Nader nieuws uit Zeeland Voor millioenen schade bij de Spoorwegen LANGS DE NOORDELIJKE RAND VAN HET RAMPGEBIED Ernstige scliade aan boulevard van Scheveningen Amsterdam de dans ontsprongen Zuinig met water, gas en electriciteit 7 NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 7 Bijk ans ontembare watervloed Ten Z.W. van Rotterdam 1")E EERSTE INDRUKKEN van de ernst van de toestand kregen wij, toen wij Zondagmorgen bij de Baren- drechtse brug voor een 60 meter breed gat in de dijk tussen de Z u i d p o 1- der en de Vreedenpolder stonden, waar groezelige water met groot geweld de eerstgenoemde pol der binnenstroomde. Een niet te stui ten vloed viel het lage land binnen, vernielde alles, wat hij op zijn weg vond en stond dreigend tegen de dijk bjj Heerjansdam. De dijkval had om 7 uur plaats gevonden vertelde ons een boer. wi enswoning naast het gat in de polder stond en was juist op een plek gebeurd, waar in de oorlog een Duitse bunker in de dijk had ge staan. Om tien voor vieren was tr: gevlucht op dezelfde tijd, als hij 2-* jaar geleden had moeten vluchten, ten, toen de dijk eveens brak. Even voorbij Heerjansdam werd de Dorpsstraat van De veis luis door het woedende water in de Lage Nesse polder aangetast. De golven waren 's nachts zo te keer gegaan, dat hele zo merhuizen over de dijk waren gesmakt. Met man en macht poogde men thans de dijk te versterken en de in het weg dek ontstane gaten te dichten. Een ner veuze spanning was te merken op de gezichten van de mannen en vrouwen, die onder de striemende wind en regen onversaagd doorwerkten. In de richting van Dordrecht be gon de ramp grotere vormen aan te ne men. De gebeurtenissen die zich te "s -Grave n deel hebben afgespeeld, overtrefen in verschrikking al hetgeen in dat gebied is gebeurd. (Men zie het be richt over 's-Gravendeel elders in ons blad). In de Ringdijk van Zwijndrecht is in de nacht van Zaterdag op Zondag een groot gat geslagen, waardoor Zwijn- drecht voor een groot deel blank is ko men te staan. Ook hier zijn gas, water en electriciteit uitgevallen. Alblasserwaard staat blank Nabij Papendrecht is de dijk langs de Merwede doorgebroken. Er is een gat van honderd meter ontstaan op de plaats, waar Noord en Merwede samenvloeien. Het water donderde de Alblasserwaard in, waar tal van dorpen geheel geïsoleerd werden. Tussen G i e s- sendam en Sliedrecht ontstond een gat van vijftig meter breedte en ook van die zijde werd de Alblasserwaard overspoeld. Sliedrecht is vrijwel geheel geïsoleerd. Een alleenwonende vrouw is verdronken. Gisteravond zijn 1200 wonin gen onder water verdwenen. De huizen op dijkhoogte zijn volgens de berichten van gisteravond gespaard gebleven. Sliedrecht kon Papendrecht nog van water voorzien. De polders rondom Ridderkerk en Hendrik I d o Ambacht staan blank door het water, dat de Ringdijk en andere dijken heeft vernield. De be volking is weggebracht, omdat het water tot aan de dakgoten steeg. Tweeduizend man hebben gisteren op de 15 kilometer lange dijk tussen IJ s- selmonde en Ridderkerk gevoch ten tegen het water, Toen het water omstreeks 19.00 uur op zijn hoogste punt was, zijn geen ongelukken gebeurd en heeft de dijk langs de Noord en de Nieuwe Maas. die loopt langs IJssel- monde. Bolnes, Slikkerveer en Ridderkerk het gehuoden, dank zij de duizenden zandzakken, rietmatten, zeilen en andere materialen, die men met vele vrachtauto's vol heeft aangevoerd, gespreid en vastgelegd. De doorbraak van de Buitendijk bij Ridderkerk heeft enorme schade veroor zaakt. Alleen al in de electromotoren- fabrielt van Smit te Slikkerveer wordt de schade voorlopig op een millioen geraamd. Eiland van Dordrecht Het deel van het Eiland van Dor drecht ten Zuiden van de Wieldrecht- se Zeedijk, is door het water bedolven. En hoewel wij gistermiddag can sta teer den, dat kwelwater met zand onder de dijk doorsiepelde, blijkt deze water kering het tot nu toe gehouden te hebben. Hoewel er doorbraken in de dijken