Zuid-Hollandse eilanden zwaar getroffen ENGELAND EVENEENS DOOR VLOEDGOLVEN GETEISTERD HULP van alle kanten ineen BADPLAATSEN ONDER BEUKENDE KRACHT VAN HET ZEEWATER In Noordwijk groot gedeelte van boulevard weggeslagen Koningin en prinses Beatrix naar de geteisterde gebieden Prof. dr H. I. LORENTZ HERDACHT Veel slachtoffers vooral in Norfolk en Suffolk EXTRA EDITIE ALGEMEEN HANDELSBLAD 3 HE ramp, die gedurende dit week einde een groot deel van ons land wreed en fel heeft getroffen, brengt ons plotseling in herinnering, dat onze oude vijand, het water, als een dief in de nacht zijn slag pleegt te slaan. Al zijn de juiste omvang van deze watersnood en vooral ook de verliezen aan mensenlevens en de materiële schaden geenszins te over zien, toch blijkt nu reeds, dat men van een nationale nood-toestand kan spreken. De moderne techniek ook op waterstaatsgebied moge tot eeft zeer grote perfectie zijn opgevoerd, er komt een ogenblik, dat ook de moder ne mens en zijn werk moeten buigen voor het geweld der natuur. Niette min hebben alle oproepen zowel van militaire als van burgerlijke instan ties, welke via de radio ons volk heb ben bereikt en nog bereiken, ons er van kunnen overtuigen, dat men al lerwegen de tanden op elkaar zet, om deze watersnood de ergste sinds 1916 het hoofd te bieden. Nederland heeft gedurende de laatste decennia zware beproevingen moeten doorstaan. Maar het volk van dit land, dat ondanks alles zeer dui delijk heeft bewezen, dat het zjjn veer kracht fn i e t verloren heeft, mobili seert opnieuw al zyn innerlijke en materiële krachten, om gezamenlijk deze geheel onverwachte catastrophe teboven te komen. Het Nationale Rampen-Comité heeft zich tot de be volking gewend, om met geld en goe deren de thans zo zwaar getroffen gebieden te hulp te komen. Wy willen met grote nadruk deze oproep steu nen en onderschrijven. Thans opnieuw zal Nederland op zeer korte termyn moeten tonen, dat het gevoel van saamhorigheid ook in dit tijdsge wricht sterk en levend is in het ge hele volk. Met grote klem raden wij verder alle Nederlanders aan tegenover de nood, die zulk een groot gedeelte onzer landgenoten plotseling heeft getroffen, zeer strenge discipline te bewaren. De bevelen en oproepen der autoriteiten, die zich tezamen aan gorden om met een koel hoofd, doch met een warm voelend hart de hier zo noodzakelijke hulp te verlenen, moeten op stipte wijze worden opge volgd. Nederland kan zich, juist bij deze ramp, weer van zyn beste zyde tonen. Laat ieder helpen op de plaats waar hij gesteld is, en met volledige inzet van zijn persoonlijkheid. Onze deernis gaat uit naar de bewoners der zo fel getroffen gebieden. Tien millioen Nederlanders, zonder onder scheid van politieke of geestelijke overtuiging, moeten bereid zyn de uitdaging van deze noodtoestand te beantwoorden met doortastendheid en geestkracht. Slaat de handen ineen! Indische Nederlanders en Ambonezen hel p. ien Heden heeft zich een comité gevormd, bestaande uit Indische Nederlanders en uit in de woonoorden in Nederland ver blijvende Ambonezen, tot leniging van de nood in de door de overstroming ge troffen streken. Voorzitter is de oud-president F. van Huls. Verder maken er deel van uit de generaal-majoor b.d. P. Scholten. de ge- neraal-majoor bd. Engles, de heer Bar re. de schout-bij-nacht b.d. Gauw en de heer Sehilperoort (secretaris). Giften kunnen worden gestort ten name van de penningmeester, de heer H. J. Top, bij de Nederlandsche Handel Maatschappij, Kneuterdijk, 's-Graven- hage. (Van een onz:r verslaggevers) eveningen, 1 Februari ALLE plaatsen langs de kust van Zuid-Holland hebben eveneens ern stig geleden onder de beukende kracht van het door de storm opge zweepte zeewater. In Schevenin- g e n, waar wandelpad en rijweg van de Boulevard waren weggeslagen, lagen de straten in de onmiddellijke omgeving onder tonnen zand bedolven en waren scherven van dakpannen en gebroken ruiten dik gezaaid. "De Oude Kerk in de Keizerstraat was onder water gelopen en het dak had ernstig geleden onder de krachtige windstoten. De pieren voor de Scheveningse haven, waar het water de kade had overspoeld, waren niet meer zichtbaar door de grote rollers, die over de landhoofden heen sloegen. Tegen de middag werd de Boulevard afgezet in verband met het niet denkbeeldige gevaar, dat de kademuur het op som mige plaatsen zou begeven met het op komen van de vloed. In N o o r d w p was ook een groot gedeelte van de Boulevard weggeslagen. Tegen de middag, toen het water weer begon te stijgen, kwamen alle beschik bare arbeidskrachten in het geweer om te trachten erger schade te voorkomen. Haringtonnen werden van de kaden weg gehaald. Het want van de loggers in de tweede Binnenhaven, dat losgeslagen was, werd weer vastgezet. De duinenrij langs de kust is over de