Ook België, Frankrijk en Engeland zwaar geteisterd Grote schade aan de Belgische kust De schepen buitengaats hadden het zwaar te verduren Dulles en Stassen te Parii Tsjiang overweegt hervatting der «merrilla Luchtaanvallen In Engeland 127 slachtoffers NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 Scheepsramp in de Ierse Zee eisl 128 slachtoffers Talrijke schepen zijn door het zware stormweer in ernstige moeilijkheden geraakt. De loodsdientsen voor de voornaamste Neder landse zeegaten zijn Zaterdagmiddag gestaakt. Noodseinen zijn ont vangen van een aantal schepen in de Noordzee en nabij deze zee gelegen wateren. De Britse koopvaardij werd zeer zwaar getroffen door het ver gaan van het passagiersschip Princess Victoria in de Ierse Zee, waarbij 128 personen zijn omgekomen. Het Britse passagiersschip Princess Victoria, groot 2694 ton bruto, dat de veerdienst tussen Schotland en Noord-Ierland onderhield, is Zaterdagmiddag na het vertrek uit Stranraer (Westkust van Schot land) in de Ierse Zee door de zware storm onklaar geraakt en op acht km afstand van de Ierse kust gezonken. Van de 177 opvarenden zijn er 128 om het leven gekomen, t.w, 89 passagiers en 39 leden van de bemanning. Drama's op zee Tot Zondagmiddag waren zes lijken geborgen. Onder de slachtoffers bevin den zich vrouwen en kinderen De 49 overlevenden zijn allen mannen Een reddingboot var. de Princess Victo ria is te Donaghadee aangekomen. Aan boord bevond zich een ernstig gewonde man en de lyken van zes andere opva renden van hol verongelukte schip, die de ontberingen na de schipbreuk niet hadden overleefd. Onder de om het leven gekomen leden van de bemanning bevinden zich drie stewardessen. Ook de gezagvoerder, Ja mes Ferguson, ging met zijn schip ten onder. Overlevenden hebben medege deeld hoe hij tot hert laatste ogenblik de passagiers heeft pogen op te beuren en dat hij steeds een toonbeeld van kalmte is gebleven. Juist voordat de Princess Victoria begon te zinken, gaf Ferguson last het schip te verlaten. Men meent dat zich onder de slacht offers majoor John Sinclair, vice-premier en minister van financiën voor Noord- Ierland. en Sir Walter Smiles, een afge vaardigde van Noord-Ierland in het Britse Lagerhuis, bevinden Te water gelaten reddingboten van de Princess Victoria, waarin zich vrouwen en kinderen bevonden, sloegen temidden van reusachtige golven, bijna onmiddel lijk om. Mannen sprongen te water en poogden, zich vastklemmend aan stuk ken wrakhout, de kust te bereiken. De een na de ander moest echter, verstijfd door de koude of uitgeput, zijn stuk hout loslaten en zonk weg. Alles is in het werk gesteld om de op varenden van het ten ondergang gedoem de schip van 'boord te halen, doch tever geefs. Sleep verloren. De Duitse sleepboot Guloserafjord, die de Duitse tanklichter Oder van Hamburg naar Rotterdam sleepte, heeft Zaterdag haar sleep op ongeveer 8'-j mijl afstand van Texel verloren. De Oder heeft een be manning van zes koppen, o.w. zich geen Nederlanders bevinden. De reddingboot Prins Hendrik heeft tevergeefs naar de lichter gezocht; de Nederlandse boot is Zondag in Den Helder teruggekeerd. De Oder was. gesleept door de Gulosen- fjord, op weg naar Rotterdam om al daar een lading benzine over te nemen. De Nederlandse k istvaarder F ran ka 2. op weg met een lading pek van Ham burg naar Duinkerken, verkeerde gis terochtend r.abij Tersehellingerbank in nood. Op een gegeven ogenblik maakte het schip een slagzij van 30 graden. De bemanning maakte zich re^ds gereed om het schip in de reddingboten te ver laten. doch de toestand van de Franka 2 veranderde zich daarna ten goede. Gis termiddag werd gemeld, dat het schip op weg' was naar Delfzijl, alwaar het om vier uur is aangekomen.' De Franka 2 is tot de Eems begeleid door de red dingboot Insulinde. Deze reddingboot is inmiddels te Oostmahorn teruggekeerd. Op de terugweg maakte de reddingboot in de omgeving van Schiermonnikoog bij een zware zee bijna 90 graden slag zij De mast lig gelyk met het water. Alles is van het dek weggeslagen, de ra dio raakte defect, het spriragnet werd totaal vernield. De bemanning die zich met riemen aan haar plaatsen had vast gebonden is bzhouden. Het Zweedse stoomschip Virgo, 2757 ton bruto is gisterochtend bij Vliehorsl. eiland Vlieland, gestrand. Er bestaat geen direct gevaar voor