De nacht toen zijn wereld wankelde SCHOUWEN-DUIVELAND HERDENKT Wedergeboorte na ontluistering (Van onze correspondent) ZIERIKZEE Op vrijdag 1 fe bruari gaat ook Schouwen-Duive- land het trieste feit herdenken, dat tien jaar geleden de stormramp het eiland trof en de wrede zee in deze uithoek van zuidwest-Neder land kostbare mensenlevens eiste. In dezelfde Grote Kerk, waar kort na de stormvloed op zondag 8 februari in de sinistere beklem ming van een ontredderde stad, het overgebleven deel der bevolking zijn deel inbracht aan de nationa le rouw, zal op de herdenkingsdag opnieuw het volk toestromen om hen te gedenken, die hun leven ver loren bij de ergste natuurramp, waarvan de vaderlandse geschiede nis van deze eeuw verhaalt. Deze bijzondere dienst wordt uitgezon den door de radio. Eén der spre kers zal zijn Zeeland's commissa ris jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de man die ook in de bange febru aridagen van 1913 op zijn post was en als hoogste magistraat in de provincie, heeft geholpen op een wijze, die geen enkele inwoner van het eiland ooit zal vergeten. Intussen is het een feit, dat de ramp bij de mensen van Schouwen-Duiveland naar de herinneringsachtergrond is ge drongen. De kolossale krachtsinspanning van de dijksluitingen en het proces van herstel en vernieuwing heeft van meet af aan werkkracht en belangstelling op geëist en de collectieve nood van tien jaar geleden is uiteraard niet vergeten, maar de tijd heeft de schrijnende won den met littekens toegedekt. Nieuwe ge zinnen zyn gegroeid, nieuwe huizen zjjn gebouwd en de gekwelde grond van Schouwen-Duiveland kreeg door een diepingrijpend herverkavelingsproces weer zijn vruchtbaarheid terug. Rampmonument rpEMEER zinvol zijn daarom de plan- -®- nen de februari-ramp op passende wijze te herdenken en het voornemen te komen tot oprichting van een rampmo nument, waarvoor te Zierikzee inmid dels besprekingen zijn gevoerd. Schouwen-Duiveland gaat de tiende jaardag van de ramp tegemoet, in de wetenschap dat de eilandstatus aan een zijden draad hangt. Verloopt 't Greve- lingenproject immers verder naar wens, dan zal de verbindingsdam tussen Schouwen-Duiveland en Goeree-Over- flakkee in het voorjaar worden gesloten. Een belangrijke structuurwijziging van deze streek, waarvan de gevolgen thans nog niet geheel zijn te voorspellen, zal er in de toekomst uit voort vloeien. bie-voertuig op het Zierikzeese Haven- plein in onvervalst slang" de toeschou wers bewoog Schouwen-Duiveland maar op te geven, de sprong „abroad" te wa gen en in Missouri een nieuw leven te beginnen. De soldaat sprak zonder ge zag, maar na de eerste verdoving moeten velen met hem wel gedacht heb ben dat het onbegonnen werk was, om in deze chaos nog orde te gaan scheppen. Niet zodra echter de sluitingen tot stand kwamen van het Zierikzeese Westhavenhoofdgat tot Ouwerkerk, met daartussen de Schelphoeksluiting of men begon er toch weer gat in te zien, hoe onlogisch het letterlijk geno men ook klinken mag. Toen eenmaal een toestand was ontstaan dat de bevolking op grote schaal terugkeerde uit de evacuatieplaatsen stond het vast dat Schouwen-Duiveland een gewonnen zaak was. Oude voorbij yAN die tijd af is het eiland het to- neel geweest van zeer uiteenlopen de intensieve aktivlteiten, die de streek „een nieuw gezicht" gaven. In deze tijd rond de tiende jaardag van de ramp, ko men de foto's „van toen" weer op tafel en bijna moeilijk is het te geloven, dat het allemaal zo geweest is. Met smart constateert men dat veel van het oude onherroepelijk en abrupt verforen ging, maar daarnaast leeft de wetenschap dat veel zaken efficiënter zijn geworden, dat de leefbaarheid aanmerkelijk is verbe terd en Schouwen-Duiveland als een der modernste landbouwstreken van Neder land, ook winst heeft mogen boeken uit het verlies, de smart is niet vergeten, maar wel verzacht door de tijd en het betere van de huidige situatie. Tien jaar geleden stond de Rampaartse binnendijk op Schou wen-Duiveland op doorbreken Zeildoek was het laatste redmid del! „Vóór en na," L niemand zal in 1953 deze vergaan de gevolgen van de ramp hebben durven voorspellen. De ramp is een mar- katiepunt in de tijd op Schouwen-Duive land. Het spreken van „vóór en na de ramp" is even gebruikelijk als „vóór en na de oorlog". De rampvloed immers kwam als een dief in de nacht. Hij bleef stijgen en stijgen tot ver boven de aller hoogst bekende waterstanden. Dit ge combineerd met een storm die welis waar niet uitzonderlijk maar toch wel zeer krachtig was heeft in de on heilsnacht van 1 februari 1953 een vreed zame samenleving uiteen geslagen en vernield. „Een kleine kom stroomt sneller vol dan een grote", dat is de trieste logica, waardoor met name Duiveland door de ramp zo ernstig werd getroffen. In het Schouwse deel van het eiland voltrok de ramp zich minder ernstig, althans voor de mensen, die hier woonden. Aan het stijgend waterpeil in de sloten ontdekte men nog tijdig, dat een ramp van for maat zich had voltrokken en zij het op het nippertje er was nog een ont vluchtingskans. In Duiveland voltrok de ramp zich veel sneller, omdat de Vier- bannenpolder in veel korter tijd door de vloed werd overspoeld. Ouwerkerk on vergetelijk gebleven door de spectaculai re djjksluiting op 6 november van het rampjaar lag op de eerste ontvangst van 't zeewater en 'n dorp als Nieuwer- kerk kreeg zelfs het water van twee kan ten vrywel gelijktijdig. Geen wonder dat jui6t hier de grootste klappen vielen en de anders zo verstilde polder schouw plaats werd van onuitsprekelijk mense lijk lijden. Corridor rpUSSEN Schouwen en Duiveland J- vroeger waren het twee eilan den bleef gespaard een smalle „cor ridor", aan de flanken zwak beveiligd door slaperdijken, die alleen met uiter ste krachtsinspanning behouden konden worden. Nog altijd ziet men hier, vooral in het zomerseizoen, het verschil tussen land dat ge-inundeerd is geweest en land dat niet door het zout werd bedorven. Zo goed als dit vanzelfsprekend ook geldt voor het veel hoger gelegen duingebied van het eiland, de Schouwse Westhoek, dat als een eiland van groen en zand in 1953 in een onmetelijke zee scheen rond te drfjven, verstoken van verbindingen en lange tijd op zichzelf aangewezen. Enorme hulp "DIJ het herdenken van het rampge- •*-* beuren, na een tienjarige periode van opbouw, dringt zich vooral de ge dachte naar voren dat Schouwen-Duive land zonder grootscheepse hulp, zowel van partikuliere zijde als van de over heid er nooit bovenop zou zijn gekomen We zullen ons altijd de Amerikaan herinneren, die staande in een amphi

Watersnood documentatie 1953 - krantenknipsels | 1954 | | pagina 4