WOEDENDE STORM OVERVIEL KUSTLIJN Militairen en Rode Kruis snellen te hulp OPROEP E' Water stroomt DORDRECHT en ZWiJNDRECHT binnen Weer stroomt zout water de polders in Noodcolonne vertrokken naar Halsteren Noodtoestand in Westen van V-Brabant ACHT JAAR GELEDEN! Dijken en duinen bezweken hotels en café s weggeblazen Marine helpt met klein materieel Luchtmacht helpt Drie doden pp Overflakkee WALCHEREN GEÏSOLEERD Oude stad verkeert in middeleeuws isolement Drie ministers in bedreigd gebied aan allen die financiële hulp willen bieden "N „Het Parool" bemiddelt bij nationale inzameling Talrijke dijken bezweken, maar groter is het aantal, dat stand hield! Doden in Zeeuwsch-Vlaanderen ten gevolge van stormramp Grootste watersnood sedert eeuwen ZONDAG 1 FEBRUARI 1953 HET PAROOL 3 Vervolg van pag. 1 De chef van de Generale Staf heeft al het beroeps-, reserve- en dienstplichtig personeel, dat in werkelijke dienst is, ge last onmiddellijk naar hun garnizoenen terug te keren. Alle aanwezige militairen zyn in de kazernes geconsigneerd om voor hulpverlening beschikbaar te zijn. Alle burelen zyn bezet. Ook het perso neel in werkelijke dienst van de lucht macht is teruggeroepen. Toen vannacht bleek, dat mogelijk hiel en daar bewoners hun huizen zouden moeten verlaten door het snel wassende water, is de centrale evacuatiecom missie, welke ressorteert onder de depar tementent van Binnenlandse Zaken en Oorlog, in actie gekomen. In iedere pro vincie is een evacuatiecommissaris, die de leiding neemt van de werkzaamheden in zjjn gebied. Rode Kruis Nadat generaal Van Oyen, comman dant van het Rode Kruis corps, Zondag ochtend vroeg de directeur van het Rode Kruis, de heer Van Emden, had gewaar schuwd, dat in verscheidene plaatsen van het land noodtoestanden heersten, heeft de commandant onmiddellijk opdracht gegeven alarmtoestanden voor de colon nes af te kondigen voor Zuid-Holland, Zeeland, Noord-Brabant, Noord-Holland en Utrecht. Via de radio en telex is een en ander doorgegeven. Op de intendance van het Rode Kruis worden voedselvoor raden gereed gemaakt. De noodcolonne is vertrokken naar Halsteren (N.-B.), waar de toestand het zeer noodzakelijk maakte. Zeven duizend mensen van het Rode Kruis zijn op deze wyze paraat ge houden. Dooi; bet uitvallen van vele telefoon diensten wordt het coördinatiewerk op het hoofdbestuur ten zeerste bemoeilijkt zo deelde men onze Haagse redacteur mede. Het is bekend, dat de Rode Kruis mensen in Dordrecht al sinds half vijf in de morgen druk bezig zyn met de strijd tegen de rampen tengevolgen van het water. Sindsdien is geen contact meer mogelijk geweest met dit gebied, daar alle verbindingen zijn verbroken. De noodcolonne naar Halsteren be staat uit drie ambulancewagens, een groot aantal vrachtwagens en een staf wagen. Het hoofd van de medische af deling van het Rode Kruis heeft zich na 3en oproep voor dringende medische hulp naar Lekkerkerk in Zuid-Holland ge spoed. waar het water het hele dorp onder heeft gespoeld. Uit Willemstad in Noord-Brabant werd vanmorgen vroeg bericht ontvangen, dat het rampendepöt. dat zich op de bovenverdieping van het stadhuis bevond, onbereikbaar is. door dat de zee daar het hele stadhuis om spoelt. Nader vernemen wij nog dat inmid dels een colonne vrachtwagens van het Rode Kruis zich naar Lekkerkerk heeft begeven met verbandstoffen. voedsel en kleding. Nadere gegevens over de toe stand in Lekkerkerk ontbraken op dit ogenblik nog. Bij het hoofdbestuur van het Rode Kruis kwamen zich in de loop van de morgen reeds honderden mensen mel den voor onmiddellijke hulpverlening. Ook op de lijn MoerdijkBreda heeft de spoordijk het begeven. In een groot deel van het Westen van Noordhrabant worden de bewoners door het water be dreigd. Bjj Willemstad aan het Hollands Diep is de dijk op twee plaatsen doorgebro ken. In het oude stadje