m 'OtteRöAin J ^-Radioprogramma Het afscheid van ir. J. P. v. Bruggen LAXEER-AKKERTJE5 H. A. Lorentz Onze behandeling van een Europees verschijnsel Verhelderend onderzoek De wijziging van Utrechts gemeentelijke grenzen Laboratorium voor landmeetkunde te Wageningen geopend Première van Nederlandse film .gen 2 NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 2 2S Gouden jubileum van H. Hertzberger Vrijdag heeft de iheer H. Hertzberger zijn gouden jubileum gevierd als direc teur van de Confectiefabriek Em. Hertz berger. In de gang van het kantoor- en fabrieksgebouw aan de Sluisjesdijk had den zidh in de namiddag de naaste fami lieleden van de jubilaris en het voltallige personeel verzameld, toen de zoon, de heer E. Hertzberger, zijn jubileumrede begon uit te spreken. Hij schetste daarin het wel en wee van de onderneming en dan meer in het bijzonder de moeilijk heden, die zijn vader in zijn werkzaam heden heeft ondervonden door twee we reldoorlogen. Desondanks is de fabriek gegroeid tot een bedrijf van groot for maat. Spr. bood zijn vader een cheque aan, die hij zelf een bestemming zou moeten geven. Ook werd bij de ingang van het privé-kantoor een gedenkplaat onthuld met de beeltenis van de jubilaris. Deze gedenkplaat was een geschenk van het personeel. Hierna hebben gesproken de heren L. Korsten, oudste procuratiehouder, L. G. Salomé, uit naam van het kantoorperso neel. H. W. Beke, chef van de snijkamer en E. Oostendorp, bedrijfsleider. In zijn dankwoord heeft de heer H. Hertzberger er aan herinnerd, dat hij zijn loopbaan begonnen is in een bescheiden winkeltje in Eindhoven. Aan zijn vrouw heeft hij het te danken gehad, dat hij de inmiddels krachtig gegroeide confectiefabriek te Rotterdam is begonnen. Het bedrag van de cheque wenste hij ter beschikking te stellen van enkele stichtingen, die zich bezig houden met de zorg voor de na gelaten betrekkingen van oorlogsslacht offers. Jubileum dr. M. Kruyswijk Zondag was het 25 jaar geleden, dat dr M. Kruyswijk werd benoemd tot leraar aan de chr. H.B.S. te Rotterdam. Maandagavond zal dr Kruyswijk. die sinds 1945 directeur is van deze H.B.S., door bestuur en leraren worden gehuldigd. Eerste paal geslagen voor bioscoop Centraal Op een terrein aan de Binnenweg, vlak naast de oude bebouwing aldaar, is Zaterdag de eergte paal geslagen voor de bioscoop Centraal. Het gebouw krijgt een gevelbreedte van 20 meter en een diepte van 53 meter. Naast de entree van de bioscoop is een winkel geprojecteerd. Daarnaast ligt de ingang voor de zes flatwoningen, die boven de hal gebouwd zullen worden. De bios coopzaal krijgt S00 zitplaatsen; zij zal worden aangesloten op de stadsverwar ming en zij zal worden uitgerust met een moderne installatie voor de lucht verversing. Aan de achterkant van het gebouw, onder het toneel, komt ruimte voor een garagebedrijf met zes auto boxen. Architect is de heer J. A. Le- lieveldt, uitvoerder de firma J. P. van Eesteren. De verwachting is, dat de bioscoop eind Augustus in gebruik kan worden genomen. De woningen zullen enkele maanden later klaarkomen. Afscheid van de politie Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd heeft ook de briga dier G. de Wit in het gymnastieklokaal van het bureau Sandelingplein afscheid genomen. Als buurtagent heeft de heer De Wilt vaak bemoeienis gehad met grote sportgebeurtenissen op de Linker Maas oever. Uit sportkringen werd dan ook veel belangstelling voor zijn afscheid getoond. Namens de collega's hebben bri gadier C. Zuurveld en adjudant E. H. van Dijk hem toegesproken en hem fraaie geschenken aangeboden. In de recherchewacht van het hoofd bureau heeft gisterochtend de hoofdagent D. van Fulpen, die eveneens de dienst met pensioen gaat verlaten, afscheid ge nomen, Hij werd toesesproken door hoofdinspecteur J. W. J. Moerman en hoofdagent J. L. Broekhans. 's Middags was de heer Van Fulpen bij de arrestan tenafdeling, waar hij voorheen heeft gewerkt. Daar voerden de adjudanten A. de Wit en S. Blokland het woord. Uit naam van de collega's werd een ge schenk aangeboden. In liftkoker bekneld In het gebouw van de Rotterdamse Bankvereniging aan de Coolsingel is Vrij dagmiddag de 54-jarige Mftmonteur H. Haas. uit de Oostendamstraat, bekneld geraakt tussen de kooi van de lift en de bovenkant van de liftdeur. De man had reparaties aan de lift verricht, waarna hij het toestel wilde proberen. Aangezien de lift weigerde kroop hij met hulp van een ladder tussen de bovenkant van de kooi en de liftdeur. Daarbij heeft hij vermoedelijk het een of andere contact tot stand gebracht, want plotseling ging de lifft omhoog en Haas raakte met het bovenlichaam klem. De eleotricien van de Robaver, die bij de werkzaamheden aanwezig was. drukte onmiddellijk de haltknop in. Met assistentie van machi- nekamerpersoneel kon men de lift daar na iets laten zakken en toen kon het slachtoffer uit zijn benarde positie wor den bevrijd. In ernstige toestand moest de monteur naar het ziekenhuis aan de Coolsingel worden overgebracht. Rotterdam in 't kort Ongeluk in de haven. Aan boord van het motorschip Montan, dat in de Rijnhaven ligt, heeft de 57-jarige haven arbeider