'Goed om jongere garde met ramp te confronteren' MÈÊt Ik had gewoon geluk in een rustige sector te werken UW NIEUWSBLAD VAN HET EILAND THOLEN EN ST. PHILIPSLAND Inventarisatie van asbest op Tholen AL 48 JAAR DÈ THOOLSE COURANT Besparing een ton aan reiskosten Van Belzen statenlid? Burgemeester Vogel opent expositie watersnood in De Wimpel Prijs Montessori belachelijk veel Boerenkapel De Voskes haalt VN-soldaat Marcel Havermans in Donderdag 28 januari 1993 49e Jaargang no. 11 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 b.g.g. 3474 Telefax 01665-3318 Hei enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland. waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 23.75 per halfjaar. Per jaar f 4350, per post f 55,35 per jaar. Losse nummers f 1,60 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,42 plus btw per mm. Spiennkjes t/m 20 woorden f 8,— contant. Exclusief btw op rekening f 10.— Aangesloten bij de Zeeland Combinatie Hoofdredacteur W. Heijboer. Door invoering van de basisvor ming besparen leerlingen van de Rehoboth scholengemeenschap in Tholen meer dan 100.000 gulden aan reiskosten. Vanaf het school jaar 1993/1994 hoeven zij na de basisschool niet meer naar Krab- bendijke of Goes om reformato risch onderwijs te volgen. Dat kan vlakbij huis in Tholen, wat volgens adjunct-directeur G.R.J. van Heu- kelom meer dan een ton aan reis kosten bespaart. Die meevaller komt zowel het rijk als de ouders ten goede. De busdienst Tholen-Goes drijft nu grotendeels op het leerlingen vervoer. Wanneer er van Tholen en St. Philipsland veel minder kinde ren de Oesterdam overgaan (de ba sisvorming duurt twee jaar), zal het rendement van de ZWN- lijndienst behoorlijk kunnen ver minderen. Raadslid P. van Belzen uit Tholen wordt misschien in 1994 ook sta tenlid. Volgens de kandidatenlijst van de RPF/GPV-combinatie voor de provinciale staten van Zeeland is hij de eerst aangewezene om de vacature L.C. van Dijke op te vul len. De Middelburger is uitverko ren om Tweede Kamerlid Meindert Leerling bij de nieuwe kamerver kiezingen op te volgen. Van Belzen gaat nog bekijken of het statenlid maatschap te combineren valt met zijn raadslidmaatschap en zijn baan als leraar op de Rehoboth scKblèrigemeenschap in Tholen. Zijn SGP-collega M. Dijke uit Scherpenisse combineert het raadslidmaatschap momenteel al met zijn statenlidmaatschap. 40 jaar na de ramp Maandag I februari van 07.00 tot 18.00 uur op alle Zeeuwse radio's: herinneringen aan de watersnoodramp van 1953, de nationale herdenking in Ouwerkerk en Nieuwerkerk en de ontwikkeling van onze provincie na de ramp. Reportages, achtergronden, meningen en commentaren. Op alle radio's in Zeeland Advertentie I.M. Personeel van de Wegenwacht zit vast in de modder en zandzakken op de hoek Oostdijk/Rijksweg in Sint-Philips/and. Door het sluisje in de Oostdijk en het over dit kruispunt stromende water liepen ook de Henriëttepolder en de S/uisb/ok onder water. Het gemeentebestuur van Tholen gaat inventariseren in hoeveel gemeentelijke gebouwen en rioleringen nog as best zit. Wethouder J. van der Jagt zegde dat maandag middag de raad toe bij de bespreking van de sloop van de oude Montessorischool in Tholen. "Iemand die Zeeland niet kent, of nog niet kent, heeft geen idee hoe de ramp hier is ervaren. Wat het beteken de, waar het om ging. Daarom ook is het goed de jon gere garde, die het niet aan den lijve heeft ondervonden, er mee te confronteren." Burgemeester T.A. Vogel van Sint-Philipsland zei dat gisterenavond in De Wimpel, waar hij een expositie over de wa tersnoodramp van 1953 opende. De tentoonstelling is vandaag, morgen en zaterdag te zien. In het dorpshuis is een veelheid liezen in de familiekring hebben aan materiaal samengebracht. Fo to's, kranten en tijdschriften; com plete jaargangen soms. Vaak vergeelde exemplaren van Panora ma, Spiegel, Autokampioen, PZC, Trouw of Brabants Nieuwsblad. Ook kwam materiaal voor de dag dat tot nu toe niet of nauwelijks bekend