Treinverkeer in Uesten ernstig gestoord Engeland, België, Rijnland eveneens geteisterd Engelse veerboot in Ierse Zee vergaan Zon, maan en orkaan werkten samen Enorme schade in vemen en loodsen te Rotterdam Eiland Canvey ontruimd Vele dodengrote schade TALRIJKE SC MOEILIJKHEDEN Amerikanen in Nor folks dorp omgekomen Vandaag storm in Frankrijk Scheepsramp eiste leven van 136 opvarenden Felle brand in Wognum tijdens storm Gat in de oude weg Utrecht A'dam Zeven doden in 's-Gravendeel 2 HET PAROOL ZONDAG 1 FEBRUARI 1953 COCKSOORP OVERZICHT DIJKDOORBRAKEN VERNIELDE WATERKERINGEN EN OVERSTROMINGEN 4 O UK DOORBRAKEN EN VEBNiELQE WATERKERING OVERSTROMING (Van een onzer verslaggevers) Het treinverkeer heeft overal in West-Nederland, maar uiteraard het meest in de provincies Zuid-Holland, Noord-Brabant en Zeeland zeer veel te lijden gehad van de storm en de daar opvolgende watersnood. In Zeeland is op het ogenblik elk openbaar verkeer gestremd. Bussen noch treinen rijden daar, sinds de situatie zo ernstig is ge worden, dat vrijwel alle wegen en vele spoorbanen en zelfs ook vrij hoge spoor dijken door het water worden over spoeld. Van de belangrijkste overige stremmingen kunnen wij noemen: Rot- terdam-DPBreda, GoudaRotterdam, Schiedam, Hoek van Holland, Gelder- ma lsenSlïedrecht, RoosendaalLage Zwaluwe, het veer van Enkhuizen naar Staveren, de tramverbinding van Rot terdam met de Zuidhollandse eilanden en verder alle bus- en tramdiensten op de Zuidhollandse eilanden. Enkele andere storingen zijn op het ogenblik waarop wij dit schrijven Zondagmiddag 15.30 uur al weer op geheven. Dat zijn onder meer de lijnen AmsterdamKoog Zaandijk. Dordrecht Sliedrecht, UtrechtWoerden en ZaandamWormerveer. In Zeeland en op de Zuidhollandse eilanden is de situatie uiteraard het ern stigst. In de Kreekrakdam, die de ver binding vormt tussen Noord-Brabant en Zeeland, zijn vier gaten geslagen die een totale omvang hebben van duizend me ter. En ook in de dam tussen Zuid-Beve land en Walcheren, de Sloedam, is een gat van een dergelijke omvang geslagen. Bij Willemsdorp, ten Noorden van de Moerdijk, is de spoorbaan volledig over stroomd. Nog afgezien daarvan is daar ook het bovenleidings-stroomnet on klaar geraakt. De eerste.storingsmelding in het trei- nennet kwam gisteravond uit Delft, waar het dak van een goederenwagon was afgewaaid en in de bovenleiding te rechtgekomen. Daardoor raakte de trein verbinding tussen het Westen en Zuiden des lands al erastiT gestremd. Van de kant van Dordrecht uit werd gereden tot Schiedam en van Den Haag uit werd voor het locale verkeer gereden tot Delft. Verder werden op deze route bussen in gelegd tot Zondagochtend de moeilijkhe den daar werden opgelost. Tevens raakte in de loop van de nacht de bovenleiding tussen Leiden en Bodegraven defect. Er werden ogenblikkeliik autobussen inge legd, doch later in de nacht al kon deze storing worden opgeheven. Het treinverkeer bij het station Rot terdam-Maas is geheel onmogelijk ge maakt doordat dit station ten gevolge van een breuk in de IJsseldijk bij Nieuwerkerk (/nid-ixoliantl) is over stroomd; ook de spoorbaan staat in die omgeving geheel onder water. Bij Woensdrecht zijn twee gaten in de spoorbaan geslagen door het wassende water. In Dordrecht is tussen het sta tion en de brug over de Merwede de baan door het water onderspoeld en dus onbruikbaar geworden. Bij Iledel is ten gevolge van een defect aan de elec- trische bovenleiding het spoor versperd geweest; dit euvel is echter later in de Zondag weer verholpen. Internationaal Ook het internationale verkeer is