'We krijgen hem wel': opeens staat er zes man parketpolitie WEEK4 36 ZATERDAG 29 JANUARI 1983 UTRECHTS NIEUWSRLAD/NZC WAT GEBEURT ERIN de rechtbank De president 0e vrijlating De cellengang De voorgeleiding Ziekentransport Parketstandje Opstaan van de stoel, in de houding staan en een buiging maken van dertig graden. Zo hoorde dat als een hogergeplaatste je wenste toe te spreken in het Paleis van Justitie aan de Hamburgerstraat. „Er heerste een strakke hiërarchie, ook bij de lagere ambtenaren onderling", constateerde C.J. Denneman toen hij in 1947 in dienst trad ter griffie. In die dagen liet justitie in grote hoeveelheden condooms in beslag nemen. „De jongetjes", zo werden de gerechtsbodes genoemd, beproefden menigmaal als tijdverdrijf hoeveel water zo'n voorbehoedmiddel kon bevatten. Ook hielden ze in het overtuigingsstukkenarchief schietwedstrijden met in beslag genomen windbuksen. Dat komt allemaal in het boek dat Denneman, thans adjunct-hoofd van de administratie, maakt over duizend jaar rechtbank. Onze verslaggever Pieter van de Vliet sprak met hem in zijn als een huiskamer ingerichte kantoor, waar Beatrix en Claus een opvallende plaats innemen, zij het op een poster van de Story omdat een echt portret te duur is. Dienstbaarheid staat nog altijd hoog in het vaandel van de gerechtsbodes. En een officier in spijkerbroek is nog een zeldzaamheid. Maar toch is er veel veranderd. De rechtbank aan de Hamburgerstraat. door Pieter van de Vliet foto's: Michael Kooren UTRECHT „We krijgen ,m wel", zegt iemand halfluid. De man met het baardje wordt be dreigd. Opeens staan er zes man parketpolitie in de hal van de rechtbank, in burger, zo •onopvallend mogelijk. Maar ook zonder het incident is de spanning voelbaar. Al die men sen op de banken in de saai- strenge hal, geflankeerd door advocaten, zitten daar niet van •de ene op de andere dag. Som migen haten elkaar, anderen zijn volstrekt onverschillig voor elkaar geworden. Drie rechters zijn de hele morgen •continu bezig met de echtschei- •dingscomparities. Geharrewar •over de kinderen, de alimenta tie, het huis. Een politie-auto ,is het bin nenterrein opgereden. De man met het baardje stapt schie- leijk in, voor zijn eigen veilig heid. Als de parketwachters zich hebben teruggetrokken, vliegen twee vrouwen elkaar schreeuwend in de haren. Rechter Th. J. Clarenbeek heeft een rekenmachientje no dig om precies het bedrag van de alimentatie te kunnen bere kenen. Uit het hoofd rekenen zou ondoenlijk zijn met die stroom mensen die hij op zo'n maandagmorgen te verwerken krijgt. Maar het is niet de ali mentatie die in dit geval het grootste probleem geeft, maar het huis. De man weigert het huis te verlaten, terwijl de vrouw met haar dochters van 12 en 19 bij haar zuster woont. „Ik moet op de bank slapen. Dat houd ik niet langer vol". De rechter concludeert dat de vrouw te krap en de man te ruim woont. Het laat zich ra den hoe de beschikking over enkele weken zal uitvallen. De vrouw haast zich zichtbaar op gelucht door de ruim zeventig wachtende paren en hun advo caten. Ze heeft er nachten niet van kunnen slapen, ook omdat ze haar man weer zou moeten zien. Gerechtsbode C. G. van Ter gouw vindt het eigenlijk maar niks dat al die mensen met hun problemen op een kluit moeten zitten. Prinses Irene en Carlos kregen meer privacy. Voor hen ging de rechtbank op een zater dagmorgen open. Pieter van Vollenhoven is in het gebouw. „Zeker te hard gereden",zegt Henk Koetze, die nog moet to nen dat hij het uniform van de gerechtsbode waardig is. Met zijn dienstbaarheid zit het wel goed, denkt H. P. Borra, hoofd van de interne dienst, tot voor kort