was. En wat te denken van de landbouwgereedschappen die via het Rode Kruis uit Canada kwamen. Van alle kanten is er ma teriaal voor de tentoonstelling aan gedragen. Het geeft aan hoe de ramp na al die jaren nog leeft bij de mensen. Een gevoel dat ook Vogel ver woordde. "Een natuurramp die zulke diepe sporen heeft nagelaten, dat de vraag of je na veertig jaar nog een bijeenkomst en expositie als deze moet houden, als van zelfsprekend bevestigend wordt beantwoord." Vogel wees erop, dat velen nu nog spreken over twee tijdperken: vóór en na de ramp. "Zo intens heeft deze catastrofe ingegrepen in de samenleving." De burgemeester vervolgde: "Voor degenen die het van nabij meege maakt hebben en persoonlijke ver moeten meemaken, lijkt het wel of de pijn onverminderd wordt ge voeld en emotioneel zelfs intenser wordt beleefd. Men praat er bijna nog moeilijker over dan toen. Het verdriet blijft op de bodem van het hart, maar komt snel naar boven als het onderweg wordt aange roerd!' Op de vraag of het niet beter is om nu maar te zeggen: het is al zo lang geleden, antwoorden de initiatief nemers van de expositie duidelijk, aldus de burgemeester. "Het is volgens hen goed met elkaar even stil te staan in deze jachtige wereld, ons gezamenlijk even te bezinnen over dat onbegrijpelijke, dat vrese lijke dat onze gemeenschap mee maakte. Een onbeschrijflijk leed dat ons trof, waarvoor woorden eigenlijk tekort schieten. Vele fa milies rouwden en voelen de prijs nog. Anderen werden tegen hoop in toch gered. Heel velen hebben de angst en de ellende van zeer na bij meegemaakt." Mysterie Technisch gezien is de ramp vol gens Vogel verklaarbaar: door het stijgen van de zeespiegel en het da len van de bodem moeten steeds hogere en sterkere dijken gebouwd worden. Daarnaast blijft het mysterie. "Waarom zovelen jam merlijk verdronken en anderen weer op soms wonderlijke wijze gered?" De burgemeester is bij het lezen van de boeken van Kees Sla ger en Rik Valkenburg intens met het menselijke leed geconfron teerd. "Zouden we dat vergeten? Dat is meer dan geschiedenis. Het is voor hen die het hebben meege maakt iets dat hun 'zijn' raakt. Ondanks alles, of misschien wel door dat alles, hebben zij Gods goedheid ervaren en bij Hem hun troost gevonden. Temiddden van ,dat erge, dat onafwendbare." Vogel schetste hoe sprakeloos commissaris van de koningin Van Gelder onlangs bij zijn bezoek was, toen hij met de vloedsteen in de muur van hervormde kerk werd geconfronteerd. "Onvoorstelbaar, zei hij toen. En dat is het ook." De burgemeester bedankte ieder een die heeft meegewerkt aan het inrichten van de expositie, waarna oud-wethouder A.A. Rijstenbil iets vertelde over zijn ervaringen tij dens de ramp. Dat verhaal treft u elders in deze krant aan. De tentoonstelling in De Wimpel is vandaag en morgen geopend van twee tot vijf en en van zeven tot ne gen uur, alsmede zaterdag van tien tot vier uur. Het karwei vergt 210.000 gulden: 113.650 gulden, exclusief btw, voor verwijdering van het asbest (de ge hele buitenbeplating van het ge bouw en van het aangebouwde lokaal, alsmede de beplating van de cv-ruimte) en 76.461 gulden voor de verdere sloop en het bouw rijp maken van het terrein. Het pas in het stadhuis te Tholen gevestig de bedrijf TSA Ecoservices b.v. heeft de opdracht gekregen. CDA, SGP en WD maakten be zwaar, dat b. en w. slechts één of ferte hadden gevraagd. Met name M.A. van Beek was daarover ver bolgen en hij raakte nog meer geïr riteerd omdat de prijsopgave niet bij de stukken lag. Burgemeester j H.A. van der Munnik vond, dat j het CDA-raadslid zoiets met een j telefoontje had kunnen oplossen. I Bovendien stelde de raadsvoorzit- I ter, dat veel opmerkingen in de j commissie openbare werken thuis hoorden. Extreem Van Beek hield echter vol, dat 'het beleid moet veranderen! "Het col lege moet de raad toch in staat stellen om een toetsing te doen of de prijs extreem is? We hebben nu geen vergelijkingsmateriaal, terwijl 113.650 gulden voor