rond het Noordelijke gedeelte van het Eiland zijn ontstaan, schijnt het ergste gevaar een totale overstroming geweken te zijn. De in de Biesbosch wonende boeren hebben een veilig heenkomen gezocht. Dramatische tonelen hebben zich afgespeeld in de overstroomde pol ders ten Zuiden van de Wieldrecht- se Zeedijk, toen twaalf mannen, vrouwen en kinderen van de zol ders en daken van de verspreide woningen in deze polders werden gehaald. Twee motorvletten van de marine en van de genie waren in het woeste weer uitgevaren om deze reddingspoging te ondernemen. Men slaagde er inderdaad in om deze mensen aan boord te krijgen. Daar na heeft men hachelijke avonturen beleefd. De woeste golven sloegen steeds meer water in de vletten, zo dat tenslotte ge enhozen meer hielp. Men is er nog net in geslaagd de vernielde spoorbaan tussen Dordt en Moerdijk te bereiken Men was er amper of de vletten sloegen om en zonken. Redders en geredden hebben toen een zware tocht gehad over de dwarsliggers en de verwrongen en vertrokken rails van de verwoeste spoorbaan. Diepe gaten vol water drecht uit is een hulpcolonne over belemmerden de tocht en van Wiel de baan de worstelende mensen te gemoet gekomen met lijnen en stok ken. Na drie uur heeft men einde lijk de droge grond bereikt. De uit geputte redders zijn naar Dubbel dam gebracht. Numansdorp ontruimd Een van de zwaarst getroffen plaat sen in de Hoekse Waard is het 4500 zielen tellende Numansdorp. In de loop van de dag zijn 3.000 in woners weggebracht naar de omliggen de dorpen. Het merendeel is onderge bracht in Klaaswaal. Het water heeft Zondag op enkele plaatsen in de polder een hoogte van twee meter bereikt. Dijken zijn op verschillende plaatsen doorgebroken. Er worden 25 mensen vermist. Men vreest, dat verscheidene inwoners zijn verdronken, onder wie een gezin, bestaande uit man, vrouw en tien kinderen. Tal van woningen zijn ingestort Van de 2800 bewoners van de Nu- r.ansplder. die evenals andere over stroomd is, hebben de meesten hun toe vlucht elders gezocht. Onze pogingen om door de Alblas- ten tevergeefs. Val achter de brug over de Noord verdween de weg onder wa ter. Ook de weg Gouda-Utrecht via Ou dewater was niet berijdbaar, wel het Oosteljkste punt van deo ver- stromng. Gistermorgen stond het rivier water ongeveer anderhalve meter tegen de vloedplanken, die het water buiten de stad houden. De Koningin stelt zich op de hoogte De Koningin heeft gistermiddag onder meer een bezoek gebracht aan Stolwijk, Lekkerkerk en Krimpen aan de IJssel en heeft aldaar de overstromingen in ogenschouw genomen. Te Krimpen aan de IJsel heeft Hare Majesteit met de burgemeester en verscheidene andere personen gesproken. De Koningin heeft getracht Dordrecht te bereiken, hetgeen niet mogelijk leek te zijn. mede 1 de overbezetting der wegen als gevolg j van plaatselijke evacuaties. Via de brug bij Vreeswijk heeft Hare Majesteit Gor- cum kunnen ereiken. Daarna is de Koningin naar Soestdijk teruggekeerd. Namens de Koningin zou prinses Wil- helmina Maandag en Dinsdag een be zoek aan de door watersnood getroffen [ebieden in Zeeland brengen. Dit is verschrikkelijk nieuws, riep prins Bernhard uit. toen hij vernam, welk een ramp zijn land had getroffen. De Prins verklaarde, nog geen offi cieel ericht uit Nederland over de ramp te hebben ontvangen. Dit is wel het ergste wat had kunnen gebeuren" zei hij, „juist nu Nederland er weer boven op kwam en op eigen benen kon staan en het verlies aan mensenle vens maakt het nog erger." De Koningin is hedenochtend in alle roegte naar de geteisterde gebieden vertrokken, waar zij de gehele dag zou doorbrengen. Met een boot van de Rijkswaterstaat heeft de Koningin zich vanmorgen naar Goeree Overflakkee begeven, teneinde een bezoek te brengen aan dit zo zwaar getroffen eiland. Vannacht telefoneerde onze corres pondent uit Goes ons het volgende: Het is op het ogenblik, 1 uur voor middag, nog niet doenlijk een algemeen overzicht te geven