Sic Watersnood in loord-West-Mant 1 Februari 1953 D VOO EXTRA UITGAVE MET ELE EXCLUSIEVE FOTO'S BRABANT WE DE KRACHT VAN HET WATER. Abonnementsprijs: per 3 maanden; fr PRIJSSO CENT HOLLANDSCH DIEP voor Zevenbergen, Langeweg, Zevenb. Hoek, H en L Zv/aluwe, Moerdijk, Klundert, Ncordhoek. Slanddaarbuiten, Fijnaart, Dinteloord enz. (Van een bijzondere verslaggever) nadruk verboden HE Als wij in het warme seizoen van onze zomervacanties met de kinderen spelen en daarbij een emmer water gebruiken om „een emmertje water te gooien" dan ziet men die kleine peu ters hun adem even inhouden als die 10 liter water met het gewicht van 10 kilogram hen nat plenst. En dit is slechts één emmer water. Hoe groot moet de kracht dan niet zijn van die millioenen kubieke meters water, welke Brabant binnenstroomden. De kracht van het water, dat in kilometers brede stroken en met een hoogte van soms een halve meter op onze cultuur gronden kwam aanrollen en soms zelfs vallenhebben wij op 1 Februari 1953 wederom leren kennen. De ramp van 1421 herinneren wij ons alleen uit de geschiedenis, doch velen heb ben nog heugenis aan de overstromingen in 1906, 1916, 1920 en 1925—1926. Zoals een der wethouders het in een raadsvergadering uit drukte: het water komt te paard en gaat te voet. Deze nationale ramp van 1953, omvattende Zeeland, West- Brabant en gedeelte van Zuid-Holland greep snel om zich heen en het was niet mogelijk afdoende veiligheidsmaatrege len te nemen. Weinigen zullen hebben vermoed, dat het water van het Hollands Diep over land zijn weg zocht naar de Mark. Vijf soms zelfs zes dijken heeft dit zilte water, dat alleen maar schade en geen vruchtbaarheid brengt aan onze klei gronden, op zijn doorbraak ontmoet. Mensenhanden hebben deze dijken gemaakt: werkloos moest men toezien dat de ene dijk na de andere bezweek. Maar die zelfde mensenhanden sloegen aan het werk en wisten de watervijand een halt toe te roepen. Met een hefsohroefvliegtuig had men hangend tussen hemel en aarde, een mooi gezicht op het ondergelopen landschap, dat naast droevig toch ook weer indrukwekkend was. De macht van het water vernielde dijken, huizen en... men senlevens. De eerste dagen waren beangstigend en niemand kon zich een voorstelling maken waar de grens van het watergebied zou komen te liggen. Telkens toch werden nieuwe dijkdoor- Boven en onder Hoe het water, met als bondge noot een aanhoudende Noord-Westerstorm in de Heiningse polders heeft huisgehouden. Boven De Ruigenhilse polder met gezicht op Willemstad. Een troosteloze, diepe, woelige watermassa. Midden Woningen aan Stadschendrjk tussen Oude Molen en Willemstad. Onder Mislukte dijkdichting bij Willemstad. Een met behulp van dynamiet gezonken 90-tons vaartuig, enorm verzwaard, met ijzer, steen en zand, wordt bij eerstvolgende vloed met inhoud en al weg geslagen. braken gemeld, telkens werden mensen opgeschrikt en telkens moest een zware tol betaald worden aan deze niets ontziende natuurramp. Uitgave en Druk DRUKKERIJ W. LEIJTEN Bergen van wrakhout bij „Fort Oranje", Gemeente Fjjnaart. Droevige resten van tal van woningen, welke hier, meestal met al hun inwoners (velen in hun slaap) werden weggevaagd door het brullende zeewater, dat door de Buitendijk de Sabina-Henrica- polder binnenstormde. Nederland is door het water machtig geworden. Onze voor vaderen hebben de zeeën bevaren en van daaruit landen ge wonnen. De strijd vanaf het vaste land bleek moeilijker te zijn en de eeuwen hebben wel bewezen, dat wij de vijand van onze lage landen nog niet overwonnen hebben. En het is te betwijfelen of dit ooit zal gebeuren. Het is gemakkelijk verwijten te richten aan het adres van hen, die zich bezig houden met aanleg en onderhoud van dij ken en waterkeringen: de beste stuurlui staan aan de wal. Wij als gelovige christenen weten, dat het in zulke tijden past ons hoofd te buigen en ons te onderwerpen aan de al macht van God, die ons leven leidt en de aarde bestuurt naar Enkele malen hebben wij in ons blad „Het Hollandsch Diep" reeds melding gemaakt van de gebeurtenissen in West Noord- Brabant en wij vonden het thans belangrijk genoeg, ja, van zelfsprekend, (mede door naamsverbondenheid van ons blad), een bijzondere editie te moeten uitgeven om de 1-Februari- ramp ook voor ons nageslacht goed vast te leggen. Vanaf Dinteloord tot Terheijden, vanaf de Sabina-Hendrika- polder tot en met de Zonzeelse polder, van het Hollandsch Diep tot aan de Mark hebben wij het gebied doorkruist. Wij Bezoek van H.M. Koningin Juliana aan het getroffen gebied rondom Fijnaart. School te Zwingelspaan nadat het water ongeveer 2 Meter is gezakt. School te Zwingelspaan op de dag van de ramp.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1