zijn 1200 men sen ingesloten door het water. Zij zijn naar de dijken en de daken van hun woningen gevlucht. Er zijn twee verbouwde landingsvaartuigen naar Willemstad gezonden om de be dreigde bewoners hulp te bieden. Spoorlijn Moerdijk weggespoeld Vervolg van pag. 1 r 7""" iswfeiÉhèiMm Bij de aanlegwerkon van do nieuwe rijkszeehaven in Den Helder Is een van de pas aangelegde dijken doorbroken. Bij hot bergen van zijn vletten Is oen steenhouwer zo ernstig gewond, dat men vreest voor zyn leven. In de Goudenregenstraat zijn van een blok van acht woningen de daken weg geslagen. Het wachtlokaal van dt ,,TESO", Texels Eigen Stoomboot On derneming, aan de buitenhaven ls zo zeer door het water-aangetast en onder mijnd dat het gebouw op instorten staat. De radioverbinding van kustwacht Huis duinen is gedurende korte tijd onder broken geweest doch deze is inmiddels hersteld. Over het lot van een 1000 tons Duitse lichter, die gisteren losraakte van zijn sleepboot, is verder nog niets bekend. De Homlshosse zeewering tussen Pet ten en Camnerduln heeft zich goed ge houden. Hier is een 51-jarige man tijdens werkzaamheden aan een van de pieren door een golf weggeslagen en verdronken. Vanmorgen heeft men zijn stoffelilk oversehot gevonden. Bij Sint Maartenszee, ten zuiden van Callantsoog zijn de duinen op twee plaatsen over een afstand van 50 meter doorbroken. Er bestaat evenwel geen onmiddellijk gevaar voor het achter land.^ In IJmuiden heeft het radiostation Scheveningen-radio een tijdlang last van het water gehad, dat de kelder binnendron0- en de electrische apparaten bedreigde. Met een porno van de brand weer is dit gevaar bezworen. Uit alle plaatsen langs de Hollandse kust wordt grote schade aan de strand- inrichtingen gemeld. Op sommige plaatsen zyn ook de boulevards ver nield. (Van onze Haagse redactie) Van de zijde van de staf van de Kon. Marine vernemen wy dat het personeel van de Marine thans reeds zo goed als compleet op zyn kwartieren is aange komen. De hulp van de Marine wordt in hoofdzaak geboden in overleg met de plaatselijke autoriteiten Zij bestaat uit mankracht, die daarbij gebruik maakt van het kleinere materieel als motorvletten en schouwen en kleine amphibiscli materieel. Men acht het hier niet goed mogelijk om gebruik te maken van een helicopter, daar dit toestel niet te gebruiken is by windstoten met een snelheid van 80 90 km per uur. Op de staf heeft men vernomen, dat ook het marinepersoneel, gelegerd in Vllssingen. zijn kwartleren heeft weten te bereiken. De be'angriikste hulp door de marine is geboden in de omgeving van Rotter dam. Zo heeft een mijn-opruimlngsploer uit Den Brlel zich met succes geweerd in de omgeving van Rniikaijiase. (Van onze Haagse redactie) De luchtmachtstaf hield vanmlddae een grote stafvergadering over de vraag, hoe het vliegtuigmaterieel van dc luchtmacht kan worden gebruikt bi} de reddingsactie In de noodgebieden Het hoofdkwartier van de luchtmacht werkt in tonhezetting om het personeel dat zich reeds in grot.en getale heeft teruggemeld, In te zetten voor hulp acties. Naar men ons mededeelde, zijn thans een aantal verkenningstoestcllen van de luchtmacht Ingezet voor het maken var vluchten boven de getroffen gebieden Deze toestellen hebben de opdracht om Ie omvang van de ramp In deze streken •ast te stellen. daar verzoop. Om half acht, toen hel eerste licht kwam, zijn wy onmiddellijk begonnen. De zaak moet zover versterkt zijn, dat we het nieuwe ty, vanmiddag om half zes, kunnen houden". Brand aan overzij Het nieuwe tij. Het is een woord, dat klinkt als een angstroep. Kan het water hier dan nog hoger? Ik kijk over de woeste golven van de Dordtse Kil naar 's-Gravendeel, aan de overkant. Er is daar ergens brand, de vlammen slaan hoog op. Niemand kan er iets aan doen, het moet in Beyerland nog erger zijn Het ligt misschien 