z Je kan nergens heen, het is de straffe Gods The good the had the ugly Het Vervolg JeVolL.Lranl van ZATERDAG 22 JANUARI 1983 Dertig jaar later draagt een Dinky Toy de herinnering aan de ramp. Die zondag op de ouderslaapkamer, 1 februari 1953, maakte diepe indruk op de negenjarige Rien Vroegindeweij. De angstige blikken op de verfstrepen op de schuurdeur, moeder die het verhaal van de zondvloed niet kon vinden, de dorpsomroeper in een roeiboot, de nacht in het ruim van een schip, de evacuatie naar de Ahoyhal in Rotterdam. „Een jaar lang hoorde je tot een geteisterd volk. Daarna werd alles weer gewoon." EEN RAMP overvalt je als een dief in de nacht, maar hy gebeurt pas echt als hij is afgelopen, als het gevaar geweken is en de verhalen verteld kunnen worden. Tot dan is er onze kerheid, angst, en in het ergste geval de dood. Er zijn rampen die je ziet aankomen, rampen worden voorspeld en bezworen: „zulk een maatregel zou een ramp zijn voor. onze tuinbouw" (van Dale). Maar wat de één rampspoed brengt, kan voor de ander voor spoed betekenen. De watersnood van 1953 heeft velen voor spoed gebracht. Denk alleen maar aan de herstelwerkzaamheden, de Deltawerken ge naamd, waar aannemers groot en rijk van zijn geworden. Maar ook kleine neringdoen den werden er niet slechter van. Middenstan ders vernieuwden en vergrootten hun win kelvoorraad op kosten van het Rampenfonds. Er waren huizen zonder elektriciteit, die in de herfst van dat rampjaar een sneeuwwitte wasmachine in de keuken hadden staan. En zelfs mijn familie, eenvoudig en eerlijk als goud, was plotseling in het bezit van spik splinternieuw tuingereedschap uit Zweden. We hadden zelfs een extra pakket gekregen, omdat mijn vader bij de uitdeling zat. Maar dit zijn de verhalen achteraf. Na de schrik komen ook de sterke verhalen van zelf. Er waren lieden die met een roeiboot de ondergelopen polders ingingen, naar de ver laten boerderijen, om te zien of er nog wat te redden viel. Als zeerovers plunderden ze de opkamers van de hereboeren leeg. Anderen vertelden dat ze dagen en nachten op een dak hadden gezeten of op een losgeslagen deur hadden rondgedreven. En er waren natuur lijk de verschrikkelijke verhalen, over men sen die waren verdronken, halve dorpen die waren weggespoeld, polders waarin het ver dronken vee ronddreef. Dat zag je later, bladerend in de fotorepor tage van het Christelijk Nationaal Weekblad De Spiegel, nieuwsgierig of je zelf soms op een foto van een reddingsactie stond. „Met diepe ontroering en stille aanhankelijkheid ontving het geteisterde volk van Zuidwest- Nederland de oude Vorstin, die haar gehele leven troost en bemoediging bracht, waar het nodig was." Een foto van Wilhelmina, waar op je haar in een warme bontjas troost en bemoediging zag brengen. Maar een jaar lang ongeveer hoorde je tot een geteisterd volk. Daarna werd alles weer gewoon. Voor mij ik was negen was de watersnood een spannende tijd. We lagen nog in bed toen we van de ramp hoorden. Als iedere zondagochtend was ik tussen mijn ou ders in bed gekropen, toen plotseling de bel ging. Mijn moeder keek verschrikt op de wekker. „Wie kan dat nou zijn, zo vroeg?" zei ze. „Het is acht uur. Ga jij eens kijken wie er is." Ik ging het warme bed uit, naar beneden. Opnieuw ging de bel, hard en ongeduldig. Door het raampje van de voordeur zag ik onze buurvrouw staan. „Is je moeder nog niet op?" riep ze, toen ze mij in de gang zag. Ik deed de deur open. De buurvrouw schoot langs me heen naar de trap. „Buurvrouw! Buurvrouw!" riep ze met een angstaanjagen de stem naar boven. „Er is watersnood. Heel Flakkee staat onder water." Mijn moeder was inmiddels uit bed geko men, ze had zich al aangekleed en kwam de trap af, maar halverwege bleef ze geschrok ken staan. „Wat zei je Trui? Watersnood?" „Een ramp," zei de buurvrouw. „Het halve dorp staat onder water. Achter de Westdijk zijn de mensen