Was de ramp te voorkomen geweest? GOES - ETTEN-LEUR Expositie in Museum over Watersnoodramp Waarschuwingen werden in de wind geslagen labyrinth weekblad voor zuid- en noord beveiand NI 55 AIM JAN HOP |^slenadSIaler GRAND THEATER GOES 01100-15165 TE HUUR Dijken waren ziek, vervallen en verwaar loosd Vlaggen half op 1 februari NIEUWE KOLLEKTIE! ïbe fóeue/asideü Woensdag 27 januari 1993 - 45e Jaargang no. 4 ETTEN-LEUR/GOES 1 4 WD SPECIALIST Dirk Dronkersweg 18 Poel III Goes. Tel. 01100-50858 Bekroond met 2 Oscars FILMPROGRAMMA VAN 28 JANUARI T/M 3 FEBRUARI Op uitstekende lokatie in Goes Een gedeelte van de bedrijfs gebouwen en parkeerterrein aan de Voorstad 24 en doorlopend naar de Zonnebloemstraat. Totale te verhuren oppervlakte is 1100 m2. waarvan 600 m2 bebouwd. Het pand verkeert in een optimale staat van onderhoud en is geheel centraal verwarmd. De indeling bestaat uit een produktiehal. opslag ruimte, archief en kantoren. De panden zijn aan twee zijden goed bereikbaar voor aan- en afvoer. Er heerst geen bestemmingsplan. Aanpassingen t.b.v. de huurder zijn mogelijk. Vele gebruiksmogelijkheden voor handel of industrie. De gebouwen zijn beschikbaar per 1 augustus 1993 of mogelijk eerder. Nadere inlichtingen te verkrijgen bij: J.A. Kopmels, Voorstad 24, tel. 01100-14110, b.g.g. 01100-28656 In 1939 werd ook Rulkens lid van de eerdergenoemde Stormvloedcommissie (die in dat jaar werd ingesteld), maar ook in die functie blijft hij een roepende in de woestijn.... 'Ongewenste toestanden' In het jaar van de oprichting van de Stormvloedcommissie werd nog een nieuw element toege voegd aan de waarschuwingen voor een superwatersnoodramp. In het vaktijdschrift 'De Inge nieur' maakte Rijkswaterstaat- ingenieur ir. R Wemelsfelder voor zijn vakgenoten aanneme- lijk, dat de tot dan bekende vloedstanden binnenkort wel eens overschreden zou kunnen worden. Hij zei dat de dijkenbouwers re kening moesten houden met stormvloeden, die bij Hoek van Holland een stand van 4 meter NAP zouden bereiken. In 1953 zou (ten koste van 1835 doden) blijken, hoezeer hij gelijk had. In april 1944 liet de Stormvloed commissie een rapport verschij nen, waarin onder meer stond, dat op 'practisch alle plaatsen ongewenste toestanden voorko men met het oog op de veilig heid'. Maar de Nederlandse regering vond dijken niet belangrijk. Ster ker nog, in 1952 werden op de begroting van het ministerie van Verkeer en Waterstaat forse be zuinigingen doorgevoerd. De De commissaris van de ko ningin in Zeeland heeft aan de burgemeesters van de gemeenten in de provincie gevraagd maandag 1 fe bruari de vlaggen halfstok uit te hangen in verband met de nationale herden king van de watersnood ramp 1953. Doordat koningin Beatrix dit jaar op zondag (31 ja nuari) jarig is, zou het vlag gen ter gelegenheid van die gebeurtenis moeten verschuiven naar de maan dag direct daarop volgend. In de algemene vlagin- structie is gesteld dit jaar half stok te vlaggen in de gebieden waar herdenkin gen worden gehouden. De commissaris heeft de bur gemeesters gevraagd van die vlaginstructie af te wij ken en te bevorderen dat van overheids- en bedrijfs- wege en door de bevolking in héél Zeeland op 1 fe bruari halfstok wordt ge vlagd. De commissaris motiveert zijn verzoek door te stellen, dat de wa tersnoodramp de hele pro vincie direct en indirect heeft getroffen. Papegaaistraat 7, Goes, tel. 33877 Tot dc categorie trouwe en vaste klanten behoort zeker mevrouw Schepers. Al ruim 16 jaar komt ze minimaal eens per week naar Jan Bruijns. "Als ik bij o m het dorp naar de supermarkt ga," valt ze met de deur in huis. "betaal ik vo een tas met boodschappen misschien wel honderd gulden. Hier heb ik er een volle winkelwagen voor. Dat is wel even een verschil." Prijsbewust dus, vragen v "Neen, eigenlijk niet echt. Ik kan niet zeggen dat ik de advertenties altijd lees. maar dat hoeft ook niet, want je bent nooit te duur uit. Ik doe gewoon iedere week m'n rondje en alles wat afgeprijsd is kom ik dan vanzelf legen. Gemakkelijker kan het niet. Het mooie van alles is, dat het per week zeker een paar tientjes scheelt met andere supermarkten. En dan heb ik het nog niet gehad over de bakken met aanbiedingen bij dc ingang. Dat is en blijft een san dc sterke troeven van Jan Bruijns. En... iedere weck opnieuw een verrassing. Het brengt je bo vendien vaak op een idee. Iets decoratiefs voor de keuken, een leuk presentje voor tussendoor, je ut het zo gek niet bedenken of Jan Bruijns heeft het wel een keer in de aanbieding Mij krijgen ze ook nooit naar een andere supermarkt. Want waar s alles zo ruim opgezet, hebben ze alles wat een gezin in één week nodig heeft en is het ook nog Mevrouw Schepers. "En... eens het goedkoopst? Als u het antwoord weet, tedere week opnieuw een mag u het zeggen...!" verrassing!" Vorstetraat 44/ Vrijdag20.15 u. Zaterdag20.15 u. Zondag20.15 u. Donderd... 