ORKAAN EN WATERSNOOD-EDITIE HAAGSCHE COURANT Orkaan-ramp treft Westelijk Nederland Noodt oestand in vele gebieden Tal van schepen vergaan Schepen én moeilijkheden VAM DE Dijken bezwekenpolders overstroomdensteden en dorpen gedeeltelijk onder water Mi ilit uit en en Hoile - Kruiscolonnes i/econsii/neeril Ernstige toestand in Zeeland Den Haag en omgeving Tanldiehter losgeslagen Brits passagiersschip vergaan Zondag 1 Februari 1953 Een zeer zware stormdepressie is gistermiddag bij Ierland ontstaan. Deze depressie veroorzaakte allereerst bij Aberdeen in Schotland grote schade. Het .centrum verplaatste zich daarna gedu rende de avond en de nacht via het Noordelijk gedeelte van de Noordzee over ons land. De storm, welke al spoedig het karakter van een orkaan aannam (er waren windstoten bij van meer dan 40 meter per seconde) ging gepaard met springtij, waardoor in. ons land op verschillende plaatsen zulke hoge waterstanden werden bereikt, cis in mensenheugenis niet zijn voorgekomen. Veie dijken breken door, waardoor polders overstroomd werden, bewoners uit hun huizen werden geëvacueerd, schepen vergingen en het treinverkeer in ons land gestagneerd werd. Ver schillende onderdelen van de Kon. Landmacht zijn van verlof teruggeroepen, om in de getroffen "•"gebieden huip te'verlenen.' Minister-president, Dr. W. Drees, en de minister van Waterstaat, Mr. J. Algera, hebben zich per soonlijk van de toestand bij Dordrecht op de hoogte gesteld. Tot de gebieden, die door de stormramp getroffen zijn, be horen: gedeelten van Rotterdam, Pernis, Dordrecht, Spij- kenisse, Zwijndrecht, Willemstad, Numansdorp, Kadzand, Meliszand, de Hoekse Waard, Vlissingen, de Kruininger Perkpolder, Hansweert, Ierseke, Zuid-Beveland, Texel, Middelharnis en Sommelsdijk. Hotel-restaurant Brittenburg, te Katwjjk aan Zee, is zogoed als weggevaagd door het hoge water, evenals de politiepost in deze gemeente. Op het eiland Rozenburg zijn verscheidene dijken doorgebroken, waardoor polders onder water kwamen te staan. Het stadje Veere staat geheel blank. Alle straten zijn kapot gespoeld. De duinen bij Oost-Kapelle zijn weg geslagen. De plaatsjes Arnemuiden en Rithem staan onder water. De gehele Sloe-dam is waarschijnlijk ondermijnd. Op Terschelling hebben de dijken zich goed gehouden, be houdens een kleine doorbraak aan de Noordzee-kant, welke spoedig was bedwongen. De spoorlijnen in de provincies Zuid-Holland en Zeeland zijn op enkele plaatsen overspoeld en voorlopig onberijdbaar. Er is geen treinverkeer mogelijk op de baanvakken Schiedam Hoek van Holland, RotterdamGouda, RotterdamRoo sendaal, Lage ZwaluweBreda, DordrechtSliedrecht en Bergen op ZoomVlissingen. Het treinverkeer van het Westen naar het Zuiden worden omgeleid via Utrecht. De Commandant van het Rode Kruiscorps heeft alle colonnes in de •provincies Zuid-Holland, Zee land, Utrecht en Noord-Brabant verzocht zich gereed te houden voor 't uitrukken met materieel. Ook te Ouderkerk aan de IJssel is de toestand critiek: stukken zijn uit de dijk geslagen. De helft van het aantal wo ningen in Maassluis, ongeveer 1500, staat onder water. Te Rotterdam stond het gedeelte tussen de rivier en de West zeedijk, Blaak en Oostzeedijk gisteravond en vannacht geheel onder water, evenals het Noordereiland, het terrein van de Kon. Rotterdamsche Lloyd en gedeelten op de Zuidelijke oever van de Maas. Volgens