LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA 100 MILLIOEN SCHADE Met harde hand moest burgemeester y r3 vaak optreden Een der laag liggende stra ten van Zierikzee, openge slagen door de kracht van het binnenstromende water. De huizen zijn ontruimd en alleen de politie heeft toe stemming deze bouwvallige woonbuurten te betreden. *S' 2-$-$ nes e.d. en de gevolgen door oogst- dervingr. De werken aan de drooglegging van de Biesbosch hebben overigens maar in zeer geringe mate nadeel ondervon den van de vloed. De oude dijken zijn bezweken of afgeknabbeld, de nieuwe dijken hebben het gehouden. Als heel de Biesbosch was ingedijkt, zouden we hier geen last gehad hebben van het water, daar ben ik zeker van. (Van een onzer verslaggevers). „Gaat u naar Werkendam, meneer?" Wü willen juist wegrijden na een bezoek aan Almkerk, het kleine plaatsje in het Land van Hcusden en Altena, dat een forse klap meekreeg van de grote vloed, als een nog jonge vrouw tegen het portier van de auto tikt en deze vraag stelt. Ja, we gaan naar Werkendam en meerijden mag ze natuurlijk. Ze ver telt honderduit over haar avonturen van de laatste dagen. „Kijk, 't zit zo: ons huisje in Alm kerk was een soort noodwoning, van cardboard en triplex, en al staat het nog overeind, er zal weinig meer aan te redden zijn, want dat goed kan niet erg tegen het water. M'n vier kinderen heb ik zolang ondergebracht in Rot terdam, en m'n man en ik zijn nu bezig te redden wat er te redden valt. Veel kun je nog niet beginnen als het water nog tot aan de tafel staat en nu kreeg ik bericht, dat kleine Paultje in Rot terdam heimwee gaat krijgen en niet wil eten, dus ga ik daar maar eens kijken. Als ik helemaal mag meerijden, wat graag. Mijn man is naar Breda gegaan om zijn klanten te bezoeken, want je moet natuurlijk oppassen, dat je zaak niet verloopt. Het zal anders wel minstens vijf jaar duren eer we er weer boven op zijn. We hebben het niet gemakke lijk gehad, meneer: m'n man is asthma- patiënt en kon het niet in de grote stad uithouden, en zo is hij in Alm kerk imker geworden. We hebben het werk eerlijk verdeeld en hadden de zaak juist behoorlijk op poten gezet toen die watersnood kwam. Nou is alles voor niks geweest: het Land van Altena was ere eeschikt om er biien Een boerenbrik, die bij Alm kerk werd overvallen door de vloed. te houden, veel koolzaad en klaver en zo, maar nu is alles weg, en alleen is er nog kans, dat er van 't zomer klaver zal zijn. Het zal een harde dobber wor den, maar we hebben elkaar nog." Harde hand Geheel anders staat burgemeester J. de Bruyne van Werkendam tegen over de problemen, die de watervloed met zich brengt. Zijn gemeente is van ouds de plaats van de dijk- en griend- werkers en dezen, hersteld van de schrik over de bedreiging van hun eigen dorp 99 van Werkendam heeft onder water gestaan zijn zich bewust geworden, dat men hen nu meer dan ooit nodig heeft. „Ik moest hier af en toe helaas met. harde hand optreden," zegt burge meester De Bruyne, „want m'n men sen wilden overal in het overstroomde gebied werken, behalve in Werken dam, de goeden niet te na gesproken. Er waren hier vijf gaten in de dijk geslagen, tot een totale lengte van 400 meter. Die zijn nu hersteld, zodat we met het droogmalen zyn begonnen. Ik ben anders wel bang, dat de rege ring aan de lage kant is met de geledei schade op 1 milliard te schatten. Wel hebben hier becijferd, dat alleen all het Land van Heusden en Altena oi 7.ün minst een schade' heeft van 101 millioen. Lr zijn iu totaal 4G woninge en boerderijen verwoest. 100 zwaar e 1200 licht beschadigd. Maar dat i' slechts directe materiële schade. Veel erger is de vernietiging van groti vnnrrulfn kiinirf.m«wst. Iindhftiiummlii. Hoge lonen Nu de eerste ontroering c-ver de volgen van de ramp is weggeëbt, komt het zakelijke in de mens weer naar boven. De lonen van de dijkwerkers zijn enorm gestegen, hetgeen in de hand gewerkt wordt doordat op dit ogenblik vrijwel alle werken in regie moeten worden uitgevoerd. Vroeger kon je rustig een bepaald karwei laten besemmen en liet je als overheid de aannemers inschrijven. Maar nu is het haastwerk, de dijken moeten dicht, hoe dan ook, dus is het enige wat er op zit de werken in regie te doen uitvoeren, wat betekent: veel te duur. Maar het zijn gemeenschapsgelden, waar deze werken mee betaald worden. Als u het mij vraagt, mogen de winsten, die nu en in de toekomst gemaakt worden met de uitvoering van grote werken, wel apart belast worden, zoals we in het verleden de vermogensaanwasbe- lasling gekend hebben. Dat zijn zo de zorgen, die nu komen. Als ik nog even achterom mag kijken, dan zou ik graag de naam willen noe men van de heer Duinhouwer, kan toorhouder van het hulp-postkantoor in de Biesbosch. Deze heeft in die Zondagnacht alle boeren van de Bies bosch uit hun bed gebeld en gewaar schuwd voor hoog water. Ze waren er dus op voorbereid en niemand is daar omgekomen. Wel zijn er in het Land van Heusden en Altena zes mensen omgekomei

Watersnood documentatie 1953 - krantenknipsels | 1953 | | pagina 8