van de toestand in Zeeland. Walcheren ziet er uit als na de inundatie. Grote delen van de Zak van Zuid-Beveland, het gebied van Wol- phaertsdijk en Oost-Zuid-Beveland staan onder water. Het is nog niet mogelijk geweest enig contact met Noord-Beveland en Sehou- wen-Duiveland op te nemen. Vage be richten duiden er op, dat de toestand op Tholen redelijk is. Uit Zeeuwsch Vlaan deren komen de wildste berichten bin nen, die moeilijk zijn te controleren. Gisterochtend hebben wij door een kij ker Noord-Beveland bezien. Het water klotste van het ondergelopen land van Noord-Beveland over de dijk de Kreek rak binnen. Bewoners aan de dijk bij Katseveer op Zuid-Beveland deden de ontstellende ontdekking dat aan de overkant huizen waren weggespoeld. Aangespoeld beddengoed, kinderledi- kantjes en cadavers deden het ergste vermoeden. Meer is er over Noord-Be veland niet te zeggen. Het laatste c tact had plaats in de nacht van Zater dag op Zondag omstreeks twee uur. Toen waren reeds drie polders onder gelopen. Het totaal verdronken Wol- phaertsdijk is nog niet geëvacueerd. De bewoners van de kleinste huisjes zijn gered, anderen bevinden zich nu bijna 24 uur op de zolders. Tekenend voor de situatie in Goes was, dat gisteravond omstreeks zes uur, toen de Kattendijkse- dijk ernstig werd bedreigd, iedereen die thuis kon zijn, thuis was om het ergste af te wachten. De dijk is behou den door de strijd van ongeveer vijftien honderd man. De ergste ramp voor Zuid-Beveland was afgewend. Evenwel laat de toestand in Rruiningen zich moeilijk beschrijven. Uit Krabbendijke worden juist vier doden gemeld. Amerikaanse en Franse deelneming Dulles, de Amerikaanse minister van biutenumdse zaken, neen telegrafisca de ministers van buiicnlanuse zaken van neuerland, Engelana en België zijn deelneming btiuigo mei de rampen, uie hun lanacn heooen getrolfen. „Mijn regering is doenae onmiddellijk te vin den om aoeltrefiend hulp ie Dieaen. Ik bid dat het ergste voorbij moge zijn en dat, als ik U oinnen enkele aagen mag ontmoeten, veel van het leed verzacht zal zijn." Aan het slot van een zitting van de Franse Raau van de Republiek heelt mevr. Bilberte Pierre Brossolettc, die de vergadering presideerde, uitdruk king gegeven aan ae ontroering, die de rampen in Nederland. Engeland en België hebben gewekt. René Pleven, de minister van nationale verdediging sloot zich namens de regering bij deze woorden aan en deelde mede dat hij twee bataljons genietroepen ter oe- sohikiking van de Nederlandse regering bad gesteld. Gestremde wegen Het ministerie van verkeer en water staat maakt bekend, dat de volgende doorgaande verbinding voor het verkeer zijn gestremd: De weg RotterdamBreda, rijks weg 16. en wel van Dordrecht tot Ze ven bergschehoek, waarin begrepen de brug over het Hollanüsdiep bij Moer dijk, 2. Het gedeelte van rijksweg 15 van Ridderkerk naad Gorïnchem, en wel van Alblasserdam naar Hardinxveld. 3. Rijksweg 27, UtrechtBreda, en wel het gedeelte bezuiden Gorinchem tot Oosterhout. 4. Uiteraard is ook de rijksweg 58. lopende door Zuid-Beveland en Walche ren, voor het verkeer gesloten. Voorts zijn alle veerverbindingen over de Wester-Schelde gestremd. Zand uit Zaanstreek op Texel aangekomen Tegen het ochtendgloren is ook op Texel de strijd tegen het water weer met kdacht begonnen. In de nacht was gebleken, dat de dijk bij Oostersluis ten Zuiden van de polder De Eendracht weer gevaar opleverde. Onmiddellijk zijn mensen naar de bedreigde plaatsen gezonden. Men heeft goede hoop deze aantasting het hoofd te kunnen bieden. De 50000 zandzakken uit de Zaan streek zijn inmiddels op het eiland aangekomen en worden nu gevuld. Nog altijd is er geen zekerheid over het aantal slachtoffers op Texel. Twee mannen uit Brandwijk verdronken Uit Brandwijk in de Alblasserwaard wordt gemeld, dat twee personen, die vannacht met een vrachtauto varkens trachtten te vervoeren uit de onder gelopen gebieden, door het stromende water zijn meegesleurd