Kerk ziet seksueel misbruik onder ogen Leven in het teken van de sleepboot OPERA IN AHOY' J-1U ZATERDAG 21 NOVEMBER 1992 UIB ZATERDAG PAGINA 39 door GER HITZERT Dordrecht De sleep boot heeft in zijn hele leven een grote rol gespeeld, ook toen hij districtsbestuurder van de Industriebond FNV in het Rot terdamse Waterweggebied was. Als bij acties de bond niet door de voordeur de werven op mocht, dan maar langs de ach terkant, via het water. Zijn vader en grootvader, die naast het gezin woonden, wa ren vijftig jaar sleepbootkapi tein bij Piet Smit. Zelf ging hij op zijn vijftiende als ketelbin kie naar zee. De sleper Herman siert dan ook de uitnodigingskaart, waarin wordt aangekondigd dat H. Berkhout „na ruim 25 woelige jaren een belangrijk boegbeeld voor de bond te zijn geweest met een feestelijke re ceptie koers zet naar zijn pen sionering op 1 februari 1993". Berkhout, de laatste tien jaar districtshoofd van de bond in Dordrecht, is dan 60 jaar ge worden, de pensioenleeftijd in de vakbeweging. Een van de aardigste vak bondsbestuurders neemt af scheid, een van de laatste ook die als werknemer de bond bin nenstapte. „Tegenwoordig ko men ze van de sociale acade mie of van de universiteit". Aan de wanden van zijn Dordtse kantoorkamer veel platen. Van het toenmalige ca fé De Bruinvis van kastelein Jan Datema op het Willems plein. „Die wilde zijn etablisse ment nog wel eens beschikbaar stellen als stakingslokaal, wat hem weer in staat stelde zijn hypotheek sneller af te lossen." Oude stoomslepers van Smit liggen voor de kade, aan de overkant de Nieuw Amster dam. Berkhout ging er als jon gen nog wel eens kijken. „Als er iets te beleven viel". De figu ren op de plaat kent hij nog wel. Een kadasterplaat van de ou de stad hangt er, met zijn ge boortehuis op het Noorderei land er nog op. En natuurlijk de oude en nieuwe brug over de Maas. Zijn verhaal is dat uit een jongensroman. Ketelbink op de grote vaart, matroos op de zee sleepvaart, de koopvaardij en op het weerschip Cumulus, af wisselend tussen IJsland en Groenland en 500 kilometer westelijk van Ierland, daar waar de stormdepressies ont staan. Wachtdienst op het schip, dat tevens radiobaken was voor de luchtvaart en as sisteren bij golfmetingen. Steeds om en om zes weken op zee en aan de wal. Van 1956 af bleef Berkhout dichter bij huis. Hij trad in de voetsporen van grootvader en vader en werd kapitein op een havensleper. Als zodanig maakte hij de overgang mee van stoom op motorvermogen. Tot hij als lid van de vervoers- bond „zo gek was naar vak bondsvergaderingen te gaan". „Omdat ik het nooit heb kun nen laten mij ergens mee te be moeien stuurden ze me naar de vakbondsschool. Zo kwam ik in 1967 na de nodige aarzelingen ik kon geen nee zeggen in dienst van de toenmalige Alge mene Nederlandse Metaalbe- werkersbond (ANMB)." Na een paar maanden Rot terdam werd hij in Breda ge plaatst, waarna in het begin van de jaren zeventig bij de fu sie tot industriebond naar Goes moest worden verhuisd. Medio 1974 wachtte hem het grote werk in het Waterweggebied. „Daar viel ik met mijn neus in de boter. Omdat ik veel van scheepswerven af wist, kreeg ik opdracht de RSV- en IHC- concerns te gaan doen."Herstructureringen, re organisaties en bedrijfssluitin gen werden zijn deel. „Bij de beslissingen welke RSV-bedrljven moesten wor den afgestoten, moest menige ruzie tussen onze leden in Rot terdam, Amsterdam en De Schelde in Vlissingen worden gesust. Iedereen voelde zich en werd ook bedreigd." Het was de tijd dat Berkhout onderwerp was van spraakma kende affaires, zoals met het wandelend baggereiland de Kameel. Om een verdere voortgang van het herstructurerings proces in de scheepsbouw af te dwingen, had de bond de werf Verolme in de Botlek bezet en het gevaarte symbolisch aan de ketting gelegd. Nadat de RSV-directie via een gewonnen kort geding opdracht had gege ven de ketting te verwijderen, werd deze in stijl door Berk hout eigenhandig doorgebrand. De sleutel van het slot was ui teraard zoek. „Die Kameel werd gebouwd, anticiperend op ontwikkelingen die er nooit gekomen zijn. Technisch heeft hij ook nooit goed gefunctioneerd". Honder den miljoenen guldens had het ding gekost. Uiteindelijk