kapitein in het leger en af komstig uit wat hij een blauw nest (politie) noemt. Henk heeft als hofmeester de hutten van de officieren geschrobd en hun bedden opgemaakt. Hij deed het graag, maar hij hield ermee op omdat hij een huise lijker leven wil. Tergouw is bo de geworden nadat hij buiten zijn schuld een druk beklante levensmiddelenzaak kwijtraak te. Hij moet nog altijd wennen aan het ambtenarenbestaan. „Vooral die slepende pas hè". Elke dag maakt hij een ambte- narengrap: „Weetje waarom ze' de luiste ambtenaar chef ma ken? Omdat het werk dan ge woon doorgaat". Die morgen moeten de bodes het kabinet van de president gereed maken voor de parket vergadering van de officieren van Justitie, 's Middags moet de zaal worden ingericht voor een kort geding. Hoofdofficier mr..A. Herstel, die de parketvergadering voor zit, meldt enkele gevallen van Honkonggriep. Daarna mag mr. Bender vertellen hoe hij en mr. Behling in Duitsland zijn gevaren. Politici en officieren van beide zijden van de grens hebben het in Kleef gehad over de korte doch heftige „vrije" verkoop van hasj in het Enschedese jongerencentrum de Kokerjuffer. Bender en Behling blijken voornamelijk te hebben ge luisterd. „Wij waren op ondub belzinnige wijze door het mi nisterie geïnstrueerd ons op de vlakte te houden". Nu kan hij kwijt dat daar in Kleef „enkele Hitleriaanse oude heren opstonden en ook enkele heel moderne heren met baarden en zo die er dingen als kernenergie bijhaalden". De minimumstraf in Duitsland voor overtreding van de opiumwet is een jaar ge vangenisstraf. In Nederland is dat een dag hechtenis of twee kwartjes boete. Desondanks was het volgens Bender een „heel aardige rustige avond". Hij was er nog een oude school vriend tegengekomen, nu wethouder voor de PvdA. Enig beschaafd geharrewar ontstaat over de plaats waar de volgende parketlunch (zelf be talen) moet worden gehouden. Pays Bas of Molenaar. Bij Mo lenaar ben je nog „entre noiis" (onder ons). Maar bij Pays Bas heb je nog redelijk aangeklede obers, vindt Herstel. Het wordt- Pays Bas. Bij een zaak die niet is ver volgd (geseponeerd) zijn wurgstokjes door de rechtbank vernietigd. Het kan gedonder geven als die stokjes y/orden teruggeëist. „Dan maken we toch zelf een paar nieuwe", zegt iemand. Bekeken wordt wat je moet doen als iemand terloops ver telt dat hij 1500 gulden aan een ambtenaar van de Rijksgebou wendienst heeft gegeven om iets te ritselen, En wat moet je doen als uit een alimentatie-on derzoek blijkt dat iemand op grote schaal zwart werkt, ter wijl hij een uitkering heeft. Het ene is ambtelijke corruptie, het andere steunfraude. Mr. Droesen constateert dat het zwartrijden in de trein door de duurder wordende kaartjes aan aantrekkelijkheid wint. De maximale boete van deze kan tonovertreding is 150 gulden. Die volgens hem onevenredig lage boete geldt ook bij het ontduiken van de leerplicht. Kinderen helpen bijvoorbeeld hun ouders op de markt. Skiërs houden hun kinderen van. school. Droesen wijst op de mo gelijkheid schoolhoofden te vervolgen die niet binnen de vereiste drie dagen absenties aan de onderwijsinspectie mel den. „Kinderen kunnen maan den op Hoog-Catharijne zwer ven zonder dat er een haan naar kraait". Is een stichting te beledigen? Hestel denkt van niet. Het Oud Strijders Legioen van Ego voelt zich beledigd door een pamflet van het Anti Fascisme Komi- tee Amersfoort (AFKA). Het. Komitee noemt de Strijders ra cistisch en reactionair. Enkele mensen worden met name ge noemd. Luns, secretaris-gene raal van de NAVO als ex-lid van de NSB. En Ego zelf, die gezegd zou hebben dat „les biennes lelijke wijven zijn die niet bang hoeven