verdronken. Heb je niks ge- Verdronken vee vervolg van pagina 1 Wie weet, misschien is zelfs Ronald Reagan bereid akkoord te gaan met een rege ling die de Sovjet-Unie directe veiligheid biedt in ruil voor onbetwiste Amerikaanse overheersing in de hele rest van de wereld. Maar zelfs als dat in zijn denkraam zou pas sen, dan nog is dat onmogelijk. Want, zoals elk ander land, zal de Sovjet-Unie niet ak koord gaan met een kleinere rol dan waar haar macht, ook historisch, „recht" op geeft. Wie zou dat beter kunnen begrijpen dan de machtsbewuste Amerikanen? Maar geloof het of niet, zij hebben er geen begrip voor. Hoe dan ook, zoals een Ameri kaanse zakenmagnaat zou zeggen: Er is geen plaats voor twee kapiteins op het schip. Of zoals elke behoorlijke cowboyfilm zegt: Jij of ik, dus laten we het even uitvechten fJDENS het president schap van Carter deed zich een derde evaluatie fase in de détente voor. Het was een reactie op het niet bereikte doel de Sovjet-Unie zolang met rust te laten, als de rest van de wereld werd be schouwd als een Amerikaanse provincie. Hoewel de uiteindelijke teleurstelling pas onder Reagan zal worden geformuleerd, blijft het twijfelachtig of Carter aan het einde van zijn ambtsperiode wel zo verdrietig was over het feit dat het Congres weigerde het SALT-2 verdrag te ratificeren. Als het onder geschikt maken van de wereld, exclusief de Sovjet-Unie, aan de Amerikaanse heerschap pij niet bereikt kon worden in het kader van de tweede interpretatie van détente, wat had dit verdrag dan nog voor zin? De tijd was gekomen om deze doctrine in z'n geheel te verwerpen en nieuwe middelen te zoeken die zouden leiden tot een beheer sing van de wereld zonder lastige oppositie. De Reagan-periode brak aan en zette de twij fels die van Carter werden geërfd om in een vastberaden, maar negatieve doctrine. Voor dat de uiteindelijk anti-détente houding werd geformuleerd, had deze leer de Ameri kaanse buitenlandse politiek al gedicteerd. Er had zich niet alleen al een wijziging voor gedaan in de Amerikaanse opvatting over raadplegmg van de Sovjet-Unie in zaken van direct belang, maar zelfs de onaantastbaarste Sovjet-belangen stonden bloot aan uitdaging. Door geografische en logische uitbreidin gen werd de Sormenfeldt-doctrine net zo van toepassing op Afghanistan als op Oost-Euro pa. Want daar werd ook een regering met de steun van de Sovjets overeind gehouden, waardoor het defacto een Aziatische tegen hanger van het Warschau-pact werd. Gedu rende de eerste en tweede fase van de Ameri kaanse visie op détente zou het vanzelfspre kend zijn geweest dat de Russen in Afghanis tan het „recht" hadden te doen wat zij juist achtten. Zeker zou de eenvoudige vervan ging van de ene communistische leider door een andere geen Westers protest veroorzaakt hebben. Maar omdat de ongeschreven regels van détente niet meer werden toegepast, plaatste de Verenigde Staten zich in een iro nische positie door een minder radicale com munistische leider af te keuren en partij te kiezen voor de radicalere die juist was afge zet. De roep klonk dat Afghanistan geschof feerd en aangevallen was, alsof het verwij derde bewind niet óók pro-Sovjet was ge weest, alsof het deel had uitgemaakt van de Vrije Wereld en de Sovjets door hun inval een strategische staatsgreep hadden ge pleegd. Daar was geen sprake van. Afghanis tan bevond zich al lang vóór de Russische invasie in de invloedssfeer van de Sovjet- hoord? De klokken luiden al vanaf vijf uur vanochtend. Toen is het begonnen." „We zijn net wakker," zei mijn moeder, enigszins beschaamd. „Is het niet vreselijk," begon de buur vrouw plotseling op jammerende toon. „Het is de straffe Gods. Ik ben net naar het dorp geweest, maar je kan nergens meer komen. Aan de andere kant van de dijk staat het water twee meter hoog. Dat je niks gemerkt hebt" We hoorden nu ook de kerkklokken lui den. Ik stond nog steeds bij