WALCHEREN is geheel geïsoleerd Sleepboot „Schelde" op strek dam gezet en vergaan Hondsbossche hield zicb zeewering goed De toestand te Vlaardingen YValcHeren is gelieel geïsoleerd, doordat de Sloe-dam is ondermijnd. De waterstand ter plaatse is twee-en-een-Halve nieter Hoger dan normaal en men verwaclit, dat deze Hedenmiddag 0111 4.5 Ou. zijn Hoogste stand zal Hereiken. 2500 MENSEN UIT KRUININGEN GEHAALD Boulevard te Sclieveningen gedeeltelijk afgesloten Kentering in situatie te Rotterdam Alle E.H.B.0.-ers opgeroepen Uren van angstige spanning ORKAAN- EN WATERSNOOD-EDITIE YAN DE HAAGSCHE COURANT VAN ZONDAG FEBRUARI 1953 Omtrent de toestand in Vlaar dingen vernemen wij nog het vol gende: Bij de grote bedrijven, buiten de spoordijk gelegen, zoals het Haven bedrijf Vlaardingen—Oost, de Rot terdamse Margarine Unie, de Le ver's Zeepmaatschappij, de Bataaf, se Petroleummij. en de Eerste Ne derlandse Coöperatieve Kunstmest- fabriek, zijn alle kelders onderge lopen en alleen bij de Eerste Ne- Ned. Coöp. Kunstmestfabriek wordt de schade op ruim een millioen ge schat. Daar de spoordijk nabij de Rot- terd. Margarine Unie het dreigde te begeven en ook bij de Tweede Keersluis ernstig gevaar dreigde, had de burgemeester vannacht alle maatregelen genomen om de bevol. king door middel van de radio distributie en door het rondzenden van een geluidswagen door de ge meente te kunnen waarschuwen voor het dreigende gevaar. Bij de Romu brak brand uit in een der kelders tengevolge van broeiing van het nat geworden ma teriaal. De brand kon met vier stralen spoedig worden bedwon gen. In het woonwagenkamp aan de Maassluisdijk is een woonwa gen omgewaaid en ook hier ont stond brand, die niet veel schade aanrichtte. In de Vulcaanhaven is de „Stad Vlaardingen" van de boeien losgeslagen en op drift geraakt. Hetschip kon vrij spoedig weer worden vastgemaakt. Dijk bi j Ouderkerk doorgebroken De dyk in Ouderkerk aan de IJsel is op verscheidene punten doorgebroken. De Krimpener- waard stroomt langzaam vol. Ouderkerk aan de IJsel staat al onder water en de polders van Lekkerkerk worden bedreigd. Het water stroomt reeds over de kade, die de afscheiding tussen de beide polders vormt. De boeren vervoe ren op het ogenblik zoveel moge lijk hun vee naar Lekkerkerk, dat enigszins hoger is gelegen. Den Briel bedreigd De afsluitdam in de Brielse Maas staat op doorbreken. De gehele mannelijke bevolking van Oost. voorne en omgeving is opgeroepen, om de helpende hand te bieden. Er wordt met man en macht gewerkt om de dam te behouden, aangezien de gevolgen bij doorbraak niet te overzien zijn. Hierby zou o.a. groot gedeelte van Brielle onder water komen te staan, evenals de buitendijks gelegen boerderijen langs de Brielse Maas. Builen-U: laagste water stand sinds mensen heugenis Zaterdagavond om kwart over elf is bij de Oranjesluizen, de toe gangspoort tot Amsterdam van het IJssclmeer. de laagste waterstand sinds mensenheugenis geregi streerd. namelük 2.96 meter min N.A.P. Grote stukken van het Bui- ten-IJ lagen droog en van het bin nenkomen van schepen was geen sprake. In de loop van de nacht steeg het water weer en tegen zeven uur vanochtend was de toestand nor maal. De Duitse kustvaarder „Lui- se Weitert", die met een lading olie van Hamburg onderweg is naar Mannheim, heeft de weg binnen door gezocht en liet zich vanmor gen schutten. Het schip heeft een angstige nacht op het IJselmeer gehad. Via het Merwedekanaal ging het schip verder naar de Ryn. 8 Mensen verdronken bij Hontenisse v,?