te zijn voor verkrachting". Herstel meent dat genoemde heren slim ge noeg zijn om zelf stappen te on dernemen als ze zich beledigd voelen. Mr. Herstel en burgemeester Vos rijden enkele dagen later gézamenlijk naar de nieuw jaarsreceptie van de koningin in het paleis op de Dam. De president van de rechtbank, prof. mr. V. J. A. van Dijk heeft dit jaar geen uitnodiging ge had. Vorig jaar was hij er met de andere rechtbankpresiden ten wel. Hij vond het nogal plechtig, aan de voorkant het paleis binnenstappen en dan in het echt mensen zien als werk geversvoorzitter Van Veen en vakbondsleider Kok. Toch heeft de „kampioen van de kort-gedingen" (vrijwel al zijn vonnissen die naar het Hof 'gaan worden bevestigd) menig maal moeten beslissen over staken of doorgaan met onder handelen. Anneke Smit, al twaalf jaar secretaresse van de president zegt: „Zo'n geding weegt zwaar. Hij is dan tot het uiterste gespannen, heel gecon centreerd. Je moet dan niet met onbenulligheden komen. Na afloop vraagt hij wel of ik een sigaretje kom roken. Hij is op zo'n moment eigenlijk heel eenzaam. Die macht, de beslis sing of er wel of niet mag wor den gestaakt, drukt zwaar op hem". Op zo'n moment zijn baas en secretaresse dicht bij elkaar. Toch blijft de afstand. Tussen de vele foto's van plechtige momenten uit het le ven van de president en uit het voorplein van het Paleis van Justitie opgedolven historisch gesteente staan flessen choco ladedrank. Aan de hand van de „knippertest" (het snel achter elkaar knipperen met de ogen) stelt mr. Van Dijk vast dat het etiket van de Coöp-fles voor een haastig door de super markt snellende klant te veel het „herinneringsbeeld" van de Chocomelfles oproept. De Coóp moet het etiket veran deren. Veel advocaten spreken hun voorkeur voor mr, Van Dijk uit ter behandeling van een kort geding. Zijn spreekuur voor ad vocaten wordt dan ook druk bezocht. Die morgen betreft het de zaak van een man wiens vrouw er met de auto vandoor is. Op straffe van een dwangsom van vijfhonderd gulden per dag moet die auto terug. De man zegt de auto no dig te hebben om werk te zoe ken. Vrijwel niemand komt voor zijn plezier naar de rechtbank. Zelden loopt iemand er met een bloemetje naar binnen. Soms is er blijdschap, als ie mand voogd is geworden na een langdurige adoptieproce dure. En soms komt iemand vrij. In de raadkamer is beslist dat hij moet worden vrijgela ten. Mark van de W. heeft van zijn advocate wat geld voor koffie en een buskaart met pre cies twee strippen gekregen. Hij vraagt naar de halte van lijn vier, want er is een afspraak voor hem gemaakt met de reclassering. Uit een wolwinkel in de Utrechtse binnenstad heeft hij 130 gulden weggenomen. „Ik heb de hele collectie uit laten spreiden om de aandacht af te leiden". Hij zegt te hebben gestolen om de noodzaak van een sociale uitkering aan te to nen. „Op een nette manier luk te me dat niet". Hij zegt dat het hem moeite kostte om in het politiebureau aan het Paarden- veld te worden opgesloten. „Geslapen heb ik niet vanwege al die dronken kerels 's nachts. Er is maar één wc voor de ge detineerden in de cellengang van de rechtbank. En elke dag is er wel iemand die diarree heeft of moet braken. Want de spanning voor en na het proces is groot. De cellen zijn be nauwd en te gering in aantal. Tegen de ftustraties is niet op te schilderen. Met aanstekers zijn namen van geliefden, data van processen, duur van de vrijheidsstraffen in muren en plafonds gebrand. En wat maar vernield kon worden is ver nield. Soms gilt iemand uren lang. Of scheldt. Of bijt zich vast in een tafelpoot. De meesten van de parketpolitie kunnen er tegen. Een