en verdronken. De toestand in Brandwijk is ernstig. Ook in het nabij gelegen corpje Mole naarsgraaf stroomt het water reeds door de straten in de richting van Ot- toland.. Schade niet te schatten Op dit ogenblik kan uiteraard geen enkele globale schatting worden ge maakt van de 'schade, die de ramp aan have en goed van velen heeft toegebracht. Verwacht moet worden dat dit bedrag in de vele tientallen millioenen guldens zal lopen. De ministerraad komt vandaag in bijzondere kabinetszitting bijeen om de noodtoestand te bespreken. Bijeenkomst in Ahoy'-hal gaat niet door De bijeenkomst in de Ahoy'-hal van hedenavond, alwaar mr. G. J. van Heu- ven Goedhart, hoge commissaris voor vluchtelingenzaken der Verenigde Na ties. zou spreken, is tot nader order uit gesteld. titanenkamp in de Zak van Zuid-Beve land is voorlopig gewonnen. De dijk was op vijftien plaatsen bedreigd, maar al deze gaten heeft men weer gestopt. De mensen in de geïsoleerde dorpen zijn voorlopig in veiligheid. In Goes heeft men gebrek aan gist en de brood voorziening is in gevaar. Ook de gas- voorziening is precair. De bevolking is de gehele dag in de weer geweest om de getroffenen te helpen. Veel evacué's, die de wanhoop nabij waren, slapen nu veilig in de stad. In Veere heerst een noodtoestand. Zo juist wordt gemeld, dat een bejaard echtpaar is omgekomen. Kleverskerke is een grote zee. Oostkapelle is nu in gevaar. De polder Vrouwenpolder staat blank. De schade aan het strand in Domburg is zeer groot. De toestand bij Nieuw- en St. Joosland is zeer precair. Een gedeelte van Middelburg is enkele uren geleden ontruimd uit voorzorgs maatregel. Overal waren de militairen behulpzaam bij evacuatie van mensen en huisraad. De vernielde boulevard te Noorduiijk aan Zee. Ook uiv hulp in de watersnood Nu een zo grote ramp als de watersnood van het afgelopen week eind ons land heeft getroffen, zullen aller krachten in de eerste plaats op herstel van de hierdoor aangerichte schade moeten worden geconcen treerd. Daarom hebben wij besloten, onzer z ij ds de inzameling voor de herbouw van de Laurenskerk op te schor ten; dit onder liet uitspreken van dank voor de giften, die tot nu toe voor dat doel bü ons zijn binnen gekomen. Thans wordt aller vrijgevigheid ge vraagd voor de leniging van de nood, die storm en water over een groot deel van ons land hebben gebracht. Men waclite niet en zende zijn gift aan het NATIONAAL RAMPENFONDS hetzij door overschrijving op giro rekening 9575, ten name van dat fonds, hetzij door hel zenden van een postwissel aan dal fonds: Staten laan 81, Den Haag. liet Nationaal Rampenfonds over koepelt alle andere fondsen, die bij rampen als deze plegen te helpen. Het zul, in overleg met de regering, op nationale basis en ten behoeve van alle gezindten werken om de nood in de getroffen gebieden te lenigen. Van een correspondent DEN HAAG. 1 Febr. Het woedende water heeft de Scheveningse boulevard in de nacht van Zaterdag op Zondag van Seinpost tot aan de haven in een rommelig strand herschapen. Bij de ïn- gang van de haven is aanzienlijke scha de aan de dijken toegebracht en water en wind hebben ongeveer zes duizend tonnen haring, die gereed voor de export op de wal lagen opgeiast, hei havenwater ingezogen. De haring was niet verzekerd. Aan het zeefgebouw van jhel verversingskanaal en aan de pers leiding daarheen is voorts schade aan gericht. Tenslotte zijn de duinen, zowel aan de Noord- als aan de Zuidzijde van de boulevard beschadigd en zijn trappen, die toegang gaven lol hei strand, geheel vernield. Op de boulevard, waar het wegdek over een afstand van ruim een kilometer volkomen is weggespoeld, lagen van morgen stenen, wrakhout, banken, lan taarnpalen en hier en daar een dode vis chaotisch dooreen. Het water had de grote granïetblokken, die de rand van het wegdek vormen als houten blokjes van hun ijzeren bevestigingsstukken ge rukt, zodat het vrij spel had met de straatstenen. Op sommige plaatsen is het zand