werden zij opgelost. Geneesmiddelen waren in voldoende hoe veelheid aanwezig of werden binnen de kortste tijd aange voerd. Afvoer van ouden van dagen vond onder leiding van de doktoren plaats en daarnaast deden de artsen van alle werk erbij. Zelfs hen, die door het water getroffen waren en hun prak tijk door de afwezigheid der bevolking niet konden uitoefe nen, trof men overal aan om hulp en bijstand te verlenen. Ondermijnde woning aan de Havenkant te Moerdijk. Het maken en leggen der zinkstukken bij het dijkherstel te Moerdijk. Ter voorkoming' van besmetting door de vele cadavers wer den cadaverploegen ingesteld, die onder grote moeilijkheden hun werk moesten verrichten. Duizenden en duizenden runde ren, paarden, varkens en pluimvee werden in samenwerking met de destruetordienst in Noord-Brabant en met het bureau oogstvoorziening opgeruimd. Tot ver over hun middel trokken de mannen het waterge bied in om de stallen der landbouwers te bereiken om de ge storven dieren van de stallen te halen, voort te slepen met motorbootjes en met moeite op de dijken te slepen, waar tractors gereed stonden om ze naar de begaanbare weg te vervoeren. De berging en identificatie van de om het leven gekomen inwoners vergde meer tijd en moeite. In de eerste dagen ver keerden velen in het onzekere waar hun familieleden zich zou den kunnen ophouden en als na dagen zoeken geen bericht van leven inkwam werd het ergste gevreesd. Het aantal slachtoffers van deze waterramp is in ons ge bied te stellen op ongeveer 145 waarvan alleen reeds uit de gemeente Fijnaart ongeveer 80 doden. In de nabijheid van Klundert hebben enkele militairen hun offervaardige inzet met hun leven moeten betalen. Velen van deze personen kunnen niet in hun gemeente ter aarde besteld worden omdat op de meeste plaatsen het water nog op de kerkhoven staat. De ervaring van de oorlogsjaren deed velen besluiten tot het uiterste te wachten met vertrek, wat noodlottige gevolgen had. Toch was voor een herhaling van 1940 of 1944 geen directe vrees. De rijkspolitie werd binnen de kortst mogelijke tijd ver sterkt en de koninklijke marechaussee verleende assistentie. De verlaten gebieden werden streng bewaakt, geregeld ge controleerd en tegen plundering en diefstal werd straf opge- tx-eden. Was het wellicht daarom, dat de bevolking zo gemakkelijk tot evacuatie overging en zich schikte in de voorschriften van de biu-gemeesters De burgerlijke overheid heeft er blijkbaar een eer in gesteld om de eigendommen van de verlaten huizen te bewaken. Daarin is zij zonder meer geslaagd. Slechts een of twee kleine gevallen van meenemen van goederen deden zich voor en de teruggekeerden vonden hun goederen zoals zij deze achterge laten hebben. Met 1940 en 1944 vormde de huidige toestand een groot verschil. de Grondmaatschappij N.V. Honderden gezinnen hadden have en goed verloren en deze grote nood bracht een omvangrijk apparaat in beweging. Het provinciaal opbouworgaan, bestaande uit alle charitatieve verenigingen in Noord-Brabant kwam in actie en reeds op de eerste dag van de overstroming bezochten de leden van het bestuur de getroffen gemeenten en legden met de bur gemeesters contacten voor hulpverlening. Geheel Nederland leefde mee en in de eerste dagen werden zeer grote hoeveel heden goederen in alle soorten ingezameld. Het Roode Kruis verrichtte wederom prachtig werk. Het R.K. Huisvestingsco mité in Noord-Brabant had een actief aandeel in de inzame ling, organisatie en verdeling der goederen. Met grote vracht wagens tegelijk werden de goederen naar de watergebie den gezonden en allerlei comité's belastten zich met de ontvangst, sortering en uitreiking' der goederen. In de niet- getroffen gemeenten, waar de vluchtelingen waren onderge bracht, zorgden parochiële hulpcomité's en andere gemeente lijke en particuliere