Zuidwest-Nederland in de branding DE LANDBOUW IN DE RAMPGEBIEDEN Nat. manifestatie bij 150-jarig bestaan Koninkrijk Ï55555555s55ï WOENSDAG 30 JANUARI 1963 GEREFORMEERD GEZINSBLAD 19e jaargang No. 3121 In dc landbouw zijn het mei name de Rijksdienst voor Landbouvvherstel, de onderscheidene R ijksvoorlichtingsdien- sten, de cultuurtechnische dienst en voor de gebouwen de afdeling Boerde rijen bouw van het Ministerie van We deropbouw en Volkshuisvesting geweest die zich met grote energie geworpen hebben op deze taak. Door deze diensten werd de boer op velerlei gebied gehol pen. Vooral met zout water geïnundeerde gebieden geven veel problemen. De groei van de gewassen wordt namelijk verhin derd, hetzij door het hoofdbestanddeel van zeewater NaCl hetzij door achteruitgang van de structuur van de grond als gevolg van de natrium die aan het 'klei-h umuscomplex wordt geabsor beerd. Gelukkig was er helaas in het verleden met name in dc geïnun deerde gebieden tijdens de oorlog op de Zuid-Hollandse eilanden, Zeeuwse eilan den ten dele, en de Wieringermeerpolder, al ervaring opgedaan. Het zoutgehalte van de droogvallende gronden werd be paald en aan de hand daarvan konden de voorlichtingsdiensten adviseren welk gewas er wel en welk gewas niet ver bouwd kon worden. De structuur van de grond werd ver beterd door het geven van grote hoe veelheden gips (Ca Soi 2 M->0). Het is een uitstekend middel om het geabsor beerde natrium door calcium 'te vervan gen, en daarmee de vroegere toestand van de grond te herkrijgen. In 1953 werd 250.000 ton, in 1954 175.000 ton gips verstrekt en in feite is dit de laatste 10 jaar door blijven gaan, zij het dan ook in kleinere hoeveelheden in de herver- kavelingsgebieden. Het kan dan ook 1020 jaar duren voor de grond her steld is. Het laat zich verstaan dat van de boeren, fruittelers en tuinders dan ook veel inzicht gevraagd werd en bo venal veel geduld. Iets te diep ploegen, ploegen onder ongunstige weersomstan digheden enz. kon een schade voor jaren opleveren. Honderden proefvelden, demonstratie- velden. praatavonden en persartikelen waren nodig om de voorlidhters eerst en daarna de praktijk te overtuigen van de noodzaak van een goede grondbewer king en een juiste gewassenkeuze. O AN waren er de extra moeilijke ge bieden. b.v. de Vierbannen op Schouwen waar op 580 ha. 2.5 miljoen m3 zand werd afgezet. Op 300 ha. was daar een slibafzetting en op 420 ha. erodeerde de bouwvoor. Door het af voeren van het zand of hot diep onder te ploegen werd dit weer hersteld. Maar de geërodeerde bouwvoor bleef een ver lies waar de boeren tot op heden met grote moeilijkheden hebben te kampen. Dal bij dit alles dc landbouwvoor- lichtingsdienst, als de dienst die 'het toe gepaste wetenschappelijk onderzoek, de genomen besluiten van andere instanties enz. uit moest dragen, belangrijk werk verrichtte is duidelijk. Voor de voorjaars- zaai 1954 werd door de R.L.VX). Industrie in Vlissingen. DE statische sociale structuur onder gaat thans meer of minder merk baar de invloed van de volgende facto ren: 1Doorvoering van mechanisatie en toe passing van wetenschappelijk onder zoek in de landbouw. 2. Industriële ontwikkeling op sommi ge plaatsen. 3. Enig toerisme vooral langs strand en duinen van de Noordzeekust. 