op dit ogenblik nog ernstig belemmerd. De boot van Hoek van Holland naar Har wich vaart niet, daar alle loodsdiensten gestaakt zijn. Bovendien zou geen trein op het ogenblik de Hoek kunnen berei ken en is het treinverkeer van de British Railways van Londen naar Har wich door overstromingen geheel onmo gelijk gemaakt. De treinen naar en van Parijs rijden op het ogenblik van Roosendaal via Den Bosch en Utrecht naar Amsterdam. De trein uit Zwitserland en Duitsland, die normaal tot Rotterdam doorrijdt, gaat nu slechts tot Utrecht. Vandaar moet verder in locale treinen worden gereisd. Tenslotte vernemen wij, dat het trein verkeer tussen Den Haag en Rotterdam op het ogenblik weer normaal is. De ver bindingen tussen Rotterdam en het Zui den en Rotterdam en Gouda zijn nog volkomen gestoord. Wij kregen echter de indruk, dat hoewel bij de Nederlandse Spoorwegen op het ogenblik bijzonder hard wordt gewerkt om voorzover mo gelijk alle storingen weer op te heffen, op het hoofdkantoor van de NS te Utrecht ook nog geen volledig beeld be staat van de omvang van deze ramp. Elk ogenblik nog komen daar nieuwe meldingen binnen over storingen en stremmingen zodat het moeilijk is op dit moment al te zeggen, hoe de situatie later vandaag en morgen zal zijn. Kindje geboren in geïsoleerde woning (Van een onzer verslaggevers) Op de Kerkweg te Hendrik Ido Am bacht zijn in de afgelopen nacht zeven huizen, die de kracht van het binnen stromende water niet konden weerstaan, Ingestort. Op de zolder van een der huizen aan dezelfde weg is vannacht een kindie geboren. Pas vanmorgen kon men moeder, kind en dokter bevrijden. Eenheden van het Engelse leger en de marine hebben vandaag een begin gemaakt met de evacuatie van de 13.000 inwoners van het eiland Canvey voor de kust van Essex. Door de storm vloed. is ongeveer tweederde van het eiland:, dat beneden de zeespiegel ligt en door een brug met het vasteland is verbonden, overstroomd. Uit Groo itannië, België, Zwitserland en Duitsland zijn heden berichten ontvangen, die er op wijzen, dat de hevige storm ook in deze landen grote verwoestingen heeft aangericht, tientallen mensenlevens heeft geëist, vele overstromingen en dijkdoorbraken heeft veroorzaakt en de verbindingen op tal van plaatsen heeft onderbroken. Achttien schepen bevinden zich op de Noordzee in nood, zijn over tijd of aan de grond gelopen. Het ergst heeft de storm huisgehouden in Engeland. Verscheidene plaatsen zijn in een ruïne veranderd. Grote delen van het land staan onder water. In België hebben grote overstromingen plaats gehad in de Ooste lijke en Westelijke Vlaamse provincies. Het Belgische ministerie van Defensie heeft per radio alle met verlof zijnde militairen opgeroepen onmiddellijk naar hun standplaatsen terug te keren, aldus A.P. Oostende staat onder water. De verbindingen tussen Brussel en Oostende zijn verbroken. Het Rijnland is eveneens zwaar getroffen. In tal van plaatsen is de schade groot en worden slachtoffers gemeld. Maar uit Wenen komt bericht, dat in de Oostenrijkse hoofdstad de zon schijnt en voorjaars weer heerst De ramp in Engeland heeft, volgens totdusver ontvangen berichten, een cata strofale omvang aangenomen. Een vloedgolf, voortgedreven door enorm sterke stormvlagen, heeft over een af stand van vijftig kilometer de djjken in de nabijheid'van Mablethorpe, in Oost- Engeland, doorbroken, waardoor het land over -een afstand van 3200 meter van de kust is overstroomd. Men vreest, dat er vele slachtoffers te betreuren zijn. Honderden mensen hebben hun. huizen moeten verlaten, De politie heeft in Louth