REFORMATORISCH DAGBLAD pagina 9 Binnenland dinsdag 2 februari 1993 Veel aandacht voor verwerking leed tijdens herdenking watersnood Terwijl de Vorstin zich na afloop van de plechtigheid in Ouwerkerk naar de koninklijke bus begeeft, voegt een vrouw vrijwel onopgemerkt een bosje bloemen aan de kransen toe. Op de achtergrond het gedenkteken ter herinnering aan de watersnood. NIEUWERKERK/OUDE TONGE - „Laten we bidden en waakzaam zijn". Met die oproep besloot minister Maij- Weggcn van verkeer en wa terstaat gisteren haar toe spraak tijdens de nationale herdenking van de waters noodramp in het Zeeuwse Nieuwerkerk. Waakzaam heid is niet vanzelfsprekend, benadrukte de minister. „De generatie die de ramp heeft meegemaakt zegt: Dat mag nooit meer gebeuren. De volgende generatie zegt: We moeten wel voorzichtig zijn. En de derde generatie zegt misschien: Is al die dure zoig echt nodig"? Zelf bezocht mevrouw Maij-Weg- gen op 1 februari 1953 de kerkdienst in haar toenmalige woonplaats in Drente. De dorpspredikant paste zijn preek aan en vatte de boodschap van die dag in twee woorden samen: Bid den en helpen. Dat devies herhaalde zij nu enigszins gewijzigd als verant woordelijk minister voor de veiligheid van de Nederlandse kust. Caissons Voor de herdenkingsbijeenkomst in de hervormde kerk van Nieuwerkerk waren gisteren delegaties uitgenodigd uit plaatsen in het hele Deltagebied. Eregast was koningin Beatrix, die werd geflankeerd door de ministers Maij-Weggen, Dales en Ter Beek. Nieuwerkerk behoort lot de plaatsen die bij de watersnood van 40 jaar ge leden het zwaarst werden getroffen. Hel dorp verloor 288 inwoners. Ook de commissarissen der Konin gin in de provincies Zeeland. Zuid- Holland en Noord-Brabant en de waarnemend commissaris van Noord- Holland waren aanwezig. Na de bij eenkomst in Nieuwerkerk legden de Vorstin en andere autoriteiten kransen voor het gedenkteken bij de caissons van hel naburige Ouwerkerk. Deze caissons herinneren aan een mislukte poging om hel laatste en moeilijkste stroomgat op Schouwen-Duiveland te sluiten. Verwerking Een onderwerp dat opvallend veel aandacht kreeg in de toespraken was de verwerking van het leed. De Zeeuwse commissaris der Koningin, drs. W. T. van Gelder, zei de indruk te hebben „dat velen van de generatie die het heeft meegemaakt, nu pas -na veertig jaar- in staat zijn het échte verhaal van de ramp te vertellen". Over de verwerking zei hij: „De een zal berusten, de ander wordt over mand door woede en onmacht. Zeker is. dat velen troost vonden binnen hun geloofsgemeenschap". Prof. dr. S. Leydesdorff, die konin gin Beatrix het eerste exemplaar aan bood van haar boek "Het water en de herinnering", stelde dat de pijnlijke herinneringen van toen al spoedig werden verdrongen door hét nationale succesverhaal over de wederopbouw en de Deltawerken. Zij pleitte voor een afzonderlijke, jaarlijkse herden king van de slachtoffers van de ramp. Oude Tonge Ook burgemeester drs. C. M. de Vos van Oostflakkee ging uitvoerig in op de verwerking van het leed door de overlevenden. Hij deed dal tijdens de regionale herdenking van 40 jaar wa tersnoodramp in de hervormde kerk van Oude-Tonge. De voorbereidingen voor deze bijeenkomst waren al een jaar aan de gang toen bekend werd dat in Nieuwerkerk een nationale herden king zou plaatsvinden. Volgens burgemeester De Vos is er op Gocree-Overflakkee nog veel leed dat niet is verwerkt. „Steeds weer blijkt mij dat voor velen de ramp bij wijze van spreken pas gisteren is ge beurd. Er zijn nabestaanden die nog niet over de ramp. over wat ze in die nacht van 1 februari 1953 hebben meegemaakt, kunnen of willen praten. Velen leven voort met hun trauma en hun twijfels". Geloof „De Heere regeert. Hij is met hoog heid bekleed". Dat was het thema uit psalm 93 waarover ds. P. J. Teeuw eem meditatie hield tijdens de bijeen komst in Oude Tonge. De hervormde predikant wees erop dat de psalmdich ter enerzijds belijdt dat de aarde on wankelbaar is, maar anderzijds ziet op de de kolkende stromen. „Hoe lost hij die spanning op? Door in het geloof te schuilen achter zijn God, Die geweldi ger is dan het bruisen van grote wate ren. Dat geeft hem rust en biedt hem bescherming". Het herdenken van de ramp krijgt volgens de predikant zin wanneer het leidt tot „de hartelijke overgave aan God in Christus, over Wie al de baren en golven van Gods toorn zijn heen gegaan. Dan zullen we het ook erva ren: Uw macht is groot. Uw trouw zal nooit vergaan". Na de bijeenkomst werd een krans gelegd op de rampenbegraafplaats van Oude Tonge door gedeputeerde drs. I. Giinther van de provincie Zuid-Hol land. Die begraafplaats bevindt zich op de kruin van de Spuidijk. een van de weinige plaatsen van het dorp waar in de dagen na de watersnood de do den konden worden begraven. Voor de herdenking in Oude Tonge bestond grote publieke belangstelling. Volgens schattingen waren zo'n 800 tot 900 (vroegere) eilandbewoners aanwezig. De nationale herdenking van de watersnood in de hervormde kerk van het Zeeuwse Nieuwerkerk. De bijeenkomst werd bijgewoond door 240 genodigden, onder wie nabestaanden van de slachtoffers van de watersnoodramp. Gewapend tegen de mistige vrieskou wacht koningin Beatrix het mo ment af dat de kranslegging begint. Links commissaris der Koningin in Noord-Brabant Houben en burgemeester Bergshoeff van Duiveland, rechts naast de Koningin de Zeeuwse commissaris Van Gelder en diens Zuidhollandse collega Patijn. Ter afsluiting van de kranslegging in Ouwerkerk werden twee cou pletten van hei Wilhelmus gespeeld. Als een van de weinigen zong ko ningin Beatrix het volkslied mee. Rechts burgemeester A. Bergshoeff van Duiveland, voorzitter van het comité Herdenking Watersnoodramp. Twee agenten van de bereden politie houden aan de achterzijde van de caissons een oogje in het zeil. Het echtpaar ds. P. J. Teeuw van Oude Tonge luistert aandachtig naar burgemeester De Vos. De hervormde predikant hield daarna een meditatie naar aanleiding van Psalm 93. Foto Na de bijeenkomst in de hervormde kerk van Oude Tonge werd een stille tocht gemaakt met bur gemeester drs. C. M. de Vos (r) naar de rampenbe graafplaats. Foto Bakelaar Tekst Foto's J. van Klinken RD. H. J. Visscher

Watersnood documentatie 1953 - krantenknipsels | 1993 | | pagina 30