^Hontei?-isse in Zeeuwsch- Vlaanderen zpn zeker 8 mensen verdronken door overstromingen vil, E*Yolg van v«er dükdoorbra- -*?e slachtoffers zjjn gebor gen. Dit bericht bereikte ons tele- na"Jens het gemeentebe stuur van Hontenisse. Prins Bernhard veilig te New York aan: gekom en Het K.L.M.-toestel, waarmede Prins Bernhard en zün gevolg naar de V.S. waren vertrokken, Is Za terdagmiddag om 17.32 uur Neder landse tüd, op het internationale vliegveld van New York aange komen. Speciale maatregelen voor vluchtelingen Een ledig dieseltreinstel der Ned. Spoorwegen is van Roosen daal naar Zevenbergen gezonden om vluchtelingen te halen, zy zullen In de wachtkamers te Roosendaal worden ondergebracht. Deze N.S.-wachtkamers zün voor dit doel in beslag genojnen. Stormschade te Amsterdam De Amsterdamse politie, de brandweer, de rijkspolitie te water, ambtenaren en werklieden van de dienst der Beplantingen en het Gemeentelijk Vervoerbedrijf zyn de gehele nacht in de weer geweest om hulp te verlenen bij storm schade of deze zo snel mogelijk te herstellen. Tientallen bomen in de hoofdstad zijn door de storm ge sneuveld, waarbij op sommige plaatsen de bovenleiding van de tram werd vernield. Het trampersoneel is met man en macht aan het werk getogen en te gen het ochtendgloren was de scha de hersteld, zodat het tramverkeer vanmorgen geen stagnatie onder vond. Beroep op vaartuigliouders De bevelhebber van de derde militaire afdeling doet een beroep op iedere particulier, die beschikt over gemotoriseerde vaartuigen in de provincie Noord-Brabant, ten Westen van Breda en de provincie Zeeland, zich onverwijld te melden voor hulpverlening in de bedreig de gebieden op tel. 5741 of 5742, 's-Hertogenbosch, Kengetal K 4100 en het desbetreffende materieel ge reed te houden voor afvaart. Sckacle in Het WestI and In het Westland is o.a. te Ter- heide aan nieuwe huizen en het nieuwe Jeugdgebouw veel schade aangericht. Vele dakpannen wer den afgerukt. Bij het platglas Is veel schade veroorzaakt. De warenhuizen schü- nen zich beter gehouden te heb ben. In Hoek van Holland is het zee water over de meters hoge boule vard gespoeld. De weg is vrö'wel niet meer te herkennen. Een sleepboot van Dirkzwager is te Hoek van Holland door de eigen steiger heengeramd. De weg langs de berghaven is volkomen wegge spoeld. Met man en macht worden Ülings voorzieningen getroffen. Centrale Evacuatie commissie in actie Toen vannacht bleek, dat mo gelijk hier en daar bewoners hun huizen zouden moeten verlaten door het snel wassende water is ook de centrale evacuatiecommis sie, welke ressorteert onder de de- partementon van Binnenlandse Zaken en Oorlog, in actie gekomen. In iedere provincie is een eva cuatiecommissaris, die in noodge vallen de leiding neemt van de op zün gebied liggende werkzaamhe den. De Commissaris der Koningin In Zeeland begaf zich met de eva- euatiecommïssaris. het lid van Ge deputeerde Staten de heer Schout, naar Kruiningen op Zuid-Beveland. waar de toestand wel het meest ernstig was. De Centrale evacuatie-commis sie kon heden geen telefonisch con tact met Kruiningen krygen. Op Goeree en Overflakkee kwamen de meest ernstige berichten uit Her- kingen en Stellendam. By de com missie waren tegen het middaguur nog geen berichten binnengekomen over ontruimingen od grote schaal. Waar nodig is echter hulp geboden met inschakeling van de gemeente besturen. ¥?