Evacwtlie-drama voltrekt zich TEGENSTELLINGEN OVER EV ACIJA TIE-NOODZAAK Onderduikers op de zolders WANNEER? GEEN MOED MEER GEVAREN Wanhoop en wrok in (Van een speciale verslaggever) Met wanhoop, twijfel en wrok in het hart hebben gistermiddag tegen het vallen van de avond de laatste officiële evacué's het ster vende Zierikzee verlaten, geenszins overtuigd van de noodzaak van ideze evacuatie. Zonder enig uitzicht op een spoedige terugkeer en j vol grieven jegens het stadsbestuur van het eens zo sierlijke stadje, dat door een groot deel van de bevolking verantwoordelijk wordt gesteld voor de chaotische toestanden, die sinds de ramp van de lste Februari in Zierikzee hebben geheerst. En het ziet er naar uit, dat die chaos ook nu nog wel zal voort duren. Er zijn 3100 personen in het stadje overgebleven, die in het bezit zijn van een tijdelijke verblijfsvergunning. Daarnaast wordt het aantal onderduikers op zolders en in achterkamers op ongeveer 300 geschat. Zij vormen de ondergrondse verzethaard, die zolang mogelijk zal trachten stand te houden om de buitenwereld te over tuigen van het ongelijk, dat burgemeester en wethouders naar hun mening op zich hebben geladen door de evacuatie op zeer korte termijn te gelasten. Want ook al is slechts zachte dwang op de bevolking uitgeoefend, ook al is de evacuatie met de grootste tact en zonder enig geweld doorgezet, vrijwillig is het merendeel geens zins weggetrokken naar de vaste wal. Die kleine rode biljetten, die 13 Februari werden aangeplakt en waarin voor de derde maal evacuatie bevolen werd, hebben tweedracht gezaaid en Zierikzee in twee scherp en onverzoenlijk tegenover elkander staande kam pen verdeeld. Zo dreigt zich, meer dan twee weken na de springvloed, toch nog een drama te voltrekken over de stad, die zo wonderlijk ge spaard gebleven is voor het ge weld van het water. Besmettelijke ziekten, watersnood en brandgevaar dreigen, zeggen de voor standers van de evacuatie bij monde van de burgemeester. Volkomen over dreven, zeggen zijn tegenstanders, onder wie zonder uitzondering de ca. 150 neringdoende middenstanders. Zie rikzee wordt economisch met de grond gelijk gemaakt, zo zeggen zij en dat alleen om prestiges die op het spel staan. Tegenover de deskundige meningen van de voorstanders hebben wij even zovele uitspraken van niet minder des Wie heeft gelijk? Ongetwijfeld zal de tijd het leren. Officieus meent men, dat de gedeel telijke ontvolking en half jaar zal du ren. Anderen beweren echter, dat de dijken pas tegen begin November dicht zullen zijn en zodoende het tsven pas in het voorjaar van 1954 een kans zou krijgen om zich te herstellen. Maar wie er ook gelijk krijgt, zeker is, dat het verdriet en de tragiek Zie rikzee niet bespaard zijn gebleven, ook al is het ontstellende leed van het aan stormende water dan uitgebleven. Toen daar gistermiddag die laatste 540 mensen wegvoeren uit de langge rekte havenarm van Zierikzee, was het, alsof de deur van hun leven zich plot seling met een klap sloot. Zij zijn tij delijk uitgeschakeld, zij zijn ontheem den geworden. Zolang zij hier in Zie rikzee zaten, in hun misschien bescha digde, muf stinkende huizen, hadden zij ten minste nog een taak, voelden zij zieh nog een nuttig lid van de maat schappij. Nu heeft voor hen die maatschappij kundige lieden, dat het gevaar Vchro- WVehouden te bestaan. De autoritei- melijk overschat wordt. Zierikzee had ten Z0g9fn' ^e. ^delijk is en mij- zelfs met zijn voltallige inwoneraantal zen op de wkehjk voortreffelijke so- van 7000 zielen wel degelijk een kans gehad om dit alles te overleven, maar nu gaan wij allen materieel ten gron de. Onze bestaansmogelijkheid wordt uitgeroeid. ciale voorzieningen. Doch de ouderen onder de evacué's, en dan zijn hei vooral de kleine zelfstandigen, hebben diep in hun hart de hoop al opgege ven, dat zij ooit weer een eigen, vrij bestaan zullen kunnen opbouwen. Zo begint vandaag Zierikzee met zijn 3100 tijdelijke vergunninghouders een nieuw onwezenlijk leven. De straten j liggen kil en nat, over de keien plakt i een vlies van gore modder en aan de ingang van de ontruimde woonbuurten I staan bordjes met „Verboden Toegang", Daar patrouilleert de versterkte po litie na het invallen van de duisternis en men heeft strenge consignes, vooral wanneer om tien uur de avondklok, die tot 7 uur 's morgens duurt, is inge gaan. Kr ligt een sfeer van onbarmhartige verlatenheid over de huizen en wan neer vandaag de laatste militairen zul len zijn vertrokken met hun auto's, zoeklichten en ducks, dan zal het beeld nog triester worden. De laag liggende zijstraten zijn door het water openge slagen tot loopgraven vol vuil en sme righeid. De riolering werkt niet meer en daarom vrezen de autoriteiten ern- tige gevaren voo de volksgezondheid. Nu is het nog de koude, zeggen zij, die besmetting onmogelijk maakt, doch de zon kan binnen enkele dagen talrijke gevaarlijke ziekteihaarden verwekken. Daarbij komt het ontbreken van een drinkwaterleiding, die defect is. Nog steeds wordt drinkwater met tanksche pen aangevoerd, en dat zou niet zo erg zijn, wanneer Zierikzee er niet een nieuwe vijand bij had gekregen. Eb en vloed brengen door de bressen in de dijken dagelijks tonnen zand naar bin- en en de haven is nu al zó verzand, dat schepen met enige diepgang slechts bij dood tij kunnen binnenlopen. Deskundigen zijn van mening, dat de haven over enkele dagen volslagen ontoegankelijk zal zijn. En waar had den wij dan het drinkwater voor 7000 mensen vandaan gehaald, is hun inder daad sterke argument voor deze eva cuatie. Het was met grote schroom, dat men overging tot uitvoering van de eva cuatie. Er stond op de aanplakbil jetten, dat vertrek gelast werd, doch in feite heeft men door huisbezoek de mensen stuk voor stuk trachten te overtuigen van de noodzaak. Zierikzee beleefde in 1944 ook eeni evacuatie, doch die hadden de Duitsers slechts gelast om een grondige plun dering uit te voeren. En ook al is er tot op heden niet het geringste gesto len in de verlaten woningen, het is vooral die oorlogservaring, die da mensen een onbehaaglijk gevoel geeft. Daarbij komt echter bovenal het weinige vertrouwen, dat men heeft ge kregen in de kracht van het gemeente bestuur. Enkele vooraanstaande bur gers, die beschouwd kunnen worden als woordvoerders van de anti-eva- cuatiegroep, wezen ons op de reeks van uiteenlopende argumenten waarmede men sinds 3 Februari van gemeente zijde de evacuatie heeft willen door zetten. Reeds op die dag verschenen de eerste aanplakbiljetten en inderdaad' is toen een aantal inwoners vrijwillig vertrokken. Het voornaamste argument was op dat moment dreigende dijk doorbraak. Zou dat gebeuren, dan zou er immers slechts een oude terp van honderd meter breed en 500 meter lang droogblijven.

Watersnood documentatie 1953 - krantenknipsels | 1953 | | pagina 5