Interieur woonhuis tegenover Café Buijs (zie foto links) met ingedrukte binnenmuren, achtergevel ge heel weggeslagen. Het nemen van deze foto was niet zonder gevaar. ke voor 95% als wrakhout alleen nog als kachelhout dienst konden doen. Prachtige hofsteden stonden tot de nok in het water en toonden een triest beeld. Straten waren rivieren geworden, waarin ducks een goede weg konden vinden om slachtoffers te redden en huisraad in veiligheid te brengen. Scholen en kerken waren tijdelijk onbruikbaar en proviso risch werden godsdienstoefeningen gehouden; de schooljeugd had vrijaf en amuseerde zich kinderlijk temidden van de el lende en de bedrijvigheid van militairen en burgers. Café Buijs, tegenover station Lage Zwaluwe, met een totaal vernielde café-inventaris enz. Vanaf twee uur tot ongeveer zes uur in de vroege morgen van 1 Februari had het water een weg gezocht vanaf Moer dijk langs de oude en nieuwe rijksweg en de daartussen lig gende polders naar Zevenbergse Hoek nabij hotel Biestraten. Over honderden meters waren ook hier buitendijken wegge slagen en ontstond groot gevaar voor het gebied tussen de Roode Vaart en Lage Zwaluwe. Nu eens langzaam dan weer met snelle vaart liep het water landinwaarts. De Burgemeester van Zevenbergen, de heer Schaminée stelde zich, na het eerste bericht van het gevaar van de toe stand op de hoogte. Vastgesteld werd, alhoewel de duister nis alles aan het oog onttrok en berichten niet inkwamen, dat het water reeds vanaf Lochtenburg tot aan de spoorlijn Ze venbergse HoekMoerdijkbrug stond. Na enige tijd bleek geen was van het water plaats te hebben en werden plannen gemaakt om schotbalken op de spoorlijn aan te brengen, waaraan men echter niet meer toekwam. Achteraf zou blijken dat dit nutteloos werk geweest zou zijn. Ineens kwam het water met kracht opzetten, overstroomde de laatste barricade, te weten de nieuwe rijksweg, waar de Lapdijk en de Bredase dijk ten behoeve van deze weg waren uitgehold en zocht zijn vernielende gang in de richting Ze venbergse Hoek. Zevenbergen werd intenser bij de ramp betrokken. Enkele buitenwijken waren al ondergelopen en om 7 uur luidde de alarmklok over Zevenbergse Hoek. Tussen de Roode Vaart en de rijksweg kon de Lapdijk het Franse Genietroepen in actie met het leggen van een zandzakken-barricade tussen Lage Zwaluwe en Blauwe Sluis nabij de Keizersdijk. De gebieden, welke reeds vroeg door het water overvallen waren, verkeerden in grote nood en alles werd in het werk gesteld om de bewoners, het vee en zo mogelijk het huisraad in veiligheid te brengen. Met veel moeite en gevaren ging dit gepaard en heldendaden werden in deze bange uren verricht. Liefderijk werden al deze mensen opgenomen in „droge" plaatsen. Van enige organisatie was geen sprake. Iedereen hielp op zijn wijze en de resultaten waren verbluffend. De bedreigde gebieden stonden er anders voor. Toen de eerste berichten binnenkwamen over de ramp konden de bur gemeesters vlug de toestand overzien en waren daardoor in de gelegenheid tijdig maatregelen te treffen. Rijkspolitie, brand weer, nationale reserve en evenzovele burgers gaven aan de eerste verzoeken gevolg om de bevolking, die in gevaar ver keerde, te waarschuwen. De een vertrok in de grootste haast, alles achterlatend; de ander overwoog de omvang van het ge vaar; een derde geloofde niet in de alarmerende berichten en bleef. Allen echter werden beheerst door de vrees, dat zich een ramp voltrok, welke in de geschiedenis van de Brabantse Westhoek zijn weerga niet gevonden had. Auto's van en voor iedereen, de bussen van de B.B.A., vrachtauto's, wagens en karren werden ingezet om te redden wat te redden viel en dank zij deze massale medewerking bleef het aantal slachtoffers beperkt. Voor zover men bij vrienden en kennissen geen onderdak kon vinden, zocht men een heenkomen in scholen, grote ge bouwen, militaire kampen, enz. Bewonderenswaardig is de hulp van de bewoners, die geen direct gevaar liepen. Ondanks woningnood, ondanks bekrompen wonen, hielp iedereen zoveel in zijn vermogen was. water niet houden, waardoor de