gehele lengte met enige meters inge krompen. Bij de Wassenaarse Slag is het pad naar het strand weggeslagen en op de plaats daarvan gaapt een gat van ca twee meter. Planken, balken, stro en enorme zandhopen lagen vanmorgen na het abnormaal hoge water over het strand verspreid. Nog deden huizenhoge golven aanvallen, maar hun kracht was niet meer toereikend om bij de duinen te komen en nog meer schade aan te rich ten. In Katwijk aan Zee was bijn, de gehele bevolking uitgelopen naar de Boulevard om getuige te kunnen zijn van de ravage, die de storm daar had aangericht. Het voetpad, dat onder Kat wijk langs de kust loopt, was op som mige plaatsen weggeslagen en op andere Dlaatsen grotendeels ondergraven. Veel waterschade was hier niet aangericht, want de duinen en de strandmuur had den de aanvallen van de woedende zee afgeslagen. Wat echter buiten de kade muur stond was weggeslagen. Het café- restaurant Nieuw Brittenburg was voor bijna tweederde verwoest. Het terras voor het restaurant was door het zee water ondergraven en ingestort met alles wat erop stond. Slechts een klein gedeelte van het gebouw is blijven staan. Ook de muziektent was vernield en de politiepost verdwenen. Ook hier boden strand en boulevard een romme lige indruk. Op sommige plaatsen lae het zand op de rijweg bijna een deci meter dik. en auto's en voetgangers hadden moeite er doorheen te komen, terwijl planken, balken, grote tegels en stenen dik gezaaid waren. Op verschil- TN Stellendam heerst een noodtoestand. Vele bewoners verkeren in gevaar en men kan op het ogenblik het reddingswerk niet meer aan. Versterking van hulpkrachten is zeer dringend nodig. Eenzelfde toestand heerst bij Zuidland, waar men vanmiddag zes uur een was van anderhalf tot twee meter verwacht. Ook hier heerst groot levens- ;evaar voor velen. Voor Zuidland wordt dan ook in de eerste plaats hulp evraagd. Ten minste tien motorboten, maar zo mogelijk twintig, zyn hier nodig. Roeiboten zijn in verband met de sterke stroom voor dit werk on bruikbaar. Aanmeldingen worden ingewacht by de burgemeester op de Ring in Zuidland. middel van de brandweer en klokgelui. De polder Oostbroek is geheel onder water gelopen, hetgeen ook 36 jaar ge leden gebeurde, evenals de polder Oud en Nieuw Hongerland, waar zestien ge zinnen dakloos werden. Alles kon echter door de bevolking in veiligheid worden gebracht. Het water stroomt over de Groene Kruisweg, die met balen zand geheel is afgesloten, welke de bevolking gedu rende de nacht overhaast heeft aange bracht. Op het eiland Rozenburg zijn verschillende dijken bezweken, nl. die van de ,,God zij dank"-, de Bosse-, de Scheur- en de Noordbankpolder. De boeren hebben hun huizen moeten ont ruimen en hun vee moeten wegvoeren. Uit de waterkerende dijk langs de Wa terweg is een stuk ter breedte van on geveer 30 meter weggeslagen en de zware storm maakt het nog onmogelyk het gat te dichten. Alle pogingen wor den in het werk gesteld om reddings materiaal hierheen te krygen. Reeds is enig vee verdronken. Het wachten is hier op kalmer weer. De veerdiensten tussen Rozenburg en Maassluis en die naar Brielle zjjn ge staakt. Bij P e r ni s is vanmorgen vroeg het Maaswater op drie plaatsen over de Pastoriedijk gevloeid, zodat de lage ge deelten van het dorp onder water kwa men te staan. Klokgelui waarschuwde de bewoners, die in allerijl, veelal in nachtgewaad, naar buiten kwamen en op sommige plaatsen het water water 75 cm hoog in de straten zagen staan. Verschillende benedenverdiepingen moes ten worden ontruimd. Thans is het wa ter echter al enigszins zakkende. Hier heeft de overstroming dan ook niet zulke ernstige gevolgen gehad als elders op de Zuidhollandse Eilanden. Wel is in verschillende woningen het meubilair verloren gegaan. In de hui- B.P.M. heeft raffinaderij te Pernis stopgezet IN de Hoekse waard stromen drie polders vol. Het zijn de Hogezandse- polder ter grootte van 500, de Mo lenpolder van 150 ha en de Kendrachts- polder, die een onderdeel vormt van de Hitsert. Grote schade is aangericht aan de in deze polders gevestigde bedrijven. Dit zijn negen boerderijen in de ambachts heerlijkheid C -omstrijen, gelegen in de Hogezand.se- en de Molenpolder en tal van boerenbedrijven en arbeiderswonin gen, waarvan er reeds enige z(jn inge stort. De waterkerende dyk van de Een- drachtspolder is op drie plaatsen door broken. zodat de polder volloopt. De in- festorte hulzen liggen in de buurt van e z.g. Nieuwe Dijk. Behalve de drie reeds genoemde pol ders zijn ln de Hoekse Waard thans ook de Torenstee- en de Numanspolder over stroomd. In deze laatste ter grootte van ongeveer duizend ha, hebben de meeste rler ongeveer drieduizend bewoners hun huizen moeten verlaten. Wie achterbleef, deed dit op eigen verantwoording. Voor beschermingsmaatregelen bij