een „noodlcwartier te velde" ge vestigd om aan de noodtoestand het hoofd te bieden. Een groot gebied tussen Mablethorpe en het naburige Sutton-on-Sea, ter lengte van dertig kilometer en over een afstand van acht kilometer het binnen land in, is door de politie afgezet. In sommige gebieden staat het water zes meter hoo;g Alle verbindingen in dit gebied zijn verbroken. De politie heeft vergeefs gepoogd door middel van radio-auto's verbinding te krijgen met de geteis terde dorpen. De redders moeten soms tot aan de hals door het water waden. Een gebied ter lengte van honderd kilometer langs de kust van Norfolk is eveneens door overstromingen ge teisterd. In één dorpje zijn zeven per sonen door verdrinking of ten ge volge van ontberingen om het leven gekomen. Het stadhuis van Louth ziet er uit, alsof er een ontruiming in oorlogstijd heeft plaats gevonden. Op de vloer lig gen matrassen en dekens. De vluchte lingen, die in vele gevallen slechts hun nachtgoed en een overjas aanhadden, hingen hun natte kleren op de radia tors van de verwarming te drogen. Kings Lynn Kings Lynn, de grootste stad aan do Wash, met 24.000 Inwoners, heeft de ergste overstroming van zijn geschiede nis te verduren gekregen. De Ouse, waaraan deze plaats is gelegen, is bui ten zijn Oevers gsl^eden. fHonderden ge zinnen zijn dakloos geworden. Twee mannen en twee vrouwen zijn om het leven gekomen, terwijl verscheidene personen worden vermist. In rubber boten rondvarende vliegers van de Brit se luchtmacht staan de politie bij bij het redden van gezinnen van do daken van hun onder water gelopen woningen. De vloedgolf heeft hier een hoogte van ruim tien meter bereikt. Te Clacton-on-Sea, een vacantie-oord aan de Britse Oostkust, zijn bijna dui- Stïoomrantsoenering in Zuid-Holland Er zal morgen voor de provincie ZuidhoHand een rantsoenering van elec- trisehe stroom worden ingevoerd. Deze is nodig, doordat zowel de centrale van Rotterdam als die van Dordrecht door de watersnood is uitgevallen. Ou de ge hele bevolking van die provincie is een beroep gedaan zo zuinig mogelijk met stroom te zijn. Nederlandse schepen golf«1« vertier in de richting van Noord. wijk. De opvarenden werden in veilig heid gebracht. Talrijke zijn door het noodweer in moeilijk heden komen te verkeren. Ernstige ongelukken hebben zich evenwel, voor zover op het ogenblik kan- worden nagegaan, niet voorge daan. In de nacht van Zaterdag op Zondag is de sleepboot „Scheld e" die hulp wilde verlenen aan de „Prinses Beatrix" bjj het verankeren in de Nieuwe Water weg op een strekdam gelopen en nage noeg vergaan. De reddingboot „Presi dent Jan Leis" heeft de bemanning aan boord genomen. Het lichtschip „Goeree" dreef en kele mijlen af, waarbij aanzienlijke schade aan het schip werd aangericht, bjj de Terschellingerbank kwam Zondag morgen het Nederlandse kustvaartuig „Franka H" in nood te verkeren. Aanvankelijk werd het zo goed als ver loren beschouwd, maar later op de och tend heeft de bemanning haar dank be tuigd aan de reddingboot „Insulinde", zodat mag worden aangenomen dat de „Franka II" zich thans buiten gevaar bevindt. Het ruim 5000 ton metende mo torschip „T i b a", dat onderweg was van Zuid-Amerilca naar Rotterdam, seinde vannacht dat zijn roerquadrant was ge broken. Het bevond zich toen ten Wes ten van Breskens. Voor de kust van Terheide (gemeente Monster) geraakte vannacht de Gro ningse kustvaarder „Elisabeth" in moeilijkheden. Het schip geraakte op het „Oude Slag" bjj Terheide, waar vroeger de toegang tot het strand was, vast en kon niet door een reddingboot worden