MOEIZAME OVERWINNING OP ZEE EN GETIJ Techniek triomfeerde in kalme nacht HISTORISCH MOMENT Koninklijk Woord van Dankbaarheid „L Dankdienst na liet dichten van dijk BRITSE HULDE aan Nederland Dodenherdenking in Oude Tonge C.N.V. wenst gelukl Bij welslagen van de laatste dak dichting bij Ouwerkerk zal op Zater dagavond te acht uur in de Grote Kerk te Zierikzee een interkerkelijke dank dienst worden gehouden. Onder het motto van Ps. 103 „Looft den Heere, mijn ziel en vergeet niet een van zijn weldaden" zullen voor gangers, resp. van de Ned. Hervormde, Gerefarmeerde en Christelijk Geie- formeerde kerk en van het Leger des Heils een kort woord spreken. Orgelspel en samenzang zullen het gesprokene afwisselen. De N.C.R.V. zal van deze dankdienst opnamen maken, die Zondagmorgen van plm. 11.30—12.15 zullen worden uitgezonden. /-ff-Tl MAANDAG 9 NOVEMBER 1953 j (Van onze speciale verslaggever) OPERATIEGEBIED OUWERKERK - VRIJDAGNACHT. Het bruisende schroefwater van negen zwoegende sleepboten tekent gril lige witte vlekken op het donkere water van de Oosterschclde. Het is kwart voor twaalf en enkele minuten scheiden ons nog van de indrukwekkende sluiting van het veelomstreden d(jkgat voor het I Duivelandse dorp Ouwerkerk. Vierduizend paardekrachten duwen 1 tegen de lange wand van de vierde Phoenix-caisson, die in het bleke I licht van drie reusachtige „kunstmanen" en ontelbare schijnwer- I pers naar zijn bestemming glijdt. Er hangt een spookachtige adem- I benemende sfeer over dit deel van deze stroom, waar een even glo- Irieuze als gevarieerde vloot is samengetrokken. I De driftig werkende slepers dwingen het betonnen gevaarte op het ogenblik van de kentering ligplaats te nemen. Een laatste licht- I kogel, aan een parachute uit een vliegtuig neergelaten, spreidt een I feeëriek licht over dit onvergelijkelijke toneel van Nederlandse ener- Igie en technische kunde. I Het is vier minuten voor middernacht aanmerkelijk later dan de berekening als de grijze barrière decimeter voor decimeter, ■soms voorover dan weer achterover hellend, steun vindt op het brede Idek van onder water aangebrachte stortstenen. Een historisch Imoment: het laatste stroomgat in het rampgebied is gesloten! De techniek triompheert in een I kalme herfstnacht, waarin enkele ster- I ren aan het firmament twinkelen en de I wind koud, maar niet onstuimig Is. I Sirenes, stoomfluiten, misthoorns be- I «innen hun vreugdeconcert, dat de rn Na het ter perse gaan van onze editie in de nacht van Vrijdag op Zaterdag ont vingen wij van onze speciale verslaggever in Ouwerkerk nog bijgaand relaas over de sluiting van het laatste stroomgat in het rampge bied. In verband met de historische betekenis van het gebeuren in Ouwerkerk heb ben wij gemeend, deze aan vulling op hetgeen wij Za terdag reeds meldden, niet aan onze lezers te mogen onthouden. stilte van de Novembernacht tot in de wijde omtrek verstoort. De kerkklok ken van Ouwerkerk mengen zich in dit blijde concert, dat geen einde schijnt te nemen. Een schrille galm klinkt over Duive- land, over Schouwen waar de pompen onophoudelijk draaien, over Tholen, over het water en over het land. Deze minuten van doordringend geloei z(jn tevens momenten van stille ontroering. De spanning is geweken, een last is van honderden schouders afgenomen. Vrouwen zien toe met vochtige ogen, de gezichten van de mannen zijn strak. Imposant, onvergetelijk is deze laatste phase. Imposant is ook de vloot, de sleepboten, de bakken, de zuigers, de vletten, de salonboot, de vissersschui ten, de motorboten, alle met mensen, die dankbare getuigen zijn van deze weergaloze prestatie. Fakkels flitsen aan, een llchtkogel I sterft een roemloze dood In de nog I overspoelde polder „De Vierbannen". I Het schijnsel van een flambouw hult I de „Breezand" met haar koninklijke I bezoekster even in een Venetiaanse sfeer. Vrijdagavond om precies vier minu ten voor twaalf lag ook de vierde Phoenix-caisson op zijn plaats en was het stroomgat bij Ouwerkerk afgeslo ten. Het moment, waarop de caisson op zijn plaats ligt. De sirenes der schepen loeien en de stoomfluiten blazen uit vreugde over dit grootse gebeuren. Wij zijn aan boord van de sleepboot „Holland" van de firma Van Oord uit Werkendam. Wij liggen op enkele tientallen meters voor het gesloten stroomgat. Langzaam vaart de „Bree zand" langs de vloot. Het muziekkorps van Zierikzee aan boord van de sleep boot „Trouw" blaast het Wilhelmus uit het koper. Het is drie minuten over twaalf. Geel en wit licht