Heinenoord is de bevolking van West maas opgeroepen. In de Brielse Maas staat de afsluit- dam op doorbreken. De gehele bevolking van oostvoorneen omgeving is op geroepen om de hélpende hand te bieden Met man en macht wordt gewerkt om de dam te sparen, want b(j doorbraak zouden de gevolgen niet zijn te overzien. Brielle zou dan grotendeels onder water lopen en ook de buitendijkse boerderijen langs de Brielse Maas zouden onder ko men te staan. In Spijkenlsse op het eiland Putten is de noodtoestand afgekondigd door lende plaatsen in het dorp zelf lagen ook grote zandvlakten vermengd met modder en stenen- In de bosrijke streken van Wasse naar en Den Haag lagen tientallen bomen geveld, terwijl meer dan eens grote takken de weg versperden. Duizenden belangstellenden waren vandaag reeds vroeg op de been om hun krachten te meten met die van de storm. Wielrijders legden al spoedig het loodje en ook bromfietsen werden aan de hand meegevoerd. Wandelaars, die de wind achter hadden, hadden de grootste moeite op de been te blijven en niet van de weg geblazen te worden. Trams en autobussen, die naar Soheve- ningen lijden waren stampvol en ook zagen wij talloze bussen van buiten de stad. De duinen onder de gemeente 's-Gra- venzande staan op doorbreken. Met man en macht wordt er aan gewerkt, om het gevaar te keren. De toestand achtte men vanmiddag om 3 uur kritiek. Liberaal-Joodse Gemeente te Amsterdam De Liberaal-Joodse Gemeente te Am sterdam heeft de in Israël wonende dr Friedei'ich Ruif tot haar rabbijn be noemd. Dr Ruif, Duitser van geboorte, bezit de Israëlische nationaliteit; hij is directeur van een jongens- en meisjes school te Nahariya, en is vroeger rab bijn geweest, o.a. zestien jaar te Saar- brïicken. Verleden jaar zomer is hij enige tijd in ons land geweest. A.s. Vrijdag zal hij zijn eerste predicatie te Amsterdam houden. ACADEMISCHE EXAMENS Amsterdam (Vrije Univ.). Cand, theol. de heer J. Wessel, Doet. id. ds P. J. N. Smal te Pretoria on cum. laude ds R. Kooistra te Den Haag Moerwyk. AmsteriU1-!. Cand, Economie de he ren D. J. Dekker, L. P. de Jong, G. J. Jan sen en Th Beels. Id. psychologie de heer G. H - Nevenzeel. Utreoht. Cand. rechtenmej. F. de Gier en de heer J. Th. Kappelle. Doet. geneoskunde de heren H. R. P. Bloember gen, G H. Hispen, B. E. A. M. Janssens, P. J, der Kinderen, W. F. M. van Laar hoven. A. M. C. M. Schellen. C. J. M. Simons, A. M. Smeets. G. Th. M. van Soest. W. H. J. Verder en J. Zuyderduyn veeartsenijkunde de heren U. Haijo. J. Hoving. S. Piersma. K. G. Robyns. J. H. Santema, F. v. d. Veen en J. H. Wiohers. Cand. geneeskunde: de heer F. A. Schoenmaker. roningen, Bev. tot doctor in de let- n en wijsbegeerte de heer A. Sassen, op proefschrift: „Het Drents van Ruinen". LAATSTE NIEUWS H.M. de Koningin heeft zich de gehele ochtend op de hoogte laten houden van de ontwikkeling van de toestand in de geteisterde streken. In de middag cn namiddag heeft zij. vergezeld van Prinses Beatrix, een bezoek gebracht aan verschillende geteisterde plaatsen. Het lag in haar voornemen zo mogelijk nog een bezoek te brengen aan Zeeland. Evenwel valt te verwachten, dat dit in verband met de verbroken verbindingen te land niet mogelijk zal blijken. Zes duizend brieven en kaarten voor jarige Prinses Het cadeau aan vader kwam gisteravond al Een stralende vijftienjarige prinses Beatrix fietste vanmorgen om kwart over acht uit de tuin van het paleis Soestdijk naar school, want ook voor prinsessen geldt, dat het werk boven In een te Arnhem gehouden bijeenkomst naar aanleiding van zijn geboorte in 1853 en zijn dood van vijf en twintig jaar geleden /AP initiatief van het gemeentebestuur van Arnhem en met medewerking van de Ned. Natuurkundige Vereniging en liet Natuurkundig Genootschap „Wes sel Knoops" is Zaterdagmiddag te Arnhem de grote Nederlandse natuurkundige prof. dr H. A. Lorentz herdacht: op 18 Juli zal liet honderd jaar zyn geleden, dat deze te Arnhem is geboren, en Woensdag a.s. is het een kwart eeuw geleden, dat hij te Haarlem stierf. Tijdens de herdenkingsbijeenkomst, in .Musis Sacrum", voerden verscheidene sprekers het woord, onder wie prof. dr A. D. Fokker. Deze sprak over de figuur van prof. Lorentz tegen de achtergrond van het verleden- Spr, zelde eerst, dat tot de kring van grote zonen van ons vaderland behalve Willem de Zwijger, Geert Groote, Coom- hert, Spieghel, Vondel en Rembrandt, ook Lorentz behoort, als een van onze geestslyke erflaters. Deze allereenvou digste man is de leermeester van alle grote natuurkundigen van Europa en van overzee geworden. Aan het begin van Lorentz' halve eeuw van arbeid heerste de overwegend mechanische ma terialistische instelling; op het einde ervan is de nieuwe kwantumtheorie tot een kwantummechanica ontwikkeld, die niet meer is een mechanica van