de voordeur en keek door het raampje naar buiten. De straat lag er als iedere zondagochtend stil en verla ten by. Niets wees op een ramp, er was geen water te zien, behalve de grote plassen op het speelterrein tegenover ons huis. Boven was iedereen wakker geworden en haastig uit bed gekomen. Mijn moeder riep naar mijn broer en myn zusje dat ze zich snel moesten aankleden. Tegen mij zei ze dat ik direct naar boven moest komen. Maar toen mijn vader naar beneden kwam, liep ik hem achterna, naar de huiskamer. Hy deed on- middelUjk de nieuwe radio aan, die we nog maar een week in huis hadden. Het was een prachtig toestel, waar je de hele wereld op kon ontvangen. De contactdoos van de draad omroep, waarop we eerst waren aangesloten, zat nog aan de muur. Mijn vader zocht de zenderschaal af tot we Hilversum kregen. Gespannen luisterden we naar de stem van de omroeper, die uitgebreid vertelde wat er om ons heen gebeurde. Heel Zeeland, de Zuidhollandse eilanden en grote delen van Noord-Brabant waren over stroomd, honderden mensen waren al ver dronken. De dyken waren overal gebroken, een nationale ramp had zich voltrokken. huizen achter ons huis, en tegelijker water zou komen. We hoorden gekraak en geklots: het water drong door de naden en kieren binnen. Een kwartier later stond het anderhalve meter hoog. Angstig keken we naar de meetlat op de schuurdeur en telden de centimeters waarmee het water steeg. Zelfs in het donker konden we de strepen nog onderscheiden. Maar mijn vader stelde ons gerust. Het water zou nu niet meer hoger komen en morgen zouden we worden gered. Eindelijk waren we nu ook slachtoffer van de ramp geworden. De volgende ochtend, omstreeks tien uur, hoorden we plotseling de koperen gong van de dorpsomroeper in de straat. Dat was een vreemd en onverwacht geluid. Het water stond anderhalve meter in en om ons huis en daar klonk met luide slagen de gong alsof er niets was gebeurd en de omroeper zoals ge woonlijk op de fiets was gekomen om zyn boodschap wereldkundig te maken. Nieuwsgierig liep de hele familie naar het raam in de slaapkamer van mijn ouders. Mijn vader deed het raam open om duidelijk te kunnen horen wat de omroeper te vertellen had. Hy stond midden in een roeiboot die door een ander werd voortbewogen. Toen het geluid van de gong was weggestorven, riep de omroeper met luide stem dat we ons Sovjet-bewind zelf te destabiliseren. Welis waar heeft de VS nog geen Russische mujahi- dien gerecruteerd om bommen in Leningrad of Moskou te leggen, maar dat ligt niet aan gebrek aan wilskracht. Dat is vooral te dan ken aan de effectiviteit van het systeem van zelfverdediging van de Sovjet-Unie. Dat is inderdaad zo doeltreffend dat de middelen waarmee dit geprobeerd wordt in de eerste plaats alleen propagandistisch van aard moe ten blijven. Binnenlandse oppositie wordt niet slechts gestimuleerd via de ether, maar is ook een clandestien arbeidsterrein gewor den voor anti-Sovjet-activiteiten. O ZIJN WE weer bij het begin van ons verhaal be land. Reagan, althans de genen die hem laten spreken en handelen zo als hy dat doet, slaat zichzelf op de borst om dat hy Amerika heeft te ruggevoerd naar de eco nomische jungle van Herbert Hoover (Ame rikaanse president van 1928 tot 1932). Hy doet hetzelfde met de buitenlandse politiek. Zyn vonnis is glashelder en ongenuan ceerd: een détente die niet leidt tot een on aantastbare Amerikaanse overheersing van de wereld heeft niets te bieden. Als het daar om gaat, dan zal hy moeten omzien naar een andere strategie om het hoogste doel voor zyn land te bereiken. En als dat oorlog bete kent, goed, zoek dan manieren om die te winnen. Maar godzijdank zijn er in de wereld ook machten die zowel een onaantastbare Ameri kaanse overheersing, als een even overheer send Amerikaans-Russisch bondgenootschap onaanvaardbaar vinden. Hun levensbelang schept een voorkeur voor een politieke