overspoelt het water van de Oosterschelde. De stroom is ingetogen als is hij zich van zijn nederlaag bewust. De golfslag slaat tegen de wanden van tientallen schepen, die lusteloos naast elkander dobberen. De grote slepers van Smit en Muller jagen geen vonken meer uit hun pijpen. Wij zien koningin Juliana aan boord van de „Breezand". Een lichte ongesteldheid heeft de Prins ge noodzaakt in Soestdijk te blijven. De Koningin wuift. Zij groet de arbeiders op de bakken, zij groet de schippers vrouwen, zij ziet naar de mannen, die als mieren zyn op het dak van de be tonnen reus, die met grote tegenzin is gezonken. Als het volkslied verwaaid is over het water, juicht men haar toe. Een grijze gestalte in een grijze nacht. De landsvrouwe is zichtbaar ontroerd in dit uur, waarin een stuk nationale trots, onze strijd tegen het water, op nieuw gestalte heeft gekregen. De laatste Fhoenix-caisson verzette zich hardnekkig. Bij een maximum snelheid van vièr meter per seconde van de ebstroom werd het bakbeest tegen halfeif in het gat gevaren. Zo sterk was de uitgaande stroom uit de polder, door het sterk vernauwde slui tingsgat, dat de sleepboten de Phoenix in de vroege avonduren met moeite op haar plaats konden houden. Eerst toen het water er één meter per seconde stroomde, begon men de inleidende manoeuvres, Het sluiten heeft echter een klein uur geduurd, omdat de logge caisson en het tU op het laatste ogenblik geen krimp wilden geven. Dichte stoomwolken langs de pijpen I der slepers woeien als engelenhaar in I het kuntslicht. De boten van Smit en I Muller toonden de hechte combinatie I van het summum van Hollandse vak- I manschap. Onzichtbare handen diri- I geerden de operatie. De spanning I steeg. De deur ging op een kier en H haastig ontsnapten twee sleepboten, I die aan de landzijde de caisson ge- I sjord hadden. Een doffe stoot van een 1 stoomfluit, flarden van bevelen die tot ons doorklonken, een snerpend fluit signaal, geronk van vliegtuigen. Op de laradhoofden stonden de eilanders, vooral de Ouwerkerkers en de Nieu- werkerkers. In de roes van dit ogen- blik ging veel in hen om. Zij hadden De „Daily Telegraph" bevatte Zaterdag onder de kop „Neerland* Zege" een hoofdartikel, waarin het volgende staet: „Gisteravond is koningin Juliana der Nederlanden met haar gevolg en leidende ministers getuige geweest van de werkzaamheden om het laat ste dijkgat te dichten, dat nog open was na de rampzalige overstromin gen van negen maanden geleden. Een volk, waarvan meer dan de helft der mensen hun huis hebben op grond, welke lager is gelegen dan het zeeniveau, is zich altijd bewust van het gevaar, dat schuilt in wind en getij. Toch hadden zelfs de Ne derlanders niet een dergelijke catastrophe kunnen verwachten, die hun zeeweringen zou doorbreken, die hun 1785 doden en 100 millioen pond sterling aan schade kostte en 160.000 ha land onder water zette, nadat de storm was gaan liggen. Het herstel en de versterking van 300 mijl aan dijken is geen gemakke lijke taak voor de Nederlanders ge weest. Het weer volledig vruchtbaar maken van de overstroomde gebie den, die nu weer afgesloten zijn, zal verscheidene jaren kosten. Maar de eerste zege op de zee werd tegen het einde van Augustus behaald, toen alle grote stroomgaten op één na waren gedicht, en het laatste grote gat ging gisteravond dicht. Het stemt niet weinig tot voldoening te weten, dat Engelse caissons, ge dirigeerd met Nederlands vakman schap, een belangrijk aandeel heb ben gehad in de laatste werkzaam heden, die gisteren haar einde vonden." Prins Bernhard moet rust houden Prins Bernhard moet op medisch advies enige dagen volledige rust nemen. De behandelende medicus zal nader beslissen of het vertrek naar Ethiopië op 11 dezer kan blijven ge handhaafd. Met diepe ontroering zien H.M. de Koningin, Mr. J. Algera, minister van Verkeer en Waterstaat, Minister-Pre sident Dr. W. Drees en Ir. H. B. J. Wit te, minister van Wederopbouw et. Volkshuisvesting, aan boord van het schip van de Rijkswaterstaat de „Bvee- zana". hoe de laatste Phoenix-caisson tot zinken wordt gebracht. met meer op de dijk kunnen staan. Ruim 400 van hen zftn in de polder gebleven Duiveland is echter dankbaar en ontroerd. Men heeft in deze nacht in het bijzonder gedacht aan het jongste verleden. De dijk is gesloten, doch het leed Is niet buiten gesloten. Deze on vergetelijke nacht droeg dap ook een toon van diepe ingehouden ernst. Ook tijdens de gelukwensen. Tegen één uur loste het grote schim menspel zich