uit vaste lichamen gemaakte werktuigen, maar een machtig begrippenspel tot het be grijpen van al die samenhangen, die door de ontdekking van het kwantum in de straling waren geopenbaard. zen bij de westelyke havendijk steeg het water tot een meter en ook aan de andere zijde van de haven werd vry ernstige waterschade aangericht. In het centrum van het dorp is het zand weggespoeld en het wegdek vernield. De busverbinding kon in stand worden gehouden, zij het langs een andere weg. Twee vaartuigen werden op het land getild. In de raffinaderij van de B.P.M. moest het werk ten gevolge van liet noodweer worden gestaakt. Er is waterschade ge leden, waarvan men bezig is de om vang na te gaan, jQok kan nog niet worden bepaald, wanneer het bedrijf kan worden hervat. Op Goeree-Overflakkee hebben zich verschillende dijkbreuken voorgedaan. De ernstigste berichten kwamen uit Herkingen en Stellendam. Het licht is uitgevallen en de telefoonverbindingen zyn gestoord. In de omgeving van Mid- delharnis en Sommelsdijk zyn enige polders ondergelopen. In Stellendam zou het water thans volgens geruchten tot aan dè zolders der woningen reiken. Tal van bewoners moesten uit hun huizen vluchten. De noodklok werd geluid om hulpkrachten op te roepen. Auto's zijn gevorderd om in allerijl zakken zand aan te voeren. Ook bij Mellssant is de toestand ern stig. Op verschillende plaatsen stroomt het water de polder binnen en verschil lende dorpen moesten worden ontruimd. Aan de aardappelvoorraden en winter gewassen moet grote schade zijn toe gebracht. De toestand is hier nog on overzichtelijk. Het water begint echter al iets te zakken- Water drong 3 kilometer het land in DOOR de zware stormen is in En geland grote materiële schade aangericht, terwijl een groot aantal slachtoffers wordt gevreesd. Reeds 8ta»t vast, dat 38 personen de dood hebben gevonden. Langs de kust staan grote gebieden blank, daar het woedende water de zeeweringen ver nielde. Talloze huizen zijn wegge spoeld. In Jay wiek in Zuidoost-Engeland zitten duizend personen in hun hui zen opgesloten. Met alle beschikbare middelen wordt geprobeerd hen te redden. Gevreesd wordt echter, dat hier vele slachtoffers gevallen zijn. Er zijn er hier reeds vijf geborgen. Op vele plaatsen nemen Amerikaan se soldaten aan het reddingswerk deel. KING'S LYNN, een oud haven- en marktstadje in Norfolk, is door de zwaarste overstroming sinds men senheugenis geteisterd. Een vloed, 2V> meter hoger was dan werd ver wacht, kwam van de Noordzee opzetten en deed de Ouse buiten haar oever? treden, waardoor het plaatsje blank kwam te staan. Dit gebeurde zo snel, dat honderden gezinnen op de hoogste verdiepingen hunner huizen geïsoleerd kwamen te zitten. Sommigen konden door manschappen van de R.A.F. met rubberbootjes uit hun benarde positie worden gered. Vast staat, dat hier vier personen om het leven ziin gekomen. Een vloedgolf, voortgedreven door en'vm sterke stormvlagen, heeft over een afstand van vijftig kilometer de dij ken in de nabijheid van Mablethorpe in East-Anglia doorbroken, waardoor het land over een afstand van ruim 3 km van de kust is overstroomd. Tot nu toe is hier melding gemaakt van negen slachtoffers. De politie vreest, dat er veel meer slachtoffers zullen zijn. Er is grote schade aangericht. Honderden personen, woonachtig in gebieden ten Noorden en ten Zuiden van Mablethorpe, hebben hun huizen moe ten ontruimen. Zij zyn in vrachtauto's van leger en luchtmacht naar Louth, dat dertig kilometer verder in het binnen land is gelegen, overgebracht. De politie heeft de Louth een „hoofdkwartier te velde" gevestigd, om aan de noodtoe stand het hoofd te bieden. Te Sutton-on-sea is een strandhotel volledig vernield. De politie poogde hier, doch tevergeefs, verbinding te krijgen met een radlo-kuststation van de Britse marine. In Southend-on-sea kwamen vier personen om het leven. De politie van het graafschap Lincoln verklaart, dat de toestand zeer slecht is. ]?EN groot- gebied tussen Mable thorpe en het naburige Sutton- on-sea, ter lengte van 30 kilometer en over een afstand van kilometer het binnenland in, is door de politie afgezet. In sommige' gebieden staat het water zes meter hoog. Men vreest, dat velen, die in landhuisjes achter de zeewering woonden, om het leven zijn gekomen. Alle verbindingen in dit ge bied zijn verbroken. De politie heeft vergeefs gepoogd door middel van radio-auto's contact te krygen met de geteisterde dorpen. De redders moe ten soms tot aan de hals door het water waden. Een gebied ter lengte van horderd kilometer langs de kust van Norfolk is door overstromingen geteisterd In een dorpje zijn zeven personen door ver drinking of tengevolge van ontberingen om het leven In de nabijheid van WelLs-on-sea is het land tot acht kilometer van de kust overstroomd. Vissersboten