het schip. De kotter O u d d o r p 13 is Zaterdag avond tussen Noordwijk en Katwijk gestrand. Toen bleek, dat het scheepje bijna tegen de duinen lag, is een ploeg van de Kon Njord-Zuid-Hollandse Red ding Mij. uit Noordwijk onder leiding van schipper Jan van de Niet er met een vrachtauto over het strand heen gereden. Een Üd van de reddingploeg, de heer C. van der Berg, begaf zich met een lijn in zee en wist aan boord van de kotter te komen. De aanvankelijke veronderstelling, dat zich niemand meer op het scheepje zou bevinden, bleek toen onjuist. Van der Berg trof de drie led m van bemanning, twee Ouddor pers en eer. Scheveninger, in het logies aan. Zij verklaarden, dat zij Zaterdag nacht bij het Wassenaarse Slag het an ker hadden moeten uitwerpen, omdat de motor onklaar was geraakt. Daarop hadden zij alles „verstakeld" wat zij maar hadden kunnen vinden om de aandacht op hun noodtoestand te ves tigen. Vuurpijlen en voorwerpen, die zij maar even konden missen, werden aan gestoken. evenwel zonder gunstige ge volgen. Bij de opstekende storm sloeg de an kerkabel los en geraakte het scheepje op drift. Later op de avond zijn de opvarenden van boord gegaan. Het Duitse stoomschip Julius Rutgers, 854 ton bruto, in 1908 gebouwd, is gisteren nabij Noordwijk, tussen kilometerpaal 73 en 74, gestrand. Het schip was op weg van Kopenhagen naar Rotterdam. Drie van de vijftien opvarenden, o.w. de kapitein en twee stuurlieden, zijn aan boord gebleven. De overigen zijn naar de Ruigershoek te Noordwijkerhout gebracht. Het Finse stoomschip Bore VI. 1380 ton bruto, is Zaterdag bij West-Schou- wen aan de grond geraakt. Het -is gis ternacht omstreeks half een op eigen kracht vlotgekomen en in N.N. Ooste lijke richting weggevaren. Het Duitse stoomschip In dus tri a, 3246 ton bruto, heeft gisteren om twaalf uur S.O S.-seinen uitgezonden. Het schip dreef af; de ankers konden het niet houden Om kwart over vijf gistermid dag meldde de Industria, dat het zich op twee mijl afstand van Hoek van Holland bevond. Het schip vroeg om onmiddel lijke sleepboothulp. De Britse Admiraliteit heeft gisteren medegedeeld, dat de duikboot Sirdar tc Sheerness. aan de Theems, is gezon ken. De onderzeeboot lag in een dok. toen dit geschiedde. Ook is een fregat omgeslagen. Er is geen melding gemaakt van slachtoffers. Het lichtschip Goeree is gisteren enkele mijlen afgedreven. Er is grote schade aan boord; de stuurhut is in gedrukt. Bovenstaand bankbiljet van vijfentwintig gidden, gedateerd 7 Mei 1945, roodbruin van kleur en aan de voorzijde bedrukt met een meisjesportret, wordt op 1 Februari 1953 aan de circulatie onttrokken. Moskou ontvangt Perzische nota i.z. visserij-concessie De Perzische regering heeft een nota aan de Russische ambassade te Teheran gezonden, waarin zij ver zoekt een vertegenwoordiger aan te wijzen voor het uitwerken van de vis serij-concessie, welke Perzië gisteren heeft overgenomen. De Russische 'visserij-concessie, die voor 25 jaar was aangegaan, liep Za terdag af. De Perzische regering had enige dagen geleden te kennen gege ven, dat zij de concessie niet zou ver lengen. Vertegenwoordigers van de Perzi sche ministeries van financiën en bui tenlandse zaken zullen binnenkort naar Bandhar Phalavi gaan, waar de kantoren van de Perzisch-Russische visserij-onderneming zijn gevestigd. Het vorige jaar had deze maatschappij een opbrengst van 110 ton kaviaar en meer dan 5000 ton vis. IJS Italianen vragen om beloofde materieel De Amerikaanse ministers Dulles en Stassen zijn gisteren uit Rome te Parijs aangekomen. Zij begonnen on middellijk te confereren met Ameri kaanse autoriteiten in Europa, o.w ambassadeur Dunn (Parijs), ambassa deur Bunker (Rome), Samuel Reber. de pl. Amerikaanse hoge commissaris in Duitsland, en ambassadeur in alge mene dienst Draper. De ministers dineerden gisteravond met generaal Ridgway, de opperbevel hebber der geallieerde troepen in Europa, generaal Gruenther, diens' plaatsvervanger, en generaal Norstadt. de bevelhebber van de geallieerde luchtmacht in MidJen-Europa. Van daag zouden zij besprekingen voeren met president Auriol, minister-presi- der.t Mayer en minister Bidault. Wat het verblijf te Rome betreft, hebben Dulles en Stassen Zaterdag drie uur met minister-president De Gasperi en vier Italiaanse ministers beraadslaagd. Volgens Italiaanse