4. Een toenemend contact met overig Nederland, met name de grote steden. Om de maximum-verwachtingen voor de Zuid-Hollandse eilanden, de provin cie Zeeland en West-Brabant te bereiken, VOOR de landbouw was de schade die de ramp mee bracht ontstellend groot. De omvang van de schade was als volgt: Overstroomd: 82.200 ha. bouwland (8.9 v. h. totaal): 41.000 ha. gras land (3.1 v. h. totaal); 10.000 ha. tuingrond boomgaard (9.4 v. h. totaal); totaal 133.200 ha. 5,7 v. de totale oppervlakte cultuurgrond in Nederland. Hiervan was aan blijvend verlies 665 ha. grond en 1500 ha. boomgaard. Ook dc veestapel werd een enorme klap toegebracht: 20.000 runderen ver dronken, gered 42.000; 1.750 paarden verdronken, gered 5.000; 12.000 varkens verdronken, gered 6.500; 2.750 schapen en geiten verdronken, gered 1.500. Goes met 2550 boeien individueel het bouwplan besproken. In de winter 1953- 1954 werd in de rampgebieden op dc Zeeuwse Eilanden 29 praatavonden ge houden die door 1540 boeren worden be zocht. Hierbij komen de honderden bezoe ken die gebracht werden in verband met hei-stel of vernieuwing van het machine park of de bedrijfsgebouwen. F, OVENAL dient de praktijk lof toe- 1 gezwaaid te worden. De Rijksdien sten hadden nóg zoveel kunnen doen en praten, als de boer en tuinder niet ge luisterd had, als zij de adviezen niet hadden opgevolgd: er was niets van te recht gekomen. Zeker, het gaf soms spanningen, botsingen waren soms on vermijdelijk maar dc landbouw heeft in de tijd leren verslaan dat ook die amb tenaren het beste voor hen zochten. Sommigen die halsstarrig bleven, betalen nog steeds leergeld, maar ook enkele anderen zijn nog steeds niet met hun bedrijf waar ze vroeger waren. Toch deden ze hun best maar grond en grond zijn twee, en dus zijn er fouten gemaakt ongewild en met de beste bedoeling. Het zijn nu helaas nog de 'kleine trieste vlokjes in het grote veld van herstelde gronden. Wie vandaag de rampgebieden door kruist ziet weer vruchtbare akkers en groene weiden die de oude kracht van voorheen weer in zich hebben. De Land man kan weer verder. Na veel ontbering, na veel wijsheid in de bedrijfsvoering, mag hij het resultaat met dank aan schouwen. De Heere zegende dit werk en wilde deze akkers niet voor goed ver derven. Hij geeft ook hier nog zaaien en oogsten en de mens zijns ondanks en of hij dat doet in de erkenning van zijn afhankelijkheid aan God of niet mag hier aan meewerken. Zo kan 'het veld weer zijn volle garven geven. De weiden zijn weer vet, looft Hem die schiep en onderhoudt. WULFAART SABBINGE. De bijzondere gegevens zijn ont leend aan „Agrarisch herstel". Min. van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning 1954. IN totaal was er een agrarische schade zonder daarbij de bedrijfsgebou wen gerekend aan vee. werktuigen, produkten. bedrijfsmiddelen enz. van f 2.56 miljoen. Daarnaast werden 3400 boerderijen door de watersnood getrof fen. De hersftelkostcn werden op f 35 miljoen geraamd. Van deze bedrijfsge bouwen waren er een groot gedeelte to taal verwoest of zeer ernstig beschadigd. Dit waren er in Zuid-Holland 117 Noord-Brabant 50 Schouwen en Duiveland 296 Overig Zeeland 38 Het is thans zeker, dat ter gelegen heid van het 150-jarig beslaan van ons Koninkrijk, een grote nationale mani festatie in Nijmegen wordt gehouden. Op dc speelweide van dc Goffert wordt een tribune met 40.000 plaatsen gebouwd voor belangstellenden, die dc grootscheepse uitbeelding van dc slag bij Waterloo willen zien. Dit spektakel is van 28 tot en met 31 augustus te' zien. Reeds van 26 augustus af zijn er in Nijmegen grote feestelijkheden, die voor al uitermate aantrekkelijk zijn voor paardcsportliefhebbcrs. Er wordt een in structieve