J. F. Sieber een klap van een runnerdraad tegen het been gekregen. Met een gebroken knieschijf is hij in het Havenziekenhuis opgenomen. Aangereden. In de Graaf Floris- straat is de 74-jarige H. Vorik, uit de Fransen v. d. Puttestraat, bij het over- sieken door een auto aangereden. Met een gekwetste knie is hij ter verpleging opgenomen in het ziekenhuis aan de Bergweg. Autobotsing. Op de hoek van de Groene Hilldijk en het Sandelingplein zij» Vrijdagnacht twee auto's met elkaar in botsing gekomen. De 18-jarige winkel juffrouw J. Kleinendorst. uit de Zweder- straat, die in een der auto's zat, kreeg een hersenschudding. Zij is in het Zuiderziekenhuis opgenomen. Wijkraad Kralingseveer. Wegens vertrek uit Kralingseveer heeft de heer J. Koedoot ontslag genomen als lid van de wijkraad voor dit stadsgedeelte. B. en W. hebben als zijn opvolger benoemd de heer C. Kaptein. Watersport. Woensdag 18 Februari a.s. 's avonds 8 uur, houdt de heer E. A. 't Hart. in de blauwe zaal van de Beurs en op initiatief Van de KNNWV te Am sterdam, een lezing over de kennis van de vaarreglementen. UIT HET - Dinsdag 3 Februari Hilversum I (402 m). AVRO: 7.00 en Nieuws 8 15 Gram 9.00 Morgenwijding 9.15 Sionsliederen 9 25 Voor de vrouw 9,30 Wa terstanden 9,35 Gram 10.50 Voor de kleu ters 11.00 Voor de zieken 1130 Tenor en piano 12 00 Lichte muziek 12.30 Land- en tumbouwrnededelingen 12,33 Voor het plat teland 12.4D Pianoduo 13.00 Nws 13.20 Me- tropolë orkest en soliste 14.00 ..Zeg eens, Amerika14.3!) Gram 14.40 Schoolradio 15.00 Gram 15.15 Voor de vrouw 15.45 Gram 16.30 Voor de jeugd 17.30 Gram 17.45 Voor de jeugd 18.00 Nws 10.15 Pianospel 18.30 Repor tage 18.35 Orgelspel 18.50 ..Paris vous parle" 18.55 Musette-orkest 19 20 Verroekprogramma 20.00 Nws 20.05 Gevarieerd programma 21.1a Lichte muziek 21.35 ..Ik weet. ik weet wat U met weet" 21.50 Dansmuziek 22.35 Gram 22.45 Buitenlands overzicht 23.00 Nws 23,15 „New York Calling" 23.20 Gram. Hilversum II (298 m). KRO: 7.00 en 8.00 Nws 8.15 Gram 9.00 Voor de huisvrouw 9.35 Gram 10.00 Voor de 'kleuters 10.15 Gram 11.00 Voor de vrouw 11.30 Schoolradio 12.03 Gram (12.3012,33 Land- en tuinbouwmededelin- gen) 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nws 13.20 Actu aliteiten 13.25 Lunchconcert 14.00 Klein koor 14.15 Symphonette-orkest 14 45 Strijkorkest en solist 15.30 ..Ben je zestig?" 16.00 Voor de zieken 17,00 Voor de jeugd 17.45 Re- geringsuitzend.„De economische gevolgen van de souvereiniteitsoverdracht" 18.00 Me- tropole orkest 18.20 Sport 18.30 Voor jonge mensen 1852 Actualiteiten 19.00 Nws 19,10 Gram 19.15 Causerie 19.30 Gram 20.25 Da gewone man 20.30 ..Het schoenmakersfeest." hoorspel 23-00 Nws 23.15 Gram. 80.15—plm 22,30 „Merca- Begrafenis kapitein Muilender Van onze correspondent BERGEN OP ZOOM, 31 Januari. Hedenmorgen werd op de algemene begraafplaats te Bergen op Zoom het stoffelijk overschot van kapitein Mui lender van het regiment lichte lucht doelartillerie Kornwerderzand ter aarde besteld, die Woensdag te Nijmegen bij een ontploffing om het leven kwam. Bij de ter aarde bestelling waren tal van hoge officieren tegenwoordig, onder wie generaal-majoor Van Nijnatten, com mandant luchtdoelartillerie en brigade generaal Steenmetter, inspecteur van de artillerie, namens de tweede divisie kapitein Franks en namens het garni zoen Bergen op Zoom de garnizoens commandant overste De Witte. Op de Wouwse weg brachten de troe pen van het luchtdoelregiment de laatste eer. Aan de geopende groeve werd gesproken door de regimentscomman dant overste Greeter en door majoor Stucker, afdelingscommandant van Nij megen. Een familielid heeft namens de familie voor de laatste eer bedankt. Tegen samenvoeging van Bussum en Naarden Als laatste in de rij der Gooise ge meenten heeft de raad van Naarden het besluit genomen om de plannen van Ged. Staten tot samenvoeging van Bus sum en Naarden te verwerpen. In te genstelling tot de andere Gooise ge meenten waren de stemmen in Naarden verdeeld. Het bleek, dat van de vijftien raadsleden vijf vóór samenvoeging met Bussum waren. In de cantïne van het Stadstimmer- huis, waar Vrijdagmiddag reeds een afscheidsreceptie is gehouden, heeft ir. J. P. van Bruggen, de scheidende hoofddirecteur van Openbare Werken te Rotterdam, Zaterdag afscheid ge nomen van zijn dienst. Ir. A. Bos. directeur van Volkshuis vesting, vertolkte, mede namens de di recteuren van Stadsontwikkeling en we deropbouw, de Dienst van bouw- en wo ningtoezicht en de Dienst van gemeen tewerken, de gevoelens, welke het heen gaan van ir. Van Bruggen die, gelijk bekend, zich gaat associëren met de be kende architect ir. A. van der Steur bij zijn naaste medewerkers heeft ge wékt. Spreker schetste de carrière van ir. V3n Bruggen, die in 1945 als coördinerende hoofddirecteur van Openbare Werken een schier bovenmenselijke taak kreeg toebedacht, een taak waaraan hij zich, dank zij zijn leiderschap, echter voor beeldig heeft gekweten. Als herinnering bood spreker de scheidende functiona ris een album aan, met foto's van de be langrijkste gebeurtenissen, waarbij ir. Van Bruggen in de loop van de 28 jaar waarin hij de gemeente