instanties ervoor, dat deze mensen voor zien werden van de eerst noodzakelijke behoeften. De Burge meesters namen in die gemeenten het initiatief en in enkele weken werd op het terrein van de liefdadigheid enorm veel tot stand gebracht. Al deze activiteiten werkten op zich prachtig doch niet kon uitblijven, dat nu en dan naast en soms zelfs door elkaar ge werkt werd. De Commissaris der Koningin in Noord-Brabant bracht meer regel in deze werkzaamheden door het Provin ciaal Opbouworgaan met de centrale leiding te belasten. On noemelijk veel werk werd door dit orgaan verzet. Op elk ogenblik van de dag en de nacht kon men terecht om zijn „rekening voor goederen" te presenteren en steeds werden de Moerdijk. Rijshout speelt een grote rol bij het dichten der dijken. Op de achtergrond losgeslagen oude dijk- stukken. (moer veen) wensen vervuld. De verscheidenheid der ingezamelde goederen was g'root, doch de wensen van de slachtoffers bleken deze verscheidenheid te overtreffen. Wederom bleek weer eens hoe veel soorten kleding, huishoudelijke artikelen, potten, pannen, schoenen, meubels, enz. enz. Nederland rijk is. Zoals bij elke massale inzameling was nu ook veel kaf en koren onder de voorraden. Sorteren was een zwaar en moeilijk werk, waaraan talrijke damescomité's zich echter met liefde gaven. Dagen achtereen waren in scholen, clubgebouwen en woonhuizen de dames (en dikwijls ook heren) in touw om de verkregen goederen „pasklaar" te maken voor de getroffen inwoners. De hoeveelheid geschonken goederen was zo enorm, dat met ruime hand gegeven kon worden. Zo groot was zelfs de toevoer, dat men anderen kon laten meedelen; anderen, die weliswaar niet getroffen waren, doch die maatschappelijke hulp zeker konden gebruiken. De christelijke naastenliefde was groot in Nederland. In het begin verzetten bepaalde per sonen zich tegen zulk een uitreiking. Deze „mensen op een afstand" die alleen maar hier en daar een klok hoorden lui den, doch de klepel niet wisten te hangen, kregen ongelijk toen niemand minder dan de Commissaris der Koningin en de Bisschoppen waardering uitspraken voor dit nobele werk om ook anderen in de goederenverdeling te betrekken. De op betonnen palen gebouwde villa „Huize Goeree". De grond is er geheel onder uitgespoeld en de serre eraf gebroken. Dijkdoorbraak te Moerdijk. Op de voorgrond enorm grote stukken weggeslagen ijzerharde moermassa's, afkomstig uit de oude dijkgaten. Deze soms duizende kilo's wegende blokken vindt men ver het polderland ingestuwd. Midden en onderZandzuigers spuiten de grote dijk gaten vol met slib (±60% water) uit het Hollandsch Diep. Het overtollige water vloeit af in de polder en het zand vormt zeer snel een stevige laag in het gat. Alhoewel het streven bestond om de goederen centraal te verzamelen waren er gemeenten, die rechtstreeks contact zochten met de getroffen gemeenten en deze adopteerden. Zelfs waren er enkele gemeenten, die buitenlandse hulp ont vingen. De gezondheidstoestand van de bevolking in het waterge bied bleef goed. Zoals steeds bij grote rampen waren in het begin de meeste zieken ineens gezond, hadden geen dokter nodig en dachten alleen aan de zorgen van anderen.. Een groot voordeel is, dat hierdoor dë artsen zich van hun huis bezoeken vrij konden maken en zich wijden aan de vluchte lingen en de ernstige zieken. Mooi werk is hierbij verricht. Drinkwater gaf geen zorgen en waar dit moeilijkheden gaf, Kadavers nabij Hotel „Brabant", 't Hoekske. Tienduizende stuks van onze veestapel zijn aan het water ten prooi gevallen. Hoe het water huishield langs de weg van Zevenb. Hoek naar Moerdijk dorp. Amerikanen in actie langs weg naar Moerdijk dorp. Kilometers lang is deze dubbele barricade van zand zakken, waartussen klei is gestort

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3