de laatste berichten, zakt het water en zijn verschillende terreinen weer droog komen te staan. In Zwijndrecht was men hedenochtend de toestand meester. De oude binnenstad van Dordrecht is geheel onder water komen te staan. Het politie-bureau moest ontruimd worden. In de Dordtse Biesbosch werden zieken en hulpbe hoevenden geëvacueerd. Op het eiland Goeree liepen ver schillende polders onder. Enkele dorpen moesten worden ontruimd. Onder Dubbeldam zijn enige hon derden personen dakloos gewor den, bovendien is er veel vee ver dronken. De oude en nieuwe Beer- polder, de Prinsenpolder en de Oudedijk-polder, tezamen 1200 ha, staan geheel blank. Overal drijven stukken van schuren en landbouw gereedschap. Zeeland was geruime tijd telefo nisch onbereikbaar en hedenoch tend om 9 uur was de toestand te Vlissingen zeer ernstig. De laag gelegen oude binnenstad stond in haar geheel onder water. De be roemde Jacobskerk stond blank. Ook het bedrijf van de Provin- ciale-Zeeuwse Courant was onder gelopen. De situatie bij Maassluis Het Hoogheemraadschap „Delf land" heeft het zg. „dijkleger" op geroepen om te werken aan ver sterkingen tussen Vlaardingen en Maassluis De electriciteitsvoor- ziening in de stad is stopgezet. De industrieën in de omgeving van de haven hebben ernstige schade op gelopen. Volgens de laatste be richten is de Maasdijk doorgebro ken. Te Vlaardingen is de oude „Matex" onder water komen te staan. De hoogste waterstand in de afgelopen nacht in deze stad ge meten bedroeg 3.70 meter. (Nor male hoogwaterstand 1.18 meter). Ook hier zijn verschillende bedrij ven geïsoleerd. Te Hoek van Hol land zijn gaten geslagen in de dij ken om de berghaven. Een deel van de steiger van de Harwich- kade moet zijn overstroomd. Op het eiland Rozenburg heerst een ware noodtoestand! Ook hier is vee verdronken. Te Scheveningen bereikte het water vannacht een hoogte van 7 meter, een stand, welke nog nimmer bereikt werd! Het water stond voorbij de Dr Lelykade en bereikte zelfs de Koppelstokstraat. Duizenden vaten haring, die voor export gereed lagen, zijn de bin nenhaven ingespoeld. De schade aan dé schepen in de haven valt mee. Aan verschillende zee weringen is schade berokkend. In de Oude Kerk aan de Keizer straat staat ook water. Gister avond is op het Bezuiden hout een boom omgewaaid en terecht ge komen op de bovenleiding van de Blauwe Tram, hetgeen tot gevolg had, dat het tramverkeer van Voorburg niet verder kon gaan dan tot aan de halte Adelheid- straat. De lijn naar Scheveningen viel geheel uit. Vre ;es voor leven v 5 opvarenden Dwars voor Texel heeft de Duit se sleepboot „Gulosenfjord" zijn sleep, de tanklichter „Oder" verlo ren met 5 runners er op. De Bran- daris voer uit. Men vreest voor het leven van de bemanning. Het schip is eigendom van de Norddeutsche Lloyd. De sleepboot kon geen hulp verlenen, doordat zij zelf met zware zeeën te kampen had. in moeilijkheden was en geen koers kon houden. Vliegtuig boven Kanaal vermist Naar Zaterdagmiddag gemeld is, wordt een vliegtuig vermist, dat op weg was van Brighton naar Dieppe aan schepen in het gebied tussen Hastings en Dieppe is ver zocht uit te zien naar het toestel en eventuele overlevenden. 