Geen onheil in Amsterdam Grote materiële schade Van der Voort eerste na twee afstanden Beplantingen met tientallen krachten in de weer Spionnage in Rusland ontdekt zegt „Prawda" RAMPWEER EIST IN ENGELAND DODEN Eendrachtig achter Nat. Rampenfonds Dulles vindt geen rozen op zijn pad Sneeuwbuien in Hamar Broekman wint de 5000 meter Honderden ruiten en tal van bomen gesneuveld Tarweknoeierij in Y.S. onthuld Microfilms van buitenlandse archieven Erg onvriendelijk gebaar Brandweer helpt prachtig Ganietonder Vloedgolvenevacuaties delen van Londen blank De oorzaak HET VRIJE VOLK ZONDAG 1 FEBRUARI 1953 PAGINA 6 Rustig voetballen - of er niets aan de hand is (Van onze sportredactie). In de loop van deze catastrophale Zondagochtend werd het al duidelijk, dat er maar weinig voetbalwedstrij den gespeeld zouden kunnen worden. In de zwaarst getroffen gebieden was dit uiteraard onmogelijk, in andere gebieden waren de weersom standigheden van dien aard, dat nor maal voetbal uitsloten moest wor den geacht. Toch kwamen er uit ver schillende plaatsen berichten, dat bepaalde wedstrijden tóch door zou den gaan. Die berichten bereikten ons nog, toen de omvang van de ramp, die grote delen van ons land getroffen heeft, reeds bekend was. "Waar met het doorgaan van wei nige wedstrijden geen enkel belang gediend was de stagnatie in de competitie-afwerking was immers toch al een feit had het ons ver standiger geleken, indien men ook dat restant maar had afgelast. Het argument, dat verschillende clubs al op weg waren naar het speelveld lijkt ons zwak in vergelijking met dat andere argument: Dat het op een dag als deze verschrikkelijke eerste Februari van weinig medeleven met de talrijke slachtoffers van de watersnood getuigt rustig te gaan voetballen. Alsof er niets aan de hand was (Van onze verslaggevers) In Amsterdam heeft de storm veel schade, maar weinig onheil aangericht. Er sneuvelden tientallen bomen en honderden spiegelruiten en schoorstenen. Brandweer en politie, die Zaterdagavond en vannacht bijna 200 keer werden gealarmeerd, reden met extra auto's twaalf uur lang onafgebroken door de stad, om bomen weg te slepen en allerlei schade te herstellen. Tal van fietsers kwamen ten val en enkele mensen werden door afgewaaide dakpannen geraakt. De meeste ongelukken liepen met een paar schram metjes af, maar twee personen werden zodanig ge wond, dat zij in een ziekenhuis moesten worden op genomen. De felle wind wakkerde in de loop van de avond boven de hoofdstad aan tot een ziedende storm, die de regen over de straten zwiepte. Iedereen haastte zich naar huis, voor zover de wind haasten toeliet. Bij hoeken en op pleinen moesten de mensen elkaar vasthouden, om het evenwicht te bewaren. Al tegen negen uur leek de binnenstad totaal uitgestorven. Om die tijd sneuvelde de eerste grote boom op het Westeinde bij het Frederiksplein. Na de eerste dag van de Europese schaatskampioenschappen, door de K.N.S.B. te Hamar georganiseerd met steun van de Noren, staat een Neder lander op de eerste plaats in het al gemeen klassement. Deze Nederlan der is niet Kees Broekman, maar Wim van der Voort, die de snelste Nederlandse sprinter was en die op de 5000 meter een derde plaats kon bereiken. De omstandigheden waren op deze Zaterdag ongunstig. Het sneeuwde hevig, zodat men de baan nauwelijks sneeuwvrij kon houden. De rijders konden dan ook geen snelle tijden boeken. Op de 500 meter was de Fin Salo- nen