't Leek of de zee overkookte iiaHHRHiHi 40 Jaar de ramp DE RAMP" Zit net even prettiger. HollandiafJ OPRUIMINGS AANBIEDINGEN BABYNETTE - BEBINELLA Oud-wethouder Rijstenbil bij opening expositie ramp: Exposities in de streek Cursus sociale vaardigheden DIELEMAN BV Donderdag 28 januari 1993 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 23 «v.- Z--— - vV^-'- AS "Veertig jaar geleden werd niet alleen een bres gesla gen in de dijken. Er werd ook een bres geslagen in ons leven en ons bestaan: vrienden, bekenden, buren, plotseling waren zij er niet meer. Bezittingen waren verdwenen. Alles wat was opgebouwd was kapot. Het leed was enorm." Oud-wethouder A.A. Rijstenbil van Sint-Philipsland zei dat gisterenavond in De Wim pel, bij de opening van de tentoonstelling over de wa tersnoodramp. Vanaf de Rijksweg de Oostdijk in Sint-Philipsland opdraaiend komt de auto van de ANWB vast te zitten. Op de achtergrond de Hollands Hoeve in het water. Rijstenbil heeft de ramp van zeer nabij meegemaakt. "Ik herinner me hoe de storm die bewuste za terdagavond de ramen van boer derij de Zwarte Schouw deed klapperen. Hoe er om twee uur 's nachts een telefoontje van mijn op het dorp wonende vader was. Hij had, ais gezworene van het waterschap, net bericht gekregen dat het water bijna over de dijk kwam. Je denkt op zo'n moment: ach, het zal zo'n vaart niet lo pen." De oud-burgemeester van Nieuw-Vossemeer vervolgde: "Voor de zekerheid ben ik op de dijk gaan kijken. Wat ik zag, deed me de haren ten berge rijzen. Dat is zo'n beeld dat je nooit vergeet. Onder het vaalbleke schijnsel van de maan, het licht, zag ik de door de storm opgezweepte golven te gen de dijkkruin aanrollen. Het leek wel, ik kan het niet anders tot uitdrukking brengen, of de zee ging overkoken." Uit zijn verdere relaas bleek, dat de Sint-Philipslander zelf de ramp maar ternauwernood heeft over leefd. Hij ging naar de Zuiddijk om in de twee knechtshuisjes de families Vroegop en Van Dijke te waarschuwen. Daarna reed hij de auto uit de schuur om die vast naar een hoger gelegen deel te brengen. "De dertienjarige Lau- ran Vroegop wilde perse mee in de auto. Net toen wij de dreef in reden, braken de dijken. Een muur van water rolde over de auto. We werden uit de auto gespoeld. Ik bleef met m'n jas in het prikkeldraad hangen, Lauran werd uit m'n armen gesleurd en verdween in de golven. Dat zijn beelden, dames en heren, die je niet makkelijk vergeet. Ik raakte in een draaikolk, verloor het be wustzijn en werd brakend wak ker toen ik tegen het huis aanspoelde" Lakens De families Rijstenbil, Vroegop en Van Dijke zaten temidden van een uitgestrekte watervlakte op zolder. Zonder electriciteit, tele foon, eten of drinken. "We sta ken kaarsen aan voor een bovenraam om op het dorp te la ten zien dat er nog leven was, en zwaaiden met lakens uit de ra men naar over komende vliegtui gen." Maandagmorgen vroeg haalden militairen hen met een boot weg. Totaal ontredderd kwamen ze bij de Oostdijk aan. "Wat het meest bijbleef op dat moment, was de enorme ravage op het dorp en de honderden do de varkens en kippen langs de vloedlijn." Rijstenbil ging vervolgens in op de evacuatie, de terugkeer en de wederopbouw van het dorp. "Al len die zich in die tijd inzetten, of het nu de eigen bewoners of al die hulpverleners van elders wa ren, zij kunnen hiervoor niet ge noeg worden geprezen." De oud-wethouder noemde de ne gen slachtoffers, die de ramp van 1 februari 1953 op Sint- Philipsland eiste, bij naam. "We zijn hier bijeen om de ramp te A.A. Rijstenbil herdenken. We