20.00 u. Maandag.. 20.00 u. Dinsdag... 20.00 u. Woensdag 20.00 u. Zondag.... 16.00 u. Woensd... 16.00 u. Reddingsploegen in actie op de Noorddijk te Wolphaartsdijk (Foto: Gemeentearchief Goes) (Van een onzer redacteuren) NOORD- EN ZUID-BEVELAND -- Precies een half jaar vóór de watersnoodramp van 1953 luchtte waterstaatsinge nieur dr. ir. Johan van Veen zijn hart tegenover een journa list. Hij beklaagde zich erover, dat de Nederlandse regering het on derhoud van zee- en rivierdijken in ons land schromelijk verwaar loosde. De dijken telden volgens hem zoveel kwetsbare en ge vaarlijke plaatsen, dat een flinke stormvloed grote bressen in die dijken zou slaan. "Maar er wordt niet naar me ge luisterd", klaagde hij. "Ze willen niet luisteren. Ze beschouwen me als een Cassandra, als een sombere waarzegger, die de ver drinkingsdood van duizenden mensen aankondigt. Maar het kan gebeuren. Morgen zelfs al". "Hier leven miljoenen mensen vele meters beneden de zeespiegel, zonder te beseffen, wat dat betekent als rampspoed toeslaat. Ze menen beschermd te zijn door veilige dijken, maar ze verkeren voortdurend in le vensgevaar door de te lage en veel te zwakke dijk langs de Hol- landsche IJssel. En in Zeeland is het maar weinig beter. De Zeeuwse dijken zijn wat hoger, maar ze zijn ziek, vervallen en verwaarloosd". Johan van Veen was een voor uitziend waterstaatsingenieur. Hij was secretaris geweest van de Stormvloedcommissie, maar bij Rijkswaterstaat 'lag' hij niet best. Hij was a-politiek en te vooruitstrevend. Er werd dan ook niet naar hem geluisterd. En zijn profetische woorden over 'de ramp' werden óók niet ge hoord of gelezen. Dat kon ook niet, want het interview dat hij in de zomer van 1952 aan Elsevier- journalist H. Looman gaf, ver scheen pas 25 jaar na de ramp. Op de vraag, waarom het sterk waarschuwende artikel niet in 1952 verscheen, maar pas 25 jaar later (in een herdenkings nummer), zei journalist Loo man: "De toenmalige hoofd redactie durfde het niet aan. Nederland likte zijn oorlogs wonden en het ging ons alle maal juist iets beter. De mede deling, dat wij achter een veel te zwakke zeewering woon den, zou als 'paniek zaaien' kunnen worden opgevat. Dat kon het pas bevrijde volk er niet bij hebben Roepende Maar behalve Van Veen waren er nog méér ingenieurs, die de Hollandse en Zeeuwse dijken gevaarlijk vonden. Bij provincia le waterstaat in Noord-Brabant waarschuwde ir. W. Rulkens al sinds het begin van de jaren '30 voor te lage zeedijken. Al in 1931 maakte hij zijn beruchte 'Alge mene Overzicht', waarin hij ora kelt, dat bij de polderbesturen grote zorgeloosheid is ontstaan ten aanzien van het dijkonder- houd. "Kennelijk is die zorge loosheid ontstaan ten gevolge van het langere tijd gespaard blijven voor grote overstromin gen", schreef hij. Vrijwel al zijn plannen voor dijk verzwaringen verdwenen onge bruikt in bureaulades. De pol derbesturen hadden geen geld en provinciale waterstaat liet zelfs één keer weten, dat ze het 'te druk' -had voor dijkverbete- ring. Voor alle inlijstwerk naar ZEELANDHALL.EN GOES ZATERDAG 30 JAN. q 00-17.00 uu' INFO LIJN 01640 35916 Vanaf 2 februari aanstaande is in het museum de tentoonstelling "De Ramp op de Bevelanden" te zien. Hierin is aandacht voor alle kernen die op de Bevelanden lig gen en die in 1953 door de storm vloed te lijden hebben gehad. De nadruk ligt vooral op de eerste dagen na de Ramp, minder op de werkzaamheden van de maanden en jaren daarna die in het kader van het Deltaplan wer den uitgevoerd. De tentoonstel ling bestaat uit foto- en tekstpa nelen. Na een algemene inlei ding volgt per