bereikt. Drie opvarenden wisten met zwemvesten de kust te bereiken. De vierde, schipper Jonkers, werd pas latei- in veiligheid gebracht. Aanvankelijk was hij er slecht aan toe, doch later verbe terde zijn toestand. Tussen Noordwijk en Katwijk strand de gisteravond de kotter „O u d d orp 13". Het scheepje ligt op het ogenblik geheel op het sti-and, maar drijft bij elke zend personen dooi» de overstromingen afgesneden. Met man en macht wordt gepoogd hen te helpen. In dit gebied zfln dijken en vele woningen wegge slagen. Men vreest, dat velen om het leven zijn gekomen. Gevreesd wordt, meldt A.P. dat van daag Amerikaanse soldaten en hun ge zinnen om het leven gekomen zijn toen alles verwoestende vloedgolven liet dorpje Hunstanton in Norfolk teisterden. De commandant van de Amerikaanse luchtmachteenheid ter plaatse werd van daag uitgeput naar een ziekenhuis over gebracht" nadat hij tevergeefs getracht had de levens van zijn manschappen te redden. De kustgebieden van Noord-Afrika zijn vandaag door zware stormwinden geteisterd. Te Calais was de windki-acht zo groot, dat een ki-aan van zes ton op een kade in de haven uit zichzelf ging rijden. De loopplanken van enkele boten, die aan' de kade gemeei-d lagen, werden verbrij- zeld. Er vielen echter geen slachtoffers. Ook in Midden-Frankrijk stormde het. Er werd schade aangericht. Reddingsvaartuigen en vliegtuigen hebben tevergeefs gezocht naar 136 passagiers en leden van de bemanning van de Engelse veerboot „Princess Victori a", die gisteren tengevolge van de hevige storm in de Ierse Zee is vergaan. Dit is de ernstigste scheepsramp in de Ierse wateren sedert de tweede wereldoorlog. Slechts 42 opvarenden van het 2.694 ton metende vaartuig konden aan land worden gebracht. Velen hunner moesten in allerijl naar de ziekenhuizen worden ver voerd. Men heeft tot dusver zes lijken geborgen. De „Princess Victoria" zonk zo snel. dat er nauwelijks tijd was om aan één kant de boten te strijken in de wilde zee, die opgezweept werd door een Noordwester oi-kaan. De schipbreuke lingen klemden zich vast aan de wrak stukken. Een tanksohlp pompte olie op de kokende golven, maar het baatte niet. Toen gisteravond bij het invallen van de duisternis de reddingspogingen gestaakt moesten worden, had de zee een zware tol geëist. Kapitein James Ferguson behoort tot degenen, die de ramp niet hebber, overleefd. Alle hoofd officieren zijn verdronken. Ook worden twee stewardessen en een vrouwelijke bediende vermist. D.e overlevenden, allen mannen,, hebben meegedeeld, dat de gezagvoer der tot het laatste ogenblik, ook toen hij wist dat de dood meer dan waar schijnlijk was, de passagiers heeft pogen op te beuren en dat hij steeds een toonbeeld van kalmte is ge bleven. Te water gelaten reddingboten van de „Princess Victoria", waarin zich vrou wen en kinderen bevonden, sloegen, te midden van reusachtige golven, buna onmiddellijk om. Mannen sprongen te water en poogden de kuBt te bereiken. De een na de ander moest echter, ver stijfd door de koude of intgeout. zijn stuk hout loslaten en zonk weg. Alles ia in het werk gesteld om de opvarenden van het ten ondergang ge doemde schip van boord te halen, doch vergeefs. Sleep- en tankboten, treilers. reddingboten, de torpedobootjager „Con test" en een fregat bevonden zich in de nabijheid van de „Princess Victoria doch reusachtige golven beletten t dichte nadering van het schip, terwni het daardoor ook niet mogelijk was met lijnen een verbinding tot stand brengen. Twee vliegtuigen vlogen boven het met de woedende elementen worste lende schip. Zij zonden radioboodschap