heeft gediend, is betrokken geweest. De heer J. den Hoed, chef van de administratie van Openbare Werken, ge waagde van de grote belangstelling, wel ke ir. Van Bruggen steeds heeft ge toond voor het personeel. Hij was niet alleen een knap ingenieur en een goed organisator maar ook een voortreffelijk; leider van het personeel. De heer G. Termaaten vertolkte- de gevoelens van het personeel, in het bijzonder van diegenen, die destijds bij de bouw van de Maastunnel met ir. Van Bruggen hebben samengewerkt, waarna de heer J. M. van Poelje namens de vakorganisaties van overheidspersoneel gewaagde van de prettige samenwerking, welke er al die jaren met de heengaande functionaris heeft bestaan. Spreker bood als herinnering enkele boeken aan. De heer W. Maaskant, voorzitter van de personeelsvereniging Tèdiro, be tuigde tenslotte zijn dank voor hetgeen de heer Van Bruggen voor deze vereni ging heeft gedaan. Ir. Van Bruggen heeft in zijn af scheidsrede een recapitulatie gegeven van zijn belevenissen in de jaren, dat hij de gemeente Rotterdam heeft ge- De verjaardag van prinses Beatrix Meer dan 6000 verjaardagsbrieven en -kaarten heeft de post Zaterdag uit Ne derland en alle delen van de wereld naar Soestdijk gebracht ter gelegenheid van de verjaardag van prinses Beatrix. Kleine geschenken waren er ook in groot aantal. Een rijwielhandelaar uit Soestdijk heeft als geschenk voor de jarige prinses een fonkelnieuw donker rood gelakt rijwiel persoonlijk naar het paleis gebracht. Des middags kwam een delegatie van het wapen der Kon. Marechaussee de prinses een beeld aan bieden, dat door een 24-jarige Limburg se beeldhouwer, leerling ener academie voor beeldende kunsten was vervaar digd. In de namiddag heeft prinses Be atrix met haar moeder en haar zusjes Irene en Margriet de voorstelling bijge woond. die het kindercircus Elleboog uit Amsterdarr^ op uitnodiging van de Baarnse Oranjevereniging heeft gege ven. Diensten bij de exploitatie van de Maastunnel In een voorstel aan de raad, herinne- .ren B. en W. er aan, dat in de ver gadering van 18 September enkele le den verzocht hebben na te gaan of het aanbeveling zou verdienen de redactie van de ontwerp-verordening op de hef fing en invordering van de rechten voor diensten verstrekt door de gemeente bij de exploitatie van de Maastunnel, op sommige punten te herzien. Uit de beraadslagingen is gebleken, zo zeggen B. en W„ dat de materiële inhoud van het ontwerp over het alge meen kon worden aanvaard. De bezwa ren richtten zich tegen het in artikel 4 van het eerste ontwerp gestelde. Men vreesde, dat het scheppen van een recht in de verordening om in bepaalde ge vallen het tarief te halveren, in de practij'k aanleiding tot moeilijkheden zou geven. Na ampele overweging zijn B. en W. van mening, dat het aanbeveling ver dient het gewraakte artikel uit de ver ordening te schrappen. Als uitgangspunt stellen zij daarbij, dat het hier een ver goeding voor gemaakte kosten betreft, (retributie), welke in beginsel niet voor halvering in aanmerking komt. Immers de prestatie van de zijde der gemeen te wordt geleverd, ongeacht de oorzaak, welke tot het wegslepen heeft geleid. Van de gelegenheid is gebruik ge maakt in de verordening enkele redac tionele verbeteringen aan te brengen. Aan de wens om in de verordening een termijn te noemen, waarbinnen beta ling, b.v. per giro. mogelijk is zonder dat administratiekosten in rekening wor den gebracht is b.v. voldaan. diend. Hij schetste hoe hij steeds dankzij de prettige medewerking welke hij mocht ondervinden met het meeste plezier aan verscheidene grote objecten had gewerkt en hoe hij ten slotte ook in de coördinerende functie van hoofddirecteur, dankzij de breedheid der vraagstukken waarmee hij werd ge confronteerd, bevrediging had gevonden. Tenslotte wilde spreker met een enkel woord zijn heengaan motiveren. „U zult het niet hebben verwacht, maar in mij heeft, ondanks mijn wellicht altijd wat gelijkmatige optreden, steeds een sterke drang naar 1 et avontuurlijke, naar nieu we dingen bestaan. Vele jaren achtereen heb ik die lust hier in Rotterdam kun nen bevredigen maar tenslotte voelde ik toch, dat ik ook in mijn laatste taak tot een zekere afronding was gekomen. Er was een zekere stabiliteit bereikt en nu ik een kans kreeg, zoals er maar een in een mensenleven komt, om mijn schou ders onder iets nieuws te zetten, toen heb ik mijn besluit genomen". Minister Zijlstra over de Europese samenwerking Op de slotzitting van de te Brussel gehouden conferentie van de Europese liga voor economische samenwerking, heeft de minister van economische za ken, prof. dr. J. Zijlstra een rede uit gesproken, waarin hij nader is getreden iri bepaalde aspecten van de ontwikke ling van de Europese samenwerking. Hij heeft er hierbij op gewezen, dat de. huidige procedure, wat de liberalisa tie van de handel betreft, slechts als een eerste stap moet worden beschouwd, die nu zij gezet is noodzakelijkerwijs door een volgende moet worden ge volgd, willen we niet stilstand of zelfs terugang riskeren. Gezien het tempo van de politieke en economische ont wikkeling komit West-Europa, volgens spr.'s