400 meter hier van daan, maar geen mens weet wat daar gebeurt en geen mens durft de wilde stroom over. Voor het pontveer wacht een automobilist met een P-wagen. Hij staat hier sinds gisteravond. „Misschien gaat die pont weer eens varen", zegt hij optimistisch. Dijkwachter Van Herwijden zwoegt door met zyn mannen. Zij spreiden zeilen uit, zij storten zakken zand en zij legen de zandwagens. Een, twee, drie. vier wagens, een eindeloze stroom zand. Zal het genoeg zijn? Achter de dijkverschuiving ligt het huisje van polderwerker Gerrit Beks. Als de dijk bezwijkt zal zijn huisje het eerst binnen de greep van het water zijn. Vannacht om vier uur, toen Van Her- wijden op de deur ramde, heeft hij zijn vrouw en vijf kinderen naar het huis van de dijkopzichter gebracht; hij heeft zijn schor» genomen en staat nu ook aan de dijk. Hij vecht voor zyn meubels, voor zijn geit in de schuur, voor zijn konijn tjes, voor het beetje wintervoorraad. Gerrit Beks weet, waarom het gaat. Dat weet iedereen hier uit de omtrek; daar om praat niemand hier ook over vrijwil ligers; het is zo vanzelfsprekend dat iedereen onmiddellijk aan de slag gaat. Het is een zaak van leven en dood. De zandwagens zijn leeg en ze keren terug, naar de rijksweg bij Dordrecht voor" verse lading.' Als de zware redac- tiowagen van „Het Parool" achter deze ens over het bedreigde dijkstuk aan schuift en daar even moet stoppen, voel 1e de dijk trillen. Achteraan zakt de wagen even weg! Opnieuw voel ik die ongrijpbare vreemde angst. Het wordt opeens zo angstwekkend duidelijk, waarom deze mensen alles geven in deze strijd tegen het water. Ik kijk om laag, het grauwe water spoelt vlak on der mij tegen het groene gras, het knaagt er aan. Ik denk aan de woorden van de dijkopzichter Van Hei-wijden: „Vanmiddag weten we waar we aan toe zitn, als het tij weer komt." Dit is af schuwelijk. Terug naar Dordrecht. Voor mij sjouwt een man met een paar dekens, aan zijn hand loopt een kind. Zijn huis lag ergens in het land aan de Moerdijk- brug. Dat huis is weg. Vanmiddag om half zes ls het tij. De dijk b|j Wieldrecht moet behouden blijven. JjET HERSTEL van de Zeedijk te Walcheren werd in 1945 reeds grondig ter harjd genomen. Men maakte gebruik vdn grote caissons die gedurende de oorlog voor kunstmatige haven in Normandië waren gebezigd. Deze caissons wer den eerst nog door een springvloed uit elkaar geslagen, voordat men kon zeggen dat de taak was volbracht. Zuidhollandse eilanden ook zwaar getroffen Van G o e r e e-O verflakkee wordt gemeld, dat alle dertig polders op dit eiland onder water staan. Er zijn drie mensen om het leven gekomen. Door de gestoorde verbindingen is het niet dui delijk of dit te Stellendam of te Mid- delharnis is gebeurd. De plaatsen Oudenhoorn, Abbebroek en Zuidland op het eiland Voorn e-Putten liggen geheel geïsoleerd. In de Hoeks c h e Waard zyn de Hoogezandse polder en de Molenpolder b(j Numansdorp on dergelopen. Uit Herkingen en Meliszand wordt gemeld, dat ook daar de toestand ern stig is. Vele huizén in de polders zijn of worden ontruimd. Aan de opgeslagen voorraden/ landbouwproducten is grote schade toegebracht. Later is ook de Torensteepolder op de Hoeksche Waard onder water ge lopen, evenals dc Numanspolder. In deze polder wonen 2800 mensen, die grotendeels hun huizen hebben verlaten. Ook in Stad aan het Haringvliet zouden vele straten onder water staan. In vele plaatsen is de noodklok ge luid en zijn de bevolkingen opgeroepen op de bedreigde plaatsen aan de dijken te gaan werken. ZEEWERING bij fort Rammekens weer stuk Op Walcheren heeft Vlissïngen het hard te verduren. Ofschoon een goed overzicht van de toestand ook hier ont breekt, kan worden aangenomen, dat het aantal slachtoffers hier zeer beperkt is. Tot nu toe neemt men aan, dat slechts één persoon is verdronken. Bij fort Rammekens is een