getroffen dorp een kort overzicht over de gevolgen van de overstroming. Bij een aan tal dorpen zijn citaten uit het boek De Ramp, een reconstruc tie, van Kees Slager (uitgave Goes 1992), opgenomen. Op tientallen fotopanelen komen de getroffen dorpen uitvoerig aan bodsommige foto's zijn schok kend en aangrijpend te noemen. Zeer bijzonder is de montage van luchtfoto's die op 9 februari 1953 door de KLM zijn gemaakt van de dijkdoorbraken aan de Beve- landse kusten. Als een soort ge luidscollage draait een band met originele geluidsfragmenten uit nieuwsbulletins en actualiteiten programma's van februari 1953. Hiervoor is geput uit het geluids archief van de N.O.B. De exposi tie wordt gehouden tot en met 24 april van dit jaar. Daarna komt het materiaal voor uitlening beschik baar voor scholen. Per dorp zijn de fotopanelen inclusief be- teksting te lenen en in overleg ook de geluidscollage. Het mu seum is geopend van dinsdag tot vrijdag van 13.00 tot 17.00 uur, op zaterdag van 13.00 tot 16.00 uur. koude oorlog was belangrijker. De Burg. Elenbaasstraat te Kruiningen in de eerste dagen na de Om ons te verdedigen tegen de ramp. (Foto: Gemeentearchief Goes). 'Russische barbaren' gaf Neder land in dat jaar 2153 miljoen gul den uit. Voor de strijd tegen aartsvijand het water was nog geen 11 miljoen beschikbaar. Minister H.H. Wemmers vond de bezuinigingen op de dijken wel 'jammer', maar volgens hem was er door de Russische dreiging 'geen andere keus'.... Waarschuwingen En zo wordt het zaterdag 31 ja nuari 1953, in de onbeschermde Zeeuwse en Hollandse landerij en. Op de verjaardag van prin ses Beatrix zien de dienstdoen-' de weerkundigen bij het KNMI in De Bilt de orkaan en de bijbeho rende 'waterberg' al in de mid daguren vanuit het noordwesten aankomen over de Noordzee, 's Morgens om 11 uur is er al een waarschuwingstelegram uitge gaan van de Stormvloedwaar schuwingsdienst (onderge bracht bij het KNMI), tegen 18.00 uur gaat er een tweede telegram de deur uit. Dat blijkt overigens een dode handeling, want de adressenlijst van de Stormvloed waarschuwingsdienst is klein. In Zeeland is slechts het water schap Walcheren geabonneerd. Op Noord- en Zuid-Beveland, op Schouwen-Duiveland en op Tho- len is niemand geabonneerd: geen enkel polderbestuur, geen enkele burgemeester. 'Op slot' Tegen 24.00 uur, als de storm al urenlang kracht 11 tot 12 heeft, probeert de dienstdoend meteo roloog van het KNMI in De Bilt, dr. K. Postma, een Hilversumse radiozender in de lucht te hou den, want hij voorziet calamitei ten. Maar in die tijd ging Hilver sum na het Wilhelmus van 24.00 uur 'op slot'. "Niemand durfde de verant woordelijkheid te nemen, om een zender open te laten staan. Zo hebben we na elf uur 's De ravage, die in Kortgene achterbleef, nadat het water zich had teruggetrokken. (Foto: Gemeentearchief Goes) avonds (na het laatste ANP- nieuwsbulletin) geen voorspel lingen en waarschuwingen meer kunnen doorgeven". "Ik weet niet of het effect zou hebben gehad, maar wij wilden in elk geval alles doen om men sen te waarschuwen. Die moge lijkheid werd ons die nacht ontnomen en dat gaf in de weer kamer een ontzettend gevoel van onmacht", aldus de KNMI- man. Enkele uren later braken de eerste dijken. Kiek bij REC In het gebouw van het Regio naal Educatief Centrum in Goes is op dit moment een expositie te zien van de fotogroep "Kiek" uit Tholen (den Braber, v.d. Spiegel, v. Tiggele en Frigge). De exposi tie omvat een kleine 40 zwart-wit foto's met verschillende thema's: grafiek, portret, stilleven en landschap. Fotogroep "Kiek" is oorspronke- lijk voortgekomen uit een foto grafiecursus van het REC. Vanaf 1989 is men als fotogroep actief; de groep exposeert in bibliothe- ken en gemeentehuizen. De ex positie in het REC-gebouw is nog te zien tot 22 februari a.s., maandag t/m donderdag van 09.00 - 22.00 uur en vrijdag tot 16.00 uur. (De informatie in dit artikel is ont leend aan het onlangs versche nen boek 'De Ramp, een recon structie' van Kees Slager te 's- Heerenhoek. Uitgeverij: De Ko peren Tuin, Goes. Verkrijgbaar in de boekhandel. Prijs paperback f 49,- gebonden f 65,-). Kijk op pagina 16 Hogeschool Rotterdam Omstreken

Watersnood documentatie 1953 - krantenknipsels | 1993 | | pagina 29