met 44.4 seconde de snelste. Ook de Noor Hodt kwam met 44,8 seconde tot een redelijke prestatie. De beste Nederlander was dus Van der Voort, die in zijn serie de Noor Haugli in 45,2 versloeg en daardoor op de vierde plaats kwam. Haugli finishte na 46,8 sec. en kwam daardoor gelijk met Broekman op de achtste en negende plaats voor deze afstand. Huiskes had een tiende seconde meer nodig. Gerard Maarse, die als laatste alleen reed. kon geen topprestatie leveren. Hij had 46,2 nodig en plaatste zich daardoor zevende. Van der Voort startte op de 5000- meter tegen de Hongaar Morenye en won met zeer groot verschil in 9 min. 12,8 sec. Verrassend goed reed de Oostenrijker Offenberger, die Kornel Pajor versloeg in 9 min. 11,7 sec. De tijd van Offenberger werd alleen nog verbeterd door Broekman, die het op moest nemen tegen zijn grote concurrent Sverre Haugli. Haugli startte zeer spel, maar Broek man reed zijn eigen tempo en be haalde tenslotte de zege met. ruim verschil. Tijden respectievelijk: 9.5 en 9.13.5. Huiskes kwam met 9.16,5 op de vijfde plaats. Hij versloeg de Zweed Strom. Gerard Maarse reed tegen de Noor Hodt en won zijn serie, maar hij kon zich niet bij de eerste twaalf plaatsen en heeft zich dus niet geklasseerd voor de tien kilo meter, die vandaag gereden zal wor den. Ook de befaamde Zweed Asplund kon zich niet plaatsen. De stand na de eerste dag aan de kop van de ranglijst is als volgt: 1. Van der Voort (Nederland) 100.680. 2. Offenberger (Oostenrijk) 101.270. 3. Broekman (Nederland; 101.300, 4. Ivar Martinson (Noorwe gen.) 101.400, 5. Haugli (Noorwegen) 102,150; 6. Huiskes (Nederland) 102.550. WIM V. D. VOORT leider na eerste dag De gesneuvelde hoge iep nam in zijn val de bovenleiding van de tram mee, waardoor de lijnen 4, 7 en 10 gestagneerd werden. De trams moesten worden omgelegd en pas tegen half twaalf was de schade zo ver hersteld, dat de normale route weer gereden kon worden. In de Spaarndammerstraat en aan het Oosterpark sneuvelden vannacht bomen, die de bovenleidingen van de lijnen 12 en 3 gedeeltelijk ver nielden. Vanmorgen in alle vroegte werden montagewagens uitgestuurd, om de leidingen te repareren. De tramdra den in de Spaarndammerstraat kwa men terecht op een agent, die een shock kreeg en naar zijn woning vervoerd moest worden. De G.G.D. werd tien keer ge alarmeerd, maar in de meeste ge vallen bleken pleister en verband voldoende, om de gewonden te hel pen. Het ernstigste ongeluk over kwam de 19-jarige Willy de Jonge, die om half twaalf op de hoek van Beethovenstraat en Apollolaan door een losgewaaid gevelstuk werd ge troffen. Het meisje moest met een bekkenfractqur in het W.G. worden opgenomen. Het tweede slachtoffer, dat naar een ziekenhuis werd vervoerd, een 33-jarige wielrijdster, die van nacht in de Van der Pekstraat dooi de storm tegen een taxi werd gewor pen. De vrouw liep vrij ernstige hoofdwonden op. Waterschade was er in het alge meen niet. Alleen tal van bewoners van Nieuw West, waar de regen dooi de kieren van de pas afgebouwde huizen sijpelde, waren vanmorgen druk met dweilen in de weer. Een hoeveelheid Canadese tarwe, die ongeschikt was voor menselijk gebruik, is naar de Verenigde Sta ten gezonden, daar gemengd, met Amcrikaause tarwe en vervolgens onder het subsidieprogramma van de regering geëxporteerd. Frank Weitzel, ambtenaar van het Amerikaanse ministerie van Finan ciën, heeft dit verklaard voor de agrarische