»We blijven hier tot Rome ons terugroept BRANDWEER-COLONNE EEN WONDERTREIN 'J Italianen doen prachtig Werk DONDERDAG 19 FEBRUARI 1953 (Van een onzer verslaggevers) In zijn hoofdkwartier, een tweede klasse internationale trein- coupé, van waaruit hij zo nu en dan even met Rome telefoneert, heeft de heer Carlo Malagantia het hoofd van de tijdelijke Ita liaanse kolonie van Zevenbergen er nog steeds spijt van, dat hij achter een biefstuk zat, toen prins Bernhard in Klundert was ge land. De Romein was wel haastig uit zijn trein gestapt, welke ten dele geparkeerd staat voor de Suikerfabriek, in zijn auto gesprongen en naar Klundert gereden, maar toen was de hoge bezoeker al ver trokken. Ondercommandant Serofino Pagnom, kon zijn chef met een brede lach ver zekeren, dat de Prins der Nederlan den een zéér democratische prins was, die bovendien veel lof had voor de ruim 150 Italianen allen met het symbool van gekruiste hamers en een vlam op de revers die voorlo pig mét hun bivakmutsen en hun mo derne staalkaart van technische hulp middelen in Brabants Westhoek zullen blijven. Commandant Malagantia. veteraan uit de eerste wereldoorlog, heeft ove rigens reden genoeg zich over vele zaken te verheugen. Gistermorgen kreeg hij een briefje uit de vierde klasse van een school in Florence. De kinderen vroegen de commandant van het keurkorps van brandweerlieden of zij met Nederlandse kinderen kunnen corresponderen en of zij gesohenken mochten zenden aan een kind in Ze venbergen, dat veel verdriet had te dragen ten gevolge van de waters nood. Burgemeester Schaminee van Zevenbergen zal zorgen dat dit in orde komt. Achttien wagons „Wij blijven totdat Rome ons terug roept", zegt de leider van deze hulp colonne, die in één ruk naar Nederland is gereisd. „Onze trein, onmiddellijk ter beschikking gesteld door de Itali aanse spoorwegen, telt o.m. achttien wagons, alléén voor materieel." En dat materieel is indrukwekkend! In een der nissen van de machinehal van de suikerfabriek hebben deze zeer bedrijvige en zeer eloquente heren een seinkamer ingericht. Hun hulppatrouilles trekken er per duck, voorzien van snij-apparaten voor gebruik onder water en mobilofoons, enz. op uit. Ze beschikken zelfs over een eigen duiker. Nog steeds, want nadat ze zich zeer verdienstelijk had den gemaakt met het bergen van ka davers en het bergen van auto's en landbouwmachines uit ondergelopen schuren, werken ze met geestdrift aan het dichten van dijken in het gebied van Klundert. De suikerfabriek is als het ware her schapen in een Italiaanse kazerne. „Servizio Radio", de radiowagen, de rode ambulance-wagen, agregaten, eigen vrachtwagens, personenauto's. een vuurrode motor, welke bereden door hun ordonnans contrasteert in het grijze land, filmcamera's, ziehier slechts een greep. Mario Pontello, de radio-technicus, lid van de staf van deze hulptroep van vrijwilligers, heeft ons de trein en de verblijven in de Suikerfabriek laten zien. Blikken noodrantsoenen, Italiaanse worstjes, vlees in blik, melk in blik, liefst vijftig kistjes met sinaasappels, corned beaf, beddegoed, truien, mut sen en niet te vergeten het een en ander om de dorst te lessen het doet alles denken aan een miniatuurleger. Natuurlijk is er een kok met een staf. De Italianen eten in het voorstuk van de machinehal, welke hun eetzaal is, vaderlandse kost. En des avonds trekken ze hun uitgaansuniform en dan zet menige Zevenberger zijn huisdeur wijd open om de zwarl-ogige jongens op een kop koffie te vergasten. Het gesprek gaat wel moeilijk, want slecht; wehveen spreken behalve hun moedertaal, een beetje Frans, Engels of Duits. Nederlandse kalmte De heren van de staf hebben 174 foto's gemaakt. Ze zijn er trots op, dat Polygoon hen komt filmen voor de bioscoopjournaals in Italië. Velen van hen hebben na de overstroming van de Po-vlakte daar reddingswerk ver richt. ,Mais non non non, de aanblik van zoveel water als in Holland en zo heel veel dood vee, bood het overstroomde deel van Ncord-Italië niet. De Itali aanse specialisten in Zevenbergen zijn getroffen door de kalmte en de gela tenheid van de bevolking. Het gaat al lemaal zo rustig, vinden ze. Na het alarm Uit steden en dorpen van Italië zijn ze kort na de ramp naar Milaan gekomen, waar de speciale trein in derhaast geformeerd was. Op de avond van de overstroming Zondag zijn boodschappen uitgegaan naar de corpsen. Rome, dat de zetel vormt van het nationale brandweercorps, dat ressorteert onder het ministerie van Binnenlandse Zaken, gaf het sein: „Vrijwilligers voor Nederland". Men kreeg er velen, selecteerde de| IEven de handen warmen en dan naar het dijkgat 154, kreeg van de Spoorwegen het treinpersoneel en reed naar West- Brabant. „Europa was één, want er was bij geen enkele grens oponthoud", ver klaart de commandant. Dan worden we niet dan na een hartelijke woordenstroom voorge steld aan de veteraan van de ploeg, de 62-jarige ziekenoppasser, óók een ve teraan uit de eerste wereldkrijg. Brrr, dat klimaat! Al na de eerste dag waren er twee zieken. Ze liggen in een dépendance van de kraamkamer van het Zeven- bergse ziekenhuis, waar ze duchtig vertroeteld worden. De heer Pasqua heeft een stevige longontsteking en Bustinelli uit Bo logna een straffe influenza. Ten ge rieve van deze twee patiënten heeft de ziekenhuiskeuken nu ook een licht verteerbaar Italiaans menu op het programma staan. Of het nu het koude water of het koude klimaat is geweest, dat deze' Zuid-Europeanen op het ziekbed heeft gebracht, men weet het niet. Maar het is begrijpelijk, dat de vuurtjes, die 'zij i stoken in de buurt van hun werk aan de verbrokkelde dijk veel be langstelling genieten. „En de wilde zwanen, de eenden, de reigers op het wijde watervlak!" Ze hebben elkaar in bewondering op de vogels gewezen. En, zangers als ze zijn, begon een van hen een fragment uit de Lohen grin te zingen. We aten een biscottini en lepelden een Zuidelijk soepje in het hoofdkwartier van de staf en maakten ook kennis met de heer B. Mion, een Nederlandse Italiaan te Breda, leider van een be drijf, dat zich bezighoudt met het leggen van vloeren (typisch Italiaans handwerk) en die van tijd tot tijd naar Zevenbergen komt om als tolk op te treden. Het brandweerkorps, waarvan de leden met hun parelwitte tanden, amu sante breedsprakigheid, aller vrienden zijn, hebben nuttig werk verricht en deen dit nóg. De sfeer welke zij m deze hoek van Brabant scheppen doet weldadig aan. Nog nimmer waren de meesten in Nederland, nog nimmer heeft een re presentatie van het beroepsbrandweer korps van Italië een dergelijke ex peditie in het verleden uitgevoerd. .Novaro" staat er op hun amphibie- vaartuig, waarmede ze dagelijks de Langeweg bij Klundert afrijden het water van de Grote Polder in, waar de Heidemaatschappij werk genoeg heeft voor deze zonen van Europa's zonnige Zuiden.

Watersnood documentatie 1953 - krantenknipsels | 1953 | | pagina 9