werden door het geweld van de zee op de akkers ge worpen. Een vijf kilometer van de kust gelegen hotel is dioor krachtige golven geteisterd Gemeld wordt, dat vele dorpen onder water zjjn gelopen. Het stadhuis van Louth zag er uit, alsof er een ontruiming in oorlogstijd had plaats gevonden. de vloer lagen matrassen en dekens. De vluchtelingen, die in vele gevallen slechts hun nacht goed en overjas aanhadden, hingen hun natte kleren op de radiators van de ver warming te drogen. Te Ölacton-on-sea, een vaoantleoord aan de Britse Oostkust, zyn bijna duizend personen door de overstromin gen afgesneden. Met man en .macht wordt gepoogd hen te helpen. In dit ge bied zjjn dijken en vele woningen weg geslagen. Men vreest dat een groot aan tal personen om het leven is gekomen. Ook een groot gebied rondom Ipswich, in het Britse graafschap Suffolk, staat onder water. De politie heeft nier griep- ljjders in veiligheid gebracht. Ongeveer een derde gedeelte van Harwich staat onder water. OOK IN LONDEN HOOG WATER jTAOK in Londen ontstonden moeilijk- heden door het hoge water. Kort na middernacht reden luidspreker auto's van de politie door de straten om de bevolking te waarschuwen, dat het water van de Theems snel steeg. De deuren van enkele sluizen werden opengebroken en hoewel in de dun bevolkte havenwijk nog geen di rect gevaar voor de warenhuizen be stond, begonnen vele „cockneys" hun bezittingen by elkaar te zoeken. In Oost-Londen staat een gebied van on geveer 8000 vierkante meter onder water. Een brandweerman, die de bombar dementen van de tweede wereldoorlog heeft meegemaakt, zeide, dat hy nooit zulke erge verwoestingen had gezien als in Yarmouth. Ronddrijvend hout be moeilijkt hier het reddingswerk. In een café moesten de klanten op de tapkast springen om niet door het plotseling binnendringende water te worden mee gezogen. Ton Noorden van het stadje is van een klip een groot deel in de zee verdwenen. De huizen bleven op de rand hangen. Onderaardse hoog- nningskabels, die door het water zyn blootgespoeld en doorweekt, bedreigen de redders met electrocutie. Zeven per sonen zyn in Yarmouth om het" leven gekomen, maar ook hier staat het aan tal vermisten niet vast. Van Harwich staat een derdo onder water. In Lowestoft heeft het water verschrikkelijke verwoestingen aange richt. De stuurman van de plaatselijke reddingsboot roeide met een sloep door de straten om mensen van de daken der overstroomde huizen te redden. Het oestercentrum Whithstable, Sheemess en het historische Boston zijn van de buitenwereld afgesneden. JZORT voor zonsopgang wisten mili- talren het plaatsje Cley te bereiken. De meeste gebouwen waren hier ver woest of door de zee weggeslagen. Er staat thans nog 21 meter water. Vélen van de 685 Inwoners moeten door de vloedgolf zijn meegesleurd. In Huns tan- ton zijn acht personen om het leven ge komen. In Southwold is één slachtoffer gevallen, maar worden nog zes per sonen vermist. Militairen zijn vanmiddag begonnen met de evacuatie van het eiland Canvey, dat door een brug met de kust van Essex is verbonden. Ongeveer twee derden van het eiland zijn overstroomd; in totaal moeten 13.000 mensen worden geëvacueerd. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. De vloed van heden middag, waarvoor ook Londen is ge waarschuwd, zal het voorlopig wel on mogelijk maken vast te stellen, hoeveel personen op het gedeeltelijk beneden de zeespiegel liggende Oanvey om het leven zijn gekomen. Ook Noord-Schotland is zwaar door het noodweer geteisterd. Tussen Perth en Inverness kon een trein op een der belangrijkste spoorlynen niet verder. Het passagiersschip Queen Mary is vandaag na een oponthoud van 24 uur ten gevolge van de stormen toch naar New York vertrokken, In de negentiende eeuw beproefde men de niet-stoffelijke straling te begrijpen met mechanische modellen, werktuigen gemaakt van stoffelijke vaste lichamen; in de twintigste eeuw keert dit om. Vooral in onze eigen tijd is het duidelijk, dat men in de theorie ertoe overvaar om de stoffelijke atomen te begrijpen met denktuigen die aan de eigenschap pen van de niet-stoffelpke straling zijn ontleend. Het is misschien niet over dreven te zeggen dat de natuurkunde van materialistische en mechanisch niet-ma terialistisch en niet-mechanisch is ge worden. En op de grens van die twee eeuwen, als eerste overwinning van het onstoffelijke op het stoffelyke, staat die simpele maar grote daad van Lorentz: om als les uit de proefnemingen van Michelson en Morley het vaste lichaam met zijn tot dusver onomstotelijke mate riële onvervormbaarheid. niettemin om te stoten, op grond van het onvervalste getuigenis van het gedrag van de on stoffelijke lichtschijnsels. Acht jaren van zijn levensavond heeft Lorentz, zo betoogde spr. voorts, aan het leggen