zegslieden zou De Gaspeii gewezen hebben op achter stallige leveranties van beloofde mi litaire uitrusting voor de tien divisies het Italiaanse leger. Italië heeft beloofd het totaal tegen eind 1953 op twaalf te brengen. De Italianen vroegen voorts, of de V.S. meer defen sie-orders in Italië zouden willlen plaatsen in het belang van de zware en halfzware industrie. Ook verzoch- Voorts heeft de voorzitter van de commissie voor een Europese grona- wet, de Duitser Von Brentano Dulles en Stassen te Rome van de stand der werkzaamheden van de commissie op de hoogte gesteld. Toen Dulles gisteren in het vlieg tuig stapte, dat het gezelschap naar Parijs zou brengen, zei hij: Vij ver trekken bemoedigd en wij zullen ent aan president Eisenhower meedelen Wij zijn veel te weten gekomen over de toestand in Italië en het streven aer Italiaanse politiek". Aanval van Radio-Moskou op het Vaticaan. Radio-Moskou heeft Zaterdag het Vaticaan er van beschuldigd, met Washington overeengekomen rte zijn, dat liet „zal dienen als spionnagebasis, welke ten nauwste samenwerkt met de Ameri kaanse geheime dienst". Volgens Radio- Moskou heeft het Vaticaan. „dat zich met de politiek van het Nazistische Duitsland en het fascistische Italië placht te vereenzelvigen, zich thans in dienst van de Ver. Staten gesteld. (Reuter). Prawda beticht ambtenaren van zorgeloosheid „Hand- en spandiensten aan spionnen De Prawda, het blad van de Russi sche communistische partij heeft Za terdag gezegd, dat Russische staatsge heimen verraden zijn door spionnen voor een vreemde mogendheid. Enigen van deze spionnen worden met name genoemd. Overigens wordt niet ge zegd, welke buitenlandse mogendheid bedoeld wordt, maar een der spionnen wordt een „Amerikaanse agent" ge noemd. Het werk der spionnen zou verge makkelijkt zijn door „zorgeloosheid t.a.v. het bewaren van staatsge heimen", Een aantal spionnen is door de Russische geheime dienst ontmas kerd, zo wordt gezegd. Een voormalig afdelingshoofd van het ministerie voor de olïe-industru had „geheime documenten in handen gekregen en deze gebruikt voor zijn verderfelijke activiteit". Verder heet, dat bij de economische bank van oe Sowjetunie en in de ministeries van bevoorrading en van volksgezondheid zorgeloos is omgesprongen met docu menten. De voormalige onderminister voor non-ferro-metalen Petrow heeft „een aantal belangrijke papieren ver loren", aldus de Prawda. Ook hebben volgens het blad enige leidinggevende personen „de wetten van de Sowjetunie geschonden, door te veel te praten", waarvan misbruik werd gemaakt door „politieke schei- men en schadelijke elementen", Bohlen wellicht ambassadeur te Moskou In diplomatieke kringen te Washing ton gelooft men, dat wellicht Charles Bohlen, adviseur van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken op het gebied van betrekkingen met de Sowjetunie, zal worden benoemd tot ambassadeur te Moskou. Sedert de oorlog heeft Bohlen alle belangrijke internationale conferen ties, waaraan de Sowjetunie deelnam, bijgewoond als tolk (voor Russische vertalingen) en adviseur. Het eigen leed heeft de aandacht van het Nederlandse volk Zondag afgeleid van de rampen, welke vele andere staten hebhen geteisterd in de nacht van Zaterdag op Zondag. De Belgische kust heeft het zwaar te verduren gehad. In Engeland heeft het noodweer op onbarmhartige wijze huisgehouden. Frankrijk. Duitsland en Zwitserland zijn er beter afgekomen, alhoewel ook deze landen veel schade hehh.en geleden. Ondanks het eigen leed, dat ons thans zo zeer in beslag neemt, gaan onze gedachten uit naar allen, die met ons. het slachtoffer van de elementen zijn geworden. Noodtoestand aan de Vervoerconferentie te Parijs Wagonpool cn standaardi satie van materieel Van onze correspondent. PARIJS. 