Strijd in de roetzwarte nacht tegen het water in Rotterdam Vloed slaat gaten in talloze Zuidhollandse polderdijken ALSOF EEN OORLOG HAD GEWOED. Militairen, politie en gemeente-diensten in hopeloos gevecht IJsselmonde vlucht naar Rotterdam Ruïne in Zuid Zee kwam in Katwijk tot midden in dorp Oproep Olie op de rivier Alblasserwaard van twee kanten overvallen Kinderen en zieken gaan vóór! Feestzaal ivordt zwem zaal HET VRIJE VOLK ZONDAG 1 FEBRUARI 1953 PAGINA 3 IJsselmonde heeft lelijk in de knel gezeten. De Oostdijk kon het aan stormende water niet baas. Op drie plaatsen stroomde de massa er over heen en sloeg flinke brokken uit de dijk. Het dorp en de polder Oost- IJsselmonde werden grotendeels ont ruimd. Vrouwen (sommige nog met zuig flessen in de hand) vluchtten met baby's en grotere kinderen naar vrachtauto's die hen in de richting van Rotterdam vervoerden. In het Feyenoord Stadion was een hulppost ingericht, waar men hen van koffie voorzag. Zieken werden in ambulances naar het Zuïderzie- kenhuis gebracht. Veewagens reden af en aan om te redden wat er te redden viel. Huizen en boerderijen werden ernstig be schadigd. (Vervolg van pagina 1) Tussen deze opwinding door begon het water te komen. Uren éérder dan men verwacht had. Om elf uur 's avonds stond de Geldersekade blank. Tussen de rivier en de Mathenesserdijk, Westzeedijk, Blaak, Groenendaal en Oostzeedijk en kilometers lange wegen die hoog liggen, kwam alles blank te staan. Om drie uur in de roetzwarte nacht werden het Havenziekenhuis en Maasstation van de buitenwereld afgesneden. De bewoners van de huizen begonnen hun tocht naar de bovenste ver diepingen. de ochtenduren, begon het water in de rivier te zakken. En niet de storm, maar dit wafer was de ganse nacht en morgen de vijand geweest van de Rotterdamse bevolking. De stad Rotterdam heeft met Rot- terdamvZuid nog slechts één ver binding: de autotunnel is normaal begaanbaar gebleven. Hoewel de Parkkade onder water staat, loopt ook de voetgangerstunnel geen ge vaar. De toegangen zijn met vloed schotten beveiligd. Moeders met in dekens gewikkelde kinderen vluchtten door het water naar delen die hogerop lagen. Man nen droegen huilende vrouwen op de rug. De Honingerdijk, waar de overstro ming begon, brokkelde na enkele uren af: zand en klinkers werden wegge spoten! Vrijwilligers en hulptroepen stroomden toe. Militairen uit de ka zerne, politieagenten, personeelsleden van de blusccnheden, begonnen hun gevecht om de dijk te behouden. Vrachtauto's voerden zandzakken aan. De dijk hield het! 's Morgens om vijf uur was het leed geleden en begon het water op deze kritieke plaats te zakken. Ware ramp In Rotterdam-Zuid veroorzaakte de overstroming niet minder dan een ruïne. Een enorme watervloed spoel de met onheilspellende kracht tot aan de grenzen van Tuindorp Vree wijk. Hoewel de doorbraak pas na vier uur begon, bleek, toen het water enige uren later langzaam terug vloeide, dat zich hier een ware ramp had voltrokken. De rails van de stadstram en goederentreinen wer den omwoeld. Hoekhuizen werden in elkaar gebeukt. Het wegdek was op vele plaatsen vernield. Auto's ston den met de kop in wegverzakkingen omlaag gebukt, alsof er een oorlog gewoed had. Bewoners en brandweerlieden gin gen, voor zover nog mogelijk, beukend op de deuren van huis tot huis en óveral klonken waarschuwingskreten door de nachtelijke straten voor wat komen ging. Zij werden echter over stemd door de storm en het in aan tocht zijnde water. Slechts weinig kon men uit de huizen van vele straten bijeengaren. Waar dit nog mogelijk was, werd het een droeve uittocht van velen die niet wisten waarheen. Men kon nauwelijks de lanen en straten oversteken, die niet veel anders waren dan snel- stromende rivieren. Telefoon gestoord Tot overmaat van ramp werd de telefoon van de politie in Rotterdam een half uur lang gestoord. De bu reau's zelf zaten volgepakt met „vluchtelingen". Agenten trokken uit om op wacht te gaan staan op de hoeken van de straten met rode lantaarns. In de overstroomde stadsdelen stoorde nie mand zich meer aan