inzicht voor de noodzakelijkheid te staan op reële wijze zijn streven te richten op de vorming van een Euro pese douane-unie. Erkennende, dat het hier een onderwerp betreft, dat grote risico's meebrengt voor een gevestigde economische structuur en voor de ge vestigde bedrijven der deelnemende lan den, meende spr. dat tevoren een be paalde overgangsperiode zal moeten worden vastgesteld en dat men zou kun- nen overwegen de offers, welke het sluiten van een douane-unie zal mee brengen, op billijke wijze onder de deel nemende landen te verdelen. Josjida over de verdediging van Ja pan. In antwoord op een vraag in het parlement heeft de Japanse premier; Josjida. Zaterdag ontkend, dat hij een geheime overeenkomst met de Ver. Sta ten zou hebben gesloten betreffende her wapening. De nieuwe Amerikaanse rege ring zal van Japan nooit iets vragen, wat bij onze grondwet verboden is, aldus Jos jida. (Reutei-). Ruiling van grond bij het Kaasgat De firma Pakhuismeesteren heeft verzocht voor de uitbreiding van haar tankpark aan de Eerste Petroleumhaven de beschikking te krijgen over het ter rein, gelegen aan het z.g. Kaasgat. Dit perceel maakt deel uit van de aan de' Westzijde van de Eerste Petroleumha ven gelegen veiligheidszone, welke met het oog op deze uitgifte zal moeten wor den verlegd. De voor de nieuwe veilig heidszone bestemde grond, thans eigen dom van de n.v. Albatros Superfosfaat- fabrieken, zal dan aan de gemeente wor den overgedragen. De hierover gevoerde onderhandelingen hebben tot het volgen de resultaat geleid. De firma Pakhuismeesteren zal van de n.v. Albatros een perceel grond, ter oppervlakte van 27.299 m2 kopen en dit voor de nieuwe veiligheidszone be stemde terrein, met uitzondering van twee kleine stroken, aan de gemeente tegen een prijs van ƒ1 in totaal over dragen. Bedoelde perceeltjes, groot resp. 330 m2 en 2150 m2, welke deel zullen uitmaken van het aan Pakhuismeeste ren te verhuren terrein, zal de gemeen te tegen de door deze firma aan Alba tros te betalen prijs van ƒ7,50 per m2 of in totaal 18.600 overnemen. De kos ten van deze regeling zullen, met in begrip van de op de aankoop vallende uitgaven, in totaal 19.800 bedragen. Voorts is met het Domeinbestuur over leg gepleegd over de aankoop van een aan het Rijk toebehorende strook grond, waarvan ca. 4970 m2 bestemd is voor de nieuwe veiligheidszone en ca. 270 m2 deel zal uitmaken van het aan Pakhuis meesteren uit te geven terrein. De re geling, welke tussen de n.v. Albatros en de firma Pakhuismeesteren zal wor de getroffen, is vervat in een ontwerp overeenkomst, waarin tevens de bepa lingen voorkomen betreffende de m dracht van de rechten van Pakhuismees teren aan de gemeente. Het ten slotte aan de firma Pakhuis meesteren uit te geven terrein, ter op pervlakte van 42,915 m2, ware met in gang van eert" nader te bepalen datum te verhuren tot 31 Mei 2000, met twee optietermijnen van elk twintig jaar, te gen de voor de eerste vijf huurjaren geldende prijs van 0,40 per m2 per jaar en overigens op de gebruikelijke voorwaarden. Van de overige, door ver legging van de veiligheidszone vrijko mende grond zal een strook, ter opper- vlake van plm 3900 m2, aan Pakhuis meesteren worden uitgegeven voor het maken van een pijpleiding naar het nieu we terrein. B. en W. stellen nu voor; a. tot de bovenomschreven grondaankoop tegen de. prijs van ƒ19.800 te besluiten; b. het voor de sub a bedoelde grondaan koop benodigde crediet op de begroting voor 1953 te regelen. Advertentie Inwendige zuiverheid is het behoud van Uw gezondheid. Neem eens per week één of twee Atlantische conferentie in Den Haag Op 6 en 7 Februari zal in Den Haag een Atlantische conferentie worden ge houden, georganiseerd door de Beweging van Europese federalisten (B.E.F.) en de Vereniging voor internationale rechts orde (V.I.R.O.). Er zullen, behalve uit Nederland, deelnemers zijn uit Frank rijk, België, Engeland en de Ver. Sta ten. Prof. mr. R. Kranenburg, lid van de Raad van State, zal de conferentie Vrijdagavond in de Ridderzaal openen. In een persconferentie heeft de heer Ruygers, lid van de Tweede Kamer, uiteengezet, welke moeilijkheden zich bij de verwezenlijking van de Europese gedachte voordoen. Hij herinnerde in dit verband aan de Franse reacties op de jongste uitlatingen van Foster Dulles. Ook wees hij erop, dat nog niet duide lijk is of na de regeringswisseling in de Ver. Staten 'het zwaartepunt van de Amerikaanse politiek in Europa dan wel in Azië zal liggen. De Atlantische conferentie zal zich, aldus de heer Ruygers, ook bezig kun nen houden met de verhouding tussen de Europese en de Atlantische gedachte. In het buitenland zijn wat dit betreft twee scherp tegenover elkaar staande groepen te onderkennen. In Nederland is men het er, naar de heer Ruygers meent, wel over eens, dat er geen „ofofbestaat, maar dat moet worden gestreefd naar een samengaan van Europese en Atlantische gedachte. Er is nog meegedeeld, dat van rege ringswege voor deze Atlantische confe rentie een subsidie van 3000 is toege zegd. De gemeente Den Haag zal 1000 bijdragen. Zaterdagmiddag is in Musis Sacrum te Arnhem een plechtige bijeenkomst