Grote nood in West-Brabant Hulp Rotterdam is er in verhouding redelijk afgekomen Veel schade in Hoek van Holland Uit gestrekt gebied in watervlakte herschapen Verbindingen verbroken In het verleden van kanten Maastunnel bleef functionneren NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 West-Brabant \V EST-BRABANT is een van de delen van Zuidwest-Nederland, dat wel zeer zwaar is getroffen door het woedende water. De dfjken werden op talloze plaatsen doorbroken of werden eenvoudig overspoeld. Tot tien kilometer diep ten Zuiden van Moerdijk is het water binnengedrongen en heeft duizenden hectaren land blank gezet. Men staart uit over een onafzienbare vuilbruine watervlakte, waar huizen, bomen en palen bovenuit steken, vaten, kisten, planken, huis raad, dood vee, groenten en fruit drijven rond. Triest staan de mensen aan de grens van water en land en durven nauwelijks te spreken over de honderden, die zich nog in het overstroomde gebied bevinden, kleu mend bijeengezeten op zolders, zich angstig vastklemmend in bomen of op de daken, zonder beschutting tegen de storm, de regen en de sneeuw. Dit leed is niet te beseffen en men kan slechts hopen, dat de reddingsploegen, die uit alle delen van het land naar de geteisterde gebieden gaan, tijdig genoeg aanwezig zullen zijn om hen te redden. Toen de avond viel was de hulpverlening nog niet op volle toeren; er waren nog niet voldoende boten, de wind maakte het water voor kleine bootjes nog veel te onstuimig en men had nog te weinig over zicht van de toestand om direct te kunnen aanpakken. Maar tientallen kolonnes van Rode Kruis, militairen, particuliere vrachtauto's, personenauto's, brandweer en politie waren onderweg en stellig zijn zij vannacht reeds bezig geweest om te helpen, waar maar met enige mogelijkheid te helpen viel. Er zijn vele verzoeken uitgegaan om motorboten en zoeklichten en wanneer ze zijn gekomen, dan zal van nacht een deel van de veriatenen naar veiliger oorden zijn overgebracht. avond werden er 80 mensen vermist, maar hoevelen van hen om het leven zijn gekomen is nog niet bekend. Zeventien doden, onder wie een heel gezin, zijn er zeker te betreuren. Een boot, waarin 15 mensen zaten, werd door de woeste golven omgeslagen, maar hoevelen van hen het leven er nog hebben afgebracht, weet men niet. Er hebben zich ook hier, evenals op andere plaatsen, aangrijpende tonelen afgespeeld. Op een dijk bij Halsteren stond een oude vrouw wanhopig op een dijk te zwaaien met een laken, maar eer men haar hulp kon bieden, was zij reeds verdronken. Tientallen boerderijen zijn vernield en honderden stuks vee zijn in deze contreien verloren gegaan. De ministers Witte en Beel hebben zich persoonlijk van de toestand bij Halsteren op de hoogte gesteld, meente behoren, onderliepen. Gister- De verbindingen van West-Brabant met het Noorden en Westen zijn ver broken. De spoorlijn Dordrecht Roosendaal is op vele plaatsen weg gespoeld en de spoorlijn naar Vlis- singen verdwijnt kort buiten Bergen op Zoom in het diepe water. Men kon slechts op één plaats nog zien, waar zij moest liggen, want onder water flikkerde nog steeds het rode sohuwingslïeht van een onbewaakte overweg. De Moerdijkbruig was uiteraard ook niet bereikbaar en de ponten voeren niet. De enige manier om West-Bra bant te bereiken per auto of per trein was over Den Bosch en deze verbin dingswegen hebben Zondag dan ook een ongekende hoeveelheid verkeer moeten verwerken. Het gehele gebied is verstoken van gas, water en eleetriciteit en telefoon verbindingen, hetgeen het verblijf in een plaats als Willemstad extra ver schrikkelijk maakt en de hulpverle ning belemmert. In Fijnaart b.v., een van de eerste centra voor hulpver lening, beschikte men slechts over één telefoonlijn. Het begin van de ramp De verschrikking voor het West brabantse gebied begon, toen Zater dagnacht om half twee het razende water de sluis bij Dintelsas doorbrak. Deze sluis was bij de bevrijding door ie Duitsers opgeblazen en nadien her steld. De nieuwe fundamenten bleken tegen de druk van het water niet be stand en in minder dan geen