is het voor de sloop verkocht naar het Verre Oosten. „Zelfs slopen in Nederland was nog te duur." „Je kon er uiteindelijk wei nig aan doen. Er liepen in de haven nogal wat lieden met bo ter op hun hoofd en dan moet je niet in de zon gaan staan, heb ik altijd van mijn moeder geleerd. Concurrenten moesten gaan samenwerken, zoals Wil- ton-Fijenoord ten noorden en de RDM aan de overzijde van de rivier. Maar wat Onze Lieve Heer gescheiden heeft, moet je nooit trachten te verenigen. Goud geld heeft ook dit gekost. „Toen bij de tweede oliecrisis de markt voor grote tankers instortte, was dit een van de argumenten om de werf. Gusto te sluiten, al was daar nooit zo'n schip gebouwd. Na het zien van die lege hallen op de televisie kreeg ik telefoontjes van mensen, die hadden zitten huilen. „Werknemers hebben vaak een sterk emotionele binding met hun bedrijf. Als een onder neming sluit, valt een wereld weg. Directieleden hebben dat niet. Die wisselen net zo mak kelijk van een bedrijf als van hun jasje. Een ijzerwerker doet dat niet. „Tot het laatste naadje van de portemonnee zijn ze gegaan om nog iets van de scheeps bouw te redden. Jammer was het dat het geld van Economi sche Zaken voor ordersteun werd aangewend. Ik ben ervan overtuigd dat, als het echt voor herstructurering was gebruikt, ■er meer was overgebleven. Nu is alles naar de Filistijnen." Toen er 18.000 banen weg wa ren, heeft Berkhout een no ta naar zijn bondsbestuur ge schreven om de politiek te be werken, maar de toenmalige voorzitter Arie Groenevelt wil de daar niet aan. Hoewel de RSV-enquête nog moest ko men, was er al genoeg publici teit rond de omgevallen be drijfstak geweest. Nog niet zo lang geleden werd Berkhout als Dordts dis trictshoofd naar Rotterdam op getrommeld, waar hij in De Doelen een muur van verzet opbouwde tegen de metaal werkgevers. Met twee vracht wagens waren de blokken piep schuim uit Brabant gehaald. De spreekstalmeester van de bond nu, die na februari nog in vele functies verdergaat, onder meer als cursusleider actievoe ren: „Ik heb het geluk gehad gezond te zijn gebleven, hoewel ik altijd het tegenovergestelde deed van wat de arts mij aan raadde." H. Berkhout aan de vooravond van zijn afscheid: „Ais een onderneming sluit valt een wereld weg." FOTO JOHN DE PATER Ruim drie jaar geleden besloot een vrouw het zwijgen over het seksueel misbruik door haar pastor te doorbreken. Een onderzoek kwam op gang. Daaruit bleek dat ook een pas tor het in hem gestelde ver trouwen soms ernstig kan be schamen. Mannen, vrouwen, jongens en meisjes zijn hier door voor het leven getekend. De kerken hebben deze keer niet de kop in het zand gesto ken, noch de bedekkende 'mantel der liefde' gebruikt, maar toegegeven dat er bin nen het pastoraat wel degelijk sprake is van seksueel machtsmisbruik. Gideon van Dam FOTO WIM HENDRIKS worden of een beroepscode voor predikanten een daartoe geëigend middel kan zijn. Die laatste alinea van de synode geeft duidelijk aan dat het niet gaat om een misstap binnen de kerk, maar om een misdrijf. Pre dikantenbegeleider Gideon van Dam: „Seksueel machtsmisbruik is een delict, daar hoeven we niet moeilijk over te doen. Woede over wat het slachtoffer is overkomen is goed, maar bij het aanpakken van verdachten of daders dient het verstand te werken. „We moeten er voor waken, dat er niet een sfeer ontstaat dat een verdachte vogelvrij is en onmid dellijk het predikaat van dader krijgt opgeplakt. Veel gelovigen zijn er erg verdrietig over, want er ligt een smet op de kerk, maar ik ben erg blij met die openheid. We mogen ons nooit huiverig ver stoppen binnen de kerk. „De kerk hoort immers midden in de wereld te staan. Als je voor bijgaat aan wat er in de wereld gebeurt, dan ben je verkeerd be zig. Seksualiteit is een onderdeel van de wereld en de samenleving. De kracht van seksualiteit en de soms verslavende werking daar van, mogen nooit worden ontkend. „Daarom moeten pastores zich ervan bewust zijn dat er binnen de intimiteit van het gesprek een spanningsveld kan ontstaan. Zij moeten leren daarmee om te gaan. Degene die om hulp vraagt, is altijd de zwakkere, de hulpbe hoevende. Tegen de hulpverlener wordt opgekeken en daarom