«De Avacuatie-commissaris voor It'echt. d. heer H. van IVeJe" die directeur is van de vervoeron- S.em,,nS Van Van Gend Loos heeft al zun materiaal beschikbaar renden V°°r vervoer van «vacue- Verlceer Hij AHcoude gestremd Tengevolge van de hevige storm ls het water van het Abcoude- meer moeiluk binnen de düken U nouden. Het stroomde langs het meer, gelegen aan de rijksweg Ab coudeUtrecht. Tengevolge hier van ls alle verkeer op deze wee gestremd. Om half twaalf vanochtend moesten nog 2500 mensen uit hun huizen wor den gehaald. De reddingswerkzaamheden worden bemoeilijkt, omdat men hier niet beschikt over boten die het stormweer kunnen doorstaan. De dijk is op twee plaatsen doorgebroken. In Goes is er een opvangcentrum gevormd, waarheen de mensen uit Kruiningen gevoerd kunnen worden, om later bij burgers in Goes te worden ondergebracht. In de nacht van Zaterdag op Zondag is de sleepboot „Schelde" van de L! Smit Co's Interna tionale sleepdienst, die hulp wilde verlenen aan de „Prinses Beatrix" bU het verankeren in de Nieuwe Waterweg op een strekdam gelo pen en nagenoeg vergaan. Ijlings ^verd de hulp ingeroepen van de reddingboot „President Jan Leis" uit Hoek van Holland, die de be manning aan boord zou nemen. De sleepboot wordt als verloren be schouwd. i De „Prinses Beatrix" van de My Zeeland kon wegens het ruwe weer niet aan de steigers komen, en wilde daarom op de Waterweg voor anker gaan. De „Schelde" assisteerde, maar kwam daarbü zelf terecht op een strekdam. Om 7 uur zat het schip hier nog op, de lichten waren nog niet ge doofd. De zandzuiger „Ahoy", die in Hoek van Holland ligplaats had gezocht, moet door het botsen tegen de kade gaten in de scheeps huid hebben opgelopen. De Panamese tanker „Barbara" seinde dat aan bakboord een ern stig lek was geconstateerd in de belangrijkste pompenkamer en tank 7. Het schip vroeg om assis tentie. Het bevindt zich op onge veer 17 myi ten Westen van Hoek van Holland. De Nederlandse tanker „Tiba". 7000 ton. heeft ten Westen van Breskens zijn roerquadrant gebro ken. Het schip vroeg sleepboothulp. Ter hoogte van West-Schouwen verkeerde het Finse schip „Bore" zich in nood. Het meet 1380 ton. Reddingboten uit Veere en Oud- dorp waren uitgevaren, doch moesten wegens het slechte weer terugkeren. Zondagnacht is het schip weer vlot gekomen. Het kustvaartuig „Franka II" kwam vanochtend bü Terschei: in- gerbank in nooa te verkeren en werd büna als verloren beschouwd. Aan de reddingboot „Insulinde" werd later dank betuigd, zodat het Stromende gasolie bij Vlaardingen De politie in Vlaardingen ver zoekt ons het volgende mee te de len. Uit een olietank van de Ba taafse Petroleum My. die is gaan dryven stroomt gasolie vrüelük de rivier op. Dit kan gevaar opleve ren voor de scheepvaart. Brandge vaar is niet uitgesloten. Britse onderzeeboot gezonken De Britse admiraliteit heeft he den medegedeeld, dat de onderzee boot „Sirdar" te Sheerness. aan de Theems, is gezonken. De onder zeeër lag in dok. toen dit geschied de. Ook een fregat is omgeslagen. Er ls geen melding gemaakt van slachtoffers. Zandvoort geteisterd Ook in Zandvoort heeft de storm danig huisgehouden. De duinreep is langs de gehele kust grotendeels weggeslagen. Alle strandafgangen zyn geheel verdwenen, terwijl het wandelpad langs de Noord-boule vard voor een deel is weggeslagen. Het Ritzbad in de duinreep is to taal vernield, hetgeen reeds