. Sinds korte tijd betalen namelijk de N A de weergave van de hoofdzake- eerst terecht bestaan. Thans is hun cri- liik-e inhoud van het raDDOrt. dat tiek. die geen begrip voor de inhoud dezer schuldbelijdenis toont, voor lijke inhoud van het rapport, dat loor de studiecommissie van de Ver eniging van Vrijzinnig-Hervormden in Nederland is uitgebracht over het ontwerp-Dienstboek der Hervormde Kerk, in dit blad van 27 December 1952, zij het mij vergund een oor deel over dit rapport zelf onder woor den te brengen. Het voornamnste be zwaar der Vrijzinnigen is niet alleen, dat taal en inhoud van het ontwerp- Dienstboek archaïseren, maar ook, dat het onvoldoende rekening houdt met .randbewoners" der kerk, de niet- kerkelijk-ingewijden, zou men kun nen zeggen. Het ontwerp wordt in dit opzicht als niet echt pastoraal, niet psychologisch en paedagogisch ver antwoord beoordeeld en stelt zich op het standpunt, dat het dwaas en on barmhartig is, niet te willen zien, dat in veel gemeenten de kerk meer zen- dingspost dan gemeente is". De po sitieve bijdrage tot de eredienst, die het biedt, kondigt het rapport zelf aan als een poging, de eredienst te helpen maken tot wat deze eigenlijk moet zijn, een poging de kerk te la ten spreken in de taal van onze tijd. Zo geeft het ook een critische lezing van de „Proeve van omschrijving van de Hervormde Kerkdienst" in 10 stel lingen, uitgegeven door de Generale Synode van Juli 1950. De lezer, die ook zelf heel veel van de bezwaren, in het rapport uitgesproken, kan delen, proeft hier intussen onmiddellijk ook veel meer dan enkel formele critiek in, bv. als tot tweemaal toe in de karak terisering van de prediking wordt ge sproken van oordeel en genade, terwijl er oorspronkelijk stond: genade en oor deel. Geen goed-reformatorische kerk kan in haar geheel met deze wijziging meegaan. Wanneer het rapport de sa menkomst der gemeente, de ontmoeting van God met de zijnen, de gemeen schap der heiligen noemt, zal de lezer dit element uit het Credo hier zo maar niet op zijn plaats vinden. Tegen de in houd van de beroemde klassiek-gere- formeerde Confession des péchés. waar in tegelijk de erfschuld en de dagelijk se schuld der zonde wordt beleden, brengt het rapport groot bezwaar in. Het vraagt zich af, „wie het pastoraal verantwoorden kan, hiermede een met haar schuld worstelende ziel te ver pletteren, of, wat zeker net zo erg is, een oppervlakkige ziel voor werkelijk schuldbesef immuun te maken. Met niet genoeg nadruk kunnen deze gebe den, die het religieuze en ethische ver warren, als onwaar en onbarmhartig worden afgewezen'. Men vraagt zich echter af, wat de samenstellers van het rapport wel zouden zeggen, indien in een dergelijk gebed het religieuze en het ethische eens puur gescheiden wa ren gehouden! Hun verwerping zou dan kerk in haar geheel onaanvaardbaar. HET RAPPORT is allerminst intole rant voor an der er inzichten en zo menen wij onzerzijds, dat de Doopdienst. van de Kring Eredienst in het ontwerp ook inderdaad ongewijzigd opgenomen had kunnen worden. De kerk behoort „comprehensive" te zijn ten aanzien van aanvaardbare, in haar midden ge groeide vormen. De schoolmeesterslat der dogmatische precisie of zelfs maar compleetheid heeft geen recht om zich overal bij te doen gelden. Evenwel, de meetlat van het pastoraal, psycholo gisch en paedagogisch nodige of toe laatbare voor het welzijn van kerkelij ke randbewoners is evenmin onfeilbaar en hier ligt ons hoofdbezwaar tegen het rapport. Het stelt zach ten doel de kerk te doea spreken in de taal van onze tijd en pretendeert, de ere dienst te helpen maken tot wat hij eigen lijk moet zijn. Maar nergens wordt duidelijk gedefiniëerd, waaruit dit dan bestaat. Dat de kerk in haar liturgie en prediking spreekt boven ons aller dogmatische en psychologische maat staven uit. daarvoor heeft dit rapport geen oog. Althans niet in theorie. Maar ook hier is de practijk sterker dan de leer Beziet men nl. de aangeboden li turgische teksten en vormen, dan valt het op, dat diezelfde randbewoners en mensen van onze tijd, met name in de gebruikte bijbelteksten toch wel heel veel begrippen b.v. van kosmologi sche aard te verwerken krijgen, waar van wij menen, dat zij hun vreemd zouden zijn. In de ontwerp-gebeden van het rapport is voorts herhaaldelijk spra ke van heerlijkheid, ongerechtigheid, wedergeboorte, reizen als pelgrims, een hart vol duisternis, zaligende gaven van de Geest, de kerk het lichaam van Christus en vindt men het woord van Christus, dat niemand tot de Vader komt dan door Hem. Spreekt het van zelf. dat deze terminologie bruikbaar is, dan wordt daarmede de critiek van het rapport op het ontwerp-Dienstboek verzwakt. Het bewijst de betrekkelijk heid van het aanpassingsstreven, dat de kerk of een kerkelijke groepering zich veroorloven kan ten aanzien van de mens van onze tijd en van de buiten kerkelijke mens. Die mens zal toch uit eindelijk tot de kerk en haar waarheid moeten komen, ook bij de vrijzinnigen, en niet alleen maar