1 Febr. De ministers van verkeer uit acht Europese landen, de zes leden van de gemeenschap voor Kolen en Staal, alsmede Oostenrijk en Zwitserland, zijn de afgelopen week gedurende drie dagen in conferentie op de Quai d'Orsay bijeen geweest, ter bespreking van een beperkt aantal technische vraagstukken. „Van de Europese integratie is het transportprobleem een van de belang rijkste en zelfs, zonder de integratie- gedachte, zou het noodzakelijk zijn de harmonische ontwikkeling van het transport in internationaal overleg te bevorderen en te trachten een ge- leidelijn te vinden", aldus mr. Algera, de Nederlandse minister van ver keer en waterstaat, die aan het hoofd van onze delegatie aan dit óverleg heeft deelgenomen. De conferentie, die ,,een volledig succes" werd genoemdheeft i schei dene resoluties aangenomen ten aanzien van spoor-, land- en water wegen Wat de spoorwegen betreft, wil men komen tot een wagonp ooi, unificatie van de taneven, standaardi satie van materieel, o.m. door uitbrei ding van de eleetrificdtïè en een ge meenschappelijke financiering van materieelaankopennaar hel voorbeeld van de in de Ver. Staten bestaande equipment trust. Voor een Europees wegennet zijn aanwijzingen opgesteld, alsmede een lijst van inter nationale wegen, die voorrang zullen genieten voor verbetering of aanleg. D« conferentie heeft ook besloten tot DE GEWIJZIGDE STRATEGIE IN IIET VERRE OOSTEN o Van Chinese nationalistische zijde verluidt, dat de regering van generaal ten zij om verlichting van de Ameri- I Tsjiang Kai-sjek van plan is „schaduwregeringen" op te richten voor drie kaanse immigratiebeperkingen, omaai provincies op het vasteland van China, namelijk voor Joennan, Foekien en vijf millioen Italianen waarschijnlijk Tsjekiang. Deze provincies zijn gekozen, omdat nationalistische guerrilla permanent werkloos zullen blijven, ais strijdkrachten deze reeds voor een deel in hun macht hebben, zo wordt zij niet kunnen emigreren Tenslotte I verklaard. werd Amerika s steun gevraagd voor Zoals reeds eerder uit Washington is gemeld, heeft president Eisenhower d Italiaanse aanspraken op Triest. besloten de Amerikaanse zevende vloot uit de wateren van Formosa terug te (trekken en Tsjiang toe te staan het Chinese vasteland aan te vallen. sluit van Juni 1950 om Formosa te van Europese water inventarisatie wegen. Ter uitwerking van de verschillen de aanwijzingen zullen nationale com missies worden gevormd; een interna tionale commissie zal tot taak hebben het op deze conferentie gelegde con tact onder de acht landen te verster ken. De datum voor een volgende con ferentie is nog niet bepaald. Tot de lijst van negentien internati onale wegen, die voorrang krijgen voor verbetering of aanleg, behoren de wegen Amsterdam via Utrecht, Luik, Luxemburg naar Frankrijk, Amster damParijs, en Hoek van Holland via Rotterdam, Utrecht, Arnhem naar het Roergebied, zo heeft mr. Algera me degedeeld. Tot de grensvakken (spoor wegen). die het eerst in aanmerking komen voor een betere aansluiting, behoort hel traject AntwerpenRoo sendaal. Engeland niet geraadpleegd Een van de gevolgen van deze maat regel zou zijn. dat de Chinese natio nalisten dan aanvallen op het vaste land kunnen uitvoeren. Volgens wel ingelichte waarnemers te Taipeh, de hoofdstad van Formosa, zal Tsjiang Kai-sjek dan ook de guerrilla-activi teit in de genoemde drie Chinese pro vincies laten uitbreiden. In Joennan. dat aan Birma grenst, hebben Chinese nationalistische troepen drie jaar ge leden tevergeefs tegen de communisten gestreden. Overblijfselen van de natio nalistische legers, die toen naar Bir ma zijn uitgeweken, zijn de laatste tijd weer actief. Tsjekiang en Foekien zijn kustprovincies tegenover en ter hoogte van Formosa. Van gezaghebbende zijde te Londen ivordt vernomen, dat de Ver. Staten Engeland niet geraadpleegd hebben over een eventuele terugtrekking van de zevende vloot. Men acht het echter mogelijk, dat Eisenhower en Churchill bij hun informele besprekingen in het begin van deze maand te New York de kwestie hebben besproken. Vanmorgen vroeg hebben geallieerde Superforten de grootste aanval sinds meer dan een jaar gedaan op communistische stcHineen aan het front: zij wierpen meer Poiitieke kringen in de Britse SS, ™tw,er"peS'm,^e„U,, «"'adb^ hun ernst,ge bezorgd- radingscentrum bij Tsjmampo aan. he.d over het bericht. Hoewel m geen Zaterdag hebben gevechtsbommenwer- onmiddellijke commentaar wilden ge- pers naar schatting 176 slachtoffers ge- ven, lieten zij blijken, dat h.i. de maakt onder de communistische troepen maatregel geen militair voordeel zal bij de rivier Nam aan het oostfront. opleveren, terwijl uit politiek oogpunt Het Amerikaanse slagschip Missouri veel hierdoor kan worden verloren, heeft Zaterdag de havenstad Wonsan be- indien de onofficiële berichten uit Avond» welen Superforten Washington op waarheid berusten zal Ifm tpn