gat in de dijk geslagen op dezelfde plaats waar tijdens de oorlog de zeewering werd vernield. Het water is het oude gedeelte van de stad binnengestroomd. Het geweld van storm en water was zo groot, dat vele auto's werden meege sleurd. De huizen zijn zwaar beschadigd. In de Boulevard zijn talrijke gaten ge slagen. Het water staat drie tot vier meter hoog. De bewoners worden met boten geëvacueerd. Het Bellamypark, waar de Konin gin bij het begin van de herbeplanting van Walcheren een boom plantte, is in een woeste vlakte herschapen. Op dit eiland zijn de Nieuwerkerker- polder en de Suzannapolder ondergelo pen. In V c e r e is de toestand eveneens ernstig. Het gehele stadje is onder gelopen. Ook Arnemuiden en Ritthem staan onder water. De Sloedam is over stroomd en waarschijnlijk ondermijnd. De treinen kunnen niet meer rijden. Wal cheren is geheel geïsoleerd. Bij Oostkapelle zijn de duinen weg- (Van onze verslaggevers) DORDRECHT, Zondagmiddag. Men krijgt in deze stad de indruk, dat de bevolking zich de ramp, die haar heeft getroffen, nog niet in de volle omvang heeft gerealiseerd. Er heerst een kordate bedrijvigheid en voorbereidingen voor een doeltreffende hulpverlening zijn in volle gang. In de overstroomde binnenstad groept de burgery byeen. Men kijkt op de Voorstraat en over het Bagijnehof geamuseerd naar de militairen en burgers, die met platboomde vaartuigen de mensen, die er noodzakelijk moeten zijn, vervoeren. De opgewektheid is eenvoudig verbijsterend, want als men de situatie hier beziet en daarbij de onheil spellende verhalen van elders hoort, dan is zonder meer duidelijk dat Nederland is getroffen door een nationale ramp. hoger gelegen delen gevlucht, met zo veel mogelijk van hun hebben en houden geladen op kinderwagens en het rollen de materieel, dat daarvoor in aanmer king kwam. Dat onze regering zich dit terdege bewust blijkt te zijn wordt bewezen door persoonlijke belangstelling van die zijde. Reeds vroeg in de morgen was de minis ter van Verkeer en Waterstaat mr J. 1 g e r a in Dordrecht aangekomen en hij is er onmiddellijk met burgemeester Van der Dussen in een auto op uit trokken om de stand van zaken ogenschouw te nemen. Vandaar dat minister Staf. toen hij in Dordrecht arriveerde, geruime tijd naar de burge meester moest zoeken, want de normale vaste punten van het verkeer zijn Dor drecht in één slag ontvallen. Het gemeentehuis was nog slechts met lieslaarzen bereikbaar, het politie bureau was al in alle vroegte ontruimd, maar na een korte periode van vesti ging in een café. is het weer in gebruik genomen toen het water door het val lende tij enigszins was gaan zakken. Inmiddels is ook de minister-presi dent. dr W. Drees, in Dordrecht aan gekomen. Het telefoon- en telexverkeer is ver lamd. De kelders in het postkantoor aan het Bagljnhof, waarin zioh de kabels bevinden zijn onder het water verdwenen.dat er decimeters hoog staat. Voorlopig kan zelfs niet aan pompen worden gedacht, omdat ook in de omliggende straten een halve meter water staat. Het merendeel van de toch al niet zo talrijke taxi's is voor hulpwerk gerequireerd. Dor drecht bevindt zich in een middel eeuws isolement. In de ambtswoning van de burge meester troffen wij mevrouw Van der Dussen aan de burgemeester was toen al met de ministei op inspectie die vertelde dat haar echtgenoot reeds 's nachts om twaalf uur voor de spring vloed was gealarmeerd. Om half vier, zo deelde zij ons mede. zyn de sirenes der fabrieken gaan loeier en heeft men de alarmklokken geluid. Van dat tijd stip af zijn honderden mensen van de Duizenden verrast Nochtans zijn er naar onze voor lopige schatting duizenden in bene denwoningen door de elementen rast. van wie het merendeel een onderkomen by bovenburen heeft ge vonden. De grote vraag die men zich hier met bang voorgevoel stelt is, of de dijk bij