commissie van de Se naat. Weitzel verklaarde verder, dat grote hoeveelheden Canadese tanve van slechte kwaliteit in de Verenig de Staten tot bloem zijn vermalen. Met deze bloem is in de Verenigde Staten geconcurreerd tegen eerste kwaliteit Amerikaanse tai-we. Verliezen Volgens Weitzel was de als vee voeder bestemde tanve niet schade lijk voor de gezondheid. De Ameri kaanse regering heeft echter grote sommen geld verloren, doordat de door de regering gesubsidieerde prij zen van Amerikaanse tanve gedrukt werden door de doorverkoop van de Canadese tarwe. De republikeinse senator Welker heeft een strafrechtelijke vervolging van de verantwoordelijke personen geëist. De Rijkscommissie voor Vader landse Geschiedenis gaat micro-, films laten maken van buitenlandse archiefstukken, die voor de Neder landse geschiedenis van belang zijn. Dit geschiedt in navolging van. en in samenwerking met. het Belgische Nationale fonds voor Wetenschappe lijk onderzoek, een lichaam dat te vergelijken is met de Nederlandse Organisatie voor zuiver Weten schappelijk onderzoek, en dat reeds vijf en twintig jaar bestaat. De Belgen hebben reeds microfilms gemaakt in Dijon en Rijsel: in deze laatste stad zijn driehonderdduizend foto's gemaakt. Men wil nu naar Wenen en Simancas gaan en in beide plaatsen zal men zeker vier jaar be zig zijn. De Nederlandse wetenschap heeft natuurlijk ook belang bij deze na vorsingen, doch zij kan door de hoge kosten niet op gelijke voet met de Belgen deelnemen aan zulk een gewichtige onderneming, die ons voor de toekomst kostbare buitenlandse reizen zal besparen. Het is nu zo geregeld, dat de Bel gen van elke opname zes exemplaren maken voor zichzelf en één voor Ne derland. Hoewel de Belgische keuze grotendeels zal samenvallen met de Nederlandse, is het niet ondenkbaar, dat Nederland speciale wensen zal hebben. Om deze kenbaar te maken, zal de Rijkscommissie een historicus benoemen, die de tochten naar Wenen en Simancas waarschijnlijk zal meemaken. KEES BROEKMAN Blauw Wit en Ajax spelen ten bate van slachtoffers Woensdagavond wordt in het Olym pisch Stadion te Amsterdam een vriendschappelijke voetbalwedstrijd gespeeld tussen Blauw Wit en Ajax ten bate van de slachtoffers van de watersnood. Vanmorgen elf uur had de Afdeling Beplantingen op Fran- y kendaal meldingen binnen van vijf en twintig grote bomen, die o ffj j~b f in alle delen van de stad waren omgewaaid. En op dat uur UUIIvxZll/ db'\A/\A/li/m stroomden bij de heer Koning, hoofd van Beplantingen, de alarmeringen nog voortdurend binnen. Maar, hoe jammer men het vond dat zovele grote bomen, die men zo graag had behouden, nu zijn gesneuveld, men was bij zonder blij, dat geen enkele vallende reus een ongeluk heeft veroorzaakt. Niet één ernstige tijding is bij de dienst binnen gekomen. Wel zijn bomen op de tramdraden gevallen, waardoor soms stagnatie is onstaan, die echter snel was hersteld In de Emmalaan viel een boom tegen het huis op no 7. maar bescha digd werd het niet. Geen ruit is er gebroken. Reeds vannacht heeft de heer Koning hulptroepen bijeengéroepen om zoveel mogelijk te kunnen ingrij pen. Dertig a veertig man van de dienst werden van huis gehaald en aan het werk gezet, allereerst om de verkeersbelemmeringen zo snel mo gelijk weg te nemen, maar ook om bomen, die op vallen stonden, nog zoveel mogelijk te stutten. Geheel opruimen was op deze Zon dag onmogelijk; door het plaatsen van