Ouwerkerk en Nieuwerkerk hebben veel nodig Verlanglijstje van twee burgemeesters O Wachters op de (Van onze speciale verslaggever) P DIE ONVERGETELIJKE Vrijdag, toen het noodverband voor het Duivelandse dorp Ouwerkerk werd gelegd en allen, die bij het dijkherstel belang hadden, zich een wacht tijd van uren moesten getroosten, hebben wij een gesprek mogen hebben met de burgemeester van Ouwerkerk, de heej; J. R o m e y n en diens collega van het eveneens zeer zwaar ge troffen dorp Nieuwerkerk. De heer Romeyn ként Ouwerkerk én de polder de Vier Bannen, het land, dat straks een patroon van slik en kreken zal bieden, maar dat zo hoopt men omstreeks Oud en Nieuw zal droogvallen. Deze eerste burger van een klein dorp, dat jaren lang onopgemerkt I door de historie ging, vierde deze zomer, onder onvermoede omstan- j digheden, zijn zilveren ambtsjubileum. Een kwart eeuw burgervader van het kleine Ouwerkerk. „Onze laatste balans wijst aan, dat 100 van de 175 woningen zijn ver woest. Er zijn woningen die opgeknapt kun nen worden en aan jong gehuwden kunnen worden toegewezen, omdat de oude bewoners er nimmer zullen te rugkeren.... Drie a vierhonderd ha grond is onbruikbaar, de teelaarde is weggespoeld. Van de 500 Ouwerker kers, die in totaal zijn overgebleven vertoeven er 350 buiten het eiland op evacuatie-adressen." Ondanks alles is de heer Romeyn door de Ouwerkerkers op de han den gedragen optimistisch. Wij schreven zijm verlanglijstje over: Een kleuterschool (dit wordt een geschenk van een Canadese organisa tie). Een wijlkigebouw met een badhuisje Een nieuwe kerk, die was trouwens reeds aanbesteed op 1 Januari van dit jaar. Woningen, en zo spoedig mogelijk Er wonen Ouwerkerkers en Nieu werkerkers in barakken aan de grens van het nog geïnundeerde gebied. Er zijn nog acht barakken voor Ouwer kerk in aanbouw. Het verlanglijstje van de heer A. A van Eeten, burgemeester van Nieuwer kerk, is iets uitvoeriger. Nieuwerkerk, I meer landinwaarts gelegen, is groter dan Ouwerkerk, maar het deelt in dezelfde zorgen. Wij wensen, aldus de heer Van Eeten: Twee scholen. Een verenigingsgebouw met een badhuisje. Een wijkgebouw voor het Groene Kruis (door Zwitserland beloofd). Een kleuterschool. Van de 525 woningen zijn er vol gens recente opgave 425 onbewoon baar, 285 zijn geheel vernield, 140 zwaar beschadigd. Beide dorpen betreuren te ramen meer dain vierhonderd doden! Men speurt nog dagelijks naar ongeveer 100 stoffelijke overschotten, doch men zal er in moeten berusten, dat er lichamen zullen zijn meegetrokken op de krachtige ebstroom, buitengaats. Problemen Beide burgemeesters zijn de over tuiging toegedaan, dat de wederop bouw van het culturele leven veel moeilijkheden zal geven. Vele steunpi laren van het verenigingsleven zijn verdwenen. Er is voorts een gewijzig de mentaliteit gekomen, vooral onder de jongeren, die elders nieuwe in drukken hebben opgedaan en nieuwe invloeden hebben ondergaan. Een oneindig klemmender vraagstuk vormt echter het landbouwherstel. Men verwacht, dat de boeren de groot ste moeite zullen ondervinden om land arbeiders te krijgen. Men heeft bij het dijkherstel zéér hoge lonen verdiend. Dit deel van Duiveland, dat geen werkloosheid heeft gekend, zal en daar is ook het veelomvattende werk van de herverkaveling zidh voor uitzonderlijke arbeidsverhoudingen ge_ plaatst zien. Momenteel is nog niet te overzien in welke richting men zal moeten gaan, maar in het bijzonder de kleine landbouwers zullen de tanden op elkaar moeten zetten. Enerzijds is men zich er van bewust, dat hoge lo nen bij het dijkherstel nodig waren, anderzijds vraagt men zidh af, hoe het arbeidsproces ouder normale omstan digheden weer op gang moet komen. Beide burgemeesters spraken de hoop uit, dat de herverkaveling niet lang op zich zal laten wachten. „De boeren moeten zo spoedig mogelijk weten, waar zij aan toe zijn," aldus de mening van beide magistraten. Ten slotte vernamen wij nog, dat er deze winter een dijkwacht zal worden ingesteld op de dijk voor Ouwerkerk, waarvoor beide dorpen mannen zullen leveren. Niet alleen voor de provisorisch her stelde zeewering bij Ouwerkerk zal de dijkwacht paraat zijn, ook in de sector van de Schelphoek zal men deze wach ters inschakelen. De heren Van Oord uit Werkendam, die hun hoofdkwar tier in Burgh hebben, nog steeds een nederzetting van rijswerkers, vertel den ons, dat er gedurende de komen de weken en maanden een kern van rijswerkers aanwezig blijft om in nood gevallen terstond te kunnen optreden. Nu de wering rondom het eiland voorlopig gesloten is, mag onder geen beding de gedachte post vatten, dat men klaar is! Er liggen nog om vangrijke taken te wachten, zowel ten aanzien van het dijkherstel als de droogmaling en de wederopbouw. Ouwerkerk, Nieuwerkerk, Kerk- werve, Serooskerke. Trieste geschonden dorpen, die tot nieuw leven moeten worden ge wekt. Schouwen en Duiveland blijft wer ken zolang het dag is....! Bij het sluiten van het laat ste dijkgat in Zeeland zijn de pompen op Schouwen- Duiveland op volle toeren in werking gesteld. Wanneer over enige maanden de nog onder water staande polders zullen zijn drooggemalen, zal men eerst ten volle de schade kunnen berekenen, welke aan huizen en gebouwen, doch vooral aan het vrucht bare bouwland is aange bracht. De foto toont het dorp Noordwelle. Een ver laten dorp met open vlak ten, waar eens huizen stonden

Watersnood documentatie 1953 - krantenknipsels | 1953 | | pagina 45