en militaire machtsverdeling tussen meer dan twee partijen. Onafhankelijk van elkaar ge formuleerde Chinese en Westeuropese belan gen vallen in die categorie. Zij kunnen de VS en de Sovjet-Unie misschien aan hun ver stand brengen dat zij niet de enige zijn die de aarde mogen verdelen of opblazen. M. S. ARNONI voor evacuatie gereed moesten houden. Het -uerrupgcuazuu. Er voeren allerlei vaartuigen door de straat, roeiboten, kano's en vlotten, alles wat dreef was ingezet om de mensen uit hun huizen te halen en naar een hooggelegen, droge plek in het centrum van het dorp te brengen. Myn moeder begon haastig een kof fer te pakken. Evacuatie, legde myn vader uit, was een duur woord voor uit een rampge bied weggehaald worden. Het water was die nacht niet meer geste gen, maar ook niet gezakt. Het kon nog wel maanden, zo niet jaren blijven staan, en daar om moesten we weg. We begonnen ons te vervelen en bovendien kregen we honger, 's Morgens hadden we de laatste voorraad ontbijtkoek opgegeten. Er was niets meer te eten in huis. Wanneer kwam die evacuatie nou eindelijk eens? Een paar uur later hoor den we onze naam roepen. Mijn vader kwam naar onze slaapkamer en zei dat het zover was. We moesten weg. Beneden onder het raam lag een roeiboot De man die erin stond, gooide een touw naar boven en gaf mijn vader Instructies hoe hy ons moest laten zakken. Eén voor één wer den we met het touw onder de armen ge knoopt in de roeiboot neergelaten, waar de man ons opving. Mijn vader moest als laatste gewoon door de voordeur het huis uit. De man in de roeiboot stak zyn hand in het troebele water en deed met de sleutel, die myn moeder-hem had gegeven, de voordeur van het slot Hy duwde hem met alle macht open waardoor de boot gevaarlyk overhelde. In de roeiboot lag een trapleer. De man pakte hem op en stak hem myn vader toe, die op de trap van ons huis stond te wachten. Myn vader zette de trapleer uit in het water in de gang en klom er op. Nu moest hy mét de trapleer enkelestappen maken om de deur opening te bereiken. Doodsbang keken we toe hoe hy voorzichtig balancerend als een trapezewerker door de gang liep. Het water klotste dreigend om zyn kaplaarzen. Eindelyk was hy by de deur, maar toen hy in de boot wilde stappen, schoot plotseling de trapleer weg. Ik schrok me dood, myn zusje begon te huilen. De redding zo nabij, en daar stuk langer was dan het water hoog stond. Maar er gebeurde gelukkig niets ergs, de man had myn vader op tijd gegrepen en voorover in de roeiboot getrokken, zyn voe ten hingen nog buiten boord. Geschrokken klom hy overeind, maar toen hij naast mij op de houten zitting zat, deed hy of er niets aan de hand was. DAAR GINGEN WE. De roeiboot schommelde zachtjes heen en weer op het kabbelende water. Het was ijzig koud, een striemen de regen daalde op het rampge bied neer. Om ons heen was het een drukte van belang, de boten en vlotten voeren af en aan, volgeladen met families die wezenloos voor zich uit zaten te staren. Eindelyk bereikten we de Voorstraat. Hier kon de roeiboot niet verder. Mannen in lies laarzen tilden ons uit de boot en droegen ons op hun rug naar het droge gedeelte van de straat. Vandaar gingen we te voet verder. Op de hooggelegen kade werden we in een kledingzaak bijeengebracht en moesten we wachten tot we in het ruim van een beurt schipper werden geladen, waar we die nacht sliepen, 's Morgens vroeg, zodra het licht was, zette de boot zich trillend in beweging Na uren varen kwamen we in Rotterdam aan. In de Ahoyhal werden we door het Rode Kruis ontvangen en kregen we een warme maaltijd. Ik herinner me nu nog, na dertig jaar, de heerlyke puree die we in een karton nen beker kregen aangereikt. Maar bovenal herinner ik my mijn eerste Dinky Toy, die ik uit een gigantische voorraad speelgoed had uitgezocht. Het was het model van een Stude- baker Hawk, enigszins beschadigd, maar een prachtige