gehouden ter herdenking van het feit, dat de Nederlandse natuurkundige Hen drik Antoon Lorentz een kwart eeuw geleden is overleden. Deze bijenkomst was georganiseerd door het gemeente bestuur van Arnhem in samenwerking met de Nederlandse Natuurkundige Ver eniging en het Natuurkundig Genoot schap Wessel Knoops. Behalve een ver tegenwoordiger van de Koningin waren er tal van autoriteiten aanwezig uit on derwijs- en andere kringen. In zijn openingsrede schetste de bur gemeester van Arnhem, de heer Ch. G. Matser in grote trekken het leven van Lorentz, die in Arnhem is geboren. Hij deelde medejfckt het gemeentebestuur het vóorneme®iJgeft eer| Lorentz-studie- "beurs in het leven te roepen, teneinde minder gesitueerde begaafde jongelie den in de gelegenheid te stellen aan een der Nederlandse universiteiten v" en natuurkunde te studeren. Over de betekenis van Lorentz als man van de wetenschap en als mens hebben wij uitvoerig geschreven in ons blad van Zaterdag. Vijf sprekers heb ben het woord gevoerd, waarbij enke len persoonlijke herinneringen aan de grote geleerde hebben opgehaald. Het Gelders orkest zorgde voor een passen de omlijsting.' Jubileum bij de NRC Vandaag heeft ons bedrijf opnieuw een zilveren jubilaris te huldigen ge kregen. Heden was het immers 25 jaar geleden, dat de heer R. Luitjes als machinezetter aan de N.R.C. werd ver bonden. Hij heeft de dag in huiselijke kring doorgebracht, maar ofschoon hij te Dordrecht woont heeft de hartelijke belangstelling van velen hem wel we ten te bereiken. Namens directie, hoofd redactie. redactie en het technisch per soneel zijn hem geschenken aangebo den. Canada vergroot immigratie De commissaris voor de emigratie deelt mede, dat de Canadese regering tot een verruiming in de immigratiemogelijkheden voor niet-landbouwers heeft besloten. Werkers in tal van beroepen kunnen thans naar Canada emigreren. Hierbij is overeengekomen, dat een even groot aantal families en alleenreizende niet- landbouwers zal mogen vertrekken als er agrarische „eenheden" emigreren. Bij de behandeling van emigratieaanvragen van niet-agrarïërs zal voorrang worden verleend aan diegenen, die hun aanvrage reeds hebben ingediend, doch nog geen beslissing ontvingen. Er zijn in 1951 en in 1952 zovele aan vragen voor emigratie naar Canada in gediend, welke moesten blijven wachten, dat hun aantal vooralsnog voldoende 's om een vrijwel volledig gebruik van de nieuwe mogelijkheden te maken. Het vraagstuk van de kleine boeren I Van i landbouwmedewerker T~\E KLEINE BOER d.w.z. de boer met weinig land, is geen typisch Nederlandse verschijning; men vindt hem overal in dicht bevolkte streken. En eveneens bijna overal vormt de klasse der kleine boeren een groot so ciaal en economisch probleem. Ge woonlijk zijn deze mensen arm, wei nig ontwikkeld, weinig bereid om hun bestaan elders te zoeken en dus ge zamenlijk een zwak punt, in de maat schappij, temeer doordat hun kleine bedrijfjes in verreweg de meeste ge vallen een onvoldoende basis voor een zelfstandig bestaan opleveren. Zelfs in landen als Bulgarije was voor de oorlog de gemiddelde bedrijfsgrootte van deze groep boeren niet meer dan 3 ha, hetgeen mede de oorzaak is ge weest van de te geringe weerstand van de agrarische bevolking tegen het communisme. In weinig ontwikkel de landen vormen de kleine boeren altijd een pauperdom dat bij omwen telingen weinig te verliezen heeft. Vandaar bv. de spanningen in Italië maar ook in Egypte en verder in het oosten. Anderzijds vormen deze kleine boeren het arbeidsreservoir, waaruit de massa der ongeschoolden toestroomt naar de industrieën en naar de havens waar de ze in opkomst zijn. De geringe eisen, die zij aan het leven stellen, geven dan aanleiding tot een loondruk die lange tijd zwaar weegt op het algemene- loon peil en hierin zit weer voldoende explo sieve kracht om stakingen te doen uit barsten. Wanneer echter de industrieën zich vestigden te midden van de boerenbe volking dan ziet men dïkwijks de kleine boer of zijn zoons overdag in de fabriek gaan werken, terwijl zijn vrouw het be drijfje zo goed en zo kwaad als dat gaat aan de gang houdt. In Zuid-Duits- land bijv. zien wij dit veel voorkomen N1 Enige veranderingen in wetsontwerp Thans is verschenen de memorie van antwoord van de minister van binnen landse zaken aan de Tweede Kamer op het wetsvoorstel tot wijziging van de grenzen van de gemeente Utrecht en Advertentie in of dn probercn, maar ditea her beproefde mid del, dus Aspirin, gebruiken Ter er echter op, dat. alleen Aspirin is «oonticn van de oranje band in bet Baycrkruis, het sjtn- "Van onze correspondent. WAGENINGEN, 30 Jan. Vrijdag middag heeft de oud-president-curator van de landbouwhogeschool, dr. ir. D. S. Huïzinga, het nieuwe gebouw van het laboratorium voor landmeet kunde op de Wageningse Berg geopend. Hij onthulde een gedenksteen met de woorden „Deze steen getuigt van de dankbaarheid van de landbouwschool aan haar president-curator, dr. ir. D. S. Huïzinga, door wiens onvermoei de werkkracht dit gebouw verrees". Het lag in de bedoeling dat minis ter Mansholt de overdracht zou ver richten, doch daar de minister in bet