tijd stroomde de Ruigenhil-polder vol zee- A-ater. Woest beukte het water op de oinnendijken, die kort na elkaar be zweken, zodat de Heiningenpolder en 3a bina polder werden overstroomd. De inwoners van de meeste huizen en ooerderijen, die overal in de polder verspreid liggen, werden in hun slaap door liet water verrast. Een wilde vlucht ontstond in de nacht naar de droge gedeelten. Alles werd aan het water overgelaten, men trachtte al- ieen nog het vege lijf te redden. Som- .nigen hebben dat niet gekund. Tries- ie verhalen doen de ronde. Zo dat van sen man en een vrouw, die 's mor gens vroeg in Fijnaart ter kerke wa zen gegaan en bij hun thuiskomst be merkten, dat de dijk was doorgebro kenhel huis ingestort en hun twee kinderen verdronken. Een broer en sen zuster wilden hun have niet ver- .aten ondanks het feit, dat ze waren gewaarschuwd Nog geen 5 minuten .ater brak de dijk voor hun woning door. een groot gat werd in de muur van de boerderij geslagen en beiden verdronken jammerlijk. F ij n a a rt. dat door een kleine tussen- lijk was beschermd, werd het centrum, vaar de vluchtelingen heen stroomden, /an hier uit werden dan ook de eerste jnilpexpedities ingericht. De commando- Toepen uit Roosendaal waren reeds heel h-oeg in de morgen ter plaatse. Van alle canten wordt hulp gevraagd voor geïso leerde boerderijen en arbeiderswoningen, vaar de meestal grote gezinnen op zol- lers en daken zitten te wachten op ver assing. Maar men beschikt slechts over mkele roeiboten, die evenmin als de pon ons van de commandotroepen tegen de voest stormende golven kunnen optornen. Mleen motorboten kunnen hier redding mengen. Later heeft men Fijnaart zelf nok "moeten ontruimen, omdat de dijk, lie het plaatsje beschermt, dreigde door 'e breken. Zou dit gebeuren (vannacht hadden wij hierover nog geen bericht intvangen). dan wordt het gehele gebied ,oi Roosendaal toe door het water be lie igd. Al de huizen langs de dijk bij Hei- ,i i n g e n staan onder water De meeste auizcn zijn ingestort. Slechts met de grootste moeite kan men zich een weg oancn over aangespoeld huisraad, stro. nout en fruit. Overal ziet men verdron ken vee liggen. Het aantal doden is nog niet met zekerheid bekend. Men vreesde gis:crivond, dat het tussen de 10 en 20 zou zijn. Willemstad is geheel door de zee omgeven en de toestand was gisteravond zeer kritiek. Alle verbindingen met het stadje waren verbroken, De laatste bood schap. die burgemeester C v. d. Hooft heeft kunnen laten overbrengen luidde, da! de stad geheel onder water staat en dat de mensen op de bovenverdiepingen en 'ken van de huizen geïsoleerd zitten. Het betreft hier 1200 mensen. Twee mili taire auto's hebben gistermorgen nog ge- probeerd hulp te bieden, maar zij hadden nog 'geen 200 meter afgelegd, of zij lagen al omgekeerd in een sloot. De inzittenden konden zich mei de grootste moeite De gemeenten Nieu w-V osse- meer en St. Philipsland de bijbehorende polders zijn volledig van de buitenwereld afgesloten. Nieuw-Vos- semeer, waar 16 a 1700 mensen wonen, is volmaakt geïsoleerd. Sinds Zondagmor gen zijn pogingen aangewend om het dorp te bereiken, doch deze zijn alle mislukt wegens het gebrek aan motorboten. Over de toestand aldaar is niets bekend, omdat sedert vanmorgen alle contact is verbro ken. Commandotroepen uit Roosendaal en de genie poogden in de vooravond met rubberboten het geïsoleerde gebied te be reiken. De hulpactie wordt .van Steen bergen uit geleid. Steen bergen liep vanmiddag kans geïsoleerd te worden. Men hoopt echter het water zo ver te kunnen keren, dat het contact met Zuid- en Zuidoost-Bra bant mogelijk blijft. De dijken om Dinteloord zijn doorgebroken, waardoor de Anna polder, de Carolinapolder en de Randpolder langs het Volkerak zijn ondergelopen. Er zijn drie lijken geborgen; meer dan honderd stuks vee zijn verdronken. Een trein heeft een deel van de bevol king van Zevenbergen overgebracht naar Roosendaal. In Made en Drimmelen zijn 200 mensen door het water geïsoleerd. Ook Hoge en Lage Zwaluwe en Kjundert zijn ontruimd. Het water van de Westerschelde heeft grote gebieden