De mensen zijn me teen na de ramp druk bezig om met zand zakken een dijk doorbraak dicht te maken. TV MAGAZINE NEDERLAND 3, 2119 UUR. 'Het was een grote klap. Het water spoot het huis binnen. In een paai' minuten tijd kwam het water tot de zolder. De meubels bonkten tegen het het plafond. Toen klapte de voorgevel eruit en verdwenen mijn va der, zuster en kind in de golven.' Een familiedra ma in vijf zinnen. Het is het verhaal van een van de overlevenden van de watersnoodramp van '53, die aan het woord komen in de documentaire van Netty van Hoorn. De Impact-documentaire gaat over de chaos en het plichtsverzuim in die eerste bange dagen van de ramp, nu bijna 40 jaar geleden, die 1835 mensen het leven kostte. Onlangs verscheen 'De ramp - een reconstructie' van de Zeeuwse journalist Kees Slager. Hierin komt de schrijver tot enkele opvallende conclu sies: zo wisten de autoriteiten al vóór de ramp dat de dijken te laag en te zwak waren, ontbrak een waarschuwingssysteem nagenoeg en was de hulpverlening ronduit chaotisch. Dat de dijken in '53 te laag, te smal en te steil waren en bovendien slecht van samenstelling, was al jaren bekend bij hen die ervoor verant woordelijk waren. Verscheidene rapporten wa ren gepubliceerd waarin op grond van kansbere keningen dringend gepleit werd voor dijkverho ging. Met deze aanbevelingen is echter nooit iets gedaan. Onthutsend is ook de be stuurlijke aarzeling vlak voor de ramp. Zelfs als het zaterdag avond om half elf, kort voor de dijken doorbreken, eb is en het waterpeil nog steeds schrikba rend hoog staat, ondernemen de autoriteiten niets. Slechts twee burgemeesters handelen ade quaat. Een van hen vertelt in Impact zijn verhaal. Ook is te zien dat de hulpver lening nogal te wensen overliet. De eerste dagen komt de hulp ook niet van militairen, wat vaak wordt gedacht, maar van particulieren - bootbezitters en vissers - die mensen oppikken en in veiligheid brengen. Pas op maandag verricht de eerste he likopter, de enige die Nederland bezit, zijn eerste redding.

Watersnood documentatie 1953 - krantenknipsels | 1992 | | pagina 1