verkeersregels. G.G.D. en Rode Kruis schakelden al het materieel in dat zij hadden. De garage van de stadsbussen stond evenwel zo hoog onder water, dat géén enkele bus kon uitrijden om in het hulpwerk ingeschakeld te worden. Goederen die op de loswallen langs de rivier opgeslagen stonden, dobber den over de Westzeedijk. Tegen half zeven meldde Hoek van Holland het bericht, waarop dui zenden uitgeputte mensen wachtten: het water is vallende! Hoewel het onverminderd hard bleef stormen in V er dronken? Een Rotterdamse zakenman, met een lifter in zijn auto, spoedde zich onbewust van het gevaar naar de Moerdijk. Op ongeveer acht. kilo meter van de dijk werd hij overval- wist, rich met moeite te redden. De lifter verdween spoorloos. Hij is ver moedelijk verdronken. Een waar gevecht heeft zich ook afgespeeld bij de Wieldrechtse Zee dijk, die er uitzag of hij het niet zou houden. Tientallen vrachtauto's met zandzakken en ander materiaal zijn er heen. Honderden mensen ver sterken de bedreigde plekken. Als de Wieldrechtse Polder zou onderlopen, zou zeer veel bijeengedreven vee ver drinken. De situatie was Zondagmor gen zeer hachelijk. De situatie in de stad Rotterdam, die van uur tot- uur veranderde, werd in de loop van Zondagmorgen wat duidelijker. De rivier trad binnen de kade muren. De ondergelopen straten ten noorden van de rivier liepen droog. In zuid ging het minder vlot. Ver schillende straten waren om twaalf uur nog blank, het terrein van de spoorweghaven en Holland-Amerika- lijn bleef onbegaanbaar. Het verkeer over de Maasbruggen kon worden hervat, Aan de Zalmhaven liggen twee kleine vaartuigen thans op de kade, die drooggevallen is. In huizen en café's aan het Bolwerk geeft een donkerbruine rand in de gordijnen aan hoe hoog het water binnen stond: een meter. Wie een pomp heeft weten te be ien door het water. De chauffeur I machtigen, pompt als een bezetene. (Van een onzer verslaggevers) De boulevard van K a t w ij k is één ruïne. Het water is zo hoog' gekomen, dat het ten slotte een heel stuk van het duin wegsloeg, over de boule vard spoelde en tot ver in het dorp, tot in de Voorstraat, om laag liep. Het aanspoelsel (ligt daar, ver achter de eerste huizen, op de straten. De grootste ravage is veroorzaakt 1>y café-restaurant Nieuw Britten burg, dat tegen de boulevard was aangebouwd. Het gehele restaurant werd vernield en de bewoners hebben het in de loop van de nacht ijlings moeten verlaten. Maar ook over de hele lengte van zuid naar noord is er schade aan gericht. Aan de zuidkant iS de strand- post van de reddingbrigade volkomen weggeslagen. Het zon- en zeebad Van Ilartevcld is verdwenen. Het bestond uit een aantal kleed kamers die door de golven zijn mee genomen. Het tegelpad dat langs de boulevard liep, is verdwenen en won der boven wonder is het restaurant Het Zwaantje, dat ook op een voor uitgeschoven post staat, gespaard: waarschijnlijk komt dit, doordat de bunkers die er voor liggen, het voor een groot deel t schermd hebben Brand op zevende verdieping j~\ oor tot dusver nog niet bekende i J oorzaak is Zaterdagmiddag in de industrieflat te Rotterdam brand uitgebroken op de zevende verdie ping, De huismeester pakte de brand, die in de magazijnruimte van de N.V. v.h. J. Lamee, een grossieerderij in plasticartilcelen, ontstond, onmid dellijk met de beschikbare middelen aan. Spoedig was ook de brandweer ter plaatse, waarna men het vuur de baas koii worden. voor het geweld van de aanstormen de golven. De politiepost ophet. strand en ook de muziektent zijn het slachtoffer geworden. En dan is er aan de Noordzijde van de boulevard nog eén villa van de familie Trouselot die bedreigd wordt en voor welke men. indien het water vanmiddag weer hoog wordt, vreest. De politie en de brandweer zijn gisteravond en in de loop van de nacht in actie gekomen. Maar door dat de storm aanhield, konden zij betrekkelijk weinig uitrichten. Het enige wat ze konden doen, was wrak stukken opruimen. Als ergens ruiten waren ingewaaid en houtwerk ver nield, stonden zij eigenlijk machte loos. omdat herstelwerk door het ge weld