waarschuwingsborden en versper ringen heeft men de hinder voor het verkeer zoveel als kon weggenomen. Het wegruimen van al wat deze nacht is gevallen, zal zeker nog enkele dagen duren. Parken dicht Een zeer doeltreffende maatre gel was het Zondagmorgen de stadsparken niet te openen. Zij blijven de hele dag dicht, omdat het er veel te gevaarlijk is. Grote lof heeft de heer Koning voor de brandweer, die steeds de eerste stoot opvangt en de dienst tot grote hulp is. Het ergst was de schade tussen vier en vijf uur vannacht, maar juist doordat dit het stilste uur van de nacht is, bleven ongelukken uit. Bij de taxi-standplaats op het Spui tegenover het Maagdenhuis bijvoor beeld, zijn twee bomen omgewaaid, maar geen enkele wagen is geraak. Bos ongeschonden De parken en het Amsterdamse Bos zijn er nog goed afgekomen. In het Vondelpark bleef de schade be perkt tot takken, die zijn afgewaaid, ook uit andere parken zijn geen ca tastrofale gebeurtenissen gemeld. Het hout in het Bos is in het algemeen nog te jong en te laag om storm- slachtoffer te worden. Want juist de oudste en mooiste bomen hebben van de harde windstoten het meest te lijden. „Een drukke Zondag", zei de heer Koning vanmorgen, „een kwade Inzet van Februari, maar het had erger ge kund. En wij moeten dankbaar zijn, dat niemand gewond is." (Van een onzer verslaggevers) Vanmiddag twee uur telde men bij de afdeling Beplantingen van Publieke Werken veertig gevallen bomen. Veel meldingen kwamen er toen niet meer bij. Wegens het gevaar, dat zij op leverden, moest men echter tot zijn spijt besluiten acht grote oude iepen aan het Frederiksplein van de kruinen te ontdoen. Liever gesneuvelde bomen, dan gesneu velde mensen. zegt de heer Koning, hoofd der Afdeling. Ook elders in de stad heeft men de kruinen van bomen moeten kappen. De heer Koning verbindt hier aan een waarschuwing aan stad genoten bij dit kappen toch voor al voorzichtigheid te betrachten. Het is zeer gevaarlijk onder of vlak bij een boom te gaan staan, waaraan de houthakkers bezig zijn of die wankel is. Het Russische communistische par tyblad „Prawda" heeft Zaterdag ver schillende hoge ambtenaren er van beschuldigd ..door zorgeloosheid" tal van staatsgeheimen te hebben ver raden. Het blad maakte voorts bekend, dat de Russische geheime dienst „ver schillende spionnen heeft ontmas kerd". Sommige dezer spionnen worden met name genoemd. Eén ervan wordt ..een Amerikaans agent" genoemd. Voorts wordt in de publicatie echter alleen maar gesproken van „spion nen voor een vreemde mogendheid", zonder dat deze nader wordt aange duid. Gezegd wordt, dat een voormalig afdelingshoofd van het ministerie van de olie-industrie geheime docu menten in handen heeft gekregen en die heeft gebruikt „voor zijn verder felijke activiteit". Bij de Economische Bank en in de ministeries van Be voorrading en Volksgezondheid zou zorgeloos zijn omgesprongen met documenten. De voormalige onder-minister voor non-ferro-metalen heeft „een aantal belangrijke papieren verloren". Ook hebben enige leidinggevende personen de „Russische wetten ge schonden door te veel te praten" en daarvan „werd misbruik gemaakt door politieke schelmen en schade lijke elementen", aldus de „Prawda". Nu Egypte en Engeland aan het onderhandelen zijn over de toekomst van de Soedan, tot nog toe een gemeenschappelijk bestuurd gebied, illustreert deze Egyptische praal wagen wel duidelijk de gevoelens van de