Wieldrecht vanavond, als de vloed weer opkomt dat is om half zes het zal houden. E. wordt met man en macht gewerkt aan het opwerpen van een dam, maar of dat voldoende zal zijn is niet te voorspellen. En wanneer daar de dijk bezwijkt, is de ellende voor het ganse eiland van Dordrecht niet te overzien. De burgemeester van Dub beldam was hier vanmorgen om elf uur zeer somber over. Op het ogenblik is de situatie aldus, dat de rijksweg van de Wieldrechtse zeedijk af de zg. Buitendijk door het Cvater wordt overspoeld tot aan de Moerdijkbrug. Over vrijwel deze gehele afstand is de spoorbaan welhaast totaal vernield. Om vier uur :n de afgelopen nacht zijn in Dordrecht de diverse colonnes van het Rode Kruis en de EHBO gealarmeerd. Zij hebben een post ingelicht in de ontsmettingsinrichting aan de Bankastraat by het gemeente ziekenhuis. In het gymnastieklokaal van een school te Dubbeldam is een noodziekenhuis gereed gemaakt met 24 bedden en de HBS te Dordrecht is in gericht voor de ontvangst van evacué's. Inmiddels heeft men in het gemeen teziekenhuis om op alles voorbereid te zijn, de patiënten, die de benedenver dieping bevolkten, naar hoger gelegen étages' gebracht. De inrichting van deze noodgelegen- heden en de verdere zorg ervoor, ge schiedt ond^r leiding van de directeur der GGD, dr P. J. Koopman. De bewoners van Zwrjndrecht waren de eersten die Zondagmorgen vroeg door de noodklokken en sirenes uit hun slaap werden gewekt. De meldingen bedreigde stadsdelen uit in alleryl naar over het gevaar aan de dyken vlogen door het dorp. Zwijndrecht werd aan drie kanten bedreigd. Ten Noordoosten door de Noord, en aan de Oost- en Zuidzyde door de Merwede. Uit het Zuiden kwam het eerste en grootste gevaar. De dijk stond daar op door breken, het water sloeg er reeds over heen, bestrating en ondergrond met zich mee voerend. Wonder boven won der hield de dijk het uit. Een strook grand van niet meer dan 40 centimeter breedte behoedde het land voor een metershoge watermassa. Tegelijkertijd sloeg het water zioh een bres in de dijk op zeer korte afstand van de spoorbrug naar Dordrecht. De golven spoelden er over de kruin, knaagden een rand van de dijk af en stortten naar beneden op een huis. Door de deur en de ramen baande het water zich een weg om aan de achterzijde er van bruisend en kolkend de straten op te stromen. Steeds groter werd de hap grond die aan de binnenzijde van de dijk werd weggevreten, maar hier brachten de huizen aan weerskanten van de dijk verlichting door de solide weerstand die zij het water boden. In de richting Hen drik Ido Ambacht ontstonden op af standen van ongeveer 300 meter van elkaar kleine bressen, waardoor het dorp langzaam maar zeker onder een laag water van tien centimeter tot twee meter kwam te staan. Huizen werden weggeslagen, geparkeerde auto's door het water meegesleurd en een solide pakhuis stortte in. Tot over negenen bleef het water vanmorgen door stromen; toen bracht de ingevallen eb enig soelaas. Op Walcheren waren plannen voor viering naoorlogs herstel Op Walcheren, dat geteisterd is dooi de storm van afgelopen nacht, beston den plannen om binnenkort het herstel van de schade, opgelopen in de Tweede wereldoorlog te vieren. Het lag in het voornemen van de Koningin om by de plechtigheden aanwezig te zyn. De Afsluitdijk heeft zich goedge- houden. Verkeer over de weg is moge- lyk, maar niet zonder gevaar. EN nationale ramp!Een watersnood, zoals Nederland sinds mensenheugenis niet heeft getroffen!Dijkdoor braken in Zeeland, Brabant, Zuid-Holland!... Vele plaatsen onbereikbaar, treinverbindingen verbroken, telefoonlijnen gestoord, alle militairen van hun verloven teruggeroepen, Rode Kruis-colonnes moeten zich gereed houden, duizenden vrijwilligers spoeden zich naar de plaatsen, waar de dijken het meest worden bedreigd, bewoners van afgelegen dorpen