van een wetenschappe lijk verantwoorde grondslag voor de plannen ter afsluiting van de Zuider zee besteed; het rapport van de staats commissie gaf de oplossing van drin gende vraagstukken der practijk die, omdat ze verder reikten dan enige vroe gere ondervinding had gezien, het vaste richtsnoer van Lorentz' wetenschap be hoefden om tot'een uitkomst gebracht te worden, die volkomen nieuw en zon der voorbeeld was. Al wat Lói-entz volbracht, deed hij in opperste eenvoud. Het was hem beter zich voor de eeuwigheid een kleine jon gen, een schamele knecht te gevoelen dan op de roem der wereld te drijven, aldus besloot spreker. NADAT het Gelders Orkest muziek ten gehore had gebracht, hield prof. dr Ir A. J. Kluyver, voorzitter van de afdeling natuurkunde van de Kon. Ned. Akademie van Wetenschappen, een toe spraak, waarin hy namens deze van haar onverzwakte eerbied voor Lorentz en zijn levenswerk getuigde. Toen Lo rentz bijna de 28-jarige leeftijd had be reikt, heeft de Akademie hem onder haar leden opgenomen; van 1909 tot 1921 is hij haar voorzitter geweest. Het was vóór alles aan zyn bemoeiingen te danken, dat de x-egering in Februari 1918 de wetenschappelyke adviescom missie ten behoeve der volkswelvaart en volksweei-baaxheid in het leven riep, waarvan aan hem het voorzitterschap werd toevertrouwd; hoewel het werk dezer commissie niet tot spectaculaire uitkomsten heeft geleid, kan de beteke nis van Lorentz' initiatief moeilijk wor den onderschat! de instelling der com missie was de eerste penetratie der we tenschap in het regering-skasteel. Ook op internationaal terrein heeft Lorentz zijn krachten in het belang der weten schap ontplooid. In 1923 werd hij lid van de „Commission internationale de coopération intellectuele" van de Vol kenbond: twee jaar later werd hij v< zitter van deze commissie. Zijn be moeiingen strekten zich tot ver bulten de grenzen van Europa uit, hij was in werkelijkheid een wereldburger. De Aka demie zal haar onvergelijkelijke oud voorzitter te allen tijde in diepe dank baarheid blijven gedenken, aldus besloot deze spreker. Vervolgens sprak dr J. E. Baron de Vos van Steenwyk, president-curator van de universiteit te Leiden en vooi-zit- ter van de Hollandse Maatschappij van Wetenschappen. Deze herinnerde er aan, dat Lorentz na zyn ambt als hoogleraar te hebben neei'gelegd, te Haarlem de functies van secretaris der Hollandse Maatschappij en van directeur van Tey- ler's laboratorium heeft aanvaard; deze twee instellingen hebben tot zijn dood van zijn grote gaven geprofiteerd. Zyn beminnelijke persoonlijkheid maakte hem by uitstek geschikt om, gelyk de Hollandse Maatschappij zich ten doel stelt, een verbindend element te vormen tussen de beoefenaren der wetenschap en die vooraanstaande personen in de maatschappij, van wie men aanneemt, dat zy de wetenschap een goed hart toe dragen. Hierna was het woord aan prof. dr J. J, L. Duyvendak, de rector-magnlficus van de Leidse universiteit, die Lorentz als Letds hoogleraar belichtte. De Leidse universiteit is trots op hem als een harer allergrootste zonen. Hij was een uitblin ker in elk opzicht, een van hen, wie het gegeven is de wetten van de struotuur dezer wereld te mogen nadenken. Zo reikte hij tot het hoogste wat de mens gegeven is te doen, en hij deed dit in alle ootmoed en bescheidenheid. Aan deze mens, deze geleerde, deze hoogleraar, is de Leidse universiteit dank verschuldigd. Mr P. O. F. M. Cremers, burgemees ter van Haarlem, herinnerde er aan, dat Lorentz binnen Haarlem een belangrijk deel van zijn levenswerk heeft verricht; de stad is dankbaar, dat het daardoor een centrum van wetenschappelyke activiteit werd. Wellicht zijn juist deze laatste vijftien levensjaren te Haarlem de vruchtbaarste tnd in dit zo uitzon derlijk begenadigde teven geweest. Toen in Februari 1928 dit leven een volgens menselijke berekening nog te vroeg einde vond, rouwde de stad. zoals zy' om weinigen van haar ingezetenen heeft gerouwd. DE laatste spreker was prof. dr H. B. G. Caslmir uit Eindhoven; hij sprak over de doorwerking van Lorentz' denkbeelden in de hedendaagse natuur- kimde, en herinnerde aan de uitspraak van Lorentz: „Elk hoofdstuk der natuui-- kunde biedt ons hetzelfde schouwspel van in elkaar grijpende onderzoekingen en samengevlochten denkbeelden". Het zou, aldus spr., dan ook niet in de geest van Lorentz zijn, te trachten de heden daagse natuurkunde zoveel mogelijk als een aanvulling van zijn werk voor te itellen- In zijn verder betoog zeide spr. o.m. De quantumtheorie van Planck, verder ontwikkeld door Einstein, de hierop be rustende theorie van Bohr en tenslotte de quantummeohanica van Schrodinger, Heisenberg en Dirac. zyn stappen op de weg die tenslotte leidde tot een min of meer volledig formalisme dat de klas sieke meohanica en