Egyptenaren. De eenheid van Egypte en de Soedan wordt erop afgebeeld met John Buil, de klassie ke „imperialist", als de man, die de klappen, of de steken krijgt. Het corso was onderdeel van de Egyp tische bevrijdingsfeesten, georgani seerd door premier Nagoeib, die een half jaar atin liet bewind is. Ook in Engeland heeft de zware storm van Zaterdagnacht op vele plaatsen ernstige overstromingen veroorzaakt. Bij M a b 1 e t h o r p e in Oost-Engeland doorbrak een vloed golf de zeewering. Zij zette een kuststrook van vijftig kilometer lang en ruim drie kilometer diep onder water. Volgens de eerste berichten zijn daarbij op zijn minst negen personen om het leven gekomen, maar gevreesd wordt, dat het aantal slachtof fers zal stijgen. Talrijke bewoners van de kuststrook zijn geëvacueerd, maar in het plaatsje Cley zijn 700 personen in hun woningen opge sloten. Het water stond in Cley vanochtend op sommige plaatsen 2.40 m hoog. De politie vreest, dat er talrijke slachtoffers zijn. Scholieren: 87.000» diploma's: 9700 Op 15 September van het afgelo pen jaar waren er op alle rijks-, gemeentelijke en bijzondere dag scholen voor middelbaar en voorbe reidend hoger onderwijs samen 86.891 leerlingen. In de eerste klas sen begonnen vol moed 22.116 leer lingen,. in de vijfde klassen zitten er nog 11.388 en in de zesde klassen, die wij alleen aan gymnasia vinden, zijn er 3.254. Er zijn 14 diploma-grootbedrijven, elk met meer dan 500 leerlingen. In Amsterdam, Rotterdam en Den Haag vinden wij 23.635 leerlingen, dat is meer dan een kwart van het totaal aantal. In deafgelopen zomer hebben er van deze studenten 11.376 examen ge daan. Van hen zijn er 9.682 geslaagd, dat is 85 percent. Het blijkt, dat het diploma het moeilijkst is te krijgen op de H.B.S.-B, want daar slaagde maar 83 percent. Van de middelbare meisjes slaagde 89 percent. Verder blijkt, dat de rijksscholen het moei lijkst zijn, want daar slaagde slechts 81 percent, terwijl van de prot, chris telijke en katholieke scholen respec tievelijk 88 en 87 percent slaagde. Maar het kan natuurlijk ook zijn, dat de prot. christelijke en katholieke candidaten knapper zijn. In aansluiting op het verzoek om alle beschikbare motorvaartuigen in Brabant af te staan, is Zondag middag uit Eindhoven verzocht ook alle losse buitenboordmotoren ter beschikking te stellen. De politie heeft de hulp van het leger en de luchtmacht ingeroepen, die met vrachtwagens de geevacueer- den naar het 30 kilometer van de kust afgelegen Louth brengen. De stad Harwich, eveneens aan de Engelse oostkust gelegen, stond vanochtend voor een derde deel onder water. Men weet nog niet of er slachtoffers zijn. Sluizen bezweken In Londen is de Theems op ver schillende plaatsen buiten haar oevers getreden, voornamelijk in Chelsea en Hammersmith. In Oost- Londen staat een gebied van 8000 vierkante meter blank. Vanochtend om twee uur reden luidspreker wagens van de politie door de be dreigde wijken om de bewoners te waarschuwen. Ook een groot gedeelte -der Lon- dense havens is overstroomd, door dat enkele sluizen onder de druk van het water bezweken. Ook het noorden van Schotland is zwaar getroffen. Winden met snel heden van 160 kilometer beukten op de huizen en de schepen in de havens. Tussen Perth en Inverness is een trein gestrand, vermoedelijk inge sneeuwd. In Sutten-on-Sea is een hotel volkomen vernield, terwijl men er nog niet in geslaagd is contact te maken