paardcntentoonstclling inge richt, met daarnaast een historische expo sitie onder het motto ,,Hct paard en dc cavalerist". Bij de uitbeelding van dc historische „Slag bij Waterloo" worden 800 paarden ingezet; een voor deze tijd ongekende concentratie. Tussen de be drijven door kan men in het stadion hoef smeden, wagenmakers en zadelmakers aan het werk zien. In totaal worden in Nijmegen zo'n 160.000 bezoekers Ver wacht. Voor de hulpverlening werd o.u. gebruik gemaakt van hefschroefvliegtaigen. (Uit: „De ramp"). Met de eenzijdige econ. structuur van Zuidwest-Nederland als landbouwgebied hangt do relatief geringe bevolkingstoe neming van dit gebied in de laatste hon derd jaar samen. Corresponderende factoren zijn verder 1. het nog in hoge mate verzorgende karakter van de aanwezige nijverheid, 2. Het tamelijk veel voorkomen van forensisme naar plaatsen waar in dustrie gevestigd is: Rotterdamse ha vens, e.a. 3. een tamelijk statische sociale struc tuur. 4. een zekere „cultural lag" welke o.a. tot uiting komt in verouderde woon stijl, in dc vormen van recreatie en vrije tijdsbestedling of het ontbreken daarvan en in het verbrokkelde ver enigingsleven. \T AAST het vele verdriet om verloren familieleden en dc ellende van de doorgestane moeilijkheden kwam nu voor de achtergeblevenen de bijna on mogelijke laak van het geheel weer op te bouwen. Invloed van gips op de struktuur. DOOR de Ramp in 1953 is heel Zuid west-Nederland in beweging geko men. Daadwerkelijk is er dan ook in dc 10 jaar die voorbijgingen ontzettend veel tot stand gekomen. Het Drie-eilanden- plan werd gerealiseerd en men is volop aan het Deltaplan begonnen. Naast deze daadwerkelijke acties is West-Zuid-Nc- derland een studieobject geworden van velen. Economen, sociologen en vele an deren stroken er neer en onderwierpen het gebied cn zijn bewoners aan nauw keurige onderzoekingen. Dc stroom van rapporten die per gebied of por eiland maar ook van het gehele gebied ineen verschenen, getuigt daarvan. Zo verscheen april 1959 bij het Staats drukkerij-en Uitgeverijbedrijf een publi- katie „Sociale aspecten van de ruimte lijke ontwikkeling van Zuidwest-Neder land". Rapport uitgebracht door de werkgroep „sociale aspecten van de ruimtelijke ontwikkeling van Zuidwest- Nederland" ingesteld door de minister van maatschappelijk werk op verzoek van de Plancommissie Zuidwest van de Rijksdienst voor het Nationale Plan. Samenvattend zegt dit rapport het vol-' gende; „In Zuidwest-Nederland hebben in dc geschiedenis achtereenvolgens de volgen de factoren een bepalende rol gespeeld, waarvan de nawerking thans nog merk baar is: De belangrijke buitenlandse handel in de Middeleeuwen, met name met Enge land en Vlaanderen De belangrijke strategische positie in de strijd tegen Spanje en een belangrijk aandeel in de economische opbloei van de Republiek ten tijde van de handels compagnieën. Het geleidelijke afnemen van de han delsfunctie van het gebied na de 17e eeuw en de eenzijdige economische ont plooiing ervan als landbouwgebied tot in onze tijd. DE geestelijke structuur van Zuidwest- Nederland, met uitzondering van Westelijk Noord-Brabant, is in het ver leden bepaald door een synthese van het Calvinisme (dat ten tijde van de Repu bliek in het gebied ingang vond en door de immigratie van Hugenoten werd ver sterkt), cn 'het uit Engeland en Schotland door middel van de handelsrelaties „ge- importeerde" Puritanisme. is nodig een vestigingssaldo van plm. 200.000 personen. Voortgaande