Wzfaoorofm olatktmfm doot fa hackt vmh&üouttt 'Luctor et emergo', dat is mijn ouders op het lijf geschreven Het eerste dat hij prevelde was een heel zacht 'mama' libelle 5-8 Ons gezin bestond uit vier personen en er zou binnenkort gezinsuitbreiding komen. Mijn opa en zijn oudste dochter woonden in één deel van de boerderij. Ons gezin bewoonde het andere deel. Het water kwam en nam in de vroege ochtend van zondag 1 februari 1953 drie mensen mee. Mijn opa, mijn tante en mijn oudste zusje van viereneenhalf verdronken in het kolkende water. Mijn moeder, hoogzwanger van mij, en mijn zusje van bijna drie konden zich vastklampen aan een kinderledikantje. Mijn vader kon mijn moeder vastpakken. Op een vlot hebben ze de hele zondag tot maandagmiddag gezeten in een boerderij die dreigde in te storten. Toen kwam een helikopter om hen te redden. Drie weken later werd ik geboren in Rotterdam. De ramp heeft een stempel gedrukt op ons gezinsleven met als positieve kant dat wij veel geleerd hebben van onze ouders. 'Luctor et emergo' is hen op het lijf geschreven. Voor veel mensen is dit een moeilijke tijd. Het is dan wel veertig jaar gele den, maar vergeten kunnen de getroffenen niet. Ik hoop dat mijn ouders voor hun overlijden geen van hun kinderen, kleinkinderen of achterkleinkinderen zullen hoeven missen. WILLIE SANGSTER-LOS, ENSCHEDE Midden in de nacht werden mijn man en ik wakker van loeiende sirenes. We stonden op om te kijken wat er gaan de was: hoogtij en springvloed. Mijn man en ik hebben zoveel mogelijk spullen en huisraad bij elkaar gezocht en zijn naar boven gevlucht waar ons twintig maanden oude zoontje Donato lag te slapen. Ik heb hem uit zijn ledi- kantje gehaald en bij mij op de rand van het bed geno men. Ik was zeven maanden zwanger van ons tweede kind. We hoorden dat beneden door de kracht van het water de ruiten ingedrukt werden en zagen de achtergevel van ons huis scheuren die daarna direct in het kolkende water stortte. Even later zakte ook de zolder weg en Do nato en ik gleden in het ijskoude water. Mijn man die voor het slaapkamerraam stond, zag ons gaan. Hij wilde in de stroom aan de voorkant van het huis springen, maar ook de gevel en het dak sloegen weg en ook hij kwam in het water terecht. Zelf kreeg ik telkens puin en stukken hout tegen me aan waardoor Donato verschillen de keren uit mijn armen glipte. Het was deze nacht aar dedonker, maar voor mij was het licht genoeg om iedere keer weer mijn zoontje te zien spartelen. Ik zag het wiegje voor ons aanstaande kindje voorbij drijven en dacht aan het verhaal van Mozes in zijn biezen mandje. Ik pakte Donato op en hees hem op het wiegje, maar het zonk me teen en het donkere water sloot zich boven hem. Ik vocht om hem weer boven te krijgen en Godzijdank: het lukte. Daarna ben ik met Donato naar de havendijk gezwom men. Ik wilde de dijk opklimmen, maar gleed tot drie keer toe terug. Ik was zo verstijfd van de kou dat ik niet meer kon lopen en kruipend over de stenen heb ik mijn weg vervolgd. Bij de familie Krakeel aangekomen nam iemand Donato van mij over. Hij was helemaal stijf en er kwam schuim uit zijn mondje. Ze wilden hem in de kel der leggen omdat ze dachten dat hij overleden was, maar ik wilde hem niet achterlaten. Na lang aanhouden is hij naar boven gedragen. Daar heeft iemand van het Rode Kruis hem bijgebracht. Het eerste dat hij prevelde was een heel zacht 'mamaDonato en ik zijn beide naar het ziekenhuis vervoerd, waar ik later mijn man ook in mijn armen kon sluiten. Op 19 maart is daar onze dochter Renata in goede gezondheid ter ivereld gekomen. Nu wo nen we alweer dertig jaar in een ander dorp, ver van het water. De stormvloedkering is er en het lijkt onmogelijk dat dit weer kan gebeuren, maar de angst voor onweer en storm blijft bestaan. En toch is er iets dat mij altijd nog verwondert: we hebben gezwommen in het ijskoude water, maar zijn niet verkouden geweest. Ik heb op handen en voeten gekropen over de stenen en toch waren mijn knieën niet kapot. Zijn we gered door een wonder? MEVR. JACOBA DE SPIRT-LEIJDEKKER, PRINSENBEEK (MftUtZKr centen/.

Watersnood documentatie 1953 - krantenknipsels | 1993 | | pagina 8