in Z u i d w e s t-B r a- bant blank gezet. Een zeedijk van de Westerschelde is ter hoogte van de Os- sendrechtse haven bezweken. De gehele Vijdtpolder staat blank en de daarachter gelegen polders zijn eveneens onderge lopen, In Bergen op Zoom staat de ma chinefabriek Holland onder water, De schade wordt op anderhalf millioen gul den geschat. Een aantal huizen aan de dijken moest worden geëvacueerd. Er zijn geen slachtoffers. We moeten ver in de geschiedenis teruggaan om van een watersnood te lezen, die van gelijke ojvang is als de huidige. wat ernst betreft is misschien de o\ stroming van 14 en 15 November 1775. Er was toen nauwelijks een stad die van het water verschoond bleef. Bij een Noordwestelijke storm in Februari 1825 ontstond zulk een overstroming, dat 800 mensen en 46.000 stuks vee om het toen acht millioen gulden, zich de ramp va 1916. toe vooral het gebied rodom de Zuiderzee het te kwaad heeft gehad. Edam en Volen- dam verkeerden in gevaar, van Muiden was een groot deel overstroomd, bij Baarn brak een dij door. van Urk stond vier vijfde deel onder water. Op Mar ken lieten zestien mensen het leven. Het heeft toen geruime tijd geduurd Uit alle delen van het land zün reeds berichten binnengekomen over spontane hulpverleningsacties. Overal blijkt het medeleven met de slachtoffers van de natuurramp zeer groot. Het Nationaal Rampen Fonds, omvattende het Rode Kruis, het R.K. Huisvestingscomité en het Algemene Watersnood Comité Neder land, heeft alle Nederlanders opgeroe pen onverwijld steun tc verlenen. Tientallen organisaties en instellingen hebben reeds medewerking toegezegd. Vandaag begint een grote inzamelings actie. De Amerikaanse ambassadeur heeft medegedeeld, dat de Amerikaanse rege ring gaarne bereid is hulp te verlenen, indien deze van haar zou worden ge vraagd. Elders uit het buitenland zijn berichten ontvangen over toegezegde steun. De Franse regering heeft de Ne derlandse regering aangeboden, twee ba taljons genietroepen naar ons land te zenden. Alle Nederlandse verenigingen in Frankrijk houden vandaag een inza meling, Het Belgische Rode Kruis heeft het Nederlandse Rode Kruis hulp toe gezegd. De Canadese ambassadeur heeft de Nederlandse regering doen weten, dat de Canadezen elke hulp, die in hun ver mogen ligt. zullen verlenen. De Britse admiraliteit zou vandaag vier hefschroef- vliegtuigen zenden voor de hulpverlening. De burgemeesters van Duisburg en Dus- seldorp hebben Rotterdam hulp aange boden. Ook het Duitse Rode Kruis heeft gevraagd, of het zijn diensten kan be wijzen. Onderscheidene vertegenwoordigers van buitenlandse regeringen hebben de Nederlandse regering hun medeleven met de nationale ramp betuigd. Een woordvoerder van buitenlandse zaken heeft ons doen weten, hoezeer deze blij ken van medeleven door de regering op prijs gesteld worden. Het watersnoodfonds is met een in zameling begonnen. Mr. Burger, voorzitter van de Twee de Kamerfractie van de Partij van de Arbeid, heeft de minister-president verzocht via de radio het Nederlandse voik mededelingen te doen over de door de regering te treffen maatrege len. Hij heeft rar. Kortenhorst verzocht in de vergadering van de Tweede Kamer van Dinsdag a.s. maatregelen ter beperkiing van de ramp en tot tegemoetkoming van de slachtoffers ter discussie te stellen. De minister-president heeft zich be reid verklaard, by de aanvang dei- vergadering een verklaring af te leg gen, waarna de leden in de gelegenheid zullen worden gesteld eventuele vra gen te stellen. De sleepboot Schelde gestrand, maar later vlotgebracht Hoek van Holland. Zondag. Hoek van Holland heeft de kracht van de orkaan natuurlijk uit de eerste hand te bespeuren gekregen. Op talrijke plaatsen is min of meer ernstige schade aangericht, hetzij door de storm, hetzij door het hoge water dan wel door beide. De reddingboot President Jan Leis is enkele malen in actie moeten komen. In de eerste plaats voor de sleepboot Schelde, die in de nacht van Zaterdag op Zondag in een vrij hachelijke positie op de linker oever van de Waterweg werd geworpen. In de tweede plaats voor een Deens