herdenken ook hen die bij de ramp het leven lie ten. Opdat zij niet worden verge ten en opdat alle nieuwe generaties en zij die van elders hier kwamen wonen, zullen be grijpen. Litteken "Voor degenen die het zelf mee maakten, zal het altijd hetzelfde blijven. Bij dit soort herdenkin gen, of gewoon als de wind tot stormkracht aanwakkert, gaan de gedachten terug naar toen. Lezing watersnood. In de Zeeuwse Bibliotheek te Mid delburg is dinsdagavond om acht uur de lezing 'Waarom herinneren' door prof. dr. S. Leydesdorff te beluisteren. Me vrouw Leydesdorff spreekt naar aanleiding van haar jongste publicatie 'Het water en de herinnering; de Zeeuwse watersnoodramp 1953-1993'. Tevoren biedt ze de voor dat boek opgenomen interviews aan aan het Zeeuws Documen tatiecentrum. Dat centrum wijdt t/m 27 februari een expo sitie aan de watersnoodramp. Het inmiddels verbleekte litteken doet dan weer even pijn. Bij u die het meemaakte, bij mij, bij al die duizenden zwaarbeproefde fami lies in Zuidwest-Nederland, leder beleeft het op zijn eigen manier." Veertig jaar later is het Deltaplan gerealiseerd, aldus Rijstenbil. De Oosterschelde gesloten met een stormvloedkering, Philips- en Oesterdam aangelegd en de Een dracht een kanaal geworden. "Naar menselijke maatstaven zijn we absoluuut veilig. Andere ram pen en oorlogsellende in de we reld vragen onze aandacht. Toch zou ik in dit verband willen zeggen: Laat ons niet vergeten. Vooral hen niet die wij in de rampnacht moesten verliezen." Burgemeester H.A. van der Mun- nik opent morgenavond (vrijdag) om half acht een tentoonstelling over de watersnoodramp in dorpshuis De Stove in Stavenis- se. Behalve opnamen die veertig jaar geleden in het dorp zijn ge maakt door de Amsterdamse fo tografe Eva Besnyö, zijn kranteknipsels, boeken en ander fotomateriaal te zien. De ten toonstelling is morgenavond ge opend tot negen uur, zaterdag van twee tot negen uur, maan dag t/m donderdag van drie tot vijf en van zeven tot negen uur. In dorpshuis De Wimpel in Sint- Philipsland is gisteren door bur gemeester T.A. Vogel een exposi tie over de ramp geopend. Hier kan het publiek vandaag en mor gen terecht van twee tot vijf en zeven tot negen uur, alsmede za terdag van tien tot vier uur. Beide tentoonstellingen zijn gra tis toegankelijk. De Utrechthoeve van de familie Steendijk, die drie jaar geleden werd gesloopt, in 1953 rondom in het water. Wrakhout voor de woningen aan het Bos in Stavenisse. Zeeland veilig. Onder het motto 'Nu Zeeland veilig zit...kunnen we anderen een vluchtplaats bieden!' Sporen. In het televisieprogramma houdt Mensen in Nood een actie 'Sporen' - vrijdagavond 23.14 uur voor Bangladesh. In dat land wil Nederland 1 - gaan journalisten te men cycloonschuilplaatsen maken, rug naar de plaatsen vanwaar ze Elke schuilplaats redde 2500 men- veertig jaar geleden het nieuws senlevens bij de laatste overstro- over de ramp brachten. De docu- ming in 1991. Mensen in Nood mentaire is getiteld 'Verslag van hielp veertig jaar geleden ook in een ramp'. Zeeland. Het gironummer van de organisatie is 11.11.222. Plaatselijk nieuws waarvan er veertien te hard reden. Er werden snelheden genoteerd tussen 65 en 80 km/u. Vuur slaat over De brandweerkorpsen van Sint- Annaland (inclusief waterwagen) en Sint-Maartensdijk rukten don derdagmiddag omstreeks half vier uit voor een brandje bij L.J. Men- heere aan de Bram Groenewege- weg. Deze had een vuur gemaakt om wat rommel op te stoken, maar dat was overgeslagen naar de naastgelegen maïskuil. Het plastic en de rubberbanden die