met een in dit gebied aan de kust ge legen radarstation. De Britse admiraliteit heeft be kendgemaakt. dat de onderzeeër Sir dar gezonken is in de haven van Sheemess aan de Theems, terwijl een fregat is omgeslagen. Er zijn geen slachtoffers. (Van een onzer verslaggevers) Het bestaande Nationaal Rampenfonds wordt gezien als de instelling, waarop de krach ten van allen, die willen wer ken of bijdragen wensen te geven tot leniging van de nood, waarin duizenden zijn gestort, zich behoren te concentreren. Een bepaalde actie is nog niet uit gestippeld door het fonds, zo ver nemen wij van de burgemeester van Amsterdam, een der bestuursleden, doch is wél op korte termijn te ver wachten. Ter wille van de samenbundeling zullen ook de omroepverenigingen niet zelfstandig iets ondernemen. Hiérvan is Zondagmiddag namens de organisaties mededeling gedaan dooi de voorzitter van de AVRO, de heer De Clerq. De VARA zet zijn actie voor het kerkschip „De Hoop" tijdelijk stil. Tot dit sympathieke besluit is de ar- beidersomroep gekomen, opdat alle aandacht zich maar vooral zal rich ten op de nationale inzameling. (Van onze Parijse correspondent. L. J. Kleijn) De nieuwe Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles is in Europa aangekomen. Aan zijn bezoek is voorafgegaan de aankondiging, dat als Engeland, Frankrijk en Duitsland elkaar niet vinden in het Europese leger, Amerika over zijn toekomstige politiek jegens Europa nog eens zou moeten gaan nadenken. Foster Dulles vloog eersfc naar Italië, waar te oordelen naar een artikel in de „Giornale d'Italia" de Italianen nu niet bepaald met rozen op het vliegveld stonden. Wat men volgens genoemd blad de Amerikanen in Italië bijzonder kwa lijk neemt is, dat Zuidslavië en Span je vriendschappelijk op de ietwat dic tatoriale schouders worden geklopt, veel meer dan de Italianen, terwijl Italië zich de benoeming moet latèn welgevallen van een vrouwelijke ge zant, de echtgenote van de eigenaar van „Life", „Time" en „Fortune". Men denkt daarbij 1 onwillekeurig aan een met veel succes in Londen opgevoerde operette, waarin niet al leen een reeds eerder opgetreden vrouwelijke gezant van Amerika bela chelijk wérd gemaakt, maar ook het land en de regering, waarbij zij was geaccrediteerd. Ook Parijs boos Van Italië gaat Foster Dulles naar Parijs, waar de stemming niet veel beter is. Frankrijk voelt zich verbit terd, niet slechts door het ongeluk kige artikel van „Life" over Marianne met de kous, maar ook door de be dreiging, opgesloten in de rede van Foster Dulles. Men voelt in Frankrijk deze bedrei ging als een inmenging in zuiver Fi anse binnenlandse verhoudingen. Ah, die gekrenkte nationale souverei- niteit! Wanneer komen wij van deze politieke griep af? Want wij tonen, aldus de Franse redenering, onze goede wil door het ontwerp-verdrag over het Europese leger ter goedkeuring' voor te leggen aan het Franse parlement. Amerika dient te weten, met welk een verzet dat in Frankrijk gepaard gaat. Dat verzet komt hoofdzakelijk uit de be weging van generaal de Gaulle, van wiens steun de nieuwe regering-René Mayer afhankelijk is. Dat verzet in Frankrijk-tegen het Europese leger is gaandeweg aan het slinken en de kans is er, in elk geval, dat het Fran se parlement, zij het schoorvoetend, zijn toestemming geeft. Juist op dat psychologisch moment loopt de Ame rikaanse olifant door de porcelein- kast. Engeland doet niet mee Een zware steen