Nassau-, Ai'enbcrgse-, Brui- nings-, Pelgrims-, Bredase-, Elderens- en Schenkeldijkse pol ders volliepen. Tegenmaatregelen (duikers dichten, dijken op hogen) mochten niet baten. De Zonzeelse polder werd het sluitstuk in de wateroppervlakte in Noord-West-Brabant. Hooge Zwaluwe, Wagenberg en Terheijden hebben het wa ter aan deze zijde van Noord-Brabant tegengehouden. Evenals aan de westelijke zijde van Zevenbergen gevochten moest worden voor het tegen houden van het water moest dit ook geschieden aan de oostelijke zijde. Burgemeester Schaminée stelde alles in het werk om niet alleen de Toren-, Kleine Toren- en Westmerenpolder te behou den, doch wilde ook het Oudland van Zevenbergen voor over stromen behoeden. Niet alleen om hierdoor de landbouwgrond te behouden maar vooral ook om het gevaar voor Langeweg en Zevenbergen tegen te gaan. Duizende en duizende zand zakken hebben dit plan helpen verwezenlijken. De Zonzeelse polder bezorgde Zevenbergen reeds in de avond van 1 Februari grote zorgen, doordat 't water langs de oude Rijksweg zich ophoopte en een uitweg zocht in de pol der het Oudland van Zevenbergen. Het meest bedreigde punt bij de drie Hoefijzers lag 3 dagen onder het vuur van de werkkracht der militairen en burgers. De Oudlandse polder werd ook nog bedreigd op de spoor lijn in de Schenkeldijkse polder waar met zandzakken en een geregelde controle succes geboekt werd. Op het eind van de eerste week van de ramp kon met ze kerheid gezegd worden, dat het drooggebleven gebied behou den kon blijven. De eerste fase van de ramp was met deze taak afgesloten. Het water was tot stilstand gebracht, alleszins bekwame wa terstaatkundigen hielden de waterwolf in bedwang en de toe stand kon na enkele dagen overzien worden. De vernielingen waren ontzettend. Huizen waren als kaartenhuizen ineengestort. Wegen en spoorbanen waren over grote lengten weggespoeld. Langs de dijken hoopten zich grote hoeveelheden materialen op, wel- In Fijnaart werd de evacuatie van de bevolking gelast in de vroege Zondagmorgen. De mannen boven 16 jaar bleven ech ter om hulp te bieden. De vrouwen en kinderen en ouden van dagen verspreidden zich over een groot aantal gemeenten, waar vrijwillig onderdak verkregen werd. De bewoners van de drooggebleven gebieden konden reeds enkele dagen daarna weer terugkeren. Klundert zag zich genoodzaakt 9/10 deel van zijn bevolking af te voeren en terugkomen is eerst toegestaan als de dijken zijn gedicht en geen gevaar van instromen van water meer bestaat. Dinteloord had alleen te maken met evacuatie van bewoners uit de buitenpolders, die aanvankelijk in het dorp werden op genomen, doch door het gevaar dat hier dreigde, later op de dag werden afgevoerd. Willemstad, Tonnenkreek, Noordschans en Moerdijk waren al vroeg in de morgen door het water afgesloten en de bewo ners konden mei moeite over het water gered worden. De kom van Zevenbergse Hoek kreeg de gehele Zondag ge legenheid maatregelen te nemen voor evacuatie. Tegen de avond stroomde Zevenbergse Hoek leeg. Mannen en vrouwen verlieten de plaats; de spoorwegen gaven met een groot aantal wagens hiertoe gelegenheid. Opnieuw (evenals in de oorlog) lag den Hoek weer verla ten, terwijl het water langzaam binnenstroomde en op som mige punten een meter hoog in de huizen binnendrong. De mogelijkheid, dat de dijken om Zevenbergen het zouden begeven noodzaakte de Burgemeester ook de bevolking van Langeweg, de Achterdijk en de lager gelegen delen van Ze venbergen aan te manen de plaatsen te verlaten waaraan op voorbeeldige wijze gevolg gegeven werd. De springvloed verraste ook Lage Zwaluwe waarvan de be volking in de loop van Zondag werd afgevoerd. Het was begrijpelijk, dat de verbindingen met de verschil lende plaatsen stagneerden. Dijken en wegen waren op vele delen stukgeslagen en contact met de plaatsen kon eerst weer geschieden nadat de gaten gedicht waren of baileybruggen waren gelegd. Hieraan werd met man en macht gewerkt en Boven Totaal vernielde woning. Onder Machinehal Vlasfabriek Lage Zwaluwe. De golven sloegen over de bekapping heen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2