pen aan de „Contest", om de oorlogs bodem bij zijn reddingspogingen te hel pen. Toen de duisternis was ingevallen, bleven de reddingboten de enorme zeeën trotseren om. met behulp van fakkels, naar overlevenden te zoeken. Doch de (Van een onzer redacteuren) TTNR zijn voor een springvloed zoals- LLt die waarvan Nederland dit weekend te lijden heeft gehad drie oorzaken aan te wijzen, waar van er twee „buiten-aards" zijn: be halve de orkaan-achtïge storm, die dus tot het terrein van de meteoro logie behoort, spelen namelijk de zon en de maan een belangrijke rol. Eb en vloed worden immers veroorzaakt door de aantrekkingskrachten die zon en maan op de aarde uitoefenen en de hoogte van de vloedgolf is af hankelijk van de vraag of zon en maan elkaar tegenwerken of dat zij samenwerken. Bij Eerste en Laatste Kwartier zijn er tegengestelde in vloeden werkzaam; bij volle en nieuwe maan werken echter de vloedwekkende krachten samen. Dit was nu het geval. verreweg het grootste deel van de oppervlakte van onze planeet bestaat uitwater. Nog geen derde deel van die oppervlakte is land. En op dat water, dat zo be weeglijk Is als... ja. als water werken die aantrekkingskrachten van zon en maan. Die van de maan w^erkt veel sterker, doordat de maan veel dichter bij de aarde staat. Men geeft de krachten van maan en zon in cijfers weer door de verhouding 11:5. Bij tegenwerking der krachten kan r i dus de hoogte van het getij van Calais aangeven door dezé twee getallen van elkaar af te trekken (11 5 6). bij de samenwerkende krachten ont staat er een optelsom: 11 5 16 Nu is het pas volle maan geweest, namelijk tijdens het zg. midden van Je maansverduistering in de nacht van Donderdag op Vrijdag, om 0.45 uur. Op aarde wordt in het algemeen de uitwerking van de stand der be trokken hemellichamen pas enige tijn later merkbaar, ruwweg gezegd eer: etmaal. De kans op een springvloed was dus nu juist groot. Daarbij kwam de orkaan die deed de rest BEHALVE de invloeden van astro nomische herkomst zijn er dan voor Nederland ook nog aard rijkskundige omstandigheden die een belangrijke rol spelen. Nederland ligt aan een trechter (de Noordzee) waarin een om Schotland heen ui' het Noorden komende vloedgolf hoog wordt opgestuwd. Een andere trech ter wordt gevormd door het Kanaal; de vloedstroom in het Kanaal i< sterker dan die in de Noordzee. Door het Nauw van Calais dringt hij in de Noordzee binnen, vandaar dat Schevcningen bijvoorbeeld later vloed heeft dan de Zeeuwse kusten, van daar ook dat de springvloedhoogte ir> Rotterdam altijd geringer is dan !n Antwerpen, dat dichter bij de nauwe opening van de trechter het Nauw ligt. Laatste boodschap Vlak voordat de „Princess Victoria" omsloeg en zonk, stuurde kapitein James Ferguson zijn laatste, wan hopige boodschap: „Zeeën zo hoog als bergen hebben de machine kamer geheel onder water gezet. Voorbereidingen worden getroffen om het schip te verlaten". heldhaftige pogingen hunner opvaren den -leverden geen resultaat meer op. Onder de passagiers bevond zich ook de minister van Financiën van Noord- Ierland, majoor Sinclair, die terug keerde van besprekingen met de Britse regering. In Londen Ook in Oost-Londen is de toestand somber. Vele inwoners brengen have en goed in veiligheid, daar men een grote doorbraak van de Theems-difken vreest. Vele straten staan reeds blank. Er zijn in Londen nog geen slachtoffers te be treuren. Vandaag scheen in de Engelse hoofdstad de zon. 200.000 schade (Van onze correspondent) HOORN, Zondag In Wognum onder Hoorn zijn door een felle brand in deze stormnacht