verwijdering van astbest toch een fors bedrag is. En er staat ons nog meer te wach ten op dat terrein. Ik kan u wel 5, 10 en als het moet 25 door VROM erkende bedrijven geven die ook asbest verwijderen", zei Van Beek. Wethouder J. van der Jagt erken de, dat er in de directie omgeving meer bedrijven zijn die dit werk kunnen. Hij zegde ook toe, dat er in de toekomst minstens twee in schrijvers voor dergelijke karweien zullen zijn. De wethouder wilde de door Van Beek gevraagde stukken alsnog ter inzage leggen, maar trok die toezegging in, toen bleek dat de gegevens bij de commissieverga dering openbare werken al waren getoond. Scherpe prijs VVD-fractievoorzitter J. van Gor- sel noemde de prijs 'belachelijk veel.' Wethouder Van der Jagt ging Wilt u op de hoogte blijven van uw woon- en/of werkgebied, neem dan een abonnement op de Eendrachtbode, dè Thoolse Courant. Dan krijgt u elke donderdag volop informatie over Tholen en St. Philipsland. per halfjaar f 23,75 per jaar f 43,50 (een jaarabonnement is dus f 4,— goedkoper) postabonnement f 55,35 Neem nu een abonnement, dan krijgt u de Eendrachtbode EEN MAAND GRATIS. Naam: Adres: Postcode: Woonplaats: Zend deze bon in een open enveloppe naar Eendrachtbode, Postbus 5, 4697 ZG St. Annaland DE THOOLSE COURANT op zijn ambtenaar af in deze zaak en die vond de 113 mille 'een scher pe prijs'. "Mij verraste de hoogte ook enigszins, maar dit is geen vrij eenvoudig sloopwerk. Er dienen voorzorgsmaatregelen getroffen te worden, die er niet om liegen. Zo is er een niet meewerkende toe zichthouder nodig en mede daar door rijzen de kosten de pan uit. De werktijd van de mensen is be perkt en bovendien bewegen ze zich niet zo gemakkelijk door hun beschermingspakken. Bij het wer ken en schaften speelt dat allemaal mee. Verder moet het materiaal heel zorgvuldig afgevoerd worden naar de stortplaats in Nieuwdorp. We gaan goed met het asbestpro- bleem om", stelde de wethouder vast. "We willen ook geen concessies doen aan de veiligheid, al liegen de kosten er niet om", zei M.A.J. van der Linde. "Vroeger is er zorge loos met asbest omgegaan met longaandoeningen als gevolg." Bij de bouw van de school aan de Burg. van Berchemstraat in 1970 en bij de uitbreiding in 1975 waren de schadelijke gevolgen van asbest nog niet bekend. Van der Linde en Van Belzen pleit ten voor een inventarisatie om de omvang van het asbestprobleem op Tholen met de financiële gevol gen vast te kunnen stellen. "Bij de aankoop van panden zullen wij de sloopkosten voortaan heel nauw keurig bekijken", wilde wethouder Van der Jagt alvast kwijt. Voorlichting Raadslid Klippel wilde voor de omwonenden van de oude Mon tessorischool objectieve voorlich ting, zonder onnodige ongerustheid te wekken. De wet houder zei dat serieus te willen doen. Het SGP-raadslid meende, dat het rijk voor het asbestprobleem aan gesproken zou kunnen worden omdat de Montessorischool van het rijk overgenomen is. Wethou der P. van Schetsen zei, dat de kosten betaald kunnen worden uit de bijdrage die het rijk 40 jaar be taalt. Deze week Uitvoerig aandacht voor de watersnoodramp, nu veertig jaar geleden Brede steun voor wederopbouw op Tholen en Sint-Philipsland in 1953 TSG bijna klaar voor invoering basisvorming komend schooljaar Voor kruiswerk zijn Scherpenisse en Sint- Maartensdijk één wijk Rehoboth scholengemeenschap Tholen groeit door basisvorming Sint-Philipslander Leen Geluk verft in Roemenië Bewoners Langeweg Scherpenisse: keuze uitbreidingsplan voorbarig Richard Withagen wint judotournooi OVJV Noad sluit aan bij de top in derde klasse ALTIJD WEER KLAAGT DE MENS NATUUR EN NOODLOT AAN, MAAR ZIJN LOT IS TOCH IN DE REGEL SLECHTS HET UITVLOEISEL VAN ZIJN KARAKTER, ZIJN HARTSTOCHTEN, FOUTEN, VERGISSINGEN EN ZWAKHEDEN Dit nummer bestaat uit 24 pagina's Kijk op pagina io Hogeschool Rotterdam Omstreken Maandagavond even over half negen keerde VN- soldaat Marcel Havermans uit het voormalige Joe goslavië terug in Oud-Vossemeer. De 23-jarige dienst