op de weg van het Europese leger zou kunnen wor den weggenomen, wanneer Engeland meedeed aan het Europese leger. Maar Engeland weigert en beroept zich op het Britse Gemenebest. Het wil wel zekere, verbindingen (in de diplomatieke taal heten dat mili taire associaties of politieke liaisons), maar geen lidmaatschap. Maar als Engeland zich beroept op het Ge menebest, zo zegt men in Frankrijk, dan beroepen wij, Fransen, ons op onze overzeese gebiedsdelen in Indo china en Noord-Afrika. Zij een eiland wij ook een eiland! Het klimaat voor Foster Dulles is niet gunstig. Dat is te betreuren. Want in de grond van de zaak heeft Amerika gelijk als het Europa zijn innerlijke verdeeldheid verwijt. Zijn de woorden niet waar. die drs Ne- derhorst nog maar kort, geleden In Straatsburg heeft gebruikt, dat heel de Marshall-hulp een wedloop is ge weest van de een tegen de ander? Vanmiddag om vijf uur zal hiervan mededeling worden gedaan via de microfoon met de volgende verkla ring; „Zoals in een gezamenlijke verkla ring van de omroepverenigingen reeds is bekend gemaakt zullen de omroep verenigingen niet zelfstandig over gaan tot het organiseren van een hulpactie, doch zich aansluiten bij de nationale inzameling, die wordt ge organiseerd. Deze nationale hulpactie mag, naar het oordeel van het bestuur van de VARA niet worden doorkruist door acties voor doeleinden, die hoe be langrijk ook toch van beperkter be lang zijn. Derhalve heeft het bestuur van de VARA besloten de hulpactie ten be hoeve van het hospitaalkerkschip De Hoop onmiddellijk te staken, opdat alle inspanning zich in nationale eensgezindheid kan richten op het lenigen van de nood, ontstaan door de grote ramp, die ons volk heeft ge troffen." Mr Burger vraagt: licht het volk in De voorzitter van de Tweede- Kamerfractie van de P.v.d.A. mr Burger heeft zich gewend tot mi nister-president Drees. Hij heeft de premier verzocht zo spoedig mogelijk voor de microfoon mededelingen te doen omtrent de maatregelen door de regering te nemen tot beperking van de watersnood en tot leniging van deze nood. Dit ter geruststelling van de slachtoffers. De heer Burger heeft zich ook ge wend tot de voorzitter van de Tweede Kamer. Hij heeft mr Kortenhorst gevraagd te bevorderen dat de regering Dins dag bij de opening van de vergade ring de Tweede Kamer eigener bewe ging de maatregelen tot beperking van de ramp en tot tegemoetkoming van de slachtoffers ter discussie zal stellen. Door een der terzake deskundige hoofdingenieur van de Rijkswater staat wordt de watersnood toe geschreven aan de volgende drie factoren 1. Het tijdstip van het hoogwater. 2. De hoogte van het getij, dat springtij was in verband met de nieuwe maan. 3. De windkracht en de windrich ting. Aan drie kuststations, nl Hoek van Holland, IJmuiden en Harlingen wer den de hoogste waterstanden geno teerd die sinds een eeuw zijn op getreden. In 1894 was de hoogste stand in Hoek van Holland 3 28 meter, terwijl deze thans 3.40 meter is. Te IJmuiden was in hetzelfde jaar de hoogste stand 3 68 meter en thans 3.85. In Harlingen was in 1936 de hoogste stand 3.19 "meter en thans 3.68 meter. Amsterdam helpt met brandweer wagens (Eigen Nieuwsdienst) De gemeente Amsterdam heeft twee brandweer wagens naar Rotterdam gezonden, voorzien van pompen Zij zullen wor den gebruikt om de kelders van de electrische centrale leeg te pompen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4