van de wind onmogelijk was. Het mag een wonder heten, dat er bij deze grote vernieling, die stellig veel materiële schade heeft veroor zaakt, geen persoonlijke ongelukken zijn gebeurd. Ook in WILLEMSTAD, ten zuiden van de Moerdijk, is de noodtoestand afgekondigd. Het water stroomt de stad en de omliggende polders binnen. De Koninklijke Nationale Bond van Redding wezen en Eerste Hulp bij Ongelukken „Het Oranje- kruis" roept de helpers en helpsters van de Nederlandse Vereniging voor Eerste Hulp bij Ongelukken en de Katholieke Na tionale Bond voor E.H.B.O. op, hulp te verlenen waar dit nodig blijkt. Hij vertrouwt er op, na mens de besturen van beide ver enigingen, dat Iedere man en vrouw nauwgezet consignes zullen opvolgen, die gegeven zullen wor den door plaatselijke en/of pro vinciale autoriteiten. Bedreigde plaatsen wordt ge adviseerd voor hulpverlening over leg te plegen met de kantoren van de Nederlandse Vereniging voor E.H.B.O., telefoon Amster dam K 20 - 87328 en met het bureau van de Katholieke Bond voor E.H.B.O., telefoon K 1800 - 50.228. opdat zo snel mogelijk hulpcolonnes geformeerd zullen kunnen worden. Het is op het ogenblik voor de scheepvaart langs Rotterdam uit kijken. Uit een olietank van de Bataafse Pctroleummaatschappij, die is gaan drijven, stroomt gas- olie vrijelijk de rivier op. Brandgevaar op de rivier is niet uitgesloten. De oude „Matex", het tank station van de BPM in Vlaar- dingen, is ook geheel onderge lopen. In een van de tanks heeft een korte brand gewoed. De raffinaderij in Pemis ligt geheel stil. (Van een speciale verslaggever in de Alblasserwaard) Om kwart over acht Zondagmorgen is de dijk bij Sliedrecht doorgebroken! Het water stroomde daarop van twee kanten af de Alblasserwaard binnen. Van de kant van Papendrecht en van de zijde van Sliedrecht. Wij reden, vlak voor het water uit, door de polder, waar een paniekstemming begon te heersen. De bewoners trachtten in haast te evacueren. De boeren uit de polder trachtten hun vee te redden. Vanuit Sliedrecht is een speciale busdienst ge organiseerd, om de mensen uit de Alblasserwaard naar veiliger oorden te brengen. De vluchtelingen worden in scholen en andere gebouwen zo goed mogelijk opgevangen. Maar het verkeer in de polder werd Zondagmorgen steed moeilijker. De rijksweg naar Den Haag is practisch onbegaanbaar. De straten van Alblasserdam zijn gesloten. De laagste gedeelten van het dorp lopen ernstig gevaar. Het water is de woningen binnengedrongen. Kin deren en zieken gaan bij het vervoer dat met allerlei middelen geschiedt Om vier uur sloegen in de dorpen de klokken het eerste alarm. Voor zeven uur meldde Papendrecht als eerste een gat van vijftig meter in de dijk van de Merwede. Bij Alblasser dam stonden toen de huizen ten Wes ten van de Noord al diep in het wa ter. Schepen waren er tegenaan ge slagen. Overal dreef wrakhout rond. In Sliedrecht stond het water ge lijk met de hoge dijk en spoelde het er hier en daar overheen. Door met man en macht te werken slaagde men erin in het centrum van het dorp een doorbraak te voorkomen. Maar buitendijks stonden toen al 700 huizen tot aan de dakspanten in het water. Agent Mooiman wierp zich In de kokende golven van de Merwede om twee in hun slaap verraste ark bewoners te redden. Een dertig meter brede, viesbruine waterval stortte zich met tomeloos ge weld de Alblasserwaard in. Wij bereikten Sliedrecht nog net over de kronkelende binnenweg. We renden voor het water uit. breed spreidde het zich over de landerijen uit zo ver men kon zien. We reden midden in de paniek, die het water voor zich uit joeg. Vrouwen vlucht ten met kussenslopen en kinderwa gens vol lijfgoed. Boeren dreven het vee op en blokkeerden er de weg mee. De te Sliedrecht in allerijl voor de polderbewoners georganiseerde eva- cuatiedienst, stuurde een lange trein van bussen van de IJssel en van par ticuliere ondernemingen de Waard in. om mensen en zieken en kinderen op te halen. (Van een onzer verslaggevers) In Rotterdam om u 'een beeld te geven van hoe de mensen over vallen werden door het water viel een