Twee jaar studie? tien jaar werk Geen communist in watersnood commissie Prof. Thysse in ons land terug AFSLUITING ZEEGATEN? ZIERIKZEE NAM AFSCHEID VAN MILITAIREN Reddingsactie in het Perzische rampgebied WOENSDAG 18 FEBRUARI 1953 In de gisteren gehouden zitting der Tweede Kamer heeft de heer Bu r- g e r (Arb.) een motie ingediend waarin de wenselijkheid werd uitge sproken, dat in de Watersnoodcom missie uit de Kamer geen communist zal worden benoemd. De motie was mede ondertekend door de heren Romme (KVP), Schouten (AR), Tila- nus (CH), Lemaire (KNP) en Zandt (SG) en werd aangenomen met 73 tegen 11 stemmen. (CPN en VVD). De voorzitter wees als leden der Wa- tersnoodcommissie aan de heren C. van den Heuvel (A.R.), Schilthuis (Arb.), Schmal (C.H.), Burger (Arb.), Ten Ha gen (Arb.), Mol (K.V.P.), Lucas (K.V.P.), Den Hartog (V.V.D.), Ver kerk (A.R.), Vondeling (Arb.), Van der Feltz (C.H.), Cornelissen (V.V.D.), N. v. d. Heuvel (K.V.P.), Welter (K.N.P.) en Van Meel (K.V.P.) De heer Burger zei'de er bezwaar tegen te hebben, dat ook de commu nistische fractie vertegenwoordigd zou zijn, gezien o.m. haar houding in het debat van verleden week. Een door slaggevende reden om geen CPN-leden in de commissie op te nemen kan worden ontleend aan de veiligheid van de staat. Ook met het oog op de de fensie is het niet gewenst een commu nist lid der commissie te doen zijn. De communist is te zien als een verleng stuk van een buitenlandse mogendheid. De heer Gortzak (CPN) bestreed de motivering van mr. Burger. Dat men het critische element wil uitscha kelen, doet vermoeden, dat men iets in de doofpot wil stoppen. De heer Oud (VVD) meende, dat de Kamer niet juist en verstandiig zou handelen door de communisten buiten deze commissie te houden. De heer Oud verklaarde geen grein waardering te hebben voor de CPN, zeker niet na, het debat van verleden week. Men kan echter niet wegcijfe ren, dat helaas 6% der bevolking de communisten in de Kamer heeft ge bracht. Bij de samenstelling van commissies moet daarmede rekening worden gehouden. Bovendien zal de heer Gortzak, wanneer hij in de com missie komt, nog meer in zijn hemd komen te staan. Het landsbelang ver- Zet er zich tegen de communisten b.v. te benoemen in de defensiecommissie, maar bij deze watersnoodcommissie is dat niet het geval. Zierikzee heeft gisterochtend afscheid genomen van de militairen, die heb ben deelgenomen aan het hulpverle- ningswerk. Precies om 9 uur zijn van morgen 200 man van de regimenten „Jan Willem Friso" en de Limburgse jagers, alsmede de twaalf Amerikaan se dukiws, uit Zierikzee naar Steen bergen vertrokken. Tijdens een korte plechtigheid op het Havenplein dankte de burgemeester van Zierikzee, jhr. mr. J. Sehuunbeque Boeije, in 'n toe spraak de Nederlandse militairen, de commandant van de duwks, majoor Worth, en de Duitse bemanning voor hetgeen zij voor Schouwen en Duive- land hadden gedaan. De verzekering dat Schouwen-Duiveland weer uit het water zal herrijzen, werd door de Ne derlandse militairen met een driewerf hoera voor Zierikzee gevolgd. De achtergebleven bevolking juichte de vertrekkende militairen toe. In het gebied van Torroed, in Perzië, waar onlangs bij een aardbeving hon derden mensen om het leven zijn ge komen, is nu' voldoende medisohe hulp aanwezig De gewonden zijn nu voor het groot- i ste gedeelte ondergebracht en verzorgd, j De zwaar gewonden worden overge bracht naar de stad Sjahroed. De voornaamste moeilijkheden, welke nu de aandacht vragen zijn de berging van de lijken, de desinfectering van het gebied en permanente rege lingen voor de voedsel voorziening en de huisvesting; 200 man van de genie en 200 burgers werken samen bij het bergen van de lijken. Dinsdag zijn voor de derde achter eenvolgende dag dekens, kleding, ge reedschap, levensmiddelen en tenten boven het gebied uitgeworpen. Vöor het rampenfonds is in totaal een bedrag van. 10.000 gulden bijeenge bracht. /TT------ s (Van een onzer verslaggevers) „Ik ben een van de mensen, die grote voorstanders zijn van het in studie nemen van het plan tot afsluiting van de zeegaten. Dat was ik reeds vóór de watersnood." Dit verklaarde prof. ir. J. Th. Thijsse, directeur van het Water loopkundig Laboratorium te Delft, gistermorgen op Schiphol. Met een KLM-maohine was prof. Thijsse, di e op 27 Januari in de Ver. Staten arriveerde voor het geven van een aantal colleges aan de universiteit van Michigan, juist weer in het vader land teruggekeerd. In Amerika ont ving deze waterbouwkundige van minister van Verkeer en Watersi. een telegram, waarin hem dringei werd verzocht in verband met de na tionale ramp naar Nederland te komen Dit verzoek van mr. Algera maakte een ontijdig einde aan de colleges, die prof. Thijsse op 3 Februari was be gonnen te geven. „Als men er de middelen voor over heeft, is het over 12 tot 15 jaar ge beurd. Fut is er genoeg en sinds kort is de afsluiting van de zeegaten ook technisch mogelijk. Sinds Juli 1951 zijn wij op last van de minister van Ver keer en Waterstaat bezig het plan te bestuderen en alles na te gaan, wat met de uitvoering samenhangt. Zo zal bijvoorbeeld de oestercuituur ver dwijnen. Een grote moeilijkheid is verder de afvoer van het rivierwater en vooral de afvoer van ijs. Ben ik optimistisch dan zeg ik: twee jaar voor de studie, tien jaar voor de uitvoe ring," aldus prof. Thijsse in zijn voor zichtig gestelde verklaring. „Er z(jn ook tussenoplossingen", ant woordde de waterbouwkundige op een van de vragen. „De bestaande dijken ophogen en op z'n Zuiderzees gaan werken. Maar al doe plannen zijn op 't ogenblik in studie, meer kan ik er onmogelijk over zeggen". Prof. ir. Thijsse bij zijn aankomst op Schiphol. Prof. Thijsse vertelde, dat Water staat juist als doelwit had om de dijken zodanig te maken, dat zij een storm ramp als deze zouden kunnen weer staan. „In het begin van deze eeuw waren onze zeeweringen helemaal niet in staat om de normaal voorkomende vloeden te keren. Na de overstroming in 1906 in Zeeland en in 1916 in Noord- Holland zijn de dijken zo stevig toe gerust, dat zij onder elke omstandig heid, die volgens betrouwbare waar nemingen zou kunnen voorkomen, het water konden tegenhouden."

Watersnood documentatie 1953 - krantenknipsels | 1953 | | pagina 7