vluchten naar de zolders, de noodtoestand wordt afgekondigd, auto's worden gevorderd Watersnood! Eén nacht heeft de orkaan over ons land gewoed en Nederlands erfvijand, het water, heeft duizenden mensen dakloos gemaakt en voor millioenen schade aangericht. Terwijl honderdduizenden landge noten vannacht gealarmeerd werden en in het Zuiden en Westen van ons land de strijd tegen het water begon, wist de rest van het land van niets Nederland sliep. En toen de grauwe Zondag begon nóg met storm en regenvlagen kon niemand, die niet persoonlijk bij de ramp was be trokken, ook maar bevroeden in welk een verschrikkelijke nood een groot deel van het land zich bevond. Naarmate de dag vorderde, werd Nederland er zich echter van be wust, hoe erg het was. In de nog verwarrende radioberichten van de vroege morgen begon tekening te komen. En iedereen, die, veilig thuis, met klimmende bezorgdheid naar de nieuwsberichten luisterde, voelde zich gedrongen méé te helpen, méé te doen aan het reddingswerk, méé te helpen de nood te lenigen. Maar hoe? De overheid is gelukkig Mannen van Rijkswaterstaat, Pro vinciale Waterstaat, waterschappen, polderbesturen, ambtenaren van ge meentelijke en provinciale diensten en bedrijven, medewerkers van Rode Kruis en E.H.BO., personeel van Spoorwegen, P.T.T., gas- en electri- citeitsbedrijven en duizenden ande ren, zijn van de vroege morgen af in de weer. Nóg is de chaos onover zichtelijk, nóg weten wy niet, waar de nood het hoogst is, waar de hulp het eerst moet worden geboden. Maar iedereen is op zijn post en iedereen helpt naar zijn vermogen. Maar gy, die gedwongen zljt thuis te blijven en niets kunt doen, werke loos moet toezien, hoe anderen zich naar (1e noodgebieden spoeden en zo graag zoudt willen mééhelpen om de nood te lenigen, ook gy kunt iets doen, ook üw hulp is onontbeerlijk! Dit is een nationale ramp, die slechts door nationale inspanning kan wor den beteugeld. Reeds vanmiddag heeft de radio bekend gemaakt, dat zij, die finan ciële hulp willen bieden, hun giften kunnen storten op de postgiroreke ning van HET NATIONAAL RAMPENFONDS waarbij zyn aangesloten; het Neder landse Rode Kruis, het R.K. Huisves tingscomité, de Kon. Nat. Bond voor Reddingwezen en E.H.B.O., het Oranje Kruis en de algemene vereni ging Commissie tot Leniging van Rampen door Watersnood in Neder land. Nationaal Rampenfonds is gevestigd Statenlaan 81, Den Haag en het postgironuimner is 95 75. „Het Parool" wekt hierbij zijn le zers dringend op, aan dene oproep gevolg te geven. Er is veel, zéér veel geld nodig. Natuurlijk zal de rege ring niet achterblijven, maar naast hetgeen er van overheidswege ge schiedt zal er nog zo veel méér moe ten gebeuren. Honderden, duizenden landgenoten, hebben in één nacht huisraad, kleren, gereedschap, geld, alles verloren. Dié nood kan onmoge lijk in zijn geheel worden opgevangen door steun van rijkswege. Er moet geld zijn, veel geld, zéér veel geld. Neem dus nog vanavond uw pen, uw giroboek, en stort een bijdrage op postgironummer 9575 óf stuur morgen een postwissel naar het adres Statenlaan 81, Den Haag. „Het Parool" schakelt zijn admi nistratief apparaat gaarne in bij deze nationale inzameling. Dien kan zijn bijdrage ook sturen naar ons adres: N.Z. Voorburgwal 225, Amsterdam- Centrum, óf storten op één onzer gironummers: gemeentegiro Amster dam no. P 10.000, postgiro 260728, óf op onze bankrekeningen bij de Am- sterdamsche Bank N.V., bykantoor Damrak, en bij de Bank Van Vloten en De Gyselaar N.V. te Amsterdam, alles onder vermelding: „Waters nood". „Het Parool" zal er voor zorgdra gen, dat al deze giften worden ge stort op rekening van het Nationaal Rampenfonds. De directie van „Het Parool" heeft voor deze inzameling als eerste gift een bedrag van twee- e n-e e n-h a 1 f-d u i z e n d g u l- den beschikbaar gesteld. Reeds in de loop