schip, dat het voor de Waterweg te kwaad heeft gekregen, maar dat later toch kans heeft gezien op eigen kracht binnen te komen. Voordien had de reddingboot een deel van de bemanning van boord gehaald. Bovendien heeft het schip nog verschei dene deuken opgelopen. Men wil trach ten de gaten provisorisch te dichten, zo dat de zuiger zijn werkzaamheden boven het wrak van de Faustus kan hervatten zodra de weersomstandigheden dit toe laten, Wanneer die werkzaamheden ach ter de rug zijn. zal het schip naar Rot terdam gaan om te dokken. Naar schat ting beloopt de schade 20 a 25 duizend gulden. De wrakboeien van de Rijkswa terstaat boven het wrak van de Faustus zijn weggeslagen. Op verscheidene andere plaatsen in Hoek van Holland is schade aangericht, o s. aan loodsen en steigers en aan het wegdek van de boulevard. De verbinding met Engeland Wat tot de werkelijk hoge uitzonde ringen behoort: de Harwichboot is Za terdagavond niet uit de Hoek kunnen vertrekken. De Prinses Beatrix heeft nog het uiterste geprobeerd, maar zij is n.iet weg kunnen komen. Dit bewijst wel zeer hoe slecht het weer is geweest! Trouwens, ook de Harwichboot Emma. die vandaag uil Engeland moest vertrek ken. is aan de kade van Harwich geble ven. Aangezien de aanlegsteiger te Hoek van Holland vrij veel schade heeft op gelopen. zal er morgen (Maandag) ook geen dagafvaart naar Engeland zijn De maatschappij Zeeland heeft de passa giers voor dit schip laten weten, dat zij gebruik kunnen maken van de nacht- afvaart op Maandagavond. Ernstige schade door het hoge water aangericht aan de dijk om de Berg haven. Op één plaats is een gat in de dijk gevallen van naar ruwe schatting 20 meter lang en 10 meter breed. Bur gers en militairen waren vanmiddag mei grote voortvarendheid bezig deze kwets bare plek te dichten. Het radiostation heeft Zaterdagnacht enige moeilijkheden gehad met de antenne. De schade kon echter na korte tijd worden hersteld, zo dat de verbinding met de schepen op zee, die even verbroken was geweest, kon worden hersteld De fruitloods, waarin de Engelse mili tairen zich voor het vervullen van douaneformaliteiten moeten vervoegen, is voor een groot gedeelte verzakt, voor een ander gedeelte ingestort. Ook het tentenkamp van het Engelse leger heeft schade opgelopen. Voorts is de spoor baan langs de kade over een lengte van ongeveer 15 meter verzakt. In de uiter waarden langs de Waterweg, tussen Hoek van Holland en Maassluis, is veel vee verdronken. De Ahoy' De zandzuiger Ahoy', die al weken lang zich verdienstelijk maakt bij de op ruiming van de Faustus, heeft vrij veel schade opgelopen Het schip heeft door het hoge water en de storm zo hevig te gen de beschoeiing van de Fruitsteiger liggen rijden, dat er in de huid. boven de waterlijn, twee gaten van elk vijftig centimeter in het vierkant zijn ontstaan. Getracht zijn burgers le redden Een van de meest tragische gebeur tenissen, die zich in de nacht var Zaterdag en Zondag hebben afge speeld. is het ongeluk geweest, dat de burgemeester van Rilland-Bath. de heer J. A. de Goffau, is overkomen. Toen de burgemeester des nachts ont dekte, dat Bath gevaar liep, begaf hij zich per auto over de dijk naar Ril- De sleepboot Schelde Het ongeluk met de Schelde is bui tengewoon goed afgelopen. De sleepboot lag omstreeks het middernachtelijk uur van Zaterdag op de gewone plaats voor anker in de Waterweg, ter hoogte van de Berghaven. Er kwamen op dat mo ment verzoeken om assistentie binnen de Harwichboot Prinses Beatrix, die naar Engeland wilde vertrekken, en van het motorschip Aalsdijk van de Holland- Amerika Lijn. dat tussen Hoek van Hol land en Maassluis blijkbaar enige moei lijkheden ondervond. De sleepboot maak te zich juist klaar om hulp te gaan bie den. toen de storm vat op haar kreeg. Ondanks krauwende ankers en vooruit- draaiende machine werd de boot opge nomen en op een strekdam aan de lin ker oever van de Waterweg gedrukt. Aangezien het gevaar dreigde, dat de boot zou omslaan werd de hulp 'ingeroe pen van de reddingboot President Jan Leis. Deze voer onmiddellijk uit. maakte om de woorden van