een café, een boerenstolp en een boerderij in vlammen opgegaan, waardoor drie gezinnen dakloos zijn ge worden. Negen brandweerkorpsen iin met elf motorsporten vier uur aan écn stuk bezig geweest, doch tegen deze laaiende vuurzee stond men machteloos en slechts een zestal huizen aan de over kant van de wég wist men ten slotte te behouden. De ruim 60-jarige heer J. Schenk, die in een van deze huizen woonde, werd door het aanschouwen var deze ramp door een hartverlamming getroffen. De schade aan verbrande panden bedraagt alleen al ruim 200.000. De brand werd om kwart over twee ontdekt door de bewoners van een na burig café, die onmiddellijk de brand weer ter plaatse waarschuwden. Daar de electrisehe stroom in geheel West- Friesland op dat moment echter was uitgeschakeld, moesten alle manschap pen van de Wognumer brandweer per soonlijk worden .opgeroepen, omdat de sirenes niet werkten. De brand die ontstond in het café „De vier Heemskinderen" greep door de harde storm direct snel om zich heen en sloeg binnen" korte tjid over naar twee er naast gelegen panden, bewoond (lo r de gezinnen Mijndert Dekker en Jan Dekker en spoedig waren ook deze wo ningen veranderd in een laaiende vuur- Burgemeester Commandeur aarzelde niet om tal van brandweerkorpsen uit de omgeving op te roepen om assisten tie te verlenen en binnen een kwartier waren de brandweren van Hoorn en Berkhout met ieder twee spuiten en Zwaag, Spanbroek, Sijbekarspel, Aven- horn en Nibbixwoud aanwezig terwijl later ook Bovenkarspel bijstand ver leende. (Van een onzer verslaggevers) ABCOUDE, Zondagmorgen De oude weg UtrechtAmsterdam is even voorbij Abcoude, nauwelijks dertien kilometer van de hoofdstad, over een afstand van dertig meter weggeslagen. Een groot gat ontstond gisteravond om half twaalf toen de storm het water van het Abcouder meer over de klinkerweg sloeg bij de N.V. Mottex-fabriek. De kantonnier van de Rijkswater staat bij de weg-en, de heer M. Berkhof, die deze weg onder toezicht heeft, mo biliseerde zijn mensen nadat een auto mobilist de politie had gewaarschuwd. Burgemeester Quarles van Ufford was ook onmiddellijk ter plaatse. Er was weinig tegen te doen. Een paar uur later beukten de golven nog een bres in de bestrating. De weg loopt daar over een afstand van honderd meter langs het water van de kleine plas. Er lag een hoop zand van taobtlg meter lang op de oever. Die ligt nu aan de andere kant van de dijk waarover de weg loopt. Het busverkeer werd omgelegd over de nieuwe weg. Vanmorgen konden lichte auto's weer passeren. De gaten werdeih met zand gedicht, de linkerweg helft "was me) man en macht gerestau reerd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor- Het dorp Abcoude zelf wordt niet bedreigd. Bij de berichtendienst op de provin ciale griffie van Zuidholland is bericht ontvangen, dat in 's-Gravendeel in de Hoeksehe Waard zeven mensen zijn ver dronken. Er wordt zelfs van gesproken, dat het aantal slachtoffers in deze ge meente nog groter zou zijn. (Van een onzer verslaggevers) Het hoogheemraadschap Schieland te Rotterdam zag vanmiddag de situatie zeer ernstig in. Men vreest nieuwe dijkdoorbraken bjf Schiedam, Moordrecht en Hitland tegenover Ouderkerk aan de IJsel. „Als we het redden kruipen we door het oog van een naald", zei men, „alleen wanneer de wind wat zou afnemen bestaat er kans dat de dijken het houden". Voor Rotterdam zelf zag men de situatie iets minder ernstig in, al veroorzaakten nieuwe overstromingen van middag voor millioenen guldens schade aan goederen in vemen en loodsen in de haven. FIETSER REED IN PUT EN