een schadepost van ƒ30.000 betekent. De reddingspost van de Zandvoort- se reddingbrigade op het Zuidelijk strand is naar beneden gestort en vernield, terwijl de betonnen roton de aan de Strandweg flinke schade heeft opgelopen. schip thans waarschüniyk buiten gevaar is. Het Engelse s.s. „Seabrook" heeft gemeld, dat het zich ten N.W. van Hoek van Holland be vindt en water maakt. Er is geen onmiddeliyk gevaar. Het lichtschip „Goeree" is enkele myien afgedreven. Er is grote schade aan boord. De stuurhut Is ingedrukt. Er is een waakboei losgeslagen. De boei, die 2!4 a3 meter groot is, ligt naast de Zuidpier van IJmui- den hoog op het strand. De loeiende orkaan, welke gis teravond en vannacht ons land teisterde, heeft op Scheveningen geweldige schade aangericht. Wat sinds mensenheugenis niet is voor gekomen, geschiedde vannacht: het water sloeg in grote golven over de Boulevard en stroomde de Keizerstraat binnen, massa's zand met zich sleurend. De bestrating van de Boulevard is voor een groot gedeelte verdwenen. De blauwe stenen van de trottoirs zün weg, de klinkers van de rüweg zün o.a. ter hoogte van het monument voor Land- en Zeemacht volkomen weg geslagen, zodat alleen een zand vlakte te zien is, waar anders het verkeer ï'Udt. Tussen de resten van tonnen, balken cn ander houtwerk liggen grote, dode vissen op de Boule vard. De ingang van de haven is bijna niet meer te zien door de huizenhoge golven, welke met don derend geweld over de havenhoof den storten. De borstwering voor het seinhuis is grotendeels wegge slagen. Het water stond vannacht in het seinhuis zelf enkele decime ters hoog en men vertelde ons daar, dat men vreest, dat de seininstalla tie door het water ondermijnd zal worden en naar beneden zal stor ten. Ook aan de haven is de ravage ontzettend. Een groot deel van de tonnen met haring, welke daar la gen opgeslagen, is verdwenen. De zee heeft weer teruggenomen, wat de vissers met zoveel moeite en ge. vaar aan het water hebben ontwor steld. Op de havenkaden zelf is het één grote wirwar van stukgeslagen tonnen, touwen, delen van netten Tunnelverbinding bleef normaal In de situatie te Rotterdam, die nog van uur tot uur verandert, is enige tekening gekomen. De rivier is weer binnen de kademuren ge komen, doch het water staat nog hoog. Ten Noorden van de rivier zün de ondergelopen straten gro tendeels weer droog: in Rotterdam- Zuid gaat het echter niet zo vlot. De Oranjeboomstraat en de Rosen- straat staan nog blank, evenals het terrein aan de spoorweghaven en een gedeelte van het terrein van de HollandAmerika Lijn. Ook de Pleinweg is weer begaan baar. Wel zyn er in verscheidene straten putten, doch hier kan voor het grootste deel gemakkelijk met een auto gepasseerd worden. Het verkeer over de Maasbrug gen is hervat, doch daar de Oran jeboomstraat nog onbegaanbaar is, hebben de trams, die van Noord De Koninkiyke Nationale Bond van Reddingswezen en Eerste Hulp bü Ongelukken „Het Oranje- kruis" roept de helpers en help sters van de Nederlandse Vereni ging voor Eerste Hulp by Onge lukken en de Katholieke Natio nale Bond voor E.H.B.O. op, om hulp te verlenen waar dit nodig biykt en vertrouwt er op, namens de besturen van beide verenigin gen, dat iedere man en vrouw nauwgezet consignes zal opvolgen, die gegeven zullen worden door plaatseiyke en/of provinciale autoriteiten. Bedreigde plaatsen wordt geadviseerd voor hulpver lening overleg te plegen met de