van het wegdek meer dan een halve meter weggezogen. Bij de ingang van de haven is ravage het grootst. Daar is de dijk van de binnenhaven en van het verversings kanaal buiten de sluizen over een af stand van zestig meter kapot geslagen. Gistermorgen hield men er ernstig reke ning mee, dat de semaphoor geen weer stand meer zou kunnen bieden. De hou ten beschoeiing boven het strandje in de buitenhaven was voor een groot deel vernield. Nog nimmer schijnt het water Scheveningen zo hoog gestaan te heb ben. Verscheidene straten vlak achter de boulevard stonden blank. Het water drong o.m. door tot in de oude kerk van de Ned. Herv. gemeente aan het einde van de Keizerstraat. Zondagavond meldde de seininriohting, dat de waterstand om kwart over zes bij vloed ruim een meter lager was dan in de nacht van Zaterdag op Zondag. Van onze correspondent HAARLEM. 31 Jan. Te IJmui- den hebben de autoriteiten de stelli ge indruk, dat er gisternacht niet veel meer nodig was of ook Amster dam zou in de nationale ramp be trokken zijn. De woeste zee drong zo ernstig op. dat het water tot boven aan de sluisdeuren kwam te staan. Het mag en wonder heten dat het daarbij gebleven is, want de vloed was nog niet geheel op zijn hoogte punt. De laag gelegen kelder van het nieuwe station Scheveningen Radio op het sluiseiland aldaar liep onder, maar het personeel zette zijn taak voort. De zee heeft aan het strand alles weggevaagd wat er nog staat en het botenhuis van de reddingbrigade stort te in elkaar terwijl de boten met gro te vaart werden weggezogen. Te Zandvoort zijn de strandafgangen weggeslagen, maar de nieuwe rotonde, die zwaar gefundeerd is. heeft het ge weld van het water kunnen weerstaan. Het bad Riche tegen de duinvreep als een soort natuurbad gebouwd, is geheel weggevaagd. Het paviljoen Kiefer op de boulevard dicht bij het strand staande, is ondermijnd en zal waarschijnlijk moeten worden afgebroken. De red dingboot C. A. Dudok de Wit, welke in gereedheid gebracht was om hulp te verlenen aan de in nood verkerende Duitse schepen Hilda Irmgard en Ju lius Rutgers, kon niet uitvaren omdat er geen afrit meer was. Zondagmiddag was het in de badplaats enorm druk en tussen Amsterdam en Zandvoort re den de trams met veel extra diensten. Ook te Wijk aan Zee zijn bunkers losgekomen en voorover gevallen. Sinds 1916 was het water niet zo ver doorge drongen in het dorp als gisteren. Katwijk en Noordwijk. Ook de boulevard van Katwijk is zwaar gehavend. Over de gehele leng te, ongeveer twee km. heeft de storm het oude wandelpad en helmbeplanting weggeslagen. Het café-restaurantNieuw Brittenburg werd. terwijl de lichten nog brandden, volkomen weggevaagd. Al leen het achterste deel. dat als woon huis en bergplaats dienst deed, bleef behouden. Hoewel de eigenaar geduren de de nacht van Zaterdag op Zondag vele malen was gewaarschuwd, wilde hij geen maatregelen tot ontruimen ne men, zodat de gehele inventaris met het gebouw is verloren gegaan. Het ca fé-restaurant De Zwaan, dat zich even eens aan de buitenzijde van de Boule vard bevindt, bleef gespaard doordat het zich vlak voor een bunker bevond, waardoor de kracht der golven gebro ken werd. De muziektent en de gemet selde rotonde, het zee- en zonnebad, be nevens ae politiepost, gingen verloren. Een ramp is voorts, dat de beide red- dingbrigadeposten aan het Noorder- en Zuiaerstrand eveneens een prooi der golven werden. De Buitenhaven is to taal afgebroken, de aangrenzenden dui nen geheel droog komen te liggen. Te Noordwijk was de toestand al niet vee! beter. De Koningin Wilhelmi- naboulevard is bedolven onder een laag zand. planken, zeewier, stukken muur en alles wat de woedende golven heb ben kapot gemaakt en aangespoeld. Grote gedeelten uit deze boulevard zijn weggeslagen. De strandhuisjes lig gen als speelgoeddinetjes achteloos te gen de boulevard gekwakt. Van het e- hele Noordwijkse strand, dat zich uit strekt van Noordwijk tot aan het Kat- wijkse strand en 20 