"Als een ramp ons angst aanjaagt" Lezing door Kees Slager Burgemeesters eensgezind Liefst 1150 bezoekers 'Op Brabants schiereiland' Expositie verlengd in Nieuw-Vossemeer SINT-ANNALAND - In het kader van de herdenking van de Water snoodramp organiseert de Stich ting Gemeenschappelijke Open bare Bibliotheek Tholen een lezing door KeeS Slager die met zijn boek "De Ramp: een reconstructie" heel wat heeft losgemaakt. SINT PHILIPSLAND - De expo sitie over de watersnoodramp 1953 in "De Wimpel" te Sint Philipsland, gehouden van woensdag tot en met zaterdag, heeft de belangstelling getrok ken van maar liefst 1150 mensen, waaronder 300 leer lingen van de basisscholen in de gemeente Sint Philipsland. Daarnaast kwamen ook opval lend veel oud-inwoners en mensen van buiten Flipland een kijkje nemen. De organisatie kijkt met veel voldoening terug op het druk bezocht evenement. De lezing zal worden gehouden op dinsdag 9 februari aanstaande in gemeenschapscentrum "De Wel- levaete" in Sint-Annaland en be gint om 20.30 uur. Kees Slager zal spreken over de opzet en achtergronden van zijn boek en over zijn beweegredenen tot het schrijven ervan. Slager heeft voor zijn boek "De Ramp" 200 gewone mensen hun verhaal laten vertellen. In vakter men noemt men dit oral history. In 1953 werd niet naar het verhaal van het volk gevraagd: journalisten werden rechtstreeks naar de bur gemeester geleid en durfden de bevolking die al zoveel ellende had meegemaakt ook niet lastig te vallen met hun vragen. Slager zal in zijn lezing duidelijk maken wat het belang is van oral history voor het vastleggen van de geschiedenis. Kaarten voor de lezing zijn vanaf heden gratis af te halen in alle 7 bibliotheekvestigingen op het ei land Tholen. Een foto van een foto van Eva Besnyö, te zien in Stavenisse. NIEUW-VOSSEMEER - Ook in Nieuw-Vossemeer was er een expositie over de watersnoodramp ingericht. Vanwege het groot aantal bezoekers in het afgelopen weekeind (500) heeft de Heemkun dekring Ambachtsheerlijkheid be sloten om aanstaand weekeind 6 en 7 februari de deuren opnieuw te openen. De tentoonstelling is te zien in het A.M. de Jonghuis in de Voorstraat 29, van 11.00 tot 17.00 uur. STAVENISSE - Alle landelijke en regionale dagbladen hebben in hun zaterdagkatern uitgebreid aandacht besteed aan de water snoodramp in 1953. In tal van interviews mochten Thoolse inwo ners, vooral Stavenissenaren, iets vertellen over hun ervaringen. In het Algemeen Dagblad deed Kees Moerland dat. 'Hij was', staat te lezen in het AD, 'destijds uitvoerder bij de Heidemij op Stavenisse, een havenplaatsje op de punt van het Brabants schie reiland Tholen..."t Is maar dat u 't weet. Leerlingen zingen het Stavenisse's volkslied. THOLEN/SINT PHILIPSLAND - Zowel de Thoolse als de Sint Philipslandse burgemeesters H.A. van der Munnik en T.A. Vogel waren vorige week eens gezind in hun opvattingen: "De watersnoodramp in 1953 mag niet worden vergeten." Van der Munnik opende vrijdag de tentoonstelling in "de Stove" te Stavenisse (nog te zien tot en met 4 februari) en Vogel deed dat woensdag in Sint Philipsland, in "De Wimpel". De tentoonstelling in Sint Phi lipsland is inmiddels afgelopen. De expositie was georgani seerd door de heer Kempe- neers, in samenwerking met Marianne v/d Berge en de evenementencommissie in ru ste van "De Wimpel". Volgens Vogel zijn de gebeur tenissen moeilijk onder woor den te brengen, als buiten staander. "Je moet het meege maakt hebben." In "De Wimpel" waren veel foto's te zien, met daarnaast pagina's uit kranten en tijdsch riften. Ook lag landbouwge reedschap uitgestald, die het Rode Kruis uit Canada destijds heeft geschonken. Op de laatste dag is de gedenksteen van de voorma lige Prinses Marijke kleuter school, een geschenk van het Grafschaft Bentheim, nog aan de expositie toegevoegd. IN STAVENISSE In "de Stove" is een soortgelijke tentoonstelling opgezet, door streekarchivaris Zuurdeeg en de beheerscommissie. Van der Munnik, die de officiële opening verric.itte, zei dat die bewuste datum in 1953 hecht in het leven is verankerd bij veel Zeeuwen. "De tentoonstelling is terecht georganiseerd. Een ieder kan op deze manier kennis nemen van de ramp." Het was vrijdagavond gelijk al een drukte van belang. Jong en oud waren massaal naar "de Stove" gekomen. Vier basisscholen hebben een bezoek gebracht of gaan nog een bezoek brengen aan de tentoonstelling. Maandag was de Rehoboth uit Stavenisse op bezoek. Vandaag was het de beurt aan leerlingen van De Schalm uit Stavenisse en De Veste uit Tholen. Donderdag is De Burcht uit Tholen te gast. Oud-burgemeester Rijstenbil (midden) bekijkt de tijdschriften. Dijkgraaf Hage van het waterschap Tholen neust in een boek over de ramp. STAVENISSE - Vlak voor de officiële opening van de Water snoodsramp '53 tentoonstelling in 'de Stove", zongen de leerlingen van groep 7 en 8 van "De Schalm" het Stavenisse's volkslied, gesch reven in 1954 door de toenmalige burgemeester L.A. Verburg. De leerlingen droegen de volgende drie (van de zes) coupletten voor: Ons mooie dorp daar aan het Scheldestrand, op ons dier'bre Thoolse land. Het is niet groot, maar 't mag er toch wel zijn, 't is in 't kleine vast niet klein. Een grote haven en een sluis erbij, die regelt het getij. Een scheve toren en een grote kerk, 't resultaat van liefdewerk. En als de vijand eens ons dorp belaagt, of een ramp ons angst aanjaagt, dan staan we moedig gaarne zij aan zij, als het moet vóór in de rij. Het refrein, dat na elk couplet wordt gezongen, gaat als volgt: 't Mooie dorp, met zijn land, met zijn dijken en zijn strand. Men brengt er samen graag iets groots tot stand, eendrachtig hand in hand. Er is veel te zien op de tentoonstelling in Stavenisse.

Watersnood documentatie 1953 - krantenknipsels | 1993 | | pagina 13