De Gelderlander-Pers Watersnoodramp- Februari 1953 Eens zullen de dijken weer gesloten zijn P 35 ct. M EXTRA FOTO-NUMMER Uitgave N.V. Uitgevers MijDe Gelderlander Nijmegen Giro 25574 Ten bate van het RAMPENFONDS overdekken g^ote gedeelten- van West-Brabant, Zeeiand en Zuid-Holland. Aan de horizon is soms nog een afbrokkelende dijk te zien. Een ramp is over Nederland gekomen. Hulp is onmiddellijk van vele kanten gekomen en vooral militairen, uit eigen land, uit België, uit Frankrijk, uit de Engelse en Amerikaanse zones van Duits land, hebben het reddingswerk met kracht ter hand genomen. Helaas, voor ontstellend velen is geen hulp meer mogelijk geweest. £ENS zullen cle dijken weer gesloten zijn. Eens zullen op de nu verzonken landen weer mensen wonen. Dan zal het verdriet verdronken zijn in het water van de tijd. dat voortgaat, voortstroomt, dag na dag. Maar de generatie van nu zal nooit meer onbevangen zijn ten opzichte van de zee. Niemand van ons zal nog ooit op een zomeravond aan zee trgeloos kunnen uit zien naar een blank zeil, bollend in de lichte bries. Er is immers zoveel gebeurd in een uur van een nacht. Aan hetgeen in die wrede nacht ons volk en ons land is overkomen, willen bijgaande foto's de her innering bewaren. Niet, dat wij nu dit hulpmiddel nodig hebben om barmhartig te zijn. Immers in heel ons volk is een drang naar goedheid gaande, die ons allen gelijkelijk verbaast. Maar elk senti ment, iedere kracht is onderhevig aan slij tage. Zij, die nu met open armen vluchte lingen hebben opgenomenzullen over enige weken misschien door wrevel ivor- den beslopen. Anderen, die nu in een vreemde, bijna bovenmenselijke gulheid hun geld en goed gaven, zullen over een paar maanden wellicht worden bekropen door een gevoel van spijt. Dan is het goed een paar beelden bij de hand te heb ben van de ramp om ons weer te sterken met dat krachtige besef, hoe wij onder de zware druk van de onbarmhartige feiten, barmhartig zijn geweest. Hoe ivij verga ten, dat er politieke partijen waren, stan den en meningsverschillen, De tijd gaat voort. Wonden helen, ver dronken land komt weer boven water, tra- nen drogen, wilskracht keert weer in mensen, die wanhopig waren. Over een jaar woont in een nu nog vernield huis weer een jong gezinEn terwijl achter de hoge dijk, die zijn rug kromt tegen de vijand, het water ruist, loopt een vader wijdbeens over het herwonnen land en klopt moeder een kleedje uit. Dan heeft het leven zich weer opgericht, De dorpsgemeenschap, in een nacht uit elkaar geslagen, is clan iveer gesloten. De kerk is weer open en het gemeentehuis. De doden rusten vredig op het herstelde kerkhof. Dit toekomstbeeld, opgeroepen tegen een horizon van leed en rouw, is mogelijk. Omdat wij tezamen in de voorbije dagen een volk waren, een volk tussen vele volke ren, die zich om ons hadden geschaard.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1