schipper W. van Seters te gebruiken ter plaatse aan gekomen een „kittig lij'tje" en haalde de hele bemanning van 19 koppen van boord. Nauwelijks was dit gebeurd of de Schelde wei"d opnieuw door hel ko kende water opgenomen en een tachtig Schepen öp het Haringvliet te Rotterdam meter verder op een betonnen aanleg steiger gezet. Aanvankelijk leek de po sitie van de sleepboot hachelijk. Maar in de loop van de ochtend liet de toe stand zich iets beter aanzien. De Leis heefit toen op verzoek van de sleepboot kapitein weer twaalf leden van de be manning aan boord gebracht. Tegelijker tijd heeft de reddingboot een verbin ding tot stand gebracht tussen de Schel de en de sleepboot Blankenburg, welke laatste zou gaan proberen haar gestran de zuster vlot te slepen. Bij dit werk heeft zij 's middags assistentie gekregen van de sleepboot Argus. Tezamen heb ben zij omstreeks vijf uur de Schelde in vlot water en naar de haven van Maas sluis gebracht. Meer werk voor de Leis Voor dat de President Jan Leis in actie moest komen voor de Schelde had zij reeds enig ander werk verricht. Za terdagavond omstreeks half elf namelijk had zij twee mannen gehaald van een baggermachine. De reddingboot heeft meteen maar twee ankers uitgebracht, waarmee de baggermachine aan de kant werd vastgelegd. Op een heel ongebruikelijke manier hebben de mannen van de reddingboot in het hartje van de nacht en wel tussen kwart voor drie en half vier. nog een redding verricht. In het scheepsreporta- gehuisje van Dirkzwager., dat bij de Berghaven te Hoek van Holland op pa len boven het water van de Waterweg staat, zaten vier mannen en een vrouw opgesloten, die de wal niet konden be reiken omdat de verbindende steiger was weggeslagen. Met behulp van lad ders hebben de mannen van de Leis de opgeslotenen uit hun benarde positie verlost. Vanmiddag om vier uur is de redding boot opnieuw uitgevaren, ditmaal om hulp te gaan verlenen aan het Deense vrachtschip Annam. dat de waterweg wilde binnenkomen, maar vermoedelijk in de storm niet al te best naar het roer luisterde. Het schip kwam met een .la ding stukgoed v-ji Kopenhagen. Op mij] ten Noorden van de Waterweg heeft de Leis 24 leden van de bemanning van boord gehaald en daarmee koers gezet naar de Berghaven waar de boot om half zes binnen liep Nauwelijks een half uur later kwam tot ieders verwondering de Deen toch nog op eigen kracht de Waterweg binnen vallen. Alle omstan digheden in aanmerking genomen was het een uitermate riskante onderneming, maar zij lukte. Het schip is tenminste veilig en wei in de Lekhaven te Rot terdam aangekomen. Met deze laatste actie heeft de Presi dent Jan Leis echter enige schade aan het roer opgelopen, waardoor zij de eerstkomende tiid geen dienst zal kun nen doen. In verband hiermee wordt de reddingboot van Breskens, de President Wiersma, tijdelijk in Hoglc van Holland gestationmeerd. In Rotterdam, dat in de loop van Zaterdag was gewaarschuwd, heeft het rivierwater, opgestuwd door de ongekend hevige storm, des avonds en des nachts het Noordereiland alsmede uitgestrekte wijken op de beide Maasoevers onder water gezet. De verbinding tussen de Rechter en Linker Maasoever via de bruggen werd in de voornacht verbroken en de enige manier om Zuid te bereiken was een tijd lang via de Maastunnel, welke men normaal kon blijven gebruiken. Toen het water in de loop van de Zondag zakte en het leven weer wat normalere aanblik kreeg, hoezeer het ook nog was ontwricht, bleek, dat het water vooral in Rotterdam-Zuid, waar een oude vrouw jammerlijk in haar woning verdronk enorme schade had aangericht, met als voornaamste gevolgen dat het tramverkeer met Rotterdam-Zuid nog slechts ten dele kon worden hervat. dat de diensten van de R.T.M. onmogelijk zyn geworden dat het treinverkeer alleen nog maar via het station D.P. in de richting Den Haag kan plaats vinden dat bijna alle utiliteitsbedrijven met moeilijkheden te kampen hebben, zodat de komende dagen de voorziening van gas, eleetriciteit en water kan stagneren. Desondanks is Rotterdam vergeleken met andere getroffen plaatsen er in verhouding goed