andersom. De taal van veel aangeboden gebeden achten wij vaak vlak, weinig opbouwend. Men kan niet critisch genoeg zijn bij het opstellen van teksten voor liturgisch gebruik, hetzij men citeert, vertaalt dan wel vrij schept. Opmerking verdient, dat in de Avondmaalsliturgie als be woording voor de „uiteenzetting" (anamnese), naast andere, een tekst van Henriëtte Holst wordt geboden. De bijdrage van dit rapport tot de Hervormde Eredienst is ongetwijfeld /"l OK de communisten zelf voelen zich niet zeker. Om hun stem- menaantal te behouden hebben zij een gezamelijke kieslijst opgesteld niet alleen met de uiterste linker vleugel van de socialisten (partij van Scharf), maar nu ook met de Demo- kratische Union van professor Do- bretsberger. Deze eenheidslijst loopt onder de titel „Volksoppositie", afge kort V.O., maar het volk zegt V. nul. Het is namelijk de vraag of de vroe gere aanhangers van Dobretsberger ook deze keer hun stem op hem zul len uitbrengen, nu zij zien dat hij he lemaal in het communistische vaar water is terecht gekomen. Bij de laat ste verkiezingen hebben de commu nisten tezamen met de links-socialis ten vier zetels in het parlement be haald, maar ze schijnen nu toch bang te zijn dat zij misschien niet het ver eiste aantal stemmen zullen behalen voor een zogenaamd „grondmar.daat" Zou dit werkelijk het geval zijn, dan verliezen zij ook alle overige stem men in de andere kieskringen. Dat zou wel een overwinning zijn voor de regeringspartijen en een overduide lijk antwoord aan het adres van de Sowjetunie, maar wij vragen ons af of dit voor Oostenrijk gunstig zou zijn. Daardoor zouden de communis ten uit het parlementaire leven ver dwijnen en gedwongen worden tot terreur op straat en in de fabrieken over te gaan. Wat de andere partijen betreft ver wacht men geen grote verschuivingen: oe „Onafhankelijken" iets zal vooruit zetels moeten opgeven, zonder echter de volstrekte meerderheid te verliezen. De socialisten kunnen waarschijnlijk een winst boeken, vooral door de steun van de jonge kiezers. En ten slotte re kent iedereen er op dat de partij van de .Onafhankelijken" iets zal vooruit gaan. maar zij zal toch wel nooit zo sterk worden dat zij de 2/3 meerder heid van de coalitiepartijen (socialis ten en volkspartij) in gevaar kan bren gen. Van de drie kleinere splinterpar tijen zullen er te hoogste twee met moeite een enkele zetel kunnen behalen (de Nationalrepublikaner en de Unxver- salisten), maar ook dat is nog hoogst twijfelachtig. Naar alle waarschijnlijkheid zal dus in de komende regeringsperiode het po litieke evenwicht gehandhaafd blijven en zal men weer kunnen rekenen op een coalitie tussen de twee grote par tijen. waarbij echter de socialisten een kleine overwinning zullen uitbuiten om bepaalde eisen door te zetten. De ver kiezingscampagne zal een rustig beloop hebben; vooreerst zijn de twee grote partijen beide van mening dat op dit punt zuinigheid wel op haar plaats is en bovendien valt deze campagne juist in de tijd van het cavneval, met ande re woorden in een periode waarin een Oostenrijker liever naar een bal gaat dan naar een verkiezingsvergadering. Dat de twee regeringspartijen het juist over deze termijn eens zijn geworden, toont dat zij het volk kennen en dat zij zelf geen grote verschuivingen ver wachten. Nota aan Hongarije over Amerikaans vliegtuig O o De Amerikaanse ambassadeur te Boedapest heeft Vrijdag de Hongaarse regering een nota overhandigd, waar in opnieuw uitlevering van het Ame rikaanse vliegtuig, dat in November 1951 door Russische jagers boven Hon gaars gebied tot landen werd gedwon gen, wordt geëist. De Amerikaanse regering gaf in de nota te verstaan, dat zij de zaak voor het Internationale Gerechtshof zal brengen, indien het toestel en zijn la ding, gezamenlijk een waarde van 98.000 dollars vertegenwoordigend, niet worden vergoed. Zoals destijds gemeld werd de be manning van het vliegtuig in Honga rije veroordeeld tot een boete van 123.000 dollars en pas vrijgelaten, na dat deze boete was voldaan. Het vlieg tuig werd echter, verscheidene Ame rikaanse nota's ten spijt, niet terug gegeven. Beroepen Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Delft' J. J. Poldervaart te Mij verdal", te Giessendam- Neder-Hardinxveld. J. C. Terlouw te Otter- Bleslcensgraaf loo. Bedankt voor Dieren te Ede. Beroepbaar gesteld: G. Cazlmier. cand. t d. H.D., Burg. Knappert.laan 140, Schiedam. Ger. Kerk art. 31 li.O. Beroepen te Ro zenburg: G. van den Brink te Voorburg; te Mliddenmeer: H. W. Noordman. cand. te Kampen; te Tiel-ZaltbommelZ. G. van Oene, cand. te Kampen. Ger. Gem. Beroepen te Soherpenisse: J. B. Bel te Krabbendijke. Bedankt voor Dordrecht: D. I,. Aangeen- burg te Terneuzen. Vrije Evang. Gein.: Aangenomen naar We- meldinge; J. A. Hamers te Gorkum. belangrijk. Ook, in zoverre hieruit op nieuw blijkt, hoe nodig het is, in de liturgie met heldere begrippen te wer ken, PROF. DR J. W BAKHUIZEN VAN DEN BRIN&

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5