eleetrodynamica kan vervangen. Tot deze ontwikkeling heeft Lorentz niet meer in delzelfde mate bij gedragen als tot de eerste stadia, Maar in het kader va.n de klassieke beschou wingswijze heeft hij de theorie zo getracht als mogelijk was, en zo het uit gangspunt geschapen waar alle latere theorieën op voortbouwden. Ligt er nu hier een tegenstelling tussen Lorentz, de klassieke geleerde en de moderner, Bohr en de zijnen? Misschien wel enigszins. Voor Lorentz kwam de realiteit der atomen en elec- Lronen als een schoon resultaat te voor schijn; voor Bohr was de?e realiteit een bijna vanzelfsprekend feit geworden. Maar aanvaardt men eenmaal dit uit gangspunt, dat toont het atoom, dat steeds weer tot een zelfde toestand terug keert, een trek van stabiliteit, die vreemd aan de continue klassieke mechanica. Dan ziet men het falen der klassieke mechanica ook niiet meer als dreigende wolk, maar als oen evidente zaak, waar mede men van meet- af moet rekenen. Raad voor de Scheepvaart Vergaan van de Luctor voor Cherbourg (Van een onzer verslaggevers) De Raad van Scheepvaart te Amster dam heeft een onderzoek ingesteld naar het vergaan van de Rotterdamse coaster Luctor, die op 1 October van het vorige jaar ter hoogte van Cherbourg in een hevige storm ten onder ging. Van de zeven opvarenden zijn drie leaen der be manning, de stuurman, de tweede machinist en een jonge matroos, omge komen nadat men in de sloepen was ge gaan. De inspecteur voor de Scheep vaart, de heer Metz, heeft de kapitein hulde gebracht voor zijn moedig gedrag. Tevens sprak hij zyn deelneming uit jegens de nabestaanden van de omge komen leden der bemanning. Hij is tot de conclusie gekomen, dat het schip niet, zoals aanvankelijk gedacht werd, is ver gaan door het schuiven van de lading gemalen graniet, maar door het lek- slaan van het achtei-schip. De Raad zal later uitspraak doen. pleziertjes gaat. Zo toog zy vanmorgen welgemoed, ondanks de stoxm en regen per fiets naar het Baarns Lyceum, waar zij haar dagelijkse taak in de .derde klasse begon. Prins Bernhard, die gisteravond naar New York was vertrokken, had die avond zyn dochter reeds met een ge schenk verrast. Meer dan 6000 verjaardagsbrieven en -kaarten had de post vandaag uit Ne- dei-iand en alle delen der wereld ge bracht. Daarbij waren er vele van emi granten uit Canada, Australië en Zuid- Afrika, die de band met Nederland niet verbreken en op dagen als deze van hun medeleven met het koninklijk huis blijk geven. Kleine geschenken waren er ook weer tn groot aantal: een keurige pastelteke ning van de Prinses, staande by haar paard, knipselwerk van scholen, van kinderen, die zelf op deze da"- jarig ziin zelfs was er een groot pak van een familie utt Washington. Om half één vanmiddag heeft een delegatie van het wapen der Kon. Mare chaussee onder leiding van de comman dant kolonel W. Kist aan de prinses een beeld, vervaardigd door de 24-jarige Limburgse beeldhouwer Jos Wong Lun Hing aangeboden. Het beeld stele een danseresje voor en is geïnspireerd op het werk van T Dodelijke val van havenarbeider Een 46-jarige havenarbeider is gister middag te ruim drie uur in ruim 2 van een Engels zeeschip, dat aan de Suma- trakade lag. gevallen. Hij stortte zeven meter naar beneden en kwam terecht op gestuwde machine-ondex-delen. Met o.a. een schedel basisfractuur is hij in zorg wekkende toestand door de G.G. en G.D. overgebracht naar het O.L. VTouwegast- huis. In de afgelopen nacht is hij daar overleden. Mobilisatie-vrijstelling voor naar Indonesië vertrekkenden (Van onze Haagse redacteur) In aansluiting aan het bericht van onze correspondent te Soerabaja inzake vrystelling van mobilisatie-opkomst van Nederlandse dienstplichtigen, die in In donesië verblijven, vernemen wij nog, dat de minister van Oorlog in beginsel ook heeft besloten zich niet te zullen verzetten tegen het verlenen van mobili satie-vrijstelling aan naar Indonesië ver trekkenden, dus aan Nederlandse dienst- Dlichtigen. die in Indonesië een betrek king zullen gaan aanvaarden. Deze dienstplichtigen zullen echter een vei', zoek tot vrystelling by de minister van Oorlog moeten indienen. Het Centraal bestuur der Lande lijke specialistenvereniging, op welker léden de prrjzenbeschikking medisch- specialistische venichtingen voor zie kenfondsverzekerden niet van toepas sing is, deelt ons mede, dat het, afge zien van de ernstige theoretische en practische bezwaren die kunnen worden ingebracht tegen een prrjzenbeschikking op dit terrein, de afkondiging te meer betreurt, daar officieuze persoonlijke besprekingen, welke in de afgelopen week werden gevoerd, de hoop wettig den dat op zeer korte termijn bij recht streeks overleg tussen partyen een basis zou worden gevonden tot voortzetting der onderhandelingen. Uit een woning aan de Beethoven- straat