afgekomen. Men denke in dit verband aan een nabij gelegen plaatsje als Poortugaal alwaar bij een noodlottig ongeluk, veroorzaakt door het hoge water, zeven personen in een instortend huis de dood vonden. land om een autobus te halen. Op de ■d- j terugweg bemerkte hij plotseling, dat den door tot aan de hals door liet water dijk neigingen tot breken ver te waden Een particuliere maatschappij toonde. Hi) keerde zijn wagen en be- heeft in de loep ven ZoodeB uveegrote d(_ bus ,e 0 da, landingsvaartuigen naar de stad gestuurd. ogenb,ik de d(jk ov|r ee„ len,tl. Halsteren, ten Noorden van van 400 meter en het losbrekende Bergen op Zoom. is zeer zwaar ge- water sleurde de burgemeester en de troffen. Tussen 3 en 4 uur gister- j auto mee. Men heeft hem nog gezien, morgen brak de Tholense dijk door, terwijl hij zich aan een boom vast- waardoor de polders, die lot deze ge-l klemde, daarna niet meer. - ■„llljpo JSX* - i de IT est zeedijk te Rotterdam. De Oosterkade, welke bij hoog tij en een ongunstige wind, al spoedig over stroomd wordt, kwam Zaterdag om on geveer kwart voor zessen, blank te staan. Daarna volgden de Spaanse kade en de Boompjes, alsmede enkele straten op de andere oever, doch tegen een uur of acht zakte het water weer. zodat het gevaar van een ernstige overstro ming geweken scheen Een uur later keerde het water, voort gestuwd door een steeds in kracht toe nemende storm, echter terug. Het station Maas kwam onder water te staan zodat reizigers die met de laatste trein waren aangekomen slechts met moeite de stad konden bereiken evenals vele etablis sementen van scheepvaartmaatschappijen. Aan de Zalmhaven en aan het Haring vliet sloegen enkele binnenvaartschepen op de wal. auto's bleven in het wassende water steken, het wegdek van vele stra ten spoelde weg, kabels, rioleringen en gasbuizen werdén bloot gewoeld In het geheel onder water gelopen Park, dat veranderd scheen in een woes te Amazonestroom, dreven op het vuil bruine water bedden en dekens, afkom stig uit de aldaar aanwezige lighallen, waar overdag rustbehoevenden plegen te verblijven en alhoewel de toch al hoog gelegen (en als waterkering be doelde) Westzeedijk. Oostzeedijk. Schie- damsedijk. Blaak en Groenendaal nog met vloedplanken waren versterkt, sloeg hel water op een enkele plaats, nog voordat het zijn hoogste punt had bereikt over de waterscheidingen heen. Met het wassen van het water werden de verbindingen slechter en aan de plot seling zeer grote vraag naar raxi's kon slechts zeer ten dele worden voldaan. Bij alle straten en wegen, welke op het water uitmondden stonden agenten op wacht met rode lantaarns en met kunst en vliegwerk werd liet verkeer, voor zover zulks mogelijk was. geregeld, maar steeds meer mensen stranden. Een goed uur na middernacht konden dt Maasbruggen niet langer worden ge bruikt en velen meldden zich bij d« politiebureau's. vragend om advies. Intussen werd duidelijk, dat enkele belangrijke overheidsbedrijven ernstig van het water te lijden hadden gekregen. Bij de Rotterdamse drinkwaterleiding overstroomde het vlak bij de Oude Maas gelegen buitenbassin, doch gelukkig was het binnenbassin geheel gevuld en daar ook de machines bleven werken ook al stond er in de kelders heel wat water behoefde nog wel geen onmid dellijke stagnatie te worden gevreesd, doch dat zuinigheid voorshands geboden zou zijn. werd duidelijk. Ernstiger was de situatie bij de beide gasfabrieken op de Rechter en Linker- Maasoever. welke ernstig door het water werden geteisterd. De directie van het G.E.B. deed een mededeling uitgaan, dat de grootste zuinigheid met gas moest worden betracht. Ook met eleetriciteit. aangezien ook de grote centrales schade geleden hadden. Een rantsoenering werd al in het vooruitzicht gesteld. Rotterdam-Zuid kreeg het onder de lawine van water, welke de straten bin nendrong kwaad te verantwoorden. Maashaven overstroomde en de enorme windkracht stuwde het water steeds ver der èn hoger. In de Rosestraat en de Oranjeboomstraat verdwenen achter gebleven auto's tot aan het dak in het vuile water en ook in Katendrecht en