indus triële en havenontwikkeling op Rozen burg, Voorne, rond Vlissingen (Sloc- plan), langs het kanaal Terneuzen-Sas van Gent en in Bergen op Zoom, Roo sendaal en Zevenborgen (Kreekrakplan) en industriële vestigingen te Goes. Mid delburg, Tholen, Zierikzee, Bruinisse en Yerseke. Uitbreiding van de reorealie in de Grevelingen, Vcerse meer, ten zuiden van Bergen op Zoom, ten noordoosten van Roosendaal en in het watergebied tussen Hellcvoetsluis en de Biesboseh en op Schouwon-Duiveland met name in de kop van Schouwen, het zandgebied. De uitvoering van de deltawerken, do industrialisatie, de massarecreatie, dc uit voering van cultuur-teohnische werken, het wegvallen van de visserij en het sta tisch blijven van gebiedsdelen binnen een tot verhoogde dynamiek gekomen omgeving zullen van grote invloed zijn op de verdere ontwikkeling van de be volking. De culturele omstandigheden zullen drastisch wijzigen. Men zal zich aan veel moeten aanpassen. Het milieu verandert en hel oude ievenspatroon van een overheersend agrarisch gebied zal moeten veranderen in een ander le venspatroon. Er blijft voor dit alles veranderd is, nog veel te bestuderen en te onderzoe ken Omdat bij dit alles een fundamen teel onderzoek de basis moet zijn voor een goed beleid. Een beleid dal zowel door de rijksoverheid als door de pro vincies, gemeenten en particuliere in stellingen gevoerd moet worden. Goede coördinatie voorkomt doublures, nauwe samenwerking tussen hen die hier leiding hebben te geven kan een gezonde ont wikkeling alleen stimuleren. ZO is in het kort de samenvatting weer te geven, gedeeltelijk geciteerd, voor de rest in eigen woorden weergegeven om het geheel te bekorten. We zijn er van overtuigd dat, wat thans gaande is in Zuidwest-Nederland er ook gekomen was zonder de Ramp. Maar het had veel langer op zich laten wachten; de mensen hadden meer tijd gekregen om te gewennen. Dat is nu niet zo. Sommigen veront rusten zich in ernstige mate over deze ontwikkeling. En inderdaad veel wat eigen was aan het platteland verdwijnt. Ook de zeden veranderen. Dc stad komt zoveel dich ter bij het Zuidwesten van ons land. Toch moeten we ook dit alles onder ogen -durven zien. Zowel het Drie-eilan- denplan als het Deltaplan kwamen er ter beveiliging van Zuidwest-Nederland. Dat daaraan allerlei andere ontwikke lingen gekoppeld worden is niet te ver mijden in deze dynamische tijd. Wc zijn toch niet dopers, we mijden de wereld toch niet? Alleen, nu Nederland en ook Zuid west-Nederland deelt in die grote wel vaart van deze dagen, nu zullen we ons des te meer moeten beijveren om onze roeping cn verkiezing vast te maken. Wat er ook rondom ons gebeurt, hoe het gebied waarin we leven zich ont wikkelt, hoe groot ook de invloed van de grote steden met haar specifieke zon den op ons wordt, we moeten vasthou den aan onze belijdenis voor God en Zijn gemeente; dat we Hem willen die nen. Dat we onze kinderen willen onder wijzen cn doen onderwijzen in de voor- zeide leer. Waakt en 'bidt opdat ge niet in verzoeking komt. Dat geldt voor heel ons volk, dat geldt ook voor dc delta bewoners van Zuidwest-Nederland. We hebben dit gebied niet mogen herwinnen op de zee, noch onze huizen herbouwd en onze landen hersteld om er God mee te onteren. Ook nu, doet wel en zie niet om, eert Uw Koning Jezus Ghristus in uwe da gelijkse arbeid die u als een genade gave uit Zijn hand ontvangen hebt. WULFAART SABBINGE.

Watersnood documentatie 1953 - krantenknipsels | 1954 | | pagina 9