van heden middag meldde zich één onzer lezers telefonisch mot de mede deling, dat hij een bedrag van duizend gulden wilde afstaan voor deze inzameling. Een prachtig voorbeeld, dat voor ieder een sti mulans moge zijn om mee te helpen deze actie te doen slagen. F)E nood is hoog. Maar wy allen, die zelf voor de ram pen, die anderen troffen, zij'n gespaard, kunnen er het onze toe bijdragen om die nood zo snel mogelijk én zo doeltreffend mogelijk te lenigen. (Van onze landbouwredacteur) DE rampen die zich sinds Zaterdag avond in ons land hebben voltrok ken, hebben aangetoond hoe riskant het voor leven en bestaan van duizenden kan zijn te leven in een land, waarvan een belangrijk deel gelegen is beneden de zeespiegel. Trekken wij een lijn van Delfzijl naar Roosendaal, dan ligt on geveer 70% van het Westelijk van die lijn gelegen gebied beneden de zeespie- fel. Dit deel van ons land is in de loop er eeuwen bevochten op de zee en op de binnenmeren. Beschut achter de pol- heid over verloren mensenlevens en om vangrijk de vernielingen, sinds Zater dagavond de orkaan met een snelheid van 100 km per uur over de Noordzee de Lage Landen kwam binnenvallen en met enorme krachten het water door de zeegaten naar binen stuwde en tegen de dijken zwiepte. Talrijke dyken zijn tegen de natuurelementen niet opgewassen ge bleken, maar aanzienlijk groter is het aantl, dat wel stand heeft gehouden. En daaruit toch mogen wij tussen alle ellen de en vernielingen de troost en het ver trouwen putten, dat de Nederlandse dij- der- en zeedijken leeft daar het grootste ken en waterkeringen wel hun tol heb- deel van onze bevolking, over het alge- ben moeten betalen, maar dat zij, de meen veilig en rustig, vertrouwend op totale situatie van natuurgeweld en aan- OT* ora^rVpnn- gerichte vernielingen, niet zijn versla de kracht van zijn dijken en waterkerin gen. Die rust eri dat vertrouwen zijn de afgelopen uren zwaar beproefd, onder de oerkrachten die de natuur tot ontwik keling kan brengen. Groot is de droef- Talrijke dijkdoorbrakenverbindingen uitgevallen of ernstig gestoord Uit het zwaar door de storm getroffen Zeeuws-Vlaanderen zijn de berichten vry schaars.Talrijke verbindigen zijn geheel uitgevallen of ernstig gestoord. In de omgeving van Hontenisse zijn vier dijkdoorbraken gemeld. In dit gebied zijn, naar uit een telefonische mededeling van het gemeentebestuur van Houtc- nisse blijkt, zeker acht mensen verdronken. Van buiten af was geen verbintenis niet deze plaats te krjjgen, zodat nog geen nadere inlichtingen konden worden gevraagd. Bij O s s e n i s s e is een gat van 100 meter in de dijk van de Westerschelde geslagen. Ook uit de in de nabijheid van deze plaats gelegen Kruispolder wordt een dijkdoorbraak gemeld. Er zijn vrijwilligers opgeroepen en auto's gevor derd om hulp te verlenen. Verscheidene boerderijen zouden reeds zijn ingestoil en volgens onbevestigde berichten zou den er een aantal mensen om het leven zyn gekomen. In Terneuzen staat het water op de markt een meter hoog. Het oude ge deelte van de stad is geheel onderge- ders onder water tengevolge van dijk doorbraken. Ten Oosten van Terneuzen staat de Westerscheldedijk onder water. DeNeuerpolderis volgelopen. Om streeks twaalf uur stonden de dijken van de polder Zwarte op het punt van door breken. Voor de Hoofdplaatpolder was de toestand op dat ogenblik eveneens critiek. Later is gemeld, dat in het noodge- bled bij Terneuzen twee personen worden vermist en dat een kind van twee jaar ls verdronken. In de dijk van Othene zyn vijf gaten geslagen. Een ervan heeft een lopen. In de omgeving staan enkele pol- lengte van 75 meter. fen. Onze afweermiddelen tegen oordwesterstorm en de door een spring vloed versterkte kracht van een woeden de Noordzee, hebben tegen een sinds mensenheugenis niet meer bekende he vige aanval, over het