VERVOLG Bisamratten tegen de Watersnood 2 m 1 februari 1953 waren de dijken doorgebroken. Communistisch Nederland wist meteen hoe hef zat: te veel geld was naar de bewapening gegaante weinig naar dijkverzwaring. Ook de jonge Ruud Gortzak stroopte zijn mouwen op om te hulp te snellen. ZATERDAG 2 JANUARI 1993 K OM OP, KOM OP, recht op je kop. Kruip daar uit je donkere holen. Haal op, haal op, uit steeg en slop. En slijp aan de keien je zolen.' Het is zondag 1 februari 1953. Nederland telt 176 duizend werklozen. De communistische Een heids Vak Centrale (EVC) organi seert een landelijke demonstratie 'Werk voor Allen'. Vader heeft, als elke zondag, alle schoenen gepoetst, thee met beschuit op bed gebracht, zijn repertoire strijdliederen en smartlappen afgewerkt, en maant ons nu met strofen uit een gedicht van zijn favoriete Adama van Scheltema tot enige haast. Op het Museumplein in Amster dam staan honderd bussen voor de monstranten klaar voor vertrek. De storm giert door de straten. Ijskoude hagel- en regenbuien wisselen elkaar af. Nog onbewust van de tragische gebeurtenissen gaan we op weg. Dat zich in Zeeland, Brabant en delen van Zuid-Holland een watersnoodramp voltrekt, is tot Amsterdam nauwe lijks doorgedrongen. In Den Haag is dat anders. Daar weet EVC-bestuurder Frits Reuter ook de oorzaak van de ramp al. 'De regering heeft nagelaten voldoende geld voor versterking van dijken uit te geven om de erfvijand van ons volk, het water, te weerstaan', zegt hij op de massameeting. Hij voegt daaraan toe: 'Wij eisen dat de rege ring miljoenen en miljoenen voor de noodgebieden en de slachtoffers zal uitgeven.' De toon is gezet. Bij woor den alleen wordt het niet gelaten. De communisten ruiken hun kans om een dof geworden blazoen weer wat op te poetsen. Vijf bussen met twee honderd demonstranten reken naar Dordrecht om daadwerkelijk hulp te bieden. Onder de hulpverleners bevinden zich de communistische kamerleden Jan Haken en Henk Gortzak. De bus sen komen niet ver. In Rotterdam worden ze door de politie tegenge houden. 'Op het Rotterdamse stad huis wordt ons te verstaan gegeven dat er reeds hulp genoeg is, en dat we het best naar Den Haag kunnen te rugkeren', vertelt vader later. In Den Haag aangekomen, stelt hij zich in verbinding met minister Algera en deze geeft na langdurige discussie de bussen toestemming om naar Spijke- nisse te vertrekken. Daar mogen uit eindelijk twee bussen hulpverleners blijven. De andere drie worden terug gestuurd. Het dagblad De Waarheid stelt op maandag vast dat 'de bekwaamste wa terbestrijders die Nederland heeft, polderjongens die groot zijn gebracht in de strijd tegen de elementen on- verrichterzake huiswaarts zijn ge stuurd'. Zo snel hebben de andere kranten hun conclusie niet klaar. 'Er gaat veel mis door gebrek aan initia tief en fantasie, door vrees voor ver antwoordelijkheid en door de be duchtheid voor superieuren die op de rustdag niet gestoord mochten wor den', meldt de Volkskrant. Maar dat gebeurt pas een week na de ramp. De door communisten snel georganiseer de hulp is dan inmiddels allerwege verdacht gemaakt. De Koude Oorlog woedt in alle he vigheid. En waarom zou rond de wa tersnood geen slag gevoerd kunnen worden. De CPN brengt zwaar ge schut in stelling. De gebrekkige rege ringshulp is direct onderwerp van scherpe kritiek. Het Dagelijks Be stuur der CPN stelt reeds zondag avond vast dat 'de regering niet cen traal heeft ingegrepen, maar de hulp en het reddingswerk, die in de eerste plaats staatszaak zijn, heeft overgela ten aan plaatselijke autoriteiten en particuliere instellingen, die onver mijdelijk langs elkaar heen werken. Hierdoor', meent het CPN-bestuur, 'kon de prachtige offervaardigheid die ons volk onmiddellijk heeft be toond, voor een groot deel niet tot haar recht komen.' Is het een wonder dat de na-oorlog- se regeringen-Drees en in het bijzon der de ministers van Verkeer en Wa terstaat door de CPN 'ten volle ver antwoordelijk' worden genoemd Illiillli Foto uit het boek 'de ramp', een uitgave van het Nationaal Rampenfonds. door Ruud Gortzak voor de ramp? 