kantoren van de Nederlandse Vereniging voor E.H.B.O., tele foon Amsterdam K 20-87328 en met het bureau van de Katho lieke Bond voor E.H.B.O. telefoon K 1800-50328, opdat zo snel mo gelijk hulpcolonnes geformeerd zullen kunnen worden. naar Zuid en omgekeerd gaan, er nog weinig aan. De trams ook naar Schiedam en bussen rü'den weer wel niet zo als de mensen gewend zün, maar van vervoer is de Maasstad niet ontstoken. Zoals gezegd is de tunnelverbinding nor maal in stand gebleven. Tot nu toe heeft het hoge water in Rotterdam géén slachtoffers geëist. In de omgeving van de rivier liggen her en der goederen, weg spoeld van de loswallen. Aan de Zalmhaven, gelegen aan de Scheeps- timmerlaan, zün twee kleine v; tuigen door het water opgenomen en nu het water gezakt is, liggen ze op de kade. De bewoners van het „Parkher stellingsoord" in het park zün voor het wassende water gevlucht. Bed den en matrassen dreven rond. In het park staat nog water. Ook luchtmacbt- personeel gealarmeerd Ook de Chef van de'Luchtmacht- staf heeft al het beroeps-, reser ve- en dienstplichtig personeel, dat in werkeluke dienst is, onmiddel iyk naar hun onderdelen terug geroepen. De staf van do Nederlandse ter ritoriale bevelhebber die belast is met het uitvoeren van de militaire hijstand, is vanaf hedenmiddag 12.00 uur bereikbaar op het hoofd kwartier van de Generale Staf, telefoonnummer 77.44.80, t stel 238. Vliegdiensten geannuleerd De storm heeft het luchtverkeer boven Europa danig dwars geze ten. Diverse diensten moesten worden geannuleerd, zoals van Schiphol de diensten naar Parüs en FrankfortMünchen. Het toe stel op de lün Hambui-gAmster damLonden vloog over de Am sterdamse luchthaven heen en ging direct naar de Engelse hoofd stad door. De Zondagochtenddienst van de K.L.M. naar Londen is voorlopig uitgesteld. Vanmorgen is het K.L.M.-toestel uit New-York nog binnengeloodst, maar dat was dan ook alles. Op de luchthaven zelf heeft de storm geen schade kunnen aanrichten. en overblijfselen van vis. Grote zwermen meeuwen vliegen krijsend boven dit alles om te trachten nog een brokje machtig te worden. Verscheidene loggers zijn losgesla gen en hebben schade opgelopen, hoewel wat dat betreft de gevolgen van de orkaan erger hadden kun nen zün. Toen wü ons vanmorgen naar Scheveningen spoedden, waren er al vele belangstellenden. Men kon zich nauwelüks staande hou den tengevolge van de enorme windstoten, waardoor men by wüze van spreken büna uit zün kleren waaide. Wy zagen één heer. gehuld in d- overblüfselen van een zg. gasjas, welke volkomen aan flarden was gescheurd. Ook de winkels en restaurants hadden zware schade opgelopen. Tafels en stoelen lagen gekraakt op een verwarde hoop dooréén, vermengd met scherven van stukgeslagen ruiten. Springvloed Nader vernemen wü, dat zich vannacht om 5 uur te Schevenin gen. een springvloed heeft ontke tend, waardoor de Keizerstraat is ondergelopen en het water in de huizen van die straat en van de aangrenzende straten stroomde. De politie heeft daarom vannacht de bewoners uit hun bed gebeld. Om half acht vanmorgen liep het wa ter terug. Reeds vannacht om 5 uur trok ken tal van automobilisten er op uit, om de aangerichte schade in ogenschouw te gaan nemen en ook vanmorgen trok Scheveningen een enorme stroom van bezoekers. Op de Scheveningseweg hadden werk lieden van de H. T. M. druk werk om de over de rails gevallen bo men te verwüderen. In de Monstersestraat was