km lang is, is 15 m in de breedte weggeslagen, zowel bij de duinen als aan de oulevards. Tegenspraak van het Witte Huis. Het Witte Huis heeft Zaterdag een Australisch persbericht, volgens hetwelk president Eisenhower en premier Stalin spoedig „;n de buurt van Alaska" bijeen zullen komen, „volkomen ongegrond" ge noemd. (Reuter). Atoomenergie voor Franse industrie. Félix Gaiilard, staatssecretaris van de Franse raad van ministers, heeft in een vraaggesprek met Paris-Presse verklaard, dat Frankrijk 'tegen 1960 atoomenergie voor de industrie zal voortbrengen. De productie van atoomenergie zou evenwel niet ontwikkeld kunnen worden, voordat voldoende plutonium in speciale fabrie ken zou zijn vervaardigd, De eerste van deze „pluloniumfabrieken" zou in 1956 geopend worden. Bijeenkomst in dc Ahoy'-hal gaat niet door. De bijeenkomst in de Ahoy'- hal van hedenavond, alwaar mr. G. J. van Hou ven Goedhart, hoge commissaris voor vluchtelingenzaken der Verenigde Naties zou spreken, is tot nader wdar uitgesteld. Scheepje gestrand bij Terkeyde Van onze correspondent, NAALDWIJK Het Westland heeft een angstige nacht en dag meegemaakt, maar gelukkig vallen de gevolgen van de storm voor deze streek nog mee, al werd er veel glas vernield en al werden tal van huizen beschadigd. Bij Terheyde liep Zaterdagavond laat de 175 ton me tende Groningse kustvaarder Elisabeth op het strand. Het ruim veertig jaar oude scheepje had tevergeefs getracht in Hoek van Holland binnen te komen. Op de lichtsignalen kwamen de redders van Terheyde in actie. De reddingboot kon hier echter geen dienst bewijzen, want bij het Slag, waar het scheepje gestrand was, kookte het water enkele meters beneden de duinen. Ook reddinglijnen dienden hier niet. Twee mannen van de Elisabeth sprongen kordaat te water en wisten de wal te bereiken, later gevolgd door een derde. De 53-jarige schipper J. Jonker werd door een inwoner van Ter heyde van boord gehaald. Hij maakte het niet zo best. maar nadat medische hulp was verleend en de schipper een goed onderkomen had gevonden in het enige café, dat het dorp rijk is, ging het wel weer. Het scheepje, dat met een la ding aardappelmeel op weg was naar Londen, ligt nu midden in het zand, pal tegen het duin. 's Middags kwam een alarmerende tij ding uit 's Gravenzande: een twintig me ter breed gat in het duin. Van alle zijden kwamen met schoppen gewapende man nen toegesneld en toen het hoge water kwam was het gat afgezet met een halve cirkel zandzakken. Een bunker op de hoek van het gat is echter voor een deel ondermijnd. Direct gevaar dreigde "s avonds 9 uur niet meer. maar natuurlijk houden de mannen de wacht. In 19S0 zal de wereldbevolking uit a 3milliard mensen bestaan, vol gens verwachtingen van deskundigen van de V.N.; in 1950 was het cijfer 2.406 millioen. (A.F.P.l Een nieuw gebouw voor het dis- trïtsconsultatiebureau van de Noord brabantse vereniging tot bestrijding van t.b.c. is Zaterdag in tegenwoordigheid van een groot aantal autoriteiten door de commissaris van de Koningin in Noord-Brabant geopend. De gehele Zondag zijn drommen men sen alsof het een hete zomerdag was naar Scheveningen gereisd om te zien welk een schade in de geliefde bad plaats is aangebracht. Zelden hebben wij het zo druk op de boulevard gezien. De H.T.M. had de grootste moeite om het publiek te vervoeren en de politie sloot al spoedig de boulevard voor alle ver keer af. een maatregel, die uiteraard voornamelijk op het Noordelijke gedeel te betrekking kon hebben, omdat in het Zuidelijk gedeelte geen steen meer op zijn plaats lag. Bij Kijkduin is een groot gat in de duinen geslagen. De bunkers, die zich daar bevonden, staan op instorten. Zij leveren daardoor een gevaar op. Om ongelukken te voorkomen heeft de politie een groot gedeelte van het strand afgezet. Vele kijklustigen bevinden zich op het strand. De drinkwaterleiding van de gemeen te Rotterdam verzoekt al haar afnemers, dus zowel de inwoners van Rotterdam, als