buitenland verblijft, droeg ir. A. W. van de Plassche, directeur-generaal van de landbouw het laboratorium over. Er waren tal van moeilijkheden te overwinnen voordat tot de bouw van het laboratorium kon worden besloten. Reeds in 1918, kort nadat de land- meterscursus te Wageningen was be gonnen. werkte prof. Dïeperink aan plannen voor een nieuw gebouw, daar het toenmalige gebouw De Valk met aan de eisen voldeed, maar de land meters hebben tot 1952 moeten wach ten eer zij in een modern laboratorium (met een fraaie toren die de gehele omtrek 'beheerst) konden worden ge huisvest. Eerst werkte-de bezuiniging de plan nen tegen, daarna werd in '1935 de landmeterscursus verplaatst naar Delft, en. bleef te Wageningen de landmeet kunde over als onderdeel van de op leiding tot houtvester. Maar de opvat ting won veld. dat de ontwikkeling van de landmeetkunde in landbouwkundige richting mogelijk moest blijven langzamerhand is de noodzaak van een nieuwe behuizing voor dit laboratorium erkend. Die noodzaak werd nog drin gender. De Valk werd door oorlogs handelingen onherstelbaar beschadigd. Toch moesten de president-curator en de hoogleraar in de landmeetkunde prof. A. Kruidhof nog enkele jaren strijd voeren, aleer de plannen konden worden verwezenlijkt. De heer J. M. van Bommel van Vlo ten. thans president-curator van landbouwhogeschool, somde de oorzaken van deze vertraging op. Prof. F. A. Vening Meinesz. voorzit ter van de rijkscommissie voor geodesie gaf uiting aan zijn waardering voor de energie, waarmede het geodetisch centrum van Nederland tot stand gekomen en prof. R. Roelofs, hoog leraar te Delft, bood instrumenten aan voor het nieuwe laboratorium. Behalve de gedenksteen is ook een beeldhouwwerk van wijlen Auguste Falise onthuld, voorstellend een Valk, door de praeses van het Wageningse studentencorps, de heer F. Kuiper. Dit beeld heeft vroeger het gebouw De Valk gesierd, toen dit nog studenten sociëteit was. Van een correspondent. AMSTERDAM, 31 Jan. Voor een uitverkocht huis is gisteravond in het Tuschinsky theater de officiële pre mière gegeven van de vijfde na-oor- logse Nederlandse film Sterren stralen overal. Onder de aanwezigen bevon den zich de ministers van o„ k. en "V. en van sociale zaken, de commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda, Amsterdamse wethouders en gemeenteraadsleden en vele andere autoriteiten. Na het ver tonen van de film, reeds uitvoerig in deze kolommen besproken en met een enthousiast applaus beloond, volgde de huldiging van een groot aantal spelers uit de film die op het toneel hadden plaats genomen. Alex de Haas, die deze avond als conferencier op trad, sprak hun toe en overhandigde hun een aantal geschenken en zeer vele bloemen. Hierna voerden Frans Nienhuys en de regisseur van de film Gerard Rutten nog het woord. Het publiek onderstreepte deze huldiging met veel bijval. Muzikale medewer king werd deze avond verleend door het Metropole orkest o. 1. v. Dolf van der Linden. Bobben. De Zwitser Felix Endrlch is Zater dag te Garmisch dodelijk verongelukt toen zijn viermans-bobslee uit de baan vloog tfjdens een oefemrit voor de wereldkam pioenschappen. De gronden voor het Nijmeegse Universiteitsplan Van onze correspondent. NIJMEGEN, 30 Jan. De Nijmeegse universiteit heeft besloten al haar ge bouwen te concentreren op een tweetal, naast elkaar gelegen landgoederen aan de weg van Nijmegen naar Maastricht. Daartoe wil zij de beschikking krijgen over een *70.000 m2 groot stuk grond var het „Galgeveld" en dit met het land goed „Heyendaal", dat zij reeds langer bezit, verbinden. B. en W. van Nijme gen, van welke gemeente het Galgeveld is, verlenen hun medewerking aan dit plan, dat ook een grondruil impliceert. Voor de bouw van haar medische fa culteit heeft de St. Radboudstichtinig, die de R.K. Universiteit beheert, reeds enkele jaren geleden het landgoed .Heyendaal" aangekocht en hierop wor den thans verschillende gebouwen opge trokken. Deze gebouwen, waarvan de belangrijkste in de eerstkomende zeven jaren gereed zullen komen, 2ijn midden in de bossen van dit uitgestrekte park geprojecteerd, maar zullen alle ver bonden worden door een straat van 100 m breedte en 350 m lengte. Bovendien zullen onderaardse gangen de verschil lende gebouwen verbinden. De andere faculteiten van de univer siteit zijn echter verdeeld over verschei dene gebouwen in Nijmegen. Deze decentralisatie werkt vanzelfsprekend belemmerend bij de exploitatie en heeft evenzeer een ongunstige invloed op het onderwijs, om nog te zwijgen van het ruimtegebrek, waarmee de uni versiteit te kampen heeft. Daarom be sloot de St. Radboudstichting ook voor deze faculteiten volledig nieuwe gebou-' wen op te richten en dit liefst zo dicht mogelijk bij de Medische Faculteit. Met de verwerving van het Galgeveld, een complex dat grenst, aan „Heyendaal", is nu een concentratie verkregen, waar door de Nijmeegse „cité universitaire" gesticht kan worden. De gemeente Nijmegen is bereid de benodigde 70.000 m2 van het Galgeveld aan de stichting af te staan voor 560.000. Daarentegen staat de Stichting zijn gronden in de binnenstad af ten be hoeve van