daarop la gen vatten vlam en zorgden voor flink wat rook. De brandweer had het vuur snel onder controle. In de nacht van dinsdag op woens dag werd er ingebroken bij dezelf de man. Hij meldde bij de politie een geldbedrag van honderd gul den te missen. Sint- Philipsland Lezing epilepsie bij NCVB Voor de NCVB hield mevr. Arnol- dussen een lezing over epilepsie. Zij probeerde een antwoord te ge ven op de vele vragen, die er over deze ziekte zijn. Wat is epilepsie, wal veroorzaakt het en is epilepsie erfelijk? Voordat zij hier nader op inging, toonde zij een film. Aanvallen van epilepsie zijn het ge volg van een plotselinge en onge wone electrische activiteit in de hersenen. Heel vaak krijgt iemand epilepsie zonder dat hiervoor een duidelijke oorzaak aanwezig is. Dan kan erfelijke aanleg een rol spelen. Meestal wordt de ziekte met medicijnen behandeld. De medicijnen genezen de epilepsie niet, maar onderdrukken de aan vallen. De meeste mensen kunnen door de medicijnen aanvalsvrij worden. Bij de helft blijken de aanvallen later niet meer terug te komen. Molenstraat 13, St.-Maartensdijk tel. 01666-4041 01640-41497 vrijdag en zaterdag geopend De gerenommeerde irmwEN LIJSTENMAKER OEEUWEN voorhe, ZJIJSTWERK eiland Tholen Advertentie I.M. Mevr. L. Verwijs-Faasse opende de vergadering met gebed en het lezen van Psalm 139. Voor de vergade ring werd lied 14 gezongen. Mevr. Quist-v.d. Reest sloot de vergade ring met het gedicht 'Belijdenr' van Co 't Hart. Landbouw heeft het bijzonder moeilijk De bedrijfsvoering in de landbouw is bijzonder moeilijk. Dat stelde voorzitter A.A. van Nieuwenhuij- zen van de ZLM-afdelig donder dagavond tijdens de jaarvergadering. Een zorgelijk beeld geven niet alleen de zeer lage prijzen van aardappelen, maar ook de vee- en fruitteelt, alsmede de grove tuinbouw delen in de mi neurstemming. Voeg daarbij de plannen van EEG-commissaris MacSharry, de onzekerheid over het GATT-accoord en de milieu regelgeving. Gezien die factoren is er mede uitstel gekomen bij de besluitvorming over het verdich tingsplan zoet water. Op 9 februari wordt dit verder besproken, samen met de CBTB-afdeling. Aan het begin van de vergadering werd staande het vorig jaar overle den lid J.A. Stols herdacht. De af deling telt nog 56 leden, zo bleek uit het jaarverslag van secretaris A.M. Guiljam. In de plaats van de periodiek aftre dende M.M. van Nieuwenhuijzen werd dhr. D. Goense gekozen. In de controlecommissie werd M. Goense benoemd in plaats van A. van Dijke. Gezien de fusie van de ZLM met landbouworganisaties in Utrecht en Gelderland staan de afdelingen en kringen ook ter discussie. Daar om werd nog gesproken over con centratie van afdelingen binnen de kring Tholen en St. Philipsland. Na de pauze besprak dhr. W. Speelman van de Accountantsunie ZLM fiscale actualiteiten, waar over een levendige discussie volgde. De voorzitter sloot de jaarvergade ring met een dankwoord en hoopte op betere uitkomsten in 1993. Plattelandsvrouwen groeit De afdeling van de Plattelands vrouwen is met drie leden ge groeid. In het afgelopen jaar kwamen er zes nieuwe leden bij en werden drie dames uitgeschreven. Dit bleek uit het verslag van de se cretaresse tijdens de jaarvergade ring, die in De Wimpel werd gehouden. Bij de opening stond vice- presidente A. van Nieuwenhuijzen stil bij het overlijden van mevr. D. Timmers-van Nieuwenhuijzen, die tot het laatst actief betrokken was bij de vereniging. Vervolgens keek presidente R. Timmers met tevre denheid terug op het afgelopen jaar. Recreatie, educatie en eman cipatie stonden