153 Opvarenden omgekomen Een veerboot van de Britse Spoorwegen, de „Princess Victoria" die een dienst onderhield tussen Straulear (Schotland) en Larne (Ierland) is in de woedende storm ter hoogte van de Schotse kust ver gaan. Er waren 183 opvarenden aan boord; slechts 44 zijn er ge red. Men vreest dat 133 passagiers en bemanningsleden zijn omgeko men. Schepen, die te hulp kwamen meldden dat men opvarenden op vlotten heeft waargenomen. Twee sleepboten en een Britse torpedo- bootjager waren eveneens te hulp gesneld naar het schip, dat zware slagzij maakte en stuurloos was. Toen de machinekamer vol liep en het autodek onder water stond gaf kapitein Fergnoon orders het 2.694 ton metende schip te verla ten. Meende men eerst, dat het schip zou zinken, latere berichten meldden, dat op 8 kilometer van Belfast Longh (Noord-Ierland) hei schip drijvende is gezien. Een red dingboot van Ierland pikte 20 over- levenden op. Onder de passagiers bevond zich de minister van Fi nanciën van Noord-Ierland, majoor Sinclair, die terug keerde van be sprekingen met de Britse regering. Een vliegtuig van de R.A.F. meldde twee reddingboten, vol met overlevenden te hebben waar genomen. Een schip, dat aan de opsporing deelneemt, zag twee reddingboten, een vol mensen en de ander met een man aan boord. Een tankboot uit Belfast heeft haar olie-tanks laten leeglopen om de golven te bedaren. Het Britse schip „Tyne Castle" bevond zich bij Longstone voor de kust van North Cumberland in moeilijkheden. Het was stuurloos vroeg om een reddingboot. Later kreeg men het schip weer onder controle. Vijftien mijl ten Oosten van Withernsea (Humber) geraakte het motorschip „Menapir" in moei lijkheden. Zij had een onvolledige bemanning en- was stuurloos. De sleepboot Prizeman die het schip op sleeptouw heeft genomen, raak te het weer kwijt, doch heeft het later weer gevonden. Het 1-312 ton letendfe Zweedse schip „Selene" heeft Zaterdagmid dag geseind, dat het stuurloos ronddrijft ter hoogte van Huil (Oost-Engeland). Het Duitse schip „Harold Ottens" hgeft gemeld dertig mijl ten Noord- Öosten van Harwich in nood te verkeren, het heeft onmiddellijk sleepboothulp verzocht. Het Deense s.s. Anne Torm heeft noodseinen uitgezonden. Het schip, dat op weg is van Sanda naar Lon den, bevindt zich ongeveer 120 mij] ten Noorden van IJniuïden. De kustwacht van Tynemouth heeft gemeld, dat het 1956 ton me tende Deense m.s. „Knud" wordt vermist. De laatst bekende positie van de „Knud" was 14 mijl ten Oosten van Hartlepool. Het Britse schip „Bestwood" heeft Zondagochtend vroeg ge seind dat het op ongeveer 60 mijl ten N O. van Humber te kampen heeft met zware slagzij. Het vroeg of een ander schip in de nabijheid zou kunnen blijven. De „Bestwood" riep vergeefs het kuststation Hum- berradio op. Dit station was ech ter door overstromingen buiten werking. Het Indiasche s.s. „Jalakitu", dat zich ongeveer 80 mijl ten Wi ten van Terschelling bevindt. heeft vanmorgen geseind om sleepboothulp. De sleepboot „Hol land"' is uitgevaren. Kotter gestrand tussen Noordwijk en Katwijk Zaterdag om 18 uur is tussen Noordwijk en Katwijk de kotter „Ouddorp 13" gestrand. Het scheepje ligt tegen de duinen. De drie opvarenden, 2 Ouddorpers en 1 Scheveninger zijn van boord ge gaan. Het schip drijft af m de richting van Noordwijk. De Poolse trawler „Korab verkeert in zinkende toestand in de haven van IJmuiden nabij duikbootbunker. Het Nederlandse kustvaartuig „Franka 2" is bij Terschellinger- bank in nood komen te verkeren. Het schip maakte een slagzij van