algemeen goed stand gehouden. Zeeland, nog nauwelijks bekomen de vernielingen, die de oorlog had aan gericht, is thans opnieuw zwaar getrof fen. Talrijke polders in dit vruchtbare zeeltlei gebied staan onder water, omvang van de schade, die de land- en tuinbouw in deze provincie hebben g - leden, is thans. Zondagmiddag, nog niet bij benadering te schatten. Walcheren, de Tuin van Nederland, dat in de laat ste phase van de oorlog vrywel volledig werd vernield, is thans, nauwelijks acht jaar later, opnieuw zwaar getroffen. De boeren in de Nieuwkerker- Suzannapolder, zijn weer van huis en haard verdrewn. Hun collega's in ver scheidene polders van Zeeuws-Vlaande ren en het prachtige eiland Zuid-Beve land delen dit lot. Kleine boeren en tuin ders over het algemeen, bekwame vak mensen, zuinig en streng levend. Het zelfde geldt voor de boeren en tuinders op de Zuidhollandse eilanden Goeree. Rozenburg, Hoeksche Waard. Dijkdoor braken. overstroomde polders en dien tengevolge vernielde akkerbouwgrond, tuingrond, boomgaarden, waterlopen en ontwateringsstelsels zijn erg. Zij kun nen een bevolking duperen. Maar een dergelijke toestand groeit uit tot een ware ramp voor de land- en tuinbou- wende bevolking, wanneer zich door de vernielde dijken het zoute zeewater naar binnen stort, zoals thans op de Zeeuwse en Zuidholfandse eilanden het geval is. Dan is de ellende nauwelijks te over zien; zelfs als de dijken gedicht zijn, de polders leeggepompt eri de afwate- niet bekend. rin^stelsels hersteld, dan nog blijft het zou in de bodem achter om zijn desas- treuse kracht uit te leven. Jaren duurt het voor die schadelijke invloeden door zware kalkgiften en voorzichtige grond bewerkingen zijn overwonnen en de pro ductiekracht van de grond zich weer heeft hersteld. Wat er precies gebeurd is, kan thans uit de stortvloed van berichten, die de ratelende telexen uitstorten, nog niet worden opgemaakt. Maar dat het jonge wintergraan, dat op duizenden hectaren zyn jonge groene sprietjes reeds boven de koude grond uitstak, volledig verlo ren is gegaan, staat vast. Dat vele tuin derijen, waarin grote kapitalen zijn ge ïnvesteerd en dat grote oppervlakte boomgaard, vooral jonge boomgaarden en aanplantingen, geheel zijn vernield, kan namvelyks worden betwyfeld. De gesel van losgebroken natuur krachten heeft de agrarische bevolking op de Zeeuwse en Zuidhollandse eilan den wel byzonder zwaar getroffen. (Van Haagse redactie) Naar wij op het hoofdkwartier van de chef territoriale troepen vernamen schat men de omvang van de ramp voor Walcheren minder groot dan in 1944, maar voor de rest van Zeeland en de Zuidhollandse eilanden zal de schade waarschijnlijk grote* zijn dan in de oorlogsjaren. At Vele personen zullen moeten worden geëvacueerd. Een overzicht van het aan tal der geëtacueerden had men nog niet. Overal wordt met man en macht gewerkt. Van de zijde van de Rijkswaterstaat vernamen we, dat dit de grootste watersnood in Nederland sedert eeuwen is. Waarschijnlijk is de St. Elisabeths- vloed in 1421 ingrijpender geweest, maar toen was het dijkenstelsel nog veel min der volmaakt en beschikte men niet over moderne cummunicatiemiddelen. De hevigheid van de springvloed van 1 Februari 1953 zal waarschijnlijk niet minder zyn geweest dan die van de be ruchte ramp in 1521. Hedenmiddag (Zondagmidag) tegen 5 uur verwachtte men de hoogste water stand. Daarna hoopt men, dat het water zal gaan zakken. Man verdronk in auto Van een onzer verslaggevers DORDRECHT. Ergens op de weg naar de Moerdijkbrug op het eiland van Dordrecht liep vannacht een auto vast m het water dat over de rijksweg en de spoorbaan spoelde. Van de twee inzitten den ging er een om hulp uit, de ander bleef zitten. Hij verdronk. Wie liet slachtoffer is, was hier vanmorgen nog niftt ViolrAnH

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2