centraal. Voor de gehouden cursussen was veel be langstelling. De excursies naar de bonbonnerie in Steenbergen en de rechtbank in Bergen op Zoom wa ren eveneens een succes. De koffie ochtenden werden goed bezocht. De dames P. Boudeling-den Har- tog en A. de Graaf-Oosterwaal werden als nieuwe bestuursleden gekozen. Tussentijds aftredend we gens drukke werkzaamheden was mevr. I. Goense-Kaan, terwijl mevr. E. de Raat-Ertvelde regle- mantair niet herkiesbaar was. Na de pauze was mevr. L. Dekkers uit Wouw te gast. Zij liet de dames proeven van verschillende lekkere hapjes. Bij voldoende belangstel ling wil mevr. Dekkers een korte cursus geven. De eerstvolgende bijeenkomst is woensdag 17 februari. Dan is het thema 'thuiszorg van de kruisver enigingen', met bij voldoende deel name een cursus van ongeveer vier lessen. Projectavond Julianaschool De Kon. Julianaschool houdt don derdag 4 februari een project avond. Tussen zeven en negen uur is er van alles te zien in de school: werkstukken, tekeningen en werk boekjes. Groep 8 geeft een EHBO- demonstratie en er wordt een ba byfoto quiz gehouden. Verder is een klankbeeld te zien over de wa- tersnoodramp in het dorp, ge- maakt door J. Kempeneers en J. Quist. De avond is voor iedereen toegankelijk. Brutale inbraak Terwijl mevrouw Van der H. in het ziekenhuis ligt, is er ingebroken in haar woning aan de Stationsstraat. Een familielid ontdekte dat maan dagmiddag. Vermoedelijk zijn sie raden en geld weggenomen, maar wat er precies weg is kon de politie niet meedelen. De technische re cherche verrichtte dinsdagmorgen onderzoek. Niet gekeurd De politie schreef woensdag twee bekeuringen uit voor bestelauto's van plaatselijke bedrijven die geen geldige APK-sticker hadden. De auto's stonden in de Plataanstraat en de Esdoornhof. Op maandag 15 februari begint het Ree in Tholen met een cursus sociale vaardigheden. De cursus 'Gemakkelijk omgaan met men sen' duurt acht maandagavonden. Belangstellenden kunnen zich in Tholen aanmelden. "Heel veel mensen ervaren een ze kere verlegenheid in contacten met anderen," zegt Ine Visser. Zij gaat de cursus leiden. "In deze cursus pakken wij die onzekerheid aan. In een veilige omgeving en met een kleine groep werken we een hele rij vaardigheden af. We doen dat erg praktisch, dus veel oefenen met el kaar. Er wordt heel wat gelachen en het resultaat is geweldig. Steeds na afloop horen we dat het contact met anderen soepeler verloopt!' Onderwijskaart. Zeven onderwijs instellingen hebben een kaart uit gebracht in de vorm van een ganzenbordspel, om te laten zien welke mogelijkheden er in West- Brabant geboden worden. Het gaat hierbij om streekschool West- Brabant, technisch college Antonie Keldermans, Zoomvliet College, vormingswerk westelijke Noord- Brabant en de instellingen voor basis- en volwasseneneducatie BE Rucphen, De Lelie en OVO. I 5 Nu weer voorradig van Kees Slager ingenaaid f 49,90 gebonden f 65,00 Hoogstraat 14-16 4691 CB Tholen Dames hemdje en heup slip Magnnlut n Sportief ondergoed heeft een merk: Verkrijgbaar bi): FA. W. PLEUNE ZN. Hoge Markt 16-18, Scherpenisse Voorstraat 5, Sint Annaland HAGE TEXTIEL Dalemsestraat 17, Tholen FA. A.F. P0LLIE ZN. F.D. Rooseveltstr. 17, Oud Vossenteer DEN ENGELSMAN EN VAN DRIEL Voorstraat 17, Sint Annaland MODEHUIS M0RELLI Haven 18, Sint-Maartensdijk Profiteer NU van onze spectaculaire een voorbeeld van onze sterk verlaagde prijzen Bedrijventerrein „Korenweide" STANDERDMOLEN 14 - OUD GASTEL - TEL. 01651-2856

Watersnood documentatie 1953 - krantenknipsels | 1993 | | pagina 20