y.in/iort van Hp cto/f aan r de kwestie ongetwijfeld ter sprake ko- schoten. doelen 16 km ten zuiden van de stad aan. Het gebruik van Wonsan als doorgangs plaats voor voorraden op weg naar de legers aan het oostfront wordt nu al sinds Februari 1951 bemoeilijkt. Van de fronten zijn alleen beperkte ac ties gemeld. (Reuter). men bij de besprekingen, welke mi nister Dulles de volgende week met de Britse regering zal hebben. Officiële woordvoerders te Londen verklaarden Zaterdag, dat het be- „neutraliseren" geheel op Amerikaans initiatief was genomen. Generaal Mac Arthur betuigt zijn instemming Generaal MacArthur, de vroegere Amerikaanse opperbevelhebber in het Verre Oosten, heeft Zaterdagavond het besluit van president Eisenhower toe gejuicht. MacArthur zei, dat deze stap „een van de vreemdste afwijkingen, welke in de militaire geschiedenis be kend zijn, zal corrigeren". Naar MacArthur betoogde, had het besluit van Truman indertijd om For mosa te „neutraliseren" de Chinese com munisten aangemoedigd, „in versterkte mate tussenbeide te komen in Indo- China, in Korea, in Tibet en langs de gehele periferie van hun aggressief op dringen in Azië". Door deze „neutralisatie" was het de communisten mogelijk gemaakt om legers naar Korea te zenden, aldus de generaal, die hier in dit verband aan. toevoegde, dat hij na de Chinese inval onmiddellijk bevel had gegeven de bruggen over de Jaloe, de grensrivier tussen Korea en Mantsjoen je. van de lucht uit te bombar deren en te vernielen. Binnen enkele uren was echter een tegenbevel uitge vaardigd, besloot MacArbnur, die overi gens niet verklaarde, wie zijn bevel on gedaan had gemaakt Spoedvergadering te Peking? Volgens een bericht in de Londense Sunday Times zijn alle Aziati sche communistische leiders opgeroe pen voor een spoedvergadering te Peking, teneinde een plan uit te wer ken om mogelijke krachtiger maat regelen van generaal Eisenhower bij het voeren van de oorlog in het Verre Oosten, het hoofd te bieden. De ver gadering zou staan onder voorzitter schap van Mao Tse-toeng. Vlaamse kust De hele Belgische kust, van Knokke en Het Zoute aan de Nederlandse, tot De Panne aan de Franse kant heeft zwaar te lijden gehad onder het nood weer. Vele steden en dorpen aan de kust staan onder water. Nabij Het Zoute en het aangrenzende Lekkerbed bezweken enkele dijken, waardoor uitgestrekte gronden onder water lie pen. Het water drong in vele huizen, o.3u in de villa van koning Boudewijn. Alle hotels en villa's langs de kust moesten w orden ontruimd. De pier van Zeebrugge werd ernstig beschadigd. Te Oostende zijn, ten gevolge van het bezwijken van een dijk straten en pleinen ondergelopen. De telefonische verbinding met Brussel werd gestoord. Zeven personen zijn te Oostende omge komen. Een kind werd op straat uit de armen van zijn moeder gerukt en verdronk in het water dat door de straat stroomde. Te Knokke zijn villa's ingestort. In de haven van Antwerpen zijn reeds zeven dijken bezweken. Het grootste gat is 520 m lang en zes m diep. Een schip, dat in een droogdok werd los geslagen zonk in de Schelde. Het tram personeel te Antwerpen, dat sedert Vrijdag in staking was. heeft het werk terstond hervat ten einde het wenk der reddingbrigades te vergemakkelijken. De tunnel voor voertuigen onder de Schelde is Zondagmiddag ondergelopen. Doordat het water de electrische centrale van Antwerpen binnenstroom de. had de stad Zondag tot in mid daguren geen stroom. Bij Mechelen ontstond een gat van 80 m. in een dijk. Bij Nieuwpoort werd een dijk over een afstand van ruim 1500 m weggeslagen. Tot in het Walenland toe heeft men het noodweer te bespeuren gekregen. Zes van de zeven wegen, welke naar Bastogne. bij de Luxemburgse grens leiden, zijn onbruikbaar geworden. Ver scheidene dorpen zijn geïsoleerd. In vele delen van België is het spoorweg verkeer in de war. Zware sneeuwstor men hebben in de Ardennen gewoed. In de loop van de dag is voor het Noordelijke deel van het Belgische kustgebied de noodtoestand afgekon digd. Alle genietroepen, die zich te Brugge in garnizoen bevinden, zijn naar de kust gedirigeerd om de dijken met zandzakken te dichten. De gouverneurs van de provincies Oost-Vlaanderen en Antwerpen hebben militaire hulp inge roepen. Het Belgische ministerie van defensie heeft per radio alle militairen met verlof bevel