werden tussen 17 en 30 Januari ontvreemd juwelen ter waarde van 3500 gulden, nl. een damespolshorlige van pla tina met diamantjes bezet, een gouden, dameshorloge, een gouden schakelarm bandje. twee platina damesringen met diamantjes, een platina broche met bril- lantjes. Aan de heer M. Muller, custos van het Rembrandthuls te Amsterdam, is ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum de zilveren museummedaille toegekend. De voorzitter van het bestuur, mr Chr. P. van Eeghen. heeft hem deze onderscheiding uitgereikt, Carnavalsfeest in Maastricht afgelast De commissaris der Koningin in Lim burg, mr dr F. Houben, zal zich heden avond 6 uur via de regionale omroep Zuid wenden tot de Limburgse bevol king, waarin hij Limburg oproept deel te nemen aan een Limburgse provinciale inzameling ten bate van de slachtoffers van de stormramp. Het Rode Kruis te Maastricht is van middag begonnen met een collecte-actie, waarvoor in Maastricht alle Rode-Kruis- rorpsleden en andere vrijwil igers wor den opgeroepen. Tn het kader van de ramp heeft de Maastrichtse carnavals vereniging De Tempeleers de voor heden vastgestelde carnavalsfestiviteiten, o.a. met'het uitroepen van Prins Carnaval, afgelast. Het Collegium van het Leidse Studen tencorps verzoekt alle Leidse studenten zich gereed te houden hulp te bieden in verband met de watersnood. Thans wordt onderzocht on welke wiizé het bes te hulp kan worden verleend. De Leidse studenten wordt verzocht zo spoedig mogelijk in de sociëteit Man- verva bijeen te komen. Voor de Krlmpenerwaard, die nog over land te bereiken is, worden drin gend auto's gevraagd, speciaal voor veevervoer. De burgemeester van Wieringermee' heeft telegrafisch aan de minister var Waterstaat en het hoofdbestuur van het Rode Kruis, in overleg met de land bouworganisaties, onmiddellhke h aangeboden voor ondei-brenging mensen en vee in de Wlerlngevmeer. De Amerikaanse ambassade heeft zich doen informeren over de gevolgen van de storm, die vannacht, en heden morgen In ons land zoveel schade heeft aangericht, Een zegsman dn« ambas sade deelde mede. dat de Amerikaanse regering gaarne bereid is hulp te ver lenen en daartoe gereed staat, indien deze van haar zou worden gevraagd. De centrale evacuatiecommissie deelt aan de provinciale evacuatie-commissa rissen in Noord-Brabant en Zeeland mede. dat vervoermiddel en voor evacu- nHpane'pjndet nr>k vprkrii""haa- ziin Mi -'o Vil Vir Gin/» in J .-.nz; *1 -T lh'U-g, Breda. 'S-H- 'tog'nhicih en Goes. De directeur-generaal van de P.T.T. heeft alle kantoren in de bedreigde, ge bieden opdracht gegeven dag en nacht open te blijven en zelfstandig de maat regelen te treffer, die nodig zijn. De afdeling Den Haag van de Federatie voor vrouwelijke hulpver lening heeft hulp aangeboden. Uit Warmond zijn schuiten onderweg naar Voorne en Putten. Alle Rode-Kruis- colonnes in de provincie staan gereed om aan het werk te gaan waar dit nodig is. Voorts heeft de D.U.W. hulp aange boden. Voor Vlaardingen en andore plaatsen worden lampen en nood-aggre gaten gevraagd voor het werk in de avonduren. Men hoopt deze te kunnen krygen van de bescherming burger bevolking. Verscheidene aannemersbedrijven uit het noorden des lands hebben hun hulp aangeboden. Personeel van deze bedrij ven gaat nu naar Oudekerk, Abben- broek en andere plaatsen. Het hoofdbestuur Stichting '40-'45 heeft besloten het gehele inzamelings apparaat van de Stichting ter beschik king te stellen van de inzameling welke morgen zal aanvangen ten bate van de slachtoffers van de overstromingsramp. Het hoofdbestuur verzoekt daarom alle bureaux, besturen en medewerkers van de Stichting alle krachten aan te wen den om deze nationale inzameling mede te doen slagen. Nadere instructies zul len na overleg met het Nationaal Ram penfonds volgen. De Bond voor bedrijfsautoverkeor in Nederland, B.B.N., maakt bekend, dat zy. die met hun autobussen en vracht auto's hulp willen verlener, aan de in nood verkerende gebieden, zich kunnen aanmelden op de vólgende telefoon nummers: K 1700 S99741, Het personeel van de B.B.N. wordt verzocht, zich onmiddellyk op het kan toor te melden. Verder deelt de B.B.N. mede. dat zijn kantoor de gehele dag nopiit biv-kin is. In- •Pir) overheid gebvn'k wm®.': te maken van de dienstin van dit kantoor, stelt de B.B.N. zich daartoe geheel beschikbaar. De bevelhebber van de derde militaire afdeling doet een beroep op iedere par ticulier, die beschikt over gemotoriseer de vaartuigen in dc provincie Noord- Brabant. ten westen van Breda en de urovincie Zeeland, zich onverwijld te me'den vcv- hu'ovfirxenirwr ;n bedreig de teb'eden 'M "fni ~7'i of 5742 's-Heriogenbi-o'- ker/ye-a' K, 4100 en het desbetreffende materieel gereed te houden voor afvaart.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2