realisering van het weder- opbouwplan der gemeente. De meerdere waarde van de gemeentegronden, een bedrag van ongeveer 325.000 belopen de, zullen door de stichting in veertig jaar worden terugbetaald. Nijmegen's randgemeenten. In deze memorie van antwoord kondigt de minister een aan tal wijzigingen in het oorspronkelijke ontwerp aan. Zo zal Oud-Zuilen, dat volgens de minister inderdaad een lan delijk karakter heeft indien het ont werp wordt aangenomen niet bij Utrecht worden gevoegd, doch bij Maars- sen. Hetzelfde geldt voor een deel van de polder Buitenweg, dat dan bij West broek'komt. De buurtschap Steïnenburg voor zover het het bebouwde gedeelte betreft, zal volgens het gewijzigde voor stel niet bij Utrecht, doch bij de ge meente De Bilt: worden gevoegd. Voorts worden iënkele /kleiner» wijzigingen in het grensbeloop tusseii Jutphaas en Utrecht voorgesteld. Een andere voor gestelde wijziging is, dat de buurtschap Vechten met een oppervlakte agrarische grond bij Bunnik blijft. Van grote bete kenis is voorts, dat de minister aan het grenswijzigingsvoorstel heeft toege voegd een regeling, volgens welke voor de gemeenschap Zuilen een orgaan wordt geschapen, dat bij de beharti ging van de specifiek Zuilense belan gen zal kunnen worden ingeschakeld; een gemeenschapsraad, te kiezen op overeenkomstige wijze als een gemeen teraad. Het is verder de bedoeling dat de gewijzigde grenzen voor 1 Januari 1954 ingaan. De minister merkt nog op, dat aan de noodzaak van uitbreiding van de be bouwing in de Utrechtse agglomeratie niet kan worden ontkomen. Het staat vast dat voor de stad Utrecht gere kend moet worden op een sterke be volkingsaanwas! Het aantal aanvragen van woningzoekenden bedroeg op 1 De cember 1952 in de gemeente Utrecht alleen al 10,635 (betrekking hebbende op 36.276 personen) en dit aantal stijgt gestadig. Hierbij moeten nog worden geteld de grote aantallen woningzoeken den in die delen van de randgemeen ten, die in feite tot de stad Utrecht be horen. Een zeer groot deel van hen, die in de stad Utrecht hun werkkring hebben, moet ter plaatse wonen. Het is voor velen onmogelijk om dagelijks grote afstanden af te leggen. Het is daarom volstrekt onvermijdelijk om een groot aantal woningen te bouwen op terreinen, die aansluiten aan de tegen woordige stadsbebouwing. Onder de druk van de omstandighe den zal men, meer dan in het verle den, hoog moeten bouwen. Een gemeente echter, die met het systeem van het bouwen van woningen zonder verdiepingen radicaal zou brekei} zou, ook naar de huidige maatstaven gemeten, al te radicaal zijn. De opmerking, dat door aanvaarding van het voorstel de gemeente Bunnik practisch zou worden vernietigd, noemt de minister in strijd met de feiten. Ook het argument, dat er een ern stig verlies dreigt van kostbare agrari sche grond, heeft slechts betrekkelijke waarde. Het zal hun, die menen, dat agrari sche grond veiliger is in handen van hel bestuur van de agrarische gemeen te Bunnik dan in die van de gemeente Utrecht, waarschijnlijk niet bekend zijn, dat in het uitbreidingsplan van Bunnik ruim 50 ha is bestemd voor woning bouw en ruim 20 ha voor de uitbrei ding van de industrie. Wanneer in het voorlopig verslag ge zegd wordt, dat aangetoond moet wor-' den, dat de opheffing van Zuiden niet alleen in het belang is van Utrecht, doch ook in dat van Zuilen, wordt naar het oordeel van de minister het pro bleem. waar het hier om gaat, niet zui ver gesteld. Het gaat bij deze grens- wijzigingsvoorstellen niet in de eerste plaats om het belang van de gemeen te Utrecht en ook niet om dat van de gemeente Zuilen. Dit voorstel beoogt een belang van hogere orde te dienen, namelijk dat van een harmonische ont wikkeling en een efficiënt bestuur van de Utrechtse stadsgemeenschap. Als vaststaand kan .wel worden aan genomen. dat de belangen van de be woners der gemeente Zuilen door over gang naar Utrecht zeker niet worden geschaad. De minister merkt verder op, dat het gemeentebestuur van Utrecht gemeend heeft tijdig gronden in de randgemeen ten te moeten aankopen, teneinde de te verwachten ontwikkeling van de agglo meratie-Utrecht in goede banen te kun nen leiden. Hierbij moet niet uit het oog worden verloren, dat het vraagstuk van de verlegging van de Utrechtse grens reeds meer dan veertig jaren aanhangig is. Houdt men met deze fac tor rekening, dan is het redelijk, dat het gemeentebestuur van Utrecht, han gende de beslissing over de grenswij ziging, te dezen geen lijdelijke houding heeft aangenomen. en daar wordt deze ontwikkeling zelfs met een zekere voldoening beschouwd, aangezien zij de bevolking uitermate „krisenfest" maakt. Men bedoelt daar mee dat deze mensen noch door werk loosheid. noch door een landbouwcrisis verpletterend zwaar getroffen kunnen worden, daar zij hetzij op het ene, het zij op het andere bestaansmiddel kun nen terugvallen. Het bezwaar is echter dat het klein» landbouwbedrijf daarbij in de verdruk king komt en een veel te geringe pro ductiviteit vertoont. Dit drijft weer de algemene agrarische productiekosten op, tengevolge waai van een protectionisti sche landbouwpolitiek gemakkelijk door gedreven