die van Kapelle aan den IJssel, Delft, Nieuwerkerk, Schiedam en Vlaai dingen, en de ander door haar verzorgde ge bieden, in de komende dagen de grootst mogelijke zuinigheid met het drinkwater te betrachten. Het gemeentebestuur van Rotterdam verzoekt ons het volgende mece te de len wegens de ernstige toestand van de electriciteitsvoorziening in zijn verzor gingsgebied: bericht voor de electrici- teitsverbruikers in de gemeenten Rot terdam. Schiedam. Vlaardingen. Berg- schenhoek, Bleijswijk en de gemeenten op Voome en Putten, Rozenburg en West-IJsselmonrie: De electriciteitsgebruikers in deze ge meenten zullen zich voorlopig aanzienlijk in hun stroomverbruik moeten beperken. Het gebruik van electrïsche kacheltjes e.ó. is absoluut verboden. Vanavond tussen 17 en 22 uur moeten alle verbruikers zowel in woningen als in de industrie hun stroomverbruik tot het uiterste beperken terwijl voor het overige met een beperking tot 60 pro cent van het normale stroomverbruik voor alle verbruikers kan worden vol staan, teneinde de stroomvoorziening voor de poldergemalen en de rioolgema len, alsmede voor de levensmiddelen voorziening in stand te kunnen houden. De directie van het energiebedrijf te Rotterdam deelt het volgende mede: de beide gasfabrieken aan de Rechter - en de Linker Maasoever ondervinden grote hinder van de hoge waterstanden. Als gevolg daarvan is er stagnatie ont staan in de gasproductie. In verband hiermede moest het gebruik van gas voor ruimteverwarming worden uitge schakeld. Daar de gasdruk drastisch moest wor den verlaagd, wordt aan de gasverbruï- kers uit veiligheidsoverwegingen drin gend aangeraden alle automatisch wer kende apparaten, zoals gaswarmwater- toestellen en ketels voor centrale ver warming tot nader order buiten bedrijf te stellen. Voor alles moet worden toe gezien dat van toestellen die door de drukverlaging uitgingen, de kranen worden gesloten. Dit geldt ook voor alle verbruikers te: Maassluis, Vlaardingen, Earendrecht. Capelle a. d. IJssel en Heerjansdam. Van onze correspondent UTRECHT, 1 Fehr. Het was een droeve litanie, die wij vandaag te horen kregen bij de Nederlandse Spoorwegen. Als de zwaarst getroffen baanvakken noemde men ons die tussen Rotterdam en Lage Zwaluwe en tussen Bergen op Zoom en Vlissingen. De verbinding tussen Rotterdam en Gouda hoopte men spoedig te kunnen herstellen, Weliswaar is de rivierdijk tussen genoemde steden door gebroken, doch de spoordijk ligt daarach ter en hoewel thang nog onberijdbaar, dacht men hem binnen een redelijke ter mijn. weer te kunnen gebruiken. Ook het Maasstation, dat ondergelopen was, is weer drooggevallen. Intussen blijft Rotter dam bijna alleen maar per trein bereik baar uit de richting Den Haag, want RotterdamDordrecht, RotterdamGou da en Rotterdam'Hoek van Holland zijn •geblokkeerd. Verder heeft het bedrijf schade opgelopen op de baanvakken Vlis singenBergen op Zoom, Dordrecht— Breda, Lage ZwaluweRoosendaal. Dor- drechtSliedrecht. Op tal van plaatsen is het water over de spoorbaan gevloeid, het ergst bij Willemstad. Voorts is de spoordijk tussen Bergen op Zoom en Vlissingen over onbekende af stand geteisterd, ja weggeslagen, waarbij bovenleidingsportalen volkomen zijn ont worteld. De oude lijn ten Zuiden van Rotterdam, die de verbinding met België onderhield, is geheel versperd. In Dordrecht is de baan tussen het sta tion en de Merwedebrug gedeeltelijk on dergelopen. Merkwaardig genoeg kon de boot EnkhuizenStavoren niet vanen, om dat in de haven geen water stond, daar het door de storm naar de Friese kust as gestuwd. De D-treinen naar Hoek van Holland uit Duitsland zijn naar Den Haag S.S. •gevoerd: vandaar gaan de reizigers per bus naar Hoek van Holland. De hele ver binding tussen Hoek van Holland en Londen was Zondag lamgelegd, omdat het spoorwegverkeer tussen Londen en Har wich versperd is. In laatstgenoemd stadje zijn alle schepen uit de haven op drift geraakt. De D-treinen naar en van Parijs