meer dan 25 graden. Deze slagzij nam voortdurend toe. De beman ning maakte zich gereed om het schip met de reddingboten te ver laten. Assistentie was dringend nodig. Het Zweedse s.s. Virgo" is bij het lichtschip Eierland op Texel aan de grond gelopen. Bij IJmuiden is het Duitste mo torschip „Julius Rugers" gestrand. Het Russische s.s. „Enisei" sein de, dat het zich op 30 mijl ten Wes ten van Den Helder in nood be vond. Het Deense s.s. „Ammam" meld de dat het 25 mijl ten Westen van Hoek van Holland naar het Oosten afdrijft en onbestuurbaar was. Tussen Vlieland en Texel is een Zweeds schip; de Virgo", gestrand. Naar verluidt bevindt het zich niet meer in gevaar. De redding boot ..Prins Hendrik" bevindt zich in de buurt van het vaartuig. Het Britse schip „Selby". onge veer zestig mijl ten Westen van Terschelling, zendt noodseinen uit. De lading van het. schip is aan het 'schuiven gegaan. Het Belgische schip „Luxem bourg" is bij Vlissingen aan de grond gelopen. Het heeft om sleep boothulp verzocht. De „Luxem bourg" meet 7000 ton en behoort aan de rederij Armement Deppe te Antwerpen. Kustvaarder bij Monster gestrand Bemanning' niet moeite gered De 175 ton metende coaster „Eli sabeth' uit Groningen, op weg met een lading aardappelmeel naar Londen, geraakte voor de kust in nood. Het schip geraakte op het „Oude Slag" bij Terheide, waar vroeger de toegang tot het strand was. vast en kon door de redding boot niet worden bereikt. Ook was het niet mogelijk een lijn aan boord te schieten. Twee schepelingen be gaven zich tenslotte met zwemves ten te water en wisten- de wal te be reiken. waar onmiddellijk medi sche hulp aanwezig was Een derde man bereikte nadien de wal. Alleen de 63-iarige schipper J. Jonkers was toen nog aan boord. Met be hulp van een Heier 'een man uit Terheide), die zich te water had begeven, wist ook hij de wal te be reiken Aanvankelijk was de schip per er slecht aan toe. maar later was zijn toestand beter. De 'bemanning werd onderge bracht in Café de Sport, waar zij van nieuwe kleren werd voorzien. Het schip zit nog vast op het strand. Bewoners op Je daken gevlucht Tussen Rattendijke en Wemel- dinge zijn op enkele plaatsen ga ten in de zeedijk geslagen. De vele bewoners hebben een toe vlucht gezocht op de daken van hun huizen. Volgens de laatste be richten zijn er geen gaten ontstaan in de dijk bij Zwyndrecht. Wel wordt met man en macht gewerkt aan versterkingen. Het bedrijf van de B.P.M. te Pernis is voorlopig geheel stilgelegd. Op het strand te IJmuiden is grote schade aangericht. Alle op stallen zijn daar met de grond ge lijk gemaakt! Vanochtend vroeg was de zee nog zo wild, dat de slepers geen kans zagen, de pieren te verlaten, ondanks het feit, dat er een mel ding binnen kwam, dat een Duits schip bij de duinen zou zijn ge strand. Boulevard te Noordw ijk weggeslagen Te Noordwijk aan Zee is de Ko ningin Wilhelmina-boulevard bijna geheel weggeslagen. Verscheidene hotels hebben waterschade. Het. Oranje-bad kreeg zeer aanzienlijke schade. Doden in Zeeland Bij Ossenisse (Zeeland) werd een gat van 100 meter in de dijk geslagen door een hevige spring vloed. Een tweede dijkdoorbraak geschiedde bij de Kruispolder. Volgens onbevestigde berichten zijn verscheidene boerderijen in gestort en moet een aantal men sen bij deze ramp zijn omge komen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1