gegeven naar hun standplaatsen terug te keren. VIJF DODEN IN WEST-DUITSLAND De storm heeft in West-Duitsland ern stige materiële schade veroorzaakt en vijf mensenlevens gevergd. Het ergst ge leden heeft Noordrijnland-Westfalen. Te Dusseldorp. de hoofdstad van dit land. werden twee mensen gedood toen een in de oorlog uitgebrand huis instortte. Te Grevenbroich werd een auto door de wind tegen een boom geslingerd. De dame. die aan hel stuur zat, kwam om het leven. In het gebied van Keulen en Wuppertal is zeer veel sneeuw gevallen. Op som mige punten lag zij twee meter hoog. Het spoorwegverkeer geraakte geducht in de war. Talloze auto's en autobussen bleven in de sneeuw steken. Aan de kust van Oost-Friesland zijn enkele dijken ernstig bedreigd. Grote stukken van de duinen van het eiland Borkum zijn weggeslagen, Nadat Parijs enkele dagen had genoten van mooi lenteweer, is het plotseling verrast door zware stormen, welke met regen-, sneeuw- en hagelbuien gepaard gingen. In vele arrondissementen der stad werd ernstige schade berokkend. De brandweer moest ongeveer tweehonderd maal uitrukken. Bretagne is vrijwel gespaard gebleven, zodat het verkeer in de havens van Cherbourg en Brest nauwelijks stagnatie ondervond. Te Le Havre was de storm echter vrij hevig. De uitgevaren schepen hadden de grootste moeite de haven weer te bereiken. Vele schepen moesten in an dere havens een onderkomen zoeken. Te Duinkerken was de storm zo krachtig, dat de grote havensluis werd gesloten in afwachting van beter weer. De haven is vrijwel geheel gesloten voor de scheep vaart. In de voorsteden van Duinkerken moesten een aantal huizen worden ont ruimd. Bonn tegen uitlevering van Lammerding c Het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft Zaterdag meege deeld, dat de Britse regering het Franse verzoek om uitlevering 1 ex-generaal Bernhardt Lammerdmg, die er van wordt beschuldigd oorlogs misdaden in Frankrijk begaan te heo- ben, naar haar hoge commissaris m Duitsland heeft verwezen. Het verzoeK om de uitlevering van Lammerding, evenals die van een aantal andere Duitse oud-militairen, werd Vrijaag gedaan in een brief van de Franse mi nister van defensie, Pleven, aan ae Britse ambassadeur in Frankrijk. De betrokkenen bevinden zich in de Britse zone van Duitsland. Een woordvoerder van het West- duitse ministerie van justitie heeft verklaard, dat West-Duitsland de uit levering van Lammerding niet zal goedkeuren, daar Lammerding een Duitser is en de Westduitse grondwet de uitlevering van Duitsers verbiedt. Hongersnood in Bombav In de plattelandsdistricten van de staat Bombay lijden meer dan zes mil - loen mensen honger door de aanhou dende droogte en het mislukken van twee opeenvolgende oogsten, aldus heeft de Bombayse minister voor staatsinkomsten, Hirey, verklaard. Duizenden verlaten de getroffen ge bieden; men vreest, dat hierdoor de economie van het platteland zal wor den verstoord. Wegens gebrek aan voer wordt veel vee verkocht, ge slacht of zonder verdere omslag in de steek gelaten. De regering van Bombav heeft reeds 35 millioen ropijen uitgegeven voor hulp en leningen aan de boeren. Voor het bouwen var. bevloeiingswerken is 27 millioen ropijen uitgetrokken. In het gehele land worden hulp acties georganiseerd; in een gevange nis in de staat Bombay hebben de ge vangenen aangeboden de helft van hun weekrantsoen af te staan voor de bevolking in de getroffen gebieden. Vonnis in Duitse spionnagezaak De vroegere actrice Maria Knutih te Bonn tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens poging tot hoogver raad. Gedurende vijf jaar is zij haar burgerrecht kwijt. Van de drie politie-ambtenaren uit Frankfort, die tegelijk met haar terecht stonden. werd er een. Heinz Fach. vrij gesproken, Hermann Westbeld kreeg twee jaar en verlies van burgerrecht gel durende drie jaar. Marianne Opelt werd tot drie maanden gevangenis veroor deeld. Beroep tegen de vonnissen is niet mo gelijk. De vier verdachten werden in het voorjaar van 1952 door geallieerde agen ten gearresteerd en aan de Westduitse autoriteiten overgegeven. Het was het eerste spionnageproces in de bondsrepu bliek na de oorlog. Mevrouw Knuth heeft toegegeven, dat zij voor de Poolse inlichtingendienst heeft gewerkt. Westelijke brief aan Tsjoejkow De drie Westelijke geallieerde hoge commissarissen in