op. De walkie-talkies zwegen. Het flitsende licht der foto grafen werd gedoofd. Filmcamera's zwegen. Mobilofoons kwamen in rust. De vloot ging uiteen. Als in de dagen van de ramp was de Oosterschelde het beeld van een druk verkeer. Straks zal de vloed de vier reu- zencaissons bespringen. Hopelijk zullen zij niet bezwijken. Maar Ter gelegenheid van de sluiting van het dijkgat bU Ouwer kerk heeft H.M. de Koningin Zaterdagmiddag voor beide radiozenders en voor de televisie de volgende rede uitge sproken. De rede werd 's avonds om 8 uur voor de radio herhaald. ANDGENOTEN, de dijken zijn dicht. Het einde van de ramptoestand is in zicht. Wij verwachten, dat ons grondgebied binnen korte tijd herwonnen zal zijn. Op dit ogenblik mogen wij elkander gelukwensen. De ramp bleek groter dan er ooit tevoren in onze geschiede nis een is geweest. Een heel leger van voortreffelijke vaklieden en geoefende soldaten werd voor deze strijd uitgerust, met een staf van uitnemende ingenieurs en theoretici en met een enorm arsenaal aan materieel. Omvangrijk waren de voorbereidingen. Toch waren in Februari reeds 33 stroomgaten gedicht, in Maart 53 en in Augustus 67. Dikwijls liep het mee, zoals bij de dichting van het reusachtige gat bij de Schelphoek. Vaak ook waren er tegenslagen, waarvan die bij dit laatste gat, bij Ouwerkerk, de zwaarste was, zodat toen een heel nieuw plan werd vereist en uitgevoerd. Thans is oo1: dit laatste gelukt en met vertrouwen wacht ons volk op de afwerking en voltooiing van heel het werk op het verdere herstel der dijkbeschadi- gingen en het droogpompen, waarmee het stadium van de wederopbouw voor het toekomstige leven van alle delen van het rampgebied wordt bereikt. De overwinning is groot en groot ook is ons aller dankbaar heid jegens velen, die met uiterste inspanning van lichaam en van geest hebben gestreden, volgehouden en overwonnen, en boven dat alles uit jegens God, Die ons deze overwinning in handen gaf. Hoe klein is de mens tegenover de krachten der natuur, wanneer die hem even iets van haar volle kracht mogen tonen. Hoe kunnen enige kubieke meters water soms reeds niet al zijn levensgeluk verwoesten. Maar ook, hoe groot kan hij zijn, wanneer het beste in hem wordt opgeroepen; wanneer hij in tegenspoed zich weet schrap te zetten en te strijden, en geestelijk zo al niet stoffelijk sterker blijkt dan wat hem belaagt, in het geloof, dat God, hoe dan ook, eenmaal alles ten goede zal doen.keren. De slagen aan ons grondgebied en aan onze welvaart ge bracht, zullen worden hersteld, maar de wond in veler hart is nog open. Alleen de grote, oppermachtige Heelmeester kan, evenals ons land, ook ons leven vernieuwen. Wanneer een ramp als deze dit alles heeft verwoest, dan mogen wij de bezoe king, waarmee wij worstelen, niet laten voorbijgaan, tenzij dat die ons zegent". Op Donderdag 12 November a,s. 2 uur zal in Oude Tonge een herden- I kingsbijeenkomst worden gehouden ter I nagedachtenis van de slachtoffers van I de ramp van 1 Februari jl. Deze bij eenkomst zal worden belegd in dc Ned. Hervormde Kerk, waarbij een I aantal sprekers een kort woord zal I spreken, o.a. ds. J. C. Wolthers en pas- toor P. de Groot. Aanwezig zullen zijn o/m. de com- I mis9aris der Koningin in de provincie 1 Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper, het I gemeentebestuur en het adoptie-comité I van Haarlem. jf Na deze bijeenkomst zal men zich I in een stille omgang naar de ramp- I begraafplaats toegeven, waar 310 slacht-1 offers begraven liggen, van wie 2961 uit Oude Tonge (drie worden er nog I vermist). Daar zal dan de onthulling I geschieden van het monument, dat het I Haarlemse adoptie-comité beeft ge-1 schonken en dat gemaakt werd doorl de beeldhouwster Janneke DucroI Krüijer, voorstellende een vluchtende I vrouw met een kindje op de arm, alsl symbool van het leed der watersnood. 1 Het bestuur van het C.N.V. heeft I aan de plaatselijke centralen der Chr, I vakbeweging te Sliedreoht, Werken-1 dam en andere plaatsen waar dijkwer- I kers wonen, verzocht om allen die inl Zeeland gearbeid hebben hartelijk ge- I luk te wensen met de verkregen I vrucht op bun werk. Voorts heeft hetl C.N.V.-bestuur de besturenbonden van I Schouwen en Duiveland hartelijk ge-I lukgewenst met de sluiting van hetl laatste dijkgat. men is vol vertrouwen. De bar-l rière is opgeworpen. Waarlijk, erl is iets groots verricht in dit land,! waar men worstelt en vaak ont-| komt.

Watersnood documentatie 1953 - krantenknipsels | 1953 | | pagina 43