omgeving, nabij de Pleinweg en vooral in IJselmonde was h^t aanbeeld luguber Te IJsselmonde IJsselmonde heeft benauwde uren door gemaakt. De bewoners van de Boven straat en de Oostdijk werden Zaterdag nacht tegen het middernachtelijk uur gewaarschuwd om maatregelen te nemen, aangezien er een dijkdoorbraak dreigde. Toen om twee uur het gevaar voor een dijkdoorbraak inderdaad acuut werd. alarmeerde men door klokgelui degeheïe bevolking, terwijl met de sirene van een radiowagen ook de meest afgelegen polderbewoners van het dreigende ge- Tot een doorbraak is het niet geko men maar het binnentalud van de dijken werd door het overspoelende water ernstig aangetast en bezweek op liefst achttien plaatsen over een lengte van vijfentwintig meter; op één plaats zelfs over een lengte van meer dan honderd vijftig meter. Het water zakt Het was de portier van het Witte Huis, die Zondagmorgen om half zes telefonisch de eerste goede boodschap bracht; het water aan de Gelderse kade, aldus deelde hij mee. was een centimeter of twee gezakt. Zijn be richt werd bevestigd door mededelin gen van elders en inderdaad, het wa ter zakte zelfs vrij snel zodat tegen kwart voor elf het verkeer over de Maasbruggen weer vrij kon wor den gegeven. De ten Noorden van de Maas gelegen straten, wegen en pleinen waren het eerst weer begaanbaar, maar in Rotterdam- Zuid ging het minder vlot. De Oranje- boomstraat en de Rosestraat waar naar later zou blijken het water een slachtoffer had geëist waren nog niet begaanbaar zodat het tramverkeer op vele plaatsen waren de rails ondermijnd nog niet kon worden hersteld evenmin s de diensten van de R.T.M. De garage van de R.E.T. aan de Sluis- jesdijk had onder water gestaan waar door de bussen uiteraard niet normaal hadden kunnen uitrukken maar met het verstrijken van de tijd werd alles geregelder. De werklieden van de meente en andere nodige krachten den opgeroepen, tientallen particulieren stelden spontaan hun auto ter beschik king. vrijwilligers togen aan het werk waar zy konden terwijl anderen voorzie ningen troffen voor het volgende tij, dat tegen half zeven 's avonds werd ver wacht, doch dat gelukkig geen herhaling zou betekenen van alle geleden ellende. In haar woning verdronken De oproepen, uitgegaan van enkele zie kenhuizen. welke het personeel aan maanden ten spoedigste aan het werk te gaan deden aldra de vraag stellen of de overstroming in Rotterdam soms, gelijk elders in den lande, slachtoffers had ge- eist. Aanvankelijk werd dit door de offi ciële instanties ontkend al werd door de politie toegegeven, dat er hardnekkige geruchten waren, dat er in de Rosestraat een vrouw verdronken zou zijn. Zondagmiddag bevestigde de politie bij wie overigens vele meldingen over vermiste personen waren bin nengekomen dat Zaterdagnacht in de Rosestraat inderdaad een vrouw, de 72-jarige weduwe Visser-De Wolf in haar woning door het water was verrast en verdronken. Als bijzonderheid kan nog worden vermeld, dat een buurman, die in de woning van genoemde weduwe ru moer had gehoord, een ruit had inge slagen en de woning was binnenge drongen. De vrouw wist hij niet te redden, echter wel een medebewoon ster van haar, de wed. Visser-Eve- groen. roeiboot een goed heenkomen. Het bootje sloeg echter om en mannen van de ciuik- bootbasis moesten uitrukken om de dren kelingen te redden. Zondag zijn zeer velen in de loop van de dag langs het water een kijkje gaan nemen teneinde zich op hoogte te stellen van de schade, welke het water heeft aangericht en vooral tegen de avond, tegen de tijd dat er weer hoog water werd verwacht, waren er velen op de been. De storm was echter gaan liggen er. de wind was gedraaid, zodat zich Zon dagavond geen moeilijkheden van bete kenis meer hebben voorgedaan. Rotterdam, dat bereids een aantal eva- cué's had uit de randgemeenten, o.a. uit IJsselmonde, heeft in de loop van Zon dag de nodige voorbereidingen getroffen om een vijftienhonderd vluchtelingen, welke uit Zuidland werden verwacht, goed te kunnen ontvangen. De Ahoy'-hal werd hiervoor beschikbaar gesteld. Van alle kanten ontving de Rotter