mag hij nooit en te nimmer misbruik maken van zijn macht." Met de onontkoombare vraag of ernstig en veelvuldig seksueel machtsmisbruik niet gewoon thuis hoort bij justitie, hebben zo wel Marjo Eitjes als Gideon van Dam weinig moeite. Zij vinden dat er zeker gevallen zijn die ei genlijk onderjustitie moeten val len, maar dat het slachtoffer zelf altijd het laatste woord heeft. Zij kunnen in dat geval alleen maar steunen, raad en bijstand geven. Maar welke man of vrouw heeft de kracht om na lang zwijgen naar de rechter te stappen? Daar is veel moed voor nodig, want er is wellicht uit zelfbehoud te lang gegniffeld over 'handjes bo ven de deken', 'blote jongensknie- en' en 'dominee is ook maar een mens'. De werkelijkheid is anders en velen is het gniffelen allang vergaan. Zij zijn voor het leven beschadigd. (Voor meer informatie: Interker kelijke initiatiefgroep tegen seksu eel misbruik in pastorale relaties, postbus 19, 3970AA Driebergen). Marjo Eitjes: „Er is een schok door de kerken gegaan." FOTO JACQUELINE DE HAAS door DINKE VAN DAMME De vrouw vertelde, na lan ge jaren van zwijgen, haar verhaal over hoe zij als kind was misbruikt door haar vader. Haar huwelijk liep op de klippen, want haar "weerzin tegen seksualiteit nam ernstige vormen aan. Haar echt genoot, niet op de hoogte van haar verleden, begreep er weinig van. Ten einde raad ging ze voor hulp naar de pastor van haar kerk. De man die haar immers in de naam van God, waarin ze nog steeds zo diep gelooft, kon helpen en troos ten. Die ook het wanhopige schuldgevoel waarmee alle incest- slachtoffers te kampen hebben, zou wegnemen. Het mocht niet zo zijn, haar ver trouwen werd opnieuw be schaamd. De pastor kwam steeds dichterbij, kreeg seksuele fanta sieën en misbruikte zijn macht als hulpverlener door de vrouw over te halen tot intimiteiten en seksueel contact. De gevolgen la ten zich gemakkelijk raden: de vrouw is nu al jaren onder behan deling van een psychiater. Besmuikte grapjes over pasto res als 'het begint met een jon gensknie en de rest gaat verder in de sa- i cristie' zijn ineens minder leuk als de ge volgen daarvan be- kend worden. Aan het wanhopige verhaal van een man die als jonge misdienaar sek sueel werd misbruikt door de pastor, is niets grappigs meer. De jongen raakte aan het contact verslaafd en vergreep zich thuis aan zijn jongere broertjes. Wat over blijft is de schaamte en het verder moeten leven met schuldige verlangens en een ge schonden eigen sek sualiteit. Zwijgen doorbreken Bij de vertrouwens personen van de 'in terkerkelijke initia tiefgroep tegen seksu eel misbruik in pasto rale relaties' komen langzaam de verhalen binnen en doorbreken mannen en vrouwen hun lang verzwegen gruwelijke geheim. Het netwerk van ver trouwenspersonen is samengesteld uit medewerk (st)ers van officiële organen van het Rooms Katholiek kerkgenootschap, de Nederlandse Hervormde kerk, de Gereformeerde Kerken in Neder land, de Remonstrantse Broeder schap en de Doopsgezinde Broe derschap. Het Katholiek bureau voor voorlichting en begeleiding bij seksualiteit en relatievorming (KBSR) en de Protestantse stich ting voor voorlichting en vorming omtrent relaties en seksualiteit PSVG) zijn ook vertegenwoor digd. Moraaltheoloog Marjo Eitjes, staffunctionaris van het KBSR: „Er is een schok door de kerken gegaan. Er is sprake van woede, want seksueel machtsmisbruik binnen de muren van de kerk be staat wel degelijk. Dat is onge looflijk triest. De veilige muur van de kerk heeft hiermee een le lijke barst opgelopen. Wat nu na lang zwijgen eindelijk aan de op pervlakte komt mag dan ook niet gezien worden als het zoveelste seksuele taboe dat ook zonodig eens doorbroken moet worden. Daarvoor is de situatie te ernstig, de schade te groot. „Het feit dat bisschop Ernst dui delijk heeft gezegd dat deze schande niet in de doofpot mag verdwijnen, is veelzeggend ge noeg. Dat de kerken erkennen dat seksueel machtsmisbruik voor komt is een stap in de goede rich ting en maakt het voor de slacht offers gemakkelijker om hun ver haal te vertellen en zo nodig hulp te vragen. Alleen al de afgelopen week zijn er tweehonderd meldin gen binnengekomen en zijn dertig mensen doorverwezen naar ver