bruiloft in het water. In de zaal Concordia aan de Oostzee dijk vierde het echtpaar Bagger man een twaalf en een halfjarige echtvereniging. Vele vrienden en kennissen waren aanwezig op het feest. Toen kwam het water... Het riool brak... De kelder liep onder. De feestzaal veranderde in een zioemzaal. Confetti dreef op de woelige baren. Het feest werd verplaatst naar het café. waar men van het biljart af de feest vreugde trachtte te leiden. Niet lang. Spoedig dacht men alleen nog maar aan de ramp die de stad had getroffen... VJ In een eindeloze reeks stromen de noodlotstijdingen binnen: uit de Hoekschewaard, Voorne, Putten, de Alblasserwaard, de Krimpenerwaard, Maassluis, Dordrecht, Papendrecht, Slie drecht. Van overal uit het platteland van Zuid-Holland draagt de telefoon angstig opgewonden stemmen naar onze redactie: het water stroomt over de dijkde dijk is doorgebro kenverscheidene dorpen zijn geïsoleerdhier zitten de mensen in doodsnood op de daken van hun huizenhier zijn alle vervoermiddelen gerequireerdDe omvang van menselijk leed en materiële schade zijn nog op geen stukken te overzien. We melden de flarden van nieuws, die ons op het ogenblik bij stukken en beetjes bereiken: NUMANSDORP IN DE HOEKSCHE WAARD: de dijken zijn op verschil lende plaatsen doorgebroken. Het wa ter buldert met tomeloos geweld de polders in. Verscheidene dorpen rijn ondergelopen. De pontonniers in Dor drecht schieten te hulp. Vele gezin nen hebben op het dak van hun woning hun toevlucht gezocht. Onge veer de helft van de woningen die lager liggen dan de kruin van de dijk staat onder water. In de nacht be zweek de dijk van de Beerpolder bij Oud-Beyerland. De bewoners vlucht ten naar de hoogst gelegen boederij- en. De electrische centrale cn de wa terleiding van Oud-Beyerland zijn uitgeschakeld. Op de weg van Nu- mansdorp naar de omgeving vlucht ten honderden in paniek weg. De dijk van het Hollandsche Diep bij Zuid- Beyerland is doorgebroken. Vanmor gen in de vroegte is men begonnen met de evacuatie van de bevolking en het vee. VOORNE: de weg BnelleOost Voorne is geblokkeerd, er is geen doorkomen méér aan. PAPENDRECHT: bij Boele en Ees teren is een gat van vijftig meter in de dijk geslagen. De Alblasserwaard loopt onder. SLIEDRECHT: tot dusver heeft de dijk het hier gehouden. Maar de rijksweg is volkomen versperd. Uit het land tussen Beyerland, Hoekschewaard en Voorne en Putten is de dijk van het Spui op een paar plaatsen weggespoeld. De mensen vluchten met alle bezittingen, die zij zelf mee kunnen dragen. Het Is niet uitgesloten, dat in de afgelegen boer derijen nog velen opgesloten ritten. KRIMPEN AAN DEN LJSSEL: de stormpolder loopt snel vol. De dijk is hier op twee plaatsen doorgebroken. Enkele straten staan onder water. PERNIS: In de vroege ochtend ls het Maaswater op drie plaatsen over de pastoriedijk gestroomd. De lage zijden van het dorp lopen onder wa ter. De bevolking werd door het klok gelui in alarmtoestand gebracht. In nachtgewaad .renden de mensen op straat, om tot hun ontzetting te be merken, dat het water in de straten al op sommige plaatsen 75 centime ter hoog staat. Latere berichten uit Pemis melden evenwel, dat de overstromingen niet zulke ernstige gevolgen hebben, als zich aanvankelijk liet aanzien. In de haven is echter ernstige schade ont staan. In het centrum van het dorp is het wegdek vernield. terstand; die sinds mensenheugenis in deze stad gemeten is. was in 1916: een cijfer van 3.22 meter boven Am sterdams Peil. In de afgelopen nacht- is dit getal met stukken geslagen. Om vijf uur vanmorgen werd een waterstand gemeten van 3.70 meter. Zaterdagmiddag om drie uur zijn de sluizen' in Vlaardingen dichtgegaan. De eerste is al overspeeld en bij de tweede sluis kan het water nog 17 cm stijgen. Dan is het ook hier mis en zou een ramp kunnen ontstaan. Op het ogenblik zakt het water weer, maar verwacht wordt, dat het in de loop van de middag weer zal stijgen. De grote bear ij ven in de stad heb ben vele schade opgelopen. Alleen al bij de' Eerste Nederlandse Coöpera tieve Kunstmestfabriek wordt de