damse politie aanbiedingen van mensen, die zich en hun auto's beschikbaar stel den voor hulpverlening. Enkelen van hen werden doorgestuurd, doch over het algemeen had de Maasstad, gelijk wij van de politie vernamen, geen behoefte aan hulpkrachten. Op het hoofdbureau meld den zich gisteravond bij honderden tege lijk mensen uit Den Haag, die per bus naar Rotterdam waren gekomen op aan dringen van „een comit". Commissaris H. die Jong van de Rotterdamse politie gaf ne te kennen, dat hij liever had gé- zien dat deze mensen zich in Den Haag tt de commissaris der Koningin hadden gemeld dan dat zij naar Rotterdam waren gekomen alwaar men ze niet kon ge bruiken. Commissaris De Jong heeft ons gisteravond zijn indrukken van het gebeurde gegeven. Hij stölde voorop, dat Rotterdam het kwaad te verduren heeft gehad, doch dat ten slotte de overstroming vergeleken bij het geen in andere streken en gemeenten is gesdhied nogal is meegevallen, al ontveinsde hij niet, dat de aan- jerichte schade groot is, en dat de gevolgen nog enige tijd voelbaar zul len blijven, woorden welke hun be vestiging vinden in een aantal bekend makingen van officiële zijde, welke wij onderstaand afzonderlijk laten volgen. Schiedam Schiedam is wel door het hoge water bedreigd doch met inspanning van alle krachten is men er in geslaagd het ge vaar van een overstroming nagenoeg te beteugelen. Het Sterrebos kwam echter blank te staan en ook de 33 meter diepe bouwput voor het nieuwe dok van Wilton Feijen- oord liep geheel vol water, waardoor een schadepost aan materiaal en werk is ont staan. welke nog niet bij benadering is vast te stellen. Ook het Hoofd kwam blank te staan en het water bereikte de bovenkant van de sluisdeuren. Er werd een doorbraak ge vreesd. doch de eb heeft dit gevaar af gewend. Pernis De overstroming heeft in Pemis niet zulke ernstige gevolgen gehad als aan vankelijk werd verwacht. In enige tegen de dijk gebouwde huizen steeg het water in enkele minuten enige meters. Van het daar aanwezige meubilair kon niets wor den gered. Een vrouw, die zich op de bovenetage bevond, kon net op tijd in veiligheid worden gesteld. In de huizen aan de Westelijke dijk van de haven steeg het water tot ruim een meter. Aan de andere kant van de haven ontstond vrij ernstige waterschade. In het centrum van het dorp werd het wegdek vernield en het zand weggespoeld. Twee schepen werden op het land geslagen. De busver binding wordt in stand gehouden met veel vertraging en langs een andere route. Als gevolg van het noodweer heeft de Bataafse petroleum maatschappij het be drijf van haar raffinaderij te Pernis sc heel moeten stilleggen. Er is op de raf finaderij waterschade, waarvan de om vang wordt nagegaan. Wanneer de fa briek weer in gang wordt gezet, is nog niet bekend. Er hebben zich geen per soonlijke ongelukken voorgedaan. Zeven doden te Poortugaal Geen hulp nodig Op vele plaatsen heeft de politie Za terdagnacht de helpende hand moeten bieden. Aan de Sluisjesdijk werden om met enkele voorbeelden te volstaan kinderen per roeiboot uit een woon wagen gered terwijl vele bewoners van woonsohepen naar veiliger oorden wer den overgebracht. In de Waalhaven raakte een lichter op| gezien Slechts va„ ui drift en de opvarenden, de sohipper, zijn nu toe aangespoeld nl dat van •■•'■•eren. zochten per'schoonzoon. Naar gevreesd wordt heeft de wa tersnood in de gemeente Poortugaal zeven slachtoffers geëist, nl. twee ar beidersgezinnen. die in de Zalmplaat wonen en twee personen die ter hulp waren gesneld. In een huisje aldaar woonden het eoht- paar J. V.. dat bij zich in had wonen een getrouwde dochter met haar man en een zoontje van dirie jaar. Wegens de angstwekkende stijging van het water waren alle vijf naar de boven ste verdieping gevlucht maar waarsehim- lyk door de stuwing van het water is het huis daarop ingestort en werden al len onder het in de watermassa vallende puin bedolven. Een andere zoon van V.. die met een tot nu toe onbekend gebleven man te snellen, heeft men niet terug ei u.- van de ]jj|<en t=t de

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3