VERDRONK Vannacht waren de kritieke punten in Rotterdam de Honingerdijk en de West zeedijk. Op de Honingerdijk nabij de Oude Plantage verraste het wassende water de dijkwacht, die pas omstreeks drie uur hulp van de gemeente inriep. De vloedgolf dreigde een gat in de dijk te slaan nabij het café-restaurant „In den Rust Wat", dat bijna tot het dak in het water kwam te staan. Omwonenden zijn in allerijl door politie en brandweer gealarmeerd. Toen bleek, dat de gemeen- telpke opslagplaats van zandzakken aan de Aelbrechtskade niet meer te bereiken was, charterde men lege zakken van een meelfabriek en voorbijgangers en om wonenden schepten deze vol. Honderden mensen sloegen op deze manier een dam- wajxd op tegen de vloedgolf. Maar onder tussen stroomde het water over de drjk heen en brokkelde haar aan een zjjde af. Tn het Parkherstellingsoord, beneden- dijks gelegen, zijn de daar vertoevende tbc-patiënten gevlucht. Bedden en ma trassen dreven er rond. Ongeveer vijf uur vanmorgen was men erin geslaagd de stapel zandzakken zodanig te verster ken. dat het water kon worden gekeerd. Op de Westzeedijk tegenover de Scheepstimmermanslaan en ook in de Maastunnel sloeg men vloedplank'en, die in staat bleken het water te keren. Het hoge water in de havenbekkens stroom de over en vele gedeelten kwamen ge heel blank te staan. Over de Maasbruggen kon niets meer passeren. Een tunnel in de Rijksstraatweg door Rotterdam liep in de morgenuren vol tengevolge waarvan het uit de Maastunnel ko mende verkeer moest worden om gelegd. In de Dordtselaan reed een wielrijder In een put die zich onder water bevond en verdronk. Beroep op bewoners Via de radiodistributie is vanmid dag aan de bewoners van Rotterdam ge vraagd het stroomverbruik zoveel mo gelijk te beperken, omdat de recht streekse eleetriciteitsvoorziening Is uit gevallen en Rotterdam nu aangewezen is op andere centrales. Ook is aan de bewoners van Rotterdam en omgeving gevraagd weinig of in het geheel geen gas te^gebruiken, omdat de gasfabrie ken door overstromingen in moeilijk heden verkeren. De Bataafse Petroleum Maatschappij heeft de raffinaderij te Pernis geheel moeten stilleggen in verband met de overstromingen. Hoewel de bewoners van Pernis wa ren gewaarschuwd, had niemand op zulk een grote vloed gerekend. Zij heb ben dan ook nauwelijks enige voorbe reidingen getroffen. Er zijn 250 bewo ners van woonschepen geëvacueerd. Twee woonarken zijn gezonken en alle jachten in de haven zijn gezonken. HUISHOUDSTER IN BED VERDRONKEN (Van een onzer verslaggevers) In Maassluis is de 68-jarige huishoud ster J. van den End vannacht over rompeld door de vloed. Zij is in de woning van haar werkgever, de 74-jarige bedlegerige L. van der Bend, aan het Zandpad verdronken voor haal bed. Zij is naar men aanneemt door het water, dat de woning binnenstroomde, overvallen en heeft nog geprobeerd hulp te roepen, maar daarbij is zij vermoe delijk gevallen. De oude man die op de eerste etage sliep, is 's ochtends door de buren totaal in de war in zijn bed gevonden, terwijl hij reeds half in het water lag. In Maas sluis functionneerden vanmorgen de waterleiding, het gas en de eleetrici teitsvoorziening niet meer. Het stadje is zwaar getroffen. Het buitendijkse deel stond na de vioed blank en 's nachts moesten bewoners van ongeveer 1500 woningen ijlings maatregelen nemen om althans een deel van hun in boedel te redden. Het water stond er op vele plaatsen twee meter hoog. Om streeks drie uur in de nacht is een brug in de Kappelpolder ingestort.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2