een schutting van de kolenhandel Breure en Paalvast over de tram rails van lijn li. gewaaid, waardoor - het. verkeer in de richting Holland se Spoorstation geruime tüd over enkel spoor moest worden geleid Het verkeer van de remise Wasse naar tot Leiden geschiedt met bus sen. Aan de Johan de Wittlaan is een opslagplaats bü het in aanbouw zijnde gebouw van de Eerste Ne- derlandsche volkomen in elkaar gestort. Op bepaalde punten zün de steigers ontwricht. Aan de andere zijde van de Johan de Wittlaan is de jonge aanplant volkomen ver meld. Alarmcentrale bij Provinciaal Bestuur Op last van de Commissaris van de Koningin m de Provincie Zuid- Prnlf r- -ff ten burele van de rr°vV ,9nffie een alarmcentrale ingesteld, waar men in verbin ding staat met verschillende ge meenten in de Provincie. De lei ding is in handen van de waar nemend commissaris, mr. Schmall. u" e^eneens aanwezig de le„de™ van Gedeputeerde Staten, Witfl if" Ja"sen Maneschün en Wittenberg, alsmede de directeur- generaal van de Prov. Water staat, hoofdingenieur Klein. Aan de burgemeesters van de f.eK-enu in Zuid-Holland is telegrafisch opdracht gegeven nOt0t deIen hoe de toestand is i gaan of er evacuatie- troffen 611 moeten W0I"den ge- wm-2i«evacuatie mag evenwel niet woiden overgegaan zonder over leg met het Ruksbestuur. In angsttige spanning hebben vannacht de inwoners van Petten en de enkele landbouwers met hun gezinnen in de schaarse boerderijen tussen Camperduin cn Petten afgewacht hoe de Hondsbossche en de Pettener Zeewering het geweld van de aanstuwende zee zouden weer staan. Tegen liet middaguur Zondag konden zij echter iets lichter ademhalen: de kunstmatige zeewering op het zwakke punt in Noord hollands kust, waar de duinen ontbreken, heeft zich kranig gehouden. Nergens is de zee er in geslaagd een gat in de grote, zwarte brokken steen te slaan. Eén dode te betreuren Wel sloegen in de afgelopen nacht grote golven bij Petten over de dük het dorp in, wel viel daar Zaterdagavond om acht uur reeds alle electrische stroom uit, wel werd de strekdam, die aan het ein de van de Pettener-zeewering de zee in loopt, ernstig beschadigd, maar tegen al het geweld van de kokende zee hielden Hondsbossche en Pettener Wering stand. Koffers stonden klaar Intussen echter hebben de bewo. ners van Petten geen rustige nacht gehad. Bijna overal maakte men zich gereed om zo nodig onmiddel lijk te kunnen vluchten. Koffers werden gepakt en velen hebben vannacht geen oog dicht gedaan. Er is één dode te betreuren. Gis termiddag vertrok de 51-jarige uitvoerder F. de Waard, uit Petten, die voor de aannemersfirma Daal der uit Alkmaar werkzaam was bü het onderhoud van de zeewering en de strandpieren, naar de dük en vannacht keerde hij niet terug. Vanmorgen heeft men hem om streeks 9 uur dood aangetroffen vlak benoorden Petten in de dui nen. Hü vertoonde geen uiteriyk lichamelijk letsel, zodat men over de doodsoorzaak nog geen zeker heid heeft. Restaurant weggevaagd Bü Camperduin, dus aan het Zuideiyke einde van de Honds bossche, is het grote, uit hout op getrokken café-rastaurant, bekend ma", het slachtoffer van de storm onder de naam „Paviljoen Minke- geworden. Tegen middernacht werd eerst het terras weggeslagen. Met man en macht begon men toen de inventaris van het restaurant in veiligheid te brengen. In de loop van de nacht is het restaurant bü' geheel omver gewaaid.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2