kan worden met alle bezwa ren, die daaraan zijn verbonden. Men mag dan ook gerust zeggen dat de klei ne boer in de industrieel hoog ontwik kelde landen het grootste struikelblok vormt op de weg naar de Europese landbouwintegratie. EDERLAND zou Nederland niet zijn als het deze kwestie niet op een andere en veel constructievere wijze aanpakte. In de eerste plaats is dat geschied door vele kleine boe ren zelf, die van de weinige hectaren grond, welke hun ter beschikking staan, een zeer hoge productie hebben weten te behalen. Tot op zekere hoog te past men bijna onbewust de een voudige formule toe, dat oppervlakte maal productiviteit een inkomen moet opleveren dat concurrerend moet zijn met de eisen, die een gemiddeld Ne derlands gezin aan zijn bestaan stelt. Die eisen variëren natuurlijk al naar de streek en het land waar men woont en daardoor verschilt ook het bedrijfs- type op grond van de geografische lig ging. Vandaar dat in het dichtbevolkte westen van ons land met zijn hoge le vensstandaard, hoge loonpeil en goede afzetsgebieden het kleine landbouwbe drijf zich zeer sterk heeft kunnen inten siveren. Zo sterk, dat het zijn karakter van landbouwbedrijf heeft verloren en geworden is tot tuinderij of bloemenkwe- kerij. Ook de teelt van fijn fruit onder glas ontwikkelde zich hier, doch vooral wegens de nabijheid van exportcentra, zoals het Rotterdamse handelsgebied. Hoofdzaak in deze ontwikkeling is, dat men tracht door een grotere waar- de-productie per hectare het tekort aan grond goed te maken. Naarrpate men verder van het afzet gebied of van het exportpunt verwijderd is, ziet men deze intensivering van het kleine bedrijf minder worden, totdat we tenslotte op de oostelijke en zuidelij ke zandstreken bij kleine landbouwbe drijven komen, die meer miniatuurvor men zijn van het bedrijfstype dat om goed te kunnen renderen 10 tot 20 ha nodig heeft. In dit geval leveren de klei ne bedrijven te weinig op en dat bete kent dan permanente armoede voor de kleine boer. Het is duidelijk dat het vooral deze groep is. die ons bezighoudt wanneer wij spreken over het kleine- boeren-probleera. Dit probleem is voor het eerst een onderwerp van staatszorg geworden in de crisisjaren, toen de Dienst voor de Kleine Boeren werd ge sticht, die zonder twijfel goed werk heeft gedaan, doch die niet is toegekomen aan een poging om een definitieve op lossing voor het vraagstuk te vinden. Deze poging werd eerst, ingeleid door het onderzoek dat het Landbouw-Ecojfio- misch Instituut in 1949 instelde, in op dracht van het ministerie van Landbouw en de Stichting voor de Landbouw. Bij dit onderzoek werden de bestaansmid delen en bestaansmogelijkheden onder zocht van 10.000 kleine boeren in der tien gemeenten gelegen in de zandgebie den van Friesland, Drente. Overijsel, de Achterhoek, Brabant en Limburg, ter wijl een vooronderzoek plaats vond in de gemeente Epe aan de oostrand van de Veluwe. Van welke omvang het probleem is, moge blijken uit de volgende cijfers: van 'de 244.000 bedrijven met meer dan '1 ha cultuurgrond in Nederland, komen er 124.000 voor op de zand gronden. Deze 124.000 bedrijven be slaan bijna een millioen ha cultuur grond en daarop zijn 230.000 manne lijke arbeidskrachten werkzaam. Van deze zandboerderijen is 43 pet. klei ner dan 5 ha en ruim 30 pet. tussen 5 en 10. ha groot. Het onderzoek nu leidde tot de con clusie, dat op deze bedrijven de ar- beidsbezetting kan worden verminderd met niet minder dan 50.000 volwaar dige arbeidskrachten zonder dat de productie daaronder zou lijden. Dit onderzoek wordt thans voortge zet in vijf van de betrokken gemeen ten. In een volgend artikel zullen we iets vertellen over de richting, waar- Prins Wilhelm van Zweden zal Curagao bezoeken Naar uit Willemstad wordt bericht, zal prins Wilhelm van Zweden, broer van koning Gustaaf van Zweden, aan het einde van de maand Curagao be zoeken. De prins is op weg naar Peru, waar hij de diepzeevisserij zal gaan beoefenen. Het schip waarmede hij de reis maakt, het m.s. Portland zal op de heenreis Curagao aandoen. Twee boerderijen en café uitgebrand Door nog onbekende oorzaak zijn Zaterdagnacht te Wognum (N.-H.) het café „De vier Heemskinderen" en twee belendende boerderijen uitgebrand. Een van de veehouders, wiens huis door het vuur was aangetast, is ter plaatse van schrik overleden. Tien brandweerkorpsen namen met omstreeks honderdtwintig spuitgasten deel aan de bestrijding van de vlammen, die door de orkaan hevig werden aan gewakkerd. Met moeite konden vier andere panden voor het vuur worden ge vrijwaard. Diversen In verband met de benoeming van dr. W. H. van den Berge tot staats secretaris van financiën is met ingang van 1 Februari dr. A. J. van den Tem pel, directeur wetgeving directe belas tingen, tijdelijk belast met de waarne ming van de functie van directeur-gene raal, voor fiscale zaken in algemene dienst, in welke functie dr. W. H. van aen Berge werkzaam was. In de vacature wijlen G. de Klerk t« Dordrecht is benoemd verklaard tot lid van de Provinciale Staten van Zuid- Holland, mr. W. D. Okkens (C.H.) t« Leerdam.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2