ovi facie ZEELAIS VERZOEK, I.V.M. FILMOPNAMES NIET PARKEREN TUSSEN DE GELE BORDEN 0, '4. DE BEVELANDSE BODE 15-10-2008 PAGINA 15 De stoel van regisseur Ben Sombogaart. Op de achtergrond kijken voorbijgangers naar de ravage op de filmset van De Storm. Hoofdrolspelers Sylvia Hoeks (links) en Barry Atsma op de filmset. Een bijzondere karavaan met acteurs, een regisseur, een opnameleider, tal van technici en productieper soneel trekt op dit moment door Zeeland. Het is een niet-alledaags gezicht. De filmploeg maakt op names voor de nieuwe speelfilm De Storm over de watersnoodramp van 1953. Door Tobias Manuhutu Dat er een filmploeg aan het werk is, is goed te zien op de Nieuwe Kade in Zierkzee. Een paar grote vrachtwagens met veel kabels en apparatuur staan opgesteld langs het water. De nieuwsgierige voorbijganger moet even zoeken naar de film set, want die zit verstopt in de zijstraat Karsteil. De locatie is zorgvuldig uitgekozen. Het moet er uitzien zoals het in 1953 was, dus er mogen bijvoorbeeld geen moderne reclameborden aan de muur zijn te zien. De toeschouwers mo gen dichtbij komen en kunnen bijna de acteurs aanraken. De straat ligt bezaait met rommel: heel veel stukken hout, grond (inclusief de mestgeur) en een oude beschadigde auto Van daag worden belangrijke opnames gemaakt; het zijn de scènes waarin de dag na de verwoestende ramp centraal staat. Aan de huizen zie je hoe hoog het water heeft gestaan Zolderraam Vanuit een zolderraam zitten een paar kinderen op de eerste rang, pal voor hun huis vinden de opnames plaats. Ze kijken hun ogen uit. Een bewoonster, die een straat verderop woont staat met belangstelling naar de bedrijvigheid te kijken Ze wil liever niet met haar naam in de krant, maar vindt het prima dat de filmploeg bij haar om de hoek opnames aan het maken is. "Ik kom net terug van mijn nachtdienst en zag dat ze bezig waren." Een paar dagen geleden heeft ze ook staan kijken Toen waren ze 's nachts aan het werk. Zelf werkt ze met ou dere mensen. "Ik heb geen problemen met de film, maar de ouderen zeggen tegen mij dat ze hem liever niet willen zien. Het is te pijnlijk." Tijdens de lunchpauze heeft regisseur Ben Sombogaart tijd om wat vragen van enkele landelijk media (zoals RTL Boulevard en Spits) te beantwoorden. Een café, met uitzicht op de set, is even ingericht als kantine voor de filmploeg. Sombogaart kan begrijpen dat mensen, die de ramp hebben meegemaakt, moeite hebben met de film. De ramp komt voor hen dicht bij. "Moet je voorstellen dat ze 's ochtends de gordijnen open doen en deze set zien. Dan worden ze er plotseling weer mee geconfronteerd." In het Thoolse Stavenisse zijn daarom de geplande filmopna mes geschrapt. Sombogaart vindt wel dat het onderwerp een beetje is opgeklopt. Het ging volgens hem om een halve draai dag. Inmiddels is er een alternatieve locatie gevonden. Vorige week woensdag vonden de opnames plaats in Sommelsdijk op Middelharnis. Helikopter Een filmscène van een paar seconden neem je niet zo maar in één keer op. Terwijl de acteurs al een tijdje klaarstaan, con troleren technici het licht en geluid. Na een poosje wordt er een doek bijgehaald om het licht beter te krijgen. Dan lijkt alles klaar te zijn voor de opname. "Stilte voor opname alstu blieft'" Hoofdrolspeler Sylvia Hoeks loopt, al voor de vijfde keer in een paar minuten, door de straat. Maar ze kan na een paar stap pen al weer stoppen. Een helikopter vliegt opeens boven de set. De scène moet - wederom - opnieuw. Toch zie je dat niet aan de gezichten van Hoeks en haar tegenspeler Barry Atsma. Opnieuw focussen zich voor de scène. "Verbaasd zijn, hè Bar ry", roept Sombogaart nog een keer en de opname kan weer van voor af aan beginnen. Pittig "Het is pittig", zegt Sombogaart. "Maar de opnames gaan tot nu toe goed. We hadden tijdens de nachtopnames een paar dagen terug ook nog eens echt zwaar weer. Toen duurde het een paar uur langer." Dit is de negende van in totaal 48 draaidagen. Vanuit Tho- len is het gezelschap via Schouwen-Duiveland naar Goeree- Overflakkee gegaan. Daarna doet ze België nog aan, waar spe ciaal voor de film een polder onder water wordt gezet. Half december moet alles klaar zijn. Toch duurt het daarna nog een paar maanden voordat De Storm op het witte doek is te zien. Als alles goed gaat, is de film de opener van Film by the Sea 2009, het Vlissings filmfestival dat ieder jaar in september wordt gehouden. 6-10-'08 15h Wm 7-10-'08 18h Bij de filmset hangen waarschuwingsborden

Watersnood documentatie 1953 - krantenknipsels | 2009 | | pagina 4