okerkleurige slee met een rode achterklep. „Daar kunnen we gemakkelijk met z'n allen in," zei myn rader. „Kom kinderen, we moeten gaan." Hij had een adres in Blydorp gekregen, waar we zouden intrekken. In de tram daar heen zag ik dat de mensen zwijgend, maar vol medeleven naar ons keken. RIEN VROEGINDEWEIJ De evacuatie - wezenloos staren Unie. Maar onophoudelijke protesten tegen de „aanranding van Afghanistan" zouden de voorgeschiedenis uit het geheugen van de publieke opinie wissen, net als het feit dat de Verenigde Staten al lang vóór de militaire ingreep van de Sovjets clandestiene pogingen steunde om hetzelfde regime ten val te bren gen dat zij later zogenaamd beweende. Een soortgelijk proces zette zich enige tijd later met betrekking tot Polen in gang. Gege ven de oorspronkelijke versie zou détente de Poolse communisten en hun Russische sup porters onaantastbaar hebben gemaakt voor Westerse tussenkomst, ongeacht de vorm die de Russisch-Poolse betrekkingen zouden aannemen. Maar op dat moment, toen déten te eerder werd gezien als een obstakel naar universele Amerikaanse invloed, was de tijd voorbij dat de Amerikaanse politiek „streef de naar een evolutie die de betrekkingen tussen de Oosteuropeanen en de Sovjet-Unie organisch van karakter zou maken." Inte gendeel, elke kloof tussen deze supermacht en zijn Europese bufferzones moest tot het uiterste aangemoedigd en uitgebuit worden. Amerikaanse „sancties" waren het gevolg. Het waren niet zozeer strafmaatregelen met de bedoeling de Sovjet-politiek met betrek king tot Polen en Afghanistan te matigen, maar de ontwikkelingen in deze landen ver schaften een voorwendsel om los daarvan terug te keren naar de tactiek van de Koude Oorlog. De Verenigde Staten wist donders goed dat de Sovjet-Unie, onder welke druk dan ook, de „bescherming" van deze twee landen niet zou opgeven. Daar ging het niet om en daar kon het niet om gaan. Maar de kwestie was dat de Verenigde Staten om we reldpolitieke redenen er de voorkeur aan gaf weer een confrontatiekoers ten opzichte van de Sovjet-Unie te varen. Niet alleen initiatieven van Cuba in zijn eigen regio en ook in Afrika zouden nu vast beraden door de Verenigde Staten worden tegemoetgetreden, maar zelfs zulke directe Sovjet-belangen als in Polen en Afghanistan. En dat was nog maar het begin. Al onder president Carter, en nog duidelijker onder Reagan, toonde de VS gretigheid om het WE ZATEN er middenin, maar we zagen er niets van. De hele familie was in de huiska mer, maar mijn moeder, die de schrik nu pas goed te pak ken had, zei zenuwachtig, bijna huilend, dat we onmiddellijk naar boven moesten. „Het kan nog uren duren voor het water Je kan niet verder dan de Voorstraat," zei de buurvrouw. „Ze zeggen dat we gewoon moeten wachten tot het water komt Je kan nergens heen. We hebben nog tijd zat om alles boven te zetten. Ik ga maar gauw naar huis." De buurvrouw ging door de achterdeur naar buiten. Gelukkig besloot mijn vader niet naar het dorp te gaan. Hij begon het meubi lair en ander huisraad naar boven te sjouwen. Mijn moeder maakte inderhaast een ontbijt klaar, dat we uit voorzorg boven moesten opeten, voor het geval het water ons toch nog onverwacht zou overvallen. Na het ontbijt rende de hele familie de trap op en neer om alles wat draagbaar was in veiligheid te bren gen. Mijn vader en de buurman zetten de zware kolenkachel op de eettafel middenin de huiskamer. Het was inmiddels twaalf uur geworden, tijd om te eten. Myn moeder had op het laatste moment in de keuken nog een warme maaltijd klaar gemaakt. Na het eten wilde ze uit de bijbel het verhaal van de Zondvloed lezen, maar ze kon het niet vinden. De rest van de middag zaten we op onze slaapkamers, op het water te wachten. Om vier uur kwam het aanrollen, in een grote grijze massa, om de hoek van de in aanbouw

Watersnood documentatie 1953 - krantenknipsels | 1983 | | pagina 11