Duitsland hebben Zaterdag de Russische besehuldigin gen. dat door de Westelijke mogend heden beschermde organisaties „een misdadige activiteit tegen de Oostduit- se regering ontplooien", als „geheel misplaatst" van de hand gewezen. De hoge commissarissen verklaarden dit in een brief aan hun Russische colle- i, generaal Tsjoejkow. In de Westelijke nota wordt gezegd, dat de hoge commissarissen „geen or ganisaties in West-Berlijn kennen, die zich met dergelijke acties bezig hou den". In de Russische nota was ge sproken van „ondermijnende activiteit van spionnage-organisatlea in West-j Berlijn". De dijken in de nabijheid van Ma- biethorpe in Oost-Engeland (Lincoln shire) zijn over een afstand van vijftig kilometer op diverse plaatsen be zweken, waardoor een strook land van een diepte van 3200 m onder water was komen staan. Honderden personen in de gemeenten ten Noor den en ten Zuiden van Mablethorpe moesten hun huizen ontruimen. Door militaire vrachtauto's werden zij naar Louth, ongeveer dertig kilometer van Mablethorpe, overgebracht. Te Louth hebben da autoriteiten haar hoofdkwartier voor het geteisterde ge bied opgeslagen Een gebied tussen Ma blethorpe en Sutton-on-sea is over een lengte van 30 kilometer en een breedte van 8 kilometer afgezet door de politie. In dit gebied staat het water zes meter hoog. Men vreest, dat velen in de hier gelegen landhuisjes zijn omgekomen. Alle verbindingen met dit gebied zijn verbroken. De politie had Zondagnamid dag nog geen radio-verbinding met de geïsoleerde dorpen gekregen. Larags de kust van Norfolk is een ge bied van honderd kilometer geteisterd door overstromingen. Nabij Wells-on-sea is een strook, welke een breedte van aóht kilometer heeft, onder water gelopen. Kings Lynn, de grootste aan de Wash gelegen stad (24.000 inwoners) is over stroomd doordat de Ouse buiten haar oevers is getreden. Honderden gezinnen zijn hier dakloos geworden. Het water rees hier zo snel, dat vele gezinnen sleohts enkele minuten hadden om zich in veiligheid te brengen. In Hunstanton (Norfolk) is de zee over terreinen gespoeld, waar leden van de Amerikaanse luchtmacht gehuisvest waren. Men neemt aan. dat 40 van hen verdronken zijn Te Clacton-on-sea. een vacantie-oord j aan de Britse Oostkust, zijn bijna duizend personen geïsoleerd door de overstromingen. Met man en macht wordt gepoogd hen te helpen. Ook een Twee nieuwe Yiekers straalvliegtuigen De vliegtuigfabriek van Vickers- Armstrong heeft bekend gemaakt, dat haar vergunning is verleend om het prototype te bouwen van het Vickers 1000 straalvliegtuig voor militair ver voer. De Vickers 1000 zal een span wijdte hebben van 45 m en een lengte van 48 m. Het toestel heeft pijlvleu gels,waarin, zoals in alle tot dusverre ontworpen Duitse straalvliegtuigen, de straalmotoren zijn ondèrgebracht. Dit vliegtuig zou over zeer lange afstan den kunnen worden gebruikt zonder tussenlanding en met een hogere snel heid dan die van het geluid. De nieuwe verkeersmachine van Vickers Armstrong, de Vac 7, zal on geveer gelijken op de Vickers 1000. Het aantal passagiers, dat door deze Vac 7 kan worden vervoerd, varieert van 100 tot 150; dit is afhankelijk van de kajuitinrichting. Er worden geen bijzonderheden medegedeeld over prestaties der toestellen, noch over aantal en type der straalmotoren. Zoals men zich zal herinneren, heeft Vickers al een viermotorige straal- bommenwerper gebouwd. Dit type, de Valiant, is thans in „super-prioriteits productie" voor de Britse luchtmacht. Socialistische bezwaren tegen G.K.S. Het bestuur van de sociaal-demo cratische partij in West-Duitsland heeft ernstige bezwaren laten horen tegen de te verwachten credietpolitiek van de Europese gemeenschap voor kolen en staal. Het lid van de Bonds dag Herbert Wehner is van mening, dat de belangen van het Duitse eco nomische leven, vooral die van de werkende Duitse bevolking, door de practijk van de G.K.S. benadeeld wor den. Deze benadeling geschiedt in de eerste plaats ten gunste van de Fran se staalindustrie. Blijkens een commu niqué van de partij heeft Wehner ge wezen op het grote gevaar, dat de G.K.S. vooreerst afhankelijk zal wor den van de Franse koloniale gebieden. Adenauer in West-Berlijn Bondskanselier Adenauer heeft Za terdag in West-Berlijn vertoefd voor een onderzoek naar de moeilijkheden welke ontstaan zijn