'Zij hebben lijf en goed van de burgerij in de waagschaal ge steld, door geen acht te slaan op de waarschuwingen die reeds jaren lang door deskundigen, kamerleden en la gere bestuursinstanties tot hen ge richt zijn, en door de bescherming van het land tegen het water ten ach ter te stellen bij de alles verslindende militarisatie', sneert het CPN-be stuur. De EVC doet ook een duit in het zakje. Vakbondsfunctionarissen roe pen dat 'miljoenen guldens sinds 1945 werden uitgegeven aan bewape ning en oorlogsvoorbereiding in- plaats deze te besteden aan verster king van de dijken ter beveiliging van land en volk.' De Europese Defensie Gemeenschap, de heroprichting van de Duitse Wehrmacht, het Atlantisch Pact, het Westduits revanchisme, de amerikanisering van Europa, alles waar de communisten een hekel aan hebben, wordt in verband gebracht met de watersnoodramp. Het socialistische dagblad Het Vrije Volk reageert razend. De com munisten worden daar snijdend bi- samratten genoemd. De Volkskrant komt met een commentaar van de hoofdredacteur. In een Rode wan klank schrijft hij: 'Er is een geleding in het land die niet vereend staat in de verwoede strijd die Nederland te gen zijn erfvijand, het water, voert, en dat zijn de communisten. Maar dan laten we hopen niet eens de gewone partijleden die dit staaltje brutale demagogie van hun leiders ook wel te gortig zal zijn, maar wel de hersens van de rode vijfde colonne: het politiek kader, de EVC oproer kraaiers en de mensen die de Neder landse Prawda maken.' De CPN, sektarisch tot op het bot, laat zich niet uit het veld slaan. Inte gendeel. 'Wij communisten buigen niet', meldt vader. Op 2 februari was door het dagelijks bestuur van de CPN al opgeroepen een 'landelijke organisatie van comités voor volks hulp voor de getroffenen van de wa tersnood' tot leven te brengen. Dit moest een organisatie worden waarin 'de actieve krachten van de werken de bevolking vertegenwoordigd zijn' en een die in staat is 'snel in te grijpen tot hulpverlening'. Uiteraard moest het comité, naar goed communistisch gebruik, 'op zeer brede grondslag' zijn samengesteld. Dit betekende dat naast staalharde communisten als Gortzak, Geugjes, Bakker, Reuter, Wolff en De Vries, ook mevrouw J. Wibaut en mevrouw Charley Toor- op in het landelijk comité plaats mochten nemen. Ik ga naar een gezamenlijke verga dering van ANJV en OPSJ in het Am sterdamse Bellevue. Daar wordt be sloten jeugdbrigades in bedrijven, op scholen en universiteiten te vormen. Zij zullen naar de getroffen gebieden trekken 'om dijken te helpen dichten en om aan de algemene hulpwerk zaamheden deel te nemen'. Reeds en kele uren later hebben zich een paar honderd jongeren gemeld. Thuisge komen roep ik mijn ouders toe: 'Ha, eindeüjk kunnen wij, de jonge garde van het proletariaat, tonen dat de jeugd wel degelijk deugt.' Vader heeft weinig op met alle plannen. 'Snel te hulp? Vergeet het maar', zegt hij. 