gaan over UtrechtArnhemNijmegen Den BoschRoosendaal en omgekeerd. Vanavond om half tien heeft ir. F. Q. den Hollander met dr. P. Th. Posthumus Meijes een korte persconferentie belegd. De toestand is nog vaag, zeide hij, maar het ernstigst oordeelt de president de situatie bij het Hollands Diep, waar de spoorbaan tussen Dordrecht en genoemde vaarweg over een lengte van drie km. is beschadigd. Tussen Dordrecht en Giessen- dam is een gat in de baan geslagen en tus sen Sliedrecht en Giessendam is het baan- lichaam doorweekt. Tussen Bergen op Zooom en Woensdrecht werd over een lengte van een km. ernstige schade aan het baanvak toegebracht. Tussen Rilland Bath en Krabbendijke gtaat het water 11; m boven de spoorbaan, die over een lengte van vier km is beschadigd. De schade in de Sloedam en die bij Vlissin gen zal vermoedelijk lokaal kunnen wor den hersteld- Tussen Rotterdam en Nieu werkerk zal het goederenvervoer binnen kort weer mogelijk zijn. Dr Posthumus Meijes betoogde, dat de situatie vooral voor Rotterdam en Den Haag bijzonder moeilijk is, speciaal voor de reizigers, die van de internationale treinen gebruik moeten maken. Hij advi seert om over Delft en Den Haag naar Utrecht te reizen, waar ze dan de trein naar Parijs b.v. kunnen binnengaan, die uit Amsterdam komt. Men moet echter zeer deugdelijk informeren naar de tijden van oponthoud bij het omrijden, omdat deze aanzienlijk zullen zijn. Men tracht voor het overige het net zoveel mogelijk volgens de normale dienstregeling te laten berijden. Hoewel men geleidelijk op sommige baanvakken, die nu versperd zijn, bussen wil lopen, hoorden wij toch dat' het veili ger is de trein te nemen, ook al moet men omrijden, omdat deze busdiensten, die b.v. tussen Rotterdam en Gouda worden, inge legd, wel eens overbelast zouden kunnen zijn en zich nog niet precies aan. een schema kunnen houden. Slechts voor het locale verkeer kart men ze aanbevelen. Men zal oo<k trachten iets te doen bij Moerdijk. Buitengewoon moeilijk noemde men de situatie voor Zeeland en Noord-Brabant. Veel is nog onoverzichtelijk, ook al ko men er berichten, dat het water zakt. Tenslotte vernamen wij, dat de schade ook voor de spoorwegen in de millioenen loopt. Dienstregelingen Er zijn de volgende maatregelen ge nomen betreffende het reizigersv ervoer. De vier D-treinen welke normaal rijden om 8.00, 11.00, 15.47 en 21.00 uur uit Den Haag over Rotterdam naar Parijs, ver trekken nu uit Utrecht over Den Bosch en Roosendaal naar Parijs. De vertrek uren te Utrecht zijn 7.50, 10.49, 15.32 en 20.49 uur. De buitenlandse trein van Den Haag over Luxemburg naar Bazel, die nor maal vertrekt om 9.00 uit Den Haag, begint nu in Roosendaal om 10 32 uur. Deze trein rijdt dus wel, in tegenstelling met eerdere berichten, volgens welke deze trein niet zou rijden. De dagboot treinen rijden slechts tot Den Haag. De reizigers worden uit Den Haag met bus sen naar Hoek van Holland gevoerd. De nachttrein naar Hamburg, die nor maal te 19.49 uur van Schiedam zou ver trekken, vertrekt Maandag om 20.00 uur uit Den Haag S.S. Ook de nachttrein naar Keulen, die normaal om 20.16 van Rotterdam D.P. zou vertrekken gaat nu om 20.00 uur uit Den Haag S.S. Beide treinen vertrekken dus als één trein, die in Utrecht gesplitst wordt De Scandinavië express, die normaal vertrekt uit Schiedam om 7 16 uur gaat nu om 7.30 uur uit Den Haag S.S.~ De Rheingold-express. die normaal om 7.03 uur uit Rotterdam vertrekt, gaat nu om 6.39 uur uit Den Haag S.S. Tussen Rotterdam D.P. en Dordrecht wordt een tien-minuten dienst met bus sen gereden. Er gaat een busdienst tus sen Schiedam en Hoek van Holland en tussen Rotterdam DP. en Gouda. Met gezichten, waarop de wan hoop staat te lezen, zijn deze éva- cué's op zoek naar onderdak, huis en haard bedreigd door het ver woestende water achterlatend. Vader beschermt de baby tegen de kou met een in der haast mee genomen deken....

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4