plichtig militair kwam met een busje met zijn vriendin, familie en kennissen rechtstreeks van Schiphol en werd op de Ring opgewacht door de boerenkapel De Voskes van de Oud-Vossemeerse muziekvereniging. Als herinnering aan de periode in het vroegere Joegoslavië heeft hij twee medailles gekregen; eentje van de VN en de ander van de Ne derlandse regering. "Op het mo ment dat je het uitgereikt krijgt, doet je dat niet veel. Maar voor la ter is het wel leuk." Van een Argen tijn heeft hij een klein souveniertje meegekregen. Andere gebeurtenis sen zijn op foto's vastgelegd. Ha vermans stuurde regelmatig filmrolletjes naar huis. Nauwelijks thuisgekomen kan hij nu de resul taten zien en uitleg geven. "Het witte huis is het hoofdkwartier van de Argentijnen. Daar staat de UN- wagen met de zendmast, met ka bels en snoeren was die verbonden met de apparatuur binnen." Havermans laat foto's zien met achtergelaten tanks, verwoeste hui zen en kerkjes. "De bekende beel den,"is zijn commentaar. "Dat is de brug over de rivier de Sava. Hier mochten we de Bosnische kant absoluut niet fotograferen. Maar er zijn ook kiekjes van een schaatsende Havermans. Toen hij 29 oktober terugging naar Grubisno Polje nam hij zijn ijzers mee. "In de zomer kon je er zwemmen in de buurt, in de winter schaatsen. Dat kon allemaal. Het maakte niets uit." Op een meertje een kilometer verderop met stille bossen eromheen, maakte Haver mans met zijn maats rondjes op het spiegelgladde ijs. "Het is ook gaan sneeuwen. Toen hebben we eerst een paar uur baantjes ge veegd. Daarna hebben we vier vijf dagen geschaatst." Marcels' moeder is heel blij dat haar zoon terug is: "Vooral de laatste weken duren lang. Je volgt het nieuws ook op een heel andere manier!' Maandag kwamen zo'n 130 man terug uit het VN-gebied. Uit alle Een complete verrassing voor Ha vermans voor wie het lang-zal-hij- leven werd gespeeld. "Een heel leuk onthaal," reageerde Marcel nadat hij de leden van de kapel voor de Vossenkuil had bedankt. Voor de deur van zijn ouderlijk huis was een spandoek bevestigd: 'Welkom thuis'. De huiskamer was versierd en de hele avond kwamen vrienden, buren en familie de UN- soldaat begroeten. "Ik ben op net op tijd terug. Je ziet het uit de klauwen lopen,"zegt hij. Op de maandag van zijn thuis komst verloren twee Franse VN- soldaten het leven toen ze onder artillerievuur kwamen te liggen ten zuiden van de zeearm Novigrad in het zuiden van Kroatië. Havermans zat sinds augustus vo rig jaar als radiotelexist/telefonist in West-Slavonië, een gebied ten oosten van de Kroatische hoofd stad Zagreb. In oktober, toen hij drie weken thuis op verlof was, vertelde hij dat het er heel rustig was. "Dat is de laatste maanden zo gebleven. Er is weinig verschil. Ik heb geluk gehad dat ik in een rustige sector heb gezeten. Ik heb gewoon mijn werk kunnen doen. Andere jongens moesten naar Zuid of Sarajevo. De laatste dagen was het wel enorm druk met het versturen van berichten. Daaruit kon je merken dat er in andere de len spanning was." Medailles Havermans maakte deel uit van de United Nations Protection Force (unprofor) samen met Argentij nen, Canadezen, Nepalezen en Jordaniërs. Het Nederlandse ba taljon zorgde voor de verbindin gen. Havermans zat in het kleine dorpje Grubisno Polje in sector West met als hoofdkwartier Daruvar. VN-soldaat Marcel Havermans bedankt leden van De Voskes voor het onverwachte muzikale welkom op de Ring in Oud-Vossemeer. sectoren. "Voor sommige jongens was het moeilijk om uit het gebied weg te komen." Havermans zou in december de dienst verlaten hebben als hij niet met de VN-macht was meegegaan. Hij tekende voor een maand bij. Dinsdag vertrok hij voor zijn laat ste drie dagen als militair naar de legerplaats Harskamp. "Ik heb nog een maand vakantie en dan ga ik solliciteren," zegt Marcel die voor zijn diensttijd vijf maanden als laborant werkte in het zieken huis Lievensberg.

Watersnood documentatie 1953 - krantenknipsels | 1993 | | pagina 16