enkeling wordt het soms te veel. Die dag zitten er alleen heroïneverslaaf- den. Ze zijn stil. Aan de ketting van de par ketpolitie wordt de in Hoog Catharijne gearresteerde ver dachte voor officier van justitie mr. P. D J van Zeben geleid. „Mensen als u kunnen we op straat missen als kiespijn", zegt hij tegen de zwijgzame he- roinedealer. Bij zijn aanhou ding had hij 34 strips heroïne bij zich. „U verkoopt ruim drie honderd strips per week. Dat is driehonderd maal 25 gulden". De verdachte zegt dat hij dat geld nodig heeft om in zijn ei gen behoefte te kunnen voor zien: hij is zelf ook verslaafd. „U maakt een heleboel andere mensen kapot", zegt mr. Van Zeeben. „Wat mij betreft is het een hele tijd afgelopen met u". Aan de ketting gaat hij terug naar de cellengang. De Italiaan heeft meegedaan bij een geslaagde ontsnapping uit de Bijlmerbajes. Daar zijn vuurwapens aan te pas geko men. Hij zit nu in het Huis van Bewaring aan het Wolvenplein in Utrecht De parketpolitie moet hem naar het Diacones- senhuis brengen om foto's te maken van een gekneusde knie. Hij krijgt een stok in de broek. Vier man parketpolitie helpen hem lachend in de boe- venwagen. „We hebben nog nooit ontsnappingen gehad en dat willen we zo houden", zegt adjudant L. J. Casius. plaats vervangend commandant van de parketpolitie. In de polikliniek hebben de meesten niet door waar het om gaat. Alleen een hoofdzuster kijkt wantrouwend. Tijdens het maken van de röntgenfo to's staan de politiemannen op wacht. Terug in de rechtbank voert de adjudant kaas aan een vrij rond vliegende parkiet. De naam van de vrije vogel is PPP (Parkiet Parket Politie). De parketpolitie heeft het druk. Op zo'n achtduizend von nissen jaarlijks in het arrondis sement moeten ongeveer 250 aanhoudingen worden verricht, mensen die van huis worden opgehaald. Als service aan de Amers- foorters die iets hebben mis daan zit de Utrechtse officier van justitie mr. E. Wesselius in alle vroegte in een piepklein kamertje van het kantonge recht in Amersfoort, dat ook tot het arrondissement be hoort. Er is weinig gerief. Knaapjes om de mantel op te hangen ontbreken. Een mevrouw heeft met haar nichtje kleren gestolen bij V en D in Utrecht. „Aanvankelijk had ik haar willen vervolgen, maar ze nam uit zich zelf con tact op met de reclassering. Daar kwam het verhaal uit van een vrouw, die na haar schei ding en de plotselinge dood van een nieuwe vriend, erg moet wennen aan alleen zijn. De onverwachte komst van het nichtje zag ze als een geschenk uit de hemel". Maar het meisje heeft een verleden; stelen is voor haar vrij normaal. Tante heeft nog nooit gestolen. Heeft ze de liefde van het meisje wil len kopen door samen met haar uit stelen te gaan? Die vraag blijft in de lucht hangen. Op dat moment komt officier van justitie mr. Droesen bin nen. Hij verontschuldigt zich, maar hij kan zich echt nergens anders verkleden. Als hij in to ga met bef is vertrokken zegt de mevrouw dat ze zich vrese lijk schaamt. Ze heeft erg tegen de berisping, beter bekend als parketstandje, opgezien. Ook al krijgt ze geen aantekening op haar strafblad, het is voor haar duidelijk straf. Ze is blij dat ze meteen is gepakt. „Nu ben ik er van af', zegt ze opge lucht, Mr, Wesselius: „Ik strijd daar wel eens over met de kinderpo litie. Laat het toch niet zo lang lopen, want dan is het effect weg, vind ik", Hij gelooft dat een par ketstandje meer effect heeft dan menige rechtszaak. „Zo'n gesprek onder vier ogen is ver trouwelijker, gaat dieper dan doorgaans de behandeling tus sen de onpersoonlijke muien van een rechtszaal".

Watersnood documentatie 1953 - krantenknipsels | 1983 | | pagina 16