STORMVLOED-TRAGEDIE IN CIIFERS EN GRAFIEKEN „1953" uren /<?-7-67 Vernieling in zes duistere R ijkswaterstaat: zakelijk verslag van QP 26 januari 1953 bevond zich bij de oostkust van Noord - Amerika een diepe trog, die zich van de Labradorstraat tot ten zuiden van 30 graden noorder breedte uitstrekte". Met deze mededeling begint het hoofdstuk „Beschrijvingen van de storm" in het ruim zevenhonderd pagina's tellende boekwerk, dat de Rijkswaterstaat in samenwerking met het KNMI het licht heeft doen zien en dat tot titel draagt: „Ver slag over de stormvloed-1953". Het verre voorspel van de Ramp lag in de buurt van een ander continent, waaruit blykt dat de storm in die on vergetelijke februari-nacht een lange aanloop heeft gehad. „Waterstaat" er jDe Bilt hebben by de Landsdrukkerij een rser gedocumenteerd boekwerk laten ver vaardigen: een chronologisch, systema tisch opgebouwd en pijnlyk-nauwkeurig wetenschappelijk verslag van gebeurte nissen, die ons land in hevige beroering hebben gebracht. Reeksen cyfers, staten, tekeningen, weerkaarten, grafieken, waarvan de betekenis de leek in de meeste gevallen ontgaat, maar die her inneren aan dood en vernieling, aan red ding en herleving illusteren het zakelijke rapport. Ir. A. G. Maris, directeur-generaal van Rijkswaterstaat, zegt in zijn sober voor woord rpOEN de zondag aanbrak, waren tientallen dorpen besprongen door de Noordzee en vielen vele honderden levens te betreuren. Hierboven: het overstroomde Bruinisse op Dure eland. afgespeeld in zes uur en geheel tydens de duisternis. „Omstreeks het midder nachtelijke uur waren nog geen bescha digingen te constateren". Nauwkeurige waarnemingen zijn dan ook sporadisch voorgekomen. Er zijn veel doorbraken geweest op een tijdstip, dat niemand aanwezig was. Het boek wijdt uitvoerig aandacht in de waarschuwing en alarmering van de bevolking in het Rampgebied, waar bij wordt gesteld, dat geen inlichtingen werden verstrekt omtrent de mate van overlast of gevaar. (Zoals bekend heb ben velen het gevaar onderschat. Red.) De hulpverlening zowel uit binnen- als buitenland vormt een essentieel onderdeel van dit werk, dat voor alles rapporterend en nergens concluderend van opzet is. Enorme schade Pvit verslag over de stormvloed wekt *-^de indruk van grote volledigheid, doch is dit niet, omdat, zoals ergens wordt gemeld, de omvang van de storm schade ,,zo enorm was, dat het ondoen lijk was deze volledig te beschrijven en te documenteren". Nog een citaat (bladzijde 83): „Uit deze gegevens (studie van hoog I water, stormvloeden en springvloeden) kan men een aanwijzing putten, dat niet incidentiële tekorten aan de zeeweringen een doorslaggevende rol hebben ge speeld, maar dat de dijken in het al gemeen niet bestand zijn gebleken tegen een dergelijke overschrijding van de hoogte, waarop zij geconstrueerd waren. Gebleken is, dat de storm op zijn hevigst was voor de kop van Schouwen en dat in Grevelinoen en Vlissingsestraat 94, Koudekerke) wordt in 300 pagina's de historie van dit eiland geschetst (sinds 1800 teisterden 240 val len het voormalige eiland Noord-Beve land). Dit boek, in de serie „Historie en Techniek in het Deltagebied", is illustreert! met meer dan 200 tekeningen, luchtfoto's, onderwater-opnamen, het wapen van het waterschap Noord-Beve land, enz. De prijs is 20,85.

Watersnood documentatie 1953 - krantenknipsels | 1954 | | pagina 5