schade op ruim een millioen gulden geschat. ROZENBURG: Over een afstand van dertig meter is de dijk doorge broken. Het gat kan niet gedicht worden. MIDDELHARNIS: Op Goeree en Overflakkee is het licht uitgevallen cn de telefoon gestoord. In de omge ving zgn verscheidene polders onder gelopen. In Stellendam zou het wa ter tot de zolders van de woningen reiken. Vele mensen zouden gevlucht zjin. Dit bericht is nog niet te con troleren, want er is geen verbinding tot stand te brengen. LEKKERKERK: Op de scheeps werven zyn alle machines volgelopen. Sinds 1916 is de Krimpenerwaard niet meer zo geteisterd. Bij Krimpen aan de Lek baart de dijk grote zorgen: op verscheidene plaatsen is er een door braak van ongeveer twintig meter. Op één plaats is van de brede dijk nog maar een stuk van ruim één meter overDe graanpakhuizen zijn open of leeggehaald: de hele be volking is in touw om te helpen. Autobussen worden gecharterd om de mensen uit hun benarde posities te bevrijden. SLEEWIJK: De water toestand is hier zeer kritiek. Alle beschikbare krachten zyn opgeroepen om een dijkdoorbraak te voorkomen. De be volking houdt zich gereed om te eva cueren. Schoonhoven In de glasfabriek van Schoonho ven „De Lek" stroomt het rivier water het fabrieksgebouw binnen en veroorzaakt grote ravage. In café „Het Veerhuis" staat liet water een halve meter in de gelagkamer. De veerdienst over de Lek werd gister avond om 11 uur gestaakt. Het rivier water staat ongeveer anderhalve meter tegen de vloedplanken, die het water buiten de stad houden. Op de boerderij van de heer J. Bons zijn vanmorgen enkele varkens verdron ken. MAASSLUIS: ln de straten staat het water tegen de gevels van de huizen ongeveer een halve meter hoog. Het klimt nog steeds. Maassluis Vanmorgen omstreeks tien uur rijn de voorgevels van drie, huizen ingestort. De bewoners waren bijtijds gewaarschuwd en konden de woningen verlaten. Bij een overweg in Maassluis zakte een auto in de weg. Het spoorwegverkeer tussen Schiedam en Hoek van Holland is volkomen gestremd. Hoek van Hol land zelf is telefonisch onbereikbaar. De Harwichboot „The Duke of York" voor Engelse troeDen van de British Railways Company ligt thans onder stoom. De boot had reeds de afgelo pen nacht om 12 uur moeten ver trekken. De „Beatrix" van de Mij Zeeland gaat vandaag niet naar Engeland. De boot is naar Rotterdam gestoomd en zal daar ligplaats kiezen. Waar schijnlijk zal zij morgen de dienst regeling voortzetten, Passagiers wordt aangeraden contact met- de maatschappij op te nemen. Aan boord van „The Duke of York" be vinden zich ongeveer 400 passagiers. RIDDERKERK: Verbeten vcehten honderden mensen op de dyken van de Zuidhollandse eilanden. Het water heeft in de afgelopen nacht een hoog te bereikt van 3,90 meter boven N.A.P., waardoor tal van polders zware schade hebben geleden. De dijk lang de Noord dreigt te bezwijken. Indien dit geschiedt, is de ramp niet te overzien, want dan zou een groot gedeelte van IJsselmonde, Zwijn- drecht en Hendrik Ido Ambacht ver zwolgen kunnen worden. Burgemeesters en dijkgraven heb ben alle mogelijke maatregelen ge nomen om de ramp het hoofd te bie den. Speciale diensten zijn ingericht en vrachtauto's en personenauto's zijn gevorderd voor het vervoer van materiaal, zieken en ouden van dagen. Over de schade is nog met geen mogelijkheid iets te zeggen. Misschien zal het mogelijk zijn binnen enkele dagen het locale en interlocale tele foonverkeer via Dordrecht te herstel len. Op het ogenblik wordt het per soneel van het post- en telegraaf kantoor met roeiboten naar zijn werk gebracht. In de Dordtse jachthaven zijn in de afgelopen nacht honderden ple ziervaartuigen tegen de dijk te plet ter geslagen. In ZWIJNDRECHT sloeg het water over de ringdijk. Alle fabriekssirenes loeiden en de kerkklokken luidden. De toestand is kritiek, al zijn er nog geen gaten in de dijk geslagen. Met man en macht wordt aan de versterking van de dijken geioerkt. De foto toont Zwijndrecht nog in rustonbewust van de gevaren, die het bedreigen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2