door de grote toe vloed vluchtelingen uit het Oosten. Hij heeft tijdens zijn korte bezoek overleg met Westelijke geallieerde en Duitse functionarissen gepleegd. groot gebied rondom Ipswich (Suffolk) staat onder water, zoals ook ongeveer een derde deel van Harwich. Te Londen Omstreeks 3 uur Zondagochtend is de Theems nabij Londen buiten haar oevers getreden. Millbank en een deel van Chel sea stonden onder water. Te Hammer smith stond het water 60 cm hoog in de straten. Verscheidene havenwijken zijn eveneens overstroomdIn het Oostlon- dense district Whitechapel staat het water drie voet hoog m de straten. Politie en brandweer verleenden hier hulp bij het evacueren der huizen. Ook uit het graafschap Kent worden ernstige overstromingen gemeld. Het Noorden van Schotland heeft het eveneens hard te verduren gehad. Tussen Perth cn Inverness is op een der hoofd spoorlijnen een trein gestrand Men ver moedt. dat hij nabij Ablemore is inge sneeuwd. De strijd tegen het water en de hulp actie voor de geteisterde bevolking moest vaak in ernstig, noodweer en in volsla gen duisternis worden gevoerd. Voor zover zulks mogelijk was hadden radio auto's der politie de bevolking gewaar schuwd. In diverse delen van het geteis terde gebied hebben ook manschappen van de Amerikaanse luchtmacht hun hulp bij de reddingsactie verleend. Uit alle delen van hei geteisterde Britse gebied komen de bekende som bere berichten binnen van ingestorte huizen, vluchtende gezinnen, omgekomen mensen, hulpacties en alsnog dreigende gevaren. Het stadhuis van Louth, waar, als gemeld, het hoofdkwartier van de geteisterde streek van Mablethorpe is gevestigd, zag er Zondag, aldus Reuter, uit als in oorlogstijd. Op de vloeren la gen matrassen en dekens voor de vluch telingen. die hun overjas over hun nachtgewaad aan hadden en hun natte kleren op de radiators der verwarming lieten drogen. Het aantal slachtoffers bedraagt volgens de laatste gegevens 164, ter wijl nog velen vermist worden. Men schat het aantal daklozen op 50.000. ONWEER TE BERN Boven de Zwitserse Alpen en de Jura hebben Zondag zware sneeuwstormen ge woed. Te Bern brak Zaterdagavond een hevig onweer uit. dat door zware sneeuw val werd gevolgd. ONTREDDERD TREINVERKEER IN ZWEDEN Door hevige sneeuwstormen is het spoorwegverkeer in Noord-Zweden ern stig m de war geraakt. De nacht-sneltrein van Stockholm naar Sundsvall liep Za terdag vast in de sneeuw en kon eerst Zondagochtend, toen twee hulp-locomotie ven ter plaatse waren gekomen, worden bevrijd. Na drie uur te hebben gewacht, konden de passagiers met autobussen de reis voortzetten. Een sneltrein van Hudiksvall naar Stockholm bleef even eens m de sneeuw steken, maar kon zich zelf na anderhalf uur bevrijden. Het lo cale spoorwegverkeer en de autobusdien- sten hebben ook veel last van het weer ondervonden. BLAUWE HEMEL TE WENEN Wenen was inmiddels de hemel blauw en men genoot er van het zachte Ridgway heeft oog voor defensie van het Noorden De geallieerde opperbevelhebber in Europa, generaal Ridgway, heeft de Deense minister van buitenlandse za ken, Kraft, beloofd, de mogelijkheid van het zenden van extra landstrijd krachten van de N.A.V.O. ter verster king van de verdediging van het schiereiland Jutland, te zullen over wegen. Kraft heeft na een tweede on derhoud met Ridgway Zaterdag ver- ul!Llrd' een zeer Sunstige indruk te hebben van de houding van de opper bevelhebber tegenover de verdediging van de Noordelijke flank van West- Europa, „welke hij van vitaal belang acht De Deense minister heeft met gene raal Ridgway gesproken over de ver vanging van Noorse troepen, welke spoedig uit het gebied van het kanaal van Kiel teruggetrokken zullen wor den. door Deense troepen. De gealli eerde opperbevelhebber had hierom verzocht. —Tsjechisch protest bü de V.S. De rsjechoslowaakse minister van buiten landse zaken. Jan Siroky. heeft in een nota aan de Ver. Staten geprotesteerd tegen „vijandige daden'aldus heeft Ra dio-Praag bekendgemaakt. In de nota welke aan de Amerikaanse ambassadeur te Praaag werd overhandigd, verklaart de regering te Praag dat zij reeds in verscheidene vorige nota's heeft georo- testeend „tegen de gebleken vijandig® houding van de Amerikaanse regering tegenover de Tsjechoslowaakse voïksde- mocrati®.' (Reutar)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2