trouwenspersonen. „We vrezen dat dit nog maar het begin is. In Amerika is uit een jarenlang en gedegen onderzoek gebleken dat tien procent van de kinderen door pastores seksueel is misbruikt. Niets wijst erop dat dit in Nederland anders zou zijn. Het topje van de ijsberg komt nu pas bovendrijven. „Wat er op kostscholen gebeurt of is gebeurd mag ook niet onder schat worden. Het is niet alleen de pastor die zijn handen of erger niet af kan houden van de on der zijn hoede toevertrouwde jon gens, ook nonnen maken zich schuldig aan seksueel beladen handelingen met meisjes. Dat misbruik maken van macht en vertrouwen schaadt niet alleen het lichaam, maar ook de geest. Het ontneemt het kind zijn of haar eigen seksuele ontwikkeling. Extra voorstellingen Onder de noemer 'Opera in Ahoy' :al er met ingang van januari 1993 jaarlijks een spectaculaire operavoorstelling re tien rijn in Ahoy' te Rotterdam. Het gaat om bekende, groots opgezette produkties die een breed publiek aanspreken. De eerste opera uit de serie is Nabucco van Giuseppe Verdi. Deze produktie, onder andere befaamd om het slavenkoor Va pensiem, was al eerder te zien in het Belgische Luik. De regie is in handen van Raymond Rossius. De Duitse dirigent Frank Cramer leidt het orkest van de Opera van Budapest en het 145 leden tellend koor. Solisten zijn o.a. de Roemeense bariton Eduard Tumagian (Nabucco) en de Amerikaanse sopraan Gail Gilmore (Abigaille). Wegens de overweldigende belangstelling zullen er twee extra voorstellingen van Nabucco worden gegeven en wel op vrijdag 5 februari (20.00 uur) en zondag 7 februari (14.00 uur). Lezers van Algemeen Dagblad kunnen op eenvoudige en voordelige wijze toegangskaarten bestellen voor deze extra uitvoeringen. AD-lezers betalen voor kaarten in de eerste ring f 100.- en f 80,- (normale prijs f 110,- resp. f87,-) Bestellen is mogelijk door onderstaande Km, samen met een volledig ingevulde girobetaalkaart lit eurocheque, te sturen naar' Ahoy' NV. Afdeling Kassa Postbus 5106 3008 AC Rotterdam Algemeen Dagblad bestelbon Naam. Adres Postcode/Plaats Telefoon: bestelt: dai le keus „Maar of je nu als kind of als volwassene wordt misbruikt, voor mij is er in beide gevallen sprake van incest. Het heeft plaats gevon den in het eigen nest, je geloof en in het veilige huis van je eigen kerk. En dat maakt het extra schrijnend, extra ernstig. De rooms-katholieke kerk heeft nooit goed om kunnen gaan met erotiek en seksualiteit. Het is nog steeds een mannenbolwerk in een wereld die bestaat uit mannen en vrou wen. Zo heeft de Schepper dat ge wild, maar de kerk heeft daar an dere gedachten over. Geen won der dat ze geen raad weten met de eigen seksualiteit, de eigen fanta sie. Maar tussen fantaseren en uitvoeren zit wel een drempel. Als je die overgaat, bega je een mis daad." De Rooms-Katholieke kerk heeft in een brief laten weten dat de bisschoppen verantwoordelijk zijn voor hetgeen plaatsvindt in hun eigen bisdom. Het wordt aan de bisschoppen afzonderlijk over gelaten of het noodzakelijk of ge wenst is om stappen te onderne men binnen het eigen kerkelijk recht. Hiermee hebben ze de ruimte gekregen om te handelen. Een hoge drempel om te nemen. Ook Eitjes geeft dat volmondig toe, maar ziet het erkennen van misstanden als de eer ste grote stap in de goede richting. Opdracht Het besluit van de Generale Synode van de Gereformeerde kerken in Nederland gaat een stapje ver der. Zowel de oplei ding als de sectie werkbegeleiding pre dikanten hebben de opdracht gekregen om aandacht te beste den aan alle facetten van seksualisering van de pastorale rela tie. Beide dienen zich te bekwamen om goed en doelgericht de pre dikanten te adviseren en te begeleiden zodat seksueel machtsmis bruik kan worden voorkomen. Tegelijkertijd zal ook onderzocht wor den welke wegen wen selijk zijn om de kans op seksueel misbruik te verkleinen. Er moet bovendien een klach tenprocedure ontwik keld worden waar slachtoffers van sek sueel misbruik te al len tijde gebruik van kunnen maken. Daar bij dient ook bezien te Bcsprcckkosten Totaalbedrag rocheque bij voor het ver L_ rhuldigde bedrag. Algemeen Dagblad

Watersnood documentatie 1953 - krantenknipsels | 1992 | | pagina 8