'Jij gaat gewoon naar school. Natuurlijk, we hebben groot respect voor scholieren, studenten en alle niet vakbekwame mensen die naar het noodgebied snellen, maar goede wil alleen is niet voldoende. Er zijn vakbekwame arbeiders en tech nici noodzakelijk om dijken te dich ten en mensen te redden.' Auto's volproppen met ongewas sen kleren, een activiteit die na over leg met het Nederlandse Rode Kruis 'de kleren dienen eerst gewas sen' wordt gestaakt, geld en goede ren inzamelen op de Nieuwe Keizers gracht 61, dat is de volgende dagen allemaal nog tot daar aan toe. Maar meegaan naar Hellevoetsluis met de eerste jeugdhulpbrigade, die op 4 fe bruari onder leiding van Henk Hoek stra uit Amsterdam vertrekt, dat is uitgesloten. Een volledige klas van de MTS, die samen met een leraar naar het rampgebied op weg gaat, kan ik slechts uitzwaaien. Die klas wordt ook aanleiding tot een politiek relletje. 'MTS-leerlingen liepen in politieke val', schrijft de Volkskrant. De verslaggever weet dat 'de communistische jeugdorgani satie AhyV op een misleidende ma nier jongens heeft weten te bewegen naar de noodgebieden te vertrekken'. De directeur van de school verklaar de dat tegen hem gezegd was dat de uitzending werd georganiseerd door dé AMVJ en St. Aloysius. Hij toonde zich hevig verontwaardigd over de praktijken, waarvan het ANJV zich bediende. 'Gaat dat zo maar? Communisten doorkruisen de grote actie om de slachtoffers van de watersnood te redden om er politieke munt uit te slaan. Kritiek op Drees is gemeen. Laat de Overheid hier direct optre den. De ontstemming onder de gewo ne mensen is zeer groot', schrijft ie mand in de brievenrubriek van de Volkskrant, de krant die de waters noodramp enige tijd, goed katholiek, St. Ignatiusvloed tracht te noemen. Bij het ANJV worden 1280 nieuwe brigadiers ingeschreven. Politie be lemmert werkzaamheden van het Volkshulpcomité Dordrecht. Het Volkshulpcomité Rotterdam krijgt van de leiding van een evacuatiecomi té te horen dat van de aangeboden hulp geen gebruik zal worden ge maakt. En op het stadhuis van Am sterdam worden vrijwilligers van het Werklozencomité met een kluitje in het riet gestuurd. Amerikaanse genietroepen komen helpen. Is het inzetten van Neder landse grond- en dijkwerkers niet be ter dan het inzetten van buitenlandse militairen? vraagt vader zich af. 'In de DUW (Dienst Uitvoerende Wer ken, de tewerkstelling van werklo zen, red.) zijn duizenden mannen die, met een toewijding die geen Ameri kaan ooit kan opbrengen, de meest doeltreffende hulp kunnen bieden, laat die Amerikanen blijven waar ze zijn', gromt hij. En zijn CPN-baas, Paul de Groot, is nog feller. 'Wij geloven niet in de menslie vendheid van de Amerikaanse pest- generaals. Wij geloven eerder dat zij de ramp uit hun plannen tot over heersing en bezetting van ons land bekijken. Wij wensen niet dat de ramp misbruikt wordt om ons land nog verder onder de Amerikaanse ijzeren hiel te brengen', schrijft De Groot in De Waarheid. De waters nood noemt hij 'een direct gevolg van het Atlantisch Pact en de oorlogs politiek van de regering'. De regering moet verdwijnen, dat vindt ook mijn vader. Hij citeert een uitspraak van dominee Van Dalen uit Colijnsplaat. 'De mensen verdronken omdat de dijken te laag en de oorlogs uitgaven te hoog waren', zei de domi nee. In de Tweede Kamer zegt vader op 11 februari: 'Als gij in de kamer bankjes zit en wij achter de regerings tafels, dan zullen de dijken niet meer doorbreken.' Achter de regeringstafels zijn de communisten nooit gekomen. De Wa tersnood is geschiedenis, onderwerp voor documentaires. Dat de Koude Oorlog in die geschiedenis een rol speelde komt nauwelijks aan bod. En de dijken? Die zijn verhoogd.

Watersnood documentatie 1953 - krantenknipsels | 1993 | | pagina 9