HET TADERLAIVD Getroffen, maar herrijzend land Prijs: 10 B. francs Bijzondere foto-editie Februari 1953 In .amennvrking JJgIJ, ^J^JSTE NIEUWS 27 Parkstraat De gehele opbrengst wordt gelijkelijk verdeeld tussen de Belgische en Nederlandse slachtoffers Den Haag, Nederland De nacht van 31 Januari op 1 Februari 1953 zal door de Nederlanders nooit vergeten worden. Terwijl het grootste gedeelte van Nederland zij het in veel gevallen onrustig sliep, speelde zich in Zeeland en op de Zuid-Hollandse eilanden een drama af, waarvan men aanvankelijk zogoed als geen vermoeden had. In de donkere nacht, verlaten en aan de diepste wanhoop ten prooi, worstelden duizenden en nog eens duizenden mensen met de dood, die hen, onvoorzien, van alle kanten overviel. Mannen, vrouwen en kinderen werden door het kolken de water opgezweept door storm en springtij van elkander gescheiden en verzwolgen. Gehele gezinnen gin gen ten onder; van andere bleven slechts enkele leden in leven: een door de smart verpletterde vader; een moeder of een kindje, dat nooit zijn ouders zal weerzien. Onbeschrijfelijke tragedies speelden zich in die onheils nacht af, terwijl de rest van Nederland sliep. Toen het eerste grijze daglicht doorbrak, had zich een volledige metamorphose voltrokken. Waar eens vredige boerderijen, dikwijls bijna vertrouwelijk tegen de dijken geleund, in een grillig silhouet tegen de hemel afstaken, en waar het vruchtbare land een belofte in zich hield voor de komende lente, verhieven grauwe golven hun witte schuimkoppen boven ruïnes en geteisterde gronden. De eerste hulp-actie uit de omringende, gespaard gebleven gebieden was inmiddels op gang gekomen. Het begin was moeilijk: men wist niet, waar aan te vangen en hoe aan te vangen. Modem Nederland had i ts der gelijks nog nooit meegemaakt, rekende er ook niet op. Doch nadat men enigszins een denkbeeld gekregen had van de catastrophe, pakte men aan. Het gehele militaire apparaat kwam in werking, allerhande hulpcoionne's werden georganiseerd, inzamelingen gehouden, niet alleen van goederen maar ook van geld. Want veel geld is er nodig om de getroffenen althans enigszins te helpen, voorlopig om in leven te blijven, later om opnieuw een bestaan op te bouwen in het land, dat nu door het water bedekt wordt. Om een, zij het in verhouding tot het benodigde kleine, bijdrage te leveren tot het lenigen van de nood, heeft „Het Vaderland" deze extra-editie het licht doen zien, waarvan de opbrengst in België gelijk wordt verdeeld tussen de Belgische en Nederlandse getroffenen. Ook in de rest van de wereld, die eveneens op indrukwekken de wijze in woord en daad haar medeleven heeft doen blijken bij de nationale rampen, bestaat voor deze editie een grote belangstelling. Meer dan welke woorden ook geven de hierbij afgedrukte foto's een indruk van het ongeluk, dat een deel van Nederland getroffen heeft. Hulp, veel hulp, van particuliere zijde èn van Staatswege, zal nodig zijn om vroe ger welvarende landbouwgebieden (industrieel Nederland bleef gespaard) hun welvaart terug te geven. IHPi

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1